Arama

Kültür Sanat

Fikriyat yazarlarından ilim dolu alıntılar

Fikriyat yazarlarından ilim dolu alıntılar

İslam düşünce ve hayatına dair referans içerikleri, tarih, edebiyat, kültür ve sanat gibi her alandan özgün muhtevasıyla Fikriyat.com, oldukça saygın bir konumda varlığını sürdürmeye devam ediyor. Kıymetli yazarlarımız kaleme aldıkları yazılarla okuyucularını ilim dolu bir yolculuğa çıkartıyor. Sizler için Fikriyat yazarlarından seçkileri derledik.

Osmanlı'nın zarafetini gösteren gizli taşlar

Osmanlı'nın zarafetini gösteren gizli taşlar

Bir şefkat medeniyeti olan Osmanlı, hayatın her anında, canlıya verilen değeri gözler önüne seren geleneklere sahipti. Cami duvarlarına oyularak yapılan; yardımlaşmanın gizliliğini esas alan "sadaka taşları", güven duygusunun pekiştiği "yitik taşları", atlı araçlara binmeye kolaylaştıran "binek taşları" ve hamalların yol boyunca dinlenmesini sağlayan "mola taşları" ile zarafetini yansıtır. Gelin, Osmanlı'nın unutulan bu taşlarına daha yakından bakalım.

Sultan Abdülhamid’in arşivinden fotoğraflarla saat kuleleri

Sultan Abdülhamid’in arşivinden fotoğraflarla saat kuleleri

İcadıyla insanlara büyük kolaylık sağlayan saat, küçülüp ceplere girmeden önce kent meydanlarında herkesin görebileceği büyüklükte ve yükseklikte bulunurdu. Batı'da yapılmaya başlansa da Doğu'da sanat eseri haline gelen bu tarihi yapılar, şehirlerin en dikkat çeken mimari eserleriydi. II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yıl dönümünde valilere saat kulesi yapılmasıyla ilgili ferman gönderilmesiyle Anadolu'nun içlerine kadar yayıldı. Sizler için Sultan Abdülhamid'in arşivinden asırlara tanıklık eden saat kulelerinin fotoğraflarını derledik.

Sokağa çıkma kısıtlamasında ne izleyelim, neye dikkat edelim hangi tarifi yapalım?

Sokağa çıkma kısıtlamasında ne izleyelim, neye dikkat edelim hangi tarifi yapalım?

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasıyla evlerimizde kalarak kendimizi ve sevdiklerimizi güven altına alıyoruz. Geri dönüşü olmayan bu en kıymetli zamanı daha keyifli geçirmeniz adına "Ne izleyelim, neye dikkat edelim, hangi tarifi yapalım?" başlığı altında birbirinden değerli tavsiyeleri sizlerle buluşturuyoruz. Fatma Bayram ile yaptığımız Instagram canlı yayınımızı seyrederek huzur kavramını derinlemesine öğrenebilir, okumayı hep ertelediğiniz o kitaba başlayabilirsiniz. Gelin tavsiye listesine daha yakından bakalım.

Kelime ambarı: Az bilinen 20 nostaljik sözcük

Kelime ambarı: Az bilinen 20 nostaljik sözcük

Her gün yola, koltuğumuzun altına sakladığımız kelimelerle çıkarız. Günlük hayatımızın en temel azığı olan bu varlıklardan kimi ekşidir kimiyse tebessüm ettirecek kadar tatlı... Düşüncelerimizi ifade etmek için ihtiyaç duyduğumuz sözcükler, hayatımızın olmazsa olmazıdır aynı zamanda. Heybenizdeki kelimeleri ne kadar artırırsanız o ölçüde özgürce ifade edebilirsiniz kendinizi. Tam da bu yüzden, 111 bin 27 söz varlığına sahip Türkçemizdeki sözcüklerin unutulmaması adına az bilinen nostaljik kelimeleri derledik.

Cengiz Aytmatov’a dair az bilinen 13 ilginç gerçek

Cengiz Aytmatov’a dair az bilinen 13 ilginç gerçek

Türk sinemasının başyapıtlarından biri olan Selvi Boylum Al Yazmalım'ın, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un romanından uyarlandığını biliyor muydunuz? Peki ya, babası kurşuna dizilerek öldürülen Cengiz Aytmatov'a, okuma yazma bildiği için cepheden gelen ölüm haberlerini ailelere iletme görevi verildiğini? Doğum yıl dönümü vesilesiyle Cengiz Aytmatov'un hayatına dair az bilinen 13 ilginç gerçeği derledik.

“Kazasker Mustafa İzzet Efendi” dijital sergisine yoğun ilgi!

“Kazasker Mustafa İzzet Efendi” dijital sergisine yoğun ilgi!

İletişim Başkanlığı tarafından “360 Kültür Sanat” projesi kapsamında hazırlanan, “Kazasker Mustafa İzzet Efendi” hat eserleri dijital sergisi, yerli ve yabancı çok sayıda sanatseverin ilgisini çekti. 15 Aralık Salı günü Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde açılışı yapılan sergi, 31 Aralık’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Washington Anıtı'na Sultan Abdülmecid'den Osmanlı hediyesi

Washington Anıtı'na Sultan Abdülmecid'den Osmanlı hediyesi

Bugün ''Washington Anıtı'' olarak bilinen yapının dünyanın en uzun dikilitaşını biliyor musunuz? Eğer bir gün, Washington'a yolunuz düşerse bir hafta sonu birkaç saatinizi dikilitaşa ayırın. Asansörle en tepeye çıkıp şehri seyredin. Sonrasında yorgunluğu göze alıp merdivenleri inin. İçi, dışı gibi değil… 56 metre yüksekliğinde bizden bir hatırayı saklıyor. İşte, Sultan Abdülmecid'in tuğrasıyla Türk hat sanatının büyük ismi Kazasker Mustafa İzzet Efendi'nin yazısının öyküsü…

Zamana meydan okuyan ilim merkezi: Koca Ragıp Paşa Kütüphanesi

Zamana meydan okuyan ilim merkezi: Koca Ragıp Paşa Kütüphanesi

Koca Ragıp Paşa, Osmanlı'nın önemli sadrazamlarından biriydi. Bürokrasinin en alt kademesinden başlayarak, yavaş yavaş devlet basamaklarını çıktı. Yıllarca memurluk, bürokratlık, diplomatlık ve valilik yaptıktan sonra sadrazam oldu. Edebi kimliğiyle de bilinen Koca Ragıp Paşa, çocukluğundan itibaren yazma eser topladı. Daha sonra, önemli miktarda para harcadığı bu kitapları kendi ismini verdiği kütüphaneye bağışladı. Gelin zamana meydan okuyan Koca Ragıp Paşa Kütüphanesi'ne daha yakından bakalım.

Yahya Kemal'i derinden sarsan olay: Hırka-i Saadet'i ziyareti

Yahya Kemal'i derinden sarsan olay: Hırka-i Saadet'i ziyareti

Yahya Kemal, şiirleri ve düşünceleriyle dönemine damgasını vuran isimlerden biriydi. Osmanlı'dan edindiği zengin kültürel birikimin yanında şiir, müzik, resim, mimarî hakkında bilgileri ile insanları kendine hayran bırakırdı. 14 Şubat 1921 tarihinde yayımlanan ''Hilafete Yakın Bir Gün'' başlıklı yazısında, kendisini derinden sarsan bir olayı kaleme aldı. Topkapı Sarayı'ndaki Hırka-i Saadet Dairesi'ni ziyaret ettiğinde o güne kadar bilmediği bir gerçekle karşılaştı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN