Arama

Modern Felsefe

Modern felsefenin babası Descartes’tan 20 eşsiz alıntı

Modern felsefenin babası Descartes’tan 20 eşsiz alıntı

Fransız filozof, matematikçi ve yazar René Descartes, "modern felsefenin babası" unvanıyla anılır. Kendisinden sonra gelenlere büyük bir felsefi miras bırakan Descartes'ın kaleme aldıkları, alana yön vermiş; Batı felsefesi, çoğu zaman onun yazdıklarına cevap üretmeye çalışmıştır. "Düşünüyorum, öyleyse varım" sözüyle hafızalara kazınan, güvenilir olan tek şeyin kendi düşünme ve tümdengelim kabiliyeti olduğunu ifade eden Descartes'ten 20 alıntıyı derledik.

Nietzsche’nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabından 20 alıntı

Nietzsche’nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabından 20 alıntı

Nietzsche, filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci kimliği ile adını tarihe yazdırmış isimlerden biri. Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine ironi ve aforizma dolu bir üslupla eleştirel yazılar yazan Nietzsche, kaleme aldığı İyinin ve Kötünün Ötesinde adlı eserini hastalığına rağmen tamamlamayı başarabilmişti. Nietzsche, gerçek Hristiyanlığın insan varlığından nefret etmek olduğunu ifade etmiş; yayınlanmasının ardından eleştirmenler bu eseri bir "dinamite" benzetmişlerdi. Nietzsche'nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabından 20 alıntıyı derledik.

Descartes hakkında ilginç bilgiler

Descartes hakkında ilginç bilgiler

René Descartes 31 Mart 1956 doğumlu Fransız filozof, matematikçi ve yazardır. "Düşünüyorum öyleyse varım" cümlesiyle zihinlere kazınan Descartes, felsefede yepyeni bir çığır açtı. İnsanlık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan ve ysüzyıllar önce bugün vefat eden Descartes'ın hayatı, felsefesi ve eserleri hakkında ilginç bilgileri siz Fikriyat okurları için derledik.

Nurettin Topçu'nun kaleminden 20 alıntı ile Var Olmak

Nurettin Topçu'nun kaleminden 20 alıntı ile Var Olmak

Nurettin Topçu, fikir tarihimizin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak, en özgün düşünce adamlarından biri. Var olmanın, düşünmek ve hareket etmek olduğunu savundu; "neden yaşıyoruz" sorusunun cevabını kendine özgü, ilgi çekici bir üslupla kaleme aldı. Cesaretli bir yazar, akademisyen ve fikir adamı olan Nurettin Topçu'nun her satırının altını çizmek isteyeceğiniz "Var Olmak" adlı eserinden 20 alıntıyı derledik.

Düşünce tarihine yön veren Müslüman filozoflar

Düşünce tarihine yön veren Müslüman filozoflar

İslam tarihinde pek çok Müslüman filozof yetişti ve ilimleriyle, ortaya koydukları görüşlerle, kaleme aldıkları eserlerle dünya tarihine yön verdi. İlmin tohumlarını bundan yaklaşık bin yıl önce atan Müslüman filozoflar, hem bulundukları yerlerde verdikleri eğitimlerle hem de farklı dillere çevrilen eserleriyle felsefenin farklı coğrafyalarda filizlenmesini sağladılar. Descartes, Spinoza, Goethe, Kant gibi birçok isme ilham kaynağı olan ve ortaya koydukları eserlerle düşünce tarihine yön veren Müslüman filozofları derledik.

Teoman Duralı yorumuyla İngiliz-Yahudi medeniyetinin dünyaya etkileri

Teoman Duralı yorumuyla İngiliz-Yahudi medeniyetinin dünyaya etkileri

Ülkemizin yetiştirdiği en saygın ilim insanlarından biri olan Prof. Dr. Teoman Duralı, felsefe denilince ilk akla gelen isimlerden biri. Dün yayınlanan bir TV programında Teoman Duralı, hem tarihi hem de güncel olaylara dair önemli yorumlarda bulundu. Duralı, İngiliz-Yahudi medeniyetinin, Sultan II. Abdülhamid'in oluşturmak istediği İslam medeniyetini bir tehdit olarak gördüğünü ve bu nedenle Osmanlı'da harlanan o ateşin söndürüldüğünü ifade etti. Duralı, Trump'ın azil sürecine de değinerek, şu anda yaşanan krizin aslında ABD politikalarının arka planına dair önemli işaretler olduğunu söyledi. Teoman Duralı'nın konuşmasından öne çıkan detaylar…

Nietzsche kimdir? Nietzsche’nin İslam hakkındaki sözleri…

Nietzsche kimdir? Nietzsche’nin İslam hakkındaki sözleri…

Nietzsche, tarihin en önemli felsefecilerinin başında gelir. Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine aforizmalarla dolu birçok esere imza atan Nietzsche'nin, İslam'dan övgüyle söz ettiğini biliyor musunuz? Hristiyanlığın tanrısının öldüğünü söyleyen Nietzsche, 19'uncu yüzyıl çağdaş kültürünün, İslam kültürünün yanında son derece "yoksul" ve "oldukça geç kalmış" olduğuna vurgu yapmıştı. Nietzsche, "Haçlılar, aslında önünde diz çökmeleri gereken asil ve yüksek bir kültüre karşı savaş açmışlardı" demişti. Peki, Nietzsche kimdir? Nietzsche'nin İslam hakkındaki sözleri…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN