Arama

İslam Felsefesi

Mutlak ihlasın ifadesi: Rabia’tü’l Adeviyye

Mutlak ihlasın ifadesi: Rabia’tü’l Adeviyye

Feridüddin Attar'ın evliyaların hayatları ve sözlerini derlediği ünlü eseri "Tezkiret'ül Evliya"da, kadın evliya olarak ismi geçer, Rabia’tü’l Adeviyye’nin. Bu coğrafyada, ismi oldukça yaygın olarak kullanılan Rabia, bir kadın ideali olarak durur karşımızda. Beklentisiz ibadeti ve ihlası, yüksek erdemi temsil eder. Fikriyat’ın kıymetli yazarı Ekrem Demirli, Vav Radyo’da gerçekleştirdiği “Düşünce ve Hayat” adlı programda, bir kadın evliya olarak Rabia’tü’l Adeviyye’yi anlattı…

Teoman Duralı: Türkçe en önemli varlığımız

Teoman Duralı: Türkçe en önemli varlığımız

Türkiye’nin yetiştirdiği en saygın ilim insanlarından felsefeci Prof. Dr. Teoman Duralı, aylık yayımlanan bir dergiye verdiği röportajda, "Bence en önemli sorun dilimizi yitirmektir. Yüksek öğretim dilinin İngilizce olması ise felakettir!" şeklinde konuştu.

İbn-i Haldun’un kayıp kitabı

İbn-i Haldun’un kayıp kitabı

Dünyaca ünlü İslam âlimi, düşünür ve bilim insanı İbn-i Haldun’un 19 yaşındayken yazdığı ilk eserinin nüshası İspanya’da bulundu. İbn-i Haldun’a ait olduğu tahmin edilen el yazması eserin bugüne dek varlığı biliniyor; ancak hiçbir kopyası olmadığı için kayıp olduğu düşünülüyordu.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN