Arama

Tarih

Yavuz Sultan Selim geçilmez çölü nasıl geçti?

Yavuz Sultan Selim geçilmez çölü nasıl geçti?

Doğu'ya yaptığı fetihlerle ve kişiliğiyle Osmanlı Devleti'nin en önemli padişahlarından biriydi Yavuz Sultan Selim. Çok iyi at biner ve kılıç kullanırdı. Ok atmada ve yay çekmede ise adeta ustaydı. Şehzadelik yıllarında çok iyi eğitimlerden geçen Yavuz, "geçilemez" denilen Sina Çölü'nü 13 günde aştı! Yavuz Sultan Selim Han'ın 498'inci ölüm yıldönümünde rahmetle yâd ediyoruz.

Peygamberimizin naaşının Avrupa’ya kaçırılmasını engelleyen cengâver

Peygamberimizin naaşının Avrupa’ya kaçırılmasını engelleyen cengâver

Doğu’ya yaptığı fetihlerle ve kişiliğiyle Osmanlı Devleti’nin en önemli padişahlarından biri olan, geçilemez sanılan Sina Çölü’nü aşan, kefenini boynunda taşıyan, Hz. Peygamber’in naaşının Avrupa’ya kaçırılmasını engelleyen Yavuz Sultan Selim Han’ın bugün 498’inci vefat yıldönümü. Tarihin akışını değiştiren Osmanlı Devleti'nin 9'uncu padişahı, 74'üncü İslam halifesi ve ilk Osmanlı halifesi Sultan Selim’i rahmetle yâd ediyoruz.

II. Abdülhamidin son sözleri

II. Abdülhamid'in son sözleri

Osmanlı İmparatorluğu'ndan onlarca padişah gelip geçti ama en çok konuşulan hükümdarlardan biri Abdülhamid oldu. Osmanlı'nın ilk ve tek anayasasını düzenleyen II.Abdülhamid'in son sözlerini ve hayatını sizler için derledik.

Sultan Abdülhamidin Cuma Selâmlığı

Sultan Abdülhamid'in Cuma Selâmlığı

Türk-İslam kültürünün sayılı törenlerinden biri haline gelen Cuma Selâmlığı geleneği, Osmanlı Devletinde de asırlar boyunca uygulandı. Osmanlı Sultanları, Selâmlık merasimi için özenle hazırlanır ve merasime vaktinde gitmeye çok önem verirlerdi. O sultanlardan biri de, Sultan II. Abdülhamid’di. Abdülhamid'in Cuma Selâmlığı için Hamidiye Camii'ne girişi sırasında çekilen görüntüler, Rus arşivlerinde de yer aldı.

Osmanlı döneminde İstanbul

Osmanlı döneminde İstanbul

Osmanlı İmparatorluğu, 600 yıl dünyaya hükmetti, üç kıtaya yayıldı ve dev bir imparatorluk haline geldi. O dönemde cihan imparatorluğu dünyanın kalbi İstanbul'da yükseliyordu. Sizler için Osmanlı döneminde İstanbul'u derledik.

33 yıllık saltanat: 33 fotoğrafla Abdülhamid

33 yıllık saltanat: 33 fotoğrafla Abdülhamid

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı ve 113'üncü İslam halifesi Sultan II. Abdülhamid, bundan tam 176 yıl önce bugün doğdu. Amcası Abdülaziz'in şüpheli ölümüne ve ağabeyi V. Murad'ın azline tanık olmuş; o zamana dek tahta geçeceğini asla düşünmemişti. 33 yıllık hükümdarlığı boyunca Osmanlı topraklarına birçok hizmette bulunmuş, devlet ve hilafet mührünü abdestsiz basmayacak kadar dindar bir yaşam sürmüştü. Cenaze merasimi sırasında ahali, "Babamız! Bizi bırakıp nereye gidiyorsun?" diye Ulu Hakan'ın ardından feryat etmişlerdi…

Gelecek nesillere ışık tutan Osmanlı âlimi: Birgivî

Gelecek nesillere ışık tutan Osmanlı âlimi: Birgivî

16’ıncı asırdan gelecek nesillere ışık tutan bir Osmanlı âlimiydi Birgivî. İslam ilmine büyük katkılar sağlamış; yazdığı eserlerle Arapçanın, Arap olmayan Müslüman milletler tarafından öğrenilebilmesi için büyük gayret sarf etmişti. Yaşadığı dönemin sosyal yaşantısını da yakından takip eden Birgivî, son derece dürüst ve tavizsiz bir ilim insanıydı. Öyle ki, asırlar sonra dahi “Ahlâkçılarımız içinde Birgivî derecesinde mümtaz bir simaya nâdir tesadüf olunur” sözleriyle anılacaktı...

Türk milletinin ilham ve güç kaynağı gaziler

Türk milletinin ilham ve güç kaynağı gaziler

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü uğrunda, hayatlarını feda etmeyi göze alan ve gazilik onuruna erişen kahramanlarımızın sergilediği cesaret ve fedakârlığın günü olan “Gaziler Günü” Türk milletine her zaman güç ve ilham kaynağı oldu. Kahraman gazilerimiz bayrağın ve bağımsızlığın paha biçilmez bir değer olduğunu ve bu değer uğrunda neleri göze alabileceğimizi cesur bir şekilde gösterdiler.

İslam bilim tarihçisinin gözünden İstanbul Rasathanesi

İslam bilim tarihçisinin gözünden İstanbul Rasathanesi

Osmanlı Devleti, bilimsel astronomiyle 1450 yılında Ali Kuşçu sayesinde tanıştı. 1577 yılına gelindiğindeyse, Takiyüddin tarafından Tophane sırtlarında ilk rasathane "İstanbul Rasathanesi" adıyla kuruldu. İstanbul Rasathanesi, o yüzyılın en önemli gözlem evlerinden biri oldu. Haziran ayında, 94 yaşında hayata gözlerini yuman İslam bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, Fikriyat’ta kaleme aldığı yazılardan birinde İstanbul Rasathanesini anlatmıştı…

Osmanlıdan günümüze 441 yıllık rasat hikâyesi

Osmanlı'dan günümüze 441 yıllık "rasat" hikâyesi

Bundan 441 yıl önce Osmanlı’nın ilk rasathanesi kuruldu. III. Murad döneminde kurulan bu rasathane, döneminin en önemli gözlemevi oldu. Türkiye’nin en büyük gözlemevi olan Kandili Rasathanesi ise o günlerden miras kaldı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN