Arama

Tarih

Meşhur Arap panayırları ve ehemmiyeti

Meşhur Arap panayırları ve ehemmiyeti

Esvakü’l-Arap yani Arap pazarları olarak bilinen panayırlar, hem İslam öncesi dönemde hem de sonrasında tüm Arap Yarımadası’nda ticari, sosyal ve kültürel canlılığı sağlama adına oldukça önemlidir. Peki, bu panayırların isimleri neydi ve hangi ürünler satılmaktaydı? Hz. Muhammed (sav) bu panayırlara katılmış mıydı?

İslam uygarlığında Müslüman alimlerin icat ettiği saatler

İslam uygarlığında Müslüman alimlerin icat ettiği saatler

İslam uygarlığı, altın çağını 7 ila 17. yüzyıllar arasında yaşadı. Ömrünü ilme adayan, birden çok bilim dalında ihtisaslaşan Müslüman alimler, yepyeni keşiflerde bulunarak, medeniyetin temellerini attılar. Geliştirdikleri teraziler ve ölçüm araçları, su düzenekleri, değirmenler, otomatlar ve kilitler ile teknolojik anlamda bugün kullandığımız pek çok aletin temelini oluşturdular. O teknolojilerden biri de saatlerdi. Müslümanların ibadeti için en önemli unsurlardan biri olan zamanın hesaplanması, alimlerin en büyük önceliklerindendi.

Radyolar hayatımızın neresinde?

Radyolar hayatımızın neresinde?

Yaklaşık bir asır önce hayatımıza giren radyo, en çok tercih edilen kitle iletişim araçlarından biri olarak popülerliğini koruyor. Yayın içerikleri ve çeşitliliğinin arttığı, tematik kanalların ortaya çıktığı ve internet teknolojileri ile dijitalleşen radyolar, farklı platformlar ortaya çıksa da halen tercih ediliyor. RTÜK'ün verilerine göre, Türkiye'de günlük radyo dinleme süresi ortalama 1 saat 43 dakika. Peki, radyodan neden vazgeçemiyoruz? 13 Şubat Dünya Radyo Günü dolayısıyla "Radyolar hayatımızın neresinde?" sorusunun cevabını derledik.

Müziğin şifa olduğu hastane: Edirne Darüşşifası

Müziğin şifa olduğu hastane: Edirne Darüşşifası

Edirne Darüşşifası, II. Bayezid Külliyesi içerisinde yer alan Osmanlı'nın önemli sağlık merkezlerinden biriydi. Burası dünyada bir tıp merkezinin ihtiyaçları, ayrıntılı bir şekilde düşünülerek planlanmış ilk hastaneydi. Batı'da benzerleri ancak 200 yıl sonra yapılmaya başlandı. Edirne II. Bayezid Darüşşifası'nda akıl hastaları su ve musiki ile tedavi edilir, baharda açan çiçekler koklatılırdı. Peki, müzikle nasıl tedavi edilirdi?

Hangi makam hangi hastalığa iyi geliyor? Makamların tedavi ettiği hastalıklar

Hangi makam hangi hastalığa iyi geliyor? Makamların tedavi ettiği hastalıklar

İslam âlimleri asırlar öncesinden kadim bilgi ve birikimleriyle gönül yorgunlarını müzik ile tedavi etti. Zekeriya Er-Razi, Farabi ve İbn Sina gibi âlimler de müziği insan ruhuna etkileri olduğunu söyledi. Rast makamı insana huzur verirken, saba makamı insana cesaret verirdi. Öğle vakitlerinde dinlendiği zaman etkili olan uşşak makamı ise insana gülme hissi verirdi. İşte makamların tedavi ettiği hastalıklar…

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN