Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Fuzuli’nin Leyla ile Mecnun’undan 25 alıntı

Fuzuli’nin Leyla ile Mecnun’undan 25 alıntı

Divan edebiyatının en sevilen eserlerinden biridir Fuzuli'nin kaleme aldığı Leyla ile Mecnun. Yediden yetmişe hepimizin bildiği bir hikâye olsa da pek çoğumuz tarafından hiç okunmamıştır. Fuzuli'nin 3098 beyitle edebiyata miras bıraktığı bu eşsiz eser, ölümsüz aşkı Leyla ile Mecnun üzerinden anlatır. Dünyevi aşkı tarif eder gibi görünse de tasavvufi öğelerden beslenerek sonunda Allah aşkına ulaşmaya varır. En büyük aşk mesnevilerinden olan Fuzuli'nin Leyla ile Mecnun'undan 25 alıntıyı derledik.

Fuzuli'nin Şikayetname'si

Fuzuli'nin Şikayetname'si

Divan şiirinin köşe taşlarından biri olan Fuzulî Arapça, Farsça ve Azeri Türkçesi ile verdiği eserlerle 16. yüzyıldan itibaren adını duyurmuş büyük bir şairdir. Şairin, bilinen eserlerinden biri olan Şikayetname, emekli maaşını alamaması üzerine vakıfta gördüğü yozlaşmayı Celalzâde Mustafa Çelebi'ye ilettiği mektubun adıdır. Peki, dönemi için önemli bir çıkış olan Şikayetname'nin içeriği nedir, Fuzuli neyden ne niçin şikayet etmiştir?

Papirüs'ten Başyazılar kitabından alıntılar

Papirüs'ten Başyazılar kitabından alıntılar

Edebiyatımızın önde gelen isimlerinden Cemal Süreya, şiirlerinin yanı sıra ışıltılı düz yazılarıyla da dikkat çekti. Süreya'nın sanat ve edebiyat hakkındaki görüşleri de oldukça önemliydi. Öyle ki yazıları, kıvrak bir zeka ve geniş bir kültürün ürünü olarak, siyasete kadar uzanan geniş bir alanı içerirdi. Türk edebiyatının usta şairlerinden Cemal Süreya'nın 30'uncu vefat yıl dönümünde, 1960 - 1980 yılları arasında aralıklarla elli üç sayı çıkardığı dergisi Papirüs'teki başyazılarından alıntılar derledik.

Rasim Özdenören’in öykü anlayışı nasıldı?

Rasim Özdenören’in öykü anlayışı nasıldı?

Öykü ve denemeleriyle 1970'lerden itibaren edebiyatımızda kendine önemli bir yer edinen Rasim Özdenören, düşünce yazılarında öykü türü ile ilgili fikirlerini de açıkladı. Peki, öyküleriyle edebiyatımıza yeni bir soluk getiren Rasim Özdenören'in bu tür hakkındaki görüşleri nelerdir?

'Yaşadığım Gibi' adlı eserden alıntılar

'Yaşadığım Gibi' adlı eserden alıntılar

Dergi ve gazetelerde yazılan yazılar bir kere okunduğu zaman çoğunlukla bir köşede unutulmaya mahkum olur. Fakat, Tanpınar'ın gazete ve dergilerde yazdığı "Türkçenin bu güzel yazları", bir köşede kaderine terk edilmemiş ve "Yaşadığım Gibi" isimli eserde toplanmıştır. Tanpınar'ın çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış yazılarından derlenen Yaşadığım Gibi, sanatçının kültür, sanat ve tarih hakkındaki düşüncelerini açık bir şekilde gösteriyor. Hangi türde yazarsa yazsın her cümlesinde ayrı bir kurgu ve estetik bir zevke sahip olan Tanpınar'ın Yaşadığım Gibi isimli eserinden en dikkat çekici alıntıları siz Fikriyat okurları için derledik.

Dünyanın en çok okunan üçüncü ozanı: Halil Cibran

Dünyanın en çok okunan üçüncü ozanı: Halil Cibran

Halil Cibran, ressam, şair ve filozof olarak dünyada geniş yankı uyandıran bir isim. Çağının dâhisi olarak kabul edilen Cibran'ın dizeleri ve düşünceleri pek çok insanı etkiledi; şiirleri yirmiden fazla dile çevrildi. Halil Cibran, geçtiğimiz yüzyılın dünyasında Shakespeare ve Lao Tzu ile beraber en çok okunan üçüncü ozan olarak anıldı. Ardında sekizi İngilizce, sekizi Arapça olarak kaleme aldığı eserleri bırakan Halil Cibran'ın yaşamını derledik.

Nesillere çağrı olan dava adamı: Mehmet Akif İnan

Nesillere çağrı olan dava adamı: Mehmet Akif İnan

Mütefekkir, şair, yazar ve "Yedi Güzel Adam'dan" biriydi, Mehmet Akif İnan. Onun adı bir çağrıydı nesillere... Hatta kadim medeniyete, ahlaki duruşa bir çağrıydı. Şiirini ve hayatını, davası ile harmanlamış ve bir ömür o yolda yürümekten hiç vazgeçmemişti. Kendi kuşağının usta şairi Mehmet Akif İnan'ı, ölümünün 19'uncu yılında rahmetle anıyor, yaşam öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz. Onun da deyimiyle: "Kim demiş her şeyin bitişi ölüm, destanlar yayılır mezarımızdan." Peki, Mehmet Akif İnan kimdir? Mehmet Akif İnan'ın hayatı...

Necip Fazıl’ın edebi siyer örneği Çöle İnen Nur’dan alıntılar

Necip Fazıl’ın edebi siyer örneği Çöle İnen Nur’dan alıntılar

Çöle İnen Nur, İslami konularda önemli çalışmaları olan Necip Fazıl'ın, Peygamber Efendimizin hayatını edebi bir şekilde kaleme aldığı siyer kitabıdır. Üstat, eserinde "Sen, herkesin kendi ruh mensurundan aksettireceği her ân yeni ve değişik pırıltılarla da, muvazi aynalar arasındaki mum gibi sonsuz ve hudutsuzsun!" diyerek kendi ruhundaki pırıltılarla Efendimizin sonsuzluğunu anlatmaya çalışır. Peygamber Efendimizin şiirsel bir dille anlatıldığı Çöle İnen Nur eserinden en çarpıcı alıntıları siz Fikriyat okurları için derledik.

Kültür ve edebiyatın yeni buluşma adresi ‘Muhit’ yayında!

Kültür ve edebiyatın yeni buluşma adresi ‘Muhit’ yayında!

Türk edebiyatının her kuşağından birçok önemli ismin yer aldığı kültür ve edebiyatın yeni buluşma adresi Muhit; şair ve yazar İbrahim Tenekeci yönetiminde yayın hayatına başladı. Muhit, daha ilk sayısında her yaştan pek çok şairi ağırlayarak, Türk şiirinin edebiyatımızdaki yerini de gözler önüne seriyor.

Orhan Veli ve arkadaşları edebiyatta neyi yıkmak istedi?

Orhan Veli ve arkadaşları edebiyatta neyi yıkmak istedi?

Orhan Veli ve arkadaşları Melih Cevdet Anday ile Oktay Rıfat, radikal çıkışlarıyla 1941 yılında yayımladıkları "Garip" isimli ortak kitabın ardından Türk edebiyatında büyük etki uyandırdılar. Geçmişten günümüze halen etkileri süren bu edebi hareketin içeriği nedir, oluşum süreci nasıl gerçekleşti, Garipçiler olarak adlandırılan bu güruh, Türk edebiyatında neyi yıkmak ve yeniden yapılandırmak istedi? Tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını siz Fikriyat okurları için inceledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN