Arama

İslam Tarihi

İslam tarihinin ilkleri

İslam tarihinin ilkleri

İslam tarihinde pek çok sahabi, dünya üzerindeki ilklerin temsilcisi olmuştur. Peygamber Efendimizin risaleti ile İslam dini tebliğ edilmeye başlanmış ve iman edenler, maddi ve manevi anlamda Resul-i Ekrem'i desteklemişlerdir. Peki, İslam tarihinde Müslümanlığı kabul eden ilk kadın, ilk çocuk, ilk hür ve ilk köle kimlerdir? Şehitlik mertebesine erişen ilk Müslümanın ismi nedir? İdari, iktisat, hukuk ve eğitim gibi birçok alanda yaptığı yeniliklerle İslam devletinin ilk kez teşkilatlanmasını hangi halife sağlamıştır?

İslam tarihinde şehit olan ilk kadın Müslüman: Sümeyye bint Hubbat

İslam tarihinde şehit olan ilk kadın Müslüman: Sümeyye bint Hubbat

Resul-i Ekrem ile birlikte Müslüman olan ilk yedi sahabiden biriydi Sümeyye bint Hubbat. İslamiyet'i kabul ettiğini açıkladıktan sonra kendisi gibi Müslüman olan eşi Yasir bin Amir ile birlikte ağır hakaretlere ve işkencelere maruz kaldı. Bir gün Mekke'de kızgın güneşin altında işkence gördükleri sırada Resul-i Ekrem tarafından "Ey Yasir ailesi, dayanın! Müjdeler olsun ki yeriniz elbette cennettir" sözleriyle müjdelendiler. Sümeyye, İslam tarihinde şehitlik mertebesine erişen ilk kadın Müslüman oldu.

En çok hadis rivayet eden sahabeler

En çok hadis rivayet eden sahabeler

Varlığını Hz. Peygamber'den alan hadis, O'nun söz ve davranışlarını içerir. Sahabeler, nebevi kaynaktan gelen her bilgiyi büyük ciddiyet ve dikkatle dinledi, sözlerini hafızalarına nakşetti. Öyle ki Resulullah'ın lafızlarını en iyi şekilde tespit edebilmek için hayatlarını buna adadılar. Sizler için rivayet ettikleri hadisleri gelecek nesillere aktararak İslam'a büyük hizmette bulunan sahabeleri derledik.

Nurettin Topçu'nun kitapları

Nurettin Topçu'nun kitapları

Nurettin Topçu, düşünce dünyasında temas ettiği fikirlerin önemi ve derinliği bakımından Cumhuriyet döneminin değerli fikir adamları arasındadır. Anadolu ve İslam medeniyeti sentezi için çabalayan Topçu'nun kitapları, inanmış bir aydın ve mütefekkirin nasıl olması gerektiğinin en canlı örneklerindendir. Bilhassa, Var Olmak, İsyan Ahlakı, Ahlak, Büyük Fetih ve Türkiye'nin Maarif Davası, yazarın herkes tarafından çok sevilen kitapları arasındadır. Peki, Nurettin Topçu'nun kitapları nelerdir? İşte, 20'nci yüzyıl Türkiyesi'nin mütefekkiri Nurettin Topçu'nun kitapları…

İlim için kilometreleri yaya yürüyen Müslüman alimler

İlim için kilometreleri yaya yürüyen Müslüman alimler

Peygamberimize ilk vahiy "Oku!" emri ile gelmişti. İslam dini, ilmi daima yüceltti; Müslümanlara ilmin peşinden gitmelerini tavsiye etti. İslam coğrafyasının zamanla gelişmesi, ilmin de farklı bölgelere yayılmasını sağladı ve ilim için yapılan yolculukların sayısı her geçen gün arttı. İslam uygarlığının altın çağının yaşandığı yüzyıllarda Müslüman âlimler, ilim için uzun seyahatlere çıktılar; bu yolculuklarda türlü olaylarla karşılaştılar. Öyle ki kimi ömrünü farklı beldelerde geçirdi kimi bir eşkıya nedeniyle her bilgiyi hafızasına nakşetti kimi ise kilometrelerce yolu yaya olarak yürümek zorunda kaldı...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN