Arama

Eğitim

Coğrafya öğreniminde bilinmesi gereken anahtar terimler

Coğrafya öğreniminde bilinmesi gereken anahtar terimler

İnsanlar ve yer ile bunlar arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim dalı olan coğrafya, kişilerin çevrelerinde olanları anlamalarına ve insanın çevre ile etkileşimine dair farkındalık oluşturulmasına yardımcı olur. Yerlerin isimlerini, lokasyonlarını ve özelliklerini bilmek, coğrafyanın temelini oluşturan unsurlardır. Coğrafya öğreniminde bilinmesi gereken anahtar terimleri derledik.

Kazım Karabekir'in çocuk eğitimi ile ilgili kitapları 📕

Kazım Karabekir'in çocuk eğitimi ile ilgili kitapları 📕

Kazım Karabekir, cepheye kitaplar getirtip çatışmalardan fırsat buldukça bunları okuyan, askeri görevlerinin yanında tarihi ve eğitim alanında da onlarca kitap kaleme alan bir komutan. 65 yıllık ömrüne 68 eser sığdıran Karabekir, aynı zamanda Türk tarihinin en çok eser veren generali. Onun kaleme aldığı eserlerin bir kısmı ise çocuk eğitimi ile ilgili. Doğuda Ermeni Mezalimi sonucu mağdur olan binlerce yetimin bakımını ve eğitimini üstlenen, bu nedenle de "yetimler babası" olarak anılan Kazım Karabekir'in çocuk eğitimi ile ilgili kitaplarını derledik.

Eğitim tarihimizde iz bırakan hocalar

Eğitim tarihimizde iz bırakan hocalar

Öğretmenlik, dünyanın bilinen en kadim mesleklerinden biridir. İlmi talep ettiğimiz bu kişiler, hayatımızın her anında bizi biçimlendirir. Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Akif Ersoy, Erdem Bayazıd, Yahya Kemal Beyatlı gibi isimler, edebiyatımızda yazarlıklarının yanında öğretmenlik de yaparak insanların hayatlarına dokundu. Sizler için eğitim tarihimizde iz bırakan hocaları derledik.

Sadece kitapları değil, Müslüman âlimleri de bir araya getiren ilim akademisi

Sadece kitapları değil, Müslüman âlimleri de bir araya getiren ilim akademisi

Bağdat’ın altın çağı, İslam âleminin yükselen başkenti olduğu dönem, yani bundan bin iki yüzyıl öncesidir. Halife Harun Reşid, Memun, Mu’tezid ve Muktefî dönemlerinde edindiği itibar ile şehir, beş yüzyıla yakın bir süre ilim ve kültürün elit tabakasını kendisine çekmiştir. Bir milyondan fazla sakiniyle, dönemin İstanbul’dan sonra ikinci en büyük şehri olan Bağdat, dünyanın en zengin şehri ve entelektüel gelişimin beşiğiydi. Bağdat’ın bu zirveye erişmesinin yegâne sebebi, halifelerin çığır açan bilimsel çalışmalarıydı. Halifelerin sadece kitapları değil, Müslüman âlimleri de bir araya getirerek kurduğu, tarihin en büyük entelektüel akademilerinden biri olan Darülhikme’nin kuruluş hikayesine değiniyoruz.

Ünlü dâhilerin okul anıları

Ünlü dâhilerin okul anıları

Öğretmenler, öğrencilerinin ahlaklı, başarılı ve donanımlı olmasını ister. Bunun için çaba gösterir, öğrencilerine örnek olur. Öğrenciler de birbirinden farklı nitelikler taşır. Hepsinin anlama düzeyi, algılayış biçimi farklı. Öğretmenlere bu noktada daha çok görev düşüyor. Bir öğrenciyi tanımak ders esnasındaki performansıyla ölçümünden çok daha fazla şey barındırıyor. Tarih boyunca öğretmenleri tarafından keşfedilememiş dâhileri ve dâhi öğrencilere nasıl yaklaşılması gerektiğini sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN