Arama

Fotoğraf

Abdülhamid’in arşivinden fotoğraflar ile Osmanlı sarayları

Abdülhamid’in arşivinden fotoğraflar ile Osmanlı sarayları

Osmanlı sarayları padişahların yaşadığı, devletin kalbinin attığı alanlardı. İmparatorluğun çeşitli yerlerinde saraylar mevcuttu. Payitahtın İstanbul'a taşınmasından sonra en görkemli saray, köşk ve kasır gibi yapılar burada toplandı. Mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan bu saraylar, önemli kişi ve olaylara ev sahipliği yaptı. Sultan Abdülhamid'in 19. yüzyılın en büyük görsel arşivi olarak adlandırılan Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu'nda da geniş yer edindi. Sizler için Abdülhamid'in arşivinden fotoğraflar ile Osmanlı'nın incisi saraylarını derledik.

Sultan Abdülhamid’in fotoğraf albümünden Osmanlı’daki mahkumlar

Sultan Abdülhamid'in fotoğraf albümünden Osmanlı'daki mahkumlar

Sultan Abdülhamid'in Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu 19. yüzyılın en büyük görsel arşiviydi. Abdülhamid Han, bu fotoğraf koleksiyonuyla Osmanlı Devleti'nin büyük sınırları içerisinde ortaya çıkacak mukadderatı da düşünerek o günkü devletin durumunu kayıt altına aldı. Bu fotoğraf koleksiyonunda mahkumların portreleri de yer alıyordu. Bir polisiye romanda, "Başparmak boğumu işaret parmağının boğumundan daha uzun kişi cani, katil olmaya meyillidir" ifadesini okuyan Sultan II. Abdülhamid, hapishanelerdeki cinayet zanlılarının fotoğraflarını çektirdi. İşte Sultan Abdülhamid'in fotoğraf albümünden Osmanlı'daki mahkumlar...

Abdülhamid’in arşivine yansıyan Osmanlı köşk ve kasırları

Abdülhamid’in arşivine yansıyan Osmanlı köşk ve kasırları

Kasırlar, hükümdarların kullanımına ayrılmış saraya bağlı yapılardır. Çeşitli fonksiyonları bulunan bu yapılar; bazen padişahın dinlenme mekanı, bazen spor alanı, bazen ise avlanma maksadıyla kullanılırdı. Şehzade, sultan ve hanedan mensupları istedikleri yerde yalı veya köşk yaptırabildikleri halde daha çok Beşiktaş, Ortaköy ve Kuruçeşme sahillerini tercih etti. Sadrazamlar, vezirler ve divan üyeleri Bebek'te, ilmiye sınıfı Rumeli Hisarı'nda, din ve ilim adamları Beylerbeyi'nde ikamet ettiler. Sizler için Sultan II. Abdülhamid'in arşivine yansıyan Osmanlı köşk ve kasırları derledik.

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Osmanlı’daki öğretmen ve öğrenciler

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Osmanlı'daki öğretmen ve öğrenciler

İlme oldukça ehemmiyet veren Osmanlı, imparatorluğun her köşesine mektep, medrese ve yüksekokul inşa etti. Medrese ile okula başlayan talebe çeşitli kademelerde eğitimine devam ederdi. Asırlar boyunca bu eğitim kurumları, memleketin hukuk ve irfan hayata birçok değerli alim yetiştirdi. Sizler için, Sultan Abdülhamid'in 1891-1892 yıllarında Kağıthane'de mekteplere verdiği ziyafetin arşive yansıyan öğretmen ve öğrenci fotoğraflarını derledik.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Haremeyn

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Haremeyn

Fotoğraf, Osmanlı Devleti'nin son asrında keşfedilen bir icattı ve kısa zamanda bu topraklara ulaştı. O döneme ait pek çok eser, görevlendirilen fotoğrafçılar sayesinde kayıt altına alındı. Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı himayesine geçen Haremeyn, Osmanlı'nın hizmet etmekten gurur duyduğu mukaddes topraklardı... Osmanlı arşivinden Harem-i Şerif'in, Kabe ve çevresinin fotoğraflarını derledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN