Arama

Kültür Sanat

Anı türünün ilk örneği: Babürname

Anı türünün ilk örneği: Babürname

Türk tarihinde mühim rol oynamış bir devlet adamı olmanın yanında aynı zamanda ÇağatayTürkçesiyle nazım ve nesir sahasında da muhteşem eserler veren Babür Şah, Türk edebiyat tarihinin unutulmaz ediplerinden birisidir. Bâbür'ün oldukça hareketli geçen bir hayatın içinde kaleme aldığı Bâbürnâme, edebiyat tarihimizin en kayda değer eserleri arasında yer alır. Tarihi bilgilerin yanında hem şehirler hem de önemli kültür ve devlet adamları hakkında yazılmış çok önemli bir kaynak olan Babürname ile ilgili bilgileri siz Fikriyat okurları için derledik.

Tarih boyunca buzlarla kaplanan İstanbul Boğazı

Tarih boyunca buzlarla kaplanan İstanbul Boğazı

İstanbul'un güzelliğine güzellik katan İstanbul Boğazı, tarih boyunca pek çok kez buzlarla kaplanmıştır. Bizans döneminden, Osmanlı'ya ve Cumhuriyet'in ilk yıllarından 1954 gibi yakın denecek bir döneme kadar birçok kez buzlanma hadisesi ile karşı karşıya kalmıştır. Boğazın mavi suları üzerinde yüzen beyaz buz blokları, İstanbul'un siluetine estetik açıdan farklı bir "hava" katmışsa da bu durumun nasıl oluştuğu oldukça merak konusudur. Tarih boyunca tekrarlanan İstanbul'un "buzlanma" hadiseleri tam olarak nedir? Boğaz gerçekten donmuş mudur yoksa altında yatan farklı sebepler mi vardır? Toplumsal hayatta bu olay nasıl karşılanmış ve edebiyata nasıl yansımıştır? Tüm bu soruların cevabını siz Fikriyat okurları için derledik.

Biruni gözüyle Hint inancı ve kültürü

Biruni gözüyle Hint inancı ve kültürü

Biruni, astronomi, matematik, fizik, tıp, coğrafya, tarih ve dinler tarihi alanlarında önemli eserler veren, çağının ötesinde evrensel bir dehaydı. Aralarında yakınlık ilişkisi bulunmayan farklı din ve mezheplere dair araştırmaların eksik kalacağını ve yanılgıya düşülebileceğini savunmuş; bu konuda "Bu öyle yaygın bir beladır ki hasım ve muhaliflerine ait görüşleri nakledenlerden pek az kimse bu beladan kurtulabilmiştir" demişti. Biruni, Hint inancı, kültürü ve coğrafyasına dair bir eser kaleme almış; Müslümanlara bu inancı doğru anlatabilmek için kaleme aldığı eseri, Hindoloji alanında yapılmış ilk ciddi çalışma olarak tarihe geçmişti.

Kaybolan bir program geleneği: Radyo tiyatroları

Kaybolan bir program geleneği: Radyo tiyatroları

Radyo Tiyatrosu edebiyat ve tiyatro sanatından beslenen kendine özgü sanatsal bir anlatı formudur. Radyo tiyatrosu, televizyonun yaygınlaşmadığı dönemlerde, insanlar tarafından beğeniyle dinlenmişti. Klasik edebiyat yapıtlarından uyarlamalar yapıldığı gibi, ayrıca özgün şekilde de yazılan radyo tiyatrosu, eskiden çarşamba akşamları aileleri radyo başına bağlayan bir programdı. Peki günümüzde kaybolan bu radyo tiyatro geleneğinin tarihi, içeriği nelerdi? Hangi sebeplerden ötürü unutulmaya yüz tuttu? Görme engelli bireyler için işlevi nelerdi? Bugün bildiğimiz hangi romanlar, radyo tiyatrosuna uyarlandı? İşte içeriğimizde…

Divan edebiyatında sıkça kullanılan terimler

Divan edebiyatında sıkça kullanılan terimler

Hz. Ebubekir'in lakabının 'mağara dostu' anlamına gelen 'yar-ı gar' olduğunu ve bunun divan şiirinde de mecazen kullanıldığını biliyor muydunuz? Kendine has düşünce dünyası bulunan divan edebiyatında, mazmun denilen kalıplaşmış ifadeler kullanılırdı. Hayatın bir aynası olan bu kavramlarla şairler, şiire derin manalar kazandırdı. Divan edebiyatını daha iyi anlamamızı sağlayacak terimleri sizler için derledik.

Edebiyatın soluk aldığı müzeler

Edebiyatın soluk aldığı müzeler

Mehmet Akif'in İstiklal Marşı'nı nerede yazdığını merak ettiniz mi? Edebiyatımızın önemli yazarlarının yaşadığı evler, onların hayatından, düşünce dünyasından izler taşır. Edebiyatın soluk aldığı bu evler, zamanla müze haline getirildi. Bu edebiyat müzeleri, edebiyatın toplumdaki rolünü müze ortamlarında tanıtmasını sağladı. Yazarların kişisel ve mesleki eşyalarının sergilendiği, Türkiye'deki edebiyat müzelerini sizler için derledik.

Zamanımızın çizelgesi takvimler

Zamanımızın çizelgesi takvimler

İnsanlar çağlar boyunca zamanı saptama noktasında gökyüzü gözlemlerine önem vermişlerdir. Zamanın, belli bir olay başlangıç alınarak sıralanmasına ise "takvim" denir. İnsanoğlunun taş üzerine kazılı Antium Takvimi ile başlayıp miladi takvime kadar gelen bir takvim süreci vardır. Peki insanoğlunun zamanı sıraya dizdiği takvimlerin mahiyeti nedir? Kaç çeşit takvim vardır, Türklerin tarih boyunca kullandıkları takvimin yanında dünyada en çok kullanılan takvim hangisidir? İçinde yaşadığımız anı ihtiva etmesi açısından "zaman" kavramı evrenselken, neden aynı toplumun tarihi ve kültürü içerisinde bile değişik takvimler meydana çıkmıştır? Tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını derledik.

Orta oyununun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü kimdir?

Orta oyununun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü kimdir?

Orta oyununun son temsilcilerinden olan İsmail Hakkı Dümbüllü, önemli bir tuluat sanatçısı idi. Babası II. Abdülhamid'in silahtarlarından Zeynel Abidin Efendi'ydi. 76 yaşında hayata veda eden İsmail Dümbüllü, 30 Ekim 1973 tarihinde açılan Boğaziçi Köprüsü üzerinden geçirilen ilk kişi oldu. Geleneksel tiyatromuzun son temsilcisi Dümbüllü İsmail ve orta oyunu hakkında bilgileri derledik.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul'a armağan ettiği saraylar

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul'a armağan ettiği saraylar

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettiğinde 21 yaşında olduğunu biliyor muydunuz? Dünya tarihine yön veren Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Devleti'nin hem devamını hem de şahlanışını sağladı. Peygamber Efendimizin hadisine nail olan büyük komutan, İstanbul'u fethettikten sonra harap haldeki şehri ihya etti. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a armağan ettiği, tarihimizde önemli yeri olan bu köşk ve sarayları sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN