Arama

Yaşam

En kolay ve güzel aşure tarifi... Aşure nasıl yapılır?

En kolay ve güzel aşure tarifi... Aşure nasıl yapılır?

Aşure tarifi kolay gibi görünse de içeriğindeki pek çok malzemenin zenginliğinden ve pişme süreleri bakımından oldukça emek isteyen mübarek gün tatlısıdır. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayında yapılan aşure, evlere bereket getirir. İçeriğindeki zengin malzemeler ile sağlık açısından da büyük fayda sağlamaktadır. Peki, en lezzetli aşure nasıl yapılır? Kolay ve güzel aşure nasıl yapılır? Aşure malzemeleri nelerdir?

Eski İstanbul'un 5 medresesi

Eski İstanbul'un 5 medresesi

Bir şehir fethedildikten sonra yapılan ilk işlerden biri de medrese kurmaktı. Türkler, asırlar boyunca gittikleri her yere eğitim yuvası medreseleri inşa ettiler. Tarih ve kültür başkenti olan İstanbul'da da bizi eski zamanlara doğru yolculuğa çıkaracak çok kıymetli medreseler bulunmakta. Birçoğuna aşina olduğumuz bu medreselerin günümüzde hangi işlevlerde kullanıldığını biliyor musunuz? İşte İstanbul'un beş medresesi hakkında detaylar...

Doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz 5 tabiat parkı

Doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz 5 tabiat parkı

Bulunduğumuz coğrafya, zengin bitki örtüsü ile birçok doğa harikası tabiat parkına ev sahipliği yapıyor. Şehrin yoğun temposundan yorulan insanlar da nefes alabileceği ve huzur bulacağı bu alanlara yöneliyor. Yeşilin her tonu ile ziyaretçilerini mest eden tabiat parkları, doğanın tüm güzelliklerini gözler önüne seriyor. Sizler için doğaseverlerin uğrak noktası olan 5 tabiat parkını derledik.

Öyküsü başka coğrafyalara uzanan üç lezzet

Öyküsü başka coğrafyalara uzanan üç lezzet

Dünyada kimi lezzetler var ki doğdukları coğrafyalardan çok daha uzaklarda meşhur olmuş; farklı kültürlerle harmanlanmış ve yepyeni bir usul ile karşımıza çıkmışlardır. Savaşlar, göçler, ticaret ve her türlü kültürel etkileşim, yeme içme alışkanlıklarımızı değiştirmiş; kimi zaman bilindik tarifler yeniliklerle dünyadaki yolculuğuna devam etmiştir. Kökleri başka coğrafyalara uzanan üç farklı lezzetin yolculuğunu derledik.

Mimar Sinan'ın küçük şaheserlerinden Hadım İbrahim Paşa Camii

Mimar Sinan'ın küçük şaheserlerinden Hadım İbrahim Paşa Camii

Hadım İbrahim Paşa Camii, Kanuni'nin vezirlerinden İbrahim Paşa'nın Mimar Sinan'a yaptırdığı küçük ama görkemli eserler arasında yer aldı. İznik'ten gelen nadir çini bezemeleri ve kalem işleriyle süslenen cami; sade ve zarif çizgileriyle asırlara meydan okudu. Peki, caminin kitabesindeki şiir dönemin hangi ünlü şairine aitti? Caminin yanında bulunan İbrahim Paşa'nın mezar taşındaki armut ve meyve tası desenleri neyi simgeliyordu?

Dünyayı geziyoruz: İlginç tasarıma sahip binalar

Dünyayı geziyoruz: İlginç tasarıma sahip binalar

Dünyanın çeşitli bölgelerinde görenleri şaşırtan ilginç mimariye sahip binalar, bulundukları şehrin tanıtımına katkı sağlar. Nefes kesen tasarımlarıyla dikkatleri üzerine toplayan, bu alışılmışın aksine "anormal" olan yapıların her birinin ayrı bir hikayesi vardır. "Dünyayı geziyoruz" adlı yeni serimizde, özel mimarileriyle dünyanın dört bir yanından farklı tasarımlara sahip 10 bina örneğini sıraladık.

Uyku neden önemli? Uyku bağışıklık sistemini nasıl etkiliyor?

Uyku neden önemli? Uyku bağışıklık sistemini nasıl etkiliyor?

Uyku neden önemli sorusu son günlerde sık sık gündeme geliyor. Korona virüse karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesi için beslenmenin yanında dikkat çekilen bir diğer husus, düzenli uyku. Uzmanlar, düzenli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, vücudu zararlı toksinlerden arındırdığını belirtiyorlar. Üstelik uykunun süresi kadar kalitesinin de önemli olduğunun altını çiziyorlar. Peki, uyku neden önemli? Uyku bağışıklık sistemini nasıl etkiliyor? Ne zaman uyumak gerekir? İdeal uyku süresi ne kadardır?

Gastronomi bilginizi arttıracak doğrama teknikleri

Gastronomi bilginizi arttıracak doğrama teknikleri

Gastronomi alanına ilginin arttığı günümüzde, pek çoğumuz farklı lezzetleri ve mutfağa dair her şeyi daha fazla önemser olduk. İyi bir yemeğin yapımı ve sunumunda etkili faktörlerden biri de doğrama teknikleridir. Uluslararası doğrama tekniklerine ait pek çok terim, mutfak ve yeme kültürünü sanat haline getiren Fransızlara aittir. Ülkemizde de gastronomi alanları, aşçılık okulları ve kurslarında bu usuller kullanılmaktadır. Yemeklerinize küçük dokunuşlar yapacak ve gastronomi bilginizi arttıracak doğrama tekniklerini derledik.

İnsan psikolojisi hakkında ilginç bilgiler

İnsan psikolojisi hakkında ilginç bilgiler

Gerçekliği hep ona verdiği anlam bakımından kavrayan insanın psikolojik açıdan çetrefilli bir zihni vardır. Psikolojik araştırmaların sonuçları, insan doğası hakkında pek çok farklılığı ve karanlık kalan noktaları aydınlatırken, kimi zaman bizleri şaşkınlığa uğratır. Nitekim içinde küçük bir evreni barındıran insan hususunda çıkarsamalarda bulunan uzmanlar, neden bazı anıları unutup diğerlerini hatırladığımıza kadar pek çok ayrıntıyı gözler önüne serebilirler. Peki neden bazı anıları hatırlarız, rüyalarımızın işlevleri nelerdir? Empati duygusu herkeste aynı ölçüde mevcut mudur? Bu soruların cevabını ve daha fazlasını araştırmacıların görüşleri ekseninde derledik...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN