Arama

Dünya Edebiyatı

Halil Cibran’dan 25 alıntı

Halil Cibran’dan 25 alıntı

Halil Cibran, ressam, şair ve filozof olarak dünyada geniş yankı uyandıran bir isim. Çağının dâhisi olarak kabul edilen Cibran'ın dizeleri ve düşünceleri pek çok insanı etkiledi; şiirleri yirmiden fazla dile çevrildi. Halil Cibran, geçtiğimiz yüzyılın dünyasında Shakespeare ve Lao Tzu ile beraber en çok okunan üçüncü ozan oldu. Ardında sekizi İngilizce, sekizi Arapça olarak kaleme aldığı eserleri bırakan Halil Cibran'dan 25 alıntıyı sizler için derledik.

Ailenizle kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi

Ailenizle kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi

Günümüzde çalışan anne ve baba sayısı her geçen gün artarken, çocukla geçirilen zaman buna bağlı olarak azalıyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus; anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkinin süresi değil, geçirilen zamanın niteliğidir. Sizler için ailenizle birlikte kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi hazırladık.

Necib Mahfuz’a dair 1 bilgi 1 alıntı

Necib Mahfuz’a dair 1 bilgi 1 alıntı

Necib Mahfuz, dünya tarihine "Nobel ödülü kazanan ilk Müslüman" olarak geçen bir isim. Kaleme aldığı eserlerle Mısır edebiyatını dünyaya tanıttı, ülkenin en çok okunan ve bilinen eseri olan "Harafiş Destanı"nı yine o kaleme aldı. Mahfuz, aynı zamanda eserleri en fazla beyaz perdeye uyarlanan Arap yazar olarak tanınıyor. Onunla bütünleşen en önemli unsurlar ise sokak ve tekkeler. Geçtiğimiz günlerde doğup büyüdüğü bölgede bulunan bir tekke, müzeye çevrildi ve 13 yıl önce hayata veda eden Necib Mahfuz'un yaşamına ışık tutuyor.

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Pek çok insan belirli bir rotada kalmak yerine yeni yerler keşfetmeyi, doğada yolculuk yapmayı ve yeni insanlarla tanışmayı tercih eder. Sizler için yaz tatili süresince kendinizi keşfetmeye yardımcı olacak, macera duygunuzu perçinlerken yeni insanları ve kültürleri karşınıza çıkaracak 1 kitap 1 film listesi derledik.

Pierre Loti: Doğu hayranlığının ötesinde bir Osmanlı dostu

Pierre Loti: Doğu hayranlığının ötesinde bir Osmanlı dostu

Pierre Loti, Osmanlı'nın son dönemlerinde İstanbul'a yolu düşmüş bir isim. Loti, defalarca Osmanlı topraklarına gelerek uzun süre burada ikamet etti. Asıl şöhretini olumlu ve olumsuz eleştirilere yol açan Doğu hayranlığının çok ötesindeki Türk dostluğundan kazandı. Gittiği her coğrafyaya anında uyum sağlayan Loti, İstanbul'da kaldığı süre boyunca yerel kıyafetler giymiş, fes takmış ve "destur destur" diyerek halkın arasında dolaşmıştı. Birbirinden ilginç fotoğraflarıyla Doğu hayranlığının ötesinde bir Osmanlı dostu olan Pierre Loti'ye dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

Edmondo de Amicis’in hayranlık dolu İstanbul anıları

Edmondo de Amicis’in hayranlık dolu İstanbul anıları

Dünyaca ünlü roman Çocuk Kalbi'nin yazarı Edmondo de Amicis'in 1874 yılında İstanbul'a geldiğini biliyor muydunuz? İtalyan yazar, genç yaşlarında İstanbul'a gelmiş, kendinden önceki seyyahların göremediği şeyleri görüp tespit etmiş ve bütün bunları kaleme aldığı seyahatnamesinde derlemişti. Kapalıçarşı karşısında adeta büyülenen yazar, "Çarşıda rastgele bir bölüme dalın, günün yarısını farkına varmadan geçirirsiniz. İnsanın gözünü, aklını, kesesini kaybettirecek kadar zengin ve muhteşem bir çarşı, bir panayırdır" sözlerine yer vermişti.

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Göç ve mülteci kavramları son yıllarda toplumun her kesimi tarafından kullanılmaya başlandı. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan günümüze dünyanın belki de en dramatik mülteci hareketi ile karşı karşıya geldi. Yüz binlerce insanın ölümü ve milyonlarca insanın da evlerini terk etmesine sebep olan Suriye Savaşı'nın ürettiği insani kriz ise artık yönetilmesi kolay olmayan boyutlara ulaştı. Batılı ülkeler dikenli tel örgülerle sorumluluktan kaçmaya devam ederken, Türkiye bulunduğu zor koşullara rağmen Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sizler için sanata ve edebiyata yansıyan mülteci ve göçmen olgusuyla ilgili 1 kitap 1 film listesi derledik.

Baki kalsın dostluklar! Dünya Dostluk Günü'ne özel şiir ve alıntılar...

Baki kalsın dostluklar! Dünya Dostluk Günü'ne özel şiir ve alıntılar...

Birleşmiş Milletler 2011 yılında, "milletler, ülkeler, kültürler ve bireyler arasındaki dostluğun barışı teşvik edeceği ve toplumlar arasında köprüler kuracağı fikriyle" 30 Temmuz'u Uluslararası Dostluk Günü olarak belirledi. Biz de sizlere bu güzel günün vesilesi ile dostluklarıyla ön plana çıkan edebiyatçıları, dostluk üzerine söylenmiş şiir ve sözleri, ders niteliğinde olan alıntıları küçük bir seçki eşliğinde sunuyoruz.

Umberto Eco'ya göre Orta Çağ ne değildir?

Umberto Eco'ya göre Orta Çağ ne değildir?

O, yeri geldi engin bilgi birikimiyle karanlık Orta Çağ'ı anlattı, yeri geldi göstergebilim uzmanı olarak dünyadaki en küçük ayrıntının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Kimden mi bahsediyoruz? 'Gülün Adı' ve 'Baudolino' romanlarında Orta Çağ'ı tüm detaylarıyla anlatan Umberto Eco'dan. Orta Çağ hakkında birçok klişe olduğunu, sinema ile televizyon programlarından öğrendiği gibi olmadığını öğreneceğiniz bilgileri sizler derledik.

Mark Twain’in zenofobi derecesinde önyargı ile yazdığı İstanbul anıları

Mark Twain’in zenofobi derecesinde önyargı ile yazdığı İstanbul anıları

Tarihin en önemli edebiyatçılarından olan Mark Twain, genç yaşta dünyayı gezme hayali kurmuş ve bu hayalini 1866 yılında gerçekleştirmişti. Gezi yazılarını topladığı eserinde, İstanbul'a dair gözlemlerini de aktarmıştı. "Seyahat etmek, önyargı, bağnazlık ve dar kafalılık için ölümcüldür" diyen Twain, zenofobi derecesinde önyargı ile İstanbul'u kaleme almış, yaşadığı hayal kırıklığını "Doğu'yu anlatan gezi kitaplarıyla aldatıldığımı düşündükçe sabah kahvaltısında bir seyyahı yiyesim geliyor" sözüyle anlatmıştı.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN