Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

T. S. Eliot kimdir? T. S. Eliot hayatı ve alıntıları...

T. S. Eliot kimdir? T. S. Eliot hayatı ve alıntıları...

Denediği söyleyiş tarzı, üslup ve şiir teknikleriyle T. S. Eliot, yalnız şiirle değil sanatın diğer dallarıyla da meşguliyeti olan herkese bir şeyler söyledi. Sanatın ve felsefenin toplumu ayakta tutan iki büyük güç olduğuna inanan Eliot, "yaşamak için sanat" ve "yükselmek için felsefe" dedi ve gerçek şairi de şöyle tanımladı: "Kendi zamanında büyük kitlelere ulaşmış değil, her nesilde küçük bir grubun bile olsa anladığı sanatçı..." Modernist şiirin öncülerinden T. S. Eliot 'ın doğum yıl dönümünde hayatını ve alıntılarını derledik.

Lao Tzu’dan hayatınıza yön verecek 20 alıntı

Lao Tzu’dan hayatınıza yön verecek 20 alıntı

Çinli bir filozof olan Lao Tzu, tarihi belgelere göre miladdan önce 6'ncı yüzyılda yaşayan bir bilge. Hem kendi görüşlerini hem de derleme görüşleri bir araya getirerek yeni bir öğreti sunmuş; halkların kendi öğretilerinin çağları aştığını kanıtlayarak bugün dahi önemli bir bilge olduğunu ortaya koymuştur. Onun hiçlik, döngüsel hareket ve değişim, evren üzerine kaleme aldığı metinler, Çin tıbbının yanı sıra pek çok bilimsel çalışmaya ilham olan rehberliği oldukça önemlidir.

Haiku nedir, nasıl yazılır? Edebiyatımızdaki Haiku örnekleri…

Haiku nedir, nasıl yazılır? Edebiyatımızdaki Haiku örnekleri…

Japon edebiyatına özgü, üç satırdan oluşan dünyanın en kısa şiir türü Haiku, ilginç kurgusu ve az kelime kullanımı ile verdiği zihinsel ve duygusal mesajıyla, birçok şiir akımını etkiledi. Öyle ki Orhan Veli de bu türle ilgili en güzel mısralarını kaleme aldı. Cemal Süreya duygu yüklü şu satırları yazarken, yalnızlığın kelimelerle resmini ne de güzel çizmişti: "Güm güm çalındı kapım/Açtım baktım ki/Yalnızlığımmış." 7 maddede dünyanın en kısa şiir türü Haiku hakkında merak edilenleri derledik.

Hafız-ı Şirazi kimdir?

Hafız-ı Şirazi kimdir?

İran edebiyatının en büyük şairlerinden olan Hafız-ı Şirazi, ünü dünyaya yayılan bir isim. Henüz öğrenciliği sırasında şair olarak tanınmaya başlamış, ilerleyen yıllarda hükümdar dahi kendisini kıskanmıştı. Peki, Hafız-ı Şirazi'nin bu denli şöhretinin sebebi neydi? Goethe Hafız-ı Şirazi'ye neden hayrandı? Edebiyatımızın ünlü isimleri Mehmet Akif ve Yahya Kemal Hafız-ı Şirazi'den nasıl bahsetmişti?

Sonbaharı karşılayan hüzünlü şiirler

Sonbaharı karşılayan hüzünlü şiirler

Pek çok kişi sonbaharın hüzün mevsimi olduğunu düşünürken kimine göre de özlenen ve hatırlanan güzellikler bütünüdür. Edebiyatımızda da sonbahar, muntazam şekilde dizelere işlenmiştir. Mehmet Rauf'a göre Eylül hüzün ve yas ayıydı. Zarif şaire göre "bir ölüm vefalıydı bir de sonbahar..." Cahit Külebi sonbahar geliyor diye serçeyi düşünürdü: "Yuvanı ne yapacaksın?" Dedik ya, artık sonbahardı işte, dalından kopan yaprakların sararan taraflarına işlenirdi tüm duygular.

Niyazi Mısri’den 20 alıntı

Niyazi Mısri’den 20 alıntı

Niyazi Mısri, Halvetiyye'nin Mısriyye kolunun kurucusu, mutasavvıf ve şair olarak tarihimizde öne çıkmış bir isim. İlim tahsili için bir süre Mısır'da kaldığı için "Mısri" mahlası ile "Niyazi" mahlasını kullanmış ve bu isimle tanınmıştı. Ömrünün uzun yıllarını sürgün edildiği Limni'de geçirmiş ve burada ayağında zinciriyle vefat etti. "Derman arardım derdime derdim bana derman imiş" beyitiyle hafızalara kazınan Niyazi Mısri'den 20 alıntıyı sizlerle buluşturuyoruz.

Ertuğrul Fırkateyni edebiyata nasıl yansımıştı?

"Ertuğrul Fırkateyni" edebiyata nasıl yansımıştı?

Sultan II. Abdülhamid'in iyi niyet göstergesi olarak 14 Temmuz 1889'da, 61'i subay ve memur, 548'i er ve erbaş olmak üzere 609 kişilik mürettebatıyla Japonya'ya gönderdiği Ertuğrul Fırkateyni'nin, seferinden dönerken batmasının üzerinden 129 yıl geçti. 550'den fazla Osmanlı levendi, sulara gömülen gemide şehit oldu. Peki, Ertuğrul Fırkateyni edebiyata nasıl yansımıştı?

Tarihimizde ilklerin öncüsü: Şemseddin Sami

Tarihimizde ilklerin öncüsü: Şemseddin Sami

Şemseddin Sami Frasheri, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biriydi. Yaşamı boyunca büyük çalışmalar yapmış, çevirmen, edebiyatçı ve gazeteci olarak faaliyet göstermiş; tarih, coğrafya ve Türk dili üzerine pek çok eser vermişti. Tarihimizin ilk modern Türkçe ansiklopedisini o kaleme almış, hem doğu hem de batı kültürü ve diline olan hakimiyeti sayesinde birçok sözlük çıkarmıştı. Kendine ait tiyatro eserleri ürettiği gibi yabancı tiyatro oyunlarını da Türkçeye çevirerek sahnelenmesini sağlamış, çıkardığı gazetelerle Türk basın tarihinde kendine önemli bir yer edinmişti.

Mehmet Akif Ersoy’un istediği halde yazamadığı şiir ve piyes

Mehmet Akif Ersoy’un istediği halde yazamadığı şiir ve piyes

Mehmet Akif Ersoy Osmanlı'nın son dönemlerinde, Cumhuriyet'in ise kuruluş sürecinde hem diliyle hem de eliyle ülkenin ıslahı için çalışmış bir isim. Ülkenin yeniden eski, parlak günlerine kavuşmasını, milletin İslami hassasiyetlere sahip olmasını sağlamak; hizmet üretemeyen atıl durumdaki kurumların ıslahını gerçekleştirmek, milli şair Mehmet Akif'in en büyük hedefiydi. Peki, Akif'in yazmak istediği halde kaleme alamadığı şiirlerin ve piyeslerin konusu neydi? Akif, bunları hangi sebeple kağıda dökememişti?

Bir Müslüman devrimci Malik bin Nebi’den 25 alıntı

Bir Müslüman devrimci Malik bin Nebi’den 25 alıntı

Cezayirli yazar ve mütefekkir Malik bin Nebi, Türkiye'de 1960'larda dilimize çevrilen kitaplarıyla tanınan bir isim. Müslüman bir devrimci olan Malik bin Nebi, ümmetin dirilişi ile ilgili fikirleriyle İslam dünyasına yepyeni kapılar açtı. Hayatını sömürü-sömürge ilişkilerini düşünerek ve bunlara çözüm üreterek geçiren, Cezayir'in bağımsızlığı için mücadele eden ve İslam ümmetini zihnî bağımsızlığa davet eden Malik bin Nebi'den 25 alıntıyı derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN