Arama

SON DAKİKA
  • 25°C
Osmanlı’da sıradışı 5 casusluk olayı

Osmanlı’da sıradışı 5 casusluk olayı

Osmanlı tarihinde casusluk faaliyetleri henüz devletin temellerinin yeni yeni atılmaya başladığı dönemde, Osman Bey zamanında başladı. Osmanlı'nın kurduğu güçlü istihbarat ağı, kimi zaman padişahın öldürülmesini önledi, kimi zaman suikast planlarını alt üst etti, kimi zamansa devletin ayakta kalmasını sağladı. Peki, Timur'a esir düşen Bayezid, casusluk faaliyetleriyle nasıl kurtarıldı? Abdülhamid'e karşı gerçekleştirilen suikast planını kim, neden organize etti? Taht mücadelesinde II. Bayezid, kardeşi Cem Sultan'ı nasıl takip ettirdi? Osmanlı'da sıradışı 5 casusluk olayını derledik.

Arşimet kimdir? Arşimet'in buluşları nelerdir?

Arşimet kimdir? Arşimet'in buluşları nelerdir?

Arşimet, yaşadığı dönemin savaşlarında mühendisliğini konuşturmuş, kullandığı makara ve kaldıraç sistemleriyle oluşturduğu mancınıklarda dahil birçok aletle harplara damga vurmuştu. Arşimet'ten sadece fizikçi olarak bahsetmek ona haksızlık olur. O aynı zaman yetenekli bir matematikçiydi. Peki, Arşimet'in başarısı neydi?

Ünlü edebiyatçılara ilham olan evler🏡

Ünlü edebiyatçılara ilham olan evler🏡

Sanatçılar yaşamları boyunca içinde bulundukları mekanları ilham kaynakları olarak görmüşlerdir. Öyle ki bu ortamlar, yazdıkları eserlere duygu olarak işlendiğinden, özelikle okuyucu veya dinleyicide yüksek bir merak duygusu oluşturmuştur. Bir düşünün, okuduğunuz veya dinlediğiniz eserin ortaya çıkış öyküsünü hiç merak etmediniz mi? Hangi mekanlardan çıkıp bizlere ulaştığını, ne tür maceralardan geçip son şeklini aldığını... Tam da bu nedenle yazar ve şairlerin hikayelerini kaleme aldıkları evleri, birer müzeye dönüştürüldü. İşte yazarlara ilham kaynağı olan ve ziyaretçilerini bekleyen müze evler…

Kalp kası hücreleri mikro yer çekimine uyum sağlıyor

Kalp kası hücreleri mikro yer çekimine uyum sağlıyor

Uzmanlar, uzay yolculuğu sırasında mikro yer çekiminin kalp kası hücrelerinde 2 bin 635 genin ifadesinde değişikliğe neden olduğunu, Dünya'ya geri geldikten sonra geçen 10 günlük sürede gen ifadelerinin yeniden normale döndüğünü gözlemledi.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN