Arama

Dünya Edebiyatı

Divanü Lugati't-Türk’te geçen 20 ilginç akraba ismi

Divanü Lugati't-Türk’te geçen 20 ilginç akraba ismi

Kaşgarlı Mahmut, Türk kültürünü bütün yönleriyle derleyen en eski yazar, eseriyse kültürümüze ait en eski üründür. İlk sözlük, ilk gramer kitabı, ilk haritaya sahip olma özelliklerinin yanı sıra eser, toplum yaşantısına ait ilklerle de ön plana çıkmıştır. Eserde geçen akraba isimlerindeki çeşitlilik, aile bağlarına verilen önemin apaçık bir göstergesidir. İşte, Divanü Lugati't-Türk'te geçen 20 ilginç akraba ismi...

Hemingway'in yazdığı dünyanın en kısa ve hüzünlü öyküsü

Hemingway'in yazdığı dünyanın en kısa ve hüzünlü öyküsü

Edebiyatta basit yazma tekniği ile ön plana çıkan Ernest Hemingway yazar, araştırmacı ve gazetecidir. 20. yy. edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Hemingway, birçok önemli hikâye, roman ve oyun kaleme aldı. Hemingway'in bu eserleri arasında bir tanesi vardır ki dünyanın en kısa ve en hüzünlü öyküsü olarak bilinir. Yazarın ustalığını konuşturduğu ve herkesi derinden etkileyen altı kelimelik hikaye ve bu hikayenin arka planı nedir?

Fikirleriyle tarihe yön veren isimlerden İslam’a dair alıntılar

Fikirleriyle tarihe yön veren isimlerden İslam’a dair alıntılar

Düşünce tarihinde kimi isimler var ki İslam'a dair fikirleriyle, Müslümanlığa dair telakkileriyle ön plana çıkmışlardır. İslam ve Müslümanlığa dair görüşleriyle kitlelere yön vermişler ve gelecek nesillere ışık tutmuşlardır. Ömer Muhtar'dan Aliya İzzetbegoviç'e, Necip Fazıl'dan Cemil Meriç'e, Nurettin Topçu'dan Nietzsche'ye fikirleriyle tarihe yön veren isimlerden İslam'a dair alıntıları derledik.

İslam bilincinizi tazeleyecek 60 kitap

İslam bilincinizi tazeleyecek 60 kitap

İslam bilincimizi tazelemek, bu anlamdaki fikirlerimizi diri tutmak pek çoğumuz için oldukça önemli. Ancak kimi zaman "ne okumalıyım?" sorusu da bu bilincin beraberinde getirdiği sorulardan biri. Fikir, sanat, kültür ve medya hayatımız, Batıda, Batı kültürü ile üretilenleri tüketmeye yöneltse de çağ aşacak ve öncü nesiller oluşturacak bilgilendirici eserlerin okunurluğunun arttırılması, yadsınamaz bir ihtiyaç. Siyerden edebiyata, iktisattan tarihe İslam bilincinizi tazeleyecek 60 kitabı derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Yardıma ihtiyaç duyulan bir durumda, çevrede olaya tanıklık eden kişi sayısı ne kadar fazla ise müdahale eden kişi sayısının o oranda düştüğünü ve buna "seyirci etkisi" denildiğini biliyor muydunuz? Peki, Özdemir Asaf'ın herkes tarafından bilinen şiirine adını veren "lavinia"nın kelime anlamını? Ya da Cahit Zarifoğlu'na göre neden acımızı yaşamamız gerektiğini? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılardı mektuplar. Gurbetliğin acısı, sevdanın en şiddetlisi, yakın dostların muhabbeti ya da bir görüş ayrılığı nedeniyle kalp kırıklığı... Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Cemil Meriç'ten Sabahattin Ali'ye, Kafka'dan Stefan Zweig'a ünlü edebiyatçıların kaleme aldığı mektupları derledik.

İstanbul'da boğazın incisi 10 yalı camii

İstanbul'da boğazın incisi 10 yalı camii

Avrupa ile Asya'yı birleştiren 8 bin yıllık geçmişiyle imparatorluklara başkentlik yapan İstanbul'un boğaz manzaralı camileri, asırlar boyunca şehrin güzelliklerine güzellik katmaya devam ediyor. Genellikle kalabalık cemaatleri olmayan bu camiler, caddeden bir adım atıp ayak bastığınız anda sükunetleriyle sizi dünyadan soyutlayabilecek huzur dolu ibadethanelerdir. İşte İstanbul'da boğazın incisi olan 10 yalı camii...

Kabe duvarlarına asılan şiirler: Muallakat

Kabe duvarlarına asılan şiirler: Muallakat

Ukaz panayırında düzenlenen şiir yarışmasında seçilmiş 7 şaire ait kaside koleksiyonu olan muallakatlar, Arap edebiyatı ve tarihine ışık tutan bir belge niteliğindedir. Bu şiirler, keten bezinden yapılmış altın suyu ile Kabe'nin duvarına asılmakla beraber raviler aracılığıyla diğer şehirlere ve kabilelere de duyurulurdu. Peki, muallakat şairleri kimlerdi? İşte Arap edebiyatının en seçkin şiirleri arasında yer alan muallakatlardan örnekler...

Seyahat ile ilgili en güzel 35 söz

Seyahat ile ilgili en güzel 35 söz

"Seyahatler çekiyor içim" sözüyle tanımlamıştı Sait Faik içinde oluşan yola çıkma arzusunu… Tarih boyunca pek çok seyyah, filozof ve edebiyatçı, seyahate dair övgüler düzdü. Modern çağda yapılan araştırmalar ise bu övgülerin haklılık payını gün yüzüne çıkardı: Tebdil-i mekânda ferahlık var! Üstelik seyahat hazırlığı ya da planı yapmak bile psikolojimiz üzerinde olumlu bir etki yaratıyor. Yolculuğa çıkmayı arzuladığımız şu günlerde seyahat ile ilgili en güzel 35 sözü derledik.

10 soruda realizmin öncülerinden Balzac

10 soruda realizmin öncülerinden Balzac

Vadideki Zambak, Goriot Baba gibi önemli eserlere attığı imza ile tanıdığımız gerçek adı Honore Balssa olan Balzac, eserlerinde kendi zamanını büyük bir gerçekçilikle yansıttı. Vefatının ardından 85'i tamamlanmış, 50'si taslak halinde toplam 135 tane eseri geride bıraktı. Küçük yaşlarda okumaya meraklı olan ve kendini kitaplarla mutlu eden Balzac'ın yaşamını ve eserlerini 10 soruda irdeledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN