Arama

Dünya Edebiyatı

Postmodernizm edebiyatta hangi yeniliklere kapı araladı?

Postmodernizm edebiyatta hangi yeniliklere kapı araladı?

Modernizmin sonrası ve ötesi anlamında kullanılan postmodernizm, mimari, felsefe, resim ve edebiyat gibi alanlarda kendini göstermiştir. Postmodernizm bilhassa edebiyatta modernizm anlayıştan farklı olarak öz ve biçimde yeni bir yaklaşımı beraberinde getirmiştir. Peki, klasik metinlerden bambaşka bir yöne evrilen postmodern anlatıların ayırt edici özellikleri neydi? Edebiyatta hangi yeniliklere kapı açtı?

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

İdefiks kelimesinin "kişinin etkisinden kurtaramadığı yersiz, saçma düşünce" anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Cahit Zarifoğlu'nun televizyonu "kendi hanemizde kendi elimizle suratımıza inen büyük bir şamar" olarak tanımladığını? Ya da dünyaca ünlü bilim insanı Albert Einstein'ın "anlamak" kavramına yüklediği anlamı? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Amin Maalouf’un Afrikalı Leo kitabından 20 alıntı

Amin Maalouf’un Afrikalı Leo kitabından 20 alıntı

Afrikalı Leo, Lübnanlı yazar Amin Maalouf'un yazdığı ilk romandır. Zekâsı Roma'da, tutkusu Kahire'de, kederi Fas'ta ve saflığı Granada'da yaşayan bir bilincin kitabı olan bu eser, günümüzde artık bir klasik olarak kabul ediliyor. Müslümanların İspanyollara mağlup oluşunu ve Endülüs'ü terk edişlerini anlatan bu roman, "Afrikalı Leo" diye bahsedilen, asıl adı Hasan olan başkarakterin hayatını çarpıcı bir dille okuyucuya aktarıyor. Amin Maalouf'un Afrikalı Leo kitabından 20 alıntıyı sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Edebiyatımızın önemli isimlerinden Rasim Özdenören'in "İslam"ı nasıl tanımladığını biliyor musunuz? Peki ya, dünyada Oryantalizm ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan Filistin asıllı Edward Said'in "Şark" kavramını nasıl açıkladığını? Ya da geceleri uyumamızı sağlayan, davranış ve bedensel işlevlerimizi ciddi şekilde etkileyen sirkadiyen ritmin ne olduğunu? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını derledik.

Nietzsche’nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabından 20 alıntı

Nietzsche’nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabından 20 alıntı

Nietzsche, filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci kimliği ile adını tarihe yazdırmış isimlerden biri. Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine ironi ve aforizma dolu bir üslupla eleştirel yazılar yazan Nietzsche, kaleme aldığı İyinin ve Kötünün Ötesinde adlı eserini hastalığına rağmen tamamlamayı başarabilmişti. Nietzsche, gerçek Hristiyanlığın insan varlığından nefret etmek olduğunu ifade etmiş; yayınlanmasının ardından eleştirmenler bu eseri bir "dinamite" benzetmişlerdi. Nietzsche'nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabından 20 alıntıyı derledik.

Turgenyev’in Babalar ve Oğullar kitabından 20 alıntı

Turgenyev’in Babalar ve Oğullar kitabından 20 alıntı

Klasik Rus edebiyatının unutulmaz yazarı Turgenyev, çağdaşlarından bütünüyle farklı bir yol izlemiş, yaşadığı dönemde Avrupa'da yazılan romanlara ve Avrupa kültürüne, felsefesine daha yakın bir tavır sergilemişti. Turgenyev'in başyapıtı olarak tanımlanan Babalar ve Oğullar, bu etkinin izlerini taşır. İşte, Dünya klasiklerinin en önemli eserlerinden sayılan Babalar ve Oğullar'dan en çarpıcı 20 alıntı…

10 soruda modern Rus edebiyatının kurucusu Aleksandr Puşkin

10 soruda modern Rus edebiyatının kurucusu Aleksandr Puşkin

Modern Rus edebiyatının kurucusu sayılan Puşkin, 1800'lerde yaşamış dünya edebiyatının önemli bir ismiydi. Yaşamı da edebi yönü kadar dikkat çekici olan yazarın bugün ölüm yıldönümü. Peki, çağları aşıp günümüzde hala ilgi ve sevgiyle okunan eserlerin sahibi Puşkin'in hayatı ve şiirlerdi nasıldır? Sürgün edilişi, edebi yönü, sevdiği kadın uğruna yaşadığı düello ve ölümü hakkında her şey 10 soruda Puşkin ile sizlerle…

Lev Tolstoy’un Diriliş romanından 20 alıntı

Lev Tolstoy’un Diriliş romanından 20 alıntı

Bireysel vicdanın uyanışını anlatırken hukuk sisteminin adaletsizliğini, imkânsız bir aşk öyküsünü resmeden Diriliş, Tolstoy'un hem bireyi hem toplumu eleştirdiği romanıdır. Tolstoy'un en önemli üç romanından biri olan Diriliş, insanın yozlaşmış toplum içinde geçirdiği sarsıcı değişimini, vicdanla dirilişini anlatır. Eserlerinde ahlaki değerlere vurgu yapan Tolstoy, bu romanında toplum tarafından öldürülen insan ruhu, vicdanı ve inancının yeniden diriliş ihtimalini sorgular. Anton Çehov'un "Tolstoy hepimiz adına başarır: Edebiyat üzerine kurulmuş tüm ümitlerin ve beklentilerin hakkını verir her defasında." ifadelerini kullanarak Tolstoy'un edebi gücünü ortaya koyar. İşte Tolstoy'un edebi gücünün belirgin bir şekilde hissedildiği Diriliş romanından en dikkat çekici alıntılar…

Edward Said’in Şarkiyatçılık kitabından 20 alıntı

Edward Said’in Şarkiyatçılık kitabından 20 alıntı

Edward Said, Şarkiyatçılık ile ilgili yaptığı eleştirilerle tanınan bir bilim insanı, teorisyen ve aktivist. Filistin asıllı Edward Said, İngilizce dışında başka bir dilin konuşulmasının yasak olduğu okullarda eğitim aldı. Bu eğitimler sırasında ona "Avrupalı olmayan öteki" olduğu öğretildi. Yaşamı, onun Şarkiyatçılığa karşı bakış açısını şekillendirdi ve zamanla "Batı'ya Batı'yı gösteren bir ayna" oldu. Edward Said'in Şarkiyatçılık kitabından 20 alıntıyı derledik.

Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler eserinden çağları aşan 20 alıntı

Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler eserinden çağları aşan 20 alıntı

Dostoyevski gibi güçlü bir düşünür ve edebiyatçının hayat, ölüm, aşk, erdem, fikir, sanat, felsefe ve ruh bilimine dair bir ömür heybesinde biriktirdiklerinin muazzam bir kurguyla birleşmesinden doğan Karamazov Kardeşler, çağları aşsa da önemini kaybetmeyecek olay ve insan örgüsüyle, dünya edebiyatının en önemli yapıtlarından olma özelliğini sonsuza dek koruyacaktır. İşte Dostoyevski'nin bu eşsiz başyapıtından en çarpıcı alıntıları sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN