Arama

Dünya Edebiyatı

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Aferist kelimesinin yalan dolanla gizlice iş çeviren, gizli oyun çeviren, dalavereci kimse anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Sezai Karakoç'un kapitalizm ve komünizmi "solun iki yüzü" olarak açıkladığını? Ya da Reşat Nuri Güntekin'in hakiki saadeti "başkalarına verilen saadet" olarak tanımladığını? Kime göre, ne, nedir sorularının cevabını derledik.

10 soruda yabancılaşmanın diğer adı Kafka

10 soruda "yabancılaşma"nın diğer adı Kafka

20. yüzyıl edebiyatının en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilen Kafka, "bir yabancıdan daha yabancı" yaşayarak hayatını sürdürdü. Yaşadığı dünya ile kurguladığı dünyanın iç içe geçtiği Kafka'nın eserlerinde yabancılaşmanın her düzlemine yer verildi. Peki, edebiyat tarihine damga vuran Kafka'nın herkesi şaşırtan son isteği neydi? İşte 10 soruda yabancılaşmanın diğer adı Kafka hakkındaki detaylar...

Modern hayattaki hızın edebiyata yansıması: Kısa öykü

Modern hayattaki hızın edebiyata yansıması: Kısa öykü

Öykü, dünyanın en eski anlatım sanatlarından biridir. Kadim medeniyetlerden bu yana, insanlar birbirlerine öykü anlatmadan edememişlerdir. Yüzyılların imbiğinden süzülerek günümüze ulaşan kısa öykünün ise bir edebiyat türü olarak ortaya çıkması 19. yüzyıla rastlar. 20. yüzyıl sonlarında asıl formuna ulaşan kısa öykü, modernizmin edebiyata yansımasının en canlı örneklerindir. Peki, hangi nitelikleri ve öykücüleri aracılığıyla?

Tolstoy’un Gençlik kitabından hafızalara kazınan 20 alıntı

Tolstoy'un Gençlik kitabından hafızalara kazınan 20 alıntı

Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş'in büyük yazarı Tolstoy, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum,sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara verdi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerinde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. Tolstoy'un yarı otobiyografik denebilecek üçlemesinin (Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik) son kitabı olan Gençlik, ilk kez 1857 yılında Sovremennik dergisinde yayımlandı. Tolstoy son kitapta kahramanının üniversiteyle, farklı bir sosyal çevreyle, aşkla tanışmasını, gittikçe genişleyen ufkunu, ilk iki kitaptaki gibi son derece samimi, etkili bir dille anlattı. İşte Tolstoy'un Gençlik kitabından hafızalara kazınan 20 alıntı…

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Malcolm X'in ırkçılığı "onursuz insanların kendini ifade etme biçimi" olarak tanımladığını biliyor muydunuz? Peki ya Cemil Meriç'in sevgiyi "düşünmenin ilk ve vazgeçilmez şartı" olarak ifade ettiğini? Ya da "istiskal" kelimesinin "soğuk davranışlarla hoşlanmadığını belli etme" anlamına geldiğini? Kime göre, ne, nedir sorularının cevabını derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN