Arama

Tarih

Osmanlı'da hanımlara mahsus verilen nişan: Şefkat

Osmanlı'da hanımlara mahsus verilen nişan: Şefkat

Sultan Abdülhamid döneminde sadece kadınlara mahsus olan bir nişan verilirdi. Hayır ve yardım işlerinde başarılı olan hanımlara, üç dereceli olarak ihdas edilen bu nişan, "Şefkat Nişanı" olarak adlandırılmıştı. Ortasında Sultan Abdülhamid'in tuğrası ve onun altında 1295 (1878) tarihi yer alan beş kenarlı bir yıldız şeklindeki nişanın tarihine dair bilgileri derledik.

Kırk yıllık hatrın asırlar aşan öyküsü: Türk kahvesi

Kırk yıllık hatrın asırlar aşan öyküsü: Türk kahvesi

Türkiye'de hiç yetişmeyen bir ürün olduğu halde pişirilme yöntemiyle dünyaca ünlü bir lezzet olan Türk kahvesi, kültürümüzün zengin bir birikimi olarak hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Çekirdeklerine "siyah inci" denilen ve "bir fincanının kırk yıl hatra" sahip olduğu Türk kahvesi, geçmişte kırk farklı demleme yöntemiyle ikram ediliyordu. Bugünün Dünya Türk Kahvesi Günü olması vesilesiyle, Osmanlı'nın Arap Yarımadasından Avrupa'ya aktardığı "kahve kültürü"nün geçmişini sizler için derledik.

Mağrib mimarisine özgü İslami eserler

Mağrib mimarisine özgü İslami eserler

Müslümanların yönetimindeki İspanya ve Sicilya'da başlayan mimari gelişmeler, bin yıl sonra Avrupa'nın geri kalan kısmına da yayıldı. Bu yayılmayı Müslüman topraklarından geçen gezginler ve bilim insanları sağlandı. İspanya, Kuzey Afrika ve Portekiz'in bazı bölgelerinde gelişen İslami üsluba Mağrip mimarisi denildi. Özenli taş işçiliği, arabesk tarzdaki mozaik ve tasarımların göze çarptığı bu üslupta önemli eserler inşa edildi. İşte Mağrib mimarisine özgü gelişen İslami eserler...

Leonardo da Vinci’nin tarihe geçen icatları

Leonardo da Vinci’nin tarihe geçen icatları

Leonardo da Vinci, pek çoğumuz tarafından ressam kimliği ve tarihe geçen ünlü resimleri ile tanınsa da o, aynı zamanda çok yönlü bir bilim insanı ve iyi bir mühendistir. Kameranın keşfine giden yolu o açmış, insan gücü yerine kullanılacak makineler tasarlamış, bisiklet, uçak, helikopter ve paraşüt gibi icatların benzersiz eskizlerini çizmişti. Savaşta kullanılabilecek mühendislik bilgilerine sahip olan Da Vinci, Osmanlı'nın bir projesine de talip olmuştu. Kendinden sonra gelen bilim insanlarına öncü olan Leonardo da Vinci'nin icatlarını derledik.

Çölün ortasında masalsı şehir Hive’deki tarihi yapılar

Çölün ortasında masalsı şehir Hive’deki tarihi yapılar

Orta Asya'da 2500 yıllık tarihi geçmişi bulunan Hive, asırlar boyunca Türk-İslam medeniyetinin önemli merkezlerinden biriydi. Biruni, Harizmi gibi önemli alimlere ev sahipliği yapan şehir, Harezm bölgesinin incisi olarak bilinir. Medrese, minare ve mescitleriyle ünlenen Hive, Türk Dünyası 2020 Kültür Başkenti ilan edildi. Sizler için Hive'deki önemli tarihi yapıları derledik.

Osmanlı'da uçmaya dair girişimlerde bulunan alimler

Osmanlı'da uçmaya dair girişimlerde bulunan alimler

Uçmak ilk çağlardan beri insanoğlunun en çok önem verdiği konulardan biri oldu. Uçağın ilk icat olunduğu güne kadar pek çok bilgin, yaptığı uçuş denemeleri ile isimlerini tarihe yazdırdı. Öyle ki uçma üzerine ciddi çalışmalar yapan ilk ilim adamı, bu deneyimi sırasında düşerek vefat etmişti. İşte tarih boyunca Osmanlı'da uçmaya dair girişimlerde bulunan alimler...

Osmanlı’da yiyeceklerin bozulmadan saklanması nasıl sağlanırdı?

Osmanlı’da yiyeceklerin bozulmadan saklanması nasıl sağlanırdı?

Osmanlı'da ticaret büyüdüğü, pek çok tarım ve gıda ürününün şehir dışından getirilerek satıldığı dönemde yeni bir ihtiyaç hâsıl oldu. Yiyeceklerin bozulmadan saklanması gerekiyor; bu muhafazayı sağlayacak sistemler ilk olarak İstanbul'da deneniyordu. Onlardan biri de Unkapanı Soğuk Hava Deposu'ydu. Sultan II. Abdülhamid'in imtiyazı ile İngiliz tüccar George Baker tarafından kurulan bu depo yiyeceklerin uzun süre saklanmasını sağlıyordu.

Ecdadın engellilere verdiği değerin tezahürü: Yıldız Sağırlar Okulu

Ecdadın engellilere verdiği değerin tezahürü: Yıldız Sağırlar Okulu

Ecdadımız, engellilerin eğitimine önem vermiş, onlarla yakından ilgilenmiş ve topluma kazandırılması için daima çaba göstermişti. Bu minvalde, yaşadığımız coğrafyada işitme engelliler için açılan ilk resmi okul, Abdülhamid dönemindeki Yıldız Sağırlar Okulu'ydu. Bugün işitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurabilmek için kullandıkları işaret dilinin temeli, daha o dönemlerde atılmıştı. Abdülhamid, okulun kuruluşuyla yakından ilgilenmiş; "Osmanlı İşaret Dili" diğer işaret dillerinden bağımsız ve özgün olarak geliştirilmişti. Bugünün Dünya Engelliler Günü olması vesilesiyle Osmanlı'dan günümüze işaret dilinin tarihini derledik…

II. Bayezid kimdir? Sultan II. Bayezid dönemi külliyeleri...

II. Bayezid kimdir? Sultan II. Bayezid dönemi külliyeleri...

Osmanlı İmparatorluğu'nun sekizinci padişahı olan II. Bayezid, Edirne, Amasya ve İstanbul'da yaptırdığı külliyeler ile bu kentlerin Osmanlı kimliği kazanmasına önemli bir katkı sağladı. Öyle ki Amasya'daki ilk külliyesi, şehzadeler şehrine vurulan en esaslı Osmanlı mührüdür. Doğum yıl dönümü vesilesiyle Sultan II. Bayezid'i rahmetle anarken, kentlere Osmanlı kimliği kazandıran külliyeleri hakkında da bilgileri derledik.

Osmanlı müziğine 28 yıl hizmet eden Donizetti Paşa

Osmanlı müziğine 28 yıl hizmet eden Donizetti Paşa

İtalyan asıllı müzisyen Giuseppe Donizetti, Sultan II. Mahmud döneminde Osmanlı sarayına geldi. İlk Türk bandosu olan Mızıka-yı Hümayun'un gelişmesinde büyük rol oynayan Donizetti, padişahın davetiyle İstanbul'a ayak bastı ve 28 yıl boyunca Türk müziğinde çığır açan gelişmelere öncü oldu. Türk müziğini çok sesli hale getiren Donizetti, Sultan II. Mahmud için "Mahmudiye Marşı", Sultan Abdülmecid için ise "Mecidiye Marşı"nı bestelemişti.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN