Arama

Kültür Sanat

Hayvan sevgisini konu edinen 15 kitap

Hayvan sevgisini konu edinen 15 kitap

Onlar kimi zaman en yakın dostlarımız, kimi zaman koruyucularımız, kimi zaman da sevdiğimiz kitapların kahramanları… Zekalarıyla bizi hayrete düşüren, tatlılıklarıyla en kötü günlerimizi bile güzelleştiren, varlıklarıyla umut veren hayvan dostlarımıza karşı olan sevgi, yazın dünyasında da yerini aldı. Sizler için hayvan sevgisini konu edinen 15 kitabı derledik.

İstanbul'da mutlaka yapmanız gereken 10 aktivite

İstanbul'da mutlaka yapmanız gereken 10 aktivite

Dünyanın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, uzunca bir dönem dünyanın merkezi olmuş İstanbul'da, gezilecek ve görülecek çok fazla yer, yapılacak çok fazla aktivite var. Doğal, sakin, tarihi yerlerden, Anadolu Yakası'ndan, Avrupa Yakası'na kadar, İstanbul'da gezilecek, görülecek ve yapılacak 10 aktiviteyi listeledik.

Orhan Veli’nin en çok sevilen 20 şiiri

Orhan Veli’nin en çok sevilen 20 şiiri

Tanpınar'ın deyimiyle şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren Orhan Veli, eserlerinde hicivsel bir üslupla mizah ögelerinden yararlandı. Ağır sanat ifadeleri, kalıplaşmış benzetmeler yerine, daha basit ve yalın olan halk dilini kullanmayı benimsedi. Şiirlerinde özellikle İstanbul'a olan hayranlığını dile getiren Orhan Veli'yi doğum yıl dönümünde eserlerinden seçtiğimiz 20 alıntı ile anıyoruz.

Mutlaka izlemeniz gereken 20 komedi filmi

Mutlaka izlemeniz gereken 20 komedi filmi

Sinema tarihinde ayrı bir yeri olan komedi filmleri, çoğu zaman tüm zamanların en çok izlenen ya da en çok sevilen listelerin başında gelir. Sizler için, dramla karışık, gülerken düşündüren 20 filmi listeledik.

Osmanlıca dersleri- Ekler II

Osmanlıca dersleri- Ekler II

Balkanlar'dan Hindistan'a, Kuzey Afrika'dan Endonezya'ya kadar uzanan Osmanlıca ile yazılmış pek çok el yazması ve matbu eserler gerek kendi kütüphanelerimizde gerek de dünyanın çeşitli yerlerindeki kütüphanelerde bulunur. Her dilin kendine özgü simgeleri, sembolleri ve sesleri bulunur. Bu nedenle de Osmanlıcanın eklerin gösterimi Arap alfabesine göre farklılık gösterir. Peki, Türkçedeki ekler nelerdir? Osmanlıcada ekler nasıl gösterilir? Fikriyat Akademisi olarak hazırladığımız Osmanlıca derslerinde bu hafta, Türkçe eklerin yazımını sizlerle buluşturuyoruz.

Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçı

Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçı

Fotoğrafçılığa oldukça büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in, hangi isimlere "Saray Fotoğrafçısı" unvanı verdiğini biliyor musunuz? Peki ya, Abdülhamid'in hapishanedeki mahkumların fotoğraflarını neden çektirdiğini? Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçının hayatını ve onların gözünden o döneme ait fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Dünya başkentlerinde Ara Güler Sergisi düzenlenecek

Dünya başkentlerinde Ara Güler Sergisi düzenlenecek

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenecek "Ara Güler Sergisi" geçen yıl hayatını kaybeden fotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Ara Güler'in eserlerini dünya başkentlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

Victor Hugo'nun bilinmeyen 30 tablosu

Victor Hugo'nun bilinmeyen 30 tablosu

Klasik edebiyatın öncülerinden olan Victor Hugo, yaşadığı dönemi en ince ayrıntısına kadar kaleme aldığı birçok güzel eseriyle tanındı. Ancak ortaya çıkan resimlerle Hugo'nun sadece bir edebiyatçı değil aynı zamanda iyi bir ressam olduğunu da gösteriyor. Hatta Hugo'nun yakın dostu ressam Eugène Delacroix'in "O bir yazar olmasaydı belki de yüzyılın en etkili ressamlarından bir olabilirdi." şeklindeki ifadesi bu düşünceyi destekler nitelikte. İşte, edebi eserlerinin yanında dört binden fazla resmiyle de adından söz ettiren Hugo'nun resimlerinden birkaçı...

Ernest Hemingway'in İstanbul'a geliş amacı neydi?

Ernest Hemingway'in İstanbul'a geliş amacı neydi?

Amerikan edebiyatının kendine özgü tarzıyla tanınmış romancısı Hemingway'in birçok eseri, Amerikan edebiyatının başyapıtları arasında gösterilir. Özellikle 20. yüzyıl kurgu romancılığını etkileyen yazar, hikâyeleriyle tanınmadan önce hayatını gazetecilikten kazanır ve türlü sebeplerle dünyanın çeşitli ülkelerini gezer. Bu dönemde, Toronto'da çalıştığı gazete tarafından İstanbul'a gönderilir. Peki, ajan olarak da çalıştığını bildiğimiz Hemingway'in, Türkiye'ye gönderilme nedeni neydi? Hemingway, Mütareke İstanbul'u dönemiyle ilgili nasıl bir anlam taşıyordu?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN