Arama

Fotoğraf

Abdülhamid’in arşivine yansıyan Osmanlı köşk ve kasırları

Abdülhamid’in arşivine yansıyan Osmanlı köşk ve kasırları

Kasırlar, hükümdarların kullanımına ayrılmış saraya bağlı yapılardır. Çeşitli fonksiyonları bulunan bu yapılar; bazen padişahın dinlenme mekanı, bazen spor alanı, bazen ise avlanma maksadıyla kullanılırdı. Şehzade, sultan ve hanedan mensupları istedikleri yerde yalı veya köşk yaptırabildikleri halde daha çok Beşiktaş, Ortaköy ve Kuruçeşme sahillerini tercih etti. Sadrazamlar, vezirler ve divan üyeleri Bebek'te, ilmiye sınıfı Rumeli Hisarı'nda, din ve ilim adamları Beylerbeyi'nde ikamet ettiler. Sizler için Sultan II. Abdülhamid'in arşivine yansıyan Osmanlı köşk ve kasırları derledik.

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Osmanlı fotoğrafları

Sultan Abdülhamid'in arşivinden Osmanlı fotoğrafları

Sultan Abdülhamid'in Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu 19. yüzyılın en büyük görsel arşivi olarak bilinir. Tarihe ışık tutan bu arşivde 36 binden fazla fotoğraf yer alıyor. II. Abdülhamid'in bu koleksiyonu sayesinde Osmanlı dönemine ait camiler, resmi binalar, meydanlar, külliyeler, köprüler, kervansaraylar, mektepler, hastaneler ve yollar bu fotoğraflarla kayıt altına alındı. Dönemin en büyük fotoğraf ustalarının imzaları olan Sultan Abdülhamid'in tarihe ışık tutan arşivinden Osmanlı fotoğraflarını sizler için derledik.

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Japonya fotoğrafları

Sultan Abdülhamid'in arşivinden Japonya fotoğrafları

Döneminin en büyük görsel arşivi olan Sultan Abdülhamid'in Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu, 36 binden fazla fotoğrafı barındırıyor. Tarihe ışık tutan bu arşivde Japonya da yer alıyor. Uzak Doğu ülkelerindeki şehir ve tabiat güzelliklerini, sarayları, gemi, müze ve sanat eserlerini konu alıyor. Peki, Osmanlı ile Japonya arasındaki dostluğun başlangıcı olan felaket neydi? Japonya'yı İslam ile tanıştıran alim Abdürreşid İbrahim, buradaki halktan nasıl bahsetti? İşte Sultan Abdülhamid'in arşivinden fotoğraflarla Japonya...

Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğrafları

Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğrafları

Tarih öncesi devirlere uzanan geçmişi ile asırlar boyu pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış, birçok olayın en yakın tanığı ve geniş coğrafyaların yönetim merkezi olmuş bir şehirdir İstanbul. Siluetini masmavi boğazıyla süsleyen, kültürünü tarihsel zenginliği ile harmanlayan İstanbul, bugün olduğu gibi geçmişte de pek çok gezginin ve fotoğrafçının görüntülemek istediği bir kentti. Peki, Osmanlı döneminde İstanbul'un nasıl göründüğünü, sosyal yaşamın fotoğraflara nasıl yansıdığını biliyor musunuz? Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğraflarını derledik.

Abdülhamid’in arşivinden fotoğraflarla İstanbul camileri

Abdülhamid'in arşivinden fotoğraflarla İstanbul camileri

Dünya üzerinde iki kıtanın üzerinde kurulan tek şehir olan İstanbul, siluetine şekil veren pek çok tarihi camiye ev sahipliği yapıyor. Peki, bu birbirinden güzel camilerin geçmişte nasıl göründüğünü hiç düşündünüz mü? Tarihin en büyük tanığı olan fotoğraf, keşfinden kısa süre sonra Osmanlı topraklarına ulaştı ve İstanbul'da pek çok fotoğrafçı, bu muhteşem şehrin görüntülerini kayıt altına aldı. Fotoğrafçılığa büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in emriyle çekilen İstanbul camilerinin fotoğrafları...

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN