Arama

Tarih

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı'nın önemli alimlerinden olan Erzurumlu İbrahim Hakkı, yetmişten fazla esere imza attı. "Arzda ve semada müşahede olunan bütün şekiller yuvarlaktır" diyen İbrahim Hakkı'nın bu görüşünü Einstein, ondan çok daha sonra matematiksel yollardan göstermişti. 400'den fazla kaynaktan yararlanarak yazdığı Marifetname'sinde tasavvuftan, edebiyata ve astronomiye kadar pek çok konuya yer veren Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan günümüze ışık tutacak terbiye kurallarını derledik.

Selahaddin Eyyubi kimdir? Kudüs’ü Haçlı işgalinden nasıl kurtardı?

Selahaddin Eyyubi kimdir? Kudüs’ü Haçlı işgalinden nasıl kurtardı?

Selahaddin Eyyubi, Haçlılara karşı verdiği mücadeleyle tüm İslam aleminin gönlünde taht kurmuş bir isim. Bundan 8 asır önce, Miraç mucizesinin de yıldönümünde Kudüs'ü 88 yıl boyunca süren Haçlı işgalinden kurtardı. Selahaddin Eyyubi, Ortadoğu'da büyük bir "İslam birliği" kurmuş ve bu birlik, 1517'de Yavuz Sultan Selim'e devrolmuştu. Peki Selahaddin Eyyubi kimdir? Selahaddin Eyyubi Kudüs'ü Haçlı işgalinden nasıl kurtardı? Selahaddin Eyyubi'nin hayatı...

Sultan III. Selim’in Mescid-i Nebevi’deki naatı

Sultan III. Selim'in Mescid-i Nebevi'deki naatı

Peygamber Efendimiz bir hadisinde "Beytimle yahut kabrimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir" buyurmuştur. Peki, Sultan III. Selim'in Mescid-i Nebevi'de, Peygamberimizin işaret ettiği alanda bulunan 12 sütunu mermer kaplattığını biliyor muydunuz? Ya da Peygamberimiz için yazdığı naat-ı şerifin bu sütunları süslediğini? Fikriyat olarak o naatı sizlerle buluşturuyoruz.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN