Arama

Yaşam

Karadeniz’in görmeniz gereken ahşap camileri...

Karadeniz'in görmeniz gereken ahşap camileri...

Dünyada ilk örneklerini verdiğimiz ahşap tavanlı ve ahşap direkli camiler, asırlardır Türk-İslam mimarisinin en zengin örnekleri arasında gösterilir. Özellikle Doğu Karadeniz'de yöresel mimariye uygun olarak yaklaşık 2 asır önce inşa edilen camiler, mimari yapısı ve kök boyalarla yapılan süslemeleriyle hem görsel hem de manevi bir güzellik sunarlar. Motifleriyle, renkleri ve maneviyatıyla göz dolduran, Karadeniz'in görmeniz gereken ahşap camilerinden sizin için seçtiklerimiz...

Türkiye’nin görülmesi gereken kanyonları

Türkiye'nin görülmesi gereken kanyonları

Ülkemizin her bir köşesi içerisinde birer saklı cennet barındırır; denizleri, dağları ve ovalarıyla eşsiz güzellikleri keşfetmemize olanak sağlar. Dünya yüzeyinde nehirlerce oluşturulmuş derin vadiler olarak tanımlanan kanyonlar da bu güzelliklerden sadece biri... Sizler için, ülkemizin dört bir köşesinden görmeniz gereken 8 kanyon hakkında bilgiler derledik.

Hayatımızda bereketi nasıl artırabiliriz?

Hayatımızda bereketi nasıl artırabiliriz?

Dünya malı gencinden yaşlısına herkese göz alıcı ve tatlı gelir. Kimi cömert bir gönülle karşılar kimi de hırsla. İşte bereketin özü burada ortaya çıkar. Hırs ve tamah dolu bir kalple hiç kimse, bereketin kapısına dahi varamaz. Bu konuda dinimiz bize çok önemli mesajlar verir. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulur: "O memleketlerin ahalisi iman etseler ve günahtan sakınsalardı, elbette onların üstüne gökten ve yerden nice bereket kapıları açardık."

İslam uygarlığında seyyahlar ve kaşiflere dair 20 ilginç bilgi

İslam uygarlığında seyyahlar ve kaşiflere dair 20 ilginç bilgi

Peygamberimizin "İlim Çin'de dahi olsa, gidip alınız" buyurduğu hadisinin, İslam alimleri ve seyyahlarını oldukça etkilediğini biliyor muydunuz? Peki ya, dünya üzerindeki pek çok ünlü kaşifin, Müslüman alim ve seyyahlara ait harita ve bilgilerden faydalandığını? Ya da "yedi denizin her biri birbirinden farklı" diyen seyyahın kim olduğunu? İslam uygarlığında seyyahlar ve kaşiflere dair 20 ilginç bilgiyi sizler için derledik.

Kişisel gelişiminiz için mutlaka bilmeniz gereken sayılı kurallar

Kişisel gelişiminiz için mutlaka bilmeniz gereken sayılı kurallar

Bir işi başarmak için o iş üzerinde kaç saat yoğunlaşmanız gerektiğini biliyor musunuz? Peki ya, zaman bulamamaktan şikayetçi olanlar için mükemmel bir çözüm olan 19-02 kuralının özelliklerini? Bilgisayar, tablet veya telefon kullanırken gözlerinizi ne şekilde dinlendireceğinizi veya alışveriş yaparken bir ürünü hangi kurala göre alacağınızı? Fikriyat olarak, kişisel gelişiminiz için mutlaka bilmeniz gereken sayılı kuralları sizler için derledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN