Arama

Kültür Sanat

Peygamberimizin naaşının Avrupa’ya kaçırılmasını engelleyen cengâver

Peygamberimizin naaşının Avrupa’ya kaçırılmasını engelleyen cengâver

Doğu’ya yaptığı fetihlerle ve kişiliğiyle Osmanlı Devleti’nin en önemli padişahlarından biri olan, geçilemez sanılan Sina Çölü’nü aşan, kefenini boynunda taşıyan, Hz. Peygamber’in naaşının Avrupa’ya kaçırılmasını engelleyen Yavuz Sultan Selim Han’ın bugün 498’inci vefat yıldönümü. Tarihin akışını değiştiren Osmanlı Devleti'nin 9'uncu padişahı, 74'üncü İslam halifesi ve ilk Osmanlı halifesi Sultan Selim’i rahmetle yâd ediyoruz.

‘Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm Sergisi’ açıldı

‘Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm Sergisi’ açıldı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Arkas Holding iş birliğiyle düzenlenen “Arkas Koleksiyonu’nda Post - Empresyonizm” sergisinin açılışı 11 ve 12 Eylül 2018 tarihlerinde MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen iki etkinlikle gerçekleşti. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 48 sanatçı ve 102 eserin bir araya geldiği sergi, 13 Eylül – 6 Kasım 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Sultan Abdülhamidin Cuma Selâmlığı

Sultan Abdülhamid'in Cuma Selâmlığı

Türk-İslam kültürünün sayılı törenlerinden biri haline gelen Cuma Selâmlığı geleneği, Osmanlı Devletinde de asırlar boyunca uygulandı. Osmanlı Sultanları, Selâmlık merasimi için özenle hazırlanır ve merasime vaktinde gitmeye çok önem verirlerdi. O sultanlardan biri de, Sultan II. Abdülhamid’di. Abdülhamid'in Cuma Selâmlığı için Hamidiye Camii'ne girişi sırasında çekilen görüntüler, Rus arşivlerinde de yer aldı.

İkinci Efeste kayıklar yüzdürülecek

'İkinci Efes'te kayıklar yüzdürülecek

Kütahya'da bulunan ve "İkinci Efes" olarak nitelendirilen Aizanoi Antik Kenti'nden geçen çayda, Penkalas Projesi ile Roma döneminde olduğu gibi kayıklar yüzdürülecek.

33 yıllık saltanat: 33 fotoğrafla Abdülhamid

33 yıllık saltanat: 33 fotoğrafla Abdülhamid

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı ve 113'üncü İslam halifesi Sultan II. Abdülhamid, bundan tam 176 yıl önce bugün doğdu. Amcası Abdülaziz'in şüpheli ölümüne ve ağabeyi V. Murad'ın azline tanık olmuş; o zamana dek tahta geçeceğini asla düşünmemişti. 33 yıllık hükümdarlığı boyunca Osmanlı topraklarına birçok hizmette bulunmuş, devlet ve hilafet mührünü abdestsiz basmayacak kadar dindar bir yaşam sürmüştü. Cenaze merasimi sırasında ahali, "Babamız! Bizi bırakıp nereye gidiyorsun?" diye Ulu Hakan'ın ardından feryat etmişlerdi…

Kapitalist sistemin, insanın bencil ve ikiyüzlü yanının eleştirildiği ölünemeyen ülke

Kapitalist sistemin, insanın bencil ve ikiyüzlü yanının eleştirildiği ölünemeyen ülke

“Ertesi gün hiç kimse ölmedi. Bu olay, yaşamın temel kurallarına taban tabana zıt olduğundan, insanların ruhlarında büyük bir huzursuzluğa neden olmuş, her açıdan etkilemişti, zira dünya tarihinin kırk ciltlik külliyatında göstermelik için bile olsa böylesi bir duruma rastlanmıyordu; bütün gün geçtiğinde, gündüzüyle gecesiyle, sabahıyla akşamıyla, yirmi dört saat boyunca, ne hastalıktan, ne ölümcül bir kaza sonucunda, ne de sonuna kadar götürülmüş bir intiharın neticesinde hiçbir şekilde hiç kimsenin ölmediği görülüyor, hiç kelimesi durumu özetliyordu.”

Gelecek nesillere ışık tutan Osmanlı âlimi: Birgivî

Gelecek nesillere ışık tutan Osmanlı âlimi: Birgivî

16’ıncı asırdan gelecek nesillere ışık tutan bir Osmanlı âlimiydi Birgivî. İslam ilmine büyük katkılar sağlamış; yazdığı eserlerle Arapçanın, Arap olmayan Müslüman milletler tarafından öğrenilebilmesi için büyük gayret sarf etmişti. Yaşadığı dönemin sosyal yaşantısını da yakından takip eden Birgivî, son derece dürüst ve tavizsiz bir ilim insanıydı. Öyle ki, asırlar sonra dahi “Ahlâkçılarımız içinde Birgivî derecesinde mümtaz bir simaya nâdir tesadüf olunur” sözleriyle anılacaktı...

Hürmete layık “Muharrem” ayının edebiyattaki mevkisi

Hürmete layık “Muharrem” ayının edebiyattaki mevkisi

Müslümanlar üzerinde üzüntü ve etkisini devam ettiren “Kerbelâ Olayı” başta edebiyat olmak üzere mimari, tiyatro, resim, minyatür ve musiki alanına da yansıdı. Kerbelâ Olayı’na tutulan ortak yasın tezahürü ile ilgili eserler oluşturuldu. Peki, Muharrem ayı edebiyatımıza nasıl yansıdı, ayrıntılı olarak inceliyoruz…

Gençliğin nabzını tutan dinamik yapıt Gençlerle Başbaşa

Gençliğin nabzını tutan dinamik yapıt "Gençlerle Başbaşa"

Ordinaryüs profesör bir hoca ve gençliğe babacan tavrıyla bıraktığı bir eser... Merhum Ali Fuad Başgil hocamız Gençlerle Başbaşa eserinde, başarılı olmanın formüllerini verdiği gibi başarının düşmanı olarak da tembelliği görüyor. Öğrenciler, yazar adayları, akademisyenler, yeni bir işe başlamaya karar verenler veya kendi işlerinde başarıyı hedefleyenler için önemli tespitlerin yer aldığı bu kitap şimdiki zamanda bile gençlerin yaşam pusulası olabilecek kapsam ve güncelliğe sahip.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN