Arama

Dünya Edebiyatı

Shakespeare'in ölümsüz eseri Hamlet'ten 20 alıntı

Shakespeare'in ölümsüz eseri Hamlet'ten 20 alıntı

Shakespeare'in ölümsüz eserlerinin başında gelen Hamlet, bütün dünyada ünlü tiradlarıyla bilinmektedir. 1599 ile 1601 yılları arasında yazılan temasında trajediyi işleyen eser, Shakespeare'in en uzun oyunudur. Aynı zamanda Shakespeare'in yaşadığı dönemde en popüler oyunlarından birisi olmuş ve hâlâ en çok oynanan oyunlar arasında en üst sıralarda yer almıştır. İşte asırlar boyunca tüm dünyada tiradlarıyla yankı uyandıran "Olmamak ya da olmamak işte bütün mesele bu!" cümlesinin yer aldığı Hamlet'ten, insanlığa armağan edilmiş 20 çarpıcı alıntı...

Bir hikaye iki şair: Fuzuli ve Sezai Karakoç’un Leyla ile Mecnun’u

Bir hikaye iki şair: Fuzuli ve Sezai Karakoç’un Leyla ile Mecnun’u

Leyla ve Mecnun kıssası, Arap edebiyatının bir mahsulüdür. Onu kaleme alan şairlerce yeni kazanımlar elde eden bu hikâye, gittikçe daha derin manalara bürünmüştür. İran edebiyatından Genceli Nizami ile tertipli bir metin haline gelen kıssa, 16. yüzyılın yetkin isimlerinden biri olan Fuzuli'nin kalemiyle geleneğin en seçkin metinlerinden biri olmuştur. Fuzuli'den yüzyıllar sonra ise Sezai Karakoç, geleneğe yaslanan sanat anlayışının yanında modern anlamda bir Leyla ile Mecnun hikayesi yazmıştır. Peki, farklı çağlara ait her iki metnin birleşen ve ayrışan noktaları nelerdir?

10 soruda Godot'yu Beklerken'in yazarı Samuel Beckett

10 soruda Godot'yu Beklerken'in yazarı Samuel Beckett

İrlandalı yazar, oyun yazarı, eleştirmen ve şair olan Samuel Barclay Beckett, 20. yüzyıl deneysel edebiyatının önde gelen yazarlarından biriydi. Martin Esslin'in "Absürt Tiyatro" olarak adlandırdığı akımın en önemli yazarı sayılan Beckett, büyük oranda Godot'yu Beklerken isimli eseriyle şöhret buldu. Peki, Godot'yu Beklerken eserinin dünyada bu kadar yankı bulmasının sebebi neydi? İlk yayımlandığı dönemde anlaşılamayan eser, hangi olaydan sonra kült haline geldi? İşte doğumunun 114. yılında sorularla Samuel Beckett..

Açlık ile ilgili kim, ne söylüyor?

Açlık ile ilgili kim, ne söylüyor?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, hayatın pek çok alanında olduğu gibi açlık tokluk kavramları konusunda da insanlığı uyarmış ve bu konuda uyulması gereken kuralları ashabına söylemiştir. Ardından gelen İslam alimleri de açlıkla ilgili hususlara değinmişler; insanoğlunu felakete sürükleyen şeyin "alışılan tokluk" olduğunun altını çizmişlerdir. Dünya edebiyatında açlık, daha çok insan psikolojisi ve yaşama etkisi ile ele alınırken; modern çağda ise uzmanlar, yemek yeme ihtiyacının "duygusal açlık" olabileceğini ifade ediyor. Peki, açlık konusunda, kim, ne söylüyor? Açlık konusundaki görüşleri ve eserleri derledik.

Halil Cibran'ın 'Aforizmalar'ından 30 çarpıcı alıntı

Halil Cibran'ın 'Aforizmalar'ından 30 çarpıcı alıntı

Lübnanlı yazar, şair ve ressam olan Halil Cibran, dünya çapında kitapları en çok satan üçüncü şairdir. Sadece Arap dünyasının değil bütün dünya edebiyatının en tanınmış yazarlarından biri olan Cibran'ı milyonlarca insan, çağının dahisi olarak kabul eder. Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandıran Halil Cibran'ın hayat düşüncesinden süzülmüş özlü sözlerinin yer bulduğu Aforizmalar eserinden 30 çarpıcı alıntıyı derledik.

Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgi

Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgi

Paulo Coelho tarafından kaleme alınan ve dünyada en çok okunan kitaplardan biri olan Simyacı'nın, Mesnevi'deki bir kıssadan yola çıkılarak kaleme alındığını biliyor muydunuz? Ya da bir uçak pilotu olan Antoine de Saint-Exupery'nin kaleme aldığı Küçük Prens'te, Exupery'nin uçağının Sahra Çölü'ne düşmesine dair gerçek kesitlerin yer aldığını? Veya 007 kod adlı James Bond karakteriyle dünyaca ünlü bir fenomen haline gelen yazar Ian Fleming'in, 6-7 Eylül Olayları sırasında, Beyoğlu'nda olduğunu ve bu olaylarla ilgisinin bulunduğunu? Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgiyi derledik.

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılar... Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Cemil Meriç'ten Sabahattin Ali'ye, Kafka'dan Stefan Zweig'a ünlü edebiyatçıların kaleme aldığı mektupları derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Firgun kelimesinin başka birinin başına gelen güzel bir şeyden duyulan, bencillikten uzak mutluluk hissi anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Necip Fazıl'ın İstanbul'u "mümin olmak için de, kâfir olmak için de her vasıtanın, her imkânın bulunabildiği yer" olarak tanımladığını? Ya da Cemil Meriç'in çağdaşlaşmayı "karanlık, kaypak, rezil bir kavram" olarak açıkladığını? Veya Amin Maalouf'un "yazgı" ile ilgili ne dediğini? Kime göre, ne, nedir?

Şiirin en kısa formu “haiku”nun edebiyatımızdaki örnekleri

Şiirin en kısa formu “haiku”nun edebiyatımızdaki örnekleri

Dünyadaki en kısa lirik şiir biçimi olarak bilinen haiku türü, 16. yüzyıla Japonya'da ortaya çıktı. Soylulara hitap eden hakim şiir geleneğine tepki olarak doğmuş haiku, yalnızca bulunduğu coğrafyada değil tüm dünyada etkisini gösterdi. Hece ölçüsünün ön planda olması sebebiyle edebiyatımızda da aksini buldu. Peki, haiku nedir? Haiku edebiyatımızda hangi edebi akım çevresinde karşılığını bulmuştur? İşte örnekleriyle beraber edebiyatımızda haiku türü…

Modern felsefenin babası Descartes’tan 20 eşsiz alıntı

Modern felsefenin babası Descartes’tan 20 eşsiz alıntı

Fransız filozof, matematikçi ve yazar René Descartes, "modern felsefenin babası" unvanıyla anılır. Kendisinden sonra gelenlere büyük bir felsefi miras bırakan Descartes'ın kaleme aldıkları, alana yön vermiş; Batı felsefesi, çoğu zaman onun yazdıklarına cevap üretmeye çalışmıştır. "Düşünüyorum, öyleyse varım" sözüyle hafızalara kazınan, güvenilir olan tek şeyin kendi düşünme ve tümdengelim kabiliyeti olduğunu ifade eden Descartes'ten 20 alıntıyı derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN