Arama

Fotoğraf

Arşiv fotoğraflarıyla Osmanlı döneminde öğrenciler

Arşiv fotoğraflarıyla Osmanlı döneminde öğrenciler

Osmanlı döneminde ilim ve eğitim oldukça önemliydi. Medreselerde okula başlayan öğrenciler çeşitli kademelerde eğitimlerine devam ederdi. Osmanlı'da çocuk herhangi bir mevsimde okula başlardı. Ancak üç aylar, kandil geceleri gibi kutlu sayılan bir zaman ya da Pazar veya Perşembe günlerinden biri tercih edilirdi. Bu talebeler özel törenlerle okula başlardı. Öyle ki bazı mekteplerde talebelere aylık ücret ödenirdi. Tarihi arşivden fotoğraflarla Osmanlı dönemindeki öğrencileri sizlerle buluşturuyoruz.

Bilinmeyen fotoğraflar ile milletimizin şanlı tarihinin dönüm noktası

Bilinmeyen fotoğraflar ile milletimizin şanlı tarihinin dönüm noktası

Türkiye'nin düşman tehdidinden kurtulması için hayati bir önem taşıyan Büyük Taarruz, 26-30 Ağustos 1922 tarihleri arasında dört gün sürdüğünü biliyor muydunuz? Ya da ilk olarak 1924 tarihinde Afyon, İzmir ve Ankara'da kutladığını? Sizler için, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak olan Büyük Taarruz'un bilinmeyen fotoğraflarını derledik.

Arşiv fotoğraflarıyla Osmanlı'nın tarihi evleri

Arşiv fotoğraflarıyla Osmanlı'nın tarihi evleri

Osmanlı sivil mimarisi içerisinde yer alan "ev", aslında mimarinin bir çeşidi değil, İslam kültür ve medeniyetinin bizzat kendisiydi. Ev inşasında önemli ayrıntılar yer alırdı. Örneğin, pencereler komşu evlerin içini göstermeyecek şekilde konumlandırılır, kapılarda ise biri büyük, diğeri küçük olmak üzere iki halka şeklinde tokmak bulunurdu. İşte İBB Atatürk Kitaplığından Osmanlı'nın tarihe iz bırakan evleri...

Osmanlı arşivinden Avrupa fotoğrafları

Osmanlı arşivinden Avrupa fotoğrafları

Avrupa tarihini şekillendirmede önemli bir rolü olan Osmanlı Devleti'nde keşfinden kısa bir süre sonra fotoğraf yaygınlaşmış, sultanlar dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamışlardı. Batı tarihçiliğinde çok bahsedilmese de Osmanlı ile Avrupa kültürü, farklı alanlarda birbirlerinden oldukça etkilenmişlerdi. Bu etkileşimin de bir nişanesi olarak Avrupa'nın Osmanlı arşivlerinde yer alan fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Ortadoğu

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Ortadoğu

Ortadoğu, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir coğrafya. Stratejik konumuyla günümüzde oldukça önemli olan bu bölge, bir zamanlar Osmanlı himayesi altındaydı ve o dönemde de oldukça popülerdi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Osmanlı arşivlerinde Ortadoğu coğrafyasına dair fotoğrafları sizler için derledik.

Ara Güler'in kadrajından unutulmaz fotoğraflar

Ara Güler'in kadrajından unutulmaz fotoğraflar

"Sanat olmasına gerek yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zapt ediyorsun. Bir makina ile tarihi durduruyorsun." diyen Ara Güler, doğum ve ölüm arasında hayat dediğimiz o 'ara'yı en gerçekçi biçimde anlatırdı. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da önemli değerlerinden olan Güler, bugüne kadar hiç görmediğimiz, hiç duymadığımız yerlerden fotoğraflar çıkarırdı. Kariyeri boyunca Picasso'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Churchill'den Necmettin Erbakan'a kadar önemli isimlerin fotoğraflarını çekti. İşte sizler için Ara Güler'in kadrajından unutulmaz fotoğraflar...

Osmanlı'nın nefes aldıran mesire alanları

Osmanlı'nın nefes aldıran mesire alanları

Geçmiş dönemlerde insanlar, günlük hayatın çeşitli yorgunluklarından kurtulmak için yollar aramışlardır. Osmanlı toplumunda bu ihtiyaç mesire alanlarıyla giderilmişti. Bu nefes aldıran alanlar, halk tarafından özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilirdi. Gündelik hayatının beğenilen ve kolay gerçekleşebilen bu gezileri, hem halk, hem padişah ve çevresi tarafından sevilirdi. Çamlıca, Kağıthane, Fenerbahçe, Kavacık, Sadabad ve Beykoz gibi mesire alanları Osmanlı halkının nefes aldığı alanlardı. İşte İBB Atatürk Kitaplığından Osmanlı'nın mesire alanlarına ait az bilinen fotoğraflar...

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçı Kargopulo

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçı Kargopulo

Fotoğrafçılığa büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in, bu arşivinde yer alan birçok fotoğrafın Vasilaki Kargopulo tarafından çekildiğini biliyor muydunuz? Fotoğraf tarihimizin kilometre taşlarından biri olan ve "Saray Fotoğrafçısı" unvanı alan Kargopulo, fotoğraflarının kalitesiyle dünya çapında ünlenmiş bir isim. Abdülhamid dönemine ayna tutan Kargopulo'nun öyküsünü ve onların gözünden o döneme ait fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Baalbek

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Baalbek

Baalbek, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir antik şehir. Bugün Lübnan sınırları içinde kalan ve turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu antik şehir, bir zamanlar Osmanlı toprağıydı ve o dönemde de oldukça popülerdi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Baalbek'in Osmanlı arşivinden tarihi fotoğraflarını siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Girit

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Girit

Girit, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir ada. Stratejik konumuyla günümüzde oldukça önemli olan Girit, bir zamanlar Osmanlı toprağıydı ve o dönemde de oldukça popülerdi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Peki, yaz aylarının da gelmesiyle Türkiye'ye oldukça yakın olan ve ziyaret için sıklıkla tercih edilen bir ada olan Girit'in Osmanlı arşivlerinde nasıl göründüğünü biliyor musunuz?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN