Arama

Fotoğraf

Abdülhamid’in arşivine yansıyan Osmanlı köşk ve kasırları

Abdülhamid’in arşivine yansıyan Osmanlı köşk ve kasırları

Kasırlar, hükümdarların kullanımına ayrılmış saraya bağlı yapılardır. Çeşitli fonksiyonları bulunan bu yapılar; bazen padişahın dinlenme mekanı bazen spor alanı bazen ise av için kullanılırdı. Şehzade, sultan ve hanedan mensupları istedikleri yerde yalı veya köşk yaptırabildikleri halde daha çok Beşiktaş, Ortaköy ve Kuruçeşme sahillerini tercih etti. Sadrazamlar, vezirler ve divan üyeleri Bebek'te, ilmiye sınıfı Rumeli Hisarı'nda, din adamları ve ilim adamları Beylerbeyi'nde ikamet ettiler. Sizler için Sultan II. Abdülhamid'in arşivine yansıyan Osmanlı köşk ve kasırları derledik.

Sultan Abdülhamid’in arşivinden fotoğraflarla Hicaz Demir Yolu

Sultan Abdülhamid’in arşivinden fotoğraflarla Hicaz Demir Yolu

II. Abdülhamid'in yıllarca düşlediği Hicaz Demir Yolu, İslam topraklarını birbirine bağlayan Osmanlı'nın son büyük projesiydi. Bu sayede sultan, askeri deha olduğunu bir kez daha ispatladı. Bütün İslam aleminin büyük fedakarlık göstererek hayata geçirdiği demir yolunun yapımı sırasında II. Abdülhamid büyük maddi destek sağladı; Hindistan, Mısır, Rusya, Fas, Singapur, Güney Afrika, Tunus, Cezayir ve Amerika gibi ülkelerden de bağışlar geldi. Hicaz Demir Yolu, vakıf müessesesi olarak dünyada, devlet tarafından yaptırılan tek ulaşım yatırımıydı. Sizler için Sultan Abdülhamid'in arşivinden İstanbul'dan kutsal topraklara uzanan Hicaz Demiryolu'nun fotoğraflarını derledik.

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçılar: Abdullah Biraderler

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçılar: Abdullah Biraderler

Fotoğrafçılığa büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in, bu arşivinde yer alan binlerce fotoğrafın Abdullah Biraderler tarafından çekildiğini biliyor muydunuz? Ermeni asıllı bu kardeşler, fotoğrafçılık tarihimizin kilometre taşlarından biri olarak "Saray Fotoğrafçısı" unvanı aldılar; fotoğraflarının kalitesiyle dünya çapında ünlendiler. Abdülhamid dönemine ayna tutan Abdullah Biraderler'in öyküsünü ve onların gözünden o döneme ait fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Osmanlı'daki öğretmen ve öğrenciler

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Osmanlı'daki öğretmen ve öğrenciler

İlme oldukça ehemmiyet veren Osmanlı, imparatorluğun her köşesine mektep, medrese ve yüksekokul inşa etti. Medrese ile okula başlayan talebe çeşitli kademelerde eğitimine devam ederdi. Asırlar boyunca bu eğitim kurumları, memleketin hukuk ve irfan hayata birçok değerli alim yetiştirdi. Sizler için, Sultan Abdülhamid'in 1891-1892 yıllarında Kağıthane'de mekteplere verdiği ziyafetin arşive yansıyan öğretmen ve öğrenci fotoğraflarını derledik.

Sultan Abdülhamid'in fotoğraf albümünden Osmanlı'daki mahkumlar

Sultan Abdülhamid'in fotoğraf albümünden Osmanlı'daki mahkumlar

Sultan Abdülhamid'in Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu 19. yüzyılın en büyük görsel arşiviydi. Abdülhamid Han, bu fotoğraf koleksiyonuyla Osmanlı Devleti'nin büyük sınırları içerisinde ortaya çıkacak mukadderatı da düşünerek o günkü devletin durumunu kayıt altına aldı. Bu fotoğraf koleksiyonunda mahkumların portreleri de yer alıyordu. Bir polisiye romanda, "Başparmak boğumu işaret parmağının boğumundan daha uzun kişi cani, katil olmaya meyillidir" ifadesini okuyan Sultan II. Abdülhamid, hapishanelerdeki cinayet zanlılarının fotoğraflarını çektirdi. İşte Sultan Abdülhamid'in fotoğraf albümünden Osmanlı'daki mahkumlar...

Abdülhamid’in arşivinden fotoğraflar ile Osmanlı sarayları

Abdülhamid’in arşivinden fotoğraflar ile Osmanlı sarayları

Osmanlı sarayları padişahların yaşadığı, devletin kalbinin attığı alanlardı. İmparatorluğun çeşitli yerlerinde saraylar mevcuttu. Payitahtın İstanbul'a taşınmasından sonra en görkemli saray, köşk ve kasır gibi yapılar burada toplandı. Mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan bu saraylar, önemli kişi ve olaylara ev sahipliği yaptı. Sultan Abdülhamid'in 19. yüzyılın en büyük görsel arşivi olarak adlandırılan Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu'nda da geniş yer edindi. Sizler için Abdülhamid'in arşivinden fotoğraflar ile Osmanlı'nın incisi saraylarını derledik.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Ortadoğu

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Ortadoğu

Ortadoğu, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir coğrafya. Stratejik konumuyla günümüzde oldukça önemli olan bu bölge, bir zamanlar Osmanlı himayesi altındaydı ve o dönemde de oldukça popülerdi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Osmanlı arşivlerinde Ortadoğu coğrafyasına dair fotoğrafları sizler için derledik.

Dünya tarihinin az bilinen fotoğrafları

Dünya tarihinin az bilinen fotoğrafları

İnsanlık tarihi, dünya var oldukça merak edilmeye devam ediyor. Öyle ki geçmişin izlerini taşıyan her miras, günümüzde ve sonrasında bize ışık tutan birer yol gösterici konumundalar. Binalar, icatlar, tarihi eserler büyük somut miraslarımız olsa da sarı sandıklarda saklanan birçok fotoğraf da 'o an'ı ölümsüz kılan en önemli nesnelerden bir tanesi. Bu fotoğrafların kimi tek kareyle sevinç uyandırırken kimi de tek kareyle tüm duyguları alt üst edebiliyor. İşte dünya tarihinin az bilinen 40 fotoğrafı...

Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğrafları

Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğrafları

Tarih öncesi devirlere uzanan geçmişi ile asırlar boyu pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış, birçok olayın en yakın tanığı ve geniş coğrafyaların yönetim merkezi olmuş bir şehirdir İstanbul. Siluetini masmavi boğazıyla süsleyen, kültürünü tarihsel zenginliği ile harmanlayan İstanbul, bugün olduğu gibi geçmişte de pek çok gezginin ve fotoğrafçının görüntülemek istediği bir kentti. Peki, Osmanlı döneminde İstanbul'un nasıl göründüğünü, sosyal yaşamın fotoğraflara nasıl yansıdığını biliyor musunuz? Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğraflarını derledik.

Sultan Abdülhamid'in albümünden fotoğraflarla Osmanlı'da sağlık

Sultan Abdülhamid'in albümünden fotoğraflarla Osmanlı'da sağlık

Osmanlı, İslam medeniyetiyle zirveye ulaşan tıp ilmini miras alıp onu daha ileriye taşıdı. İnsana ve insan sağlığına son derece önem veren devlet, memleketin en ücra köşelerine kadar hizmetini ulaştırdı. Hastalıklara karşı oldukça duyarlı olan II. Abdülhamid, sağlık alanında önemli atılımlar yaptı. İnşa ettirdiği tıp mektepleri, hastanelerin yanı sıra yurt içi ve dışındaki bilimsel çalışmaları desteklemesiyle ülkeyi ihya etti. 19. yüzyılın en büyük görsel arşivi olan Sultan Abdülhamid'in Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu'ndan Osmanlı'da sağlık hizmetlerini sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN