Arama

Dünya Edebiyatı

Nurettin Topçu doktora ödülü olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu doktora ödülü olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu, fikir tarihimizin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak, en özgün mütefekkirlerinden biri. Felsefeden sanata, dinden ekonomiye ve eğitime kadar pek çok sahada kendine has tahlilleri, bakış açıları ve önerileri olan, hem Batı düşüncesini bilen ve gözlemleyen, hem de geleneksel yapı ve değerleri tanıyan aydınlarımızdandı. Sorbonne'da doktora yapan ilk Türk olan Nurettin Topçu, yılın en başarılı doktora tezini yazmış ve bu nedenle büyük ödüle hak kazanmıştı. Peki, kendisine kariyeri açısından oldukça cazip teklifler sunulan Nurettin Topçu, neden bu teklifleri reddetmiş; ödül olarak ne istemişti?

Ünlü yazarların Türkçeye tercüme ettikleri 10 kitap 📕

Ünlü yazarların Türkçeye tercüme ettikleri 10 kitap 📕

Dünya edebiyatında öyle eserler var ki Türkçeye çevirileri ünlü edebiyatçılarımızın eşsiz kalemleri ile gerçekleşti. Onların tercümeleri, dev eserlere ayrı bir estetik ve lezzet kattı. Cemal Süreya'dan Sabahattin Ali'ye, Tanpınar'dan Reşat Nuri Güntekin'e, Nazım Hikmet'ten Necip Fazıl'a Türk edebiyatının usta kalemlerinden dünya edebiyatının en iyi eserlerinin tercümeleri...

Zweig ve karısını ölüme sürükleyen süreç

Zweig ve karısını ölüme sürükleyen süreç

“Bütün yalnızlar gibi özgür ve bütün özgürler gibi yalnız…” demiş vakti zamanında Stefan Zweig. Ruhunun derinliklerinde, mahkûm edildiği yalnızlığın her türlü acısını yaşamış, sıkıntılar içinde boğulmuş ve sonunda zor bir ölümü seçmişti. 22 Şubat 1942'de Zweig’ın, karısı Lotte ile intiharına, Hitler’in dünya düzenini kalıcı sanmasının verdiği karamsarlığın yanı sıra, kendi dünyasının asla bir daha var olmayacağı düşüncesi neden olmuştu.

Edebiyatçıların kaleme aldığı 25 mektup

Edebiyatçıların kaleme aldığı 25 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılardı mektuplar. Gurbetliğin acısı, sevdanın en şiddetlisi, yakın dostların muhabbeti ya da bir görüş ayrılığı nedeniyle kalp kırıklığı… Cahit Zarifoğlu'ndan Mehmet Akif'e, Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Cemil Meriç'ten Sabahattin Ali'ye, Kafka'dan Stefan Zweig'a ünlü edebiyatçıların kaleme aldığı 25 mektubu derledik.

Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgi

Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgi

Paulo Coelho tarafından kaleme alınan ve dünyada en çok okunan kitaplardan biri olan Simyacı'nın, Mesnevi'deki bir kıssadan yola çıkılarak kaleme alındığını biliyor muydunuz? Ya da bir uçak pilotu olan Antoine de Saint-Exupery'nin kaleme aldığı Küçük Prens'te, Exupery'nin uçağının Sahra Çölü'ne düşmesine dair gerçek kesitlerin yer aldığını? Veya 007 kod adlı James Bond karakteriyle dünyaca ünlü bir fenomen haline gelen yazar Ian Fleming'in, 6-7 Eylül Olayları sırasında, Beyoğlu'nda olduğunu ve bu olaylarla ilgisinin bulunduğunu? Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgiyi derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN