Arama

Dünya Edebiyatı

Nobel Ödülü neye hizmet ediyor?

Nobel Ödülü neye hizmet ediyor?

2019 Nobel Edebiyat Ödülü’ne Avusturyalı yazar Peter Handke layık görüldü. Handke'nin soykırım destekçiliği yapması, Srebrenitsa Katliamına ilişkin sözleri nedeniyle ödül ve komite, büyük tepki aldı. Handke’nin bu ödüle layık görülmesi, “Nobel ödülü gerçekte neye hizmet ediyor” sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Öyle ki, Nobel Ödülleri'nin geçmişi, tarihin en ilginç ironilerini barındırıyor. Handke’nin aldığı ödülden de yola çıkarak Nobel’in tarihini ve tartışmalı Nobel ödüllerini derledik.

Fikrini bilmek cesareti ile harmanlayan Voltaire’den 20 alıntı

Fikrini bilmek cesareti ile harmanlayan Voltaire’den 20 alıntı

Asıl adı François Marie Arouet olan Fransız düşünür, yazılarında "Voltaire" takma adını kullandığı için daha çok bu adla meşhur oldu. Çok yönlü bir yazar olan Voltaire, filozof, tarihçi, oyun yazarı, roman yazarı ve şair kimliğiyle bilindi. Yoğun biçimde kaleme aldığı yazıları ile yapıtları toplamda 70 cildi bulmuştu. Yaşadığı dönem ve coğrafya için "aydınlanmanın babası" olarak görülen, fikrini "bilmek cesareti" ile harmanlayan Voltaire'den 20 alıntıyı derledik.

Shakespeare’in Osmanlı’ya karşı savaşan komutanı!

Shakespeare’in Osmanlı’ya karşı savaşan komutanı!

Othello, William Shakespeare'in yazdığı trajedilerden biri olmasının yanı sıra oyunun da baş erkek kahramanıdır. Mağripli bir komutan ile Venedikli bir kızın aşklarının trajediye dönüşen hikayesini anlatır. Aslında Othello, Türklerle savaşan Venedik koloni ordusunun komutanıdır. Osmanlı'ya karşı Kıbrıs'ı korumakla görevlendirilmiştir! İşte Shakespeare'in Osmanlı'ya karşı savaşan komutanı ve eserin arka planındaki detaylar...

Dünya sanatına damgasını vuran iki eser ve Osmanlı izleri

Dünya sanatına damgasını vuran iki eser ve Osmanlı izleri

Osmanlı Devleti, tarih boyunca Avrupa ile daima etkileşimde bulunmuş; Avrupalı sanatkârların eserlerine ilham vermiştir. Batıdaki ülkeler, bir yandan Osmanlı'dan korkarken bir yandan da ona hayranlık beslemiş; krallar ise büyüklüğü karşısında imparatorluğu tehlike olarak görseler de pek çok konuda Osmanlıya öykünmeden edememişlerdir. Peki, dünya edebiyatının en ünlü oyun yazarlarından biri olan Moliere'in Kibarlık Budalası adlı eserinin Osmanlı ile ne ilgisi olduğunu biliyor musunuz? Ya da Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" adlı operasına konu olan sarayın Osmanlı'daki hangi saray olduğunu?

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılar... Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Cemil Meriç'ten Sabahattin Ali'ye, Kafka'dan Stefan Zweig'a ünlü edebiyatçıların kaleme aldığı mektupları derledik.

John Le Carre’den 25 alıntı

John Le Carre’den 25 alıntı

John Le Carre, dünyanın en iyi casus romanı yazarlarından biri. Onun bu alanda bu kadar başarılı olmasının en önemli sebebi ise geçmişte İngiliz gizli servisi MI6'da çalışmış olması. Romanlarında konu aldığı olayların kurgusu, insan ilişkileri ve davranışlarına yönelik farklı bakış açısıyla kendine edebiyat dünyasında yer edinmiş; bazı eserleri ise beyaz perdeye aktarılarak ödül almıştır. Casus romanlarının kült ismi John Le Carre'den 25 alıntıyı derledik.

Oscar Wilde’dan 25 alıntı 🖍

Oscar Wilde’dan 25 alıntı 🖍

İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair Oscar Wilde, kendine has iğneli üslubu ve alaycılığı ile edebiyat tarihinin en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. Trajik hayatı ile ön plana çıkan Oscar Wilde, dehasını hayatı için kullanır, eserlerinde yalnızca yeteneğini konuştururdu. Wilde, çarpıcı ve esprili söz oyunlarıyla örülü bir retorik geliştirdi. Kendine özgü özdeyişler, parlak nükteler, şaşırtıcı paradokslar üreten Oscar Wilde'dan 25 alıntıyı derledik.

Dünyanın ilk romanı Genji'nin Hikâyesi hakkında detaylar

Dünyanın ilk romanı Genji'nin Hikâyesi hakkında detaylar

Dünya edebiyatının ilk romanı Don Kişot olarak anılsa da gerçek öyle değil. İlk roman, Cervantes'in eserinden tam altı yüz yıl önce, Genji'nin Hikayesi ismiyle kaleme alındı. Japonya'da saray nedimesi olan Murasaki Şikibu tarafından yazılan bu eserin kayıp sayfaları bir evde bulundu. Uzmanlar yeni bulunan el yazmasının gerçekliğini onayladı. El yazmasının 21,9 cm uzunluğunda ve 14,3 cm genişliğinde olduğu belirtildi. İşte insanlık tarihinin ilk romanı hakkında bilgiler…

Edgar Allan Poe'dan 20 alıntı

Edgar Allan Poe'dan 20 alıntı

Edgar Allan Poe, şair, yazar, editör ve eleştirmen olarak edebiyat tarihine adını yazdırmış bir isim. Şiir ve kısa öykü kaleme aldı, özellikle gizem, gotik ve macabre hikayeleri ile tanındı. Romantizm akımının önemli bir figürü olan Poe, aynı zamanda kısa öykünün ilk yazarlarından biri. Ölümünün yıl dönümünde, gotik edebiyatın kurgu ustası Edgar Allan Poe'dan 20 alıntıyı sizlerle buluşturuyoruz.

Turgenyev'den hayatınıza yön verecek 20 alıntı

Turgenyev'den hayatınıza yön verecek 20 alıntı

Ivan Sergeyeviç Turgenyev, şair, yazar, oyun yazarı ve çevirmen olarak dünya edebiyat tarihine geçmiş bir isim. Nihilist başkaldırının yazarı olarak bilinen Turgenyev, yaşadığı dönemi, toplumsal yapıyı, sınıf ve kuşak çatışmasını, dolayısıyla kişilerin bunalımlarını gerçekçi bir bakış açısıyla eserlerine yansıttı. Turgenyev'den hayatınıza yön verecek 20 alıntıyı derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN