Arama

Osmanlıca

Osmanlıca okuma metinleri

Osmanlıca okuma metinleri

11. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar geçen zaman diliminde, Müslüman Türklerin hakim olduğu geniş coğrafyada, İslamiyet'in şekillendirdiği kültür ve mana iklimi günümüzde Osmanlıca adıyla bilinen bir alfabenin gelişmesine olanak sağladı. Atalarımızın uzun zaman kullandıkları Osmanlı alfabesini öğrenmek isteyenlere yardımcı olacak metinleri, okuma kılavuzu eşliğinde sizler için hazırladık.

Osmanlıca hikayeler

Osmanlıca hikayeler

11. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar geçen zaman diliminde Müslüman Türklerin hakim olduğu geniş coğrafyada İslamiyet'in şekillendirdiği kültür ve mana iklimi, günümüzde Osmanlıca adıyla bilinen bir alfabenin gelişmesine olanak sağladı. Türklerin uzun zaman kullandıkları Osmanlı alfabesini öğrenmek isteyenlere yardımcı olacak hikayeleri, okuma kılavuzu eşliğinde sizler için hazırladık.

Osmanlıca öğrenirken karşılaşacağınız az bilinen kelimeler

Osmanlıca öğrenirken karşılaşacağınız az bilinen kelimeler

Kıymetli eserlerin gün yüzüne çıkması ve insanların tarihinin farkına varması ancak milletlerin kendi eserlerinin okunmasıyla mümkündür. Yüzlerce yıl kullanarak medeniyet dili haline getirdiğimiz Osmanlıcayı bilmeyenlerin ise Türk edebiyatı ve tarihinde orta seviyeyi bulacak kadar derinleşmesi imkansızdır. Bir zamanlar bütünüyle yokluğa terk edilen ilim ve kültür hazinesi olan Osmanlıcaya artık sahip çıkılıyor. Bu medeniyet eserlerini okuyup öğrenmek isteyen pek çok kişi bulunuyor. İşte Osmanlıca öğrenirken karşılaşacağınız az bilinen 30 kelime...

Osmanlıca dersleri- Farsça tamlamalar

Osmanlıca dersleri- Farsça tamlamalar

Osmanlı metinlerini anlamak için tamlamaları doğru okumak önemlidir. Peki, Farsça tamlamaları nasıl okumamız gerekir? Metin içerisinde kelimelerin kökenini nasıl tanıyacağımızı bir önceki dersimizde görmüştük. Bu hafta ise Fikriyat Akademisi olarak hazırladığımız Osmanlıca derslerinde Farsça tamlamaları nasıl okuyacağımızı sizlerle buluşturuyoruz.

Az bilinen Osmanlıca kelimeler ve anlamları

Az bilinen Osmanlıca kelimeler ve anlamları

XI. yüzyıldan XX. yüzyıl başlarına kadar geçen zaman diliminde Müslüman Türklerin hakim olduğu geniş coğrafyada İslamiyet'in şekillendirdiği kültür ve mana iklimi, günümüzde Osmanlıca adıyla bilinen bir dilinin gelişmesine olanak sağladı. Arapça, Farsça, Türkçe sözcüklerden oluşan bu "yazı dili" yüzyıllar içinde daha da zenginleşti. Bir zamanlar bütünüyle yokluğa terk edilen ilim ve kültür hazinesi olan Osmanlıcaya artık sahip çıkılıyor. Bu medeniyet eserlerini okuyup öğrenmek isteyen pek çok kişi bulunuyor. İşte sizler için Osmanlıca öğrenirken karşılaşacağınız az bilinen 33 kelimeyi derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN