Arama

Tarih

Malcolm X’i kim, neden öldürdü?

Malcolm X’i kim, neden öldürdü?

ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi haline gelen siyahi Müslüman lider Malcolm X, insan haklarının en büyük savunucularındandı. Tarihteki en etkili Afro-Amerikanlardan biri olan Malcolm, hapishane yıllarında hayatını büyük ölçüde etkileyecek olan Elijah Muhammed ile tanışıp Müslüman oldu. Hatiplik konusundaki başarısıyla siyahilerin gönlünde taht kurmayı başardı. En büyük değişimini ise hac için gittiği Mekke'de yaşadı. 54 yıl önce bugün, uğradığı suikast sonucu yaşama veda eden Malcolm X'i, bir diğer adı ile el-Hâc Mâlik eş-Şahbâz'ı kim, neden öldürdü? Türkiye hakkında kaleme aldığı mektupta ne yazıyordu?

Sokollu Mehmed Paşanın çobanlıktan veziriazamlığa uzanan serüveni

Sokollu Mehmed Paşa'nın çobanlıktan veziriazamlığa uzanan serüveni

Osmanlı Devleti'nde padişahtan sonra en kudretli kişisi olan Sokollu Mehmed Paşa, Avrupa'daki kralların seçiminde büyük rol oynamış, devrinde akla hayale sığmayacak projelere imza atmıştı. Bosna'da çobanlık yaparken devşirilen daha sonra da üç padişah döneminde 14 yıl veziriazanlık yapan Sokollu Mehmed Paşa'ın bu serüveni nasıl başladı?

Dersaadette atlı tramvay

Dersaadet'te atlı tramvay

1832'de Amerika'da New York-Harlem arasında başlayan ilk hattın ardından tramvay, İstanbul'a da kısa sürede ulaştı. Her yeniliği kısa sürede İstanbul'a ulaştıran Osmanlı hükümdarları, bu modern ulaşım aracını da halka sunmak istiyordu. Bundan tam 149 yıl önce, İstanbul'da ''Atlı Tramvay'', Konstantin Karopana tarafından çalıştırılmaya başlandı.

Osmanlı döneminde İstanbulun su kaynakları

Osmanlı döneminde İstanbul'un su kaynakları

Manevi dünyanın sağladığı gücün, su ile ilgili benzersiz bir sosyokültürel ve sanatsal uyuşuma zemin hazırlamış olduğunu biliyoruz. Su temini yani suyun toplanması, ulaştırılması ve dağıtımı, büyük bir teknik birikim ve beceri gerektiren mühendislik sorunlarının çözümünün ardından mümkün olabiliyordu. Osmanlı'nın her alanda ileri bir medeniyete sahip olduğunun bir göstergesi de su ile ilgili mühendislik sorunlarını, büyük bir uzmanlık ve ciddiyetle çözmeleriydi.

Osmanlıdan günümüze kalan kültür mirasları

Osmanlı'dan günümüze kalan kültür mirasları

Bir toplumun tarihi belleği olan kültür, o toplumun gelecekteki yaşamını da şekillendirir. Hayatının her alanı inceliklerle örülü olan Osmanlı'da toplum hayatı, her bir ferdine verdiği anlam-değer ilişkisi üzerinden inşa edilmiş huzur temelli bir yapıydı. O zamanlardan günümüze kalan pek çok miras bugünkü hayatımızı bu inceliklerle bezedi. Peki, Osmanlı'dan günümüze gelen kültür mirasları nelerdi?

Osmanlıda görülen hastalıklar ve tedavi yöntemleri

Osmanlı'da görülen hastalıklar ve tedavi yöntemleri

Hastalıklar toplumların baş etmek zorunda olduğu büyük sorunlardan biridir. Özellikle de salgın hastalıklar beraberinde binlerce ölüm ve sakatlık getirirdi. Bu hastalıklardan Osmanlı da nasibini alarak veba, cüzzam, çiçek gibi ciddi hastalıklarla yüz yüze gelmişti. Bu dönemde görülen hastalıklar önemli seyyahların seyahatnamelerine de yansımıştı. Peki, Osmanlı'da bu hastalıklara karşı uygulanan tedavi yöntemleri nelerdi? Sizler için seyahatnamelerde görülen Osmanlı'daki hastalıklar ve tedavi yöntemlerini derledik.

Osmanlı Devletinin son vakanüvisi: Abdurrahman Şeref Bey

Osmanlı Devleti'nin son vakanüvisi: Abdurrahman Şeref Bey

Osmanlı Devleti'nde resmî tarihçiler için kullanılan bir unvan olan vakanüvisin son temsilcisinin Abdurrahman Şeref Bey olduğunu biliyor muydunuz? 18 Şubat 1925 tarihinde hayata veda eden Abdurrahman Şeref Bey'i ölüm yıldönümünde, Osmanlı Devleti'nin sonuna kadar devam etmiş ve daima saygınlığını korumuş bir memuriyetlik olan vakanüvislik özelliği ile birlikte hatırlıyoruz.

Güney Afrikalı Rüştü Bey Lawrence’a karşı

Güney Afrikalı Rüştü Bey Lawrence’a karşı

Dedesi, Güney Afrika’ya Sultan Abdülaziz tarafından gönderilen Ebubekir Efendi... Babası, Abdülhamit’in başkonsolosu... I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de ve Yemen’de savaştı. Rüştü Atala, tarihin unuttuğu bir vatansever. Onunla ilgili araştırmalar Rüştü Bey’in İngiliz ajanı Lawrence’a karşı Teşkilatı Mahsusa üyesi olarak mücadele ettiğini ortaya çıkardı.

Dünyanın bilinen en eski kadın teşkilatı: Bacıyan-ı Rum

Dünyanın bilinen en eski kadın teşkilatı: Bacıyan-ı Rum

13'üncü yüzyıl Anadolu'sunda göçmen Türkmen hanımların oluşturduğu bir grup olarak bilinen Bacıyan-ı Rum'u ilk olarak 15'inci yüzyıl Osmanlı tarihçisi Âşıkpaşazâde duyurmuş; fakat tarihi kaynaklarda doğrudan böyle bir teşkilattan söz edilmediği için Bacıyan-ı Rum'un önemi tam olarak kayıtlara geçmemiştir.

İstanbulun manevi fatihi: Akşemseddin

İstanbul'un manevi fatihi: Akşemseddin

Anadolu'nun İslamlaşmasında büyük rolü olan alim, usta hekim, büyük bir veli ve çok yönlü bir bilim insanı olan Akşemseddin,aynı zamanda yazdığı tıp kitabında mikrobu ilk tanımlayan kişiydi. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un kapısında kendisini karşılayan ahaliye, "O benim hocamdır. Şehrin manevi fatihidir" dediği Osmanlı döneminin önemli din alimlerinden Akşemseddin'in vefatının 560. yılında rahmetle anıyoruz.

Menderes mucizesinin üzerinden 60 yıl geçti!

Menderes mucizesinin üzerinden 60 yıl geçti!

Eski Başbakanlardan merhum Menderes'in İngiltere'nin başkenti Londra yakınlarında geçirdiği ve sağ olarak kurtulduğu uçak kazasının üzerinden 60 yıl geçti. Menderes'in Londra ziyaretini yapmasının nedeni ise Kıbrıs'ın bağımsız bir cumhuriyet haline getirilmesi için imzalanacak Londra anlaşması idi.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN