Arama

Siyer

Hastaların şifası hekimlerin atası: Lokman Hekim

Hastaların şifası hekimlerin atası: Lokman Hekim

Kur'an-ı Kerim'de aynı isimli surede iki kez adı geçen ve anlatılara göre bir yandan hastalara şifa dağıtırken bir yandan da hikmetli sözleri ile nefisleri tedavi eden Lokman Hekim, tıp alanında hekimliğin atası olarak biliniyor.

Necip Fazıl'ın kaleminden Hz. Hüseyin ve Kerbela

Necip Fazıl'ın kaleminden Hz. Hüseyin ve Kerbela

Yüzyıllardır ümmetin içinde hiç sönmeyen bir acı Kerbela hadisesi. Resul-i Ekrem’in torunu Hz. Hüseyin, bundan 1338 yıl önce bugün 72 yakını ile birlikte şehit düştü. İktidar hırsı ile gerçekleştirilen bu katliam, İslam tarihinin siyasi anlamda en önemli kırılma noktalarından biri oldu. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in anlatımıyla Hz. Hüseyin ve Kerbela gerçeği...

1440 yıl önce tarihin başladığı olay: Hicret

1440 yıl önce tarihin başladığı olay: Hicret

Bu gece, hicri takvime göre Muharrem ayının ilk gecesi. Tüm Müslüman âlemi için “hicri yılbaşı” sayılan bu gecede, hilâlin görünmesiyle birlikte 1439 hicri yılını tamamlayıp, 1440 hicri yılına gireceğiz. Bundan tam 1440 yıl önce, Allah'ın elçisi, son peygamber Hz. Muhammed (sav), sadık dostu Hz. Ebu Bekir (ra) ile birlikte Mekke'den yola çıkarak Medine'ye hicret etmiş ve bu göç, Müslümanlar için yeni bir sayfanın başlangıcı olmuştu. Bizler de, yeni yılınızı kutluyor ve tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Bir devrin gizli çehresi

Bir devrin gizli çehresi

Sultan II. Abdülhamid’in Yıldız İstihbarat Teşkilatının faaliyetlerine son verilmesinden sonra aradan geçen yıllarda herhangi bir gizli teşkilata rastlanılmaz. Fakat Balkan Savaşı’nın getirdiği kötü sonuçlardan sonra Osmanlı gibi üç kıtaya hükmetmiş, çeşitli ırk ve mezhepte milletleri idare etmiş bir devlet için gizli modern bir istihbarat teşkilatına mutlak suretle ihtiyaç olduğu anlaşılmasıyla MİT’in atası olarak anılan Teşkilat-ı Mahsusa kurulur. Dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyetlerde bulunan teşkilat, imparatorluğu yıkıcı faaliyetlere karşı içten ve dıştan korumaya çalışır.

Resul-i Ekrem’i hicivden Hırka-i Saadet’e: Kâ’b bin Züheyr

Resul-i Ekrem’i hicivden Hırka-i Saadet’e: Kâ’b bin Züheyr

İslâm’ın doğuş yıllarında, şiir konusunda muazzam bir yeteneğe sahipti Kâ’b bin Züheyr. Babasının “ahir zamanda gelecek olan peygambere iman edin” vasiyetine uymamış, Resul-i Ekrem’in davetine icabet etmemiş, İslâm’ı ve Peygamberimizi hicvetmeye devam etmişti. Allah’ın Resulü, “Kâ’b’a kim rastlarsa onu öldürsün” buyurmuş; kardeşi ise, onu tövbe edip Allah yoluna girmeye davet etmişti. “Muhakkak ki Peygamber kendisiyle aydınlanılan, Allah’ın çekilmiş yalın kılıçlarından bir kılıçtır” beyitini söylediğinde, Resûl-i Ekrem duygulanarak üzerindeki hırkasını Kâ‘b’ın omuzlarına atacak; Kâ’b’ın kasidesi, bu sebeple “Ķasîdetü’l Bürde” adıyla meşhur olacaktı…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN