Arama

Tarih

76 yıldır süren ‘Büyük Felaket’: Nekbe

76 yıldır süren ‘Büyük Felaket’: Nekbe

Siyonistlerin 14 Mayıs 1948'de uluslararası hukuka aykırı şekilde İsrail'i ilan etmeleri üzerine 15 Mayıs Nekbe, "büyük felaket" olarak anılıyor. 76 yıldır süren esaretin, katliamın simgesi olan Nekbe'nin yıl dönümünde Filistin İstatistik Kurumu bir rapor yayınladı. Rapora göre Nekbe'den bu yana yaklaşık 134 bin Filistinli vefat ederken, 1967'den bu yana yaklaşık 1 milyon Filistinli gözaltına alındı.

Osmanlıların Akdeniz’deki hakimiyetinin zirvesi: Cerbe Savaşı

Osmanlıların Akdeniz'deki hakimiyetinin zirvesi: Cerbe Savaşı

1538 yılında kazanılan Preveze Zaferi ile Akdeniz bir Osmanlı gölü haline gelmişti. Bu savaşın ardından toplanan Haçlılar 22 yıl sonra Tunus'ta bulunan Kuzey Afrika'nın en büyük adası Cerbe'de Osmanlı donanmasının önüne çıktılar. Kaptan-ı Derya Piyale Paşa komutasındaki Osmanlı donanmasının kesin üstünlüğü ile sonuçlanan savaşın ardından Osmanlıların Akdeniz'in hakimi oldukları tasdiklenmiş oldu.

İngiltere’nin Filistin Politikası

İngiltere'nin Filistin Politikası

1917'de Filistin'de Osmanlı hakimiyetinin nihayetinden sonra bölge büyük bir kaosa sürüklendi. İngiltere'nin 20. yüzyılda, 1917 - 1948 yılları arasında Filistin üzerinde uyguladığı politika, siyonist İsrail devletinin temellerini attı. Müslümanların ikinci plana itildiği ve Yahudilerin isteklerinin öncelendiği bu süreçte Yahudi terör örgütleri binlerce Müslümanı şehit etti.

İngilizlerin Çanakkale hatıra mendilleri

İngilizlerin Çanakkale hatıra mendilleri

I. Dünya Savaşı'nda bir Osmanlı direnişiyle karşılaşacaklarını tahmin bile edemeyen İngilizler daha savaşı kazanmadan kutlamalara geçmiş, Manchester'da Çanakkale aleyhine mendil üretimine başlamışlardı. Lakin cephede milletimiz, İngilizlere tarihe altın harflerle kazınacak olan "Çanakkale Geçilmez!" cevabını verecekti. Peki, seri üretilen Çanakkale mendillerine ne oldu?

Suriye’nin kalbinde bir Mossad ajanı: Eli Cohen’in casusluk hikayesi

Suriye'nin kalbinde bir Mossad ajanı: Eli Cohen’in casusluk hikayesi

Tarihte eşine az rastlanan casusluk hikayelerinden biri, Eli Cohen ya da nam-ı diğer Kemal Emin Sabit, İsrail gizli servisi Mossad için çalışan bir casustu. Yeni bir kimliğe bürünerek Suriye rejimine sızan Cohen, stratejik bilgileri ele geçirerek İsrail'e ulaştırdı. 1960'ların başlarında Suriye'de üst düzey görevlerde bulunmuş ve Savunma bakan yardımcılığına kadar yükselmişti. Eli Cohen, neredeyse Suriye'de bakanlığa kadar yükselecekken deşifre oldu. Bu tehlikeli ajanlık oyunu, Cohen'in deşifre olup yakalanması ve idam edilmesiyle son buldu. Orta Doğu'da dengelerin değişmesinde önemli bir rol oynayan Mossad ajanı Eli Cohen'in Suriye'de ve Orta Doğu'daki hikayesini sizler için hazırladık.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN