Arama

İslam Tarihi

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde "Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur!" buyurmuştu. Peki, babasının "ahir zamanda gelecek olan peygambere iman edin" vasiyetine uymayan ve Peygamberimizi hicveden şiirler yazan Ka'b bin Züheyr'in nasıl Müslüman olduğunu biliyor musunuz? Ya da Resul-i Ekrem Efendimizin, hangi olayın ardından hırkasını ona hediye ettiğini? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 rivayet, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 rivayet, 1 sahabe

Peygamberimiz bir hadisinde "Her şeyin bir zekatı vardır. Bedenin zekatı da oruçtur… Oruç sabrın yarısıdır" buyurmuştu. Peki, Hz. Aişe'nin bir kadının "cennetle müjdelenmesine bir hurma tanesinin vesile olduğunu" rivayet ettiği olay neydi? İslam tarihinde şehitlik mertebesine erişen ilk kadın Hz. Sümeyye'nin, Müslüman olduğu için ağır işkenceler gördüğünü biliyor muydunuz? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 rivayet ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

Aç kalmak karakteri ve ahlakı nasıl etkiliyor?

Aç kalmak karakteri ve ahlakı nasıl etkiliyor?

Aile, eğitim ve din gibi birçok kavram, zeka gelişimimizi, karakterimizi ve ahlakımızı etkiliyor. Peki ya, beslenme şeklimizin bu unsurları etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü? İslam tarihinin en önemli alimlerinden İbn Haldun'a göre aç kalmanın da çok yemenin de zeka, karakter ve ahlak üzerinde bir etkisi var. Hangi besinler, karakter ve ahlakı ne şekilde etkiliyor? Az yemek veya çok yemek kişiliğimizi nasıl şekillendiriyor? Fikriyat olarak sizlerle buluşturuyoruz.

İslam uygarlığında eğitime dair 22 ilginç bilgi

İslam uygarlığında eğitime dair 22 ilginç bilgi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in, camileri öğrenimin birincil mekanı haline getirdiğini biliyor muydunuz? Peki ya, İslam uygarlığında okulların gelişmesiyle ortaya çıkan dört farklı okul türünün özelliklerini? Veya Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'da kurduğu külliyelerle bugün "kampüs" olarak adlandırdığımız eğitim kurumunun temellerini attığını? İslam uygarlığında eğitime dair 22 ilginç bilgiyi siz Fikriyat okuyucularıyla buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde orucun bir kalkan olduğunu söylemiş ve "Oruçlu, saygısızlık yapmasın, kötü konuşmasın. Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa, iki defa 'Ben oruçluyum' desin…" buyurmuştu. Peki, Resul-i Ekrem Efendimizin "kıyamette bu nimetlerden sorguya çekileceksiniz" dediği şey neydi? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 kavram ve 1 kıssayı sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamberimiz Hz. Muhammed, bir hadisinde "Bir oruçluya iftar veren, o kişinin sevabı kadar sevap elde eder. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez" buyurmuş, iftar vermenin faziletine değinmişti. Peki, Yunus Emre'nin dizelerinde oruca nasıl değindiğini biliyor musunuz? Veya Müslüman oluşu Medine'nin İslamlaşması için dönüm noktası sayılan sahabe Sa'd bin Muaz'ın hayatını? Fikriyat olarak 1 sure, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizler için derledik.

1 sure, 1 hadis, 1 kavram, 1 sahabe

1 sure, 1 hadis, 1 kavram, 1 sahabe

Peygamber Efendimiz, Ramazan ayı ile ilgili bir hadisinde "Oruç tutan nice kimseler vardır ki oruçtan nasibi sadece aç kalmaktır" buyurmuş, orucun muhtevasına ve bu ayın faziletine dikkat çekmişti. Peki, "Haremeyn" olarak anılan Mekke ve Medine'nin "hizmetkârı" anlamında kullanılan Hadimü'l Haremeyn tabirinin ilk hangi Osmanlı sultanına söylendiğini biliyor musunuz? Veya ismi okuduğu ezanlarla özdeşleşen Hz. Bilal'in yaşamını? Fikriyat olarak 1 sure, 1 hadis, 1 kavram ve 1 sahabenin yaşamını sizler için derledik.

Osmanlı’dan kalan Ramazan geleneği: Enderun usulü teravih

Osmanlı’dan kalan Ramazan geleneği: Enderun usulü teravih

Enderun usulü teravih namazı, Osmanlı döneminde sultanların saray içindeki eğitim mekanları olan Enderun mekteplerinde eda edilirdi. Zamanla İstanbul'un neredeyse tüm camilerinde kılınmaya başlandı. Osmanlı Sarayının kadim Ramazan geleneği, günümüzde de bazı camilerde sürdürülmeye devam ediyor. Peki, Enderun usulü teravih nedir? Enderun usulü teravih nasıl kılınır? Enderun usulü teravih namazı hangi camilerde kılınıyor?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN