Arama

Tarih

İslam tarihinde şehit olan ilk kadın Müslüman: Sümeyye bint Hubbat

İslam tarihinde şehit olan ilk kadın Müslüman: Sümeyye bint Hubbat

Resul-i Ekrem ile birlikte Müslüman olan ilk yedi sahabiden biriydi Sümeyye bint Hubbat. İslamiyet'i kabul ettiğini açıkladıktan sonra kendisi gibi Müslüman olan eşi Yasir bin Amir ile birlikte ağır hakaretlere ve işkencelere maruz kaldı. Bir gün Mekke'de kızgın güneşin altında işkence gördükleri sırada Resul-i Ekrem tarafından "Ey Yasir ailesi, dayanın! Müjdeler olsun ki yeriniz elbette cennettir" sözleriyle müjdelendiler. Sümeyye, İslam tarihinde şehitlik mertebesine erişen ilk kadın Müslüman oldu.

Savaşlarda gösterdiği cesaretle tanınan kadın sahabi: Ümmü Umare

Savaşlarda gösterdiği cesaretle tanınan kadın sahabi: Ümmü Umare

Ümmü Umare, Medineli ilk Müslümanlardandı. Savaşlarda en önde yer almasıyla meşhur olan Ümmü Umare, Uhud Savaşı'nda Peygamberimizi koruyan sahabilerden biriydi. Resul-i Ekrem Efendimiz ona dua etmiş ve "O gün nereye baksam Ümmü Umâre'nin beni korumak için savaştığını görüyordum" demişti. Bu savaşta Ümmü Umare birçok yerinden yaralanmış; ardından bir yıl boyunca yaralarının tedavisiyle uğraşmıştı. Ümmü Umâre, Uhud'a, Benî Kurayza Gazvesi'ne, Hudeybiye'ye, Hayber'in fethine, Umretü'l-kazâ'ya, Mekke'nin fethine, Huneyn'e ve Yemâme Savaşı'na bilfiil katılmıştı.

Asırlık tarihin şahidi: Beyazıt Yangın Kulesi

Asırlık tarihin şahidi: Beyazıt Yangın Kulesi

İstanbul, asırlar boyunca birçok yangına maruz kaldı. Bundan dolayı da tarihin en çok yangın geçiren şehirlerinden biri olarak anıldı. Kadim kentin korkulu rüyası haline gelen bu yangınlara çözüm olması için Beyazıt Kulesi inşa edildi. Burada görülen yangınlar, kendine özgü yöntemler ile tulumbacılara ve halka bildirilirdi. Peki, kuleden neden sepet sarkıtılırdı? Beyazıt Yangın Kulesi'nin ışıkları ne anlama gelir?

Fransa dünyayı nasıl sömürdü?

Fransa dünyayı nasıl sömürdü?

Fransa’nın günümüzdeki refahının önemli bir kısmı, Asya’dan Afrika’ya dünyanın dört bir tarafında sömürdüğü insanların kan ve gözyaşından gelir. Bugün çoğunda fiili işgali sona erse de Fransa, bu ülkeleri çeşitli metotlarla sömürmeye devam ediyor. Ayrıca hâlâ dünyanın dört bir yanında fiilen işgali altında olan sömürgeleri de var.

Cüzzam hastalarının  tedavi için karantina altına alındığı Miskinler Tekkesi

Cüzzam hastalarının tedavi için karantina altına alındığı Miskinler Tekkesi

Miskinler Tekkesi, cüzzamlıların barındığı ve rehabilite edildiği alanlardı. O dönemde tedavisi mümkün olmayan bu hastalığa yakalananlar, miskinhane de denilen yerlerde karantina altına alınırdı. Kamu sağlığını korumak için şehre uzak alanlarda inşa edilen bu kurum, cüzzam hastalarının hoşlanmayacakları bir isimle gururlarını kırmamak adına tekke olarak isimlendirildi. Cüzzam hastalarının Avrupa'da lanetli olarak hor görüldükleri bir dönemde Osmanlı, onlara yardım elini uzarak himayesi altına aldı. Osmanlı'nın merhamet yuvası Miskinler Tekkesi hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN