Arama

Tarih

İbn-i Haldunun nazarından Ümran İlmi

İbn-i Haldun'un nazarından 'Ümran İlmi'

Kadim geleneğimizde kitaplar Besmele, hamdele ve salvele denilen kısımlara yer verirdi. Başka bir deyişle de bu kısımlarda yazılmış olan metin özetlenirdi. Bu kısımda o disipline bağlı kalınarak kitabın temel kavramlarından bahsedilirken geri kalan kısımlarında girişlerin geniş açıklaması yapılırdı. Mukaddime, İbn-i Haldun’un eseri olan İber’in girişidir ve ümran kelimesi ilk burada geçer ve ‘Ümran İlmi’nin temel kavramları burada yer alır.

Müslüman coğrafyalardan dünyaya yayılan İslam mimarisi

Müslüman coğrafyalardan dünyaya yayılan İslam mimarisi

İslam'ın altın çağını yaşadığı yüzyıllarda, Müslüman mimarisine ait çok sayıda unsur, usta ve sanatçılar aracılığıyla Avrupa'ya ulaştı. Mimariye yön veren detaylarla, Avrupa'da "Romanesk" stilinin ortaya çıkmasını sağlayan Müslümanların "İslamlaştırdığı" mimari yapıları sizler için derledik.

Mehmed Âkif için söylenenler

Mehmed Âkif için söylenenler

Şiirlerinde millî ve manevî duyguları dile getiren, İstiklâl Marşı'nın kıymetli şairi Mehmet Âkif'in çıkış noktası olarak aldığı ışık İslam'dır. Peyami Safa'dan Sezai Karakoç'a edebiyat ve düşünce dünyamızın önemli kalemlerinin 'İstiklal Şairi'miz için söylediklerini sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bundan 87 yıl önce bugün doğan "Sanat Güneşi" Zeki Müren'in, ilk bestesini 17 yaşında yaptığını biliyor muydunuz? Peki ya, Yunus Emre'nin susmayı "edebi elden gidene en güzel cevap" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Yabancı seyyahların gözünden İstanbul

Yabancı seyyahların gözünden İstanbul

Seyahatnameler, bir beldenin geçmişine dair verdikleri bilgiler bakımından Osmanlı tarihçileri için başlıca kaynaklardan biri olarak kabul edilir. Dünyada, üç imparatorluğa başkentlik yapan tek şehir olan İstanbul, güzelliğiyle her dönem seyyahlar tarafından övgüyle söz edilen bir kent oldu. Doğu ile batının kesişim noktası olan İstanbul, yabancı seyyahların da gözde şehriydi. Yabancı seyyahların gözünden İstanbul'u sizler için derledik.

İlber Ortaylı Seyahatnamesinden görülmesi gereken şehirler

İlber Ortaylı Seyahatnamesi'nden görülmesi gereken şehirler

Yaşamını tarihe adayan İlber Ortaylı onlarca ülke ve yüzlerce şehir dolaşarak adeta sürekli ve düzenli bir seyyahlık yaptı. Seyahat etmeyi çocukluğundan beri heyecanlı bir uğraş olarak gören usta tarihçi, coğrafya ve seyahat için "tarihî olay ve kurumları ikinci el bir kaynaktan okuyup geçmektense arşiv bilgileri ve daha ayrıntılı monografilerle desteklemek tarihin o dönemini ve alanını daha iyi anlamamızı kolaylaştırıyorsa, coğrafya da ansiklopedi ve haritanın ötesinde gözlemek ve yaşamakla kıvranılır. Dahası coğrafyasız bir tarih de düşünülemez" der. Sizler için İlber Ortaylı Seyahatnamesi'nden gezilmesi gereken yerleri derledik.

Kurallarıyla sınırları belirlenmiş gelenek

Kurallarıyla sınırları belirlenmiş gelenek

Kalemle kağıt iki kişi arasında gönül köprüsü kurmak için kullanılırdı. Zarfın içerisine konur, okuyacak kişiye heyecanla gönderilirdi. Gönül köprüsü ‘mektup’ olarak adlandırılmıştı. Bunların yanında meramı anlatmak için resmi mektuplar da kullanılırdı ve her mektubun kendi ait kuralları vardı. Hz. Süleyman ile başlayan mektup geleneğimiz Osmanlı döneminde zenginleşen bu edebi tür haline geldi.

İsrailde 900 yıl öncesine ait altın sikkeler bulundu

İsrail'de 900 yıl öncesine ait altın sikkeler bulundu

Lübnan'ın güneyinde, İsrail'in kuzeyindeki Akdeniz liman şehri olan Kayserya'da bir binanın duvarında 900 yıllık altın sikke ve ve küçük bir bronz kap bulundu. Uzmanlar, altın sikkeler ve küpenin sahibi olan ailenin katliamda öldüğünü veya köle olarak satıldığını tahmin ediyor.

Darülislam’da ticaret nasıl yapılırdı?

Darülislam’da ticaret nasıl yapılırdı?

"Rızkın onda dokuzu ticarettedir" hadisinden de kaynakla İslam dini, ticari hayat için daima manevi bir dayanak teşkil etmişti. İslam beldelerinde ticaretin yaygınlaşmasını sağlayan Müslümanlar, bir müddet sonra ticaret aracılığıyla İslam'ın farklı coğrafyalara yayılmasına ön ayak oldular. Tuzun "beyaz altın" olarak anıldığı dönemden, para birimi olarak kullanılan "deniz kabuklarına"; başlı başına hareketli bir şehri andıran kervanlardan, ticaretin kilit noktaları olan kervansaraylara… "Darülislam'da ticaret nasıl yapılırdı?" sorusunun cevabını sizler için derledik.

Kırk yıllık hatrın asırlar aşan öyküsü: Türk kahvesi

Kırk yıllık hatrın asırlar aşan öyküsü: Türk kahvesi

Türkiye'de hiç yetişmeyen bir ürün olduğu halde pişirilme yöntemiyle dünyaca ünlü bir lezzet olan Türk kahvesi, kültürümüzün zengin bir birikimi olarak hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Çekirdeklerine "siyah inci" denilen ve "bir fincanının kırk yıl hatra" sahip olduğu Türk kahvesi, geçmişte kırk farklı demleme yöntemiyle ikram ediliyordu. Bugünün Dünya Türk Kahvesi Günü olması vesilesiyle, Osmanlı'nın Arap Yarımadasından Avrupa'ya aktardığı "kahve kültürü"nün geçmişini sizler için derledik.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN