Arama

SON DAKİKA
  • 25°C
YDS başvuruları için son gün

YDS başvuruları için son gün

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca 1 Aralık'ta uygulanacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı başvuruları bugün bitecek.

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı'nın önemli alimlerinden olan Erzurumlu İbrahim Hakkı, yetmişten fazla esere imza attı. "Arzda ve semada müşahede olunan bütün şekiller yuvarlaktır" diyen İbrahim Hakkı'nın bu görüşünü Einstein, ondan çok daha sonra matematiksel yollardan göstermişti. 400'den fazla kaynaktan yararlanarak yazdığı Marifetname'sinde tasavvuftan, edebiyata ve astronomiye kadar pek çok konuya yer veren Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan günümüze ışık tutacak terbiye kurallarını derledik.

İbn Haldun’a göre beslenme ibadeti nasıl etkiliyor? 🍽

İbn Haldun’a göre beslenme ibadeti nasıl etkiliyor? 🍽

İslam tarihinin en önemli alimlerinden İbn Haldun, Mukaddime adlı eserinde beslenmenin ibadet üzerinde oldukça etkili bir husus olduğuna dikkat çeker. İbn Haldun, bolluk ve genişliğin kişiler üzerindeki etkilerine değinerek, nefsini ve bedenini açlığa alıştıran, dünyevi lezzetlerden uzaklaştıranların kendilerini dine ve ibadete verdiklerini belirtir. Peki ya hangi besinler, ibadeti ne şekilde etkiliyor? İbn Haldun, "insanı açlık değil, tokluk öldürür" derken neyi kastediyor?

Edebiyatımızın 7 Güzel Adam'ından 35 alıntı

Edebiyatımızın 7 Güzel Adam'ından 35 alıntı

"Bu insanlar dev midir. Yatak görmemiş gövde midir?" Böyle başlar şiirin zarif prensi Cahit Zarifoğlu'nun "Yedi Güzel Adam" adlı şiiri. Peki, Yedi Güzel Adam tam olarak kimler? Zarifoğlu'nun kitabında 7 Güzel Adam'ı sakladığını ve "kendiniz bulun" dediği biliyor musunuz? Sizler için, edebiyatımızın 7 Güzel Adam'ından 35 alıntıyı derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN