Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Orhan Veli’nin en çok sevilen 20 şiiri

Orhan Veli’nin en çok sevilen 20 şiiri

Tanpınar'ın deyimiyle şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren Orhan Veli, eserlerinde hicivsel bir üslupla mizah ögelerinden yararlandı. Ağır sanat ifadeleri, kalıplaşmış benzetmeler yerine, daha basit ve yalın olan halk dilini kullanmayı benimsedi. Şiirlerinde özellikle İstanbul'a olan hayranlığını dile getiren Orhan Veli'yi doğum yıl dönümünde eserlerinden seçtiğimiz 20 alıntı ile anıyoruz.

Ernest Hemingway'in İstanbul'a geliş amacı neydi?

Ernest Hemingway'in İstanbul'a geliş amacı neydi?

Amerikan edebiyatının kendine özgü tarzıyla tanınmış romancısı Hemingway'in birçok eseri, Amerikan edebiyatının başyapıtları arasında gösterilir. Özellikle 20. yüzyıl kurgu romancılığını etkileyen yazar, hikâyeleriyle tanınmadan önce hayatını gazetecilikten kazanır ve türlü sebeplerle dünyanın çeşitli ülkelerini gezer. Bu dönemde, Toronto'da çalıştığı gazete tarafından İstanbul'a gönderilir. Peki, ajan olarak da çalıştığını bildiğimiz Hemingway'in, Türkiye'ye gönderilme nedeni neydi? Hemingway, Mütareke İstanbul'u dönemiyle ilgili nasıl bir anlam taşıyordu?

Moby Dick'in yazarı Herman Melville’den unutulmaması gereken 30 alıntı

Moby Dick'in yazarı Herman Melville’den unutulmaması gereken 30 alıntı

Bu yıl Moby Dick'in unutulmuş ve değeri sonradan anlaşılan yazarı Herman Melville'in, doğumunun 200'üncü yılı kutlanıyor. Denizci hikâyelerini işaretlerle ve sembollerle varoluşçu çizgiye yaklaştıran Melville dünya edebiyatının geç keşfedilen ama önemli isimlerinden. Hayatı sıra dışı yaşanmışlıklarla dolu olan yazar Melville'in yapıtlarından önemli 30 alıntıyı listeledik.

Ünlü edebiyatçıların mezar taşlarındaki şiirler

Ünlü edebiyatçıların mezar taşlarındaki şiirler

İnsanlar doğar, yaşar ve ölür. Çok az kimse, dünyada bir eser bırakabilir. İslâm-Türk kültüründe heykel ve büst âdeti olmadığı için, insanlar için namlarını yaşatacak tek bir imkân vardır; mezar taşı... Sizler için tarihte nam salmış ünlü kişilerin mezar taşlarında yer alan şiirleri derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Geceleri uyumamızın sebebi olduğu gibi, davranışlarımızı ve bedensel işlevlerimizi de ciddi şekilde etkileyen vücudun biyolojik saatine "sirkadiyen ritm" denildiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Mehmet Akif İnan'ın susmayı "en iyi anlatış" olarak tanımladığını? Veya Nurettin Topçu'ya göre alemin "varlık, düşünce ve hareketten" ibaret olduğunu? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Sabahattin Ali’ye dair 15 ilginç bilgi 40 alıntı

Sabahattin Ali’ye dair 15 ilginç bilgi 40 alıntı

Sabahattin Ali'nin en çok bilinen eseri olan ve yıllardır çok satanlar listesinde yer alan Kürk Mantolu Madonna'yı, askerdeyken kolunun çatlak olduğu bir dönemde yazdığını biliyor musunuz? Peki ya, birçok eserini kaleme aldığı Sinop cezaevinde neden hapis yattığını? Veya gerçek hayattan kesitleri eserlerine yansıtan Sabahattin Ali'nin yakın arkadaşının, Kuyucaklı Yusuf romanı sebebiyle ona neden küstüğünü? Bundan 71 yıl önce faili meçhul bir cinayetin kurbanı olan Sabahattin Ali'ye dair 15 ilginç bilgiyi ve 40 alıntıyı sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

İkizlerin sadece birbirileri arasında anlayabilecekleri özel bir dil üretme durumuna "cryptophasia" denildiğini biliyor musunuz? Peki ya, Yusuf Atılgan'ın sevgiyi "dünyada dayanılacak tek şey" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Yoksul ve umutsuz insanların hikayesi İnsancıklar'dan hüzün dolu alıntılar

Yoksul ve umutsuz insanların hikayesi İnsancıklar'dan hüzün dolu alıntılar

Dostoyevski'nin dünya edebiyatına ilk armağanı olan İnsancıklar yayımlandığında büyük övgüyle karşılanmış, edebi bir dehanın habercisi olarak görülmüştü. Sizler için, Dostoyevski'nin yalın bir anlatımla; yoksulluk, dostluk ve sanat sevgisi gibi temalarla örülü romanı İnsancıklar'dan hüzün dolu alıntıları derledik.

Kitap okumayı sevdirecek 25 kitap önerisi

Kitap okumayı sevdirecek 25 kitap önerisi

Geçmişten günümüze, bilginin yegâne kaynağı olan kitaplar, birçoğumuzun vazgeçilmez yol arkadaşları; iyi bir alışkanlık ve kişisel gelişim konusunda en doğru yöntemlerden biri. Bazı okuyucular bu yolda ilerlerken, kararsızlık ve nereden başlayacağını bilememek gibi problemlerle başbaşa kalırlar. İşte bu noktada size yardımcı olacak, yeni başlayanlara ilk adımı attıracak bir kitap listesi hazırladık.

Bilim kurgunun babası Jules Verne'den ilham veren alıntılar

Bilim kurgunun babası Jules Verne'den ilham veren alıntılar

Fransız yazar Jules Verne, sadece büyük bir yazar değil, aynı zamanda bir vizyoner ve ilham kaynağıydı. Onun romanlarıyla büyüyen kuşaklar evlerinden çıktı, Everest'in zirvesine ulaştı, Ay'a ayak bastı, balta girmemiş ormanların derinliklerini keşfetti. Denizler Altında 20 Bin Fersah, 80 Günde Devrialem, Ay'a Yolculuk, Dünyanın Merkezine Yolculuk gibi romanları tüm dünyada milyonlarca okur tarafından çok sevildi, bilimkurgunun babası kabul edildi. Sizler için Jules Verne'den ilham veren alıntıları derledik.

Duygu dünyamıza derin izler bırakan Erdem Bayazıt’tan 30 alıntı

Duygu dünyamıza derin izler bırakan Erdem Bayazıt’tan 30 alıntı

Kimliğini "adım: Müslüman" diyerek tanımlayan, duygu dünyamızda derin izler bırakan bir şairdi Erdem Bayazıt. Şiir anlayışını "Büyük Doğu" ve Sezai Karakoç'la biçimlendirmiş, dizelerinde Müslümanların emperyalizme başkaldırışını yansıtmıştı. "Yedi Güzel Adam"dan biri olan Erdem Bayazıt'ın kaleme aldığı şiirlerden 30 alıntıyı sizlerle buluşturuyoruz.

Tarihte iz bırakan 30 mektup

Tarihte iz bırakan 30 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılardı mektuplar. Gurbetliğin acısı, savaşın ortasında sevdanın en şiddetlisi, idam emri verenlere tevazuyla verilen bir cevap, yakın dostların muhabbeti ya da bir siyasi liderin emaneti… Şairlerden yazarlara, ressamlardan askerlere, devlet başkanlarından sultanlara, ünlü isimlerin kaleme aldığı 30 mektubu sizler için derledik.

Halkın Dostları’ndan Hakk’ın dostlarına İsmet Özel

Halkın Dostları’ndan Hakk’ın dostlarına İsmet Özel

Geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılan şair ve yazar İsmet Özel'i ne kadar tanıyor, hayatı hakkında hangi detayları biliyorsunuz? İsmet Özel, komünistken de "kafir, Batı, kapitalist dünya sistemi" karşıtıydı, Türklük derken de… Düşüncesinde, şiirinde, varoluşunda devamlılık olan ender yazarlardan olan İsmet Özel'in, entelektüel kimliği de buradan geliyor.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Çevre kirliliğine dur demek isteyen insanların sosyal medyada başlattığı yeni akıma "trashtag challenge" denildiğini biliyor musunuz? Peki ya, Yedi Güzel Adam'dan biri olan şair Rasim Özdenören'in "İslam"ı nasıl tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN