Arama

Asya Tarihi

Azerbaycan tarihinin kırılma noktaları

Azerbaycan tarihinin kırılma noktaları

Azerbaycan, yıllardır emperyalist güçlerin hedef aldığı bir ülke. Bağımsızlığını ilan etmesinin ardından ise Ermenistan'ın yol açtığı sorunlarla baş ediyor. Kafkasya'nın çözülemeyen sorunu Dağlık Karabağ işgali, Ermenistan'ın artan saldırıları nedeniyle yaklaşık 30 yıldır olduğu gibi yeniden gündeme geldi. Azerbaycan tarihinin kırılma noktalarını derledik.

Biruni gözüyle Hint inancı ve kültürü

Biruni gözüyle Hint inancı ve kültürü

Biruni, astronomi, matematik, fizik, tıp, coğrafya, tarih ve dinler tarihi alanlarında önemli eserler veren, çağının ötesinde evrensel bir dehaydı. Aralarında yakınlık ilişkisi bulunmayan farklı din ve mezheplere dair araştırmaların eksik kalacağını ve yanılgıya düşülebileceğini savunmuş; bu konuda "Bu öyle yaygın bir beladır ki hasım ve muhaliflerine ait görüşleri nakledenlerden pek az kimse bu beladan kurtulabilmiştir" demişti. Biruni, Hint inancı, kültürü ve coğrafyasına dair bir eser kaleme almış; Müslümanlara bu inancı doğru anlatabilmek için kaleme aldığı eseri, Hindoloji alanında yapılmış ilk ciddi çalışma olarak tarihe geçmişti.

Çin Seddi ile ilgili 15 ilginç bilgi

Çin Seddi ile ilgili 15 ilginç bilgi

Dünyanın en turistik mekanlarından biri ve yeryüzünde insan eliyle yapılmış en uzun yapı olan Çin Seddi her yıl 10 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Yapımı 2 bin yılı aşkın sürede tamamlanan Çin Seddi hakkında pek çok iddia bulunuyor. Peki, bu iddialar ne kadar doğru? Çin Seddi kimlere karşı yapıldı? Çin Seddi uzaydan görülebilir mi? Çin Seddi'nin uzunluğu kaç kilometre? Yapımında kullanılan harç içerisinde insan kemiklerinin olduğu doğru mu?

Azerbaycan’ın bağımsızlık öyküsü

Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsü

Bundan bir asır önce Azerbaycan halkı, Çarlık Rusya'nın yıkılması sonucu bağımsızlığını ilan etmiş ve Müslüman Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyetini kurmuştu. Bağımsızlıklarını ilk olarak Osmanlı'nın tanıdığı bu genç devlet, iki yıl sonra Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi. 70 yıl sonra Azerbaycan, 18 Ekim 1991'de tarih sahnesinde yeniden bağımsız devlet olarak yerini aldı. Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz.

Nuri Paşa ve Bakü’nün bağımsızlığa giden yolu

Nuri Paşa ve Bakü’nün bağımsızlığa giden yolu

Bundan tam bir asır önce Azerbaycan, Çarlık Rusya'nın yıkılması sonucu bağımsızlığını ilan etmiş ve Müslüman Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyetini kurmuştu. Bağımsızlıklarını ilk olarak Osmanlı'nın tanıdığı bu genç devletle Ermeni ve Bolşevik tehditlerine karşı bir anlaşma yapıldı. Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu, bu tehditlere karşı Azerbaycan'ın yardımına koştu. Bakü'yü işgalden kurtardığı için "Bakü Fatihi" olarak anılan Nuri (Killigil) Paşa'nın kazandığı zafer, iki ülkenin "tek millet" olma anlayışının da temellerini attı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN