Arama

Yakın Tarih

Pierre Loti İstanbul’u nasıl anlattı?

Pierre Loti İstanbul’u nasıl anlattı?

Pierre Loti 1890 yılında İstanbul'a gelmiş, bu şehirde şahit olduğu olayları bir roman gibi kaleme almıştı. Fransız Pierre Loti, İslam ülkelerindeki çekişmesiz ve hoşgörülü yaşama özenmiş, İstanbul'da kaldığı süre boyunca yerel kıyafetler giyerek halkın arasına karışmıştı. Peki, ardında 40'tan fazla eser bırakan Pierre Loti'nin "bu topraklara özgü bir gelenek" olarak adlandırdığı konu neydi? İstanbul sokaklarında Pierre Loti'nin dikkatini hangi olaylar çekmişti? Fikriyat okuyucuları için derledik.

Abdülhamid’in Yıldız Sarayı’na inşa ettirdiği fabrika

Abdülhamid’in Yıldız Sarayı’na inşa ettirdiği fabrika

Sultan II. Abdülhamid'in Yıldız Sarayı içerisinde kurduğu çini fabrikasının hikayesini biliyor musunuz? Peki ya, ilk olarak saray ve çevresinin porselen ve çini ihtiyacını karşılamayı hedefleyen bu kuruluşun daha sonra etki alanını giderek büyüttüğünü? Veya ürünlerinde ay-yıldız ambleminin yer aldığını? Sultan Abdülhamid'in kurduğu Yıldız Çini Fabrika-i Hümayunu'na dair bilinmeyenleri siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçı

Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçı

Fotoğrafçılığa oldukça büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in, hangi isimlere "Saray Fotoğrafçısı" unvanı verdiğini biliyor musunuz? Peki ya, Abdülhamid'in hapishanedeki mahkumların fotoğraflarını neden çektirdiğini? Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçının hayatını ve onların gözünden o döneme ait fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Ayasofya cami olduğu dönemde nasıl görünüyordu?

Ayasofya cami olduğu dönemde nasıl görünüyordu?

Ayasofya, Osmanlı için fethin en önemli sembolüydü. Asırlar boyu dimdik ayakta kalan, ihtişamını nesilden nesile aktaran Ayasofya, sanata olan düşkünlüğü ile tarihte iz bırakan hükümdarlardan Sultan Abdülmecid'in yaptırdığı gravürlerle ölümsüzleşti. Peki, Ayasofya cami olduğu dönemde nasıl görünüyordu?

I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı askerlerinin bilinmeyen fotoğrafları

I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı askerlerinin bilinmeyen fotoğrafları

Resmi rakamlara göre toplam 8.556.315 ölü, 21.219.452 yaralı ve 7.750.945 kayıp ve esir bırakan; başta Osmanlı Devleti'nin parçalanmasıyla coğrafi sınırların değişmesine neden olan Birinci Dünya Savaşı, bir asır önce son buldu. Sizler için, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı askerlerinin bilinmeyen fotoğraflarını derledik.

Tarihin en iyi tıp fakültelerinden biri; Mekteb-i Tıbbiye

Tarihin en iyi tıp fakültelerinden biri; Mekteb-i Tıbbiye

Sultan II. Abdülhamid zamanında dünyanın en ileri tıp fakültelerinden biri haline gelen Mekteb-i Tıbbiye'nin kurulduğu 14 Mart, her sene tıp bayramı olarak da kutlandığını biliyor muydunuz? Ya da Avrupa'nın İstanbul'daki tıp fakültesini önemsemediğini duyan Abdülmecid'in bunun üzerine fakülte öğrencilerini Viyana'ya gönderip talebelerin de bitirme sınavlarında yüksek başarı kazandığını? İşte sizler için İBB Atatürk Kitaplığından Mekteb-i Tıbbiye Şahane'nin ilk kez ortaya çıkan fotoğrafları…

Osmanlı'nın ilk fotoğrafçılarından Pascal Sebah ve İstanbul camileri

Osmanlı'nın ilk fotoğrafçılarından Pascal Sebah ve İstanbul camileri

Pascal Sebah, Osmanlı topraklarında fotoğrafçılığın başladığı ilk dönemlerde, sanatını kadrajına sığdıran bir ustaydı. Sultan II. Abdülhamid döneminde yaşamış, onun 33 bin fotoğraftan oluşan büyük arşivine görüntülediği karelerle damgasını vurmuştu. Osmanlı'nın ilk fotoğrafçılarından Pascal Sebah'a dair bilinmeyenleri ve onun objektifinden İstanbul camilerinin o dönemdeki görüntülerini sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivlerinden Kudüs fotoğrafları

Osmanlı arşivlerinden Kudüs fotoğrafları

Kudüs, Osmanlı topraklarının en mukaddes mekânlarından biriydi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmaya başlamış, Osmanlı sultanları Kudüs ve çevresinin görüntülenmesi emrini vermişti. Osmanlı arşivlerinden "gökte yapılıp yere indirilen şehir" Kudüs'ün bir asırlık fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

İstanbul’un havadan çekilen fotoğrafları

İstanbul’un havadan çekilen fotoğrafları

Tarih öncesi geçmişe sahip bir şehir İstanbul. Siluetini masmavi boğazıyla süsleyen İstanbul, aynı zamanda dünyada iki kıtayı birbirine bağlayan tek şehir. Asırlar boyu imparatorluklara başkentlik yapan İstanbul'un 1937 yılında helikopter ile havadan çekilmiş fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Paris

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Paris

Paris, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir Avrupa şehri. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, Osmanlı döneminde de oldukça popüler şehirlerden biriydi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmaya başlamış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Paris'in tarihi fotoğraflarını siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN