Arama

Yakın Tarih

Halifeliğin kaldırıldığı haberine Abdülmecid’in söylediği ilk söz

Halifeliğin kaldırıldığı haberine Abdülmecid’in söylediği ilk söz

Osmanlı Devleti'nin 4 asır boyunca sürdürdüğü hilafet makamı, 1924 yılında alınan bir kararla sonlandırıldı. İslam alemini birleştiren bu makamın ilga edilmesi, özellikle Müslüman sömürgeleri olan emperyalist devletlerin işine geliyordu. Halifeliğin kaldırılması, geçmişten günümüze daima tartışılan bir konu oldu. Ancak Halife Abdülmecid Efendi'nin bu haberi nasıl aldığı, o gün nelerin yaşandığı hiç konuşulmadı. İslam'ın son halifesi Abdülmecid Efendi, hilafetin ilgası haberine ne tepki verdi? Hanedan üyeleri ile birlikte saraydan nasıl çıkarıldı?

31 Mart’ın zemini Hasan Fehmi suikastıyla hazırlandı

31 Mart’ın zemini Hasan Fehmi suikastıyla hazırlandı

"Serbesti" gazetesinin başyazarı olan Hasan Fehmi, Meşrutiyet'e zemin hazırlayan İttihat ve Terakki'yi sert biçimde eleştirdiği için sık sık ölüm tehditleri alıyordu. II. Meşrutiyet'in ardından, Hasan Fehmi'nin Galata Köprüsü'nde öldürülmesi ülkede büyük bir infiale sebep oldu. Meclis'te iktidar ve muhalefeti birbirine düşüren bu provokasyon, Osmanlı'yı dönüşü olmayan yola sürükleyen 31 Mart Vakası'nın da habercisiydi. Peki, Hasan Fehmi'yi kim, neden öldürdü?

ABD gerçekten Ay’a ayak bastı mı?

ABD gerçekten Ay’a ayak bastı mı?

Bundan tam yarım asır önce bugün, ABD Ay'a gittiğini tüm dünyaya duyurdu. Astronot Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ay'ın yüzeyine iniş yapan ilk insanlar oldu. Peki, ABD gerçekten Ay'a ayak bastı mı? Soğuk Savaş yıllarında Sovyetler Birliği'ne karşı girdiği uzay yarışının galibi mi? Konuyla ilgili teoriler ne söylüyor? Ay'a gidilip gidilmediğine dair en popüler tez ve antitezler neler? Bu soruların cevabını sizler için derledik.

Cuma olan haftalık tatil neden pazar gününe alındı?

Cuma olan haftalık tatil neden pazar gününe alındı?

Bundan 84 yıl önce, Cuma tatili uygulaması son buldu ve hafta tatili pazar gününe alındı. Hemen ardından Yahudilerin hafta tatili olan cumartesi günü, önce yarım gün sonra ise tam gün tatil edildi. Gerçekleştirilen bu değişimler "modernleşme" kılıfında "Batılılaşma" dayatmasının birer parçasıydı. Arif Nihat Asya, o günlere dair düşüncelerini şu sözlerle dizelerine taşımıştı: "Bize bir nazar oldu. Cumamız pazar oldu. Ne olduysa hep azar azar oldu!"

'İki Kemal'den biri olan İttihatçı'nın Abdülhamid ve hilafet itirafı

'İki Kemal'den biri olan İttihatçı'nın Abdülhamid ve hilafet itirafı

İttihat ve Terakki'ye büyük hizmetlerde bulunmuş etkili bir isimdi Kara Kemal. Adının herhangi bir kanıt olmadan Mustafa Kemal'e yapılması planlanan İzmir Suikastı'na karışması, onu yolun sonuna getirdi. Gıyabında çıkarılan idam kararı sonrası, saklandığı tavuk kümesinde şüpheli bir şekilde intihar etti. Kimilerine göreyse öldürüldü. Osmanlı'yı yıkma ve hilafeti kaldırma faaliyetleri konusundaki pişmanlığını Kemal Tahir; Abdülhamid konusunda yaşadığı vicdan azabını yakın akrabası Necip Fazıl kaleme alacaktı.

Tarih sahnesinde ‘Ulu Hakan’: Sultan Abdülhamid

Tarih sahnesinde ‘Ulu Hakan’: Sultan Abdülhamid

Bundan tam 143 yıl önce bugün Sultan II. Abdülhamid, Osmanlı İmparatorluğu’nun 34’üncü padişahı ve 113’üncü İslam halifesi olarak tahta çıktı. Amcası Abdülaziz’in şüpheli ölümüne ve ağabeyi V. Murad’ın azline tanık olmuş; o zamana kadar tahta geçeceğini asla düşünmemişti. 33 yıllık hükümdarlığı boyunca Osmanlı topraklarına birçok hizmette bulunmuş, devlet ve hilafet mührünü abdestsiz basmayacak kadar dindar bir yaşam sürmüştü.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN