Arama

Yaşam

Necip Fazıl'ın sır gibi sakladığı konak ve komşuları

Necip Fazıl'ın sır gibi sakladığı konak ve komşuları

Necip Fazıl, Cumhuriyet dönemi edebiyatçılarının en büyük isimlerinden bir tanesiydi. Üstadın hayatı, bakış açısı, edebi yönü birçok alanda insanların yolunu aydınlattı. Biyografisi hakkında birçok eser yazıldı, kendisi de otobiyografik sayılacak eserlerinde kendisinden mesajlar verdi. Ancak Necip Fazıl, Sultanahmet'e doğru inen sokağın hangi sokak olduğunu hiç söylemedi. İşin tuhaf tarafıysa nice Necip Fazıl'ı araştıran kalemlerin doğduğu konağı merak edip de sormamasıydı…

Ebeveynlerin gözünden kaçan büyük tehlike: Çocukluk depresyonu

Ebeveynlerin gözünden kaçan büyük tehlike: Çocukluk depresyonu

Çocukları her ne kadar küçük ve hayata karşı savunmasız görsek de onların da kendilerine göre bir dünyaları var. Büyüklerin göremediği ufak detaylar, çocuklar için oldukça büyük sorunlar meydana getirebiliyor. Özellikle davranışlarındaki değişimler ebeveynler ve büyükler tarafından görülmesine rağmen çocuğun büyüdüğüne işaretmiş gibi görülse de altında çok daha tehlikeli bir durum yatabiliyor. Çocukluk depresyonu. Çocukluk depresyonu nedir? Belirtileri nelerdir? Sizler için derledik...

Sağlıklı bir Ramazan için 20 tavsiye

Sağlıklı bir Ramazan için 20 tavsiye

Ramazan'da nasıl beslenmeli? Sağlığımızı koruyarak nasıl oruç tutabiliriz? Vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri nasıl tüketmeliyiz? Mübarek Ramazan-ı Şerif'in 7'nci gününü idrak ediyoruz ve önceki yıllara kıyasla Ramazan daha serin geçse de oruçlu geçirilen saatler yine bir hayli uzun. Fikriyat olarak, yukarıdaki soruların cevabını ve sağlıklı bir Ramazan geçirebilmeniz için uzmanların önerdiği yöntemleri sizlerle buluşturuyoruz.

Kur'an'da adı geçen mucizevi besinler

Kur'an'da adı geçen mucizevi besinler

Kur'an ayetlerinde hem dünya hem ahirette rahat etmesi için insanlara çeşitli yollar gösterilir. Ayetlerin dikkat çektiği konulardan biri de insan yaşamına ve sağlığına en uygun besinlerdir. Sizler için Kur'an'da geçen mucizevi besinleri sizler için derledik.

Bilindik nesnelerle yeniden tanışacağınız fotoğraflar

Bilindik nesnelerle yeniden tanışacağınız fotoğraflar

Kaplumbağanın kabuğu sırtında taşıdığı evidir ama kaç kişi içerisini merak eder? Sular çekildiğinde savaş gemisi nasıl görünür? Bowling topları nerede toplanır? Kaktüsün içi de dikenli midir? Boya kutularını salladığımızda o sesi çıkaran nedir? Evimizde parkeler yanmadan nasıl ısınır? Birçoğumuz hayatın koşuşturmasından ufak detayları kaçırır olduk. Sizler için başka bir açıdan nesneleri yeniden keşfedeceğiniz fotoğrafları derledik...

Karşılıksız sevginin timsali annelerimize yazılmış öyküler

Karşılıksız sevginin timsali annelerimize yazılmış öyküler

Dünyadaki bütün anneler, hikayeleri yazılacak, şiirlere, şarkılara konu olacak kadınlardır. Kaç yaşında olursak olalım her anımızda yanımızda onlar vardır. Çünkü anne demek; emek, özveri, sevgi demektir. Edebiyatın ünlü yazarları anneler için öyküler yazdı; ünlü şairler şiirler kaleme aldı. Biz de bu anlamlı günü kâğıda dökülmüş satırlardan seçtiğimiz öykü ve şiirlerle kutluyoruz. Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.

Boğaz’ın aşı boyalı 5 yalısı

Boğaz’ın aşı boyalı 5 yalısı

İstanbul'da, Boğaziçi'nin masmavi sularında kırmızı renkleriyle göze çarpan aşı boyalı yalıların tarihini biliyor musunuz? Mısırlı Yusuf Ziya Paşa Yalısı'na neden "Perili Köşk" dendiğini, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın bahçesinin neden meşhur olduğunu veya hangi yalının "Boğaz'daki Avrupalı" olarak anıldığını?

Beynin fikir üretirken yaşadığı süreç

Beynin fikir üretirken yaşadığı süreç

Hayat boyunca birçok aktivite gerçekleştiriyoruz. Bazen sorgulamadan otomatik olarak davranışlar sergilesek de –yürümek, su içmek gibi- bazen de aklımızı kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Birçok seçenek içerisinden bize uygun olanı bulmamız gerekebiliyor, öğrenme süresi boyunca beynimizde belli aktiviteleri harekete geçirebiliyoruz. İş, yaratıcılık gerektiren durumlara geldiğinde özellikle edebi metin oluştururken biraz daha fikir üretmemiz gerekebiliyor. Peki, tıp dünyasının en büyük sırrı olan beynimizde fikir üretirken neler oluyor?

Seyyahların gözünden Osmanlı'da Ramazan

Seyyahların gözünden Osmanlı'da Ramazan

Kanuni devrinde Avusturya elçisi sıfatıyla İstanbul'da bulunan Busbecq'in hatıralarında Osmanlıların Ramazan ayını idrak edişini anlattığını biliyor muydunuz? Dünyaca tanınmış seyyahların kaleme aldıkları hatıralar, Osmanlının gündelik hayatına dair din, ibadethaneler, bayramlar, cenaze ve sünnet merasimleri gibi konular hakkında önemli bilgiler ihtiva ederler. Sizler için, seyyahların gözünden Osmanlı'da Ramazan nasıldı? Kısaca derledik.

25 maddede hurmanın faydaları

25 maddede hurmanın faydaları

Hurma, özellikle Ramazan sofralarımızın vazgeçilmezi olarak gönlümüzde taht kursa da aslında yılın her günü sofralarımızda mutlaka bulunması gereken bir meyve. Düzenli olarak tüketildiğinde birçok hastalığı önlüyor. Peki, hurmanın faydaları neler? Neden hurma tüketmeliyiz? Günde kaç hurma tüketmemiz gerekir? Fikriyat olarak, sağlığımız için neden hurma tüketmemiz gerektiği sorusunun cevabını sizlerle buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN