Arama

İslam Tarihi

Kerbela nedir? Kerbela olayının tarihi…

Kerbela nedir? Kerbela olayının tarihi…

Kerbela, yüzyıllardır ümmetin içinde hiç sönmeyen bir ateş, hiç dinmeyen bir acı. Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin, bundan 1339 yıl önce 72 yakını ile birlikte, bugün Irak sınırları içinde kalan Kerbela şehrinde haince şehit edildi. Hz. Hüseyin, hem babası Hz. Ali'ye hem de ağabeyi Hz. Hasan'a karşı hıyanetlerine şahit olduğu Kufeliler tarafından ihanete uğradı. İktidar hırsı ile gerçekleştirilen bu katliam, İslam tarihinin siyasi anlamda en önemli kırılma noktalarından biri oldu. Peki, Kerbela nedir? Kerbela olayının tarihi nedir?

Osmanlı'daki kıble pusulaları: Kıblenüma

Osmanlı'daki kıble pusulaları: Kıblenüma

Modern teknolojinin olmadığı dönemlerde Müslümanlar, namazlarını doğru kılabilmek adına kıble yönünü tayin eden bir alet geliştirdiler: Kıblenüma… Bu buluş zamanını beş vakit namaza göre ayarlayan Müslümanlar için büyük bir ihtiyaçtı. Peki, aynı zamanda bir sanat eseri niteliği taşıyan kıblenümalar nasıl dizayn edildi? Kıblenin yönü nasıl bulunurdu? İşte Yahya Bey'in şiirlerine kadar konu olan kıblenüma hakkında detaylar…

Adaletin kapısı Hz. Ömer’in fıkıh alanındaki icraatları

Adaletin kapısı Hz. Ömer’in fıkıh alanındaki icraatları

Hz. Ömer, "adaletin kapısı" olarak bilinen bir sahabeydi. İslam devletinin ikinci halifesi olan Hz. Ömer, Peygamber Efendimizin hem arkadaşı hem de yardımcısıydı. Bu nedenle onun hükümlerindeki maksadını ve hikmetini öğrenme fırsatı bulmuştu. Pek çok olayda vahiy gelen ayetler, onun öngörüsünü ve hükmünü destekler nitelikteydi. İslam hukuku ve yargılama usulünün temellerini atan, gerçekleştirdiği içtihatlarla gelecek nesillere örnek olan Hz. Ömer'in fıkıh alanındaki icraatlarını derledik.

Eski İstanbul'un 5 medresesi

Eski İstanbul'un 5 medresesi

Bir şehir fethedildikten sonra yapılan ilk işlerden biri de medrese kurmaktı. Türkler, asırlar boyunca gittikleri her yere eğitim yuvası medreseleri inşa ettiler. Tarih ve kültür başkenti olan İstanbul'da da bizi eski zamanlara doğru yolculuğa çıkaracak çok kıymetli medreseler bulunmakta. Birçoğuna aşina olduğumuz bu medreselerin günümüzde hangi işlevlerde kullanıldığını biliyor musunuz? İşte İstanbul'un beş medresesi hakkında detaylar...

Ayasofya Camii'nin çağları aşan hat levha ve kitabeleri

Ayasofya Camii'nin çağları aşan hat levha ve kitabeleri

On beş asırdır dimdik ayakta duran fetih sembolü Ayasofya, manevi değeriyle yalnızca topraklarımızın değil insanlığın da en önemli hazinelerinden biridir. Bilhassa Fetih'ten sonra Osmanlı'nın katkılarıyla imar edilip geliştirilen bu ulu mabed, bünyesinde barındırdığı pek çok hat levhaları ve kitabeleriyle tarihin en gözde mimari eserleri arasında yer almaktadır. Kazasker Mustafa İzzet Efendi'nin Ayasofya için nakşettiği kubbedeki Nur Suresi'nden bir bölüm ile sekiz adet ismi ihtiva eden muhteşem levhalar, bugün dahi "dünyanın en büyük yazıları" olma özelliğini koruyor. Peki, hangi hattat sultanlar Ayasofya'yı levhalarıyla süsledi? Ayasofya'daki bu muazzam hat tabloları, Cumhuriyet devrinde neden kaldırıldı? İşte tüm detaylarıyla Ayasofya Camii'nin çağları aşan hat levha ve kitabeleri...

Mimar Sinan'ın küçük şaheserlerinden Hadım İbrahim Paşa Camii

Mimar Sinan'ın küçük şaheserlerinden Hadım İbrahim Paşa Camii

Hadım İbrahim Paşa Camii, Kanuni'nin vezirlerinden İbrahim Paşa'nın Mimar Sinan'a yaptırdığı küçük ama görkemli eserler arasında yer aldı. İznik'ten gelen nadir çini bezemeleri ve kalem işleriyle süslenen cami; sade ve zarif çizgileriyle asırlara meydan okudu. Peki, caminin kitabesindeki şiir dönemin hangi ünlü şairine aitti? Caminin yanında bulunan İbrahim Paşa'nın mezar taşındaki armut ve meyve tası desenleri neyi simgeliyordu?

Kıssalarla Peygamberimizin musibetler karşısındaki tutumu

Kıssalarla Peygamberimizin musibetler karşısındaki tutumu

Dünyanın varoluşundan bu yana insanoğlu daima çeşitli musibetlerle imtihan olmuştur. Allah'ın Resulü, bu musibetler karşısında Müslümanlara daima sabırlı olmalarını öğütlemiş; başa gelen her musibetin "Müslüman'ın günahlarına kefaret olacağını" söylemiştir. Ömrü pek çok sıkıntı ile geçen Peygamber Efendimiz, musibetle karşılaşan müminlere teselli vermek için "Müslümanlar benim başıma gelen musibetlere baksınlar da kendi musibetleri karşısında güçlü olsunlar" buyurmuştur. Kıssalarla Peygamberimizin musibetler karşısındaki tutumunu derledik.

Hz. Aişe’nin müminlere bıraktığı ilmi miras

Hz. Aişe’nin müminlere bıraktığı ilmi miras

Müminlerin annesi, Peygamberimizin eşi ve ilk Müslümanlardan Hz. Ebu Bekir'in kızı olan Hz. Aişe, İslam ilmine katkısı ile bilinir. Kur'an'ı ve sünneti en iyi bilen, anlayan ve aktaranlardan olan Hz. Aişe, hem babasından hem de Resul-i Ekrem'den İslam hakkında pek çok şey öğrenmiş; hafızasında tutmuş ve bunları Müslümanlara aktarmıştır. Özellikle Peygamberimizin ev yaşamı hakkındaki pek çok bilgi Hz. Aişe sayesinde bilinir. Hz. Aişe'nin Kur'an, tefsir, hadis, sünnet ve fıkıh konusundaki ilmini derledik.

Hz. Hüseyin kimdir? Hz. Hüseyin nasıl şehit edildi?

Hz. Hüseyin kimdir? Hz. Hüseyin nasıl şehit edildi?

Peygamber Efendimizin torunu olan Hz. Hüseyin, Hz. Fatıma ile Hz. Ali'nin küçük oğluydu. Babası Hz. Ali'nin ölümünün ardından hilafet makamı nedeniyle çıkan fitnenin tam ortasında kalmıştı. Hz. Hüseyin, hem babası Hz. Ali'ye hem de ağabeyi Hz. Hasan'a karşı hıyanetlerine şahit olduğu Kufeliler tarafından büyük bir ihanete uğradı. İktidar hırsı ile gerçekleştirilen bu katliam, İslam tarihinin siyasi anlamdaki kırılma noktalarından biri oldu ve tarihe "Kerbela hadisesi" olarak geçti. Peki, Hz. Hüseyin kimdir? Hz. Hüseyin nasıl şehit edildi?

Osmanlı Sarayı’nda hicri yılbaşı nasıl karşılanırdı?

Osmanlı Sarayı’nda hicri yılbaşı nasıl karşılanırdı?

İslamiyet tarihi için milat kabul edilen Hicret, Müslümanlar için yepyeni bir sayfa açtı. Peygamber Efendimiz 1442 yıl önce bugün, Mekke'den Medine'ye hicret etmiş; 16 yıl sonra dönemin halifesi Hz. Ömer tarafından Hicret, takvimin başlangıcı olarak kabul edilmişti. Muharrem ayının birinci günü olan hicri yılbaşı, Osmanlı saraylarında özel bir ihtimamla kutlanır; devlet adamları, ulema ve gayrimüslim cemaatlerin liderleri saraya gelerek tebrikte bulunurlardı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN