Arama

Yaşam

İslam uygarlığında gerçekleştirilen tarım devrimi

İslam uygarlığında gerçekleştirilen tarım devrimi

Bundan bin yıl öncesi ile yaşamımızı kıyasladığımızda, günümüzde gıda kaynaklarından kopuk bir hayat yaşadığımızı söyleyebiliriz. Çok azımız toprağı işliyoruz ya da kendi hayvanlarımızı yetiştiriyoruz. Dünya lezzetlerinin tadına bakmak için herhangi bir markete gitmemiz yeterli oluyor. Yaz elmalarını beklemek ya da yaz sonu turşular kurmak zorunda da değiliz artık; tek yapmamız gereken marketteki raflara doğru ilerlemek. Peki, yerel mevsim ve iklimden bağımsız bu küresel gıda anlayışının bundan bin yıl önce İslam uygarlığında, ne şekilde oluşturulduğunu biliyor musunuz?

2020 yılının mutlaka görülmesi gereken yerleri

2020 yılının mutlaka görülmesi gereken yerleri

2020 yılında "Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Noktaları"nı belirleyen National Geographic dergisi, dünyanın bilinen en eski dini yapılarına ev sahipliği yapan arkeolojik kazı alanı Göbeklitepe'yi de listeye ekledi. Şanlıurfa'da bulunan ve dünyanın bilinen en eski tapınağı olma özelliğini taşıyan Göbeklitepe ve 2020 yılının en gözde gezi rotaları hakkındaki bilgileri derledik.

Sigarayı bırakmanın vücuda etkileri neler? Sigara haram mıdır?

Sigarayı bırakmanın vücuda etkileri neler? Sigara haram mıdır?

Ülkemizde 17 milyon sigara içicisi bulunuyor ve yılda ortalama 100 bin kişi sigaranın sebep olduğu hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Sigara dumanında 4 binin üzerinde kimyasal madde bulunuyor ve bu maddelerin büyük çoğunluğu kansere neden oluyor. Peki, sigaranın zararları neler? Sigara içmek hangi hastalıklara sebep oluyor? Hamileyken sigara içmenin zararları neler? Genç yaşlarda sigara içmek neden daha zararlı? Çocuğunuz sigara kullanıyorsa ne yapmalısınız? Sigara haram mıdır? Diyanet'in sigara hakkındaki açıklaması...

Genel kültürünüzü arttıracak 20 ilginç bilgi

Genel kültürünüzü arttıracak 20 ilginç bilgi

Osmanlı tarihinde ilk defa Latin harfleriyle Türkçe yazı yazan kişinin kim olduğunu biliyor musunuz? Peki ya, dünyaca ünlü Dedektif Sherlock Holmes karakterinin yaratıcısı İngiliz yazar Arthur Conan Doyle'un gerçek mesleğinin ne olduğunu? Ya da arıların yarım kilo bal yapabilmek için kaç farklı çiçeğin özünü toplamaları gerektiğini? Tarihten günümüze, edebiyattan sanata, genel kültürünüzü arttıracak 20 ilginç bilgiyi derledik.

Havaların soğumasıyla ortaya çıkan kış hastalıkları

Havaların soğumasıyla ortaya çıkan kış hastalıkları

Vücut direncinin azalmaya başladığı kış aylarında gripten bronşite, boğaz enfeksiyonlarından sinüzite kadar pek çok hastalık hem yetişkinleri hem de çocukları etkiliyor. Çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülen bu hastalıklar, havaya yayılan mikroplarla ya da mikropların olduğu eşyalara temas edilmesinin ardından bulaşıcı hale geliyor. Havaların soğumasını fırsat bilen bu hastalıklardan kendimizi korumak için, izlenmesi gereken yolları derledik.

İngilizcede kullanılan 30 İslami kelime

İngilizcede kullanılan 30 İslami kelime

İngilizce bilmek, günümüzde pek çoğumuz için olmazsa olmaz. Bu anlamda her birimizin İngilizce ile ilgili farklı hedefleri, farklı bilgi birikimi var. Kimimiz yalnızca "derdimizi anlatacak kadar" kimimizse İngilizceyi profesyonel yetkinlikte çalışabilecek kadar iyi biliyoruz. Peki, İslami bir konuyu hangi kelimelerle ne şekilde konuşmamız gerekiyor? Oruç tutmanın, namaz kılmanın, iyi bayramlar dilemenin İngilizcedeki karşılığını kaçımız biliyoruz? Bu sorulardan yola çıkarak, İngilizcede kullanılan İslami kelimeleri derledik.

Patara Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

Patara Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti, Türkiye'nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla, 2020 yılının turizm teması olarak seçildi. Geçtiğimiz yıllarda 2018 Troya, 2019 Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmişti. Bugüne kadar onlarca eşsiz tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi'nde bulunan Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyor.

Şans oyunlarının dinimizdeki hükmü nedir? Kumar oyunları kişinin ibadetini nasıl etkiler?

Şans oyunlarının dinimizdeki hükmü nedir? Kumar oyunları kişinin ibadetini nasıl etkiler?

Kişinin aile hayatına olduğu gibi toplum yapısına da olumsuz yönden etki eden milli piyango gibi şans oyunları; üretmeyen, tembel ve boşa vakit geçiren kişilerin çoğalmasına neden oluyor. Peki bu oyunlar kişinin yaşamını, ibadetini ve ahiretini nasıl etkiliyor? İslam'da şans diye bir şey var mıdır? Kumar oyunlarından kazanılan parayla 'hayır işleri yapacağını düşünenlere' dinimiz nasıl bir cevap verir? Fikriyat'ın kıymetli yazarlarından Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ile milli piyango gibi şans oyunlarının dinimizce hükmünü konuştuk.

Besin değeri en yüksek 20 gıda

Besin değeri en yüksek 20 gıda

Gün içinde tükettiğimiz pek çok besinin vücudumuza oldukça farklı faydaları bulunuyor. Besinler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayarak sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlıyor. Bilim insanları, bin farklı besin üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besinleri ortaya çıkardı. Peki, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en faydalı besinler neler? Besin değeri en yüksek gıdalar hangileri?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN