Arama

Kültür Sanat

Muhakemetü’l-Lügateyn’de geçen ordu teşkilatına ait terimler

Muhakemetü’l-Lügateyn’de geçen ordu teşkilatına ait terimler

Muhakemetü'l- Lügateyn, Türk dilinin Farsçadan üstün olduğunu kanıtlamak için 15. yüzyılın ünlü şairlerinden Ali Şir Nevai tarafından kaleme alınmıştır. Bu yönüyle eser iki dilin karşılaştırılmasını ihtiva eder. Türkçe yazan şairlerin az olduğu bir dönemde, Ali Şir Nevai Türk dilinin en önemli savunucu olmuş ve dönemindeki aydınları Türkçe eserler yazmadığı için eleştirmiştir. Ele alınan örneklerle sosyal hayata dair pek çok ayrıntılar içeren eserde Türk ordu teşkilatına ait terimler de yer almaktadır. İşte Muhakemetü'l-Lügateyn'de geçen ordu teşkilatına ait terimler...

Dünyayı geziyoruz: Kuleler

Dünyayı geziyoruz: Kuleler

Dünyanın en ünlü kuleleri, sahip oldukları ünlerini üzerlerinde harcanan emeğe ve ilginç mimarilerine borçlu. Bulundukları yerlerin simgesi haline gelmiş bu kuleler, şehirlerin silüetine şekil verirken milyonlarca seyahatseveri de bir araya getiriyor. Sizler için, "Dünyayı geziyoruz" adlı yeni serimizde kimine merdivenle nefes nefese kalarak çıkılan, kimineyse asansör kullanarak tüm şehri kuş bakışı izleyebileceğiniz kuleleri derledik.

Osmanlı'nın ihtişamlı Ramazan geleneği; Kadir alayları

Osmanlı'nın ihtişamlı Ramazan geleneği; Kadir alayları

Üç kıtaya yayılan Osmanlı İmparatorluğu'nda, on bir ayın sultanı Ramazan her zaman önemli bir yere sahipti. Bu ayla birlikte adeta Müslüman topraklara huzur yağardı. Ramazan'ın içerisindeki bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi özel olarak ihya edilirdi. İstanbul halkı geceyi, şehirdeki başta selatin camileri olmak üzere, cami ve mescitlerde ibadetle geçirmeye ihtimam gösterirdi. Bu gecenin en ihtişamlı geleneklerinden biri ise Kadir alaylarıydı. Peki, Kadir alayları neydi?

İskender Pala'nın kaleminden unutulmaz alıntılar ile Aşka Dair

İskender Pala'nın kaleminden unutulmaz alıntılar ile "Aşka Dair"

İskender Pala'nın "Aşka Dair" eseri kırk adet yazıdan oluşur. Bu yazılarda, kadim aşklardaki asaleti açığa çıkarır. Aşk, göz ile kalp arasında bir maceranın tanımıdır ki evveli yalnızca bir bakıştır; gerisi vesairedir. Yazar, kitabın ön sözünde okuyucularına şöyle seslenir: "Bu sayfanın arkasında yazılanlara gelince, onlar hakiki aşkı tanımak isteyenler içindir. Okursan eğer, belki seni aşkın hakikatine götürmezler ama o yolda daha evvel yürümüş olanların tecrübelerini sana bütün derinliğiyle ve içtenliğiyle anlatırlar." İşte İskender Pala'nın kaleminden "Aşka Dair" unutulmaz alıntılar...

Zorunlu karantina günleri için 1 tavsiye listesi

Zorunlu karantina günleri için 1 tavsiye listesi

Sağlık Bakanlığı tarafından "Hayat Eve Sığar" sloganıyla başlatılan "Evde Kal" çağrısı hayat buldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı zorunlu karantinalar oluşturuldu. Bu dönemi verimli atlatmanın yollarından biri de dışarı çıkmamak, mümkün olan en az kişiyle temas kurmak... Sizler için Fikriyat.com olarak, bu vakitlerde ne okusam, vaktimi nasıl değerlendirsem diyenler için "1 tavsiye" listesi hazırladık. Siz "evde kalın" çünkü hayat eve de Fikriyat'a da sığar!

İlk çocuk doktorumuz Şifai Şaban Efendi

İlk çocuk doktorumuz Şifai Şaban Efendi

17. yüzyılda Osmanlı'da anne ve çocuklar için ilk Türkçe tıp kitabını yazan hekim Şifai Şaban Efendi'yi tanıyor musunuz? Peki ya güler yüzlülüğü ve tatlı sözleri ile tedaviden önce hastalarının gönlünü almaya çalıştığını? İşte hekimliğin yanında ince ruhlu bir şair ve tarihçi olan ilk çocuk doktorumuz Şifai Şaban Efendi hakkında detaylar..

Sanal turla gezebileceğiniz 10 mekan

Sanal turla gezebileceğiniz 10 mekan

Ramazan ayı, rahmet, bereket ve mağfiret ayı olmasının yanında, mukaddes mekanlara yapılan türlü ziyaretlerle de geçen bir aydır. Corona virüs nedeniyle içinde bulunduğumuz şu günlerde bu ziyaretleri gerçekleştiremesek de sanal turla bu mekanları gezmek mümkün. Yeryüzünün en eski mescidi Kâbe'den Medine'deki Mescid-i Nebevi'ye, ilk vahyin geldiği Hira Dağı'ndan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya, Eyüp Sultan Camii'nden Mevlana Türbesi'ne, sizleri en çok ziyaret edilen 10 mekanda sanal yolculuğa çıkartıyoruz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN