Arama

Dünya Edebiyatı

Ünlü yazarlardan yalnızlığa dair 20 çarpıcı alıntı

Ünlü yazarlardan yalnızlığa dair 20 çarpıcı alıntı

Yalnızlığı en çok biriyle konuşma ihtiyacı duyduğunda, kendine derdini anlatanlar bilir. Bir de başka türlü bir yalnızlık vardır ki en beteri. Seni anlamayan insanların arasında kalırsın. Kimine göre mutluluk, kimine göre azap… Peki, neredeyse her insanın yaşadığı yalnızlık hissine dair ünlü yazarlar ne dedi?

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Phubbing kelimesinin insanlarla fiziksel olarak bir aradayken telefonla ilgilenmek anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya Necip Fazıl'ın ahlakı "her dünya görüşünün, her telakkinin kendi ruhuna icra etmeye mecbur olduğu tavır" olarak tanımladığını? Ya da Oğuz Atay'ın "nefis muhasebesi"ni ne şekilde açıkladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Franz Kafka’dan 25 alıntı ile Dönüşüm

Franz Kafka’dan 25 alıntı ile Dönüşüm

Franz Kafka'nın dünyada en çok okunan öyküsü Dönüşüm, kısa sürede okunacak ince bir hacme sahip olmasına karşın okuru uzun soluklu bir düşünce dünyasına yönlendiren bir başyapıt. Franz Kafka Dönüşüm'de, Gregor Samsa'nın dönüştüğü böcek metaforu üzerinden, farklılığa karşı toplumun duyduğu hoşgörüsüzlüğü, dışlanmışlığı vurguluyor; herkes gibi olmak istemeyenlerin yaşadığı trajediyi anlatarak farklılıklara duyulan tahammülsüzlüğü gözler önüne seriyor. Günümüzde herkesin okuması, kütüphanesinde bulundurması gereken bir klasik olarak görülen Dönüşüm eserinden 25 alıntıyı sizlerle buluşturuyoruz.

Nurettin Topçu doktora ödülü olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu doktora ödülü olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu, fikir tarihimizin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak, en özgün mütefekkirlerinden biri. Felsefeden sanata, dinden ekonomiye ve eğitime kadar pek çok sahada kendine has tahlilleri, bakış açıları ve önerileri olan, hem Batı düşüncesini bilen ve gözlemleyen, hem de geleneksel yapı ve değerleri tanıyan aydınlarımızdandı. Sorbonne'da doktora yapan ilk Türk olan Nurettin Topçu, yılın en başarılı doktora tezini yazmış ve bu nedenle büyük ödüle hak kazanmıştı. Peki, kendisine kariyeri açısından oldukça cazip teklifler sunulan Nurettin Topçu, neden bu teklifleri reddetmiş; ödül olarak ne istemişti?

Ünlü yazarların Türkçeye tercüme ettikleri 10 kitap 📕

Ünlü yazarların Türkçeye tercüme ettikleri 10 kitap 📕

Dünya edebiyatında öyle eserler var ki Türkçeye çevirileri ünlü edebiyatçılarımızın eşsiz kalemleri ile gerçekleşti. Onların tercümeleri, dev eserlere ayrı bir estetik ve lezzet kattı. Cemal Süreya'dan Sabahattin Ali'ye, Tanpınar'dan Reşat Nuri Güntekin'e, Nazım Hikmet'ten Necip Fazıl'a Türk edebiyatının usta kalemlerinden dünya edebiyatının en iyi eserlerinin tercümeleri...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN