Arama

Asya Tarihi

Nahçıvan tarihindeki kırılma noktaları

Nahçıvan tarihindeki kırılma noktaları

Nahçıvan, Ermenistan'ın gerçekleştirdiği roketli saldırı ile gündeme geldi. Azerbaycan'a bağlı özerk cumhuriyet olan Nahçıvan, aynı zamanda Türkiye'nin garantörlüğünde bulunuyor. 1820'lerde Rusya'nın hakimiyetine giren Nahçıvan, geçtiğimiz asırda önce İngilizlerin sonra ise ABD'nin müdahaleleriyle karşılaşmış ve bölgedeki siyasi istikrar Batı ülkelerinin Taşnakları kışkırtmalarıyla bozulmuştu. Peki, Nahçıvan'ın "özerk cumhuriyet" olma sürecinde neler yaşandı? İşte, Nahçıvan tarihindeki kırılma noktaları…

Azerbaycan tarihinin kırılma noktaları

Azerbaycan tarihinin kırılma noktaları

Azerbaycan, yıllardır emperyalist güçlerin hedef aldığı bir ülke. Bağımsızlığını ilan etmesinin ardından ise Ermenistan'ın yol açtığı sorunlarla baş ediyor. Kafkasya'nın çözülemeyen sorunu Dağlık Karabağ işgali, Ermenistan'ın artan saldırıları nedeniyle yaklaşık 30 yıldır olduğu gibi yeniden gündeme geldi. Azerbaycan tarihinin kırılma noktalarını derledik.

Biruni gözüyle Hint inancı ve kültürü

Biruni gözüyle Hint inancı ve kültürü

Biruni, astronomi, matematik, fizik, tıp, coğrafya, tarih ve dinler tarihi alanlarında önemli eserler veren, çağının ötesinde evrensel bir dehaydı. Aralarında yakınlık ilişkisi bulunmayan farklı din ve mezheplere dair araştırmaların eksik kalacağını ve yanılgıya düşülebileceğini savunmuş; bu konuda "Bu öyle yaygın bir beladır ki hasım ve muhaliflerine ait görüşleri nakledenlerden pek az kimse bu beladan kurtulabilmiştir" demişti. Biruni, Hint inancı, kültürü ve coğrafyasına dair bir eser kaleme almış; Müslümanlara bu inancı doğru anlatabilmek için kaleme aldığı eseri, Hindoloji alanında yapılmış ilk ciddi çalışma olarak tarihe geçmişti.

Çin Seddi ile ilgili 15 ilginç bilgi

Çin Seddi ile ilgili 15 ilginç bilgi

Dünyanın en turistik mekanlarından biri ve yeryüzünde insan eliyle yapılmış en uzun yapı olan Çin Seddi her yıl 10 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Yapımı 2 bin yılı aşkın sürede tamamlanan Çin Seddi hakkında pek çok iddia bulunuyor. Peki, bu iddialar ne kadar doğru? Çin Seddi kimlere karşı yapıldı? Çin Seddi uzaydan görülebilir mi? Çin Seddi'nin uzunluğu kaç kilometre? Yapımında kullanılan harç içerisinde insan kemiklerinin olduğu doğru mu?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN