Arama

İslam Tarihi

İbn Haldun’a göre ideal eğitim 📚

İbn Haldun’a göre ideal eğitim 📚

İbn Haldun, İslam uygarlığının en parlak döneminin sonlarında yaşayan, medeniyetin kültür ve birikiminin mirası ile yetişen bir alimdi. Ömrünün ilk 20 yılını Tunus'ta, 26 yılını Cezayir, Fas ve Endülüs'te, 4 yılını yine Tunus'ta, son 24 yılını da Kahire'de geçiren İbn Haldun iyi bir eğitim gördü; küçük yaştan itibaren ilim ve fikir hayatına ilgi duydu. Farklı coğrafyalarda ve kurumlarda ilim öğrenmesi, onun eğitim anlayışını da etkiledi. Peki, İbn Haldun'a göre ideal eğitim nasıl olmalıydı?

Selahaddin Kudüs’ü Haçlı işgalinden nasıl kurtardı?

Selahaddin Kudüs’ü Haçlı işgalinden nasıl kurtardı?

Haçlılara karşı verdiği mücadeleyle tüm İslam âleminin gönlünde taht kurmuş bir isim, Selahaddin Eyyubi. Bundan 8 asır önce, Miraç mucizesinin de yıldönümünde Kudüs'ü 88 yıl boyunca süren Haçlı işgalinden kurtardı. Selahaddin Eyyubi, Ortadoğu'da büyük bir "İslam birliği" kurmuş ve bu birlik, 1517'de Yavuz Sultan Selim'e devrolmuştu... Kudüs'ün Haçlı işgalinden kurtuluşuna ve Selahaddin Eyyubi'ye dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

Kanuni’nin sadrazamı Kara Ahmed Paşa neden idam edildi?

Kanuni’nin sadrazamı Kara Ahmed Paşa neden idam edildi?

Kanuni'nin vezirlerinden biri olan Kara Ahmed Paşa, 28 Eylül 1555'te idam edildi. Fakat ani gelişen ve sebepleri tam manasıyla tayin edilemeyen bu idamın arkasından döneminde ve sonrasında pek çok farklı görüş ortaya atıldı… Peki, yükseliş döneminin en önemli sadrazamlarından Kara Ahmed Paşa neden idam edildi? Şehzade Mustafa'nın ölümü ile Ahmet Paşa idamı arasında ne gibi bir ilişki vardı?

Müslümanları karşı karşıya getiren olay: Cemel Vakası

Müslümanları karşı karşıya getiren olay: Cemel Vakası

Hz. Osman'ın şehit edilmesi üzerine Müslümanlar arasındaki fitne hareketleri artmış, İslam dünyasında kutuplaşma başlamış ve bu durum savaşa kadar gitmişti. Dördüncü halife Hz. Ali, sadece Medine'de biat almış; şehre hâkim olan ve "Osman'ı hepimiz öldürdük" diyen isyancı toplulukla hemen başa çıkamamış, katillerini cezalandıramamıştı. Hac görevi için Mekke'de bulunan Hz. Ayşe'nin de Hz. Osman'ın mazlum olarak öldürüldüğü yolundaki konuşması, olayları hararetlendirmişti. Hicret'in 36. yılında Hz. Ali ile Hz. Ayşe arasında cereyan eden savaş, Cemel Vakası olarak tarihe geçti.

İlginç detaylarla 1 tarih 1 bilgi

İlginç detaylarla 1 tarih 1 bilgi

1389'da, savaş alanında şehit düşen ilk Osmanlı padişahının Sultan I. Murat olduğunu biliyor musunuz? Peki ya Osman Gazi'nin hangi yıl Osmanlı İmparatorluğu'nun temellerini attığını? Neredeyse her sabah içtiğimiz çayın, Osmanlı'da Sultan II. Abdülhamid zamanında yetiştirilmeye başlandığını? Veya tarihteki ilk futbol maçının MÖ 500 yılında oynandığını? Geçmişe dair ilginç detaylarla 1 tarih 1 bilgi...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN