Arama

Dünya Edebiyatı

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bundan 87 yıl önce bugün doğan "Sanat Güneşi" Zeki Müren'in, ilk bestesini 17 yaşında yaptığını biliyor muydunuz? Peki ya, Yunus Emre'nin susmayı "edebi elden gidene en güzel cevap" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Eski Türkçede "ög" kelimesinin "anne" anlamına geldiğini, bu nedenle annesi olmayanlara "öksüz" dediğimizi biliyor muydunuz? Peki ya, Cemil Meriç'in gitmeyi "kaderin hatalarını düzeltmek" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Yetenekli bir klasikler uzmanı: Oscar Wilde

Yetenekli bir klasikler uzmanı: Oscar Wilde

Modernist edebiyatın öncülerinden biri sayılan İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair Oscar Wilde bugün yani 30 Kasım 1900'de, bir otel odasında yaşama veda etti. Cenazesine sadece yedi kişi katılmıştı. Onun en önde gelen eseri kuşkusuz pek de iyi anıları olmayan hayatıydı, geride bıraktığı “Çünkü herkes öldürür sevdiğini…” dizeleri ise usta oyuncu Tuncel Kurtiz yorumuyla hafızalarımıza kazındı.

ABD Kongre Kütüphanesinde Abdülhamid izleri

ABD Kongre Kütüphanesi'nde Abdülhamid izleri

Sultan Abdülhamid'in 1884'te ABD Kongre Kütüphanesi'ne hediye ettiği 309 kitabın büyük bir kısmı, dijital ortama aktarılarak erişime açıldı. Daha önce Yıldız Koleksiyonu'ndan hediye edilen fotoğraf albümlerini erişime sunan kütüphane arşivinde, Osmanlı tarihinden dilbilgisine, dönemin ünlü edebiyatçılarından Shakespeare'e kadar farklı türde birçok yazılı eser bulunuyor.

Tarihte iz bırakan 20 mektup

Tarihte iz bırakan 20 mektup

İnsanların uzak mesafelerden özlemlerini gideremediği, kalplerindekini dile getiremediği zamanlar vardı. Gurbetin acısı, savaşın ortasında sevdanın en şiddetlisi, yakın dostların muhabbeti ya da bir siyasi liderin emaneti… Şairlerden yazarlara, ressamlardan askerlere, devlet başkanlarından sultanlara, ünlü isimlerin kaleme aldığı mektupları sizler için derledik.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN