Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Cahit Zarifoğlu'nun Zengin Hayaller Peşinde kitabından 20 alıntı

Cahit Zarifoğlu'nun Zengin Hayaller Peşinde kitabından 20 alıntı

Cahit Zarifoğlu, Türk şiirinin zarif şairi, Yedi Güzel Adam'dan biri... Şiirden hikayeye, günlükten çocuk masallarına kadar birçok alanda eserler verdi; kaleme aldığı eserler, daima o alanda öne çıkan yapıtlar oldu. Zengin Hayaller Peşinde, "artist şair" Zarifoğlu'na dair bilinenleri zenginleştiren, bilinmeyen yönlerine ise ışık tutan bir kitap. Sanatın ve edebiyatın teorik yönüyle de ilgilendiğini gün yüzüne çıkaran Zengin Hayaller Peşinde kitabından 20 alıntıyı derledik.

Ünlü şairlerin kaleminden şehadet ile ilgili şiirler

Ünlü şairlerin kaleminden "şehadet" ile ilgili şiirler

Tarihsel süreçte sayısız insan, inançları, yaratıcının rızası ve dinin korunması için kendisine bahşedilmiş en kıymetli değer olan canını bile feda etmekten çekinmemiştir. Kuvvetli bir imanın alameti olarak kabul edilen bu durum, dinimizde şehitlik kavramı ile karşılık bulur. Birçok ayette önemine vurgu yapılan şehitlik kavramı İslamiyet açısından en yüksek makamlardan biridir. Zor zamanlar yaşayarak çok sayıda şehit verdiğimiz bu günlerde, "şehadet" kavramının yüceliğini idrak edebilmek hepimizin üzerine düşen görevdir. Peki, şehadet şairlerimizin dizelerinde nasıl yer aldı? İşte, ünlü şairlerimizin şehadetle ilgili şiirleri…

Anadolu'nun Hayyam'ı Azmizade Haleti

"Anadolu'nun Hayyam'ı" Azmizade Haleti

"Anadolu Hayyam'ı" olarak tanınan Azmizade Mustafa Haleti, edebiyatımızda rubaileriyle ün saldı. Yalnızca bir şair değil, aynı zamanda genç yaşında Süleymaniye Müderrisliği'ne kadar yükselmiş bir eğitimci ve kadıydı. Bulunduğu devlet görevlerinde pek çok talihsizlikler yaşayan Haleti, Divanı'nda yer alan şiirlerine de aksettirdiği üzere zorlu bir yaşam sürdü. Peki, Kınalızâde Ali Efendi'nin tezkiresinde "Onun kadar çok okuyan, araştıran bir âlim daha olmadığını" söylediği Azmizade Haleti kimdir? Ortaya koyduğu hangi eserlerle edebiyatımıza katkılarda bulunmuştur? İşte şiirlerinden örneklerle Azmizade'nin hayatına ve edebi yönüne dair detaylar…

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla Batı’ya dair eleştiriler

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla Batı’ya dair eleştiriler

Dünyanın son 3 asırdır yaşadığı pek çok değişim ve dönüşüm, Batı kavramı üzerinden, Batı nedeniyle gerçekleşti. Batı, "modernleşme" kavramı altında Avrupa dışındaki milletler üzerinde fikri, kültürel ve siyasi anlamda kök saldı. Öyle ki, ülkelerin "doğu" ve "batı" olmalarını belirleyen, dünya tarihini kendi perspektifinden yeniden kurgulayan Batı'nın ta kendisiydi. Peki, bu hücumun karşısında duran pek çok yazar ve düşünür Batı'yı hangi sözlerle ele aldı? Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla Batı'ya dair eleştirileri derledik.

Şair sultanlar içerisinde divanı olan ilk padişah: Fatih Sultan Mehmet

Şair sultanlar içerisinde divanı olan ilk padişah: Fatih Sultan Mehmet

Çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet, üstün başarılı devlet adamlığının yanı sıra, çok yönlü kişiliğinin bir tezahürü olarak güçlü bir şair olma özelliğine de sahipti. "Avni" mahlasıyla şiirler yazan Sultan, aynı zamanda Osmanlı padişahları arasında ilk divan sahibi hükümdardı. Peki cihan hükümdarı Fatih, yazdığı şiirlerde nasıl bir şair portresi ile karşımıza çıkar? İşte Avni mahlasıyla şiirler yazan Fatih Sultan Mehmed'in edebi yönüne dair detaylar...

İslam bilincinizi tazeleyecek 50 kitap

İslam bilincinizi tazeleyecek 50 kitap

İslam bilincimizi tazelemek, bu anlamdaki fikirlerimizi diri tutmak pek çoğumuz için oldukça önemli. Ancak kimi zaman "ne okumalıyım?" sorusu da bu bilincin beraberinde getirdiği sorulardan biri. Fikir, sanat, kültür ve medya hayatımız, Batıda, Batı kültürü ile üretilenleri tüketmeye yöneltse de çağ aşacak ve öncü nesiller oluşturacak bilgilendirici eserlerin okunurluğunun arttırılması, yadsınamaz bir ihtiyaç. Siyerden edebiyata, iktisattan tarihe İslam bilincinizi tazeleyecek 30 kitabı derledik.

Nurettin Topçu'nun kitapları

Nurettin Topçu'nun kitapları

Nurettin Topçu, düşünce dünyasında temas ettiği fikirlerin önemi ve derinliği bakımından Cumhuriyet döneminin değerli fikir adamları arasındadır. Anadolu ve İslam medeniyeti sentezi için çabalayan Topçu'nun kitapları, inanmış bir aydın ve mütefekkirin nasıl olması gerektiğinin en canlı örneklerindendir. Bilhassa, Var Olmak, İsyan Ahlakı, Ahlak, Büyük Fetih ve Türkiye'nin Maarif Davası, yazarın herkes tarafından çok sevilen kitapları arasındadır. Peki, Nurettin Topçu'nun kitapları nelerdir? İşte, 20'nci yüzyıl Türkiyesi'nin mütefekkiri Nurettin Topçu'nun kitapları…

Nurettin Topçu'nun İsyan Ahlakı kitabından 20 unutulmaz alıntı

Nurettin Topçu'nun İsyan Ahlakı kitabından 20 unutulmaz alıntı

Nurettin Topçu, "İsyan Ahlakı" eseriyle, ahlaki bir varlık olma vasfını yitirmeyle yüz yüze kalan insana, isyanın da bir ahlakı olduğunu anlatan bir fikir adamıydı. Fransa'da altı yıl boyunca süren eğitiminin sonucunda verdiği doktora tezi "İsyan Ahlakı" adıyla Türkçeye çevrilen Topçu'nun bu çalışması aynı adla Paris'te kitaplaştırıldı."İsyan"ı da "insanı Allah'a götürecek yolları tıkayan her şeye başkaldırı" olarak tanımlayan Nurettin Topçu, hem yerel hem de evrensel bir düşünce ve hareket yolu açtı. Vefatının 45. yılında Nurettin Topçu'nun en önemli eserleri arasındaki İsyan Ahlakı'ndan unutulmaz 20 alıntıyı derledik.

Yazmak ve yaşamak arasında: William Faulkner

Yazmak ve yaşamak arasında: William Faulkner

1949'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ABD'li romancı ve öykü yazarı, William Cuthbert Faulkner, düzyazıyı şiirselleştirmekte sıradışı yeteneğinin olmasına rağmen, her yazar gibi yazmak ve yaşamak arasındaki ince köprüde takılı kaldı. William Faulkner'ın ölüm yıl dönümünde yaşamından detayları derledik.

Necip Fazıl’da ‘maarif’ meselesi

Necip Fazıl’da ‘maarif’ meselesi

Fikir, sanat ve dava adamı sıfatlarıyla zihinlere kazınmış Necip Fazıl, pek çok konuda olduğu gibi eğitim meselesinde de 'yol gösterici' vasıflara sahiptir. Toplum hayatında çok mühim bir yere sahip olan eğitim Necip Fazıl'ın eserlerinde önemli bir yer tutar. Yıllardır tartışmalı bir konu olan maarif meselemizin Necip Fazıl'ın kaleminde nasıl işlendiğini siz Fikriyat okurları için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN