Arama

Yaşam

İslam alimi İbnü'l-Baytâr'ın dilinden şifalı bitkiler

İslam alimi İbnü'l-Baytâr'ın dilinden şifalı bitkiler

İnsanoğlu ilk çağlardan itibaren karşılaştığı her türlü zorluk ve sıkıntıları atlatmak için gayret etti. Hastalık, insanın her zaman maruz kaldığı bir durum olduğundan bundan kurtulmak için tedavi yollarını araştırdı. İslam dininin tebliğinden sonra Peygamber Efendimizin işaret ve teşvikleriyle dini ilimlerin yanında tıp bilimi de gelişti, birçok alim yetişti. Bu alimlerden biri de İbnü'l-Baytâr'dır. Çağının en büyük âlimi olan İbnü'l-Baytâr, günümüzde hala varlığını sürdüren en büyük ilaç kullanım ansiklopedisi olan "Bitkisel İlaç ve Gıdalar Sözlüğü"nü yazdı. İşte sizler için İslam aliminin dilinden şifalı bitkileri derledik.

Google’da arama yapmanın 10 püf noktası

Google’da arama yapmanın 10 püf noktası

Yeni bir kelime duyduğumuzda, aklımıza bir şey takıldığında, havanın nasıl olacağını merak ettiğimizde ya da bilimsel bir içeriği kaynağından okumak istediğimizde ilk olarak başvurduğumuz yöntem Google'da arama yapmak. Ancak kimi zaman o kadar çok içerikle karşılaşıyoruz ki aradığımızı bir türlü bulamıyoruz. Bu sorununuza çözüm olacak, Google'ın karmaşık dehlizlerinden kurtulmanızı sağlayacak 10 püf noktasını sizler için derledik.

Neden Pazartesi Sendromu yaşarız?

Neden Pazartesi Sendromu yaşarız?

Kurban Bayramı tatili bitti, birçoğumuz Pazartesi Sendromu'na girdi bile. Pazartesi Sendromu kişinin okul ve iş hayatını olumsuz etkileyerek gergin zaman geçirmesine sebep oluyor. Peki, neden Pazartesi Sendromu yaşarız? Sizler için, ilginç psikolojik sendromları derledik.

Kurban Bayramı tatilinde gezilecek yerler

Kurban Bayramı tatilinde gezilecek yerler

Bayram'da İstanbul'da nereler gezilir, gezilecek yakın yerler nerelerdir? Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul, bir tarih şeridinde yol alıyor gibi her sokağında caddesinde bir iz bırakarak bizleri hep hayret ufkunda seyre çıkarır. Her sokağında, caddesinde bir iz bırakır. İşte bayramı İstanbul'da geçirecekler için seyahat rotası hazırladık.

İdliblilerin kalıcı ateşkes umudu

İdliblilerin kalıcı ateşkes umudu

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin yoğun saldırıları nedeniyle yerinden edilen siviller, kalıcı ateşkes sağlanmasını ve evlerine dönebilmeyi bekliyor.

Az kalorili 20 pratik diyet tarifi

Az kalorili 20 pratik diyet tarifi

"Ne yesem yarıyor!" diyenlerden misiniz? Fazla kilolarından şikayetçi olan insanların diyet yapmaya çalışırken en çok zorlandığı durum kalorili yiyeceklere hayır diyememeleridir. Az kalorili tariflerle birlikte her gün canınızı sıkan "Bugün ne yiyeceğim?" sorusuna anında cevap bulabileceğiniz, kalıplaşmış diyet yemeklerinden kurtulmuş olacağınız 20 tarifi sizler için derledik.

Havuzdan kapılan 5 mikrobik hastalık

Havuzdan kapılan 5 mikrobik hastalık

Yaz aylarını yaşadığımız bu dönemde birçoğumuzun tercihi havuzu olan tatil beldeleri oluyor. Başta çocuklar olmak üzere en sevdiğimiz aktivitelerden biri ise havuza girerek yüzmek. Oldukça keyifli olan bu aktivite havuzlardan kapılan enfeksiyonlar ile kısa zamanda kabusa dönüşebiliyor. Bu durumun en önemli sebebi ise havuzların temizlik ve dezenfeksiyonunun yeterince iyi yapılmaması. Havuzdan kapılan 5 mikrobik hastalığı ve korunma yollarını sizler için derledik.

Bayramda İstanbul'da gezilecek yerler

Bayramda İstanbul'da gezilecek yerler

Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul, bir tarih şeridinde yol alıyor gibi her sokağında caddesinde bir iz bırakarak bizleri hep hayret ufkunda seyre çıkarır. Her sokağında, caddesinde bir iz bırakır. İşte bayramı İstanbul'da geçirecekler için seyahat rotası hazırladık.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN