Arama

Yakın Tarih

Aliya İzzetbegoviç’in hatıralarıyla dolu evi

Aliya İzzetbegoviç'in hatıralarıyla dolu evi

Bağımsız Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in yaşadığı mütevazı ev, bizlere onun hayatından önemli kesitler sunar. Ömrünü İslam düşüncesine ve Bosna'nın bağımsızlığına adayan lider, son yüzyılın en büyük önderleri arasında gösterilir.

Osmanlı’da kadın öğretmen yetiştiren kurum: “Darülmuallimat”

Osmanlı’da kadın öğretmen yetiştiren kurum: “Darülmuallimat”

Kız öğretmen okulları, Tanzimat devrinde kızlara ait mekteplerin faaliyete geçmesi üzerine bayan öğretmen yetiştirmek için açılmıştı.1870 yılında Osmanlı Devleti'nde açılan bu okullara 'Darülmuallimat' adı verildi. Peki, kız öğretmen okullarının açılma sebebi neydi? Bu kurumlar, dönemin eğitimcileri ve aydınları tarafından hangi noktalarda eleştirildi? İmparatorluk topraklarındaki ilk açılan Darülmuallimat hangisiydi, zamanla ne tür değişimlere uğradı? İşte ilk kadın öğretmenlerin yetiştirildiği Darülmuallimatlar...

Kazım Karabekir’in bakımını üstlendiği Gürbüz Çocuklar Ordusu

Kazım Karabekir’in bakımını üstlendiği Gürbüz Çocuklar Ordusu

Doğu Cephesi'nde küçücük yaşlarda öksüz ve yetim kalan binlerce çocuk ve onlara sahip çıkan bir komutan… Kâzım Karabekir, doğuda Ermeni Mezalimi sonucu mağdur olan binlerce yetimin bakımını ve eğitimini üstlenmiş; kolordudaki ustalar onlara sanat, subaylar ise okuma yazma öğretmişlerdi. Daha o yaşlarda askeri üniformayı giyip bir ömür boyu çıkarmayan Gürbüz Çocuklar Ordusu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin belkemiği olmuş; Kazım Karabekir, o tarihten sonra "yetim babası" olarak anılmaya başlamıştı.

Osmanlı’nın Alman komutanı: Liman von Sanders

Osmanlı'nın Alman komutanı: Liman von Sanders

Osmanlı, Almanya ile ordunun ıslahı ve subayların yetiştirilmesi üzerine iş birliği yapar. Bunun üzerine yurtdışından bir askeri kurul gelir. 1913 yılında İstanbul'a gelen kurulu zorlu bir süreç bekler. Başlarında bulunan Liman von Sanders'in yaşadıkları yakın tarihimizin dönüm noktalarını oluşturur. Gelin, ordumuza başkanlık eden bu ismin hayatına ve yaşadıklarına birlikte bakalım.

II. Abdülhamid’in Denizlerdeki Kolu: Hasan Hüsnü Paşa

II. Abdülhamid’in Denizlerdeki Kolu: Hasan Hüsnü Paşa

Otuz üç yıllık II. Abdülhamid döneminde en uzun süre nazırlık yapan kişi Hasan Hüsnü Paşa'dır. Bu zor dönemde paşa, sultana olan sadakati ve hayatını denizciliğe adamasıyla öne çıkar. Denizcilik Müzesi'ni kuran, yaptırdığı camiler, kütüphaneler ve çeşmeler ile hayırla yâd edilen Paşa'nın hayatını sizler için araştırdık.

Tahtakale ismi nereden geliyor?

Tahtakale ismi nereden geliyor?

İstanbul coğrafi konumuyla birlikte ticaretin döndüğü önemli bir noktadır. Ticaretin, kültürün, kısacası hayatın merkezi haline gelen Asitane'nin bazı semtleri vardır ki, ismiyle dikkat çeker. Bu semtlerden biri de Tahtakale'dir. İsmiyle ilgili çokça yorum yapılan, günümüzde de önemini koruyan bu ticaret merkezinin adının nereden geldiğine birlikte bakalım.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN