Arama

Kültür Sanat

Zazadin Hanı ihtişamıyla konuklarını bekliyor

Zazadin Hanı ihtişamıyla konuklarını bekliyor

Tarihte yolcuların konaklama merkezi olan, ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayan kervansarayların Anadolu'daki en büyük örneklerinden olan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Zazadin Hanı, mimari güzelliğiyle dikkati çekiyor.

Çingene Kızı mozaiği getirilen parçalarıyla ziyarete açıldı

'Çingene Kızı' mozaiği getirilen parçalarıyla ziyarete açıldı

Gaziatep'ten 1960 yılında yurt dışına kaçırılan ve sergilendiği ABD'den geçen ay sonu getirilen 'Çingene Kızı' mozaiğinin eksik 12 parçası, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un katıldığı törenle ziyarete açıldı. Bakan Ersoy, yurt dışına götürülen tarihi eserlerin tekrar Türkiye'ye getirilmesi için çalıştıklarını belirterek, "Topraklarımızda yaşanmış tüm uygarlıkların kültürel mirasına sahip çıkmak politikalarımızın temelidir" dedi.

John Lennon’u kim öldürdü?

John Lennon’u kim öldürdü?

Bugün, dünyaca ünlü İngiliz müzisyen John Lennon'un ölüm yıl dönümü. Efsane grup The Beatles'ın kurucularından biri olan ve 37 yıl önce bugün öldürülen John Lennon, yaşasaydı 77 yaşında olacaktı. Dünyaca ünlü müzisyen, The Beatles hayranı olduğu ve akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen Mark David Chapman tarafından, dört kurşunla öldürüldü. Aktivist ruhu nedeniyle Nixon hükümeti tarafından hedef gösterilen Lennon'un katili, gerçekten sıradan bir hayranı mıydı, yoksa birileri tarafından yönlendirilen bir tetikçi mi?

Müslüman coğrafyalardan dünyaya yayılan İslam mimarisi

Müslüman coğrafyalardan dünyaya yayılan İslam mimarisi

İslam'ın altın çağını yaşadığı yüzyıllarda, Müslüman mimarisine ait çok sayıda unsur, usta ve sanatçılar aracılığıyla Avrupa'ya ulaştı. Mimariye yön veren detaylarla, Avrupa'da "Romanesk" stilinin ortaya çıkmasını sağlayan Müslümanların "İslamlaştırdığı" mimari yapıları sizler için derledik.

Mehmed Âkif için söylenenler

Mehmed Âkif için söylenenler

Şiirlerinde millî ve manevî duyguları dile getiren, İstiklâl Marşı'nın kıymetli şairi Mehmet Âkif'in çıkış noktası olarak aldığı ışık İslam'dır. Peyami Safa'dan Sezai Karakoç'a edebiyat ve düşünce dünyamızın önemli kalemlerinin 'İstiklal Şairi'miz için söylediklerini sizler için derledik.

Dünyanın en gösterişli sanat merkezleri

Dünyanın en gösterişli sanat merkezleri

Birçok ülke için gösteri sanatları büyük bir önem taşıyor. Operası, tiyatrosu ve çeşitli konser etkinliklerinin en bilindik adresi olan bu ülkelerde, amacına uygun binaları da epey dikkat çekici. Dünyanın en gösterişli etkinlik binalarını sizler için derledik.

Şeb-i Arus törenleri başladı

Şeb-i Arus törenleri başladı

Hazreti Mevlana'nın 745'inci Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da katıldığı "Selam Vakti" yürüyüşü ile başladı.

Torunu Mehmet Akifi anlattı

Torunu 'Mehmet Akif'i anlattı

"İstiklal şairi" Mehmet Akif Ersoy vefatının 82. yılında anıldı. Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, "Dedemin şiirlerindeki özellik, her şiiri yaşayarak yazmış olmasıdır. Yani bize bir belgesel bırakmış." dedi.

Reşat Nuri Güntekinden Mehmet Akif hatırası

Reşat Nuri Güntekin'den Mehmet Akif hatırası

Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Acımak, Yaprak Dökümü gibi önemli romanları edebiyatımıza kazandıran Reşat Nuri babasının kütüphanesinde başlayan eğitimini, Darülfünun Edebiyat Şubesi'nde devam ettirdi. Eğitiminden sonra çeşitli şehirlerde öğretmenlik yapan Güntekin, Birinci Cihan Harbi'nin sonlarına doğru yazarlık yapmaya başladı. 7 Aralık 1956'da yaşamını yitiren Reşat Nuri’yi ölüm yıldönümünde, Hocası Mehmet Akif ile olan hatırası ile birlikte anıyoruz.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN