Arama

Kültür Sanat

Osmanlı'nın sosyal yaşamına ışık tutan ilk fotoğraflar

Osmanlı'nın sosyal yaşamına ışık tutan ilk fotoğraflar

Fotoğraf, keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı topraklarına ulaşmış; padişahların özel ilgisi ve desteği ile fotoğrafçılık, bu coğrafyada kısa sürede yaygınlaşmıştı. Tarihteki ilk fotoğraflar Osmanlı'ya Sultan Abdülaziz döneminde gelmiş, Sultan II. Abdülhamid döneminde ise fotoğrafçılık büyük bir gelişme göstermişti. Peki, fotoğrafçılığa oldukça büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Abdülhamid'in, hangi isimlere "Saray Fotoğrafçısı" unvanı verdiğini biliyor musunuz? Ya da Abdülhamid'in hapishanedeki mahkumların fotoğraflarını neden çektirdiğini? Osmanlı'nın sosyal yaşamına ışık tutan ilk fotoğrafçıları ve çektikleri fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Yağmur sığınağı şemsiyelerin kısa tarihçesi

Yağmur sığınağı şemsiyelerin kısa tarihçesi

Kimi zaman güneşten korunmak, kimi zaman yağmurdan ıslanmamak kimi zaman ise şıklığı tamamlamak için kullanılan şemsiye, tarih boyunca pek çok işlevde kullanılmış. Tarihi neredeyse 4 bin yıl öncesine dayanan şemsiyeler, insanoğluna hayat yolculuğu serüveninde uzun süredir eşlik etmişe benziyor. Peki, şemsiyenin çağlar hangi işlevlerde kullanıldığını, antik toplumlardaki simgesini ve özellikle İkinci Abdülhamit döneminde İstanbul halkının şemsiyeleri nasıl kullandığını biliyor musunuz?

Ünlü yazarların kaleminden yaşlılık ile ilgili 15 hikmetli söz

Ünlü yazarların kaleminden yaşlılık ile ilgili 15 hikmetli söz

Hepimizin bildiği gibi ömür, çocukluk, gençlik, olgunluk ve yaşlılık gibi göreceli kavramlar arasına sıkıştırılmış bir süreç. Aynı zamanda kendine has biyolojik, fizyolojik ve psikolojik özellikleri ile kaçınılmaz, geri dönülemez insan hayatı sürecinin de bir dönemidir. Şu sıralarda bütün dünyanın gündemini meşgul eden koronavirüs ne yazık ki en çok yaşlılarımız için risk teşkil etmekte. Nitekim, bu günlerde yaşlılarımıza bizim için ne kadar değerli olduklarını hissettirmek için birtakım kısıtlamalar getirildi. Kemal Sayar'ın da dediği gibi "Yaşantıya, tecrübeye, bilgiye ve bilgeliğe hürmet, kadim medeniyetlerin geleneğidir. O yüzden bu topraklarda yaşlanmak bilgiye ve bilgeliğe hürmet, kadim medeniyetlerin geleneğidir. " İşte yaşlılarımızın bizim için ne kadar kıymetli olduğunu gösterecek ünlü yazarlarımızın kaleminden 15 hikmetli söz...

Türkçenin en zengin sözlüğü Mukaddimetü'l-edeb'te yer alan kavramlar

Türkçenin en zengin sözlüğü Mukaddimetü'l-edeb'te yer alan kavramlar

Tarihin her döneminde insanlar, dil öğrenmek için sözlüklere başvurdu. Bu eserlerden biri de 12. yüzyılda yazılan Mukaddimetü'l-edeb'ti. Binlerce kelimeyi barındıran eser, Türkçenin en zengin sözlüklerinden biriydi. Divanü Lügati't Türk'ünden sonra gelen en önemli sözlükte, Türkçede artık kullanılmayan nadir kelimeler mevcuttu. Sizler için hazine değerindeki Mukaddimetü'l-edeb'te yer alan kavramları derledik.

Türkçeye benzerliği ile şaşırtacak Japonca kelimeler

Türkçeye benzerliği ile şaşırtacak Japonca kelimeler

Kelimeler toplumların göçü, kültür alışverişi ya da bir bölgeye yıllarca egemen olması sonucunda git gide ortaklaşabilir. Örneğin balkanlarda geçmişteki Osmanlı egemenliğinden kaynaklı olarak binlerce Türkçe kelime günlük hayatta kullanılmakta. Söz konusu Japonca olunca birbirinden bu kadar uzakta olan iki dilin nasıl olur da bu denli benzerliğe sahip olduğu şaşırtıcı. Türkçe ve Japoncanın aynı dil ailesinden yani Altay dillerinden geldikleri düşünülmektedir. Bu iki dil arasındaki benzerliklerin sebebini ortaya koyabilmekte. Peki, Türkçeye benzerliği ile şaşkına uğratacak Japonca kelimeler nelerdir?

Divan edebiyatını daha iyi anlamanızı sağlayacak 21 mazmun

Divan edebiyatını daha iyi anlamanızı sağlayacak 21 mazmun

Kendine özgü düşünce ve hayal dünyası bulunan divan edebiyatı, eski toplumumuzun düşünüş, yaşayış ve sanat sevgisini günümüze taşıyarak klasikleşti. Geçen zamanla beraber değişime uğrayan hayat şartları, artık bu edebiyatı yaşanılan hayatın bir aynası olmaktan çıkardı. Sizler için asırlar öncesinde yazılmasına rağmen, şiire derin manalar kazandırmış divan edebiyatını daha iyi anlamanızı sağlayacak 21 mazmunu derledik.

Cemil Meriç’ten 1 kelime 1 cümle

Cemil Meriç’ten 1 kelime 1 cümle

Cemil Meriç, yazar, çevirmen ve mütefekkir olarak yazın hayatımıza adını altın harflerle yazdırmış bir isim. Dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji başta olmak üzere pek çok alanda araştırmalar yaptı ve yazılar kaleme aldı. Bir çağın vicdanı olan Cemil Meriç, düşünce dünyasıyla yalnızca kendi dönemine değil, ardından gelen nesillere de ışık tuttu. Kendisini "münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi" olarak tanımlayan Cemil Meriç'ten 1 kelime 1 cümle…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN