Arama

Felsefe

Düalite yeryüzünde baki kaldı: Doğu ve Batı

Düalite yeryüzünde baki kaldı: Doğu ve Batı

İnsanoğlu güneşin doğduğu yere doğu, battığı yere batı dedi. Bu isimlendirme güneşin konumunu esas alıyordu. Fakat medeniyet geliştikçe Doğu ve Batının konumu sadece güneşe göre değil, siyaset, inanç perspektifli bir yolculuğa çıktı…

İbn-i Haldun’un kayıp kitabı

İbn-i Haldun’un kayıp kitabı

Dünyaca ünlü İslam âlimi, düşünür ve bilim insanı İbn-i Haldun’un 19 yaşındayken yazdığı ilk eserinin nüshası İspanya’da bulundu. İbn-i Haldun’a ait olduğu tahmin edilen el yazması eserin bugüne dek varlığı biliniyor; ancak hiçbir kopyası olmadığı için kayıp olduğu düşünülüyordu.

Devlet nasıl olmalıdır?

Devlet nasıl olmalıdır?

Devlet nedir sorusunu arayan Leviathan, Thomas Hobbes tarafından on yedinci yüzyılda yazılmış İngiliz dilindeki en yetkin siyaset felsefesi kitabıdır. Mutlak devlet egemenliği savunan Leviathan,  argümanları ve rasyonelleştirme biçimiyle, hem “olan”ın hem de “olması gereken”in açıklaması açısından kurucu felsefe” tasarımıdır.

Filozofların önerdiği arınma yöntemi katharsis

Filozofların önerdiği arınma yöntemi 'katharsis'

“İçine atıyorsun, atma!” cümlesi çoğu kez etrafımızda duyduğumuz sık kullanılan söylemlerden biri. Çünkü çoğu insan günlük hayatta yaşadıklarını, iç-dış çatışmalarını, duygularını herkesten saklayarak kapalı bir yaşam biçimi benimsiyor. Bastırılan duygular zaman içinde birikiyor ve aniden (çok alakası olmayan bir durumda dahi) çözülüyor, açığa çıkıyor ve bu evrede katharsis durumu beliriyor. Müthiş bir çözünme yaşayan birey, birdenbire tüm iç çatışmalarından, duygularından arınıyor. Peki, Katharsis kavramı tam olarak ne oluyor, sağlıkla ilişkisi ne ölçüde, Aristoteles ile katharsis arasındaki ilişki nedir, kısaca inceliyoruz.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN