Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Mark Twain’in zenofobi derecesinde önyargı ile yazdığı İstanbul anıları

Mark Twain’in zenofobi derecesinde önyargı ile yazdığı İstanbul anıları

Tarihin en önemli edebiyatçılarından olan Mark Twain, genç yaşta dünyayı gezme hayali kurmuş ve bu hayalini 1866 yılında gerçekleştirmişti. Gezi yazılarını topladığı eserinde, İstanbul'a dair gözlemlerini de aktarmıştı. "Seyahat etmek, önyargı, bağnazlık ve dar kafalılık için ölümcüldür" diyen Twain, zenofobi derecesinde önyargı ile İstanbul'u kaleme almış, yaşadığı hayal kırıklığını "Doğu'yu anlatan gezi kitaplarıyla aldatıldığımı düşündükçe sabah kahvaltısında bir seyyahı yiyesim geliyor" sözüyle anlatmıştı.

Alexandre Dumas’dan 25 alıntı

Alexandre Dumas’dan 25 alıntı

Fransız edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan, roman, hikaye ve gezi yazılarının yanı sıra başarılı bir oyun yazarı olan Alexandre Dumas, dünyaya pek çok başarılı eser armağan etti. Silah Salonu, Üç Silahşörler, Monte Kristo Kontu ve Rusya Gezisi İzlenimleri adlı eserleri birçok dünya diline çevrildi, pek çok yazara ilham oldu. Her satırında irade ve azmi dehasıyla süsleyen Alexandre Dumas'dan 25 alıntıyı sizler için derledik.

Şarkın Arsen Lüpen’i Fakabasmaz Zihni kimdir?

Şarkın Arsen Lüpen’i Fakabasmaz Zihni kimdir?

Türkiye'de polisiye romanın tarihi 1884'te Ahmed Midhat Efendi'nin Esrar-ı Cinayat adlı kitabını yayımlamasıyla başlar. Bunu takip eden yıllarda polisiye eserlerin sayısı giderek artar. İlk polisiye serilerinden biri olan Fakabasmaz Zihni'nin ilk kitabı 1922 yılında basılır. Sizler için Ebüssüreyya Sami'nin Şarkın Arsen Lüpen'i Fakabasmaz Zihni dediği meşhur hırsızın hikayesini derledik.

Alev Alatlı’dan altın değerinde öğütler

Alev Alatlı’dan altın değerinde öğütler

"Bize bir büyük medeniyet arayışını anlattı. Bize, zihin tutulmalarını, kalp yaralarını anlattı. Sayın Alev Alatlı bize batıyı en doğru şekilde anlattı, gizli kapaklı bırakmadı. Doğuyu hatırlattı!" Bu sözlerle anlatmıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşmasında Alev Alatlı'yı. Yazar, ekonomist ama hepsinden önce bu dünyaya bakış açısıyla zihinlerimizde iz bırakan bir isim oldu. Onun 21'inci yüzyıla ışık tutan altın değerindeki öğütlerini sizlerle buluşturuyoruz.

Nurettin Topçu ve fikir dünyasına ışık tutan 25 ilginç bilgi

Nurettin Topçu ve fikir dünyasına ışık tutan 25 ilginç bilgi

Nurettin Topçu'yu en iyi anlatan üç kelime: İsyan, hareket ve idare… Fikir tarihimizin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak, en özgün düşünce adamlarından biri. Yeni bir "insan, millet, devlet" modeli inşa etmeye çalıştı; "milliyetçilik" kavramına, İslam ve Anadolu minvalinde yepyeni bir tanım yaptı. Kendine özgü, ilgi çekici, cesaretli bir yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu ve fikir dünyasına dair 25 ilginç bilgiyi, vefatının 44'üncü yıldönümünde sizlerle buluşturuyoruz.

Marcel Proust'un zihin dünyasından 1 kelime 1 cümle

Marcel Proust'un zihin dünyasından 1 kelime 1 cümle

Yolda karşılaştığı bir tanıdığının başını hafifçe öne eğmesinden bir sayfalık yazı malzemesi çıkaran; her satırı okura nefes aldırmadan okutan Marcel Proust'un, 20. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen Kayıp Zamanın İzinde isimli eseri yaklaşık bir milyon iki yüz elli bin sözcükten ve üç bin sayfadan oluşur. Sizler için hareketsiz bir insan olmasına rağmen oldukça hareketli bir hayal gücüne sahip olan Marcel Proust'un zihin dünyasından 1 kelime 1 cümle derledik.

Eskiden bağ ve bahçeleriyle anılan tarihi semtler

Eskiden bağ ve bahçeleriyle anılan tarihi semtler

İstanbul'un tarihi bir semti olan Galata'nın eski devirlerde bağ ve bahçeleri ile dikkat çektiğini biliyor muydunuz? Şairlerin, yazarların ve İstanbul'u ziyaret eden seyyahların gözlemlerinden bağ ve bahçeleriyle anılan tarihi semtleri derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN