Arama

Tarih

Geçmişten günümüze Türklerin çorba kültürü🍵

Geçmişten günümüze Türklerin çorba kültürü🍵

Soğuk kış günlerinde dumanı üstünde tüten sıcacık çorba hemen içimizi ısıtıverir. Bir evde "çorba kaynaması"nın kültürümüzde aile ortamını, birlik ve beraberliği, samimiyeti ve pek çok değeri çağrıştıran metaforik anlamları vardır. Hal böyle iken kültürümüzde kadim dönemlerden itibaren öğün sınırlarını aşan çorbalar kaynamaktadır. Peki, severek içtiğimiz çorbaların; Orta Asya, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerindeki konumuna, kısaca geçmişten günümüze gelen serüvenine ne kadar hakimiz?

Kur’an ne zaman kitap haline getirildi? Kur’an-ı Kerim’in kitap haline getirilmesi

Kur'an ne zaman kitap haline getirildi? Kur’an-ı Kerim’in kitap haline getirilmesi

Peygamber Efendimize ilk vahiy 40 yaşında iken, Hira mağarasında bulunduğu bir zamanda "Oku" Yaratan Rabbinin adıyla oku!" ayetleri ile gelmişti. Ardından parça parça nüzul olan Kur'an-ı Kerim, hem müminler tarafından ezberlenmiş hem de o günün şartlarıyla kemik, deri parçaları, hurma dalları ve parşömen gibi yüzeylere yazılmıştı. Peygamberimizin vefatının ardından, Hz. Ebubekir'in halife olduğu dönemde Yemâme Savaşı gerçekleşmiş ve hâfız sahabelerden bir kısmı şehit olmuştu. Bunun üzerine Hz. Ömer, Allah'ın emirlerinin gelecek nesillere birebir olarak ulaştırılması için Kur'an-ı Kerim'in kitap haline getirilmesini teklif etmiş, Hz. Ebubekir'in emriyle Mushaf eksiksiz olarak bir araya getirilmişti.

Osmanlı’da mübarek günler nasıl ihya edilirdi?

Osmanlı'da mübarek günler nasıl ihya edilirdi?

İslam dininde yer alan önemli zamanlar ve mübarek geceler, Müslümanlar için ibadete yönelerek kalbi aydınlanma yaşamaları için önemlidir. Osmanlı Dönemi'nde de bu gecelere büyük ehemmiyet verilirdi. Kandiller yakılır, dualar okunurdu. Devlet erkanı tarafından saraydan halka uzanan özel merasimler düzenlenirdi.

Kutsal toprakları yeşerten devlet: Osmanlı

Kutsal toprakları yeşerten devlet: Osmanlı

Kutsal toprakların üzerine çocuğu gibi titreyen Osmanlı Mekke, Medine ve Cidde sancaklarından oluşan Hicaz topraklarını idaresine aldıktan sonra vilayet haline getirmişti. Burada pek çok proje geliştiren ecdad son olarak ll. Abdülhamid devrinde Hicaz demiryolunu açarak bölgeye ulaşımı sağladı. İlk deniz suyunu arıtma tesisleri de bu beldede kurulmuştu.

Sakarya’nın Ayasofya ile yaşıt köprüsü

Sakarya'nın Ayasofya ile yaşıt köprüsü

İstanbul'un incisi Ayasofya'yı inşa ettiren Bizans İmparatoru Justinianus, döneminde ticaret yolu üzerinde stratejik açıdan büyük önem arz eden bir köprü yaptırır. Yapıldığı döneme göre oldukça uzun ve görkemli olan köprü, bin beş yüz yıla rağmen sapasağlam bir şekilde günümüze ulaşmayı başarır. Etrafındaki Bizans dönemi yapılarıyla tarih meraklılarının ilgisini çeken köprünün tarihinde pek çok detay var.

Tatarların bilgesi: Şehabettin Mercani

Tatarların bilgesi: Şehabettin Mercani

Tataristan'ın seçkin hocalarından olan Mercani, milli şuurun gelişmesine büyük katkı sağlayan önemli bir isimdir. Mümtaz bir Tatar aydını olan Mercani, hayatını Kırım, Azerbaycan, Kazakistan gibi Türki devletlerine, Türk dilini ve Türk kültürünü tanıtmaya adamıştır. Yaptığı çalışmalarla ve arkasında bıraktığı eserlerle Türkistan coğrafyasında İslam'ın yayılmasında da etkili olmuştur.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN