Arama

Kültür Sanat

Osmanlıda eğitimin eğlenceli dünyası Çocuk Dergileri

Osmanlı'da eğitimin eğlenceli dünyası "Çocuk Dergileri"

Hepimiz bizden yaşça küçük birini gördüğümüzde kendi zamanlarımızın özlemini burun sızısı ya da hafif bir meltemli tebessümle hissederiz. Çocukların ehemmiyeti her zaman insanlığın farkında olduğu bir şeydi. Onlara özel birçok şey geçmiş zamanlardan beri tasarlanır, onların gelişimine sunulurdu. Bunlardan bir tanesi de eğitim-öğretimlerini geliştiren dergilerdi. Osmanlı dönemindeki çocuklara özel dergileri sizler için bir araya getirdik.

Bursayı tekstil kenti yapan mekan: Kozahan

Bursa'yı tekstil kenti yapan mekan: Kozahan

Sultan 2. Bayezid tarafından yaptırılan ve kozalardan elde edilen ipek kumaşlarla Bursa'nın tekstil merkezi olmasında önemli rol oynayan Kozahan'ın ipekle 5 asrı aşan birlikteliği, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Yılın 50 Kapağı” seçkisinde Türk izi

"Yılın 50 Kapağı” seçkisinde Türk izi

Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü’nün (AIGA) Design Observer adlı platformla ortaklaşa düzenlediği “Yılın 50 Kapağı” seçkisi açıklandı. 2017 yılında yayımlanan kitapların değerlendirilmeye alındığı yarışmaya, 23 ülkeden 700 kitap başvurdu. Ülkemizden beş kitap listede ilk elli içinde…

Osmanlı’da çocukların okula başlama töreni Bed-i Besmele

Osmanlı’da çocukların okula başlama töreni Bed-i Besmele

Osmanlı’da çocuk herhangi bir mevsimde okula başlardı. Ancak üç aylar, kandil geceleri gibi kutlu sayılan bir zaman ya da Pazar veya Perşembe günlerinden biri tercih edilirdi. Erkek ve kız çocukları dört yaş dört ay ve dört günlükken okula veriliş zamanları geldi demekti. Çocuğun babası en yakın okulun hocasını bir gün yemeğe davet ederek çocuğunu okula vermek istediğini söyler ve o gün için gerekli hazırlıkların yapılmasını rica ederdi.

Ahilik yüzyıllardır Anadoluya ışık tutuyor

Ahilik yüzyıllardır Anadolu'ya ışık tutuyor

Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına manevi mimar olarak büyük katkı sağlayan, Osmanlı Beyliği'nin cihan devleti haline gelmesindeki önemli teşkilatlardan Ahilik, yüzyıllardır ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Teknofest Roket Yarışması’nda tarihin teakubu gerçekleşti

Teknofest Roket Yarışması’nda tarihin teakubu gerçekleşti

Bütün olumsuzluklara rağmen “zafer uçakların kanatlarındadır” ilkesiyle yola çıkan Demirağ; Cumhuriyet döneminde zor şartlara ve çeşitli engellere karşın imzası atılan "Vecihi" serisi; boyu yaklaşık bir metre 33 cm, ağırlığı ise bir kilo 500 gram olan ve üzerinde de Türk bayrağı bulunan bir füzeyi İstanbul semalarından fırlatan Divarcı… Tüm bu tarihsel gelişmelerin meyveleri birbir olgunlaşıyor. Türkiye’de ilk kez düzenlenen Teknofest Roket Yarışması’nda lise ve üniversite öğrencilerinin, hiçbir olumsuzluğa ve engellemeye rağmen hayallerinden vazgeçmeyen öncüleri örnek alarak ürettiği roketleri Tuz Gölü’nden gökyüzüne fırlatıldı…

Modern tezhip sanatı moda ile buluşuyor

Modern tezhip sanatı moda ile buluşuyor

Tezhip sanatını geleneksel ve modern çizgileri kullanarak moda ile bağdaştıran ‘Sessizlik Kırmak’ sergisi, dünya uygarlık tarihinin en eski sanatını giysiler üzerinde yansıtarak, yeni bir moda akımını sanatseverler ile buluşturacak.

Edebiyatçılar arasında kitaptan fal bakma geleneği tefeül

Edebiyatçılar arasında kitaptan fal bakma geleneği tefe'ül

Olacaklardan önceden haberdar olma ve ona göre hareket etme ihtiyacı duyan insan, bu amaçla bir bakıma varlığını koruma ve güvence altına alma adına geleceği önceden bilme hevesinden de kesinlikle uzaklaşmadı. Zamanla Kur’an içerisinden fal bakma ve edebiyatçılar arasında gelenek olmasıyla bir tabir literatürümüzde yerini aldı. Kitaptan fal bakmak… Yani tefe’ül geleneği…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN