Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Edebiyatımızın başyapıtlarından Saatleri Ayarlama Enstitüsü hakkında 10 bilgi

Edebiyatımızın başyapıtlarından Saatleri Ayarlama Enstitüsü hakkında 10 bilgi

Ahmet Hamdi Tanpınar, zaman kavramı hakkında en çok düşünen ve eserlerinde motif olarak işleyen yazarların başında gelir. İlk defa Yeni İstanbul gazetesinde tefrika olunarak yayımlanan Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı romanında da "zaman" gerek sembol, gerek hayat manzarası olarak ön plânda bir yer işgal ediyor. Fakat zaman bu romanda diğer eserlerinden farklı olarak karikatür, hiciv ve ironilerle örülü bir biçimde işlenmiştir. "Hakikat şu ki Saatleri Ayarlama Enstitüsü muazzam bir karikatür oldu." cümlesini günlüklerine not eden Tanpınar'ın bu eseri, Doğu ve Batı arasında sıkışıp kalmış Türk toplumunun ve Cumhuriyet sistemindeki yeni açılan kurumların ironik bir eleştirisidir. Saatleri Ayarlama Enstitüsü hakkında en çarpıcı 10 bilgiyi derledik.

Hüznün ve sevincin hakim olduğu 10 bayram şiiri

Hüznün ve sevincin hakim olduğu 10 bayram şiiri

Bayramı bir armağan bilen ve neşeyle karşılayan Müslümanlar için, Kurban Bayramı bereketiyle birlikte hoş geldi. Bu bayramda da çocuklar sevindirilecek, kimsesizlerin yardımına koşulacak. Biz de sizler için bayramın sevinç ve coşkusunun yanı sıra hüznünü de dizelerinde işlemiş şairlerden 10 bayram şiirini listeledik.

Aşk ile Anı Seyretmek kitabından ruhumuza doğru yolculuğa çıkaracak 20 alıntı

Aşk ile Anı Seyretmek kitabından ruhumuza doğru yolculuğa çıkaracak 20 alıntı

Sadettin Ökten ve Kemal Sayar'ın şiirin kanatlarına tutunarak gerçekleştirdikleri uzun soluklu sohbetlerinin ikinci cildi olan Aşk ile Anı Seyretmek, Dünyaya Geldim Gitmeye'den sonra bizleri bir kez daha sevginin, saygının ve bilgeliğin eşlik ettiği yepyeni bir dünyaya davet ediyor. Hem de büyük bir belirsizliğin ruhu çaresiz bıraktığı böylesi günlerde… Sadettin Ökten ve Kemal Sayar'ın söyleşi kitabı Aşk İle Anı Seyretmek'ten ruhumuza doğru yolculuğa çıkaracak 20 alıntıyı derledik.

Şiirinden ozanlık akan şair Cahit Külebi

Şiirinden ozanlık akan şair Cahit Külebi

Kendisini en çok Karacaoğlan'a yakın hisseden ve hatta "Karacaoğlan'ın bacanağı" olarak ifade eden Cahit Külebi, modern şiirimizin en önemli isimlerinden biriydi. Külebi, şiirlerinde Anadolu'yu ve Anadolu insanını ustalıkla anlatan şairler arasında yer aldı. Külebi'nin şiir dili, Anadolu insanının tarlada, harmanda çalışırken söyledikleri türkü kadar sıcak, içten ve bizdendi… Vefatının 23. yılında Cahit Külebi'nin yaşamı ve eserlerine dair soru ve cevapları derledik.

Abdurrahim Karakoç’un bestelenen şiirleri

Abdurrahim Karakoç'un bestelenen şiirleri

"Şiire nasıl başladınız?" sorusuna "Besmeleyle" cevabını veren Abdurrahim Karakoç, Anadolu insanının karşılaştığı zorlukları ve çektiği sıkıntıları dile getirdi. Mihriban eseriyle toplumun her kesimi tarafından tanınan Karakoç'un 100'e yakın şiiri bestelenerek geniş kitlelere ulaştı. Bugün Karakoç'un vefatının üzerinden tam 8 sene geçti. Yaralı hislerin keskin dilli ozanını rahmet ve özlemle anıyoruz.

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Duygu ve düşüncelerimizi bir dilin sözcükleriyle dile getirdiğimiz, türlü ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ve diğer insanlarla iletişim kurabilmek için en sık kullandığımız yöntem, konuşmak… Öyle bir eylem ki, konuşmanın varlığı kadar yokluğu da bir sembol taşır. Ünlü yazarların kaleminden konuşmaya dair alıntıları derledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN