Arama

Dünya Edebiyatı

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla ’sessizlik’ 📕

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla 'sessizlik' 📕

Sessizliğin sözlük anlamı, işitilebilir sesin tamamen ya da kısmen yokluğudur. Ancak sessizlik, herkes için farklı anlamlara gelir. Kimi zaman yalnızlığın, kimi zaman huzurun, kimi zamansa dinginliğin karşılığıdır sessizlik… Stefan Zweig'a göre koca bir yalandır, "çünkü koca bir dünyanın toplu kirini" kapatır. Tanpınar'a göre yaprak yaprak dökülen bir şeydir, Edip Cansever'e göre "her sessizlik biraz ihtilal"; Alexandre Dumas'ya göre ise her felaketin iki ilacından biri…

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Duygu ve düşüncelerimizi bir dilin sözcükleriyle dile getirdiğimiz, türlü ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ve diğer insanlarla iletişim kurabilmek için en sık kullandığımız yöntem, konuşmak… Öyle bir eylem ki, konuşmanın varlığı kadar yokluğu da bir sembol taşır. Ünlü yazarların kaleminden konuşmaya dair alıntıları derledik.

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılardı mektuplar. Gurbetliğin acısı, sevdanın en şiddetlisi, yakın dostların muhabbeti ya da bir görüş ayrılığı nedeniyle kalp kırıklığı... Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Cemil Meriç'ten Sabahattin Ali'ye, Kafka'dan Stefan Zweig'a ünlü edebiyatçıların kaleme aldığı mektupları derledik.

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla yazmak

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla yazmak

"Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım." Bu sözlerle anlatmıştı Sait Faik içinde oluşan yazma arzusunu. Tarih boyunca pek çok yazar, şair ve filozof yazma ile ilgili görüşlerini kaleme almışlar; belki de her gün yaptıkları eylemi yeniden tanımlamışlardı. Yazmak kimi için bir tutku, kimi için bir ihtiyaç, kimi içinse bilgi ve anıları kaydetmekti... Ünlü edebiyatçıların kaleminden yazmaya dair alıntıları derledik.

Bir hikaye iki şair: Fuzuli ve Sezai Karakoç’un Leyla ile Mecnun’u

Bir hikaye iki şair: Fuzuli ve Sezai Karakoç’un Leyla ile Mecnun’u

Leyla ve Mecnun kıssası, Arap edebiyatının bir mahsulüdür. Onu kaleme alan şairlerce yeni kazanımlar elde eden bu hikâye, gittikçe daha derin manalara bürünmüştür. İran edebiyatından Genceli Nizami ile tertipli bir metin haline gelen kıssa, 16. yüzyılın yetkin isimlerinden biri olan Fuzuli'nin kalemiyle geleneğin en seçkin metinlerinden biri olmuştur. Fuzuli'den yüzyıllar sonra ise Sezai Karakoç, geleneğe yaslanan sanat anlayışının yanında modern anlamda bir Leyla ile Mecnun hikayesi yazmıştır. Peki, farklı çağlara ait her iki metnin birleşen ve ayrışan noktaları nelerdir?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN