Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Şair yönüyle Yavuz Sultan Selim ve şiirleri

Şair yönüyle Yavuz Sultan Selim ve şiirleri

Yavuz Sultan Selim, Osmanlı tarihinde derin izler bırakan bir hükümdardı. Geçilemez denilen Sina Çölü'nü 13 günde geçti, hilafet sancağını devraldı ve devletin en geniş sınırlara ulaşmasını sağladı. Yavuz Sultan Selim, devlet yönetmekle kalmamış aynı zamanda sanatsal olarak da insanları fethedecek türde eserler üretmişti. Dönemin şiir dili olan Farsçayı kullanarak Divan yazan Selim, pek çok şiirini bu dilde kaleme almıştı. Şair yönüyle Yavuz Sultan Selim ve onun kaleminden dökülen şiirler…

Fikrini bilmek cesareti ile harmanlayan Voltaire’den 20 alıntı

Fikrini bilmek cesareti ile harmanlayan Voltaire’den 20 alıntı

Asıl adı François Marie Arouet olan Fransız düşünür, yazılarında "Voltaire" takma adını kullandığı için daha çok bu adla meşhur oldu. Çok yönlü bir yazar olan Voltaire, filozof, tarihçi, oyun yazarı, roman yazarı ve şair kimliğiyle bilindi. Yoğun biçimde kaleme aldığı yazıları ile yapıtları toplamda 70 cildi bulmuştu. Yaşadığı dönem ve coğrafya için "aydınlanmanın babası" olarak görülen, fikrini "bilmek cesareti" ile harmanlayan Voltaire'den 20 alıntıyı derledik.

Koçi Bey Risalesi: Osmanlı Devleti’nin ‘Prens’i

Koçi Bey Risalesi: Osmanlı Devleti’nin ‘Prens’i

Machiavelli'nin kaleme aldığı ve dönemin hükümdarını eleştiren ve ona yol gösteren Prens adlı eseri pek çoğumuz biliriz. Peki ya, Osmanlı Devleti'nde de buna benzer bir eser olduğunu ve yazıldığı dönemde Fransızca, Almanca, Rusça, Macarca gibi pek çok dile çevrilerek Batı dünyasında büyük üne kavuştuğunu kaçımız biliyoruz? Koçi Bey Risalesi, Sultan IV. Murad ve onun ardından tahta geçen Sultan İbrahim'e devlet idaresinde yol göstermek üzere kaleme alınan bir eser. Koçi Bey, eserinde iki Osmanlı sultanına farklı farklı tavsiyelerde bulunmuştu. Peki, ama neden?

Shakespeare’in Osmanlı’ya karşı savaşan komutanı!

Shakespeare’in Osmanlı’ya karşı savaşan komutanı!

Othello, William Shakespeare'in yazdığı trajedilerden biri olmasının yanı sıra oyunun da baş erkek kahramanıdır. Mağripli bir komutan ile Venedikli bir kızın aşklarının trajediye dönüşen hikayesini anlatır. Aslında Othello, Türklerle savaşan Venedik koloni ordusunun komutanıdır. Osmanlı'ya karşı Kıbrıs'ı korumakla görevlendirilmiştir! İşte Shakespeare'in Osmanlı'ya karşı savaşan komutanı ve eserin arka planındaki detaylar...

Edebiyatımızın ilk İslami dönem eserleri

Edebiyatımızın ilk İslami dönem eserleri

Türklerin İslam'ı kabulü ile birlikte, dilde ve kültürel hayatta önemli değişiklikler oldu. Eski kültürel yaşam biçimleri, İslam ile birleşti. Böylece İslami dönem Türk edebiyatının ilk örnekleri olarak kabul edilen; Divanu Lugati't-Türk, Kutadgu Bilig ve Atabetü'l-Hakayık gibi önemli eserler ortaya çıktı. İşte edebiyatımızın ilk İslami eserlerinden kısa bilgiler...

Nurullah Genç'in Rüveyda adlı eserinden alıntılar

Nurullah Genç'in Rüveyda adlı eserinden alıntılar

Divan ve hece şiiri estetiğiyle ördüğü zengin imgelerle dolu şiir dünyasıyla insanların ufkunu açan Nurullah Genç, ömrü boyunca biriktirdiklerini güzide bir eserinde bir araya getirdi. Tren garında başlayan edebi yolculuğuna halen devam eden Genç'in, en çok beğenilen şiirlerine yer verdiği Rüveyda adlı şiir kitabından alıntıları derledik.

Orhan Veli’nin bestelenen şiirleri

Orhan Veli’nin bestelenen şiirleri

"Şiire kasket giydiren", onu adeta sokağa çıkaran ve sivilleştiren Orhan Veli, edebiyatımıza lezzetli bir zekâ örneği bırakarak, yediden yetmişe her yaştan insana hitap etti. Onun bu hitabı, kimi zaman dilden dile dolaşan dizelerle, kimi zamansa sevdiğimiz bir melodide hayat buldu. Bundan 69 yıl önce bugün yaşamını yitiren şair Orhan Veli'yi, kaleme aldığı dizelerle anıyor, bestelenen şiirlerini sizlerle buluşturuyoruz.

Ümit Meriç'ten alıntılar

Ümit Meriç'ten alıntılar

"Babam Cemil Meriç, Dualar ve Aminler" gibi önemli eserleri ile tanınan sosyolog Ümit Meriç, yapıtlarında düşünce dünyasından sesleri kaleme aldı. Türkiye'nin yetiştirdiği değerli düşünürlerimizden Cemil Meriç'in kızı olan ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu (KSPK) üyeleri arasına seçilen Ümit Meriç'in eserlerinden alıntılar derledik.

Dünya sanatına damgasını vuran iki eser ve Osmanlı izleri

Dünya sanatına damgasını vuran iki eser ve Osmanlı izleri

Osmanlı Devleti, tarih boyunca Avrupa ile daima etkileşimde bulunmuş; Avrupalı sanatkârların eserlerine ilham vermiştir. Batıdaki ülkeler, bir yandan Osmanlı'dan korkarken bir yandan da ona hayranlık beslemiş; krallar ise büyüklüğü karşısında imparatorluğu tehlike olarak görseler de pek çok konuda Osmanlıya öykünmeden edememişlerdir. Peki, dünya edebiyatının en ünlü oyun yazarlarından biri olan Moliere'in Kibarlık Budalası adlı eserinin Osmanlı ile ne ilgisi olduğunu biliyor musunuz? Ya da Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" adlı operasına konu olan sarayın Osmanlı'daki hangi saray olduğunu?

Şairlerimizden Peygamberimize yazılan naat şiirleri

Şairlerimizden Peygamberimize yazılan naat şiirleri

Kimi "Nefsini bildiğinden beri Şeyday-ı Muhammed" olarak tanımlanırdı, kimi ise en meşhur şiirinde Peygamberimize beslediği derin sevgiyi konu almıştı. "Konsun yine pervazlara güvercinler / "Hu hu"lara karışsın âminler / Mübarek akşamdır / Gelin ey Fatiha'lar, Yasin'ler!" dizeleriyle ve bugünün Mevlid Kandili olması vesilesiyle Mehmet Akif Ersoy'dan Necip Fazıl'a, Arif Nihat Asya'dan Sezai Karakoç'a, Yunus Emre'den Fuzuli'ye Peygamber Efendimize yazılan şiirleri derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN