Arama

Yakın Tarih

ABD’de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimleri

ABD’de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimleri

ABD'de siyahi George Floyd'un, beyaz bir polis tarafından gözaltında öldürülmesinin ardından yeni bir ırkçılık olayı daha yaşandı. Wisconsin eyaletinde polis, bir siyahiyi arkadan 7 el ateş ederek vurdu; yaralının durumunun ise ağır olduğu bildirildi. Irkçılık ve ayrımcılık konusunda sicili bir hayli kabarık olan ABD tarihinin bazı dönüm noktaları, bugün siyahilerin ellerinde bulundurdukları hakların mihenk taşını oluşturuyor. ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembolleri haline gelen, ayrımcılığın karşısında duran ve kitleleri harekete geçirerek sivil haklar konusunda devrim yaratan isimleri derledik.

Hangi devlet, kaç yıl Osmanlı himayesinde kaldı?

Hangi devlet, kaç yıl Osmanlı himayesinde kaldı?

Üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti, dünya siyasetine yön veren, fetihler yoluyla pek çok ülkeyi hakimiyeti altına alan ve bu coğrafyalarda İslam'ın yayılmasını sağlayan bir cihan imparatorluğuydu. Asırlar boyunca barışın hakim olduğu bu topraklar, Osmanlı'dan koparıldıktan sonra asla eski huzuruna kavuşamadı. Peki, hangi devlet, kaç yıl Osmanlı himayesinde kaldı?

Hiroşima ve Nagazaki'ye neden atom bombası atıldı? Hiroşima'da kaç kişi öldü?

Hiroşima ve Nagazaki'ye neden atom bombası atıldı? Hiroşima'da kaç kişi öldü?

İkinci Dünya Savaşı'nın Pasifik muharebelerinde ABD, Japonya'ya 3 gün içinde 2 atom bombası attı. 6 Ağustos'ta Hiroşima, 9 Ağustos'ta Nagazaki şehirlerinin bombalanmasının üzerinden 75 yıl geçti. "Little Boy" adlı bomba Hiroşima'nın yüzde 70'ini yok etmiş, "Fat Man" isimli bomba ise Nagazaki'nin yarısını küle çevirmiş; Japonya'ya göre yarım milyon insanın ölümüne sebep olmuştu. Ancak ilerleyen yıllarda bu bombaların etkisinin bununla sınırlı kalmayacağı anlaşıldı. Peki, bombaların insan sağlığına etkisi ne oldu? Hiroşima ve Nagazaki'ye neden atom bombası atıldı? Hiroşima'da kaç kişi öldü? ABD'nin gerekçesi neydi?

İnsanlık tarihinin kara lekesi: Çerkes Sürgünü

İnsanlık tarihinin kara lekesi: Çerkes Sürgünü

1864 yılında Rusya, stratejik önemi nedeniyle Çerkesya'yı boşaltma kararı almış, burada yaşayan Müslüman halkı sürgüne zorlamıştı. Osmanlı topraklarına sürgün edilen Çerkesler, kıyılarda süngülerle bekleyen Rus askerlerinin zoruyla gemilere kapasitenin üzerinde yüklenmiş, büyük çoğunluğu açlık, susuzluk ve salgın hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirmişti. Öyle ki, yolculuk sırasında hastalık belirtileri gösterenler gemiden aşağı atılır hale gelmişti. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Çerkes Sürgünü'ne dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

Tarihimizin ilk bisiklet fabrikası nasıl kuruldu?

Tarihimizin ilk bisiklet fabrikası nasıl kuruldu?

Dünya tarihinde ilk bisiklet 1839 yılında icat edildi. 46 yıl sonra bir Amerikalının bisikletle Osmanlı topraklarında dolaşması ise dönemin gazetelerinde büyük yankı uyandırdı. Peki, Osmanlı'da bisiklet ne zaman yaygınlaşmaya başladı? İlk olarak hangi şehirlerde kullanıldı? Bisiklete olan tutkusu sebebiyle düzenlenen birçok yarışta birincilik kazanarak spor tarihine geçen Cavit Cav, tarihimizin ilk bisiklet fabrikasını nasıl kurdu?

Ömer Halisdemir o kahramanlığı göstermese ne olurdu?

Ömer Halisdemir o kahramanlığı göstermese ne olurdu?

15 Temmuz darbe girişiminin seyrini değiştiren ve darbeye karşı direnişin simgesi haline gelen Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi "yolun sonunda şehadet" olduğunu bilerek, gözünü kırpmadan öldürdü. Halisdemir, olay yerinde hain darbeci askerler tarafından 30 kurşunla şehit edildi. Peki, darbenin engellenmesinde büyük rol oynayan Halisdemir, 15 Temmuz gecesi o kahramanlığı göstermese ne olurdu?

15 Temmuz gecesi ile ilgili öne çıkan detaylar

15 Temmuz gecesi ile ilgili öne çıkan detaylar

15 Temmuz, devletin her alanına sinsice sızan FETÖ'nün, devlete ait silahları millete doğrulttuğu gece… Demokrasi tarihine kara bir leke olarak düşen 15 Temmuz hain darbe girişiminde hedef, demokratik yönetimi rafa kaldırmaktı. Devletin en üst düzey kurumları bombalandı; düşmana karşı kullanılması gereken mermiler halkı hedef aldı. Türk halkı, demokrasi için tek yürek oldu ve pek çok vatandaş, canını hiçe sayarak hainlerin, tankların, namluların önünde durdu. O hain gecede 251 vatandaşımız şehit edildi, 2 bin 194 kişi yaralanarak gazi oldu. 15 Temmuz gecesi ile ilgili öne çıkan detayları derledik.

Osmanlı çekirge istilası ile nasıl mücadele etti?

Osmanlı çekirge istilası ile nasıl mücadele etti?

Çöl bölgelerinden sürüler halinde gelen çekirgeler, Osmanlı Devleti'ni bir dönem maddi ve manevi olarak büyük zarara uğratmıştı. Halkın aldığı tedbirler yetersiz kalınca, Osmanlı Hükümeti 1908 yılında çekirgeleri yok etmek için bir nizamname yayımladı. Bu nizamnamenin içeriği neydi? Halk kendi içinde çekirge istilası ile mücadelede ne tür tedbirler aldı? Çekirgelerden kurtulabilmek için hangi hayvanın yardımlarına başvuruldu? İşte Osmanlı'nın çekirge istilasına karşı aldığı önlemlerin ayrıntıları..

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN