Arama

Yakın Tarih

Ramazan’a dair anılarını kaleme alan 5 yazar

Ramazan’a dair anılarını kaleme alan 5 yazar

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden azat olan Ramazan'ın son günlerine yaklaşıyoruz. "Nerede o eski Ramazanlar" diye iç geçirenler için bu mübarek aya dair anılarını kaleme alan 5 yazarı Fikriyat olarak sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden tarihi Bursa fotoğrafları

Osmanlı arşivinden tarihi Bursa fotoğrafları

Üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğunun doğduğu yerdi, Bursa. Peki, Osmanlı için daima önemli olan bu şehrin bundan bir asır önce nasıl göründüğünü, burada sosyal yaşamın nasıl sürdüğünü biliyor musunuz? Fikriyat olarak, Osmanlı arşivinden Pascal Sebah ve Joaillier’in objektifinden tarihi Bursa fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

İnsanlık tarihinin kara lekesi: Çerkes Sürgünü

İnsanlık tarihinin kara lekesi: Çerkes Sürgünü

1864 yılında Rusya, stratejik önemi nedeniyle Çerkesya'yı boşaltma kararı almış, burada yaşayan Müslüman halkı sürgüne zorlamıştı. Osmanlı topraklarına sürgün edilen Çerkesler, kıyılarda süngülerle bekleyen Rus askerlerinin zoruyla gemilere kapasitenin üzerinde yüklenmiş, büyük çoğunluğu açlık, susuzluk ve salgın hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirmişti. Öyle ki, yolculuk sırasında hastalık belirtileri gösterenler gemiden aşağı atılır hale gelmişti. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Çerkes Sürgünü'ne dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı iletişiminde dönüm noktası: Osmanlı Telgraf Fabrikası

Osmanlı iletişiminde dönüm noktası: Osmanlı Telgraf Fabrikası

Osmanlı topraklarında ilk kurulan telgrafhaneler, yabancı vatandaşların tekelindeydi. Bu teknolojiyi yerli hale getirmek, iletişimi yabancıların tekelinden kurtarmak için ilk olarak Türk mühendisler yetiştirilmiş; daha sonra fabrika kurulmuştu. Özellikle savaş yıllarında büyük önem arz eden Osmanlı Telgraf Fabrikasına dair bilinmeyenleri siz Fikriyat okuyucularıyla buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden tarihi İstanbul fotoğrafları

Osmanlı arşivinden tarihi İstanbul fotoğrafları

İstanbul, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan, büyük imparatorluklara başkentlik yapmış bir şehir. Peki, siluetini masmavi boğazıyla süsleyen İstanbul’un bir asır önce nasıl göründüğünü, burada sosyal yaşamın nasıl sürdüğünü biliyor musunuz? Osmanlı arşivinden İstanbul’un tarihi fotoğraflarını siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Adnan Menderes’in idamından önceki son sözleri

Adnan Menderes’in idamından önceki son sözleri

27 Mayıs 1960 darbesi, tarihe "demokrasinin infazı" olarak geçti. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, bu darbenin ardından idam edildiler. Onların darbeye giden süreçte ve darbenin ardından kaleme aldıkları sözler, ailelerine ve siyasetçi arkadaşlarına gönderdikleri mektup ve telgraflara yansıdı. Peki, Adnan Menderes'in idamından önceki son sözleri neydi? Zorlu ve Polatkan idam kararını nasıl karşılamışlardı?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN