Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bosna Savaşı sonrasında Müslümanlara ait toplu mezarların "mavi kelebekler" sayesinde bulunduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, Reşat Nuri Güntekin'in aşkı, "birine seni yok etme kudreti verip, bunu kullanmama hususunda ona itimat etmek" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Reşat Nuri Güntekinden Mehmet Akif hatırası

Reşat Nuri Güntekin'den Mehmet Akif hatırası

Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Acımak, Yaprak Dökümü gibi önemli romanları edebiyatımıza kazandıran Reşat Nuri babasının kütüphanesinde başlayan eğitimini, Darülfünun Edebiyat Şubesi'nde devam ettirdi. Eğitiminden sonra çeşitli şehirlerde öğretmenlik yapan Güntekin, Birinci Cihan Harbi'nin sonlarına doğru yazarlık yapmaya başladı. 7 Aralık 1956'da yaşamını yitiren Reşat Nuri’yi ölüm yıldönümünde, Hocası Mehmet Akif ile olan hatırası ile birlikte anıyoruz.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bundan 87 yıl önce bugün doğan "Sanat Güneşi" Zeki Müren'in, ilk bestesini 17 yaşında yaptığını biliyor muydunuz? Peki ya, Yunus Emre'nin susmayı "edebi elden gidene en güzel cevap" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Eski Türkçede "ög" kelimesinin "anne" anlamına geldiğini, bu nedenle annesi olmayanlara "öksüz" dediğimizi biliyor muydunuz? Peki ya, Cemil Meriç'in gitmeyi "kaderin hatalarını düzeltmek" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Yetenekli bir klasikler uzmanı: Oscar Wilde

Yetenekli bir klasikler uzmanı: Oscar Wilde

Modernist edebiyatın öncülerinden biri sayılan İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair Oscar Wilde bugün yani 30 Kasım 1900'de, bir otel odasında yaşama veda etti. Cenazesine sadece yedi kişi katılmıştı. Onun en önde gelen eseri kuşkusuz pek de iyi anıları olmayan hayatıydı, geride bıraktığı “Çünkü herkes öldürür sevdiğini…” dizeleri ise usta oyuncu Tuncel Kurtiz yorumuyla hafızalarımıza kazındı.

Çağının edebiyat ve kültür ürünü olan eserler: Tezkireler

Çağının edebiyat ve kültür ürünü olan eserler: Tezkireler

Çağının bir edebiyat ve kültür ürünü olan tezkireler aynı zamanda dönemin sosyal ortamından da özellikler barındırırken; ayrıca günümüz araştırmaları için de değerli birer belge ve kaynak durumundadırlar. Eskiden belli bir meslekte yetişmiş kişilerin yaşam öykülerinin anlatıldığı eserlere verilen genel ad olan tezkire, Osmanlı kültüründe şair biyografilerini içeren eserler anlamında kullanılıyordu. Türk Edebiyatında tezkire yazma geleneğinin temelini ise Ali Şir Nevaî, Mecâlisü'n-Nefâis adlı eseri ile attı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN