Arama

Yakın Tarih

Cuma olan haftalık tatil neden pazar gününe alındı?

Cuma olan haftalık tatil neden pazar gününe alındı?

Bundan 84 yıl önce, Cuma tatili uygulaması son buldu ve hafta tatili pazar gününe alındı. Hemen ardından Yahudilerin hafta tatili olan cumartesi günü, önce yarım gün sonra ise tam gün tatil edildi. Gerçekleştirilen bu değişimler "modernleşme" kılıfında "Batılılaşma" dayatmasının birer parçasıydı. Arif Nihat Asya, o günlere dair düşüncelerini şu sözlerle dizelerine taşımıştı: "Bize bir nazar oldu. Cumamız pazar oldu. Ne olduysa hep azar azar oldu!"

Osmanlı sultanları ile ilgili fotoğrafa dair 18 ilginç bilgi

Osmanlı sultanları ile ilgili fotoğrafa dair 18 ilginç bilgi

Fotoğrafa olan merakıyla tanınan Sultan Abdülhamid'in, 23 yılda yalnızca bir defa Febus Efendi'ye hangi sebeple fotoğraf çektirdiğini biliyor musunuz? Peki ya profilden poz veren Osmanlı padişahının kim olduğunu? Ya da Abdülmecid'in poz verirken daima fotoğrafçıyı yönlendirdiğini? Osmanlı sultanları ile ilgili fotoğrafa dair 18 ilginç bilgiyi sizler için derledik.

Türkiye’de ezanın yeniden Arapça okunması

Türkiye’de ezanın yeniden Arapça okunması

Tek partili dönemde ülkemizde ezan ve salaların on sekiz yıl boyunca Türkçe okunduğunu ve Arapça ezan okumak isteyen halkın devlet tarafından cezalandırıldığını biliyor muydunuz? Bugün yetmiş bir sene önce Türkiye’de ezanın yeniden Arapça diline yani aslında dönmesi yıl dönümünü idrak etmiş bulunuyoruz. Peki halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan güzel ülkemizde ezanlarımız neden Arapça değil de Türkçe okundu ve bunların temel sorumluları kimlerdi?

İstanbul'un yeni simgesi: Taksim Camii

İstanbul'un yeni simgesi: Taksim Camii

Tarihe tanıklık ettiğimiz Farkında Mısınız programımızın yeni bölümünde sizleri Beyoğlu’ndan selamlıyoruz. Bugün çok özel bir eserin, İstanbul’un yeni simgesinin yanına gideceğiz. Hadi gelin, bir buçuk asırlık mücadele sonucunda inşa edilen Taksim Camii'ye gidelim.

Rus esaretinden Sultan Abdülaziz sayesinde kurtulan Şeyh Şamil

Rus esaretinden Sultan Abdülaziz sayesinde kurtulan Şeyh Şamil

Rus işgaline karşı direnişiyle tanınan Dağıstanlı lider Şeyh Şamil, hayatı boyunca verdiği destansı mücadeleler sebebiyle "Kafkas Kartalı" olarak anıldı. 1859'da Ruslara esir düşen Şeyh Şamil, 10 yıl boyunca esaret altında yaşadı. Peki, on yıllık bu esaretin ardından imparatorluk topraklarına gelen Şeyh Şamil'in Sultan Abdülaziz'den istediği neydi? Rus topraklarında kalacak ailesi ve gelecek nesildeki soyu adına hangi endişeleri taşıyordu? İşte tarihi bir vesika ile ayrıntılar...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN