Arama

Siyer

Bir devrin gizli çehresi

Bir devrin gizli çehresi

Sultan II. Abdülhamid’in Yıldız İstihbarat Teşkilatının faaliyetlerine son verilmesinden sonra aradan geçen yıllarda herhangi bir gizli teşkilata rastlanılmaz. Fakat Balkan Savaşı’nın getirdiği kötü sonuçlardan sonra Osmanlı gibi üç kıtaya hükmetmiş, çeşitli ırk ve mezhepte milletleri idare etmiş bir devlet için gizli modern bir istihbarat teşkilatına mutlak suretle ihtiyaç olduğu anlaşılmasıyla MİT’in atası olarak anılan Teşkilat-ı Mahsusa kurulur. Dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyetlerde bulunan teşkilat, imparatorluğu yıkıcı faaliyetlere karşı içten ve dıştan korumaya çalışır.

Resul-i Ekrem’i hicivden Hırka-i Saadet’e: Kâ’b bin Züheyr

Resul-i Ekrem’i hicivden Hırka-i Saadet’e: Kâ’b bin Züheyr

İslâm’ın doğuş yıllarında, şiir konusunda muazzam bir yeteneğe sahipti Kâ’b bin Züheyr. Babasının “ahir zamanda gelecek olan peygambere iman edin” vasiyetine uymamış, Resul-i Ekrem’in davetine icabet etmemiş, İslâm’ı ve Peygamberimizi hicvetmeye devam etmişti. Allah’ın Resulü, “Kâ’b’a kim rastlarsa onu öldürsün” buyurmuş; kardeşi ise, onu tövbe edip Allah yoluna girmeye davet etmişti. “Muhakkak ki Peygamber kendisiyle aydınlanılan, Allah’ın çekilmiş yalın kılıçlarından bir kılıçtır” beyitini söylediğinde, Resûl-i Ekrem duygulanarak üzerindeki hırkasını Kâ‘b’ın omuzlarına atacak; Kâ’b’ın kasidesi, bu sebeple “Ķasîdetü’l Bürde” adıyla meşhur olacaktı…

Peygamber Efendimize doğumundan 7 asır önce yazılan mektup

Peygamber Efendimize doğumundan 7 asır önce yazılan mektup

İnsanlık tarihinde ibret verici hadiselerden biri de, Peygamber Efendimiz’in (sav) doğumundan 700 yıl önce yazılmış bir mektuptur. Bu mektup, Yemen Kralı Tubba tarafından yazılmış, altın mühürle mühürlenmiş ve Hz. Muhammed’e (sav) gönderilmiştir.

Mekke’de Kureyşli bir müşrik: Ümeyye B. Halef

Mekke’de Kureyşli bir müşrik: Ümeyye B. Halef

Resul-i Ekrem’in (sav) tebliğ ettiği mesaj, Mekkeli müşriklerin sahip olduğu ilah anlayışını tamamen yok etmiş; hiçbir şeyin ve hiç kimsenin Allah Teâlâ’ya ortak olamayacağını bildirmişti. Bu durum, hemen hemen her Kureyşli müşriği derinden sarstı. O müşriklerden bir tanesi de Ümeyye bin Halef’ti.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN