Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bir yerde biriyle şans eseri tanışıp samimi olmaya "okyanus etkisi" denildiğini biliyor muydunuz? Peki ya, İsmet Özel'in insan hayatını "baştan sona ve başlı başına sorumluluk" olarak tanımladığını? Ya da Tolstoy'un mutluluğu bir dönme dolaba benzettiğini? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Sherlock Holmes serisini okuma sırası

Sherlock Holmes serisini okuma sırası

Sir Arthur Conan Doyle tarafından edebiyata armağan edilen hayali dedektif kahraman Sherlock Holmes, polisiye edebiyatının en önemli kişilerinden biridir. Eser, yayınlandığı zamanlarda gazetelerde basılıp polisiyenin halk arasında yaygınlaşmasına yardımcı oldu. Günümüze kadar etkisini kaybetmeyen Sherlock Holmes, birçok aktör tarafından da beyaz perdeye aktarıldı. Fakat Sherlock Holmes serisine başlayacak olan okuyucuların aklındaki en büyük soru kitapları hangi sıraya göre okuyacağıdır. İşte Sherlock Holmes romanlarının okuma sırası...

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla 'gitmek'

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla 'gitmek'

Gitmek, sözlük anlamıyla "bir yöne doğru yönelip devinmek, yola çıkmak" demektir. Peki bu, gerçekte o kadar basit midir? Cemil Meriç, "kaderin hatalarını düzeltmek" olarak tanımlıyor gitmeyi; Victor Hugo, "zor olduğu oranda şerefli" bir eylem olduğunu vurguluyor. Amin Maalouf ise konu gitmek olunca "denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama" tavsiyesini veriyor okurlarına... Ünlü edebiyatçıların kaleminden "gitmek" ile ilgili 25 alıntıyı derledik.

Teoman Duralı'nın Felsefe Bilimin Odağında Metafizik kitabından 25 alıntı 📕

Teoman Duralı'nın Felsefe Bilimin Odağında Metafizik kitabından 25 alıntı 📕

Teoman Duralı, ülkemizin yetiştirdiği en saygın ilim insanlarından biri. Hem Türkiye'de hem de dünyada gerçekleştirdiği çalışmalarla, verdiği derslerle, kaleme aldığı kitaplarla ve katıldığı seminerlerle felsefeyi ve İslam felsefesini en iyi şekilde anlatmış ve geniş kitlelere sevdirmiştir. Felsefe denilince ilk akla gelen isimlerden olan Teoman Duralı'nın Felsefe Bilimin Odağında Metafizik kitabından 25 alıntıyı derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Kitap kokusunu sevmenin literatürdeki adının "bibliosmia" olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, Malcolm X'in ırkçılığı "ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalık" olarak tanımladığını? Ya da Ahmet Hamdi Tanpınar'a göre sabrın "insanoğlunun kalesi" olduğunu? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla susmak 📚

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla susmak 📚

Duygu ve düşüncelerimizi bir dilin sözcükleriyle dile getirdiğimiz, türlü ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ve diğer insanlarla iletişim kurabilmek için en sık kullandığımız yöntem, konuşmak… Ancak öyle bir eylem ki, konuşmanın varlığı kadar yokluğu olan "susmak" da bir sembol taşır. Susmak, kimi zaman verilmek istenen bir mesaj, kimi zaman sabrın anahtarı, kimi zamansa duymanın bir yöntemidir. Ünlü yazarların kaleminden "susmak" ile ilgili sözleri derledik.

Kemal Sayar'ın İnsan Halleri kitabından 25 alıntı 📚

Kemal Sayar'ın İnsan Halleri kitabından 25 alıntı 📚

İnsan varoluşa sinmiş olan o güzelliği nasıl ortaya çıkarabilir? Kemal Sayar, bu soruya yanıt bulmaya çalışarak insanların iç dünyasına ayna tutuyor. İnsan Halleri, pozitif psikoloji yaklaşımıyla ele alınan konulardan oluşuyor. Mutluluk, merhamet, sabır, güven, ümit, cesaret, sahicilik, şükür, tevazu, diğerkâmlık, cömertlik ve iyimserliğin ışığında, unuttuğumuz ya da az hatırladığımız olgulara bir şerh düşüyor. Kemal Sayar'ın İnsan Halleri kitabından 25 alıntıyı derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bühtân kelimesinin, yalan, iftira, bir kimseyi yapmadığı bir şeyi yapmış olmakla itham etme anlamlarına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Peyami Safa'ya göre insanı öldüren şeyin "sıkıntı" olduğunu ve diğer tüm hastalıkların, bunun vücuttaki farklı yansımaları olarak göründüğünü? Ya da Sezai Karakoç'un kıyameti, "kâinatın kalp sektesi" olarak tanımladığını? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Peyami Safa’nın otobiyografik romanı 9. Hariciye Koğuşu hakkında 10 bilgi

Peyami Safa’nın otobiyografik romanı 9. Hariciye Koğuşu hakkında 10 bilgi

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, edebiyatımızdaki en önemli romancılardan biri olan Peyami Safa'nın 1930 yılında ilk baskısını yapmış otobiyografik romanıdır. Peyami Safa'nın en fazla basılan ve beğenilen eseri olma özelliğini taşıyan roman, yazarın yakın arkadaşı Nazım Hikmet'e ithaf edildi. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın tanımladığı gibi "acının ve ıstırabın yegane kitabı"ydı… Kahramanın kendi sesiyle var olabildiği ilk örneklerdendi. Peyami Safa'nın ölümsüz eseri Dokuzuncu Hariciye Koğuşu hakkındaki en ilgi çekici 10 detayı derledik.

Rasim Özdenören'in Düşünsel Duruş kitabından 30 alıntı

Rasim Özdenören'in Düşünsel Duruş kitabından 30 alıntı

Rasim Özdenören, düşünce dünyamıza fikirleriyle ve kaleme aldığı eserlerle ışık tutan bir mütefekkir, yazar ve "Yedi Güzel Adam"ın beşincisi. Düşünsel Duruş adlı kitabında Özdenören, bir şeye baktığımızda ona yüklediğimiz anlama, zihnimizin "düşünsel duruşuna" dikkat çekiyor. İçinde bulunduğumuz sosyal ve kültürel ortamın düşünsel duruşu oluşturduğuna, İslami olmayan düzen içerisinde Müslümanca düşünsel duruşun nasıl olacağına ışık tutuyor. Kavramlarla beslenen, felsefe ve sosyoloji ile desteklenen Düşünsel Duruş kitabından 30 alıntıyı derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN