Arama

Felsefe

Tabula rasa nedir, John Locke kimdir?

Tabula rasa nedir, John Locke kimdir?

Bristol doğumlu John Locke, kilise ile devletin ayrılması gerektiğini açıkça savunan ilk düşünür olarak tarihe geçer. 17'nci yüzyılın en önemli düşünürlerinden olan Locke'a göre insan zihni doğuşta boş bir levha gibidir. John Locke bu levha için 'tabula rasa' deyimini kullanır. Sizler için Locke'un doğum yıl dönümünde, Alev Alatlı'nın yeni serisi Nasihatname II'nin penceresinden "Tabula rasa"yı ve ABD'nin ikiyüzlülüğünü derledik.

Teoman Duralı'ya göre dürüst kişi kimdir?

Teoman Duralı'ya göre dürüst kişi kimdir?

Türkiye'nin yetiştirdiği en saygın ilim insanlarından biri olan Prof. Dr. Teoman Duralı, felsefe denilince ilk akla gelen isimlerden biri. 10'a yakın dil bilen Duralı'ya göre dilimiz, en önemli varlığımız. Sizler için, Anadolu ve İslam kültürümüze vurgu yapan, Türkçeye ayrı bir hassasiyet gösteren Prof. Dr. Teoman Duralı'nın Fikriyat'ta yer alan yazılarından, önemli kavramların altını çizdik.

Felsefe ile ilgilenenlerin bilmesi gereken 20 terim

Felsefe ile ilgilenenlerin bilmesi gereken 20 terim

Var olanların varlığı, kaynağı, anlamı ve nedeni üzerine düşünme ve bilginin bilimsel olarak araştırılması anlamına gelen felsefe esas itibarıyla bir eleştiri ve sorgulama, karşılıklı bir tartışma faaliyetidir. Felsefe meraklılarına, felsefeye yeni başlayanlara aşina olunması gereken belli başlı terimleri listeledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN