Arama

Yaşam

Yüzyılın tatlı zehri: Trans yağ ne demek?

Yüzyılın tatlı zehri: Trans yağ ne demek?

Trans yağlar, ucuz bitkisel yağların yüksek basınç ve yüksek ısı altında işlem görmesi ile üretiliyor. Uzmanlara göre işlem sırasında yağa metal parçacıkları olan nikel oksit ilave ediliyor, bazen de nişasta ve kıvam verici kimyasallar katılıyor. Böylece yağın raf ömrü uzuyor, ucuza mal ediliyor. Peki, severek yediğimiz hangi besinlerde trans yağ var? Günde ne kadar trans yağ tüketiyoruz? Bu yağlar en fazla ne kadar tüketilmeli, tehlike sınırı ne zaman aşılıyor?

Girişimci adaylarının bilmesi gereken 20 terim💡

Girişimci adaylarının bilmesi gereken 20 terim💡

Türkiye'de son yıllarda internetin de gelişimiyle birlikte girişimci sayısında artış yaşandı. Özellikle genç adaylar, sermaye yetersizliklerini gideren yatırımcılar sayesinde daha çok motivasyon sahibi olarak adımlarını atmaya devam etti. Girişimciliğe kapı aralamak isteyenler için bilinmesi gereken terimleri derledik.

Kütüphanecilik hakkında bilmeniz gereken 20 terim

Kütüphanecilik hakkında bilmeniz gereken 20 terim

Kitap sayısını çoğaltmanın, kataloglayıp sınıflandırmanın ve okuyucuları kitaptan yararlandırmanın kurallarını saptamak, her türlü kitaplık sorununa çözüm yolları bulmak ve kitaplıkla ilgili uygulamaların kuramını yapmakla uğraşan bilgi dalı olan kütüphanecilik, oldukça zahmetli ve titizlik gerektiren bir iştir. Her alanda olduğu gibi kütüphaneciliğin de kendine özgü bir terminolojisi vardır. İşte kütüphanecilik alanında çalışan ve kütüphanede uzun vakitler geçirenlerin bilmesi gereken 20 terim...

Beslenme terimleri sözlüğü

Beslenme terimleri sözlüğü

Doğru beslenmeyle vücudun sahip olduğu enerji düzeyini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebiliyoruz. Sağlıklı beslenen bir kişi kendisini her zaman daha rahat ve dinç hisseder. Bu kişilerin hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşük olur. Sağlığın korunması, kişinin öncelikle kendi yaşamına sahip çıkması, sağlık bilincini geliştirmesi ile mümkündür. Sizler için, sağlıklı bir yaşama kapı aralarken bilmeniz gereken belli başlı terimler hakkında bilgiler derledik.

Farklı kültürlerin asırlık mekanı Sille hakkında bilgiler

Farklı kültürlerin asırlık mekanı Sille hakkında bilgiler

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyan, Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı 5 bin yıllık tarihi yerleşim yeri Sille Mahallesi; camileri, köprüleri ve evleri ile farklı kültürleri bir arada yaşatıyor. Erken dönemlerden itibaren zengin bir kültürel birikime ev sahipliği yapan Sille, günümüze ulaşabilen kültür varlıklarının yanında, zengin gelenek ve görenekleri ile de üzerinde durulması gereken önemli bir tarihi merkez... Bugün olduğu gibi tarihin her döneminde iskan edilmiş bir mekan olan Sille hakkında bilgiler derledik.

Yalan söyleme hastalığı: Mitomani nedir?

Yalan söyleme hastalığı: Mitomani nedir?

Çoğu insan kimseyi üzmemek ya da durumu kurtarmak adına bazen yalan söyleyebiliyor. Yalan söyleme hastalığı, kişinin dikkat çekmek ve toplumda odak noktası haline gelmek için söylediği yalanlarla başlıyor. Yalan söyleyen kişiler çoğunlukla bu yaptıklarının hastalık derecesinde olduğunu düşünmezler. Bu sürekli olmuyorsa bir hastalık belirtisi değildir. Peki ya alışkanlık haline geldiyse?

Karantinada en sık görülen psikolojik rahatsızlıklar

Karantinada en sık görülen psikolojik rahatsızlıklar

Çin'in Vuhan kentinde Aralık ayı sonunda ortaya çıkan koronavirüs salgını birçok yerde etkisini göstermeye devam ediyor. Covid-19 ile savaştığımız bugünlerde yapılan araştırmalara göre karantinanın psikolojimiz üzerinde negatif etkileri var. Şüphesiz bu dönemde hepimiz stres altındayız. Stres vücudumuzun hormon seviyesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Peki, karantinada görülen psikolojik rahatsızlıklara ne kadar hakimiz?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN