Arama

Dünya Edebiyatı

Modern hayattaki hızın edebiyata yansıması: Kısa öykü

Modern hayattaki hızın edebiyata yansıması: Kısa öykü

Öykü, dünyanın en eski anlatım sanatlarından biridir. Kadim medeniyetlerden bu yana, insanlar birbirlerine öykü anlatmadan edememişlerdir. Yüzyılların imbiğinden süzülerek günümüze ulaşan kısa öykünün ise bir edebiyat türü olarak ortaya çıkması 19. yüzyıla rastlar. 20. yüzyıl sonlarında asıl formuna ulaşan kısa öykü, modernizmin edebiyata yansımasının en canlı örneklerindir. Peki, hangi nitelikleri ve öykücüleri aracılığıyla?

Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgi

Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgi

Paulo Coelho tarafından yazılan ve dünyada en çok okunan kitaplardan biri olan Simyacı'nın, Mesnevi'deki bir kıssadan yola çıkılarak kaleme alındığını biliyor muydunuz? Ya da bir uçak pilotu olan Antoine de Saint-Exupery'nin kaleme aldığı Küçük Prens'te, Exupery'nin uçağının Sahra Çölü'ne düşmesine dair gerçek kesitlerin yer aldığını? Veya 007 kod adlı James Bond karakteriyle dünyaca ünlü bir fenomen haline gelen yazar Ian Fleming'in, 6-7 Eylül Olayları sırasında, Beyoğlu'nda olduğunu ve bu olaylarla ilgisinin bulunduğunu? Dünya edebiyatına dair 20 ilginç bilgiyi derledik.

Hemingway'in yazdığı dünyanın en kısa ve hüzünlü öyküsü

Hemingway'in yazdığı dünyanın en kısa ve hüzünlü öyküsü

Edebiyatta basit yazma tekniği ile ön plana çıkan Ernest Hemingway yazar, araştırmacı ve gazetecidir. 20. yy. edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Hemingway, birçok önemli hikâye, roman ve oyun kaleme aldı. Hemingway'in bu eserleri arasında bir tanesi vardır ki dünyanın en kısa ve en hüzünlü öyküsü olarak bilinir. Yazarın ustalığını konuşturduğu ve herkesi derinden etkileyen altı kelimelik hikaye ve bu hikayenin arka planı nedir?

Postmodernizm edebiyatta hangi yeniliklere kapı araladı?

Postmodernizm edebiyatta hangi yeniliklere kapı araladı?

Modernizm sonrası veya ötesi anlamında kullanılan postmodernizm, mimari, felsefe, resim ve edebiyat gibi alanlarda kendini göstermiştir. Postmodernizm bilhassa edebiyatta modernizm anlayıştan farklı olarak öz ve biçimde yeni bir yaklaşımı beraberinde getirmiştir. Peki, klasik metinlerden bambaşka bir yöne evrilen postmodern anlatıların ayırt edici özellikleri neydi? Edebiyatta hangi yeniliklere kapı açtı?

Tolstoy'un Gençlik kitabından hafızalara kazınan 20 alıntı

Tolstoy'un Gençlik kitabından hafızalara kazınan 20 alıntı

Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş'in büyük yazarı Tolstoy, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum,sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara verdi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerinde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. Tolstoy'un yarı otobiyografik denebilecek üçlemesinin (Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik) son kitabı olan Gençlik, ilk kez 1857 yılında Sovremennik dergisinde yayımlandı. Tolstoy son kitapta kahramanının üniversiteyle, farklı bir sosyal çevreyle, aşkla tanışmasını, gittikçe genişleyen ufkunu, ilk iki kitaptaki gibi son derece samimi, etkili bir dille anlattı. İşte Tolstoy'un Gençlik kitabından hafızalara kazınan 20 alıntı…

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Malcolm X'in ırkçılığı "onursuz insanların kendini ifade etme biçimi" olarak tanımladığını biliyor muydunuz? Peki ya Cemil Meriç'in sevgiyi "düşünmenin ilk ve vazgeçilmez şartı" olarak ifade ettiğini? Ya da "istiskal" kelimesinin "soğuk davranışlarla hoşlanmadığını belli etme" anlamına geldiğini? Kime göre, ne, nedir sorularının cevabını derledik.

Ünlü yazarların yaşamlarının kıyısında dolanacağınız 10 günlük

Ünlü yazarların yaşamlarının kıyısında dolanacağınız 10 günlük

Günlükler, deneme türüne yakınlıklarıyla düşüncelerin açık ve serbest olarak ifade edildiği edebi türler arasındadır. Edebiyat dünyasından aşina olduğumuz şahsiyetlerin kaleminden çıkmış günü gününe yazılan günlükler, tüm gerçekliğiyle yazarların yaşamını yansıtan birer ayna olarak karşımızda dururlar. Eserlerini hayranlıkla okuduğumuz yazarların yaşamlarının kıyılarında dolanmaya ne dersiniz? İşte ünlü yazarların eserlerine ve özel yaşantılarına ışık tutacak 10 günlük...

Mutlaka okunması gereken 10 Doğu İslam klasiği

Mutlaka okunması gereken 10 Doğu İslam klasiği

Kültür ve medeniyete dair bilincimizi tazelemek, bu anlamdaki fikirlerimizi diri tutmak pek çoğumuz için oldukça önemli. Ancak kimi zaman "ne okumalıyım?" sorusu da bu bilincin beraberinde getirdiği sorulardan biri. Uzun yıllardır fikir, kültür ve sanat hayatımız, Batı kültürü ile üretilenleri tüketmeye; Batı klasiklerini okumaya yöneltiliyor. Peki, "dünya klasiği" olarak hayatlarımızda kendine yer edinen ya da Batı'da "başyapıt" olarak adlandırılan pek çok eserin aslında Doğu İslam klasiklerinden beslendiğini biliyor muydunuz? Mutlaka okunması gereken 10 Doğu İslam klasiğini derledik.

Edebiyatçıların kaleme aldığı 25 mektup

Edebiyatçıların kaleme aldığı 25 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılardı mektuplar. Gurbetliğin acısı, sevdanın en şiddetlisi, yakın dostların muhabbeti ya da bir görüş ayrılığı nedeniyle kalp kırıklığı... Cahit Zarifoğlu'ndan Mehmet Akif'e, Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Cemil Meriç'ten Sabahattin Ali'ye, Kafka'dan Stefan Zweig'a ünlü edebiyatçıların kaleme aldığı 25 mektubu derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN