Arama

Ünlü Sanatçılar

Türk Musikisinin divası: Müzeyyen Senar

Türk Musikisinin divası: Müzeyyen Senar

Ömrünün neredeyse tamamını Türk müziğine adayan bir isim Müzeyyen Senar. Konuşurken kekeleyen ancak şarkı söylemeye başlayınca adeta bülbül gibi şakıyan bir duayen. Gazetelerde "Alaturka musikiye elveda" başlıklarının çıktığı dönemde o, bu müziğe gönül verdi. Türk Musikisinin divası Müzeyyen Senar'ı, doğum yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Güftesi kadar bestesi de İstanbul kokan 5 şarkı

Güftesi kadar bestesi de İstanbul kokan 5 şarkı

Güftesi kadar bestesi de İstanbul kokan ve İstanbul aşkıyla dile gelen şarkılar, yaşamımızın herhangi bir yerinde bir anıya denk gelerek ortak bir paydada bizleri buluşturuyor. Sizler için İstanbul'un güzelliğinde dile gelmiş 5 şarkıyı listeledik.

Münir Nurettin Selçuk’un 10 farklı portresi

Münir Nurettin Selçuk’un 10 farklı portresi

Musiki damarının son cevherlerinden Münir Nurettin Selçuk'un, "tek başına konser verme" geleneğini başlattığını ve konserlerine frakla çıktığını biliyor muydunuz? Musikimizin zirvelerinden biri olan bu zarif adamı vefatının 38'inci yıl dönümünde 10 farklı portresiyle rahmetle anıyoruz.

İstanbul aşkıyla dile gelmiş 10 şarkı

İstanbul aşkıyla dile gelmiş 10 şarkı

Bir esere İstanbul şarkısı dememiz için, sözlerinde 'İstanbul' adının veya bir İstanbul'un bir semtinin mi geçmesi gerekiyor? Tabii ki hayır. Dünyada belki de hakkında en çok şarkı bestelenen şehir olan İstanbul'un kendisi aslında başlı başına bir müzik. Sizler için İstanbul hayatında en çok yer eden, İstanbullunun kuşaklar boyunca tuttuğu musiki eserlerinden 10 şarkıyı derledik.

İslam uygarlığında müziğin kökenine dair ufuk açıcı 15 bilgi

İslam uygarlığında müziğin kökenine dair ufuk açıcı 15 bilgi

Kıtaları, kültürleri, insanları ve coğrafyaları aşan müziğin kökenin, bundan bin yıl önce Müslümanlar tarafından oluşturulduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, bugün kullandığımız nota isimlerinin Arapça Dal, Re, Mim, Fa, Sad, Lam, Sin harflerinden geldiğini? Veya Viyana Kuşatması'nın ardından Osmanlı mehter takımının arkasında bıraktığı müzik aletlerinin Avrupa'da askeri bandoların doğuşuna zemin hazırladığını? İslam uygarlığında temelleri atılan müziğe dair ufuk açıcı 15 bilgiyi sizler için derledik.

Cem Karaca’ya dair 15 ilginç bilgi

Cem Karaca’ya dair 15 ilginç bilgi

Cem Karaca'nın Rock'n Roll sevdasıyla başladığı müzik hayatındaki en büyük dönüşümün askerdeyken duyduğu saz sesinden etkilenmesiyle gerçekleştiğini biliyor musunuz? Peki ya, babasının Cem Karaca'yı müzisyen olmasını engellemek amacıyla konserlerinde adam kiralayıp yuhalattığını? Filistin için yazdığı şarkıyı, neden çarşamba günleri sahneye çıkmak istemediğini veya denize olan tutkusunu? İyi bir ses sanatçısı, besteci, tiyatrocu ve sinema oyuncusu olan Cem Karaca'ya dair az bilinen gerçekleri sizler için derledik.

Osmanlı'nın Azerbaycanlı müzisyenleri

Osmanlı'nın Azerbaycanlı müzisyenleri

Özellikle Anadolu'da, tıp alanında çalışanlar arasında müzik sanatı ile profesyonelce ilgilenen insanlar da vardı. On dört ve on beşinci yüzyıllar içinde yaşamış; notası elimizde olan otuz örnek bestesiyle Abdülkadir Meragi (Meragalı Abdülkadir) bu örneklerin başında gelir. Sizler için Osmanlı'nın Azerbaycanlı müzisyenleri derledik.

Girift enstrümanının son usta icracısı: Giriftzen Asım Bey

Girift enstrümanının son usta icracısı: Giriftzen Asım Bey

Geleneksel Türk müziğinin unutulmuş çalgılarından biri olan giriftin son temsilcisiydi, Giriftzen Asım Bey. 1876 Osmanlı-Rus Harbi’ne yüzbaşı ve yaver olarak katıldı. Savaştan sonra İstanbul’da binbaşı rütbesiyle Üsküdar itfaiyesinde görev yaptı. Eserleriyle de zamanının önemli bestekârları arasında yer alan Giriftzen Asım Bey'i vefat yıldönümünde girift icracılığı ve hayatıyla birlikte rahmetle anıyoruz.

Verdi ‘Aida’ operasını Osmanlı’nın hangi projesi için besteledi?

Verdi ‘Aida’ operasını Osmanlı’nın hangi projesi için besteledi?

Giuseppe Verdi denildiğinde, hiç şüphesiz her birimizin aklına ilk olarak "Aida" eseri gelir. Peki, Verdi'nin "en güzel operası" olarak tarihe geçen bu eserin, 148 yıl önce Osmanlı toprağı olan Mısır için bestelendiğini biliyor muydunuz? Dönemin Osmanlı sultanı Abdülaziz, 12 yıl boyunca beklettiği projeyi 1866 yılında onaylamış; açılış törenine özel bir heykel, bir de opera sipariş edilmişti. Prömiyerindeki beğeniler nedeniyle tam 32 kez sahneye çağrılan Verdi, bu eşsiz eseri hangi Osmanlı projesi için bestelemişti?

Sesindeki billur tını ve söyleyişindeki kusursuzluğuyla bir bülbülün öyküsü

Sesindeki billur tını ve söyleyişindeki kusursuzluğuyla bir bülbülün öyküsü

Sesindeki billur tını ve söyleyişindeki kusursuzluğuyla hafızalarda ve musiki dünyamızda silinmez izler bırakmış bir isim Safiye Ayla. Müziğe küçük yaşta piyano çalarak başlayan Ayla, ardında sadece kendisiyle özdeşleşen şarkıları miras bıraktı. Klasik Türk müziğinin önemli sanatçılarından Safiye Ayla'yı vefat yıldönümünde yaşam öyküsü eşliğinde anıyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN