Arama

İslam Tarihi

İslam uygarlığında temelleri atılan ‘ilk hastanelere’ dair bilinmeyenler

İslam uygarlığında temelleri atılan ‘ilk hastanelere’ dair bilinmeyenler

Hastane koridorlarında uzman cerrahın peşi sıra yürüyen genç ve istekli doktor adayları… Bu manzarayı yalnızca günümüzde görebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Müslümanların bundan 8 asır önce kurduğu üniversite hastanelerinde, öğrencilere ilk elden teorik ve pratik bilgiler veriliyor, soru cevap yöntemiyle bilgilerin pekiştirilmesi sağlanıyor ve tıp eğitimi alan öğrenciler, hekimlerle birlikte hastaları muayene ediyorlardı. İslam uygarlığında 'tıp eğitimine' dair bilinmeyenleri sizin için derledik.

Osmanlının son döneminden tarihe ışık tutacak belgeler

Osmanlı'nın son döneminden tarihe ışık tutacak belgeler

Osmanlı'nın son yılları ile Cumhuriyet'in ilk çeyreği arasındaki döneme dair birçok yazışma, fotoğraf ve belge erişime açıldı. Osmanlıca, Arapça, İngilizce, Fransızca ve Farsça dillerindeki belgelerde, Sultan Abdülhamid ve Enver Paşa'nın mektupları, Atatürk'ün günlükleri ve önemli isimlere ait hatıratlar yer alıyor. Ayrıca Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı'na katılan birçok subayın günlükleri ve 6-7 Eylül Olaylarına dair raporlar da dikkat çekiyor.

10 soruda Yavuz Sultan Selim ve hilafet

10 soruda Yavuz Sultan Selim ve hilafet

Bundan tam 502 yıl önce Osmanlı ordusu, Memluk ordularını mağlup etmiş; 1517'de kazanılan bu zaferle hilafet sancağını Yavuz Sultan Selim devralmıştı. Tüm İslam aleminin birliğini sembolize eden bu sancak, 1924 yılına dek Osmanlı topraklarında dalgalandı... Peki, Ridaniye'de gerçekleşen bu savaşın fitilini ateşleyen olay neydi? Yavuz, "aşılamaz" sanılan Sina Çölünü 13 günde nasıl geçti? Yavuz'un hilafeti "İstanbul'da yapılan bir törenle devraldığı" iddiaları doğru mu? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

Silahların tarihi hakkında az bilinen 10 ilginç gerçek

Silahların tarihi hakkında az bilinen 10 ilginç gerçek

Geçmişten günümüze, medeniyetleri ayakta tutan en önemli iki unsur "askeri deha" ve "silah gücü" olmuştur. Her ne kadar bugün silah teknolojisi oldukça gelişmiş olsa da bu teknolojinin temelini, Müslümanların "barutu ilk defa silahlarda kullanmaları" oluşturur. Çağlarının sınırlarını aşan keşiflerle Müslüman alimler, daha 13'üncü yüzyılda el bombası, top, roket ve torpido gibi silahlardan bahsetmişler; silahlara dair ilk kitabı kaleme almışlardı. İstanbul'un fethinde kullanılan toplar ise bizzat Fatih tarafından tasarlanmıştı.

Piri Reis‘in eseri Kitab-ı Bahriye hangi bilgileri içeriyordu?

Piri Reis‘in eseri Kitab-ı Bahriye hangi bilgileri içeriyordu?

Tüm dünyada yaygın inanış, pusulanın Çinliler tarafından Feng Shui'de kullanılmak üzere icat edildiği, daha sonra denizciler tarafından denizciliğe uygun hale getirildiği yönünde. Oysa mıknatıslı pusulaya ait en eski bulgulara, Muhammed Avfi'nin yazdığı Hikâyeler adlı Farsça eserde rastlanır. Piri Reis'in denizcilere Akdeniz kıyıları ve adaları hakkında bilgi veren Kitab-ı Bahriye adlı eseri ise modern deniz yolculuğunun rotasını hazırlamıştır.

Dünyanın oluşumuna dair Müslüman alimlerin teorileri

Dünya'nın oluşumuna dair Müslüman alimlerin teorileri

Bir zamanlar, Dünya'nın hem kendi ekseni hem de Güneş etrafında dönen "eğik bir küre" olduğu fikri, gülünç bir iddiadan öteye geçmezdi. Ancak Müslüman alimlerin yüzyıllar süren gözlem ve deneyleri, bilimin şekillenmesinde büyük bir rol oynadı ve bugün Dünya hakkında bildiğimiz tüm gerçeklerin altyapısını bu bilgiler oluşturdu. Dünya'ya dair Müslüman alimlerin teorilerini sizler için derledik.

Müslümanların tarım kitabı ekolojiye dair ne söylüyordu?

Müslümanların 'tarım kitabı' ekolojiye dair ne söylüyordu?

Bir bahçenin yahut da mahsulün çiçeklenip meyve verebilmesi için, yetiştirilmesi ile tabiat arasında ekolojik bir dengeye oturtulması gerekir. Çiçeklenme ve hasadın iyi olabilmesi için toprak, su ve insan müdahalesinin orantılı olması şarttır. Bir yandan mümkün olan azami verimi elde etmeye çabalayan, bir yandan da hayatlarının bağlı olduğu doğayı tahrip etmek istemeyen İspanya Müslümanları, bundan yüzlerce yıl önce toprak kimyası ve erozyon dâhil, pek çok sistematik zirai araştırmaya ön ayak olmuşlardı. Müslümanların tarıma yaptıkları katkıları sizler için derledik.

Kimyanın temellerini atan üç İslam alimi

Kimyanın temellerini atan üç İslam alimi

Plastik, suni ipek, yapay kauçuk ve petrol gibi ürünlerle insülin ve penisilin gibi ilaçların tamamının, kimya alanının gerçek öncüleri olan Müslüman alimlerce keşfedildiğini biliyor musunuz? Peki ya, "kimya" kelimesinin tüm dünyaya bu bilimin temellerini oluşturan Müslüman alimler sayesinde yayıldığını? İslam'ın altın çağında, olağanüstü keşifleriyle üç âlime dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN