Arama

Kavramlar

İstiaze nedir? İstiaze kavramının hayatımızdaki yeri...

İstiaze nedir? İstiaze kavramının hayatımızdaki yeri...

Yüce dinimizde, müminlerin her işe başlarken Cenab-ı Hakk’a sığınması telkin edilir. Zira sınırsız güç ve kudretiyle O, her şeye muktedir olan el-Kadîr, aynı zamanda koruyucuların en hayırlısıdır. Kur'an ahlakıyla ahlaklanan Peygamber Efendimiz (sav) bollukta da darlıkta da, kolaylıkta da zorlukta da Allah'a sığınmayı, hayatının vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Peki, istiaze nedir? İstiaze Kur'an-ı Kerim'de nasıl geçer? Gelin, istiaze kavramının hayatımızdaki yerine daha yakından bakalım.

İslam’da şehit ve şehadet

İslam’da şehit ve şehadet

Şehit Allah yolunda mücadele ederken edebi âleme göç eden kimse anlamına gelmektedir. Bir kimsenin İslam davası uğruna kendisine bahşedilmiş hayatını ortaya koyarak, canından vazgeçmesinin ötesinde daha büyük bir fedakârlık düşünülemez. Bu sebeple İslam’da şehitler oldukça müstesna bir konuma erişmişlerdir.

Ulü’l Azm ne demek? 5 büyük peygamber hangileridir? Ulü’l Azm peygamberlerin isimleri, özellikleri, görevleri…

Ulü’l Azm ne demek? 5 büyük peygamber hangileridir? Ulü’l Azm peygamberlerin isimleri, özellikleri, görevleri…

Ulü'l Azm olarak adlandırılan 5 büyük peygamber hangileridir sorusu sık soruluyor. Ulü'l Azm Kur'an-ı Kerim'de geçen bir kavramdır ve bazı peygamberleri işaret eder. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Ulü'l Azm olan peygamberlerden biridir. Ayetlerde bu peygamberlerin ağır taahhüt altına alındıkları, yüksek azim ve sabır sahibi oldukları bildirilir. Peki, Ulü'l Azm ne demek? 5 büyük peygamber hangileridir? Ulü'l Azm peygamberlerin isimleri, özellikleri ve görevleri nelerdir?

Bencillik nedir? İslam’da bencilliğin hükmü: Bencillik ile ilgili ayet ve hadisler

Bencillik nedir? İslam'da bencilliğin hükmü: Bencillik ile ilgili ayet ve hadisler

Bencillik, kişinin kendisi ve çıkarlarını başkalarınınkinden üstün tutması durumudur. Peygamber Efendimiz, "yalnızca kendini düşünmenin" Allah katındaki hükmünü şu hadis-i şerifle açıklamıştır: "Sizden biriniz kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemedikçe gerçek anlamda iman etmiş olmaz." İslam kaynaklarında bencillik, kibir, cimrilik, kin gütme, övünme, servet tutkusu gibi kavramlarla birlikte zikredilir. Kişinin kendi menfaatinden başka bir şey düşünmemesi, kendi çıkarlarını başkalarınınkinden üstün tutması, kulu felakete götüren hasletlerden biri olarak ifade edilir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN