Arama

Yakın Tarih

Tarihe tanıklık eden mimari şaheser: Vahdettin Köşkü

Tarihe tanıklık eden mimari şaheser: Vahdettin Köşkü

Bundan iki asır önce inşa edilen ve Vahdettin'in planını bizzat çizdiği Vahdettin Köşkü, mimari bir şaheser olarak anılıyor ve bugün birçok diplomatik zirveye ev sahipliği yapıyor. Sultan Vahdettin'in şehzadelik dönemini geçirdiği; "Ben devlet ve memleketime hizmet etmek ümidinde bulunmasaydım, köşkümden çıkmazdım" dediği köşkün hikâyesini sizler için derledik.

Türkiyenin Japonlara yardım elini uzattığı operasyon

Türkiye'nin Japonlara yardım elini uzattığı operasyon

34 yıl önce Irak-İran Savaşı’nda Tahran’da mahsur kalan 215 Japon’un THY tarafından kurtarılması Yuvaya Dönüş filmiyle tekrar gündemde. Türk-Japon ilişkilerinde Ertuğrul Fırkateyni olayından sonra dönüm noktası olan bu operasyonu Japonlar hiç unutmadı. O yolcular 2010’daki Van depreminde Türkiye’ye yardım eli uzattı.

Piri Reis‘in eseri Kitab-ı Bahriye hangi bilgileri içeriyordu?

Piri Reis‘in eseri Kitab-ı Bahriye hangi bilgileri içeriyordu?

Tüm dünyada yaygın inanış, pusulanın Çinliler tarafından Feng Shui'de kullanılmak üzere icat edildiği, daha sonra denizciler tarafından denizciliğe uygun hale getirildiği yönünde. Oysa mıknatıslı pusulaya ait en eski bulgulara, Muhammed Avfi'nin yazdığı Hikâyeler adlı Farsça eserde rastlanır. Piri Reis'in denizcilere Akdeniz kıyıları ve adaları hakkında bilgi veren Kitab-ı Bahriye adlı eseri ise modern deniz yolculuğunun rotasını hazırlamıştır.

İstanbul’u ihya eden Sultan Abdülhamid’in hizmetleri

İstanbul’u ihya eden Sultan Abdülhamid’in hizmetleri

Üç kıtaya hükmeden büyük bir imparatorluğun en zor dönemlerinin mirasını omuzlarına alan bir hükümdardı, Sultan II. Abdülhamid. Dünyanın en buhranlı döneminde tahta çıkmasına rağmen, Osmanlı Devletinin yükselmesi için eğitim, bilim, teknoloji ve sanayiye daima büyük önem verdi. Demiryollarından, hastanelere, mühendislik okullarından camilere, fabrikalardan hayır kurumlarına kadar İstanbul'a sayısız eser kazandırdı. Onun imzası bulunan mimari yapılar ise bir kitapta toplandı. Bizler de, "Ulu Hakan"ın İstanbul'a kazandırdığı bu paha biçilmez eserleri sizler için derledik.

Kamboçya’yı ‘ölüm tarlasına’ çeviren örgüt: Kızıl Kmerler

Kamboçya’yı ‘ölüm tarlasına’ çeviren örgüt: Kızıl Kmerler

20'nci yüzyılın sonlarında ortaya çıkan, dünyanın en baskıcı ve en kanlı rejimlerinden biriydi, Kızıl Kmer rejimi. Kısa sürede, "sosyalizm" ve "komünizm" adı altında milyonlarca insanı katlettiler. Kızıl Kmerler tarafından öldürülmek için değil rejime karşı olmak; gözlük veya saat takmak, kitap okumak veya yabancı dil bilmek dahi yetiyordu. Müslümanlara sistematik katliam uygulayan Kızıl Kmerler, çocuklara "anne", "baba" demeyi yasaklamışlar; aile kurumunu yok etmeyi hedeflemişlerdi. Katliamlarıyla Kamboçya'yı bir "ölüm tarlasına" çeviren Kızıl Kmerlerin, kendi halkına yaşattığı bu zulmü sizler için derledik.

Ünlü ressamların tuvalinden Osmanlı sultanları

Ünlü ressamların tuvalinden Osmanlı sultanları

Osmanlı Devleti'nin 1299 yılındaki kuruluşundan itibaren 36 padişah bu topraklarda hüküm sürdü. Onları, yazılı metinlerden öğrendiklerimizin yanı sıra ünlü ressamların tuvallerine aktardıklarıyla gözümüzde canlandırdık. Gravür, yağlıboya, suluboya ve fildişi üzerine boyama gibi çeşitli tekniklerde yapılmış olan bu portreler, tarihe adeta bir ışık tuttular. Osmanlı sultanlarının portreleri ve onlara dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

Tarihin en soğuk günü: Sarıkamış Harekâtı

Tarihin en soğuk günü: Sarıkamış Harekâtı

Osmanlı Devleti tarihinin en acı hadiselerinden biriydi Sarıkamış Harekâtı. Ruslarla savaşmak üzere yola çıktı Osmanlı askerleri ve 104 yıl önce bugün, harekâta başladılar. Zorlu koşullar nedeniyle sadece 18 gün sürebilen harekâtın ardından, yaklaşık 60 bin Osmanlı askeri yaşamını yitirdi. Onların şehâdet şerbeti içmelerine sebep olan şey ise düşman mermisi değil; soğuk havaydı.

Tarihe ayna tutan fotoğraflarla Osmanlı kartpostalları

Tarihe ayna tutan fotoğraflarla Osmanlı kartpostalları

Kimi zaman gittiğimiz yerlerden hatıra niyetine aldığımız, kimi zamansa sevdiklerimize en içten dileklerimizi sunduğumuz bir araçtı kartpostal. Uzun bir geçmişe dayanan kartpostal geleneğinin Osmanlı'da yaygınlaşması ise 1893 tarihinde Chicago'da gerçekleşen bir fuar sonrası olmuştu. Tarihimizin en kapsamlı kartpostal koleksiyonunu derlediğimiz bu haberimizde, Fas, Tunus, Cezayir, Mısır, Lübnan, Filistin, Suriye, Anadolu ve Balkanlar gibi Osmanlı'nın en nadide coğrafyalarından 1900'lü yıllara dair esintileri sizlerle buluşturuyoruz.

Medeniyeti İslâm’ın Amentüsü’nde arayan vatan şairi: Mehmet Âkif Ersoy

Medeniyeti İslâm’ın Amentüsü’nde arayan vatan şairi: Mehmet Âkif Ersoy

İslâm ve vatan aşığı, İstiklâl Marşı’nın güftekârı, “vatan şairi” Mehmet Âkif Ersoy’un bütün hayatı mücadelelerle geçti. Millî Mütareke döneminde kurtuluş hareketlerine destek veren Mehmet Âkif, millî şiirimizin dizelerine de imzasını attı. Fakat o çok sevdiği “öz vatanından dünyada cüdâ” oldu ve “vatan haini” ilân edildi. Mısır’a iltica ettirilen Âkif, ancak yıllar sonra kansere yakalandığında Türkiye’ye dönebildi ve kısa süre sonra da yaşama gözlerini yumdu.

Anadolu tarihine ışık tutacak ‘Sis Seyahatnamesi’ ve Ahmet Nazif Efendi

Anadolu tarihine ışık tutacak ‘Sis Seyahatnamesi’ ve Ahmet Nazif Efendi

Bir sahaf dükkânı ve önünden el arabası ile geçen bir hurdacı… Arabanın üzerinde metal ve plastik hurdalar ve birkaç tane de kitap… Böyle başladı Ahmet Nazif Efendi’nin “Sis Seyahatnamesi”nin yeniden keşfedilme hikâyesi. Osmanlı devlet adamı, hattat ve yazar Ahmet Nazif Efendi’nin kendi el yazısıyla kaleme aldığı bu kıymetli eser, günümüz Türkçesine çevrilerek, okuyucuların beğenisine sunuldu. 1908 yılında, Kayseri’den Adana’ya yapılan bir yolculuğu konu alan eserde, Anadolu şehirlerine dair birbirinden değerli bilgiler yer alıyor.

Tarih sahnesinden beyaz perdeye: Koca Yusuf

Tarih sahnesinden beyaz perdeye: Koca Yusuf

Dünya güreş tarihine adını altın harflerle yazdıran bir isim, Koca Yusuf. Genç yaşlarda "Başpehlivanlık" unvanı aldı; mindere çıkan ve grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı oldu. Tüm cihana "Korkunç Türk" lakabıyla nam salan Koca Yusuf, bundan 120 yıl önce elim bir gemi kazası sonucu yaşamını yitirdi. Onun başarılarla dolu hayat hikâyesi, Sinehane tarafından gerçekleştirilecek film projesiyle beyazperdeye çıkmaya hazırlanıyor. Bu proje vesilesiyle "Koca Yusuf kimdir?" sorusunun cevabını ve onun yaşam öyküsünü sizler için derledik.

Abdülhamid’in ‘toprak isteyen’ Siyonist lidere cevabı

Abdülhamid’in ‘toprak isteyen’ Siyonist lidere cevabı

Emperyalist güçler tarafından paramparça edilme kavgasına, vatan ve milletinin selâmeti için dimdik durdu Sultan Abdülhamid. Siyonizm lobisinin harekete geçtiği günlerdi ve Yahudiler, bir devlet kurmak için üç kıtaya hükmeden Osmanlı Sultanından "toprak satın almak" istiyorlardı. Abdülhamid'in yanıtı ise oldukça netti…

Siyonizmin kanlı hedefleri için Osmanlı’dan kopardılar!

Siyonizmin kanlı hedefleri için Osmanlı’dan kopardılar!

Geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Trump, Filistin'in varlığını bir kez daha hiçe sayarak, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını belirtti. Dünyanın ve BM'nin verdiği büyük tepkilere rağmen, ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyarak cehennemin kapılarını açtı. Bunun üzerine Filistin'de "Üçüncü İntifada" çağrısı yapıldı ve çatışmalar başladı. Bu çatışmaları, abluka altındaki Gazze'de hâlen devam eden ve 200'ün üzerinde Filistinlinin şehit olduğu "Büyük Dönüş Yürüyüşü" izledi... Bundan 101 yıl önce bugün, Filistin toprakları Osmanlı'dan koparıldı ve bölgede o günden bu yana kan hiç durmadı.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN