Arama

Eğitim

Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un gerçekleşmeyen projeleri

Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un gerçekleşmeyen projeleri

Hem Osmanlı devletinin son dönemlerinde, hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde Mehmet Âkif’in sadece diliyle değil; eliyle de ıslâha çalıştığı, bilinen bir gerçek. Ülkenin tekrar eski, parlak günlerine kavuşmasını sağlamak, hizmet üretemeyen atıl durumdaki kurumların ıslâhını gerçekleştirmek, vatandaşların İslâmî hassasiyetlere sahip olmasını temin etmek, vatan şairi Mehmet Âkif Ersoy’un en büyük gayesiydi.

Osmanlıca öğrenmenizi kolaylaştıracak kitaplar

Osmanlıca öğrenmenizi kolaylaştıracak kitaplar

XI. yüzyıldan XX. yüzyıl başlarına kadar geçen zaman diliminde Müslüman Türklerin hâkim olduğu geniş coğrafyada İslamiyet'in şekillendirdiği kültür ve mana iklimi, günümüzde Osmanlıca ya da Osmanlı Türkçesi adıyla bilinen bir dilinin gelişmesine olanak sağladı. Arapça, Farsça, Türkçe sözcükler ve yapılardan oluşan bu "yazı dili" yüzyıllar içinde Osmanlı tebaası olan ya da olmayan farklı ulusların dillerinden giren yeni sözcüklerle daha da zenginleşti. Muhteşem bir ilim ve kültür hazinesi ve o hazinenin anahtarı olan Osmanlıca, bir zamanlar bütünüyle yokluğa terk edilmişken artık bu eşsiz kültür hazinesine sahip çıkılıyor. Günümüzde artık bu alfabeyi kullanmasak da bu medeniyet eserlerini okumayı isteyen pek çok kişi bulunuyor. İşte sizlere Osmanlıca öğrenizi kolaylaştıracak kitapları derledik.

İnsansı robot yabancı dil öğretecek

İnsansı robot yabancı dil öğretecek

İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, geliştirdiği insansı robotla öğrencilerin yabancı dillerini geliştirmesine yardımcı olacak.

İşitme engellilere özel elifba

İşitme engellilere özel 'elifba'

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan işitme engellilere özel elifba kitabı ile engelliler, Kur'an-ı Kerim'i daha kolay öğrenebilecek. Dua ve surelerin işaret diliyle anlatıldığı kitap da 2019'da yayımlanacak.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN