Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Seyyahların dilinden Ayasofya

Seyyahların dilinden Ayasofya

Seyahatnameler, tarihe dair önemli bilgiler edindiğimiz eserlerdir. Tarih boyunca pek çok ünlü seyyah, İstanbul'a gelmiş ve bu şehrin güzellikleri, eserleri, efsaneleri hakkında birçok bilgiyi kaleme almışlardır. İstanbul'u gören ve şehir hakkında kayıt tutan ilk kişi Müslüman seyyah Harun İbn Yahya'dır. Orta Çağ'ın en büyük seyyahı İbn Battuta, Türk ve dünya tarihinin en büyük gezgini Evliya Çelebi de Ayasofya'yı anlatan seyyahlardan bazılarıdır ve bu mabedin o günkü durumuna, tarihine ışık tutmuşlardır. Peki, Ayasofya Bizans döneminde nasıl görünüyordu? Fetih'ten önce Ayasofya'nın durumu nasıldı? Evliya Çelebi'nin Ayasofya hakkında kaleme aldığı rivayetlerde hangi bilgiler yer alıyordu?

Ünlü yazarların kaleminden ahlak

Ünlü yazarların kaleminden "ahlak"

İnsanın iyi veya kötü olarak vasıflandırılmasına yol açan manevi nitelikleri şeklinde tanımlanan ahlak, yüzyıllar boyunca bütün disiplinlerin konusu olmuştur. İlahiyatçılar, sosyologlar ve felsefeciler kendi alanlarının rotasında bir ahlak tanımlaması getirmiştir. Peki, edebiyat alanında kalem oynatan ünlü yazarlar, insanlığın kadim konusu ahlak hususunda neler söylemiştir? İşte edebiyatçılarımızın kaleminden ahlak...

Mutlaka okunması gereken 10 Doğu İslam klasiği

Mutlaka okunması gereken 10 Doğu İslam klasiği

Kültür ve medeniyete dair bilincimizi tazelemek, bu anlamdaki fikirlerimizi diri tutmak pek çoğumuz için oldukça önemli. Ancak kimi zaman "ne okumalıyım?" sorusu da bu bilincin beraberinde getirdiği sorulardan biri. Uzun yıllardır fikir, kültür ve sanat hayatımız, Batı kültürü ile üretilenleri tüketmeye; Batı klasiklerini okumaya yöneltiliyor. Peki, "dünya klasiği" olarak hayatlarımızda kendine yer edinen ya da Batı'da "başyapıt" olarak adlandırılan pek çok eserin aslında Doğu İslam klasiklerinden beslendiğini biliyor muydunuz? Mutlaka okunması gereken 10 Doğu İslam klasiğini derledik.

Edebiyatımızdaki sıra dışı kahramanlar

Edebiyatımızdaki sıra dışı kahramanlar

Edebiyatımızda öyle kahramanlar vardır ki sıra dışılıklarıyla hemen bizleri kendisine bağlar. Bu kahramanlar genel itibariyle edebiyatta sıklıkla işlenen "delilik" teması ekseninde kurgudaki yerlerini almıştır. Akıl çağında, bu sıra dışı kahramanların dünyasına şahitlik etmek, okuyucuya bilmediği dünyaların kapısını aralamak noktasında oldukça faydalıdır. Peki, edebiyatımızın sıra dışı kahramanları kimlerdir? Bu kahramanlar okuyucuyu hangi kavramları yeniden düşünmeye yönlendirir?

15 ünlü edebiyatçının az bilinen yönleri

15 ünlü edebiyatçının az bilinen yönleri

Eserlerinden yola çıkarak tanıştığımız Türk ve dünya edebiyatının usta kalemleri, kitaplarıyla olduğu kadar bilinmeyen yönleriyle de her daim okuyucu tarafından merak ve ilgiyle karşılanır. Hayranlık duyduğumuz yazarların yaşamları, alışkanlıkları ve ilham kaynakları oldukça şaşırtıcı… Kimi yazar hayatı boyunca beğenilme arzusu duyup çirkinliğinden dem vurmuş; kimi temizlik, diksiyon, yaşlanmak gibi takıntılara sahip olmuş; kimi de yaşamı boyunca uykusuzluktan çekmiş... Peki, Cahit Zarifoğlu hangi şaşırtan isteğiyle Cemal Süreya'ya mektup yazmış? İşte ünlü edebiyatçıların az bilinen yönlerine dair detaylar…

Sadi Şirazi'den hikmet dolu öğütler

Sadi Şirazi'den hikmet dolu öğütler

Uzun yıllar süren seyahatlerini tecrübe ve hikmetiyle harmanlayan, kaleme aldığı mesnevi ile topluma ışık tutan Sadi Şirazi, İran edebiyatının büyük şairidir. 30 yılı aşkın bir süre boyunca Hicaz, Şam, Mısır, Hindistan, Yemen ve İsfahan'a seyahat etti; Kudüs çöllerinde Haçlılara esir düştü. Edindiği deneyim ve bilgileri, hikmetli hikayeleri samimi bir dille satırlara döktü; Bostan ve Gülistan adlı eseriyle büyük şöhrete sahip oldu. Onun kaleminden altın değerinde 30 öğüt…

Şair yönüyle Yavuz Sultan Selim ve şiirleri

Şair yönüyle Yavuz Sultan Selim ve şiirleri

Yavuz Sultan Selim, Osmanlı tarihinde derin izler bırakan bir hükümdardı. Geçilemez denilen Sina Çölü'nü 13 günde geçti, hilafet sancağını devraldı ve devletin en geniş sınırlara ulaşmasını sağladı. Yavuz Sultan Selim, devlet yönetmekle kalmamış aynı zamanda sanatsal olarak da insanları fethedecek türde eserler üretmişti. Dönemin şiir dili olan Farsçayı kullanarak Divan yazan Selim, pek çok şiirini bu dilde kaleme almıştı. Şair yönüyle Yavuz Sultan Selim ve onun kaleminden dökülen şiirler…

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılardı mektuplar. Gurbetliğin acısı, sevdanın en şiddetlisi, yakın dostların muhabbeti ya da bir görüş ayrılığı nedeniyle kalp kırıklığı... Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Cemil Meriç'ten Sabahattin Ali'ye, Kafka'dan Stefan Zweig'a ünlü edebiyatçıların kaleme aldığı mektupları derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Sevilen birinin gittikten sonra o ortamda kalan kokusuna "sillage" denildiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Nietzsche'nin yaşamayı "acı çekmek" hayatta kalmayı ise "bu acıda bir anlam bulmak" olarak tanımladığını? Ya da Sezai Karakoç'un imtihan ve çileyi "hepimizi saran gökkuşağı" olarak gördüğünü? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Ünlü yazarların kaleminden Müslümanlık

Ünlü yazarların kaleminden Müslümanlık

Edebiyat dünyasında kimi isimler var ki, Müslümanlığa dair düşünceleriyle ön plana çıkmışlardır. İslam ve Müslümanlığa dair görüşleriyle kitlelere yön vermişler ve gelecek nesillere ışık tutmuşlardır. Necip Fazıl'dan Sezai Karakoç'a, Tanpınar'dan Nuri Pakdil'e, Mehmet Akif'ten İsmet Özel'e düşünce dünyamıza yön veren ünlü yazarlardan Müslümanlığa dair alıntıları derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN