Arama

Kavramlar

Tefekkür nedir, nasıl yapılır? Tefekkürle ilgili ayetler…

Tefekkür nedir, nasıl yapılır? Tefekkürle ilgili ayetler…

Rahman'ın nazargâhı olan müminin kalbi, dünyevi kederlerle hastalanmaz. Tam tersine o kalp, Rabbini tefekkür ettiği her an şifa bulur. Rabbimiz bizlerden, 'Kur'ân'daki öğütlerin sahibi kimdir' diye düşünmemizi ister. İnsan hayatı ancak iman ve tevhid inancıyla süslenmiş bir ömürle anlam kazanabilir. Peki, tefekkür nedir? Tefekkür nasıl yapılır? Sizler için İslam'da tefekkürle ilgili önemli bilgileri derledik.

İslam, kadınlar hakkında erkeklere ne buyuruyor?

İslam, kadınlar hakkında erkeklere ne buyuruyor?

Yeryüzünde Allah'ın yarattığı ilk insan Hz. Âdem'den bu yana kadınlar, tarihin birçok kırılma noktasında ön plana çıkarak insanlığın yolunu aydınlattılar. Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde kadının önemine sıklıkla değinilir. Allah'ın Resulü, "Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah'tan korkunuz! Zira siz onları Allah'ın bir emaneti olarak aldınız" buyurur. Peki, bugünlerde şiddet ve cinayet olayları ile sıkça konuştuğumuz pek çok kavrama İslam nasıl yaklaşıyor? İslam, kadınlar hakkında erkeklere ne buyuruyor?

Diğer varlık ve olayların içyüzünü keşfetme ilmi firâset

Diğer varlık ve olayların içyüzünü keşfetme ilmi "firâset"

İnsanlar içinde akıl, zekâ ve firâset olmak üzere her bakımdan en üst derecede olanlar, peygamberlerdir. Onlar kuvvetli bir hâfıza, yüksek bir idrâk, güçlü bir mantık ve iknâ kâbiliyetine sâhiptirler. İnsanların, diğer varlık ve olayların içyüzünü keşfetme, gelecek hakkında doğru tahminlerde bulunma melekesi anlamında kullanılan terime de firâset denir. Bu kelimenin anlamı, bir kimsenin ahlâk ve istidadını yüzünden anlamak, bir şeyi sezmek, iç yüzünü keşfetmek demektir…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN