Arama

Yakın Tarih

Halifeliğin kaldırıldığı haberine Abdülmecid’in söylediği ilk söz

Halifeliğin kaldırıldığı haberine Abdülmecid’in söylediği ilk söz

Osmanlı Devleti'nin 4 asır boyunca sürdürdüğü hilafet makamı, 1924 yılında alınan bir kararla sonlandırıldı. İslam alemini birleştiren bu makamın ilga edilmesi, özellikle Müslüman sömürgeleri olan emperyalist devletlerin işine geliyordu. Halifeliğin kaldırılması, geçmişten günümüze daima tartışılan bir konu oldu. Ancak Halife Abdülmecid Efendi'nin bu haberi nasıl aldığı, o gün nelerin yaşandığı hiç konuşulmadı. İslam'ın son halifesi Abdülmecid Efendi, hilafetin ilgası haberine ne tepki verdi? Hanedan üyeleri ile birlikte saraydan nasıl çıkarıldı?

Ömer Halisdemir o kahramanlığı göstermese ne olurdu?

Ömer Halisdemir o kahramanlığı göstermese ne olurdu?

15 Temmuz darbe girişiminin seyrini değiştiren ve darbeye karşı direnişin simgesi haline gelen Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi "yolun sonunda şehadet" olduğunu bilerek, gözünü kırpmadan öldürdü. Halisdemir, olay yerinde hain darbeci askerler tarafından 30 kurşunla şehit edildi. Peki, darbenin engellenmesinde büyük rol oynayan Halisdemir, 15 Temmuz gecesi o kahramanlığı göstermese ne olurdu?

15 Temmuz gecesi ile ilgili öne çıkan detaylar

15 Temmuz gecesi ile ilgili öne çıkan detaylar

15 Temmuz, devletin her alanına sinsice sızan FETÖ'nün, devlete ait silahları millete doğrulttuğu gece… Demokrasi tarihine kara bir leke olarak düşen 15 Temmuz hain darbe girişiminde hedef, demokratik yönetimi rafa kaldırmaktı. Devletin en üst düzey kurumları bombalandı; düşmana karşı kullanılması gereken mermiler halkı hedef aldı. Türk halkı, demokrasi için tek yürek oldu ve pek çok vatandaş, canını hiçe sayarak hainlerin, tankların, namluların önünde durdu. O hain gecede 251 vatandaşımız şehit edildi, 2 bin 194 kişi yaralanarak gazi oldu. 15 Temmuz gecesi ile ilgili öne çıkan detayları derledik.

Osmanlı’nın son akademisi: Daru’l-Hikmeti’l-İslamiye

Osmanlı'nın son akademisi: Daru'l-Hikmeti'l-İslamiye

Osmanlı’nın son dönemlerinde kurulan teşkilat olarak bilinen Daru’l-Hikmeti’l-İslâmiye’nin görevi, modernleşmeyle birlikte ortaya çıkan sorunlara İslam’a uygun bir şekilde çözüm üretmekti. Diğer yandan da İslam’a ve topluma zarar verecek fikir akımlarına karşı mücadele etme gibi bir misyonu vardı. Genç yazar Ahmet Akif Albayrak, Sadık Albayrak’ın “Son Devrin İslam Akademisi” adlı kitabından yararlanarak, Daru’l-Hikmeti’l-İslâmiye hakkındaki önemli detayları kaleme aldı.

Hellmut Ritter kimdir? Fuat Sezgin’i İslam bilim tarihine nasıl yönlendirdi?

Hellmut Ritter kimdir? Fuat Sezgin'i İslam bilim tarihine nasıl yönlendirdi?

Hellmut Ritter, neşrettiği, telif ettiği eserler ve tercümeleriyle İslam tarihine ışık tutan; İslam kültür ve medeniyetine dair çalışmaları Batı'da tanıtan bir bilim insanı. Eğitimini Almanya'da tamamlayan Ritter, Birinci Dünya Savaşı sırasında askerliğini İstanbul ve Irak'ta yaptı; Türkçe ve Arapçasını bu coğrafyada geliştirdi. Ritter, İstanbul'da bulunan kütüphanelerdeki yazma eserlerin zenginliğini fark etmiş; İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü'nün kurulmasına öncülük etmiş ve Türkiye'de çağdaş Doğu dilleri ve bilimi üzerine araştırmaları başlatmıştı. İslam bilim tarihi profesörü Fuat Sezgin'i bu alana yönlendiren de oydu…

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN