Arama

İslam Tarihi

İbn-i Sina Batı tıbbını nasıl etkiledi?

İbn-i Sina Batı tıbbını nasıl etkiledi?

İbn-i Sina, tıp dünyasına büyük katkı sağlayan, geliştirdiği tedavi yöntemleri günümüzde dahi kullanılan bir hekimdir. Avrupa'da "Avicenna" ve "Hekimlerin Prensi" olarak anılan İbn-i Sina'nın kaleme aldığı eserler, Batı tıbbının başlıca kaynağı olmuş ve ders kitabı olarak okutulmuştu. Peki, İbn-i Sina Batı tıbbını nasıl etkiledi? Onun bin yıl önce keşfettiği tedavi yöntemleri nelerdi?

İslam uygarlığında geliştirilen denizcilik faaliyetleri

İslam uygarlığında geliştirilen denizcilik faaliyetleri

Müslümanlar, yedinci yüzyılın ortalarına doğru kendi filolarıyla Akdeniz'in doğusuna hâkim olmaya başladılar. Buradaki adaları fethetmeye başlayıp kısa bir zamanda önce güney Akdeniz'de ve daha sonra Akdeniz havzasının tamamında büyük bir deniz gücü haline geldiler. Onları bu alanda bu denli geliştiren şey ise denizcilik, coğrafya ve astronomi alanında geliştirdikleri aletler, geometri ve matematik alanındaki engin bilgileriydi.

Kudüs’ü ne kadar tanıyorsun? Soruları bil, kendini test et!

Kudüs’ü ne kadar tanıyorsun? Soruları bil, kendini test et!

Dünya tarihinin en önemli şehri Kudüs, Allah'ın mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de mübarek kıldığı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in ziyaret etmeyi buyurduğu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir beldedir. Sezai Karakoç'un "gökte yapılıp yere indirilen şehir" olarak tanımladığı mübarek ve mukaddes şehir Kudüs'ü siz ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Şark’ın en sevgili sultanı: Selahaddin Eyyubi

Şark'ın en sevgili sultanı: Selahaddin Eyyubi

Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs, tarih boyunca pek çok savaşın temel nedeni oldu. İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık için kutsal olan bu belde, tarih boyunca en huzurlu ve adil günlerini Müslümanların idaresinde geçirdi. Hz. Ömer'den (RA) sonra Kudüs'ü ikinci kez fethederek Haçlı işgalinden kurtaran Selahaddin Eyyubi, İslam tarihinin en büyük liderleri arasında gösterilirdi. İşte Selahaddin'in ve Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs'ün tarihi..

Kanuni’nin sadrazamı Kara Ahmed Paşa neden idam edildi?

Kanuni’nin sadrazamı Kara Ahmed Paşa neden idam edildi?

Kanuni'nin vezirlerinden biri olan Kara Ahmed Paşa, 28 Eylül 1555'te idam edildi. Fakat ani gelişen ve sebepleri tam manasıyla tayin edilemeyen bu idamın arkasından döneminde ve sonrasında pek çok farklı görüş ortaya atıldı… Peki, yükseliş döneminin en önemli sadrazamlarından Kara Ahmed Paşa neden idam edildi? Şehzade Mustafa'nın ölümü ile Ahmet Paşa idamı arasında ne gibi bir ilişki vardı?

Planını Peygamber Efendimizin çizdiği mescid Kuba

Planını Peygamber Efendimizin çizdiği mescid "Kuba"

Mescidler genellikle minaresiz ve minbersiz küçük cami olarak bilinirler. Camiler ise minare gibi bölümlerin eklenmesiyle oluşan nispeten daha külli yapılardır. Zamanla mescidler camilere dönüşmüş ve bugün İslam'ın sembolü haline gelmiştir. İslam'ın ilk mescidi ise planını Peygamber Efendimizin (sav) bizzat kendisinin çizdiği "Kuba Mescidi"dir. Kuba Mescidi, Müslümanların umuma açık ilk ibadethanesi olduğu için ayrı bir anlam ve öneme sahiptir.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN