Arama

Tarih

Tarihi güzellikleriyle kendisine hayran bırakan Osmanlı şehri: Mostar

Tarihi güzellikleriyle kendisine hayran bırakan Osmanlı şehri: Mostar

İslam medeniyetinin Avrupa'daki en güzel örneklerinden olan Bosna, Osmanlılar'ın imar ve kültür faaliyetleri ile kimliğini bulan bir ülke. Mostar Köprüsü, Eğik Köprü, Koski Mehmed Camii, Nasuh Ağa Camii gibi yapıları ile Bosna'yı zenginleştiren Mostar şehri ise tarihi güzellikleri ve doğası ile kendisine hayran bıraktıran bir Osmanlı şehri...

Suriye’nin kalbinde bir Mossad ajanı: Eli Cohen’in casusluk hikayesi

Suriye'nin kalbinde bir Mossad ajanı: Eli Cohen’in casusluk hikayesi

Tarihte eşine az rastlanan casusluk hikayelerinden biri, Eli Cohen ya da nam-ı diğer Kemal Emin Sabit, İsrail gizli servisi Mossad için çalışan bir casustu. Yeni bir kimliğe bürünerek Suriye rejimine sızan Cohen, stratejik bilgileri ele geçirerek İsrail'e ulaştırdı. 1960'ların başlarında Suriye'de üst düzey görevlerde bulunmuş ve Savunma bakan yardımcılığına kadar yükselmişti. Eli Cohen, neredeyse Suriye'de bakanlığa kadar yükselecekken deşifre oldu. Bu tehlikeli ajanlık oyunu, Cohen'in deşifre olup yakalanması ve idam edilmesiyle son buldu. Orta Doğu'da dengelerin değişmesinde önemli bir rol oynayan Mossad ajanı Eli Cohen'in Suriye'de ve Orta Doğu'daki hikayesini sizler için hazırladık.

Eski Defterler I Fahreddin Paşa ve Medine Müdafaası

Eski Defterler I Fahreddin Paşa ve Medine Müdafaası

Başlı başına bir destan olan Medine Müdafaasının kahramanıydı. Çölün ortasında anavatandan bağlantısı kesilmiş halde, açlıktan çekirge yeme pahasına 2 yıl 7 ay kahramanca Medine’yi savundu. Geri çekilme emri geldiğinde dahi kabul etmeyerek Peygamberin şehrini İngilizlere vermemek için tüm gücüyle direndi. Eski Defterlerin yeni bölümünde Fahreddin Paşa'nın Medine Müdaafasından bahsedeceğiz.

Türklerin ilk kadın hükümdarı Tomris

Türklerin ilk kadın hükümdarı Tomris

Güzelliği ve cesaretiyle tanınan Tomris, milattan önce 6. yüzyılda yaşamış ilk Türk kadın hükümdardır. İsmi 'demir' anlamına gelen Tomris Hatun, dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan bir Saka kraliçesi ve Türk hükümdar Alp Er Tunga'nın torunudur. Eşinin ölmesinden sonra Sakaların kadın hükümdarı olarak geniş bir coğrafyada hüküm sürer. Peki, Tomris Hatun kimdir? Gelin daha yakından tanıyalım.

Cüzzam hastalarının  tedavi için karantina altına alındığı Miskinler Tekkesi

Cüzzam hastalarının tedavi için karantina altına alındığı Miskinler Tekkesi

Miskinler Tekkesi, cüzzamlıların barındığı ve rehabilite edildiği alanlardı. O dönemde tedavisi mümkün olmayan bu hastalığa yakalananlar, miskinhane de denilen yerlerde karantina altına alınırdı. Kamu sağlığını korumak için şehre uzak alanlarda inşa edilen bu kurum, cüzzam hastalarının hoşlanmayacakları bir isimle gururlarını kırmamak adına tekke olarak isimlendirildi. Cüzzam hastalarının Avrupa'da lanetli olarak hor görüldükleri bir dönemde Osmanlı, onlara yardım elini uzarak himayesi altına aldı. Osmanlı'nın merhamet yuvası Miskinler Tekkesi hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

İstanbul’un tarih kokan 4 yeri

İstanbul’un tarih kokan 4 yeri

İstanbul gerçekten eşsiz bir şehir. Tarih ve kültür bakımından zengin, her köşesinde bir hikaye saklı. İstanbul'un göz alıcı güzelliklerini anlatmaya başlarsak, Kız Kulesi'nden Galata'ya, sahilinden tarihi yapılarına kadar birbirinden büyüleyici mekanlarla dolu. Coğrafi konumu ve doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir şehir. Peki, İstanbul'un tarihi yerlerini merak ettiniz mi? Üsküdar, Beşiktaş, Kuzguncuk ve Taksim gibi bölgelerdeki tarihi mekanlar, her biri kendi öyküsüyle adeta birer tarihtir. Bu bölgelerdeki tarihi zenginlikleri derlerken, belki de bazı gizli incileri gözden kaçırmış olabiliriz. Sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağımız o yerleri derledik.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN