Arama

Kültür Sanat

Sezai Karakoç'un kaleminden alıntılar ile Varolma Savaşı

Sezai Karakoç'un kaleminden alıntılar ile Varolma Savaşı

İslami geleneğin en gür sesi Sezai Karakoç, ömrünü insanımızın şuur kazanması ve öz benliğine dönmesi için bir 'diriliş' mücadelesine adadı. Edebiyatımızın dönüm noktası olan usta kalem, şiirleri ve yazılarıyla insanlara umut aşılarken çağımızda karşılaştığımız problemlere karşı da çözüm yollarını aradı. Anarşi ve terör olaylarının sebep ve kaynaklarını, bundan nasıl kurtulacağımızı sorgulayan yazılardan oluşan Varolma Savaşı kitabı bu eserlerinden biriydi. Sizler için, Varolma Savaşı kitabından alıntıları derledik.

Van Gogh'un mektupları

Van Gogh'un mektupları

Vincent van Gogh'un Mektupları günümüze kadar gelebilmiş ve Vincent van Gogh'un yazdığı ve ona yazılmış olan 903 mektupluk bir koleksiyon. Van Gogh'un on yedi yıl boyunca, intiharından iki gün önceye dek kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplar, sanatçının Auvers-Sur-Oise'da noktalanan yaşamından ve yaratım sürecinden kesitler sunuyor. Peki, bu mektuplar sanat ve sanatçı bağlamında düşünüldüğünde okura hangi kapıları aralıyor?

Edgar Allan Poe Kuzgun şiirini nasıl yazdı?

Edgar Allan Poe Kuzgun şiirini nasıl yazdı?

Edebiyatın kadim bir türü olan şiirin nasıl yazılması gerektiği, asırlar boyunca tartışıldı. Kaynağını ilhamdan alan şairler olduğu gibi, mühendis gibi kelimelerin kurgusu üzerinde çalışanlar da vardı. Bu kalemlerden biri de Edgar Allan Poe'ydu. O, edebiyat tarihinde en çok okunan şiirlerden biri olan Kuzgun'u yazarken bir matematik problemi çözer gibi adım adım ilerledi.

Kurtuba Camii ne zaman ve kim tarafından inşa edildi?

Kurtuba Camii ne zaman ve kim tarafından inşa edildi?

Danıştay'ın kararı ile Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılacağının duyurulması, tüm Müslüman alemini büyük bir sevince boğdu. İslam dünyasının "fetret devrinden çıkışının ayak sesi" olarak nitelendirilen bu karar, pek çok Müslüman için umut ışığı oldu. Ayasofya'nın asıl statüsüne kavuşması dünya Müslümanlarını mutlu etse de İslam ile özdeşleşen birçok eser aslına dönmeyi bekliyor. Onlardan biri de bugün İspanya'da bulunan ve Endülüs'ün fethinin ardından inşasına başlanan Kurtuba Camii… 7 asır boyunca Müslümanların ibadet ettiği Kurtuba Camii, İslam tarihinde "en büyük üçüncü cami" olarak anılıyor.

Osmanlı toplum hayatı şiirlere nasıl yansıdı?

Osmanlı toplum hayatı şiirlere nasıl yansıdı?

Bir medeniyetin yansıması olan klasik şiirimize yönelik özellikle de Cumhuriyet'ten sonra yaftamalarda bulunuldu. Halktan bağını koparmış hatta kapalı bir kutu olarak atfedildi. Harf inkılabıyla da yeni nesillere geçmişin kapısı kapatıldı. Bu durum örümceklerin yuva yaptığı raflarda kitapların kapanıp kalmasından başka bir şeye yaramayacaktı. Aksine bu şiirler toplum hayatıyla ilgili pek çok ayrıntıyı barındırıyor. İşte sizler için Osmanlı toplum hayatından beyitlere yansıyan örnekleri derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN