Arama

Tarih

Fatih Sultan Mehmet’in kılıcının sırrı neydi?

Fatih Sultan Mehmet'in kılıcının sırrı neydi?

Topkapı Sarayı'nda sergilenen en önemli eserlerden birinin Fatih Sultan Mehmed'in kılıcı olduğunu biliyor muydunuz? Peki, Fatih'in yaptırdığı bu kılıcın 7 kilo olduğunu ve üzerinde bir duanın yer aldığını? Sizler için Fatih'in kılıcı ve ecdadın tarihte yer almış kılıçları hakkındaki bilgileri derledik.

Demokrasi tarihinde kara bir leke: 27 Mayıs

Demokrasi tarihinde kara bir leke: 27 Mayıs

Türk demokrasi tarihinin kara lekelerinden biri olan ve Türk milletinin vicdanında derin yaralar açan 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden 63 yıl geçti. Demokrasiye vurulan bu ilk darbe, 27 Mayıs 1960'da dönemin iktidar partisi Demokrat Parti'nin (DP) "ülkeyi baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü" iddiasını ileri sürülerek gerçekleşmişti. Peki, 27 Mayıs Darbesi'nde neler yaşandı?

Sibirya’da Türk izleri

Sibirya'da Türk izleri

Dünyada farklı kültüre sahip onlarca millet bulunur. Türkler de bu milletlerden yalnızca biridir. Zamanında düzenledikleri akınlar sayesinde geniş coğrafyalara hakim olmuş ve birçok devlet kurmuşlardır. Günümüzde ise doğudan batıya uzanan topraklarda Türklerin varlıklarına dair izleri apaçık bir şekilde görmek mümkündür. İşte, asırlardır ortak bir tarihe sahip olduğumuz Sibirya Türk toplulukları...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN