Arama

Kültür Sanat

İstanbul’da bulunan Yazma Eserler Kütüphaneleri

İstanbul’da bulunan Yazma Eserler Kütüphaneleri

Matbaa icat edilmeden önce kitaplar kâtipler tarafından elle yazılırdı. Bu kıymetli eserler zamanla "yazma" adını aldı. Osmanlı devri yüzyıllar boyunca dünya için ilim ve kültür yuvası oldu. Yazmalar da bu anlayışın bir tezahürü olarak ortaya çıktılar. Sizler için İstanbul'da bulunan yazma eser kütüphanelerini derledik. Peki, yazma eserler hangi kütüphanelerde? İstanbul'da bulunan yazma eser kütüphaneleri nerede? Eski İstanbul kütüphaneleri hangileri?

Farkında mısınız? - İstanbul’un orta noktasına götürüyoruz!

Farkında mısınız? - İstanbul'un orta noktasına götürüyoruz!

Her gün önünden geçip gittiğimiz fakat dikkatimizden kaçan tarihin tanıklarıyla tanışmanın zamanı geldi. Bu hafta, yeni formatımız olan "Farkında mısınız" serimizle karşınızdayız. Kadim medeniyetin izlerini unutulmaması, tarihi belleğimize sahip çıkılması amacıyla oluşturduğumuz bu formatımızda kültürel değerlerimize sahip çıkıyoruz. İlk olarak şöyle bir soruyla başlayalım: Sizce tarih boyunca birçok medeniyetin başkenti olan İstanbul’un merkezi neresi?

Hafta sonunda nereye gidelim, ne izleyelim, ne okuyalım?

Hafta sonunda nereye gidelim, ne izleyelim, ne okuyalım?

"Nereye gidelim, ne izleyelim, ne okuyalım?" başlığıyla hafta sonunda değerlendirebileceğiniz birbirinden kıymetli tavsiyeleri sizlerle buluşturuyoruz. İslam sanatının en zengin koleksiyonuna sahip olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ne doğru bir yolculuğa çıkabilir, Fatma Bayram ile 'Esma-i Hüsna'nın kişiliğimiz ve ahlakımız üzerindeki etkisi'ni konuştuğumuz röportajımızı okuyabilirsiniz. Gelin, tavsiye listesine daha yakından bakalım.

Yenilenen AKM’de neler var? Atatürk Kültür Merkezi’nin hikayesi...

Yenilenen AKM'de neler var? Atatürk Kültür Merkezi'nin hikayesi...

Uzak Yakın Programı'nda, yepyeni bir heyecanla AKM'deyiz. 13 yıllık özlemin ardından İstanbul'da yeniden sanatın kalbi burada atacak. Tartışma konusu oldu... Eylemler yapıldı... Fakat en nihayetinde, yeni yüzüyle eskisinden çok daha etkileyici ve modern bir şekilde kapılarını açtı. Peki, Atatürk Kültür Merkezi'nde neler var? Hadi adım adım gezelim.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN