Arama

Avrupa Sineması

Yaşamınız boyunca en az bir kez izlemeniz gereken unutulmaz filmler

Yaşamınız boyunca en az bir kez izlemeniz gereken unutulmaz filmler

Her insanın yaşamı boyunca en az bir kez izlemesi gereken başyapıt niteliğinde filmler vardır. Çünkü kimi filmler yaşama bakışınızı değiştirirken kimi filmler de kendinize ders çıkaracak bilgiler sunar. Sizler için bu kategoriyi doldurmanıza yardımcı olacak unutulmaz filmleri listeledik.

Şiiri sinemanın merkezine yerleştiren filmler

Şiiri sinemanın merkezine yerleştiren filmler

Hayatın her alanında olduğu gibi sinemada da yerini alan şiir, izleyiciyi farklı dünyalara götüren bir kapı niteliği taşır. Şiirin, sinemada somut olarak yer aldığı birçok yapım mevcuttur. Şiirsel sinema dediğimiz bu yapımlarda ilk olarak akla gelenler Andrey Tarkovski, Abbas Kiarostami gibi önemli yönetmenlerdir. Sizler için uzun planlar, sakin bir dil ve soyut anlatımlar ile ön plana çıkan şiiri sinemanın merkezine yerleştiren yapımları listeledik.

Serüvenleri beyaz perdeden diziye aktarılan filmler

Serüvenleri beyaz perdeden diziye aktarılan filmler

Hayal dünyamızı ve ufkumuzu genişleten sinema, görsel kültürümüzün temelini oluşturuyor. Önceleri edebiyat yapıtlarından beslenen sinema, şimdilerde teknolojinin gelişmesiyle farklı yapımları besleyen bir unsur haline geldi. Film olarak tüm dünyada gişe rekorları kıran ve yakın zamanda dizi olarak ekrana gelmeye hazırlanan "Yüzüklerin Efendisi", şimdiden gelmiş geçmiş en pahalı dizi olarak anılıyor. Peki, bugüne dek sinema tarihinde filmden diziye hangi yapımlar uyarlandı? Cevabını sizler için derledik.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN