Arama

Kültür Sanat

Merak edilen 20 ilginç soru 20 ilginç cevap

Merak edilen 20 ilginç soru 20 ilginç cevap

İnsan doğası gereği meraklıdır. Nitekim çevreye ve dünyaya dair merak, sosyal hayatı da zenginleştirir. Örneğin, dünyanın en ölümcül hayvanının hangisi olduğunu biliyor muydunuz? Peki, tarihteki ilk roketi kimin icat ettiğini? Veya ilaç alırken kesinlikle tüketmemeniz gereken meyveyi? Sizler için merak edilen 20 ilginç soru 20 ilginç cevabı derledik.

Nuri Pakdil için Kudüs'ün önemi

Nuri Pakdil için Kudüs'ün önemi

Kudüs'te yükselen bir feryattı Nuri Pakdil, bu mübarek beldeye olan sevdasını zırh gibi taşıdı. O, Kudüs'ü hayatının merkezine yerleştirdi. Her bakışında, her adımında, her sözünde bu mukaddes belde vardı. Kudüs için hissettiği yürek sızısını, "Yüreğimin yarısı Mekke'dir, geri kalanı da Medine'dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır." ifadeleriyle kaleme döktü. "Yedi Güzel Adam"ın ağabeyi, edebiyat dünyasının dervişi Nuri Pakdil, geçen sene bugün hayata veda etti. Edebiyat dünyasına adını altın harflerle yazdıran mütefekkir, şair ve deneme yazarı Nuri Pakdil'i saygı ve rahmetle anıyoruz.

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’ 📸🎬

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’ 📸🎬

Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biriydi Ara Güler. Deklanşörüyle görsel tarihe büyük katkılar sağlamış, önemli olaylara ve dönemlere tanıklık etmiş, objektifiyle her birini belgelemişti. Hem Türkiye'de hem de dünyada fotoğrafçılığa büyük katkılar sağlamış; kendinden sonra gelen birçok fotoğrafçı onun izinden gitmiş, onu örnek almıştı. Bizler usta duayeni daima "belgesel fotoğrafçı" olarak tanıdık; ancak onun tarihe katkısı çektiği karelerle sınırlı değil. Ara Güler, 1975 yılında bir belgesel filme imza atmış, tarihimize damga vuran Yavuz Zırhlısının sökümünü "Kahramanın Sonu" filmiyle anlatmıştı.

Sanat ve edebiyata yeni soluk: Muhit Kitap

Sanat ve edebiyata yeni soluk: Muhit Kitap

Turkuvaz Medya Grubu’nun bünyesinde yayın hayatına başlayan Muhit Kitap, “Kendi insanımız, kendi edebiyatımız” şiarıyla yola çıktı. Muhit Kitap’ın Genel Yayın Yönetmenliği’ni İbrahim Tenekeci üstlendi.

Düşünce dünyanıza ışık tutacak 70 kitap

Düşünce dünyanıza ışık tutacak 70 kitap

İslam bilincimizi tazelemek, düşünce dünyamızı aydınlatmak ve bu anlamda fikirlerimizi diri tutmak pek çoğumuz için oldukça önemli. Ancak kimi zaman "ne okumalıyım?" sorusu da bu bilincin beraberinde getirdiği sorulardan biri. Fikir, sanat, kültür ve medya hayatımız, Batıda, Batı kültürü ile üretilenleri tüketmeye yöneltse de çağ aşacak ve öncü nesiller oluşturacak bilgilendirici eserlerin okunurluğunun arttırılması, yadsınamaz bir ihtiyaç. Siyerden edebiyata, iktisattan tarihe düşünce dünyanıza ışık tutacak 70 kitabı derledik.

4 asırlık yönetim merkezi: Topkapı Sarayı’nın bölümleri

4 asırlık yönetim merkezi: Topkapı Sarayı’nın bölümleri

Topkapı Sarayı, üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti'nin yönetim merkeziydi. 400 yıl boyunca Devlet-i Aliyye'yi ilgilendiren kararlar burada alındı; divan toplantıları burada gerçekleştirildi, idari yönetimi gerçekleştirecek devlet ricali burada bulunan mektepte yetiştirildi. Dünyanın en büyük sarayı olan; divan, medrese, cami, hazine odaları, mutfaklar, köşkler ve Mukaddes Emanetleri barındıran Topkapı Sarayı'nın bölümlerini ve bu bölümlerin o dönemdeki işlevlerini derledik.

Osmanlıca hikayeler

Osmanlıca hikayeler

11. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar geçen zaman diliminde Müslüman Türklerin hakim olduğu geniş coğrafyada İslamiyet'in şekillendirdiği kültür ve mana iklimi, günümüzde Osmanlıca adıyla bilinen bir alfabenin gelişmesine olanak sağladı. Türklerin uzun zaman kullandıkları Osmanlı alfabesini öğrenmek isteyenlere yardımcı olacak hikayeleri, okuma kılavuzu eşliğinde sizler için hazırladık.

Süleymaniye’nin sırları

Süleymaniye’nin sırları

Kanuni Sultan Süleyman'ın hükümdarlığında "Muhteşem Yüzyıl" olarak bilinen bir devre haşmetli eserlerle mührünü bastı Mimar Sinan. "Kalfalık eserim" dediği Süleymaniye Camii'nde öyle mimari incelikler kullandı ki, bugünün teknolojisi bile onun tekniğine erişemedi. Bundan tam 463 yıl önce ibadete açılması vesilesiyle, Süleymaniye Camii'nin bilmediğiniz sırlarını sizlerle buluşturuyoruz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN