Arama

Kültür Sanat

Tabiatın kalbinden doğmuş filmler

Tabiatın kalbinden doğmuş filmler

Metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa dönüşü anlatan doğa filmleri, şehirden ve şehir hayatının sunduklarından sıkılan insanlar için bir kaçış niteliği taşır. Sizler için bu kaçışa bir nebze de olsa yardım edecek, yolun ya da yolcunun hikâyesi olan doğa filmlerini listeledik.

Yetenekli dehaların tuvallerinden okunan rahatsızlıkları

Yetenekli dehaların tuvallerinden okunan rahatsızlıkları

Pablo Picasso migrenden, Claude Monet ile Vincent Van Gogh katarakttan, Galile şaşı olduğundan, kimisi de miyopluktan, astigmattan şikâyetçiydi. Eserleri bugün servet değerinde olan bu dehaları, sıradan insanlardan ayıran sadece yetenekleri miydi?

Cezeri’nin olağanüstü makineleri ve Kitab-ül Hiyel

Cezeri’nin olağanüstü makineleri ve Kitab-ül Hiyel

Müslüman bilim adamlarından El Cezeri'nin 13'üncü yüzyılda kaleme aldığı Kitab-ül Hiyel'deki makine çizimlerinin çalışır makinelere dönüştürüldüğü, Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri sergisi ziyarete açıldı. 'Kitab-ül Hiyel' adlı kitaptan yola çıkılarak hazırlanan sergide mekanik tarihinin hikâyesi ilham verici şekilde sunuluyor. Gelin 'Kitab-ül Hiyel'in ilham veren hikâyelerinden derlediğimiz bilgiler neticesinde kısa bir El Cezeri yolculuğuna çıkalım.

Doğunun Kafkası Sadık Hidayetten yaralı alıntılar

Doğu'nun Kafkası Sadık Hidayet'ten yaralı alıntılar

Düzyazı ve kısa hikâye yazarı olan Sâdık Hidayet, İran edebiyatında modern öykücülüğün kurucularından. Doğu'nun Kafkası olarak bilinen Hidayet, Doğu ve Batı arasında sıkışıp kaldı; yaşamı çok uzun sürmedi. İlk intihar girişimini 25 yaşında gerçekleştirdi. Bundan tam 23 sene sonra ise bu kez kimsenin onu kurtaramayacağı düşüncesiyle hayata veda etti. Sizler için, Hidayet'in ruhunu kemiren yaralarından alıntıları derledik.

Müzik Müzesinde karekodlu dönem

Müzik Müzesinde karekodlu dönem

Türkiye'de alanının en büyüğü olan AKÜ Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesine gelen ziyaretçiler, telefonlarından karekodlarını okutarak tüm enstrümanların seslerini ve Türkçe ile İngilizce açıklamalarını dinleyebiliyor.

Türkiyenin nefes aldıran şehirleri

Türkiye'nin nefes aldıran şehirleri

Küresel nüfusun yüzde 55'inin kentsel alanlarda yaşadığı ve bunun 2050 yılına kadar yüzde 68'e çıkacağı tahminler arasında. Birkaç istisna dışında şehirlerin daha büyük ve daha kalabalık olması bekleniyor. Sizler için 2018 verilerinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde, Türkiye'nin yaşanabilirlik açısından önemli 10 şehrini listeledik.

10 maddede Simurgun hikayesi

10 maddede Simurg'un hikayesi

Simurg'un, Türk ve dünya kültüründe önemli yeri olan, kimseye muhtaç olmadan kendi başına yaşayan, küllerinden doğan bir kuş olduğunu biliyor muydunuz? Peki, Simurg'a nasıl bakmalıyız? Sümerlilerin Zû kuşu, Hintlilerin Garuda, Arapların Anka veya Eski Mısırlıların Phoenix kuşu olarak mı? Sizler için 10 maddede Simurg'un hikayesini derledik.

Yazma eserlere 223 yıllık özel koruma

Yazma eserlere 223 yıllık özel koruma

Kayseri'deki 223 senelik Raşit Efendi Yazma Eserler Kütüphanesi, kitapların muhafaza edildiği katran ağacından tarihi dolapları, taş kubbesi ve barındırdığı nadide eserlerle geçmişle gelecek arasında köprü kuruyor.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN