Arama

Eğitim

YKS ne zaman yapılacak? YKS'ye dair sıkça sorulan sorular

YKS ne zaman yapılacak? YKS'ye dair sıkça sorulan sorular

2020 yılında uygulanacak YKS'nin tarihi, corona virüsü tedbirleri kapsamında Temmuz ayına ertelenmişti. Geçtiğimiz günlerde ise YKS'nin Haziran ayında yapılacağı duyuruldu. Yalnızca sınav tarihi değil, sınav süresi ve baraj puanlarına dair de değişiklikler açıklandı. Peki, YKS ne zaman yapılacak? YKS konuları nelerdir? YKS'ye dair en merak edilen ve sıkça sorulan soruları derledik.

Mehmet Akif'in Darülfünun'da verdiği ilk ders

Mehmet Akif'in Darülfünun'da verdiği ilk ders

Mehmet Akif'in öğrencileri arasında Reşat Nuri Güntekin, Falih Rıfkı Atay gibi pek çok önemli ismin yer aldığını biliyor muydunuz? Eserleri ve şahsiyetiyle herkesin sevgisini kazanan Mehmet Akif Ersoy, hayatının çeşitli dönemlerinde muallimlik yaptı. Halkalı Baytar Mektebi'nde başlayan hocalığı hayatının son on iki yılını geçirdiği Kahire'ye kadar devam etti. En uzun muallimliği ise Darülfünun'da oldu. Peki, Mehmet Akif, Darülfünun'da hangi dersi veriyordu? İlk dersinde neler yaşadı? Derslerinde neler anlatıyordu?

Kürk Mantolu Madonna neden bu kadar çok okunuyor?

Kürk Mantolu Madonna neden bu kadar çok okunuyor?

Kürk Mantolu Madonna romanı, Hakikat gazetesinde 18 Aralık 1940-8 Şubat 1941 tarihinde "Büyük Hikaye" başlığı altında 48 bölüm olarak tefrika edilir ve kitap olarak da ilk kez 1943 yılında Remzi Kitabevi tarafından yayımlanır. Roman gazetede tefrika edildikten sonra Sabahattin Ali telif hakkını alamaz. Bunun sebebi ise edebiyat çevresince beğenilmemesine bağlanmıştır. Çünkü eser, kimi çevrelerce fazla romantik ve anlamsız bulunmuştur. Peki, ilk yayımlandığı dönemde okurun ve edebi çevrenin ilgisini çekemeyen bu roman, nasıl oldu da günümüzde bu kadar popüler hale gelmeye başladı?

Orijinal mi, orjinal mi? Orijinal nasıl yazılır?

Orijinal mi, orjinal mi? Orijinal nasıl yazılır?

Dilimize batı dillerinden geçmiş olan orijinal kelimesinin yazımı birçok kişi tarafından araştırılıyor .Orijinal sözcüğü ile alakalı günümüzde sıkça yazım yanlışı yapılmaktadır. Peki TDK'ye göre orijinal nasıl yazılır? Orijinal mi, orjinal mi? İşte TDK'ye göre orijinal kelimesinin yazılışı...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN