Arama

Felsefe

İbn-i Haldun’un kayıp kitabı

İbn-i Haldun’un kayıp kitabı

Dünyaca ünlü İslam âlimi, düşünür ve bilim insanı İbn-i Haldun’un 19 yaşındayken yazdığı ilk eserinin nüshası İspanya’da bulundu. İbn-i Haldun’a ait olduğu tahmin edilen el yazması eserin bugüne dek varlığı biliniyor; ancak hiçbir kopyası olmadığı için kayıp olduğu düşünülüyordu.

Devlet nasıl olmalıdır?

Devlet nasıl olmalıdır?

Devlet nedir sorusunu arayan Leviathan, Thomas Hobbes tarafından on yedinci yüzyılda yazılmış İngiliz dilindeki en yetkin siyaset felsefesi kitabıdır. Mutlak devlet egemenliği savunan Leviathan,  argümanları ve rasyonelleştirme biçimiyle, hem “olan”ın hem de “olması gereken”in açıklaması açısından kurucu felsefe” tasarımıdır.

Filozofların önerdiği arınma yöntemi katharsis

Filozofların önerdiği arınma yöntemi 'katharsis'

“İçine atıyorsun, atma!” cümlesi çoğu kez etrafımızda duyduğumuz sık kullanılan söylemlerden biri. Çünkü çoğu insan günlük hayatta yaşadıklarını, iç-dış çatışmalarını, duygularını herkesten saklayarak kapalı bir yaşam biçimi benimsiyor. Bastırılan duygular zaman içinde birikiyor ve aniden (çok alakası olmayan bir durumda dahi) çözülüyor, açığa çıkıyor ve bu evrede katharsis durumu beliriyor. Müthiş bir çözünme yaşayan birey, birdenbire tüm iç çatışmalarından, duygularından arınıyor. Peki, Katharsis kavramı tam olarak ne oluyor, sağlıkla ilişkisi ne ölçüde, Aristoteles ile katharsis arasındaki ilişki nedir, kısaca inceliyoruz.

Masonluk Osmanlıyı çökertti

'Masonluk Osmanlı'yı çökertti'

İnsanlık tarihi, Sanayi Devrimi ile başka bir hal aldı. Kazanma arzusu, insanlığı büyük felakete sürüklüyor. Küçük bir kesimin kazancı uğruna savaşlar, açlıklar, felaketler ve katliamlar hiç çekinmeden yapılıyor. Modern Batı'daki siyasi iktidar, insanlığı felakete sürüklemeye devam ediyor. Prof. Dr. Teoman Duralı, Yahudi-İngiliz ittifakı ile başlayan emperyalizmi ve günümüzdeki yansımalarını anlattı.

İbn-i Haldunun ‘Mukaddime’sini nasıl okumalıyız?

İbn-i Haldun'un ‘Mukaddime’sini nasıl okumalıyız?

İbn Haldun’u Platon, Aristoteles ve Galen ile başlayan, Farabi, İbn Sina ve İbn Rüşd ile devam eden ve sonrasında Montesquieu, Hume, Adam Smith ve Durkheim ile yenilenen entelektüel geleneğin bir mensubu addeden Stephen Frederi Dale, ‘İbn Haldun ve İnsan Bilimi’ adıyla Türkçeleştirilmiş kitabında onu ve şaheseri ‘Mukaddime’yi anlamaya dönük bir çaba sarfediyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN