Arama

Yakın Tarih

Erdoğan'ın BM'deki İsrail konuşması

Erdoğan'ın BM'deki İsrail konuşması

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu'nda tarihi bir konuşmaya daha imza attı. Büyük yankı uyandıran konuşmasıyla Erdoğan, tüm dünyanın sessiz kaldığı işgallere, adaletsizliklere ve insan hakları ihlallerine dikkat çekti. İsrail'in işgalini gösteren haritayla Filistin meselesine de değinen Erdoğan "Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir, acaba bu İsrail'in toprakları nereleri kapsıyor, 1947'de İsrail neresiydi, 1949, 1967'de İsrail neresiydi ve şu anda İsrail neresi?" diye sordu. Erdoğan'ın o konuşmasını ve İsrail'in Filistin toprakları üzerindeki sistematik işgaline dair detayları sizler için derledik.

İnönü, Demirağ’ın yerli uçak üretimini nasıl engelledi?

İnönü, Demirağ’ın yerli uçak üretimini nasıl engelledi?

Nuri Demirağ, Cumhuriyet'in ilk yıllarında demiryolları yapımına büyük katkılar sağlamış; Türkiye'deki pek çok ilkin öncüsü olmuştu. Onun ön plana çıktığı en önemli alan ise havacılık sanayisindeki başarılarıydı. Üretilen bir uçağın "pilot hatası" nedeniyle düşmesi bahane edilmiş, ülkemizin ilk yerli uçak fabrikası bu bahaneyle kapatılmıştı. Peki, Nuri Demirağ, İsmet İnönü'ye yazdığı mektupta neleri kaleme almıştı? Demirağ'ın yerli uçak üretimi nasıl engellenmişti?

Sultan Abdülhamid’in gerçekleşmeyen tüp geçit projesi

Sultan Abdülhamid’in gerçekleşmeyen tüp geçit projesi

Sultan II. Abdülhamid, yeniliklere açık oluşuyla tanınmış; 33 yıllık hükümdarlığı boyunca Osmanlı topraklarında pek çok yenilik ve çağın ötesinde projeler gerçekleştirmişti. Onun gerçekleştirmeyi planladığı projelerinden biri de "Cisr-i Enbubi" adı verilen, Rumeli ve Anadolu yakasını boğazın altından yapılacak bir tüp geçit ile birbirine bağlama projesiydi. Peki, üzerinde Abdülhamid'in tuğrası bulunan bu proje neden gerçekleştirilemedi?

Nuri Paşa ve Bakü’nün bağımsızlığa giden yolu

Nuri Paşa ve Bakü’nün bağımsızlığa giden yolu

Bundan tam bir asır önce Azerbaycan, Çarlık Rusya'nın yıkılması sonucu bağımsızlığını ilan etmiş ve Müslüman Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyetini kurmuştu. Bağımsızlıklarını ilk olarak Osmanlı'nın tanıdığı bu genç devletle Ermeni ve Bolşevik tehditlerine karşı bir anlaşma yapıldı. Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu, bu tehditlere karşı Azerbaycan'ın yardımına koştu. Bakü'yü işgalden kurtardığı için "Bakü Fatihi" olarak anılan Nuri (Killigil) Paşa'nın kazandığı zafer, iki ülkenin "tek millet" olma anlayışının da temellerini attı.

12 Eylül şehidi Mustafa Pehlivanoğlu

12 Eylül şehidi Mustafa Pehlivanoğlu

12 Eylül 1980 Darbesi'nin ardından ilk idam edilen isimlerden biriydi Mustafa Pehlivanoğlu. Masum olduğu halde cunta lideri Kenan Evren'in "Adaletli olsun diye bir sağdan, bir soldan astık" sözlerinin kanıtı niteliğinde, solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idamına karar verilmişti. Mustafa Pehlivanoğlu, darağacına gitmeden önce ailesine bıraktığı son mektupta "Zafer her zaman Allah'a inananlarındır" demiş; onun bu mektubunu Erdoğan, başbakan olduğu dönemde meclis kürsüsünden okumuş ve gözyaşlarını tutamamıştı.

Mehmet Akif Ersoy’un istediği halde yazamadığı şiir ve piyes

Mehmet Akif Ersoy’un istediği halde yazamadığı şiir ve piyes

Mehmet Akif Ersoy Osmanlı'nın son dönemlerinde, Cumhuriyet'in ise kuruluş sürecinde hem diliyle hem de eliyle ülkenin ıslahı için çalışmış bir isim. Ülkenin yeniden eski, parlak günlerine kavuşmasını, milletin İslami hassasiyetlere sahip olmasını sağlamak; hizmet üretemeyen atıl durumdaki kurumların ıslahını gerçekleştirmek, milli şair Mehmet Akif'in en büyük hedefiydi. Peki, Akif'in yazmak istediği halde kaleme alamadığı şiirlerin ve piyeslerin konusu neydi? Akif, bunları hangi sebeple kağıda dökememişti?

İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı: Sirkeci Tren Garı

İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı: Sirkeci Tren Garı

İstanbul'dan çıkıp Avrupa'ya ulaşan yolun başlangıç noktasıydı Sirkeci Tren Garı. Demiryoluna büyük önem veren Sultan Abdülaziz, "Memleketime demiryolu yapılsın da isterse sırtımdan geçsin, razıyım" diyerek talimat vermiş; onun bu projesine son imza yeğeni Sultan Abdülhamid'in emriyle atılmıştı. Sirkeci Tren Garı açıldığı günden bu yana milyonlarca yolcu ağırladı. Bizans, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin bir arada kullanıldığı Sirkeci Tren Garı'nın tarihi yolculuğunu sizlerle buluşturuyoruz.

Sultan Ahmet Camii’ne dair 15 ilginç bilgi

Sultan Ahmet Camii’ne dair 15 ilginç bilgi

Osmanlı tarihinde iz bırakan padişahlardan biri olan Sultan Ahmet'in 14 sayısına dair gizemini biliyor musunuz? Peki ya, Sultan Ahmet Camii'nin inşası sırasında bizzat çalıştığını ve caminin temeli için eteğinde toprak taşıdığını? Ya da ülkemizin altı minareli ilk camisi olan Sultan Ahmet Camii'nin "Mavi Cami" olarak adlandırılmasının asıl nedenini? Fikriyat olarak, 402 yıl önce bugün ibadete açılan Sultan Ahmet Camii'ne dair 15 ilginç bilgiyi sizler için derledik.

Abdülhamid’in sanayi ve kalkınma atılımı: Dersaadet Ticaret Odası

Abdülhamid’in sanayi ve kalkınma atılımı: Dersaadet Ticaret Odası

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı ve 113'üncü İslam halifesi olarak tahta çıkan Sultan II. Abdülhamid, yeniliklere açık oluşuyla tanınmış; 33 yıllık hükümdarlığı boyunca Osmanlı topraklarında pek çok yenilik gerçekleştirmiştir. Onun bu yeniliklerinden biri de ticaret, sanayi, kalkınma ve alt yapı konusunda önemli bir kuruluş olan Dersaadet Ticaret Odası'dır. Bugün İstanbul Ticaret Odası olarak hizmet veren bu kuruluşun köklü geçmişini sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı Sarayı’nda hicri yılbaşı nasıl karşılanırdı?

Osmanlı Sarayı’nda hicri yılbaşı nasıl karşılanırdı?

İslamiyet tarihi için milat kabul edilen Hicret, Müslümanlar için yepyeni bir sayfa açtı. Peygamber Efendimiz 1441 yıl önce bugün, Mekke'den Medine'ye hicret etmiş; 16 yıl sonra dönemin halifesi Hz. Ömer tarafından Hicret, takvimin başlangıcı olarak kabul edilmişti. Muharrem ayının birinci günü olan hicri yılbaşı, Osmanlı saraylarında özel bir ihtimamla kutlanır; devlet adamları, ulema ve gayrimüslim cemaatlerin liderleri saraya gelerek tebrikte bulunurlardı.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN