Arama

Amerika Tarihi

ABD’de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimleri

ABD’de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimleri

Irkçılık ve ayrımcılık konusunda sicili bir hayli kabarık olan ABD tarihinin bazı dönüm noktaları, bugün siyahilerin ellerinde bulundurdukları hakların mihenk taşını oluşturuyor. ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembolleri haline gelen, ayrımcılığın karşısında duran ve kitleleri harekete geçirerek sivil haklar konusunda devrim yaratan isimleri derledik.

ABD’de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimleri

ABD’de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimleri

ABD'de siyahi George Floyd'un, beyaz bir polis tarafından gözaltında öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı protestolar devam ediyor. Irkçılık ve ayrımcılık konusunda sicili bir hayli kabarık olan ABD tarihinin bazı dönüm noktaları, bugün siyahilerin ellerinde bulundurdukları hakların mihenk taşını oluşturuyor. ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembolleri haline gelen, ayrımcılığın karşısında duran ve kitleleri harekete geçirerek sivil haklar konusunda devrim yaratan isimleri derledik.

Batı’nın süper kahramanları neden ortaya çıktı?

Batı’nın süper kahramanları neden ortaya çıktı?

Lumiere Kardeşler'in Paris'te ilk sinema gösterimlerini yapmalarından bu yana tam 125 yıl geçti. Sinema, o günlerden bugünlere çoğunlukla bir eğlence aracı, sosyal bir aktivite olarak görüldü. Görüntülerin kitleler üzerindeki inandırıcılığı o denli yüksekti ki, otoritelerin de bu gücü fark etmeleri ve kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmeleri gecikmedi. Batı ortaya çıkardığı kahramanlar ve süper kahramanlarla sinema üzerinden kitlelerin algısını istediği yönde şekillendirdi. Peki, Batı'nın süper kahramanları ne zaman ve neden ortaya çıktı?

Tarihe dair 20 sıra dışı bilgi

Tarihe dair 20 sıra dışı bilgi

Dünyaca ünlü Dedektif Sherlock Holmes karakterinin yaratıcısı İngiliz yazar Arthur Conan Doyle, aslında bir göz doktoru olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, tarihte Türkler hakkındaki ilk belgenin MÖ 318 tarihli bir sözleşme olduğunu? Ya da Sultan II. Abdülhamid'in hangi ülkeye 2 bin fotoğraftan oluşan büyük bir koleksiyon hediye ettiğini? Tarihe dair 20 sıra dışı bilgiyi derledik.

Dünya tarihinin en gizemli 10 ezoterik örgütü

Dünya tarihinin en gizemli 10 ezoterik örgütü

Dünya tarihinin en gizemli örgütleri hangileridir sorusu pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biri. Bu gizemli örgütler, zihin kontrolü uygulayarak hükümetleri ve kuruluşları ele geçiriyor; Yeni Dünya Düzeni'ni istekleri doğrultusunda kuruyor, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni altüst etmeyi planlıyorlar. Peki, tarih boyunca faaliyet gösteren ve çoğu gizli olan bu örgütler hangileridir? Dünya üzerinde faaliyet gösteren 10 ezoterik örgütü derledik.

Martin Luther King’in tarihe geçen sözleri

Martin Luther King’in tarihe geçen sözleri

Martin Luther Kİng, dünya genelinde şiddet karşıtı söylemleriyle ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınan bir aktivist. Onun hayatında en önemli dönüm noktalarından biri siyahi bir kadının yerini "beyaz bir vatandaşa vermemesi" oluşturdu. Martin Luther King, bu olay üzerine ırkçılığa karşı bir mücadeleye başladı ve onun bu mücadelesi kısa sürede büyük destek gördü. Siyahilere yönelik adaletsizlikleri, şiddet içermeyen eylemlere dönüştüren Martin Luther King, kaldığı otelin balkonunda uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitirdi. "Bir hayalim var!" konuşmasıyla hafızalarımıza kazınan Martin Luther King'in tarihe geçen 20 sözünü derledik.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN