Arama

Avrupa Sineması

Bilim-kurgu sinemasının omurgası

Bilim-kurgu sinemasının omurgası

Bugün bilimkurgu denildiği zaman akla gelen hemen hemen tüm örneklerin omurgası sayılabilecek La Jetée zamanda yolculuk yapma, hafıza, bellek, an’lar ve kaybetme üzerine bir film.

Van gogh filtresinden geçenler beyaz perdede

Van gogh filtresinden geçenler beyaz perdede

Film, ünlü ressam Vincent Van Gogh’un trajik hayat hikâyesini ve her zaman gizli kalmış ölümünü ressamın tablolarını bir araya getirerek anlatıyor. Filmde yer alan 65.000 karenin her biri Polonya ve Yunanistan’da yer alan stüdyoyu ziyaret eden 125 profesyonel yağlı boya ressamı tarafından çizilmiş. Bu yönü ile de film dünyada ilk olma özelliği taşıyor.

Denizaltının sessiz dünyası

Denizaltının sessiz dünyası

Sessiz Dünya ardında 129 televizyon belgeseli ve 50’den fazla kitap bırakan efsanevi okyanus bilimci Kaptan Jacques Cousteau’nun çektiği ve su altı dünyasını sinematograf bir şekilde gösteren ilk belgesel olma özelliğini taşıyor.

Kanca atılan an

Kanca atılan an

Bir filmin açılış sahnesi, izleyicinin ilgisini çekmeyi amaçlamanın yanı sıra, ilk kez tanışacağımız karakterin dünyasının, olayın nerede geçtiğinin ve bizim karakterin karşısında nasıl konumlanacağımızın belirtilerini taşır. Tam da bu sebepten bir filmin nasıl bittiği kadar nasıl başladığı da önemlidir.

Batının Türk ve Müslüman düşmanlığının propagandası dizi ve filmler!

Batı'nın Türk ve Müslüman düşmanlığının propagandası dizi ve filmler!

Avrupa’nın bazı sözde sanatçı kesimleri, her ne kadar hümanist bir yaklaşımla isimlerini ve yaptıkları işlerini dünyaya duyurmaya çalışsa da bilinçaltlarına yerleştirdikleri Türk düşmanlığını her buldukları fırsatta su yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Asırlardan beri süren bu Türk ve Türkiye karşıtlığı, medya vasıtasıyla propaganda aracına dönüştürülerek dizi ve filmlerde konu ediliyor. Bu sözde sanatçı kesimlerinin son marifeti ise ‘Collateral’ isimli dizide geçirilen Kırıkkale diyaloğu oldu…

Müşahede edilen “Yüzler ve Mekanlar”

Müşahede edilen “Yüzler ve Mekanlar”

Yüzler ve Mekanlar , 1928 doğumlu Fransız Yeni Dalgası’nın yaratıcılarından olan Agnès Varda ve 1983 doğumlu kısa film ve belgesel yönetmeni fotoğrafçı JR’ın beraber icra ettikleri belgesel olarak farklı dönemlere bir yanıyla aynı zamana ait birbirinden tamamen farklı iki sanatçının Fransa taşrasında çıktıkları yolculuğa odaklanıyor belki de bizi bu sergüzeşte davet ediyor.

SineBU’da bu ay

SineBU’da bu ay

SineBU’da mart boyunca programda olacak 11 film birbirlerinden farklı yöntemleri ve güçlü anlatıları ile öne çıkıyor.

Metropolde festival süreci nasıl geçti?

Metropolde festival süreci nasıl geçti?

Bu yıl 17’incisi düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Ödülleri sahiplerini buldu. Uluslararası Keş!f Yarışması’nın jürisi, “Vahşi Oğlanlar” filmiyle Fransız yönetmen Bertrand Mandico’yu “yılın keşfi” seçti. Jüri ayrıca, “Araby / Arap” filmiyle Brezilyalı yönetmenler João Dumans ve Affonso Uchoa’ya Jüri Özel Ödülü’nü verdi. Türkiye’den Kısalar kapsamında verilen Seyirci Ödülü ise Volkan Güney Eker’in kısası “Bıraktığın Yerden”e gitti.

Mart 2018in filmleri!

Mart 2018'in filmleri!

2018 yılında sinemaseverler için birçok farklı türden film beyazperdede yerini almaya devam ediyor. !f İstanbul ile birlikte dolu dolu bir Şubat ayı geçiren sinemaseverleri Mart ayında da içerik bakımından zengin filmler bekliyor.

En iyi casusluk temalı ajan filmleri

En iyi casusluk temalı ajan filmleri

Ajan filmleri denilince çoğu sinemaseverin aklına ilk başta 007 James Bond gelebilir; ancak ajan filmlerinin müptelası olan bir kesimin varlığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Özellikle IMDB kullanıcılarının sıralamalarına baktığımızda listede oldukça ilginç ajan filmlerinin yer aldığını görüyoruz. İşte en iyi casusluk temalı ajan filmlerinin listesi…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN