Arama

Yaşam

İslâm toplumunu aydınlatan, direnişin sembolü Ömer Muhtar

İslâm toplumunu aydınlatan, direnişin sembolü "Ömer Muhtar"

Libya'da sergilediği direnişle dünya çapında tanınan Muhtar'ın 16 Eylül 1931'de işgalci İtalya güçleri tarafından idam edilişinin üzerinden 87 yıl geçti. Arap Baharı isimli süreçte, 2011'de NATO'nun askeri müdahalesi ile Libya'yı 42 yıldır "demir yumrukla" yöneten Muammer el-Kaddafi yönetimi devrildi. Ancak Libya, yedi yıldır bölgesel güçler tarafından desteklenen savaş beylerinin doğal kaynaklar ve iktidar için kanlı mücadelesine sahne oluyor. Bugün Libya, bombalı saldırılar, suikastlar, yargısız infazlar, iç çatışma ve ekonomik buhran ile mücadele ederken, istikrara kavuşmak için çözüm yolları arıyor.

Sultan Abdülhamidin sevinçle çıkıp hüzünle dönen gemisi

Sultan Abdülhamid'in sevinçle çıkıp hüzünle dönen gemisi

Sultan II. Abdülhamid’in iyi niyet göstergesi olarak 14 Temmuz 1889’da, 61’i subay ve memur, 548’i er ve erbaş olmak üzere 609 kişilik mürettebatıyla Japonya’ya gönderdiği Ertuğrul Fırkateyni, 16 Eylül 1890’da saat 21.00 civarında dönüş yolunda tayfun nedeniyle, Funakura kayalıklarına çarparak battı. 527 denizcimiz şehit oldu…

Depremleri öngörmek gerçekten mümkün mü?

Depremleri öngörmek gerçekten mümkün mü?

17 Ağustos depremi, hepimizin zihninde acı anılar bıraktı. O tarihten beri hepimiz depremle yaşar olduk. Haberlerde sık sık yakın zamanda deprem olacak, şu tarihte deprem olacak gibi öngörülerle karşılaşıyoruz. Peki, gerçekten depremleri öngörmek mümkün müdür?

Teknofest Roket Yarışması’nda tarihin teakubu gerçekleşti

Teknofest Roket Yarışması’nda tarihin teakubu gerçekleşti

Bütün olumsuzluklara rağmen “zafer uçakların kanatlarındadır” ilkesiyle yola çıkan Demirağ; Cumhuriyet döneminde zor şartlara ve çeşitli engellere karşın imzası atılan "Vecihi" serisi; boyu yaklaşık bir metre 33 cm, ağırlığı ise bir kilo 500 gram olan ve üzerinde de Türk bayrağı bulunan bir füzeyi İstanbul semalarından fırlatan Divarcı… Tüm bu tarihsel gelişmelerin meyveleri birbir olgunlaşıyor. Türkiye’de ilk kez düzenlenen Teknofest Roket Yarışması’nda lise ve üniversite öğrencilerinin, hiçbir olumsuzluğa ve engellemeye rağmen hayallerinden vazgeçmeyen öncüleri örnek alarak ürettiği roketleri Tuz Gölü’nden gökyüzüne fırlatıldı…

Anadolu’da telif edilen ilk eser Keşfül Akabe

Anadolu’da telif edilen ilk eser "Keşfü'l Akabe"

Anadolu’da Türkçe eserler yazma geleneği Fuad Köprülü’nün ifade ettiği gibi 13’üncü asırla birlikte Danişmend ilinde başlar. Danişmendoğulları’nın ülkelerinde Türkmencilik ülküsünü yerleştirme gayretleri bu yörelerde Türkçe eserler yazılmasına vesile teşkil eder. Anadolu Selçukluları zamanında te’lif edilen eserler kronolojik bir sıralamaya tabi tutulduğunda, Malazgirt Zaferi’ni takip eden ilk 150 yılda müsbet ilimlere ve felsefeye ilgi duyulduğu, devlet adamlarının da, ilim adamlarını bu yönde teşvik ettiği, bunun sonucu olarak da ilk 150 sene içinde pozitif ilimler alanında eserler yazıldığı görülür.

Türk milletinin ölüm kalım savaşı Sakarya Zaferi

Türk milletinin ölüm kalım savaşı "Sakarya Zaferi"

Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu zaferle birlikte 1683 Viyana bozgunundan beri devam eden Batı karşısındaki gerileme durdu. 22 gün süren yoğun çatışmaların ardından zaferle sonuçlanan, Türk ordusunun çelikten bir kale halinde düşmanın karşısına çıktığı Sakarya Meydan Muharebesi, tarihin önemli savaşları arasında yerini aldı.

Padişah tuğralarına ideal güzelliği veren hattın inkılâpçısı

Padişah tuğralarına ideal güzelliği veren "hattın inkılâpçısı"

Hattın inkılâpçısı ve Batılıların "Türklerin Picasso'su" olarak nitelendirdiği; ekol sahibi bir celî sülüs hattatı olan Mustafa Râkım Efendi, Osmanlı tuğralarına son şeklini veren kişi ve Sultan II. Mahmud’un da hat hocası olarak bilinir. Sanatta ortaya koyduğu yenilik, onun dünya çapında tanınmasına vesile oldu. Yazıda belli kalınlıktan sonra harflerin tenâsübünde bir türlü sağlanamayan ölçüyü buldu, padişah tuğralarına da hat ve şekil yönünden ideal güzelliği verdi.

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman

81 yıl önce, İspanya İç Savaşı sırasında Guernica şehrine büyük bir bombardıman yapıldı. Gerçekleştirilen hava saldırıları, büyük çapta yıkıma ve pek çok sivilin ölümüne yol açtı. Halkının çektiği acılara kayıtsız kalamayan ünlü ressam Picasso, Guernica isimli tablosuna bu bombardımanın izlerini yansıttı ve tablo, 1939 yılında güvenlik amacıyla New York'a götürüldü. Picasso, İspanya halkı cumhuriyete yeniden kavuşmadan tablonun ülkesine dönmesini istemiyordu. Ünlü ressamın bu vasiyeti yerine getirildi ve bundan tam 37 yıl önce parlamenter monarşinin ilanı sonrası tablo, anavatanı olan İspanya'ya iade edildi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN