Arama

Dünya Edebiyatı

Dünyaya Kapanan Gözleri Rüyaya Açıldı!Jorge Luis Borges

Dünyaya Kapanan Gözleri Rüyaya Açıldı!Jorge Luis Borges

Büyülü gerçekçiliğin ve gerçeküstücülüğün unutulmaz ismi Jorge Luis Borges Türk edebiyatında da birçok yazar ve şairi etkiledi. Zengin hayal gücü ve kıvrak kalemi ile birçok şiir, hikaye yazan Borges aynı zamanda edebiyat dünyasına yön verecek kadar güçlü bir fikir adamıydı. Birçok üniversite de dersler veren,Modern Dünya Edebiyatını yeni baştan şekillendiren bu önemli ismi gelin daha yakından tanıyalım...

Mimari terimler sözlüğü

Mimari terimler sözlüğü

Mimarlık, hayatımızın her alanını etkileyen, çeşitli disiplinlerle de birlikte ilerleyen bir bilim dalıdır. Günlük yaşantımızda hemen her yerde sık sık duyduğumuz fakat anlamlarını bilmediğimiz mimari terimleri tanımaya ne dersiniz?

Dünya edebiyatından 100 alıntı

Dünya edebiyatından 100 alıntı

Kitap okumak, klasikleri okumakla başlar. Çoğu insana okuma aşkını kazandıran da bu yapıtlardır. Klasik eserler, döneminin ve türünün tüm özelliklerini yansıtırken, onları en ileri noktaya taşır. Edebiyatın temel taşı olan bu yapıtlar, her okumada okuyucularına yeni ufuklar açar. Italo Calvino, klasik eserler için şöyle der: "Klasikler, insanların, hiçbir zaman "okuyorum" demedikleri, genellikle "yeniden okuyorum" dedikleri kitaplardır." Zamana meydan okuyan ve insanların aklından çıkmayan bu eserlerden alıntıları sizler için derledik.

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Duygu ve düşüncelerimizi bir dilin sözcükleriyle dile getirdiğimiz, türlü ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ve diğer insanlarla iletişim kurabilmek için en sık kullandığımız yöntem, konuşmak… Öyle bir eylem ki, konuşmanın varlığı kadar yokluğu da bir sembol taşır. Ünlü yazarların kaleminden konuşmaya dair alıntıları derledik.

Dostoyevski’nin Ezilenler romanından insana dair en çarpıcı alıntılar

Dostoyevski'nin Ezilenler romanından insana dair en çarpıcı alıntılar

Dostoyevski'nin 1861 yılında ilk baskısı yapılan romanı Ezilenler, ünlü edebiyatçının en başarılı eserleri arasında yer alıyor. Kitapta, insana ve onun doğal iyiliğine inancını sık sık belirten Dostoyevski, kurtuluşumuzun kendi elimizde olduğunu vurguluyor. "Ezilenler", her insanın ayrı bir dünya olduğunu gözler önüne seren bir şaheser… Dostoyevski'nin doğum yıl dönümü sebebiyle Ezilenler romanından insana dair en çarpıcı 20 alıntıyı derledik…

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Sabahları yataktan çıkma konusunda aşırı zorlanma ve isteksizlik durumunun "dysania" olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Ahmet Hamdi Tanpınar'ın sabrı "insanoğlunun tek kalesi" olarak tanımladığını? Ya da Gazali'nin belayı "ariflerin kandili, müridlerin uyarıcısı, müminlerin kurtuluşu ve gafillerin helak olma sebebi" olarak gördüğünü? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN