Arama

Kültür Sanat

Zahide'm türküsünün hikayesi

Zahide'm türküsünün hikayesi

"Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur." der Neşet Ertaş. Biz de herkesin gönlünde sızı oluşturan bir türküden ve onun hikâyesinden bahsedeceğiz. Herkesin sahip çıktığı meşhur sevdalar vardır. Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun gibi. Biri daha var ki kavuşamamış, yarım kalmış bir sevdanın gerçek hikâyesidir. Zahide'm tam da böyle bir sevginin notalara dökülmüş halidir. Fakat Neşet Ertaş ile özdeşleşse de asıl öyküsü daha farklıdır. “Eski Defterler”in yeni bölümü ile karşınızdayız.

Orta Asya'nın kadim şehri Türkistan'daki tarihi yerler

Orta Asya'nın kadim şehri Türkistan'daki tarihi yerler

Kazakistan'ın güneyindeki Türkistan kenti, Orta Asya'nın kadim şehirlerindendir. Eski zamanlarda köşkler, bahçeler, havuzlarla süslü olan bu şehir, Dünya Mirası Kentleri Örgütü'ne üyedir. Türkistan'da birçok tarihi eser bulunsa da içlerinde en önemlisi Hak yolunun eşiği olarak tanımlanan Hoca Ahmet Yesevi Türbesi'dir. Türkistan'da yer alan tarihi eserlere daha yakından bakalım.

Kur’an’da bahsi geçen peygamberlerin anlatıldığı Ebla tabletleri

Kur’an’da bahsi geçen peygamberlerin anlatıldığı Ebla tabletleri

1974-75'te yapılan arkeolojik kazılar neticesinde Suriye'nin İdlib bölgesinde yalnızca Asur, Sümer ve Babür uygarlıklarının değil kültür bakımından zengin ve bilinmeyen bir uygarlığın izine daha rastlanıldı: Ebla Krallığı… Bu arkeolojik kazılarda Ebla Krallığı'na ait 20 bin kadar da tablet ortaya çıktı. Peki, bu tabletlerin dünya tarihi açısından önemi ve gizemi neydi? Tabletlerde, Kur'an-ı Kerim'deki hangi peygamberlerin ismi geçiyor ve hangi olaylar yer alıyordu?

Türkiye'den kaçırılıp British Museum'da sergilenen eserler

Türkiye'den kaçırılıp British Museum'da sergilenen eserler

İngiltere'nin Londra kentinde bulunan British Museum, dünyanın ilk müzelerinden biri. Dünyanın pek çok yerinden farklı eserlere ev sahipliği yapan British Museum'daki eserler, hediye, satın alma ya da kaçırma gibi yöntemlerle müzenin envanterine dâhil edildi. Dünya tarihini kapsayan 8 milyondan fazla nesneyi bünyesinde bulunduran British Museum'da, Türkiye'den çalınarak götürülen 5 bin yıllık geçmişe sahip eserler de bulunuyor.

Türkçenin en zengin sözlüğü Mukaddimetü'l-edeb'te yer alan kavramlar

Türkçenin en zengin sözlüğü Mukaddimetü'l-edeb'te yer alan kavramlar

Tarihin her döneminde insanlar, dil öğrenmek için sözlüklere başvurdu. Bu eserlerden biri de 12. yüzyılda yazılan Mukaddimetü'l-edeb'ti. Binlerce kelimeyi barındıran eser, Türkçenin en zengin sözlüklerinden biriydi. Divanü Lügati't Türk'ünden sonra gelen en önemli sözlükte, Türkçede artık kullanılmayan nadir kelimeler mevcuttu. Sizler için hazine değerindeki Mukaddimetü'l-edeb'te yer alan kavramları derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN