Arama

Dünya Edebiyatı

Hayatı çocukların gözünden anlatan romanlar

Hayatı çocukların gözünden anlatan romanlar

Büyüklerin alıştığı ama farkında olmadığı şeyleri gören ve sorgulayan çocuklar, bize dünyanın göründüğünden çok daha ürkütücü, çok daha derin ve gizemli bir yer olduğunu gösterir. Sizler için çocukların gözünden hayatı anlatan romanları listeledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Eve ziyarete gelen misafirlerin gitmesinin ardından duyulan boşluk ve yalnızlık hissine "awumbuk" denildiğini biliyor musunuz? Peki ya, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın insanları kuyuya benzettiğini ya da Cemil Meriç'in politikayı "insanları, kendilerini en yakından ilgilendiren meselelerden alıkoyma sanatı" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Çehovdan hayata dair gerçekçi 20 alıntı

Çehov'dan hayata dair gerçekçi 20 alıntı

Rus edebiyatının en iyi öykücülerinden olan Anton Pavloviç Çehov, 44 yıllık ömrüne onlarca hikâye ve tiyatro oyunu sığdırdı. Sadece bu eserleriyle kalmadı, okul inşa ettirdi, yoksullara yardım etti, köylülerin tedavisini üstlendi, gönüllü doktor olarak çalıştı. Bugün, öykünün büyük ustası Anton Çehov'un 159'uncu doğum yıldönümü… Çehov'u hayata dair gerçekçi alıntıları eşliğinde anıyoruz.

Düşlemekten vazgeçmeyen Ursula Le Guin’den fantastik alıntılar

Düşlemekten vazgeçmeyen Ursula Le Guin’den fantastik alıntılar

Fantastik edebiyatın usta kalemi, Ursula Kroeber Le Guin, eserleriyle bizi, kendi kurduğu katmanlı diyarlarda maceralara çıkardı. Onun bize, yeryüzü veya yeraltında, aklımıza gelebilecek her konuya dair öğretecekleri vardı. Sizler için, düşlemekten vazgeçmeyen Ursula Le Guin'den fantastik alıntıları derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Osmanlı döneminde nüfus cüzdanına neden "kafa kağıdı" denildiğini biliyor musunuz? Peki ya, Nuri Pakdil'in sükûtu "dünyanın en uzun cümlesi" olarak tanımladığını ya da dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali'nin "Superman bir bilim kurgu karakteri ama ben gerçeğim" dediğini? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Yaşamlarını tek bir kitaba sığdıran yazarlar

Yaşamlarını tek bir kitaba sığdıran yazarlar

Yaşadığı dönemde oldukça üretken olan, sayısız eser veren yazarların yanı sıra bir de yaşadığı hayata tek bir eser sığdıran ve bu tek eserle ismini tüm dünyaya duyuran yazarlarımız da mevcut. Yani her yazar Balzac, Dickens ya da Tolstoy gibi olamıyor. Bazı yazarlara ilham perisi sadece bir kez uğruyor. Tek kitaplık yazarlar ve farklı kitapları olmasına rağmen sadece bir kitabı ile anılan yazarları sizin için derledik…

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Farsça kökenli bir kelime olan "mal-i hülya"nın, vesvese, kara sevda, kuruntu, boş hayaller anlamına geldiğini biliyor musunuz? Peki ya, Einstein'ın deliliği "aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Çoğu zaman "zehirli birikim" olarak karşımıza çıkan sorunların temelinde "prograstination" adlı hastalığın olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, Nurettin Topçu'nun âlemi, "varlık, düşünce ve hareketten ibaret" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bir daha aşık olmayacağımızı anladığımızda gelen kalp kırıcı hisse "onsra" denildiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Cahit Zarifoğlu'nun sevgisizliğin dayatıldığı coğrafyalarda aşk şiiri yazmayı "başlı başına başkaldırmak" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN