Arama

Tarih

Osmanlı arşivinden İstanbul camilerinin fotoğrafları 📸

Osmanlı arşivinden İstanbul camilerinin fotoğrafları 📸

Fotoğrafçılığa oldukça büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid, yaşadığı dönemde gerçekleştirdiği yatırımları, inşa ettiği binaları ve şehirlerin ihyasına dair pek çok hizmetin fotoğrafını çektirmişti. Onun döneminde yaşayan Pascal Sebah ise Osmanlı topraklarında fotoğrafçılığın başladığı ilk dönemlerde, sanatını kadrajına sığdıran bir ustaydı ve Sultan Abdülhamid'in emriyle pek çok caminin fotoğraflarını çekmişti. Onun objektifinden İstanbul camilerinin o dönemdeki görüntüleri…

Tarihin en acımasız olayı: Moğolların Bağdat'taki katliamı

Tarihin en acımasız olayı: Moğolların Bağdat'taki katliamı

13. yüzyılda Bağdat'a giren Moğollar, burada tarihin en acımasız olayına neden oldu. Yaklaşık iki yüz bin kişiyi katleden Moğolların, katliam sonrasında cesetlerden yayılan kokudan dolayı şehirden ayrılmaları durumun vahametini gösterir. Hülagu aynı zamanda bir kültür katliamına da neden olmuş, Bağdat kütüphanelerini yakıp yıkmıştı. Öyle ki günlerce Dicle nehrinden kan ve mürekkep aktığı söylenir.

Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsü

Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsü

Bundan bir asır önce Azerbaycan halkı, Çarlık Rusya'nın yıkılması sonucu bağımsızlığını ilan etmiş ve Müslüman Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyetini kurmuştu. Bağımsızlıklarını ilk olarak Osmanlı'nın tanıdığı bu genç devlet, iki yıl sonra Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi. 70 yıl sonra Azerbaycan, 18 Ekim 1991'de tarih sahnesinde yeniden bağımsız devlet olarak yerini aldı. Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz.

II. Murad Osmanlı'nın ikiye bölünmesini nasıl önledi?

II. Murad Osmanlı'nın ikiye bölünmesini nasıl önledi?

Fetret Devri'nin 1413'te Çelebi Mehmed'in tahta geçmesiyle bittiği söylenirse de Osmanlı İmparatorluğu, kargaşa ortamından ancak İstanbul'un fethiyle kurtulabilmişti. Bu süre içerisinde Bizans'ın kışkırtmasına kapılarak isyan eden şehzadeler, Osmanlı'nın ikiye ayrılmasına neden oluyordu. Fakat II. Murad'ın akıllıca hamleleriyle bu durumun önüne geçildi. Peki, Osmanlı İmparatorluğu'nun ikiye ayrılması nasıl önlendi?

Fransa ‘terörizm’den ne anlıyor?

Fransa ‘terörizm’den ne anlıyor?

Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda operasyonlar sürüyor. Türkiye'nin bölgedeki terör koridorunu ortadan kaldırmayı ve güney doğuda bir terör devletinin kurulmasını önlemeyi hedeflediği bu harekata, ABD ve pek çok Batı ülkesi ise karşı çıkıyor. O ülkelerden biri de Fransa. Operasyon sonrası Türkiye'ye gerçekleştirdiği silah ihracatını durdurduğunu açıklayan Fransa, Milli Takım'ın maç sırasında "asker selamı" ile gösterdiği gol sevincine yönelik manipülasyonlarına da devam ediyor. Peki, Fransa'nın "terörizm" algısı tam olarak ne? Fransa'nın gerçekleştirdiği katliamlar ve sömürgecilik tarihi bu konuda bizlere neler söylüyor?

Altuncan Hatun kimdir? Altuncan Hatun’un Tuğrul Bey’e vasiyeti!

Altuncan Hatun kimdir? Altuncan Hatun’un Tuğrul Bey’e vasiyeti!

Devletin, milletin menfaati ve vatanın korunması bahis konusu olunca bütün Müslüman Türk hanımlarının hiçbir ölçüye sığmayan fedakarlıklara imza attıklarını çok yakın tarihlerdeki hadiselerden biliyoruz. Bunlara, daha uzak tarihlerden verilecek en güzel örneklerden birisi ise Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey'in eşi Altuncan Hatun'dur. Altuncan Hatun devletin bekası için oğlunu zincire vurdurmuş, ordunun başında yalın kılıç giderek Selçuklu'yu muhtemel bir çöküşten kurtarmıştır.

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı'nın önemli alimlerinden olan Erzurumlu İbrahim Hakkı, yetmişten fazla esere imza attı. "Arzda ve semada müşahede olunan bütün şekiller yuvarlaktır" diyen İbrahim Hakkı'nın bu görüşünü Einstein, ondan çok daha sonra matematiksel yollardan göstermişti. 400'den fazla kaynaktan yararlanarak yazdığı Marifetname'sinde tasavvuftan, edebiyata ve astronomiye kadar pek çok konuya yer veren Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan günümüze ışık tutacak terbiye kurallarını derledik.

İbn Haldun’a göre beslenme ibadeti nasıl etkiliyor? 🍽

İbn Haldun’a göre beslenme ibadeti nasıl etkiliyor? 🍽

İslam tarihinin en önemli alimlerinden İbn Haldun, Mukaddime adlı eserinde beslenmenin ibadet üzerinde oldukça etkili bir husus olduğuna dikkat çeker. İbn Haldun, bolluk ve genişliğin kişiler üzerindeki etkilerine değinerek, nefsini ve bedenini açlığa alıştıran, dünyevi lezzetlerden uzaklaştıranların kendilerini dine ve ibadete verdiklerini belirtir. Peki ya hangi besinler, ibadeti ne şekilde etkiliyor? İbn Haldun, "insanı açlık değil, tokluk öldürür" derken neyi kastediyor?

Osmanlı'nın ilk renkli haritasını çizen coğrafyacı

Osmanlı'nın ilk renkli haritasını çizen coğrafyacı

Türk dilini incelemek üzere görevlendirilerek Osmanlı'ya gönderilen Rus coğrafyacı ve jeolog Tchihatchef, İstanbul'un çeşitli yerlerini gezdi. Ülkenin tarih ve coğrafyasına hayran kalan seyyah, 14 bin kilometreyi yaya olarak katetti. Bu haritanın özelliği ise Osmanlı'nın ilk renkli haritası olmasıydı.

Nietzsche kimdir? Nietzsche’nin İslam hakkındaki sözleri…

Nietzsche kimdir? Nietzsche’nin İslam hakkındaki sözleri…

Nietzsche, tarihin en önemli felsefecilerinin başında gelir. Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine aforizmalarla dolu birçok esere imza atan Nietzsche'nin, İslam'dan övgüyle söz ettiğini biliyor musunuz? Hristiyanlığın tanrısının öldüğünü söyleyen Nietzsche, 19'uncu yüzyıl çağdaş kültürünün, İslam kültürünün yanında son derece "yoksul" ve "oldukça geç kalmış" olduğuna vurgu yapmıştı. Nietzsche, "Haçlılar, aslında önünde diz çökmeleri gereken asil ve yüksek bir kültüre karşı savaş açmışlardı" demişti. Peki, Nietzsche kimdir? Nietzsche'nin İslam hakkındaki sözleri…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN