Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Cemil Meriç'e göre İslam düşüncesinin gelişimi

Cemil Meriç'e göre İslam düşüncesinin gelişimi

1983 yılında yayım hayatına giren kültür ve düşünce dergisi Hamle'de, dokuzuncu sayıdan on dokuzuncu sayıya kadar dönemin tanınmış entelektüellerine "İnanmış Aydının Problemleri" konusu bağlamında birtakım sorular sorulmuştur. "İslam Düşüncesi Neden Geriledi?" ve "İslam Düşüncesi Nasıl Gelişebilir?" başlığı altında oluşturulan dört farklı soru dönemdeki bazı aydınlara yöneltilmiştir. İlk olarak Cemil Meriç ile birlikte başlayan mülakat zincirinde, ünlü mütefekkir Cemil Meriç'in İslam düşüncesinin gelişimine dair görüşleri neler olmuştur?

Necip Fazıl'ın otobiyografi tarzı romanı Kafa Kağıdı'ndan 20 alıntı

Necip Fazıl'ın otobiyografi tarzı romanı Kafa Kağıdı'ndan 20 alıntı

Kafa Kâğıdı, Necip Fazıl Kısakürek tarafından yazılmış ve 1984'te yayınlanmış otobiyografi tarzı bir romandır. Ölümünden sonra basılan Kafa Kâğıdı, O ve Ben ile Bâbıâli adlı hâtıra kitaplarının dağınık notlarını ihtiva etmektedir. İşte üstadı tanımak ve anlamak için okunması gereken kitaplardan biri olan Kafa Kağıdı kitabından 20 alıntı...

Necati Bey'den inciler saçan en güzel beyitler

Necati Bey'den "inciler saçan" en güzel beyitler

Divan şiirinin temelini atanlardan Necati Bey, yazdığı şiirlerle kendi döneminde ve sonrasında severek okunmaya devam etti. "Döne döne" redifli gazelinin Bursa'da şair Ahmed Paşa'ya ulaşması ve beğenilmesi ile şöhreti artan Necati Bey, devlet büyüklerinin de sevgisini kazanmış bir şairdi. Sehi Bey tezkiresinde hocası Necâtî'yi överek güzel ve âşıkane gazelleriyle çok beğenilmiş matla'ları olduğunu, kıtalarının inciler saçtığını ve divanının halk arasında dillerde dolaştığını söyler. İşte Necati Bey'in "inciler saçan" en güzel beyitleri...

Edebiyatımızın mutlaka okunması gereken eserlerinden 20 eşsiz alıntı

Edebiyatımızın mutlaka okunması gereken eserlerinden 20 eşsiz alıntı

Okumayı seven her kesimin hayatında iz bırakmış bir kitap mutlaka vardır. Ya anlatılan hikaye etkilemiştir ya da kendimizden bir parça bulmuşuzdur satırlarda. Türk edebiyatının uçsuz bucaksız sözcük denizinde hissettirdikleri duygularla kaybolmamızı, derinliklere inmemizi sağlayan, edebiyatımızın mutlaka okunması gereken eserlerinden 20 eşsiz alıntıyı derledik.

Nuri Pakdil’in Klas Duruş kitabından 20 alıntı

Nuri Pakdil’in Klas Duruş kitabından 20 alıntı

Türk edebiyatına, kattığı estetik anlatım dili ve insanı kalbinden tutmayı öneren fikirleriyle damga vurmuş bir isim Nuri Pakdil. Yazar, şair ve mütefekkir Nuri Pakdil, Yedi Güzel Adam'ın ağabeylerinden biri. Doğu'yu ve Batı'yı kendi üslubuyla yorumlayan, sade diliyle kendi iç dünyasını anlatan, fikir ve düşünceleriyle gelecek nesillere ışık tutan Nuri Pakdil'in kaleme aldığı Klas Duruş kitabından 20 alıntıyı derledik.

Edebiyat dünyasına dair en merak edilen sorular

Edebiyat dünyasına dair en merak edilen sorular

Edebiyat hayatın gizli yüzüdür, hayattan kopuk bir alan değildir. Okul sıralarımızdan beri türlü sebeplerle edebiyatla haşır neşir oluruz. Aşina olduğumuz pek çok edebi konuya farklı açılardan bakabilmek için edebiyat dünyasına dair en çok merak edilen soruları derledik.

Yahya Kemal'den yüzleri gülümsetecek 10 nükte

Yahya Kemal'den yüzleri gülümsetecek 10 nükte

Yahya Kemal, büyük bir şair olmanın yanında aynı zamanda nüktedan ve hazırcevaplığıyla tanınan bir sanatçıydı. "Kendisi her zaman nükte ile konuşur, mizahi sözleri arasında mısralar yerleştirir" tespitinde bulunan Abdülhak Şinasi Hisar, Yahya Kemal'in nüktedan kişiliğine atıfta bulunur. Aruz üstadı Yahya Kemal'den yüzleri gülümsetecek 10 nükteyi derledik...

Edebiyatın eskimeyen yüzü: Anne

Edebiyatın eskimeyen yüzü: Anne

Anne, dünyaya gözlerimizi açtığımız andan itibaren karşılaştığımız, yeryüzünde bulunmamıza vesile olan ve ne yaparsak yapalım hakkını ödeyemeyeceğimiz en güvenli limanlarımızdır. Hayatlarımızın merkezini teşkil eden annelerimiz elbette edebiyatçıların kalemine de yansımış ve her bir edebiyatçı kendine özgü "anne imgesi"ni oluşturmuştur. Peki edebiyatımızın eskimeyen yüzü anne, ünlü şairlerin dizelerine nasıl yansımıştır?

Ramazan’a dair anılarını kaleme alan 5 yazar

Ramazan’a dair anılarını kaleme alan 5 yazar

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden azat olan Ramazan-ı Şerif'i ihya ediyoruz.. "Nerede o eski Ramazanlar" diye iç geçirenler için bu mübarek aya dair anılarını kaleme alan 5 yazarı Fikriyat olarak sizlerle buluşturuyoruz.

İslam bilincinizi tazeleyecek 40 kitap

İslam bilincinizi tazeleyecek 40 kitap

İslam bilincimizi tazelemek, bu anlamdaki fikirlerimizi diri tutmak pek çoğumuz için oldukça önemli. Ancak kimi zaman "ne okumalıyım?" sorusu da bu bilincin beraberinde getirdiği sorulardan biri. Ramazan-ı Şerif'i ihya ettiğimiz şu günlerde, Fikriyat Yayınevi'nden çıkan ilk kitabı sizlerle buluşturmanın sevincini yaşıyor; Abdülkerim Kuşeyri'nin Letâifü'l-İşârât (işaretlerin incelikleri) adlı ünlü tefsirini, yazarımız Ekrem Demirli'nin çevirisi ile okuyucunun beğenisine sunuyoruz. Tasavvuf tarihinin ilk kapsamlı tefsiri olarak anılan bu eser, dini hayatın farklı alanlarıyla ilgili görüşleri nasların etrafında toparlaması bakımından oldukça önemli... Letâifü'l-İşârât'ın da içinde olduğu, tefsirden siyere, edebiyattan tarihe İslam bilincinizi tazeleyecek 40 kitabı sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN