Arama

Tarih

Cesetler üzerinde incelemeler yapan Osmanlı tabibi Emir Çelebi

Cesetler üzerinde incelemeler yapan Osmanlı tabibi Emir Çelebi

Dünya tıp tarihinde, organ naklinin ilk emarelerinin Osmanlı'da görüldüğünü biliyor muydunuz? Sultan IV. Murad döneminde yaşayan ve yıllar boyu sarayın başhekimi olarak görev yapan Emîr Çelebi, Osmanlı tıp tarihine pek çok faydalı bilgiyi miras bıraktı. Kaleme aldığı eserin anatomi kısmında, savaş alanlarındaki yaralılardan ve ele geçen Hristiyan kadavralarından faydalanarak hekimlerin anatomi bilgilerini arttırmaları gerektiğini öğütledi.

Osmanlı toplumunda en çok okunan 10 kitap

Osmanlı toplumunda en çok okunan 10 kitap

Çoğunlukla internette ve kitapçılarda gördüğümüz "en çok satanlar" listesi kesin veriler sunmasa da hangi kitabın daha fazla okunduğuna dair fikir edinmemize yardımcı olur. Günümüzdeki gibi yayıncılığın henüz gelişmediği Osmanlı döneminde ise en çok okunan kitapları anlayabilmek için birtakım ipuçları olurdu. Bunlar; kitapların kopya sayısının fazla olması, yapılan atıfların çokluğu, tercüme sayısı gibi detaylardı... Peki, geçmiş zamana şöyle bir bakacak olursak, Osmanlı'da en çok okunan kitaplar hangileriydi?

Oğuzların göç ve fetihlerine ışık tutan seyyah: İbn Fadlan

Oğuzların göç ve fetihlerine ışık tutan seyyah: İbn Fadlan

İbn Fadlan, Abbasiler döneminde yaşayan büyük bir alim, seyyah ve diplomattı. Müslümanlığı kabul eden İdil Bulgarlarına İslam'ı öğretecek din adamları, cami ve kale yapacak mimarlar ile birlikte yola çıktı. Heyetteki en bilgili ve yetenekli kişi olan İbn Fadlan, Bağdat'tan yola çıktı ve Rey, Nişabur, Merv, Buhara ve Harizm şehirlerinde konakladı. Kaleme aldıkları ile Oğuzların göçlerine, fetihlerine, Bulgar Türklerine ışık tuttu, tarihte çözülemeyen meseleleri aydınlığa kavuşturdu.

Alexander Fleming penisilini hangi tesadüf sonucu keşfetti?

Alexander Fleming penisilini hangi tesadüf sonucu keşfetti?

Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı döneminde kış aylarında sefere çıkan askerlerin hastalanmalarını önlemek için küflü peynir yedirirdi. Yine yüzyıllar önce Batılı seyyahlar, Türk askerlerinin yaralarına küflü peynir sürdüklerini anlatırlardı. Peki, Osmanlı'da sıklıkla kullanılan bu yöntemin, başka bir yüzyılda, başka bir coğrafyada insanların hayatlarını kurtaracak bir ilaç haline gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Alexander Fleming ve onun tesadüf olarak keşfettiği penisiline dair ilginç detayları derledik.

Hiroşima ve Nagazaki'ye neden atom bombası atıldı? Hiroşima'da kaç kişi öldü?

Hiroşima ve Nagazaki'ye neden atom bombası atıldı? Hiroşima'da kaç kişi öldü?

İkinci Dünya Savaşı'nın Pasifik muharebelerinde ABD, Japonya'ya 3 gün içinde 2 atom bombası attı. 6 Ağustos'ta Hiroşima, 9 Ağustos'ta Nagazaki şehirlerinin bombalanmasının üzerinden 75 yıl geçti. "Little Boy" adlı bomba Hiroşima'nın yüzde 70'ini yok etmiş, "Fat Man" isimli bomba ise Nagazaki'nin yarısını küle çevirmiş; Japonya'ya göre yarım milyon insanın ölümüne sebep olmuştu. Ancak ilerleyen yıllarda bu bombaların etkisinin bununla sınırlı kalmayacağı anlaşıldı. Peki, bombaların insan sağlığına etkisi ne oldu? Hiroşima ve Nagazaki'ye neden atom bombası atıldı? Hiroşima'da kaç kişi öldü? ABD'nin gerekçesi neydi?

Osmanlı Sarayları hangileridir? Hanedana ev sahipliği yapan Osmanlı Sarayları…

Osmanlı Sarayları hangileridir? Hanedana ev sahipliği yapan Osmanlı Sarayları…

Osmanlı Devleti'nin padişahları, 600 yıldan uzun bir süre cihana hükmetmiş; nice asırlık miraslar bırakmışlardı. Osmanlı sultanları, yaşadıkları ve hüküm sürdükleri toprakları en güzel şekilde imar etmeyi kendilerine vazife edinmişlerdi. Bu imar faaliyetleri dahilinde yapılan en güzel mimari eserlerin başında da Osmanlı Hanedanı'na ev sahipliği yapan saraylar geliyor. Tarih boyunca sultanları ve ailelerini ağırlayan, Devlet-i Aliyye'nin yönetim merkezi olan ve birçok badire atlatan Osmanlı Sarayları…

Beyrut'un tarihi hakkında bilgiler... Beyrut'taki Osmanlı izleri

Beyrut'un tarihi hakkında bilgiler... Beyrut'taki Osmanlı izleri

Beyrut yaklaşık 400 yıldan fazla süre Osmanlı idaresinde kaldı. Bu nedenle camilerinden çarşılarına kadar ecdadın izlerine her yerde rastlamak mümkün... Çok kültürlülüğü ile dikkat çeken Beyrut, tarihinde sayısız savaş ve yıkımla karşı karşıya kaldı fakat her seferinde yeniden doğdu. Beyrut'a geçmiş olsun diyerek, elim olayda vefat edenlere Allah'tan rahmet, geride kalanlara sabır ve yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Sizler için Beyrut tarihi hakkında kısa bilgiler derledik.

Hükümdarlık alameti olan tuğra nasıl okunur? Osmanlı padişahlarının tuğraları...

Hükümdarlık alameti olan tuğra nasıl okunur? Osmanlı padişahlarının tuğraları...

Tuğralar içinde en mükemmelinin, Prof. Uğur Derman'ın "tuğraların padişahı" olarak ifade ettiği, hattat Sami Efendi tarafından çekilen II. Abdülhamid tuğrası olduğunu biliyor muydunuz? Padişahların hükümdarlık alametlerinden biri olan tuğra, hanedan arması olarak kullanılırdı. Sultanların imzası olan tuğralar, birbirinden farklı ve yüksek bir estetik anlayışla tasarlandı. Sizler için Osmanlı padişahlarının tuğralarını derledik.

Osmanlı’nın diğer devletlere yaptığı yardımlar

Osmanlı’nın diğer devletlere yaptığı yardımlar

Dünyada yaşanan doğal afetler ve insani krizler karşısında Türkiye, daima yardım elini uzatan, dil, din, ırk gözetmeksizin her türlü imkânı seferber eden ve bu konuda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan bir devlet. Günümüzde olduğu gibi bu tür olaylar karşısında Osmanlı da öncü bir rol üstleniyor, dünyanın pek çok coğrafyasına yardım elini uzatıyordu. Osmanlı Devleti bu nedenle "cihanın koruyucusu olan" anlamına gelen "cihan-penah" olarak anılıyordu. Osmanlı'nın krizler karşısında yürüttüğü insani diplomasiyi ve diğer devletlere yaptığı yardımları derledik.

Amerika'yı Müslümanlar mı keşfetti?

Amerika'yı Müslümanlar mı keşfetti?

Kristof Kolomb'un Amerika keşif yolculuğunda elinde bir harita bulunuyordu. Bu harita ise Kolomb'dan daha önce Amerika'ya giden Müslümanlar tarafından yapılmıştı. 10. yüzyıldan itibaren Müslümanlar, Amerika'ya gitmeye başlamış hatta bir kısmı da dönmemişti.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN