Arama

Yaşam

İslam’ın doğuşuna tanıklık eden mağara; Hira

İslam'ın doğuşuna tanıklık eden mağara; Hira

Tek bir kişinin ayakta durabileceği kadar boyut büyüklüğüne sahip olan Hira Mağarası, İslam'ın doğuşuna tanıklık etti. Hz. Peygamber'e (SAV) ilk vahyin indirildiği Hira'da, kıyamete kadar tek bir harfi değişmeyecek olan Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetleri geldi. Peki, Hira Mağarası nerede yer alıyor? Hz. Peygamber Hira'da nasıl ibadet ederdi? İlk vahiy nasıl inmişti? Sizler için Hira Mağarası hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Bir sevgi tezahürü: Hediyeleşmek

Bir sevgi tezahürü: Hediyeleşmek

Resulullah'ın (SAV) en sevdiği ve sahabilere tavsiye ettiği hasletlerden birisi de hediyeleşmektir. Efendimiz (SAV) kendisine gelen hediyeleri kabul ettiği gibi çevresine de hediyeler vererek sosyal bir dayanışma içinde oldu. Aynı zamanda infak etmenin güzel bir tezahürü olan hediyeleşmek bu yönü ile Müslümanların arasındaki sevgi bağını güçlendirerek, kardeşlik şevkini artırdı.

Roman yazmak isteyenlerin bilmesi gereken terimler

Roman yazmak isteyenlerin bilmesi gereken terimler

Edebiyatımıza giriş serüveni çok da eski olmayan romanlar, bize uçsuz bucaksız dünyaların kapılarını aralar. 19. yüzyıldan bu yana roman da elbette pek çok değişime ve dönüşüme uğramıştır. Bilhassa postmodernizmin sağladığı imkanla türe olan bakış açısı değişmiş ve yeni teknikler romana dahil olmuştur. Değişim ve dönüşüm var olanları korumakla beraber, kendi terminolojisini de meydana getirmiştir. Peki, roman yazmak veya roman tekniklerine hakim olmak isteyen okuyucuların bilmesi gereken terimler nelerdir?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN