Arama

İslam Tarihi

İslam uygarlığında gerçekleştirilen tarım devrimi

İslam uygarlığında gerçekleştirilen tarım devrimi

Bundan bin yıl öncesi ile yaşamımızı kıyasladığımızda, günümüzde gıda kaynaklarından kopuk bir hayat yaşadığımızı söyleyebiliriz. Çok azımız toprağı işliyoruz ya da kendi hayvanlarımızı yetiştiriyoruz. Dünya lezzetlerinin tadına bakmak için herhangi bir markete gitmemiz yeterli oluyor. Yaz elmalarını beklemek ya da yaz sonu turşular kurmak zorunda da değiliz artık; tek yapmamız gereken marketteki raflara doğru ilerlemek. Peki, yerel mevsim ve iklimden bağımsız bu küresel gıda anlayışının bundan bin yıl önce İslam uygarlığında, ne şekilde oluşturulduğunu biliyor musunuz?

İslamiyet sonrası Arapların himayesinde gelişen ilk dönem Fars edebiyatı

İslamiyet sonrası Arapların himayesinde gelişen ilk dönem Fars edebiyatı

İslamiyet'i kabul ettikten sonra yüzyıllar boyunca edebiyatımıza büyük etkileri olan ve Divan edebiyatımızın başlıca kaynağını meydana getirmiş olan İran edebiyatı, İslamiyet'in kabul edilmesinden önce ve İslam medeniyetinin etkisi altında olmak üzere başlıca iki bölüme ayrılır. İslamiyet'in kabulünden sonra büyük oranda Arap etkisiyle gelişen ilk dönem Fars edebiyatının nasıl teşekkül ettiğini siz Fikriyat okurları için inceledik.

İran’da 900 yıllık Türk hâkimiyeti

İran’da 900 yıllık Türk hâkimiyeti

Dünyanın gündeminden hiç düşmeyen İran topraklarında Türkler'in 10. yüzyılın başlarından itibaren hakimiyeti var. İran'da 1923'te Kaçar Türkleri'nin hakimiyetinin son bulmasıyla İran asıllı Pehlevi hanedanı dönemi başladı.

“Müslüman aleminin tek romanı”: Hayy bin Yakzan

“Müslüman aleminin tek romanı”: Hayy bin Yakzan

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Müslüman aleminin tek romanı" olarak tanımladığı Hayy Bin Yakzan, felsefi bir anlatı olma özelliğini taşıyor. Peki, burjuva sınıfının temsili sayılan Batı'daki bir karakterle sık sık mukayeseli incelemelere tabi tutulan bu eserin önemi ve muhtevası nedir, , mukayeseye tabi tutulduğu Batı'daki bu kahraman kimdir, bu kahramandan hangi yönleriyle ayrışır ve en nihayetinde ıssız bir adada tek başına yaşayan Hayy, mutlak varlığın bilgisine nasıl ulaşır? Bu soruların cevabı ve daha fazlasını sunabilmek adına siz Fikriyat okurları için Hayy Bin Yakzan anlatısını tahlil ettik.

Halife Memun’un çağının ötesine ulaşan astronomi çalışmaları

Halife Memun’un çağının ötesine ulaşan astronomi çalışmaları

İslam bilim tarihinde Abbasiler döneminin oldukça önemli bir rolü bulunur. Emeviler'den aldıkları bilim mirasını daha da ileriye taşıyan Abbasiler, faaliyetlerine ilk olarak çevirilerle başlamış; daha sonra gözlemledikleri gelişmeleri ve önemli tespitleri eserlerinde kaleme almışlardır. Bilime olan ilgisiyle tanınan Halife Memun'un ise özellikle astronomi ve coğrafyaya katkısı büyüktür. Çalışmaları sırasında âlimlerin bizzat yanında bulunmuş, gözlemler yapmış ve bir rasathane kurmuştur. Halife Memun döneminde gerçekleştirilen bu yenilikler, çağının çok ötesinde kabul edilmiştir.

Mekke’nin fethi ne zaman? Mekke'nin fethi kısaca…

Mekke’nin fethi ne zaman? Mekke'nin fethi kısaca…

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Hudeybiye Antlaşması'nın müşriklerce bozulması nedeniyle Mekke'yi fethetmek üzere 10 bin kişilik bir ordu ile yola çıktı. Müslümanların zaferiyle sonuçlanan Mekke'nin fethi, tarihe "fethu'l-fütûh" olarak geçti. Buradaki fetih, düşman elindeki bir şehrin alınmasından ziyade Mescid-i Haram'ın kontrolü ve Kâbe'nin fethi anlamına da geliyor; aynı zamanda kalplerin Allah'ın dinine, İslam kapısının bütün insanlığa açılışını da ifade ediyordu. Bu sebeple Mekke'nin fethedilmesi İslam fetihlerinin başlangıcı kabul edildi. Peki, Mekke'nin fetih tarihi ne zaman? Mekke'nin fethi kısaca…

Libya’nın ilk ve tek kralı: İdris es Senusi

Libya’nın ilk ve tek kralı: İdris es Senusi

İdris Es Senusi, 1951 yılında Libya'nın bağımsızlığını kazanmasının ardından ülkenin ilk kralı olarak göreve başladı. Aynı zamanda ülkenin tek kralı da kendisi olacak; 1969'da Kaddafi'nin gerçekleştirdiği darbe ile iktidardan uzaklaştırılacaktı. Kral İdris, Libya'nın Suudi Arabistan ve Irak gibi olmasını istememiş; bu nedenle petrol havzasını küçük ABD şirketlerine vererek gerekli gördüğü durumlarda lisansı iptal edebilme gücünü elinde tutmuştu. Peki, İdris es Senusi kimdir?

I. Mahmut’un yaptırdığı kütüphane neden Nuriosmaniye olarak anılıyor?

I. Mahmut’un yaptırdığı kütüphane neden Nuriosmaniye olarak anılıyor?

En çok kütüphane yaptıran padişah olarak bilinen I. Mahmut, İstanbul'un en zengin kütüphanelerinden biri olan Nuruosmaniye Kütüphanesi'ni saltanatının son yıllarında yaptırdı. Peki, elinin değdiği yere kütüphane yaptıran, ilim aşığı sultan I. Mahmut'un, üzerine titreyerek inşa ettirdiği külliyedeki kütüphane, neden Nuriosmaniye olarak anıldı?

İslam uygarlığında barajlara dair 15 ilginç bilgi

İslam uygarlığında barajlara dair 15 ilginç bilgi

İnsanoğlunun bugüne dek inşa ettiği en büyük yapılar arasında yer alan barajlar medeniyette son derece önemli bir rol üstlenirler. Barajlar olmasaydı daha çok arazi sular altında kalır, bu kadar büyük çaplı sulama yapılamaz ve bugün şehirlere enerji pompalayan hidroelektrik santraller kurulamazdı. Ekonomik ve sosyal hayatımız üzerindeki etkileri düşünüldüğünde hayati bir öneme sahip olan baraj yapılarının temellerinin İslam uygarlığında atıldığını biliyor musunuz?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN