Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

İnsanlığın masalını yazan İsmet Özelden eşsiz alıntılar

İnsanlığın masalını yazan İsmet Özel'den eşsiz alıntılar

İsmet Özel, felsefesi gereği, insanı her daim değerli kıldı. Bir Yusuf Masalı ile tüm insanlığın masalını yazdı. İsmet Özel'e göre, insan hayatında sıkıntının en yoğun hissedildiği dönem gençlik yıllarıdır. Çocukluktan yeni çıkmış ve henüz yürüyecekleri yolun sınırlarını belirgince çizmemiş insanlar kolayca sıkılır ve başkalarını kolayca sıkıcı bulurlar, der. Sizler için hem insanlığı hem de şairin düşünce dünyasını algılamamızı kolaylaştıracak alıntıları derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Eve ziyarete gelen misafirlerin gitmesinin ardından duyulan boşluk ve yalnızlık hissine "awumbuk" denildiğini biliyor musunuz? Peki ya, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın insanları kuyuya benzettiğini ya da Cemil Meriç'in politikayı "insanları, kendilerini en yakından ilgilendiren meselelerden alıkoyma sanatı" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Çehovdan hayata dair gerçekçi 20 alıntı

Çehov'dan hayata dair gerçekçi 20 alıntı

Rus edebiyatının en iyi öykücülerinden olan Anton Pavloviç Çehov, 44 yıllık ömrüne onlarca hikâye ve tiyatro oyunu sığdırdı. Sadece bu eserleriyle kalmadı, okul inşa ettirdi, yoksullara yardım etti, köylülerin tedavisini üstlendi, gönüllü doktor olarak çalıştı. Bugün, öykünün büyük ustası Anton Çehov'un 159'uncu doğum yıldönümü… Çehov'u hayata dair gerçekçi alıntıları eşliğinde anıyoruz.

Düşlemekten vazgeçmeyen Ursula Le Guin’den fantastik alıntılar

Düşlemekten vazgeçmeyen Ursula Le Guin’den fantastik alıntılar

Fantastik edebiyatın usta kalemi, Ursula Kroeber Le Guin, eserleriyle bizi, kendi kurduğu katmanlı diyarlarda maceralara çıkardı. Onun bize, yeryüzü veya yeraltında, aklımıza gelebilecek her konuya dair öğretecekleri vardı. Sizler için, düşlemekten vazgeçmeyen Ursula Le Guin'den fantastik alıntıları derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Osmanlı döneminde nüfus cüzdanına neden "kafa kağıdı" denildiğini biliyor musunuz? Peki ya, Nuri Pakdil'in sükûtu "dünyanın en uzun cümlesi" olarak tanımladığını ya da dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali'nin "Superman bir bilim kurgu karakteri ama ben gerçeğim" dediğini? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Farsça kökenli bir kelime olan "mal-i hülya"nın, vesvese, kara sevda, kuruntu, boş hayaller anlamına geldiğini biliyor musunuz? Peki ya, Einstein'ın deliliği "aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Hayatı da şiirleri gibi sürreal olan şairin sıkıntılı yaşamı

Hayatı da şiirleri gibi sürreal olan şairin sıkıntılı yaşamı

Cemal Süreya, İkinci Yeni'nin ele avuca sığmaz şairiydi. Hayatı da şiirleri gibi “sürreal”di. Yol arıyorum diyordu bir röportajında; “Yol arıyorum, ama zaman zaman yolumu yitirmeli de değil miyim?” Doğru diyordu, aradığımız yolu bulabilmek için önce kaybolmamız gerekmiyor muydu? Şair Cemal Süreya sıkıntılarla dolu yaşamına 59 yaşında veda etti. Bugün bu yalnızlığın şairinin ölüm yıldönümü.  Cemal Süreya'yı vefatının 29'uncu yılında saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Nesillere çağrı olan dava adamı: Mehmet Akif İnan

Nesillere çağrı olan dava adamı: Mehmet Akif İnan

Mütefekkir, şair, yazar ve "Yedi Güzel Adam'dan" biriydi, Mehmet Akif İnan. Onun adı bir çağrıydı nesillere... Hatta kadim medeniyete, ahlaki duruşa bir çağrıydı. Şiirini ve hayatını, davası ile harmanlamış ve bir ömür o yolda yürümekten hiç vazgeçmemişti. Kendi kuşağının usta şairi Mehmet Akif İnan'ı, ölümünün 19'uncu yılında rahmetle anıyor, yaşam öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz. Onun da deyimiyle: "Kim demiş her şeyin bitişi ölüm, destanlar yayılır mezarımızdan."

Ulubatlı Hasandan selam getiren şair: Arif Nihat Asya

Ulubatlı Hasan'dan selam getiren şair: Arif Nihat Asya

Bu milletin “bayrak şairi”ydi o. “Dua”sıyla hiçbir zaman dillerden düşmedi. Onun hayatında "Yolum cebimdedir benim; çıkarır, önüme serer, yürürüm..." deyişiyle yeterlik ve kararlılık, “Senin ayaklar altına serpilmiş paralarını eğilmesini bilenler toplayabilir” sözüyle haysiyetine düşkünlük, “Senin gibi üç sıfır daha bulsam arabama tekerlek yapardım” deyişindeki sert bir üslupla ortaya konulmuş gururu vardı.  Şiir yazmaya erken yaşta başlamıştı, iyi ki de yapmıştı bunu. Ulubatlı Hasan'a atıf yapan Arif Nihat Asya’yı vefatının 44'üncü yılında saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Çoğu zaman "zehirli birikim" olarak karşımıza çıkan sorunların temelinde "prograstination" adlı hastalığın olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, Nurettin Topçu'nun âlemi, "varlık, düşünce ve hareketten ibaret" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bir daha aşık olmayacağımızı anladığımızda gelen kalp kırıcı hisse "onsra" denildiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Cahit Zarifoğlu'nun sevgisizliğin dayatıldığı coğrafyalarda aşk şiiri yazmayı "başlı başına başkaldırmak" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN