Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Türkçede yazımı en çok karıştırılan 50 kelime

Türkçede yazımı en çok karıştırılan 50 kelime

Muhatap mı, muhattap mı? Perende mi, parende mi? Peki ya, çevre yolu ayrı mı yazılır, bitişik mi? Türkçede ses yakınlığı nedeniyle yazımı karıştırılan birçok kelime bulunuyor. 78 bin ana kelime ile oldukça zengin bir dil olan Türkçeye yabancı kelimelerin eklenmesiyle yazım yanlışları da artıyor. Fikriyat olarak bu sorundan yola çıktık ve TDK'dan Türkçede yazımı karıştırılan 50 kelimeyi sizler için derledik.

Sultan III. Selim'in Mescid-i Nebevi'deki naatı

Sultan III. Selim'in Mescid-i Nebevi'deki naatı

Peygamber Efendimiz bir hadisinde "Beytimle yahut kabrimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir" buyurmuştur. Peki, Sultan III. Selim'in Mescid-i Nebevi'de, Peygamberimizin işaret ettiği alanda bulunan 12 sütunu mermer kaplattığını biliyor muydunuz? Ya da Peygamberimiz için yazdığı naat-ı şerifin bu sütunları süslediğini? Fikriyat olarak o naatı sizlerle buluşturuyoruz.

Edebiyatın dört yazarından eski Ramazan anıları

Edebiyatın dört yazarından eski Ramazan anıları

Sokağı edebiyata taşıyan yazar olarak anılan Hüseyin Rahmi'nin ilk orucunu dokuz yaşında tuttuğunu ve "Ömrümde hiç unutamayacağım günlerden biriydi." şeklinde hatıralarında anlattığını biliyor muydunuz? Peki Yahya Kemal'in Topkapı Sarayı'nı ziyaret ederken Yavuz Sultan Selim'in odasını "Fakirane bir han odasını andırıyor." şeklinde tarif ettiğini? Sizler için edebiyatın usta kalemlerinin hatıralarındaki eski Ramazanları derledik.

Karşılıksız sevginin timsali annelerimize yazılmış öyküler

Karşılıksız sevginin timsali annelerimize yazılmış öyküler

Dünyadaki bütün anneler, hikayeleri yazılacak, şiirlere, şarkılara konu olacak kadınlardır. Kaç yaşında olursak olalım her anımızda yanımızda onlar vardır. Çünkü anne demek; emek, özveri, sevgi demektir. Edebiyatın ünlü yazarları anneler için öyküler yazdı; ünlü şairler şiirler kaleme aldı. Biz de bu anlamlı günü kâğıda dökülmüş satırlardan seçtiğimiz öykü ve şiirlerle kutluyoruz. Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.

Osmanlı'nın ilk hikaye yazarı Emin Nihat Bey kimdir?

Osmanlı'nın ilk hikaye yazarı Emin Nihat Bey kimdir?

Hayatı hakkında pek bilgi bulunmayan Emin Nihat Bey’in Osmanlı’nın ilk hikaye yazarı olduğunu ve on hikayeden oluşması gereken Müsameretname isimli eserini hastalığı nedeniyle yedide bıraktığını biliyor muydunuz? Peki hastalığının, sıcak bir günde terliyken yediği dondurma nedeniyle başladığını ve onu hiç bırakmayacak bir öksürüğe yakalandığını? Emin Nihat Bey kimdir? Hayatı, edebi kişiliği, eserleri nelerdir? Müsameretname nedir? Müsameretname öyküleri nelerdir? Sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN