Arama

Kavramlar

Allah’ın rızasını kazanmak: Salih amel

Allah'ın rızasını kazanmak: Salih amel

Amel, kişinin imanıyla, takvasıyla, düşünce, hal ve hareketleriyle birlikte iş manasına gelir. Dünya ve ahirette ceza veya mükafat konusu olan her türlü iş ve davranışı ifade eder. Salih ise ihlaslı, iyi niyetli, doğru yolda ilerleyen, kendini düzelten demektir. Salih ameller kişiye dünya ve ahirette saadeti mümkün kılar. Allah'ın rızasına ulaştırır, Allah katında bir değer ifade eder.

Peygamberimize saygı konusunda mümine düşen görevler

Peygamberimize saygı konusunda mümine düşen görevler

Sosyal medya üzerinden Peygamberimiz Hz. Muhammed'e dil uzatan "hakaret" paylaşımı, büyük tepki topladı. Resul-i Ekrem Efendimize karşı gerçekleştirilen bu saygısızlık ile müminlere düşen görevler de bir kez daha akıllara geldi. İbrahim'in duası, İsa'nın müjdesi olan; "tüm insanlığa rahmet" olarak gönderilen Peygamberimize saygı konusunda bir mümine düşen görevler nelerdir? Allah, fertlere ve toplumlara bu konuda ne tavsiye etmiştir? Peygamberimize karşı yapılan saygısızlık karşısında ne yapılmalıdır?

İstiaze nedir? İstiaze kavramının hayatımızdaki yeri...

İstiaze nedir? İstiaze kavramının hayatımızdaki yeri...

Yüce dinimizde, müminlerin her işe başlarken Cenab-ı Hakk’a sığınması telkin edilir. Zira sınırsız güç ve kudretiyle O, her şeye muktedir olan el-Kadîr, aynı zamanda koruyucuların en hayırlısıdır. Kur'an ahlakıyla ahlaklanan Peygamber Efendimiz (sav) bollukta da darlıkta da, kolaylıkta da zorlukta da Allah'a sığınmayı, hayatının vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Peki, istiaze nedir? İstiaze Kur'an-ı Kerim'de nasıl geçer? Gelin, istiaze kavramının hayatımızdaki yerine daha yakından bakalım.

İslam’da şehit ve şehadet

İslam’da şehit ve şehadet

Şehit Allah yolunda mücadele ederken edebi âleme göç eden kimse anlamına gelmektedir. Bir kimsenin İslam davası uğruna kendisine bahşedilmiş hayatını ortaya koyarak, canından vazgeçmesinin ötesinde daha büyük bir fedakârlık düşünülemez. Bu sebeple İslam’da şehitler oldukça müstesna bir konuma erişmişlerdir.

Ulü’l Azm ne demek? 5 büyük peygamber hangileridir? Ulü’l Azm peygamberlerin isimleri, özellikleri, görevleri…

Ulü’l Azm ne demek? 5 büyük peygamber hangileridir? Ulü’l Azm peygamberlerin isimleri, özellikleri, görevleri…

Ulü'l Azm olarak adlandırılan 5 büyük peygamber hangileridir sorusu sık soruluyor. Ulü'l Azm Kur'an-ı Kerim'de geçen bir kavramdır ve bazı peygamberleri işaret eder. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Ulü'l Azm olan peygamberlerden biridir. Ayetlerde bu peygamberlerin ağır taahhüt altına alındıkları, yüksek azim ve sabır sahibi oldukları bildirilir. Peki, Ulü'l Azm ne demek? 5 büyük peygamber hangileridir? Ulü'l Azm peygamberlerin isimleri, özellikleri ve görevleri nelerdir?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN