Arama

Yakın Tarih

15 Temmuz gecesi ile ilgili öne çıkan detaylar

15 Temmuz gecesi ile ilgili öne çıkan detaylar

15 Temmuz, devletin her alanına sinsice sızan FETÖ'nün, devlete ait silahları millete doğrulttuğu gece… Demokrasi tarihine kara bir leke olarak düşen 15 Temmuz hain darbe girişiminde hedef, demokratik yönetimi rafa kaldırmaktı. Devletin en üst düzey kurumları bombalandı; düşmana karşı kullanılması gereken mermiler halkı hedef aldı. Türk halkı, demokrasi için tek yürek oldu ve pek çok vatandaş, canını hiçe sayarak hainlerin, tankların, namluların önünde durdu. O hain gecede 251 vatandaşımız şehit edildi, 2 bin 194 kişi yaralanarak gazi oldu. 15 Temmuz gecesi ile ilgili öne çıkan detayları derledik.

Osmanlı’nın son akademisi: Daru’l-Hikmeti’l-İslamiye

Osmanlı'nın son akademisi: Daru'l-Hikmeti'l-İslamiye

Osmanlı’nın son dönemlerinde kurulan teşkilat olarak bilinen Daru’l-Hikmeti’l-İslâmiye’nin görevi, modernleşmeyle birlikte ortaya çıkan sorunlara İslam’a uygun bir şekilde çözüm üretmekti. Diğer yandan da İslam’a ve topluma zarar verecek fikir akımlarına karşı mücadele etme gibi bir misyonu vardı. Genç yazar Ahmet Akif Albayrak, Sadık Albayrak’ın “Son Devrin İslam Akademisi” adlı kitabından yararlanarak, Daru’l-Hikmeti’l-İslâmiye hakkındaki önemli detayları kaleme aldı.

Hellmut Ritter kimdir? Fuat Sezgin’i İslam bilim tarihine nasıl yönlendirdi?

Hellmut Ritter kimdir? Fuat Sezgin'i İslam bilim tarihine nasıl yönlendirdi?

Hellmut Ritter, neşrettiği, telif ettiği eserler ve tercümeleriyle İslam tarihine ışık tutan; İslam kültür ve medeniyetine dair çalışmaları Batı'da tanıtan bir bilim insanı. Eğitimini Almanya'da tamamlayan Ritter, Birinci Dünya Savaşı sırasında askerliğini İstanbul ve Irak'ta yaptı; Türkçe ve Arapçasını bu coğrafyada geliştirdi. Ritter, İstanbul'da bulunan kütüphanelerdeki yazma eserlerin zenginliğini fark etmiş; İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü'nün kurulmasına öncülük etmiş ve Türkiye'de çağdaş Doğu dilleri ve bilimi üzerine araştırmaları başlatmıştı. İslam bilim tarihi profesörü Fuat Sezgin'i bu alana yönlendiren de oydu…

Radyolar hayatımızın neresinde?

Radyolar hayatımızın neresinde?

Yaklaşık bir asır önce hayatımıza giren radyo, en çok tercih edilen kitle iletişim araçlarından biri olarak popülerliğini koruyor. Yayın içerikleri ve çeşitliliğinin arttığı, tematik kanalların ortaya çıktığı ve internet teknolojileri ile dijitalleşen radyolar, farklı platformlar ortaya çıksa da halen tercih ediliyor. RTÜK'ün verilerine göre, Türkiye'de günlük radyo dinleme süresi ortalama 1 saat 43 dakika. Peki, radyodan neden vazgeçemiyoruz? 13 Şubat Dünya Radyo Günü dolayısıyla "Radyolar hayatımızın neresinde?" sorusunun cevabını derledik.

Cuma olan haftalık tatil neden pazar gününe alındı?

Cuma olan haftalık tatil neden pazar gününe alındı?

Bundan 84 yıl önce, Cuma tatili uygulaması son buldu ve hafta tatili pazar gününe alındı. Hemen ardından Yahudilerin hafta tatili olan cumartesi günü, önce yarım gün sonra ise tam gün tatil edildi. Gerçekleştirilen bu değişimler "modernleşme" kılıfında "Batılılaşma" dayatmasının birer parçasıydı. Arif Nihat Asya, o günlere dair düşüncelerini şu sözlerle dizelerine taşımıştı: "Bize bir nazar oldu. Cumamız pazar oldu. Ne olduysa hep azar azar oldu!"

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN