Arama

Fotoğraf

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Girit

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Girit

Girit, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir ada. Stratejik konumuyla günümüzde oldukça önemli olan Girit, bir zamanlar Osmanlı toprağıydı ve o dönemde de oldukça popülerdi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Peki, yaz aylarının da gelmesiyle Türkiye'ye oldukça yakın olan ve ziyaret için sıklıkla tercih edilen bir ada olan Girit'in Osmanlı arşivlerinde nasıl göründüğünü biliyor musunuz?

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçılar: Abdullah Biraderler

Abdülhamid dönemine ayna tutan fotoğrafçılar: Abdullah Biraderler

Fotoğrafçılığa büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in, bu arşivinde yer alan binlerce fotoğrafın Abdullah Biraderler tarafından çekildiğini biliyor muydunuz? Ermeni asıllı bu kardeşler, fotoğrafçılık tarihimizin kilometre taşlarından biri olarak "Saray Fotoğrafçısı" unvanı aldılar; fotoğraflarının kalitesiyle dünya çapında ünlendiler. Abdülhamid dönemine ayna tutan Abdullah Biraderler'in öyküsünü ve onların gözünden o döneme ait fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Şanlı direnişin müzesi Hafıza 15 Temmuz

Şanlı direnişin müzesi "Hafıza 15 Temmuz"

15 Temmuz hain darbe girişiminde gözünü kırpmadan vatanı için her şeyini feda eden 251 şehidimizin ve gazilerimizin hatıraları, Hafıza 15 Temmuz Müzesi'yle yaşatılıyor. Müzede darbe gecesi gösterilen direniş tüm yönleriyle anlatılırken; Türkiye ve dünyadaki darbe girişimleri ile modern sömürgecilik tarihinin gelişim evreleri de gün yüzüne çıkarılıyor. Peki, 15 Temmuz'un üçüncü yılında açılan Hafıza 15 Temmuz Müzesi nerede? Hafıza 15 Temmuz Müzesi'ne nasıl gidilir? Darbeler tarihine ışık tutan müze "Hafıza 15 Temmuz" ile ilgili bilgileri derledik.

Osmanlı arşivinden Atina fotoğrafları

Osmanlı arşivinden Atina fotoğrafları

Atina, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir şehir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Atina, Osmanlı döneminde de oldukça popüler şehirlerden biriydi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmaya başlamış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Peki, yaz aylarının da gelmesiyle Türkiye'ye oldukça yakın olan ve ziyaret için sıklıkla tercih edilen bir şehir olan Atina'nın Osmanlı arşivlerinde nasıl göründüğünü biliyor musunuz?

Darbeye göğsünü siper edenlerin objektife yansıyan destansı mücadelesi

Darbeye göğsünü siper edenlerin objektife yansıyan destansı mücadelesi

Türkiye'nin en uzun gecesi 15 Temmuz'da TSK içerisindeki FETÖ mensubu bir grup subay tarafından başlatılan darbe girişimi tüm yurtta yaklaşık 22 saatte kontrol altına alındı. Darbe teşebbüsüne karşı ülkenin her köşesinde Türk milletince gösterilen direniş ve kararlı duruş, "demokrasinin zaferi, milletin büyük destanı" olarak tarihteki yerini aldı. İşte darbeye göğsünü siper edenlerin objektife yansıyan destansı mücadelesi...

Birinci Dünya Savaşı’nda Bükreş’te dalgalanan Osmanlı sancağı

Birinci Dünya Savaşı’nda Bükreş’te dalgalanan Osmanlı sancağı

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun yüzyıllar sonra bir Avrupa devletinin yönetimini ele aldığını biliyor muydunuz? Enver Paşa, savaşın kaderinin Avrupa cephelerinde tayin edileceğini savunmuş, buraya birlikler göndermeyi teklif etmiş ancak bu teklifi kabul edilmemişti. Peki, Osmanlı ordusunun sancağı hangi olayla Bükreş'te dalgalanmaya başladı? Diğer ülkelerin subayları saldırıya uğrarken, Osmanlı askerlerine neden dokunulmadı? Fikriyat olarak, Bükreş'te bulunan Osmanlı askerlerinin daha önce hiçbir yerde görmediğiniz arşiv fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

Sultan Abdülhamid'in albümünden tarihe ayna tutan kıyafetler

Sultan Abdülhamid'in albümünden tarihe ayna tutan kıyafetler

Osmanlılarda kıyafet, toplum yaşamının bir ifadesiydi. Bu giysinin kumaşı kadar, renginin de bir anlamı vardı. Aynı zamanda da giyenin ait olduğu toplum düzeyini yansıtırdı Sizler için aralarında Sultan Abdülhamid'in British Museum'a hediye ettiği albümünün de bulunduğu Osmanlı arşivinden, Osmanlı kıyafetlerine ilişkin tarihi fotoğrafları derledik.

Stüdyo açan ilk Müslüman fotoğraçımız: Bahaettin Rahmi Bediz

Stüdyo açan ilk Müslüman fotoğraçımız: Bahaettin Rahmi Bediz

Bahaettin Rahmi Bediz'in fotoğraf tarihçilerinin pek çoğuna göre ilk Türk Müslüman fotoğrafçı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da özellikle çektiği portrelerinin derinliği göz önüne alındığında, Türkiye'de fotoğrafçılık sanatının öncüleri arasında yer aldığını? Sizler için, stüdyo açan ilk Müslüman fotoğraçımız olan Bahaettin Bediz'in hakkında merak edilenleri derledik.

Muhammed Mursi'nin tarihi fotoğrafları

Muhammed Mursi'nin tarihi fotoğrafları

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi (67) "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı mahkeme salonunda şehit oldu. Cenazesi, Kahire'nin doğusunda, Medinet Nasr semtindeki Müslüman Kardeşler'in (İhvan) mürşitlerinin defnedildiği kabristanda toprağa verildi. İşte Muhammed Mursi'nin tarihe geçen fotoğrafları...

Osmanlı arşivinden İtalya'nın tarihi fotoğrafları

Osmanlı arşivinden İtalya'nın tarihi fotoğrafları

Tarihi eserleriyle, müzeleriyle sanat şehri İtalya, Osmanlı döneminde de oldukça popülerdi. Hatta gaza ve ila-yı kelimetullah davasını üstlenen Osmanlı, İslamiyet'in Avrupa'da süratle yayılmasının önünü açacağı için İtalya'ya sefer düzenlemişti. İşte sizler için Osmanlı arşivinden İtalya'nın az bilinen tarihi fotoğraflarını derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN