Arama

Dünya Edebiyatı

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Kitap kokusunu sevmenin literatürdeki adının "bibliosmia" olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, Malcolm X'in ırkçılığı "ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalık" olarak tanımladığını? Ya da Ahmet Hamdi Tanpınar'a göre sabrın "insanoğlunun kalesi" olduğunu? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla susmak 📚

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla susmak 📚

Duygu ve düşüncelerimizi bir dilin sözcükleriyle dile getirdiğimiz, türlü ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ve diğer insanlarla iletişim kurabilmek için en sık kullandığımız yöntem, konuşmak… Ancak öyle bir eylem ki, konuşmanın varlığı kadar yokluğu olan "susmak" da bir sembol taşır. Susmak, kimi zaman verilmek istenen bir mesaj, kimi zaman sabrın anahtarı, kimi zamansa duymanın bir yöntemidir. Ünlü yazarların kaleminden "susmak" ile ilgili sözleri derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bühtân kelimesinin, yalan, iftira, bir kimseyi yapmadığı bir şeyi yapmış olmakla itham etme anlamlarına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Peyami Safa'ya göre insanı öldüren şeyin "sıkıntı" olduğunu ve diğer tüm hastalıkların, bunun vücuttaki farklı yansımaları olarak göründüğünü? Ya da Sezai Karakoç'un kıyameti, "kâinatın kalp sektesi" olarak tanımladığını? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Duygu ve düşüncelerimizi bir dilin sözcükleriyle dile getirdiğimiz, türlü ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ve diğer insanlarla iletişim kurabilmek için en sık kullandığımız yöntem, konuşmak… Öyle bir eylem ki, konuşmanın varlığı kadar yokluğu da bir sembol taşır. Ünlü yazarların kaleminden konuşmaya dair alıntıları derledik.

Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgi

Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgi

Paulo Coelho tarafından yazılan ve dünyada en çok okunan kitaplardan biri olan Simyacı'nın, Mesnevi'deki bir kıssadan yola çıkılarak kaleme alındığını biliyor muydunuz? Ya da bir uçak pilotu olan Antoine de Saint-Exupery'nin kaleme aldığı Küçük Prens'te, Exupery'nin uçağının Sahra Çölü'ne düşmesine dair gerçek kesitlerin yer aldığını? Veya 007 kod adlı James Bond karakteriyle dünyaca ünlü bir fenomen haline gelen yazar Ian Fleming'in, 6-7 Eylül Olayları sırasında, Beyoğlu'nda olduğunu ve bu olaylarla ilgisinin bulunduğunu? Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgiyi derledik.

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla yazmak

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla yazmak

"Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım." Bu sözlerle anlatmıştı Sait Faik içinde oluşan yazma arzusunu. Tarih boyunca pek çok yazar, şair ve filozof yazma ile ilgili görüşlerini kaleme almışlar; belki de her gün yaptıkları eylemi yeniden tanımlamışlardı. Yazmak kimi için bir tutku, kimi için bir ihtiyaç, kimi içinse bilgi ve anıları kaydetmekti... Ünlü edebiyatçıların kaleminden yazmaya dair alıntıları derledik.

Jose Saramago'dan 1 kitap 1 cümle

Jose Saramago'dan 1 kitap 1 cümle

Küçük yaşlardan itibaren çalışmak zorunda olan Jose Saramago'nun kızı için büyülü gerçekçiliğin ilk romanı olan Günah Ülkesi'ni yazdığını biliyor muydunuz? Ya da Saramago'nun bu eserinden sonra 19 yıl boyunca edebiyata hiç ilişmediğini? Sizler için Jose Saramago'dan ''1 kitap 1 cümle''yi derledik.

Sherlock Holmes serisini okuma sırası

Sherlock Holmes serisini okuma sırası

Sir Arthur Conan Doyle tarafından edebiyata armağan edilen hayali dedektif kahraman Sherlock Holmes, polisiye edebiyatının en önemli kişilerinden biridir. Eser, yayınlandığı zamanlarda gazetelerde basılıp polisiyenin halk arasında yaygınlaşmasına yardımcı oldu. Günümüze kadar etkisini kaybetmeyen Sherlock Holmes, birçok aktör tarafından da beyaz perdeye aktarıldı. Fakat Sherlock Holmes serisine başlayacak olan okuyucuların aklındaki en büyük soru kitapları hangi sıraya göre okuyacağıdır. İşte Sherlock Holmes romanlarının okuma sırası...

Dostoyevski'nin Ezilenler romanından insana dair en çarpıcı alıntılar

Dostoyevski'nin Ezilenler romanından insana dair en çarpıcı alıntılar

Dostoyevski'nin 1861 yılında ilk baskısı yapılan romanı Ezilenler, ünlü edebiyatçının en başarılı eserleri arasında yer alıyor. Kitapta, insana ve onun doğal iyiliğine inancını sık sık belirten Dostoyevski, kurtuluşumuzun kendi elimizde olduğunu vurguluyor. "Ezilenler", her insanın ayrı bir dünya olduğunu gözler önüne seren bir şaheser… Dostoyevski'nin doğum yıl dönümü sebebiyle Ezilenler romanından insana dair en çarpıcı 20 alıntıyı derledik…

Ünlü yazarların kaleminden samimiyet ile ilgili alıntılar

Ünlü yazarların kaleminden samimiyet ile ilgili alıntılar

Sözlüklerde" içten, candan ve riyasız olma durumu" şeklinde tanımlanan samimiyet, yaşam boyunca en çok önemsediğimiz kavramların başında gelir. Ünlü yazarlar da eserlerinde bu kavramı türlü şekillerde tanımlamıştır. Kimine göre samimiyet güvenin temel şartı, kimine göre her düğümü çözen bir anahtar, kimine göre ise kalbin yolunda yürümek demektir. İşte ünlü yazarların kaleminden insana yakışan en güzel davranışlardan biri olan samimiyet hakkında alıntılar...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN