Arama

Fotoğraf

Osmanlı arşivinden Avrupa fotoğrafları

Osmanlı arşivinden Avrupa fotoğrafları

Avrupa tarihini şekillendirmede önemli bir rolü olan Osmanlı Devleti'nde keşfinden kısa bir süre sonra fotoğraf yaygınlaşmış, sultanlar dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamışlardı. Batı tarihçiliğinde çok bahsedilmese de Osmanlı ile Avrupa kültürü, farklı alanlarda birbirlerinden oldukça etkilenmişlerdi. Bu etkileşimin de bir nişanesi olarak Avrupa'nın Osmanlı arşivlerinde yer alan fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Ortadoğu

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Ortadoğu

Ortadoğu, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir coğrafya. Stratejik konumuyla günümüzde oldukça önemli olan bu bölge, bir zamanlar Osmanlı himayesi altındaydı ve o dönemde de oldukça popülerdi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Osmanlı arşivlerinde Ortadoğu coğrafyasına dair fotoğrafları sizler için derledik.

Ara Güler'in kadrajından unutulmaz fotoğraflar

Ara Güler'in kadrajından unutulmaz fotoğraflar

"Sanat olmasına gerek yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zapt ediyorsun. Bir makina ile tarihi durduruyorsun." diyen Ara Güler, doğum ve ölüm arasında hayat dediğimiz o 'ara'yı en gerçekçi biçimde anlatırdı. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da önemli değerlerinden olan Güler, bugüne kadar hiç görmediğimiz, hiç duymadığımız yerlerden fotoğraflar çıkarırdı. Kariyeri boyunca Picasso'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Churchill'den Necmettin Erbakan'a kadar önemli isimlerin fotoğraflarını çekti. İşte sizler için Ara Güler'in kadrajından unutulmaz fotoğraflar...

Osmanlı'nın nefes aldıran mesire alanları

Osmanlı'nın nefes aldıran mesire alanları

Geçmiş dönemlerde insanlar, günlük hayatın çeşitli yorgunluklarından kurtulmak için yollar aramışlardır. Osmanlı toplumunda bu ihtiyaç mesire alanlarıyla giderilmişti. Bu nefes aldıran alanlar, halk tarafından özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilirdi. Gündelik hayatının beğenilen ve kolay gerçekleşebilen bu gezileri, hem halk, hem padişah ve çevresi tarafından sevilirdi. Çamlıca, Kağıthane, Fenerbahçe, Kavacık, Sadabad ve Beykoz gibi mesire alanları Osmanlı halkının nefes aldığı alanlardı. İşte İBB Atatürk Kitaplığından Osmanlı'nın mesire alanlarına ait az bilinen fotoğraflar...

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçı Kargopulo

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçı Kargopulo

Fotoğrafçılığa büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in, bu arşivinde yer alan birçok fotoğrafın Vasilaki Kargopulo tarafından çekildiğini biliyor muydunuz? Fotoğraf tarihimizin kilometre taşlarından biri olan ve "Saray Fotoğrafçısı" unvanı alan Kargopulo, fotoğraflarının kalitesiyle dünya çapında ünlenmiş bir isim. Abdülhamid dönemine ayna tutan Kargopulo'nun öyküsünü ve onların gözünden o döneme ait fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Baalbek

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Baalbek

Baalbek, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir antik şehir. Bugün Lübnan sınırları içinde kalan ve turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu antik şehir, bir zamanlar Osmanlı toprağıydı ve o dönemde de oldukça popülerdi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Baalbek'in Osmanlı arşivinden tarihi fotoğraflarını siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Girit

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Girit

Girit, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir ada. Stratejik konumuyla günümüzde oldukça önemli olan Girit, bir zamanlar Osmanlı toprağıydı ve o dönemde de oldukça popülerdi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Peki, yaz aylarının da gelmesiyle Türkiye'ye oldukça yakın olan ve ziyaret için sıklıkla tercih edilen bir ada olan Girit'in Osmanlı arşivlerinde nasıl göründüğünü biliyor musunuz?

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçılar: Abdullah Biraderler

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçılar: Abdullah Biraderler

Fotoğrafçılığa büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in, bu arşivinde yer alan binlerce fotoğrafın Abdullah Biraderler tarafından çekildiğini biliyor muydunuz? Ermeni asıllı bu kardeşler, fotoğrafçılık tarihimizin kilometre taşlarından biri olarak "Saray Fotoğrafçısı" unvanı aldılar; fotoğraflarının kalitesiyle dünya çapında ünlendiler. Abdülhamid dönemine ayna tutan Abdullah Biraderler'in öyküsünü ve onların gözünden o döneme ait fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Şanlı direnişin müzesi Hafıza 15 Temmuz

Şanlı direnişin müzesi "Hafıza 15 Temmuz"

15 Temmuz hain darbe girişiminde gözünü kırpmadan vatanı için her şeyini feda eden 251 şehidimizin ve gazilerimizin hatıraları, Hafıza 15 Temmuz Müzesi'yle yaşatılıyor. Müzede darbe gecesi gösterilen direniş tüm yönleriyle anlatılırken; Türkiye ve dünyadaki darbe girişimleri ile modern sömürgecilik tarihinin gelişim evreleri de gün yüzüne çıkarılıyor. Peki, 15 Temmuz'un üçüncü yılında açılan Hafıza 15 Temmuz Müzesi nerede? Hafıza 15 Temmuz Müzesi'ne nasıl gidilir? Darbeler tarihine ışık tutan müze "Hafıza 15 Temmuz" ile ilgili bilgileri derledik.

Osmanlı arşivinden Atina fotoğrafları

Osmanlı arşivinden Atina fotoğrafları

Atina, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir şehir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Atina, Osmanlı döneminde de oldukça popüler şehirlerden biriydi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmaya başlamış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Peki, yaz aylarının da gelmesiyle Türkiye'ye oldukça yakın olan ve ziyaret için sıklıkla tercih edilen bir şehir olan Atina'nın Osmanlı arşivlerinde nasıl göründüğünü biliyor musunuz?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN