Arama

Dünya Edebiyatı

Lao Tzu’dan hayatınıza yön verecek 20 alıntı

Lao Tzu’dan hayatınıza yön verecek 20 alıntı

Çinli bir filozof olan Lao Tzu, tarihi belgelere göre miladdan önce 6'ncı yüzyılda yaşayan bir bilge. Hem kendi görüşlerini hem de derleme görüşleri bir araya getirerek yeni bir öğreti sunmuş; halkların kendi öğretilerinin çağları aştığını kanıtlayarak bugün dahi önemli bir bilge olduğunu ortaya koymuştur. Onun hiçlik, döngüsel hareket ve değişim, evren üzerine kaleme aldığı metinler, Çin tıbbının yanı sıra pek çok bilimsel çalışmaya ilham olan rehberliği oldukça önemlidir.

Haiku nedir, nasıl yazılır? Edebiyatımızdaki Haiku örnekleri…

Haiku nedir, nasıl yazılır? Edebiyatımızdaki Haiku örnekleri…

Japon edebiyatına özgü, üç satırdan oluşan dünyanın en kısa şiir türü Haiku, ilginç kurgusu ve az kelime kullanımı ile verdiği zihinsel ve duygusal mesajıyla, birçok şiir akımını etkiledi. Öyle ki Orhan Veli de bu türle ilgili en güzel mısralarını kaleme aldı. Cemal Süreya duygu yüklü şu satırları yazarken, yalnızlığın kelimelerle resmini ne de güzel çizmişti: "Güm güm çalındı kapım/Açtım baktım ki/Yalnızlığımmış." 7 maddede dünyanın en kısa şiir türü Haiku hakkında merak edilenleri derledik.

Hafız-ı Şirazi kimdir?

Hafız-ı Şirazi kimdir?

İran edebiyatının en büyük şairlerinden olan Hafız-ı Şirazi, ünü dünyaya yayılan bir isim. Henüz öğrenciliği sırasında şair olarak tanınmaya başlamış, ilerleyen yıllarda hükümdar dahi kendisini kıskanmıştı. Peki, Hafız-ı Şirazi'nin bu denli şöhretinin sebebi neydi? Goethe Hafız-ı Şirazi'ye neden hayrandı? Edebiyatımızın ünlü isimleri Mehmet Akif ve Yahya Kemal Hafız-ı Şirazi'den nasıl bahsetmişti?

Seyyid Kutub’tan menzile ulaştıracak 25 alıntı ile ‘Yoldaki İşaretler’

Seyyid Kutub’tan menzile ulaştıracak 25 alıntı ile ‘Yoldaki İşaretler’

Yazar, müfessir ve mütefekkir Seyyid Kutub, Müslüman Kardeşler'in "manevi lideri" olarak anlıyordu. Ömrünü İslam'a adamış, baskı, sömürü ve ırkçılığın karşısında dimdik durmuştu. Devlet Başkanı Cemal Abdünnasır'a yönelik suikast girişiminden Müslüman Kardeşler sorumlu tutulmuş; Seyyid Kutub, cezaevinde türlü işkencelere maruz kalmıştı. Kaleme aldığı "Yoldaki İşaretler" kitabı ile ikinci kez tutuklandı ve 1966 yılında idam edildi. Seyyid Kutub'un unuttuğumuz İslam ve ümmet şuurunu bize tekrar hatırlatan eseri Yoldaki İşaretler'den 25 alıntıyı sizlerle buluşturuyoruz.

Haruki Murakami’nin Koşmasaydım Yazamazdım'ından 25 alıntı

Haruki Murakami’nin Koşmasaydım Yazamazdım'ından 25 alıntı

Haruki Murakami, hem dünyada hem de ülkemizde en çok okunan yazarlardan biri. Çağının en özgün ve en üretken kalemlerinden biri olan Murakami, sürrealist kurgularla kaleme aldığı eserleriyle son yıllarda Nobel Ödülü'ne sürekli aday gösteriliyor. Aktif bir maraton koşucusu olan ve her yıl bir ultra maratona katılan Murakami'nin, "Koşmasaydım Yazamazdım" adıyla yayımlanan otobiyografik denemelerinden 25 alıntıyı sizler için derledik.

Halil Cibran’dan 25 alıntı

Halil Cibran’dan 25 alıntı

Halil Cibran, ressam, şair ve filozof olarak dünyada geniş yankı uyandıran bir isim. Çağının dâhisi olarak kabul edilen Cibran'ın dizeleri ve düşünceleri pek çok insanı etkiledi; şiirleri yirmiden fazla dile çevrildi. Halil Cibran, geçtiğimiz yüzyılın dünyasında Shakespeare ve Lao Tzu ile beraber en çok okunan üçüncü ozan oldu. Ardında sekizi İngilizce, sekizi Arapça olarak kaleme aldığı eserleri bırakan Halil Cibran'dan 25 alıntıyı sizler için derledik.

Ailenizle kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi

Ailenizle kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi

Günümüzde çalışan anne ve baba sayısı her geçen gün artarken, çocukla geçirilen zaman buna bağlı olarak azalıyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus; anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkinin süresi değil, geçirilen zamanın niteliğidir. Sizler için ailenizle birlikte kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi hazırladık.

Necib Mahfuz’a dair 1 bilgi 1 alıntı

Necib Mahfuz’a dair 1 bilgi 1 alıntı

Necib Mahfuz, dünya tarihine "Nobel ödülü kazanan ilk Müslüman" olarak geçen bir isim. Kaleme aldığı eserlerle Mısır edebiyatını dünyaya tanıttı, ülkenin en çok okunan ve bilinen eseri olan "Harafiş Destanı"nı yine o kaleme aldı. Mahfuz, aynı zamanda eserleri en fazla beyaz perdeye uyarlanan Arap yazar olarak tanınıyor. Onunla bütünleşen en önemli unsurlar ise sokak ve tekkeler. Geçtiğimiz günlerde doğup büyüdüğü bölgede bulunan bir tekke, müzeye çevrildi ve 13 yıl önce hayata veda eden Necib Mahfuz'un yaşamına ışık tutuyor.

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Pek çok insan belirli bir rotada kalmak yerine yeni yerler keşfetmeyi, doğada yolculuk yapmayı ve yeni insanlarla tanışmayı tercih eder. Sizler için yaz tatili süresince kendinizi keşfetmeye yardımcı olacak, macera duygunuzu perçinlerken yeni insanları ve kültürleri karşınıza çıkaracak 1 kitap 1 film listesi derledik.

Pierre Loti: Doğu hayranlığının ötesinde bir Osmanlı dostu

Pierre Loti: Doğu hayranlığının ötesinde bir Osmanlı dostu

Pierre Loti, Osmanlı'nın son dönemlerinde İstanbul'a yolu düşmüş bir isim. Loti, defalarca Osmanlı topraklarına gelerek uzun süre burada ikamet etti. Asıl şöhretini olumlu ve olumsuz eleştirilere yol açan Doğu hayranlığının çok ötesindeki Türk dostluğundan kazandı. Gittiği her coğrafyaya anında uyum sağlayan Loti, İstanbul'da kaldığı süre boyunca yerel kıyafetler giymiş, fes takmış ve "destur destur" diyerek halkın arasında dolaşmıştı. Birbirinden ilginç fotoğraflarıyla Doğu hayranlığının ötesinde bir Osmanlı dostu olan Pierre Loti'ye dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN