Arama

Dünya Edebiyatı

Zorunlu eğitim gerçekten bir kitle imha silahı mı?

Zorunlu eğitim gerçekten bir "kitle imha silahı" mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sisteminde yaşanan sorunların aşılması için aldığı kararlara, ilk önce öğretmenlerin eğitimiyle başladı. Bu kapsamda ilk olarak ABD’de yılın öğretmeni seçilen Gatto’nun kaleme aldığı ve okulun ciddi bir biçimde eleştirildiği ‘Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı’ adlı kitabın okunmasına karar verdi. Kitap, okulların giderek endüstrinin bir kolu haline dönüştürüldüğünü ifade eden örnekler çerçevesinde ilerliyor. Peki, bu kitap tam olarak ne içeriyor, okulu bu denli eleştiren bir kitabın eğitime ne gibi bir faydası olur, inceliyoruz…

Sağır evrende ruhu aydınlatacak suni güneş arayıcısı

Sağır evrende ruhu aydınlatacak suni güneş arayıcısı

Sembolizmin öncüsü kabul edilen Charles Baudelaire’in temel yaratıcılık noktası zengin imgelem gücüdür. Bu gücü sayesinde, iyiyle kötünün, düşle gerçeğin, cennetle cehennemin savaşım verdiği bir dünyada, aklın sınırlarını zorlayarak güzelliği hissettirecek yapıtlar sundu ve insanlık durumunu gün ışığına çıkardı. Kısaca Baudelaire,  dünyayı “sağır evren” olarak nitelendirdi ve insanın tutkularından yola çıkarak, gerçeklere karşı ruhu aydınlatacak suni güneşin arayışında oldu hep.

Edebiyatın kanonuna mazhar olmak

Edebiyatın kanonuna mazhar olmak

Kanon kelimesinin eski devirlerdeki yaygın bir şekilde kullanılan anlamına en yakın anlam, Latincedeki ile doğrudan ilişkilidir: doğruyu yanlıştan ayıran ölçü, kriter… Bir şeyin ölçülebileceği bir standart anlamına gelen kanon, dini belge ve kitapların orijinalliği ile de ilgili bir kavramdır. Sanatta ise bir kültürün veya kronolojik dönemin, bir ülkenin veya bölgenin, bireysel bir sanatçının veya bir konunun en iyi örneğini ifade eder.

Hemingway laneti!

Hemingway laneti!

Ölüme karşı tutku dolu, her durumda kendini vurmaya meyilli, ayaklanma ve iç savaşın olduğu her yerde var olan yazar Hemingway, bunların dışında son edebi boksörcü, avcı, kampa ve doğaya düşkün bir adamdı… Sık sık kendini öldürmekten bahseden yazarda intihar denemeleri baş gösterdi ve bir sabah eline aldığı bir çifteliyi şakağına dayayarak bu amacına ulaştı…

Kitap nasıl okunmalı?

Kitap nasıl okunmalı?

Geçmişten günümüze, bilginin yegâne kaynağı olan kitaplar, birçoğumuzun vazgeçilmez yol arkadaşları. Kitap okumak ise, bir "boş zaman aktivitesi" olmaktan ziyade; iyi bir alışkanlık ve kişinin kendisini geliştirme yolundaki en mükemmel yöntemlerden biri. Peki, çoğunlukla bilgi edinmek için okuduğumuz kitapları nasıl okumamız gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip miyiz? Kitap okuma konusunda ihtiyacınız olan bilgileri, bu konuda alışkanlık kazanmak veya zaman yaratmak için yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

Az bilinen gerçekleri ile Robinson Crusoe

Az bilinen gerçekleri ile Robinson Crusoe

Hiç şüphesiz "ıssız bir ada" ve "yaşam" kelimelerini yan yana gördüğümüzde, birçoğumuzun aklına ilk gelen isimdir Robinson Crusoe. Daniel Defoe tarafından yazılan ve 299 yıl önce bugün yayımlanan roman, dünyaca ünlendi; ıssızlarda yaşamın adeta bir temsilcisi olarak, akıllarımızda kendine yer edindi. Peki ya Robinson Crusoe'nun az bilinen gerçeklerini keşfetmeye hazır mısınız?

Ahmet Vefik Paşa ve tiyatrocu kimliği

Ahmet Vefik Paşa ve tiyatrocu kimliği

Ahmet Vefik Paşa, Tanzimat Dönemi’nde Türk milliyetçiliği ile ilgili ilk çalışmaları yapan bir devlet adamı ve yazardı. Edip, yazar ve mütercimler yetiştiren bir ailenin ferdiydi. Babası, Paris Büyükelçiliği Maslahatgüzarlığı’nda bulunmuş Mehmet Ruhiddin Efendi, büyükbabası Tahya Naciddin Efendi ise Düvan-ı Hümayun tercümanlığında bulunan ilk Türk’tür.

Esrarü’l Hikmeti’l Meşrikiye

Esrarü’l Hikmeti’l Meşrikiye

Eski ruhbilimciler, insandaki dış duyulardan başka, beş de iç duyu kabul ederlerdi. Bunlar bellek, sezgi, imgelem, anımsama ve düşünme idi. Bu beş duyu, bir ortak duyuda birleşirdi.

Edebiyatın Türk ve Batılı eksenindeki kalem kavgaları

Edebiyatın Türk ve Batılı eksenindeki kalem kavgaları

Eleştiri, tartışma ve polemik yazıları aslında edebiyatın en renkli ve heyecan uyandıran metinleri olarak karşımıza çıkar. Öyle ki edebiyatın bir döneminde, sözcüklerin mermi gibi havada uçuştuğu zamanlarında, önemli yazarlar bu polemiklerin içerisine girmiş ve ortaya ‘kalem kavgası’ denilen bir tür çıkmıştı. Bunların içinde bizim edebiyatımızda; Peyami Safa-Nâzım Hikmet, Yakup Kadri-Ahmet Haşim ve Necip Fazıl gibi; batı edebiyatında ise Hemingway – Faulkner, Nietzsche- Dante gibi önemli yazarlar bulunuyordu…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN