Arama

Tarih

Büyük Valide Han'ın alarm veren kubbeleri

Büyük Valide Han'ın alarm veren kubbeleri

Eminönü'ndeki Büyük Valide Han, İstanbul'un en büyük hanlarından biri olması nedeniyle, fotoğraf meraklılarının uğrak mekanı haline geldi. Geçmişte kervanların konakladığı Valide Han'da bugün 300'e yakın dükkan yer alıyor. Peki, Kösem Sultan'ın, 17'nci yüzyılda kervansaray kompleksi şeklinde, vakıf malı olarak inşa ettirdiği Büyük Valide Han'ın kubbesinin boğaza karşı zıplayıp fotoğraf çektirmek isteyenler yüzünden çöktüğünü biliyor muydunuz? Ya da bu olaydan sonra kubbelere çıkışın yasaklanmasına rağmen yasağın delinip tarihi han üzerinde reklam filmi dahi çekildiğini?

Osmanlı’nın son döneminde İspanyol (domuz) gribi

Osmanlı’nın son döneminde İspanyol (domuz) gribi

Teknolojinin ilerlemesiyle sağlık alanında pek çok gelişmeyi yaşanmakla beraber salgın hastalıklar günümüz dünyasının ana problemlerinden birisi olmaya devam ediyor. Öyle ki domuz gribi örneğinde olduğu gibi salgın hastalıklar artık belli bir bölgenin değil bütün dünyanın meselesi haline gelir. Kitle iletişim araçları, yaptığı yayınlarla hastalığın seyri ile ilgili haberleri anında okuyucuya ve izleyiciye ulaştırmakla beraber hastalık karşısında insanlar arasında var olan tedirginliği de iyice artırmaktadır. İşte, Osmanlı’nın son döneminde İspanyol (domuz) gribi…

Sultan Abdülhamid’in en bedbaht şehzadesi: Abdülkadir Efendi

Sultan Abdülhamid’in en bedbaht şehzadesi: Abdülkadir Efendi

Şehzade Abdülkadir Efendi, Sultan II. Abdülhamid'in üçüncü oğlu olarak dünyaya geldi. Alışılmışın dışında, şahsına münhasır bir şehzade olan Abdülkadir Efendi, Sultan Abdülhamid'in görüşlerine ve yönetimine genel olarak muhalif bir tavır içindeydi. Öyle ki, Sultan Abdülhamid de zaman zaman kendisine sitemde bulunurdu. Şehzade Abdülkadir, Osmanlı hanedanının sürgünde maddi ve manevi açıdan en çok sıkıntı çeken üyesi oldu. Sürgün sırasında soğuktan hastalanan iki aylık kızı Bidar Sultan'ı toprağa verdi, dolandırılarak malı mülkü elinden alındı ve yaşamı geçim sıkıntılarıyla geçti… Sultan Abdülhamid'in en bedbaht şehzadesi Abdülkadir Efendi'ye dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı padişahlarının mezarları nerede?

Osmanlı padişahlarının mezarları nerede?

Osmanlı İmparatorluğunu 1299-1922 yılları arasında yöneten 36 padişahtan ilk altısının kabrinin Bursa'da; son padişah VI. Mehmet Vahdettin'in Şam'da; diğer 29 padişahın kabrinin ise İstanbul'da olduğunu biliyor muydunuz? İşte Osmanlı'yı yöneten padişahların İstanbul'da bulunan türbeleri…

Mimar Sinan’ın az bilinen 10 eseri

Mimar Sinan’ın az bilinen 10 eseri

Mimar Sinan, Osmanlı mimarisinin klasik çağını kurup imparatorluğa özgü bir mimari kimlik oluşturdu. Peki, Mimar Sinan'ın eserlerindeki yakaladığı uyumun, Osmanlı mimarisinin "doruk noktası" olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için, sadece yaşadığı dönemi değiştirmekle kalmayıp vizyonu ve dehasıyla çağlar ötesine ulaşan Mimar Sinan'dan az bilinen 10 eseri derledik.

Leonardo da Vinci’ye dair 30 gizemli gerçek

Leonardo da Vinci’ye dair 30 gizemli gerçek

Leonardo da Vinci ilginç ve gizemli hayatı ile daima ilgi çekmiş ve farklı açılardan inceleme konusu olmuştur. Onu, ünlü Mona Lisa tablosuyla yani ressam kimliğiyle biliriz. Ancak ressamlığının yanında da Vinci'nin farklı uzmanlık alanları olduğunu biliyor muydunuz? Kaleme aldığı taslakların neden sadece "ayna karşısında" okunabildiğini, 30'dan fazla kadavrayı neden incelediğini veya II. Bayezid'e hitaben kaleme aldığı mektupta Osmanlı'ya ne teklif ettiğini? Dünya tarihinin en gizemli şahsiyetlerinden biri olan Da Vinci'ye dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

Osmanlı tarihindeki en önemli olaylar

Osmanlı tarihindeki en önemli olaylar

Osmanlı İmparatorluğu, 600 yıl dünyaya hükmetti, üç kıtaya yayıldı ve dev bir imparatorluk haline geldi. Bu cihan imparatorluğunun kalbi İstanbul'da atıyordu. İstanbul'un insanla başlayıp devam eden öyküsü bir milat olarak kabul edilirse sonrasında İstanbul'a bugünkü kimliğini veren, kişiliğini gösteren birçok olay da bulunur. İlk insanla başlayan yerleşimin ardından bu zamana dek İstanbul'da neler yaşandı? Hangi olaylar cereyan etti? İşte sizler için Osmanlı tarihinde İstanbul'da yaşanan önemli olayları derledik.

Suya aksini yansıtan 3 İstanbul camisi

Suya aksini yansıtan 3 İstanbul camisi

Dolmabahçe Sarayı'nın hemen yanında yer aldığı için sarayın devamı olarak düşünülen ve "Dolmabahçe Camii" olarak bilinen caminin asıl adını biliyor musunuz? Peki ya, Boğaziçi'nin hemen girişinde zarif mimarisiyle bizleri karşılayan Ortaköy Camii'nin kim tarafından yaptırıldığını? Veya iyi bir hat sanatkarı olan Sultan Abdülmecid'in nakşettiği kelime-i tevhidin hangi caminin minberinde yer aldığını? Allah'ın bize mescid kıldığı yeryüzünde, kimi camiler var ki denize açılan pencereleriyle, suyun üzerine düşürdükleri yansımalarıyla adeta göz kamaştırıyorlar. Suya aksini yansıtan 3 İstanbul camisini sizler için derledik.

İslam uygarlığının coğrafyaya dair 25 ilginç keşfi

İslam uygarlığının coğrafyaya dair 25 ilginç keşfi

Bundan bin yıl önce yaşayan ünlü Müslüman coğrafyacı Mukaddesi'nin coğrafi terimleri ilk kullanan kişi olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, İdrisi'nin Dünyanın çevre uzunluğunu o günün şartlarına rağmen nasıl doğru şekilde hesapladığını? Ya da dairesel görünüme sahip ilk Dünya haritasını kimin çizdiğini veya uzaklardan gelen pek çok hacının Mekke ve Medine yolunu nasıl bulduğunu? Seyahat, keşif ve ticaret alanlarında çok başarılı olan Müslümanlar, asırlar öncesinden coğrafya biliminin temelini attılar. İslam uygarlığının coğrafyaya dair 25 ilginç keşfini sizlerle buluşturuyoruz.

Fransızlara 100 yıl önce inen tokat gibi yazı: Kara Bir Gün

Fransızlara 100 yıl önce inen tokat gibi yazı: Kara Bir Gün

Yıllardır Fransızların Ermeni meselesini bizim aleyhimize kullanmalarıyla uğraşıyoruz. Afrika'yı hala sömürmeye devam eden Fransızlara cevabı 100 yıl önce "Kara Bir Gün" isimli tarihe geçen yazısıyla Süleyman Nazif vermişti.

Dünya tarihini değiştiren ilkler

Dünya tarihini değiştiren ilkler

Tarihte uçma deneyiminde bulunan ilk kişinin, Kurtubalı Müslüman Abbas Kasım İbn Firnas olduğunu biliyor musunuz? Peki ya, ilk denizaltının 18'inci yüzyılın başlarında Osmanlı topraklarında üretildiğini ve o dönemde "tahtelbahir" ismi verildiğini? Veya bugün bildiğimiz anlamda ilk futbol oyununun MÖ 500 yılında Çin'de oynandığını? Dünya tarihini değiştiren ilkleri sizler için derledik.

Osmanlı'da daha önce duymadığınız 50 lakap

Osmanlı'da daha önce duymadığınız 50 lakap

Osmanlı döneminde lakaplar çok yaygın ve meşhurdu. Osmanlı devlet adamlarının yanı sıra o dönemlerde yaşamış edebiyatçı ve mutasavvıflardan oluşan kesimin isimleri kadar, hikâyeleri de ilginç olan lakapları vardı. Sizler için Osmanlı'da daha önce duymadığınız 50 lakabı derledik.

Osmanlıca dersleri- Ekler II

Osmanlıca dersleri- Ekler II

Balkanlar'dan Hindistan'a, Kuzey Afrika'dan Endonezya'ya kadar uzanan Osmanlıca ile yazılmış pek çok el yazması ve matbu eserler gerek kendi kütüphanelerimizde gerek de dünyanın çeşitli yerlerindeki kütüphanelerde bulunur. Her dilin kendine özgü simgeleri, sembolleri ve sesleri bulunur. Bu nedenle de Osmanlıcanın eklerin gösterimi Arap alfabesine göre farklılık gösterir. Peki, Türkçedeki ekler nelerdir? Osmanlıcada ekler nasıl gösterilir? Fikriyat Akademisi olarak hazırladığımız Osmanlıca derslerinde bu hafta, Türkçe eklerin yazımını sizlerle buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN