Arama

Dünya Edebiyatı

Dostoyevski’nin Ezilenler romanından insana dair en çarpıcı alıntılar

Dostoyevski'nin Ezilenler romanından insana dair en çarpıcı alıntılar

Dostoyevski'nin 1861 yılında ilk baskısı yapılan romanı Ezilenler, ünlü edebiyatçının en başarılı eserleri arasında yer alıyor. Kitapta, insana ve onun doğal iyiliğine inancını sık sık belirten Dostoyevski, kurtuluşumuzun kendi elimizde olduğunu vurguluyor. "Ezilenler", her insanın ayrı bir dünya olduğunu gözler önüne seren bir şaheser… Dostoyevski'nin doğum yıl dönümü sebebiyle Ezilenler romanından insana dair en çarpıcı 20 alıntıyı derledik…

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Sabahları yataktan çıkma konusunda aşırı zorlanma ve isteksizlik durumunun "dysania" olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Ahmet Hamdi Tanpınar'ın sabrı "insanoğlunun tek kalesi" olarak tanımladığını? Ya da Gazali'nin belayı "ariflerin kandili, müridlerin uyarıcısı, müminlerin kurtuluşu ve gafillerin helak olma sebebi" olarak gördüğünü? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Ünlü yazarların mutluluk üzerine sözleri

Ünlü yazarların mutluluk üzerine sözleri

Mutluluk, TDK sözlüğünde "Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik" olarak tanımlanır. Ancak herkes için mutluluğun tanımı farklıdır. Kimileri mutluluğun peşinden koşarken, kimileri ise mutluluğun tam olarak içinde yaşadığını onu kaybettikten sonra anlar. Şimdiye dek sayısız ve bir o kadar farklı tanımı yapılan mutluluk üzerine ünlü yazarların sözlerini derledik.

Türk kültürüyle harmanlanan Balkan edebiyatı

Türk kültürüyle harmanlanan Balkan edebiyatı

Türklerin bölgeye adımını atmasından itibaren Balkan edebiyatı şekillenmeye başladı. İki kültür arasındaki etki ve sentez Osmanlı'dan eski tarihlere uzansa da asıl etkileşim büyük oranda 14. yüzyıldan itibaren kendisini gösterdi. Osmanlı Devleti beş asır boyunca Balkanlarda hüküm sürdü, bu müddet boyunca Türk kültür ve sanatı, gelenek ve görenekleri, edebiyatı bölgenin ayrılmaz unsurları haline geldi. Üsküp, Selanik, Saraybosna, Prizren, Priştine, Sofya, Belgrad, Filibe, Manastır, Vardar Yenicesi gibi şehirler kültürümüzü besleyip büyüten bir merkez haline geldi. Peki, Birinci Dünya Savaşı sonrasında değişen neydi? Siyasi ve ideolojik sebepler, Balkan edebiyatını nasıl etkiledi?

Ünlü yazarların kaleminden Müslümanlık

Ünlü yazarların kaleminden Müslümanlık

Edebiyat dünyasında kimi isimler var ki, Müslümanlığa dair düşünceleriyle ön plana çıkmışlardır. İslam ve Müslümanlığa dair görüşleriyle kitlelere yön vermişler ve gelecek nesillere ışık tutmuşlardır. Necip Fazıl'dan Sezai Karakoç'a, Tanpınar'dan Nuri Pakdil'e, Mehmet Akif'ten İsmet Özel'e düşünce dünyamıza yön veren ünlü yazarlardan Müslümanlığa dair alıntıları derledik.

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılar... Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Cemil Meriç'ten Sabahattin Ali'ye, Kafka'dan Stefan Zweig'a ünlü edebiyatçıların kaleme aldığı mektupları derledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN