Arama

Modern Felsefe

Mutlak ihlasın ifadesi: Rabia’tü’l Adeviyye

Mutlak ihlasın ifadesi: Rabia’tü’l Adeviyye

Feridüddin Attar'ın evliyaların hayatları ve sözlerini derlediği ünlü eseri "Tezkiret'ül Evliya"da, kadın evliya olarak ismi geçer, Rabia’tü’l Adeviyye’nin. Bu coğrafyada, ismi oldukça yaygın olarak kullanılan Rabia, bir kadın ideali olarak durur karşımızda. Beklentisiz ibadeti ve ihlası, yüksek erdemi temsil eder. Fikriyat’ın kıymetli yazarı Ekrem Demirli, Vav Radyo’da gerçekleştirdiği “Düşünce ve Hayat” adlı programda, bir kadın evliya olarak Rabia’tü’l Adeviyye’yi anlattı…

Nietzsche İslam hakkında ne söylemişti?

Nietzsche İslam hakkında ne söylemişti?

Tarihin en önemli felsefecilerinin başında gelen Friedrich Nietzsche, din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine aforizmalarla dolu birçok esere imza attı. Profesörlük unvanını aldığında henüz 24 yaşındaydı. Hristiyanlığın tanrısının öldüğünü söyleyen Nietzsche; İslam’dan ise, övgüyle bahsetmişti. 19’uncu yüzyıl çağdaş kültürünün, İslam kültürünün yanında son derece ‘yoksul’ ve ‘oldukça geç kalmış’ olduğuna vurgu yapan Nietzsche, “Haçlılar, aslında önünde diz çökmeleri gereken asil ve yüksek bir kültüre karşı savaş açmışlardı” demişti.

Teoman Duralı: Türkçe en önemli varlığımız

Teoman Duralı: Türkçe en önemli varlığımız

Türkiye’nin yetiştirdiği en saygın ilim insanlarından felsefeci Prof. Dr. Teoman Duralı, aylık yayımlanan bir dergiye verdiği röportajda, "Bence en önemli sorun dilimizi yitirmektir. Yüksek öğretim dilinin İngilizce olması ise felakettir!" şeklinde konuştu.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN