Arama

Makaleler

Seyyid Kutub niçin hedefte?

Seyyid Kutub niçin hedefte?

Batı vurgunu yemiş aydınlar Arap yarımadasında Seyyid Kutub’u eleştiren yazılar kaleme alıyor, çağdaş düzmece tanrı Batı’dan “Bravo! Ne çok aydınsın” payesini kapmaya çalışıyor. Geleneksel hurafeciliği esas alarak Batı’nın bu meşum hegemonyasına gerekçe üreten nice iktidarlar da “ılımlı İslam” martavalıyla özgürleştirici değerlerimizi öğütmeye başlayan bu değirmene su taşıyor.

Kızıldeniz’de bir Türk adası: Sevâkin

Kızıldeniz’de bir Türk adası: Sevâkin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan ziyareti ile yeniden gündeme geldi Sevâkin adası. İslam’ın ilk döneminde Sevâkin’e yerleşen Müslümanlar, bölge halkı ile evlenerek zaman içinde adada mukim kabilelerin Müslüman olmasını sağladılar. Ancak adanın tamamıyla Müslümanlaşması ise, Osmanlılardan evvel Ortadoğu’nun en büyük devleti olan Türk Memlûkler eliyle oldu. Dolayısıyla Sevâkin’deki Türk hâkimiyetini Osmanlılarla değil, 1264 yılından itibaren Memlûklerle başlatmak gerekiyor.

Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un gerçekleşmeyen projeleri

Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un gerçekleşmeyen projeleri

Hem Osmanlı devletinin son dönemlerinde, hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde Mehmet Âkif’in sadece diliyle değil; eliyle de ıslâha çalıştığı, bilinen bir gerçek. Ülkenin tekrar eski, parlak günlerine kavuşmasını sağlamak, hizmet üretemeyen atıl durumdaki kurumların ıslâhını gerçekleştirmek, vatandaşların İslâmî hassasiyetlere sahip olmasını temin etmek, vatan şairi Mehmet Âkif Ersoy’un en büyük gayesiydi.

DEAŞ sonrası Suriye’yi bekleyen meydan okumalar

DEAŞ sonrası Suriye'yi bekleyen meydan okumalar

Ülkedeki büyük yıkım dikkate alındığında Suriye’de hayatın normale dönmesi için on yıllara ihtiyaç duyulduğu rahatlıkla söylenebilir. Enkaz halindeki ülkenin imarı ve hayatın normalleşmesi uzun yıllar alacak. DEAŞ sonrası aktörler, üniter bir devlet kurulmasının imkanı, devlet-dışı silahlı aktörlerin ülkenin siyasal sistemine dâhil edilmesi konuları, yeni dönemde Suriye'nin yüzleşmek zorunda olduğu en önemli sorun alanları. Bu sorunlara gerçekçi ve geniş kesimlerin mutabakatına dayanan çözümler bulunamaması halinde Suriye radikal örgütlerin ortaya çıkabileceği verimli bir alan olmaya devam edecek.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN