Arama

Kıbrıs sözlüğü

Asırlar boyunca İslam yurdu olan Kıbrıs, farklı kavimlerin güzel bir uyumla yaşadıkları bir adaydı. Birinci Dünya Savaşı ile beraber İngiliz idaresine geçen Kıbrıs, stratejik önemi nedeniyle Batı'nın kanlı elleri ile yirminci yüzyılda tanıştı. 1950'li yıllarda başlayan sorunlar, Rumların Türkleri katletmeleri ile farklı bir boyuta taşındı. Sizler için Kıbrıs denince akla gelen önemli kelimeleri açıklayarak bir Kıbrıs sözlüğü hazırladık.

Enosis

Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanmasını ifade eden kavram. Rum ayrılıkçılar tüm eylemlerini "enosis" ideolojisi etrafında gerçekleştirdiler.

Kıbrıs'ta Rumların gerçekleştirdiği 'Kanlı Noel' katliamı

Taksim

Paylaşma manasına gelen taksim kelimesi Kıbrıs özelinde farklı bir manaya bürünür. Rumların "enosis" fikrine karşı Türklerin geliştirdiği fikir, adanın bölünmesi manasına gelir.

Mücahit

◾ Kıbrıslı Rumların saldırılarına karşı kendilerini savunmak için silahlanan Türk sivillere verilen kapsayıcı isimdir. Cihat eden manasına gelen kelime altmışlar ve yetmişlerdeki adadaki kadın ve erkek Türk bölümünü ifade eder.

Rumlardan 44 yıl sonra gelen 'Kıbrıs' itirafı

Eoka

◾ Açılımı "Kıbrıslı Savaşçıların Milli Örgütü" olan Kıbrıslı Rumların kurduğu ve gerçekleştirdikleri katliamlarla hafızalara kazınan silahlı örgüttür. Yunan subaylarca idare edilen "Eoka" Kıbrıs olayları sürecinde onlarca katliam yapan eli kanlı, bebek katili bir terör örgütüdür.

Cengiz Topel

◾ Ülkemizin Kıbrıs Türkleri'nin yanında olduğunu göstermek maksadıyla gerçekleştirdiği hava harekatında uçağının vurulması sonucu esir düşen ve türlü işkencelerle şehit edilen ilk hava şehidimiz olan kahraman pilottur.

İlk hava şehidimiz

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN