Arama

Tarih

Osmanlı döneminde Cezayir

Osmanlı döneminde Cezayir

Batılılar tarafından sömürge kıtası haline getirilen Afrika'da, denize kıyısı olan ülkeler imkânlar bakımından diğer bölgelerdeki devletlere göre daha şanslı gözükse de sürekli istila ve değişime uğradıklarından tarih boyunca kargaşa içinde olmuşlardı. Bu devletlerden biri de Kuzey Afrika'da bulunan Cezayir idi. Akdeniz'in önemli noktasında bulunan bu ülkenin seyri Osmanlı'nın bölgeyi fethetmesinden sonra değişti. Gelin, dünyaya adalet ve merhamet dağıtan Osmanlı'nın Cezayir'deki faaliyetlerine bakalım.

Yavuz Sultan Selim’in sarığındaki sır neydi?

Yavuz Sultan Selim’in sarığındaki sır neydi?

Doğu'ya yaptığı fetihlerle Osmanlı Devleti'nin en önemli padişahlarından biri olan Yavuz Sultan Selim'in vefatının üzerinden yüzyıllar geçse de asırlara bıraktığı silinmez hatıralar tarihimize ışık olmaya devam ediyor. Tarihin akışını değiştiren Osmanlı Devleti'nin 9'uncu padişahı Selim'in sarığındaki bir detay da onun kişiliğiyle ilgili çok önemli bir özelliği bize bildiriyor. Sultan Selim Han'ı vefatının 499'uncu yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.

Sicilya’da Müslümanlığın izleri

Sicilya’da Müslümanlığın izleri

Avrupa'da 200 yıllık bir İslam kültürü geçmişine sahip olan Sicilya adası bugün hala Müslümanlığa ait pek çok nişaneyi bünyesinde barındırıyor. Akdeniz'in stratejik noktalarından birinde bulunan, doğal güzellikleriyle meşhur Sicilya, göçmenlerin büyük bir hoşgörü ve yardımseverlikle karşılandığı, sokaklarının Arap mimarisinden izler taşıdığı, eskiden cami olan birçok kilisenin bulunduğu hem fiziksel hem de kültürel olarak Müslümanlığın izleriyle dolu bir ada.

15 maddede dünyanın en büyük çarşısı: Kapalıçarşı

15 maddede dünyanın en büyük çarşısı: Kapalıçarşı

İstanbul'da Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan Kapalıçarşı, dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşısıdır. Temelleri Fatih Sultan Mehmet döneminde, Fetih'in hemen ardından atıldı. İlerleyen yıllarda birçok eklemenin gerçekleştirildiği yapı, türlü badireler atlatsa da Sultan II. Abdülhamid devrinde gerçekleştirilen köklü bir tadilat ile ihya edildi. Günümüzde Kapalıçarşı, 3 bin 600 dükkana ve 14 hana ev sahipliği yapıyor.

Mezarı açılan hükümdar: Timur

Mezarı açılan hükümdar: Timur

Dünya tarihinin şahitlik ettiği ilginç olaylardan biri de Timur'un mezarının açılmasıdır. Halkın rejimle olan bağını güçlendirmek amacıyla birtakım girişimler başlatan Sovyetler Birliği, Timur hanedanı mensuplarının ebedi istiratgahı olan Semerkant'taki Gur-Emir türbesini de restore etti. Türbedeki tamirat sırasında Sovyet bilim adamları mezarları açılarak kemikleri inceledi. Yapılan incelemelerde tarihi pek çok iddiayı doğrulayacak nitelikte kanıtlar elde edilirken, bazı rivayetlerin ise uydurma olduğu ortaya çıktı. Sizler için bu tarihi anları ve Timur'un mezarından çıkan sonuçları derledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN