Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Çanakkale Zaferi ile ilgili yazılmış 10 şiir

Çanakkale Zaferi ile ilgili yazılmış 10 şiir

105 yıl önce yedi düvele karşı mücadele veren Osmanlı devleti, Çanakkale Cephesi'nde millet olarak varoluş mücadelesi verdi; kara savaşlarında kesin zafer elde ederek "Çanakkale geçilmez!" sözüyle tarihe altın harflerle destan yazdırdı. Türk milletinin yeniden doğuşunun ilk kıvılcımı ve sinyalleri olan Çanakkale Zaferi ile ilgili yazılmış şiirleri sizler için derledik.

Ünlü yazarların mutluluk üzerine sözleri

Ünlü yazarların mutluluk üzerine sözleri

Mutluluk, TDK sözlüğünde "Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik" olarak tanımlanır. Ancak herkes için mutluluğun tanımı farklıdır. Kimileri mutluluğun peşinden koşarken, kimileri ise mutluluğun tam olarak içinde yaşadığını onu kaybettikten sonra anlar. Şimdiye dek sayısız ve bir o kadar farklı tanımı yapılan mutluluk üzerine ünlü yazarların sözlerini derledik.

Erdem Bayazıt'ın en sevilen şiirleri

Erdem Bayazıt'ın en sevilen şiirleri

İlk şiiri 1956 senesinde, yerel bir derginin ekinde çıkan Adil Erdem Bayazıt, 1960'larda asıl şöhretini kazanır. Yazdığı üç şiir kitabıyla yakın dönem şiirimizin isimlerinden biri olur. 1962'de yayımlanan "Karanlık Duvarlar" şiiri, onu geniş kitlelere tanıtır ve şair hemen hemen hayatının sonuna dek şiir uğraşısını sürdürür. Daha çok dini ve metafizik içerikli şiirleriyle ön plana çıkmış gibi görünse de şiirlerinde pek çok temayı konu edinen, topluma karşı duyarsız olmayan, benimsediği temalardan ödün vermeyen Erdem Bayazıt'ın en güzel 10 şiirini derledik.

Hiç gitmediği İstanbul’da şöhreti dillere destan şair: Lamiî Çelebi

Hiç gitmediği İstanbul’da şöhreti dillere destan şair: Lamiî Çelebi

Lamii Çelebi 15. yüzyılın son çeyreği ile 16 yüzyılın ilk yarısında yaşamış, nazım ve nesir türlerinde önemli eserler kaleme almış divan edebiyatının en velut şairlerindendir. Çelebi, Molla Cami'den çevirdiği eserlerden dolayı çok sayıda şuara tezkirecisi onu Cami-i Rum olarak anmıştır. Lamii Çelebi, Molla Cami'den başka Osmanlı sahası dışından Unsuri, Cürcani, Ehl-i Şirazi, Ali Şir Nevai ve Fettahi gibi bazı şahısların da eserlerini Osmanlı Türkçesine kazandırmıştır. Edebiyat tarihinde bu denli önemli bir isim olan Lamii Çelebi'nin hayatına dair detayları ve edebi kişiliğini şiirlerinden örneklerle derledik.

Dostoyevski'nin ölümsüz eseri Budala'dan en çarpıcı 20 alıntı

Dostoyevski'nin ölümsüz eseri Budala'dan en çarpıcı 20 alıntı

Budala, 19. yüzyıl Rus yazarlarından Dostoyevski'nin 1868 yılında yazdığı dört büyük romandan biridir. Dostoyevski Budala'da, sara hastası Prens Mişkin'i eserinin merkezine yerleştirir. Tedavi için gittiği İsviçre'den dönen Prens ikiyüzlülük, entrika, ahlaki yoksunluk üzerine kurulu bir dünyada; iyi yürekli, dürüst ve açık bir insan olmanın zorluklarıyla mücadele eder. Dürüst olmak "budala" olmaktır çünkü. Dostoyevski'nin en önemli kadın kahramanlarından, tutku ve güzelliğin sembolü Nastasya Filopovna'ya duyduğu aşk, Prens Mişkin'i 19. yüzyıl Rus edebiyatının kült kahramanlarından birine dönüştürürken Budala'yı da gelmiş geçmiş en güzel aşk romanları arasına ekler. İşte Dostoyevski'nin ölümsüz eseri Budala'dan farklı anlamlar yüklediğimiz kavramları sorgulatacak 20 çarpıcı alıntı...

Divan edebiyatı şairlerinin birbirinden farklı meslekleri

Divan edebiyatı şairlerinin birbirinden farklı meslekleri

Kadıdan, müderristen şair olur da kasaptan, helvacıdan, şekerciden olmaz mı? Divan edebiyatı şairlerinin birbirinden ilginç mesleklerinin olduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar yüksek zümre edebiyatı olarak tanımlansa da divan edebiyatı şairleri arasında her türlü mesleğe sahip olanlar mevcut. İşte divan edebiyatındaki ünlü şairlerimizin meslekleri…

Mehmet Akif Ersoy'un en sevdiği şiir neydi?

Mehmet Akif Ersoy'un en sevdiği şiir neydi?

İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı İstiklal Marşı, milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. 98 yıl önce bugün kabul edilen İstiklal Marşı, milletimizin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran Akif'in milletimize bıraktığı en büyük mirastır. Bize böylesine kıymetli bir marşı miras bırakan Akif'i bugün anmak boynumuzun borcudur elbette. Bu sebeple Mehmet Akif Ersoy'un az bilinen yönlerini derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Phubbing kelimesinin insanlarla fiziksel olarak bir aradayken telefonla ilgilenmek anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya Necip Fazıl'ın ahlakı "her dünya görüşünün, her telakkinin kendi ruhuna icra etmeye mecbur olduğu tavır" olarak tanımladığını? Ya da Oğuz Atay'ın "nefis muhasebesi"ni ne şekilde açıkladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Divan edebiyatının ‘inci’ değerindeki kadın şairleri

Divan edebiyatının ‘inci’ değerindeki kadın şairleri

Osmanlı döneminde her ne kadar kadın şairlerin şiir söylediği bilinse ve divanları mevcut olsa da altı yüz yıldan fazla süren bir dönem düşünülürse sayılarının bir elin parmakları kadar bile olmadığı malumdur. Geleneksel dönemde edebiyat tarih ve tenkidinin yerini tutan tezkirelerle sınırlı kalan edebî araştırmalarda adı geçen kadın şair sayısı, bu durumun en önemli kanıtıdır. Peki, çoğu ilmiye sınıfına mensup ailelerin yüksek eğitim almış, yalılarda büyümüş, batı dilleri de dâhil dört beş dil bilen, zekasıyla saray ahalisini bile büyüleyen divan şairi kadınlar kimlerdir? İşte o kadınlar…

Franz Kafka’dan 25 alıntı ile Dönüşüm

Franz Kafka’dan 25 alıntı ile Dönüşüm

Franz Kafka'nın dünyada en çok okunan öyküsü Dönüşüm, kısa sürede okunacak ince bir hacme sahip olmasına karşın okuru uzun soluklu bir düşünce dünyasına yönlendiren bir başyapıt. Franz Kafka Dönüşüm'de, Gregor Samsa'nın dönüştüğü böcek metaforu üzerinden, farklılığa karşı toplumun duyduğu hoşgörüsüzlüğü, dışlanmışlığı vurguluyor; herkes gibi olmak istemeyenlerin yaşadığı trajediyi anlatarak farklılıklara duyulan tahammülsüzlüğü gözler önüne seriyor. Günümüzde herkesin okuması, kütüphanesinde bulundurması gereken bir klasik olarak görülen Dönüşüm eserinden 25 alıntıyı sizlerle buluşturuyoruz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN