Arama

Kültür Sanat

Ömer Hayyam’ın bilime yön veren eserleri

Ömer Hayyam'ın bilime yön veren eserleri

Rubaileri ile hafızalara kazınan Ömer Hayyam, edebiyatın yanı sıra tıp, fizik, astronomi, cebir, geometri ve matematik alanında da önemli eserlere imza attı. Öyle ki, onun zamanın tüm ilimlerini bildiği söylenirdi. İbn-i Sina'dan sonra Doğu'da yetişen en büyük alim olarak kabul edilen Ömer Hayyam, çalışmaları ile bilim dünyasını derinden sarstı ve asırlar boyunca sürecek ilmi tartışmalara imza attı. Sizler için Ömer Hayyam'ın bilim tarihine yön veren eserlerini derledik.

Kuzey Makedonya’da 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi

Kuzey Makedonya'da 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni yapıldı. Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) himayelerinde Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı destekleri, Köprü Derneği organizasyonunda gerçekleştirilen programa, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, Balkan bölgesinden şairler ve edebiyatseverler katıldı. MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim, 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni'ndeki konuşmasında, Beyatlı'nın kısa anlatılacak biri olmadığını söyledi.

Orta Çağ’da kitap hırsızlığına karşı sıra dışı çözümler

Orta Çağ’da kitap hırsızlığına karşı sıra dışı çözümler

Orta Çağ'da kitaplar, nadir ve değerli birer hazine olarak görülürdü. Bu nedenle, kitap hırsızlığı da yaygındı ve oldukça ciddi bir suç olarak kabul edilirdi. Kitaplar genellikle el yazması olarak üretilirdi ve yazma işlemi uzun ve zahmetli olduğundan, bir kitabın çalınması büyük bir kayıp demekti. Hırsızlığın önlenmesi için kütüphaneler sıkı güvenlik önlemleri alırdı. Bu nedenle, kitap hırsızlığı büyük bir endişe kaynağıydı ve ciddi önlemler alınması kaçınılmazdı. Sizler için, Orta Çağ'da kitapları hırsızlardan koruyabilmek için geliştirilen ilginç birkaç yöntemi yazdık.

Divanyolu’ndaki 5 medrese

Divanyolu'ndaki 5 medrese

Divanyolu, Osmanlı döneminde padişahların ve Divan-ı Hümayun temsilcilerinin kullandığı bir güzergahtır. Bu mevki üzerinde birbirinden kıymetli medreseler bulunur. Tarihi serüvene şahitlik eden ve İslam'ın sarsılmaz kaleleri olarak zihnimize kazınan, beş medreseyi sizler için derledik...

İstanbul’da mutlaka gidilmesi gereken 5 Osmanlı camisi

İstanbul'da mutlaka gidilmesi gereken 5 Osmanlı camisi

İstanbul; yapı ve mimarisiyle göz kamaştırır. Bu sebeple İstanbul denilince tarihi ve kültürel gezilere çıkmak isteyenlerin aklına ilk olarak "camiler" gelir. Camiler, yerli olsun yabancı olsun herkesin ilgi odağıdır. Peki, bu camiler nerededir? İstanbul'da gidilmesi gereken camilerin özellikleri nelerdir? İşte, İstanbul'da gidilmesi gereken Mihrimah, Üryanizade, Süleymaniye, Ayasofya, Sultan Ahmet camileri...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN