Arama

Felsefe

İslam felsefesi nedir? İslam felsefesi üzerine okuma listesi...

İslam felsefesi nedir? İslam felsefesi üzerine okuma listesi...

Felsefe; varlık, bilgi ve değerler alanıyla ilgili problemleri akılcı, tenkitçi yöntemlerle inceleyen ve temellendiren sistemli fikri faaliyetler bütünüdür. İslam felsefesi ise Müslüman filozofların ortaya koydukları felsefî düşüncenin genel adıdır. İslâm felsefesi, diğer felsefelerden konu ve metod yönünden farklı değildir. Batı felsefesine etkisi sanıldığından daha büyük olan İslam felsefesi hakkında bilgileri ve bu alanda yapılabilecek okumaları derledik.

Descartes hakkında ilginç bilgiler

Descartes hakkında ilginç bilgiler

René Descartes 31 Mart 1956 doğumlu Fransız filozof, matematikçi ve yazardır. "Düşünüyorum öyleyse varım" cümlesiyle zihinlere kazınan Descartes, felsefede yepyeni bir çığır açtı. İnsanlık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan ve ysüzyıllar önce bugün vefat eden Descartes'ın hayatı, felsefesi ve eserleri hakkında ilginç bilgileri siz Fikriyat okurları için derledik.

Farabi’nin El Medinetü’l- Fazıla eserinden alıntılar

Farabi’nin El Medinetü’l- Fazıla eserinden alıntılar

Türk-İslam filozofu, gökbilimci, müzisyen olan Farabi, İslam'ın Altın Çağ'ının en önemli isimlerden biridir. Farabi, Aristoteles'in ve Platon'un eserlerini inceleyerek bu iki filozofun felsefelerini İslam'la bağdaştırmaya, bu sayede İslam dinine felsefi bir nitelik kazandırmaya çalıştı. İdeal Devlet, El-Medinetü'l-Fazıla, ya da Fazilet Şehri, Farabi'nin ideal devleti çözümlediği kitabıdır. İdeal Devlet bilinen 103 eserinin en onuncusudur ve Farabî'nin felsefesini tüm açılardan yansıtır. İlk var olanın nitelikleri, diğer varlıkların nasıl meydana geldiği, varlıkların dereceleri, bunun organlardaki karşılığı, bir beden gibi işleyen şehri/toplumu yönetecek kişinin nitelikleri, şehir/toplum türleri, her birinin güçlü ve zayıf yanlarının anlatıldığı eserden en dikkat çekici 20 alıntıyı sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN