Arama

Fotoğraf

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Roma

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Roma

Roma, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir Avrupa şehri. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Roma, Osmanlı döneminde de oldukça popüler şehirlerden biriydi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmaya başlamış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Roma'nın tarihi fotoğraflarını siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

II. Abdülhamid'in açtığı okulun az bilinen fotoğrafları

II. Abdülhamid'in açtığı okulun az bilinen fotoğrafları

Osmanlı'nın zirai alanındaki yenilikçi atılımı olan Ziraat ve Baytar Mektebi, Sultan Abülmecid döneminde açılması gündeme gelse de 1884 yılında Sultan Abdülhamid'in açtığı okullardan biridir. Peki, bu okulun mezunlarından birinin Mehmet Akif olduğunu biliyor muydunuz? İşte İBB Atatürk Kitaplığı'ndan Ziraat ve Baytar Mektebinin az bilinen fotoğrafları…

Osmanlı arşivinden Mısır’ın tarihi fotoğrafları

Osmanlı arşivinden Mısır’ın tarihi fotoğrafları

Nil Nehri'nin hayat verdiği; sfenks, piramitler ve duvar resimleri gibi Antik Çağ'dan kalan yapıları ile bilinen Mısır, Osmanlı döneminde de oldukça popülerdi. Osmanlı coğrafyasında fotoğrafın yaygınlaşmaya başlamasıyla dönemin sultanları, Mısır'a ait fotoğrafları da arşivlemişlerdi. Osmanlı arşivinden Mısır'ın tarihi fotoğraflarını siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Devletin merhamet eli; Darülaceze

Devletin merhamet eli; Darülaceze

Sultan Abdülhamid Han'ın fermanıyla kurulan Darülaceze, kuruluşundan bugüne yardıma muhtaçlar için umut oldu. İlk yıllarından bugüne 29.000'i çocuk olmak üzere toplam 72.000 kişiye yuva olan Darülaceze; din, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bütün ihtiyaç hizmet verdi. İşte sizler için İBB Atatürk Kitaplığından devletin merhamet eli Darülaceze'nin az bilinen fotoğraflarını derledik.

Osmanlı’nın en modern ilim kuruluşu Mekteb-i Bahriye

Osmanlı’nın en modern ilim kuruluşu Mekteb-i Bahriye

Osmanlı'nın en modern ilim kuruluşu olan Mekteb-i Bahriye, oldukça ciddi ve başarılı bir eğitim kurumuydu. Trampet sesiyle kaldırılan öğrencilerin, sabah namazını camide cemaatle kıldıktan sonra ders çalışmaya başladıklarını biliyor muydunuz? İşte sizler için İBB Atatürk Kitaplığındaki Mekteb-i Bahriye albümünden derlediğimiz fotoğraflar...

Yıldız Sarayı'nın bir asırlık fotoğrafları

Yıldız Sarayı'nın bir asırlık fotoğrafları

Beşiktaş’ta oldukça geniş bir alanı kaplayan Yıldız Sarayı’nın geçmişi Bizans’a kadar uzanıyor. Peki, bu koruluk alana ilk olarak Sultan III. Selim’in annesi Mihrişah Valide Sultan için bir köşk yapıldığını biliyor muydunuz? Ya da Sultan II. Abdülhamid döneminde eklenen binalarla “Yıldız Sarayı” adını aldığını? Fikriyat olarak, Osmanlı’nın dördüncü yönetim merkezi olan ve yakın tarihin en önemli olaylarına tanıklık eden Yıldız Sarayı'nın bir asırlık fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden tarihi Bursa fotoğrafları

Osmanlı arşivinden tarihi Bursa fotoğrafları

Üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğunun doğduğu yerdi, Bursa. Peki, Osmanlı için daima önemli olan bu şehrin bundan bir asır önce nasıl göründüğünü, burada sosyal yaşamın nasıl sürdüğünü biliyor musunuz? Fikriyat olarak, Osmanlı arşivinden Pascal Sebah ve Joaillier’in objektifinden tarihi Bursa fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

Abdülhamid'in zaferi Osmanlı Yunan Savaşı’nın bilinmeyen fotoğrafları

Abdülhamid'in zaferi Osmanlı Yunan Savaşı’nın bilinmeyen fotoğrafları

1897 tarihinde Yunanlıların, Osmanlı Devleti'nin elinde bulunan topraklardan yeni yerler talep etmesiyle Osmanlı-Yunan savaşı başladı. Peki, Osmanlı'nın zaferiyle sonuçlanan bu savaşın, Abdülhamid'e hem imparatorluk içerisinde, hem de İslam dünyasında büyük bir saygınlık kazandırdığını biliyor muydunuz? Ya da bu başarı vesilesiyle, Hicaz Demiryolu inşaatı başlanıldığını ve Darülfünun'un açıldığını? Sizler için, Osmanlı-Yunan Savaşı'na dair bilinmeyenleri derledik.

Saraydan seyyar satıcılığa: Şehzade Mehmet Abid Efendi

Saraydan seyyar satıcılığa: Şehzade Mehmet Abid Efendi

Sultan Abdülhamid en küçük oğlu Şehzade Mehmet Âbid Efendi, sürgünde doğup sürgünde vefat etti. Sadece gidişe mahsus pasaportla alelacele sürgüne gönderilen hanedan üyeleri arasında olan Âbid Efendi, Sorbonne Hukuk Fakültesini okusa da seyyar sabun satıcılığı yapmak zorunda kalmıştı. İşte sizler için İBB Atatürk Kitaplığında yer alan Şehzade Mehmet Âbid Efendi'nin kendi albümünden derlediğimiz fotoğraflarla birlikte şehzadenin zorluklarla dolu hayatı…

Osmanlı arşivinden tarihi İstanbul fotoğrafları

Osmanlı arşivinden tarihi İstanbul fotoğrafları

İstanbul, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan, büyük imparatorluklara başkentlik yapmış bir şehir. Peki, siluetini masmavi boğazıyla süsleyen İstanbul’un bir asır önce nasıl göründüğünü, burada sosyal yaşamın nasıl sürdüğünü biliyor musunuz? Osmanlı arşivinden İstanbul’un tarihi fotoğraflarını siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN