Arama

Fotoğraf

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Endülüs fotoğrafları

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Endülüs fotoğrafları

İspanya'da İslam hakimiyetindeki bölgenin adı olan Endülüs'te Müslümanlar, yüzlerce yıl hakimiyet kurdu. Avrupa'nın en önemli kültür merkezi olan bu yerde Müslüman hükümdarlar, birbirinden ihtişamlı yapılar inşa etti. İslam'ın yetiştirdiği en önemli medeniyetlerden biri olan Endülüs, bilime sağladığı büyük katkının yanında, eşsiz mimari eserleriyle sanata yön verdi. Tanıma ve tespit amacıyla fotoğrafı kullanan II. Abdülhamid de arşivinde, dünya tarihini etkileyen bu uygarlığa ait fotoğraflara yer verdi. Sizler için Sultan Abdülhamid'in arşivinden Endülüs fotoğraflarını derledik.

Sultan Abdülhamid'in arşivinden fotoğraflarla askerleri ve üniformaları

Sultan Abdülhamid'in arşivinden fotoğraflarla askerleri ve üniformaları

Sultan Abdülhamid'in Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu 19. yüzyılın en büyük görsel arşiviydi. Abdülhamid Han, bu fotoğraf koleksiyonuyla Osmanlı Devleti'nin büyük sınırları içerisinde ortaya çıkacak mukadderatı da düşünerek o günkü devletin durumunu kayıt altına aldı. Albümde yer alan fotoğraflardan bazılarını Osmanlı askerleri ve üniformaları oluşturuyordu. Asırlar boyunca üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğunun önemli güçlerinden biri ordusuydu. Peki, Sultan Abdülhamid'in fotoğraf arşivine göre Osmanlı askerleri nasıl gözüküyordu?

Sultan Abdülhamid'in arşivinden Japonya fotoğrafları

Sultan Abdülhamid'in arşivinden Japonya fotoğrafları

Döneminin en büyük görsel arşivi olan Sultan Abdülhamid'in Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu, 36 binden fazla fotoğrafı barındırıyor. Tarihe ışık tutan bu arşivde Japonya da yer alıyor. Uzak Doğu ülkelerindeki şehir ve tabiat güzelliklerini, sarayları, gemi, müze ve sanat eserlerini konu alıyor. Peki, Osmanlı ile Japonya arasındaki dostluğun başlangıcı olan felaket neydi? Japonya'yı İslam ile tanıştıran alim Abdürreşid İbrahim, buradaki halktan nasıl bahsetti? İşte Sultan Abdülhamid'in arşivinden fotoğraflarla Japonya...

Sultan Abdülhamid'in fotoğraf arşivinde yer alan mukaddes topraklar

Sultan Abdülhamid'in fotoğraf arşivinde yer alan mukaddes topraklar

Sultan Abdülhamid'in 36 bini aşkın fotoğrafı barındıran albümleri döneminin en büyük görsel arşiviydi. Osmanlı dönemine ait sivil mimari, dini mimari, resmi binalar, meydanlar, külliyeler, köprüler, kervansaraylar, mektepler, hastaneler ve yollar bu fotoğraflarla kayıt altına alındı. Kültürel mirasın korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağladı. Abdülhamid'in arşivinde yer alan önemli fotoğraflardan biri de mukaddes topraklardı. Sizler için Sultan Abdülhamid'in arşivinde yer alan Mekke ve Medine'nin fotoğraflarını derledik.

Sultan Abdülhamid'in fotoğraf albümünde yer alan Kızılderililer

Sultan Abdülhamid'in fotoğraf albümünde yer alan Kızılderililer

Osmanlı İmparatorluğu ile ABD arasındaki ilişkiler Amerika'nın bağımsızlığını kazanmasından kısa bir süre sonra başladı. Washington'da bulunan Smithsonian Enstitüsü, Osmanlı ile arasındaki kültürel bağları geliştirmek için Sultan ll. Abdülhamid'e 125 yerli Amerikalı portresinden oluşan bir fotoğraf koleksiyonu hediye etti. Bu arşivde Amerikan yerlilerinin reis, savaşçı, öğrenci, çocuk ve kadın fotoğrafları yer alıyordu. Bunların dışında Sultan'ın arşivinde bizzat kendisinin gönderdiği heyetin çektiği Kızılderili fotoğrafları da bulunuyordu. İşte Sultan Abdülhamid'in fotoğraf albümünde yer alan Kızılderililer...

Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğrafları

Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğrafları

Tarih öncesi devirlere uzanan geçmişi ile asırlar boyu pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış, birçok olayın en yakın tanığı ve geniş coğrafyaların yönetim merkezi olmuş bir şehirdir İstanbul. Siluetini masmavi boğazıyla süsleyen, kültürünü tarihsel zenginliği ile harmanlayan İstanbul, bugün olduğu gibi geçmişte de pek çok gezginin ve fotoğrafçının görüntülemek istediği bir kentti. Peki, Osmanlı döneminde İstanbul'un nasıl göründüğünü, sosyal yaşamın fotoğraflara nasıl yansıdığını biliyor musunuz? Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğraflarını derledik.

Sultan Abdülhamid'in fotoğraf arşivinden Osmanlı şehzadeleri

Sultan Abdülhamid'in fotoğraf arşivinden Osmanlı şehzadeleri

Şehzade, Osmanlı Devleti'nde padişahların erkek çocukları için kullanılan bir unvandır. Anadolu beyliklerinde de görülen Çelebi unvanının devamıdır. Şehzadelerin doğumu, öğrenime başlaması, evlenmesi, bürokraside görev alması, veliaht olması belli mertebelere göreydi. İşte, Sultan Abdülhamid'in fotoğraf arşivinden Osmanlı şehzadeleri...

Sultan Abdülhamid'in arşivinden Osmanlı fotoğrafları

Sultan Abdülhamid'in arşivinden Osmanlı fotoğrafları

Sultan Abdülhamid'in Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu 19. yüzyılın en büyük görsel arşivi olarak bilinir. Tarihe ışık tutan bu arşivde 36 binden fazla fotoğraf yer alıyor. II. Abdülhamid'in bu koleksiyonu sayesinde Osmanlı dönemine ait camiler, resmi binalar, meydanlar, külliyeler, köprüler, kervansaraylar, mektepler, hastaneler ve yollar bu fotoğraflarla kayıt altına alındı. Dönemin en büyük fotoğraf ustalarının imzaları olan Sultan Abdülhamid'in tarihe ışık tutan arşivinden Osmanlı fotoğraflarını sizler için derledik.

Edirne'nin tarihine ışık tutan fotoğraflar

Edirne'nin tarihine ışık tutan fotoğraflar

Tarihte 'Serhat Kenti' ve 'Der-i Saadet' (Mutluluk Kapısı) gibi çeşitli unvanlarla anılan Edirne, İstanbul'un fethinden önce ve sonra zafer kutlamaları, sünnet şenlikleri ve evlilik törenleri gibi imparatorluğun tüm görkemli şölenlerine tanıklık etmiştir. Görkemli Osmanlı geçmişini günümüze taşıyan tarihi kent dokusuna sahip Edirne, adeta yaşayan Osmanlı'dır. Sizler için, Türkiye'nin en çok turist çeken şehirlerinden, eski Osmanlı başkenti Edirne'nin tarihine ışık tutan fotoğraflarını listeledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN