Arama

İslam Tarihi

Dünya tarihinde iz bırakan 10 kadın

Dünya tarihinde iz bırakan 10 kadın

Dünya tarihi boyunca insanlık, pek çok mücadeleye, savaşa, direnişe, keşfe, bilimsel gelişmeye ve birçok ilke şahit oldu. İnsanlık tarihini değiştiren, dönüştüren ve ona yön veren pek çok olayda kadınların oldukça önemli bir rolü bulunuyor. Verdikleri mücadelelerle, gösterdikleri dirayetle yaşam öykülerimize ilham olabilecek tarihte iz bırakan 10 kadının yaşamından kesitleri sizlerle buluşturuyoruz.

Hz. Zeyd ve esirlikten emirliğe yükselen yaşamı

Hz. Zeyd ve esirlikten emirliğe yükselen yaşamı

Zeyd bin Harise, Peygamberimizin risaletini ilk tasdik edenlerden hatta bazı rivayetlere göre erkeklerden ilk Müslüman olan kişidir. Hz. Zeyd, Peygamberimizin azadlısı olduğu halde, O'nun yanından bir an olsun ayrılmamış, hizmetinde bulunmuş ve hiçbir yerde görmediği şefkati, merhameti, adaleti, keremi, yardımı, muhabbeti tatmıştı. Peygamberimizin evlatlığı ve azadlısı Zeyd bin Harise'nin esirlikten emirliğe yükselen ibret dolu yaşamını derledik.

Selahaddin Eyyubi kimdir? Kudüs’ü Haçlı işgalinden nasıl kurtardı?

Selahaddin Eyyubi kimdir? Kudüs’ü Haçlı işgalinden nasıl kurtardı?

Selahaddin Eyyubi, Haçlılara karşı verdiği mücadeleyle tüm İslam aleminin gönlünde taht kurmuş bir isim. Bundan 8 asır önce, Miraç mucizesinin de yıldönümünde Kudüs'ü 88 yıl boyunca süren Haçlı işgalinden kurtardı. Selahaddin Eyyubi, Ortadoğu'da büyük bir "İslam birliği" kurmuş ve bu birlik, 1517'de Yavuz Sultan Selim'e devrolmuştu. Peki Selahaddin Eyyubi kimdir? Selahaddin Eyyubi Kudüs'ü Haçlı işgalinden nasıl kurtardı? Selahaddin Eyyubi'nin hayatı...

Çağdaş İslam düşüncesinin önemli simaları

Çağdaş İslam düşüncesinin önemli simaları

İslam dünyasında kimi isimler var ki, yaşadıkları dönemde İslam davasının bir neferi olmanın yanında, gelecek nesillerin de önderi olmuşlar; ömürlerini İslam'a adayarak, baskı, sömürü ve ırkçılığın karşısında dimdik durmuşlardı. Yalnızca yaşadıkları toplumu değil, dünyayı da etkilemişler; politik baskılara maruz kalmışlar hatta idam edilmişlerdi… Medeniyetin şekillenmesinde İslam'ın rolünü anlatan, İslam'ı üst kimlik olarak tanımlayan çağdaş İslam düşüncesinin önemli simalarını derledik.

Karacahmet Türbesi’ni tamir ettiren Kanuni’nin eşi Gülfem Hatun

Karacahmet Türbesi’ni tamir ettiren Kanuni’nin eşi Gülfem Hatun

1511 yılında Kanuni ile evlenen Gülfem Hatun, Kanuni'nin ikinci eşidir. Popüler kültür aracılığıyla aşina olduğumuz Gülfem Hatun'un hayatına ve ölümüne dair çeşitli rivayetler bulunur. Fakat göz ardı edilse de padişah eşlerinin en önemli özelliklerinden biri hayırda yarışan kimseler olmasıdır. Peki, Gülfem Hatun'un yaptığı hayır hizmetleri nelerdir?

Divan edebiyatında Regaibiyye

Divan edebiyatında Regaibiyye

Türklerin İslam'ı kabul etmelerinden sonra meydana getirmiş oldukları edebi eserler arasında en önemli yeri dini mahiyet arzeden türler almaktadır. Bunlar içinde Hz. Peygamberin hayatındaki önemli olayları anlatmak maksadıyla yazılmış olanları ilk sırada sayabiliriz. Hz. Peygamberle ilgili edebi türlerden biri de Regaibiyye'dir. Peki, büyük oranda İslami divan edebiyatında regaibiyye nedir, regaibiyye örnekleri nelerdir? İşte çok fazla bilinmeyen regaibiyye türü hakkında bilgiler…

Aşının tarihi hakkında 20 ilginç bilgi

Aşının tarihi hakkında 20 ilginç bilgi

Aşı, bir hastalığa karşı bağışıklık sağlaması için insan vücuduna o hastalık virüsünün zayıflatılmış halinin verilmesidir. Mikroplar ya da virüslerce oluşan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile korunur ve aşı bu virüslere karşı en önemli direnç kaynağıdır. Günümüzde tüm dünyada hastalıklardan korunmak amacıyla kullanılan aşı, eski Türk kavimlerinden miras kalmış ve asırlar boyu Anadolu coğrafyasında kullanılan bir yöntem olmuştu. Avrupa'ya Osmanlı topraklarından götürülen aşı, başlangıçta kilise baskısı nedeniyle kabul görmemişti. Ancak daha sonra etkisi kanıtlanarak dünyada uygulaması artmış ve pek çok hastalığın önüne geçerek ölümleri azaltmıştı. Aşının tarihi hakkında 20 ilginç bilgiyi derledik.

Tarihe dair 20 sıra dışı bilgi

Tarihe dair 20 sıra dışı bilgi

Dünyaca ünlü Dedektif Sherlock Holmes karakterinin yaratıcısı İngiliz yazar Arthur Conan Doyle, aslında bir göz doktoru olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, tarihte Türkler hakkındaki ilk belgenin MÖ 318 tarihli bir sözleşme olduğunu? Ya da Sultan II. Abdülhamid'in hangi ülkeye 2 bin fotoğraftan oluşan büyük bir koleksiyon hediye ettiğini? Tarihe dair 20 sıra dışı bilgiyi derledik.

Peygamber Efendimizin şairi Hassan bin Sabit kimdir?

Peygamber Efendimizin şairi Hassan bin Sabit kimdir?

Peygamber Efendimizin şairi Hassan bin Sabit, İslam'ı kabul ettikten sonra hiciv, methiye ve mersiyenin yanı sıra Müslümanların başarı ve kahramanlıkları ile ayet ve hadislerden ilham alarak şiirler yazdı. Şiirleriyle İslam'a büyük hizmetlerde bulunan Hassan için Hz. Peygamber, "Hassan'ın fıtrî kabiliyetini ve ilhamını Rûhulkudüs teyit ediyor" buyurdu. Hassan bin Sabit'in müşrikleri hicveden şiirleri Resûlullah'ın, "Bu hicivler onlara karşı oktan daha etkili olacaktır" iltifatına mazhar oldu. Peki, Peygamber Efendimiz neden Hassan bin Sabit'ten şiir yazmasını istedi? Peygamber Efendimiz, Hassan bin Sabit'e nasıl dua etti? İşte Hassan bin Sabit'in naatı...

İslam uygarlığında ticaret nasıl yapılırdı?

İslam uygarlığında ticaret nasıl yapılırdı?

İslam uygarlığında ticaret oldukça önemli bir gelir kaynağıydı. Peygamberimizin "Rızkın onda dokuzu ticarettedir" hadisi de Müslümanları ticaret için manevi olarak teşvik etmişti. İslam beldelerinde ticaretin yaygınlaşmasını sağlayan Müslümanlar, bir müddet sonra ticaret aracılığıyla İslam'ın farklı coğrafyalara yayılmasına da ön ayak olmuşlardı. Peki, İslam uygarlığında ticaret nasıl yapılırdı? İslam'da ticaret neden önemliydi? Sözleşme, alışveriş, borçlanma ve ticaret adabı gibi konular nasıl gelişme göstermişti?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN