Arama

Eğitim

İkiz düşünceler peşindeki amansız takip: Bilimsel Düşünme Sanatı

İkiz düşünceler peşindeki amansız takip: Bilimsel Düşünme Sanatı

Bilim, bugünkü uygarlığımızın temelini oluşturuyor. Her bilimsel buluş, her bilimsel kuram, her yeni matematik teoremi sorgulanmaya, sınanmaya ve geliştirilmeye açık durumda. Ama bu sorgulanma ve sınanma da elbette bilime dayalı olarak yapılmalı. Ancak o zaman bir anlam ve değer kazanır. Değerli matematikçimiz Cahit Arf, bilimin amacını işte böyle tanımlamıştı. “Daha çok anlamak, daha derinlemesine anlamak.”

9uncu yüzyıldan günümüze Müslüman mirası üniversiteler

9'uncu yüzyıldan günümüze Müslüman mirası üniversiteler

Geçmişten günümüze, üniversiteler daima ilmin kaynağı ve taşıyıcısı oldular. Temelleri İslam coğrafyalarında atılan üniversiteler, ilahi bir emir olan "ilim öğrenmenin" asırlar boyunca en büyük temsilcileriydiler. Dünya üzerinde ilmin taşıyıcısı olan ilk üniversiteler, 9'uncu yüzyılda Müslümanlar eliyle kuruldular ve bazıları bugün dahi eğitimine devam ediyor.

Zamanın dünyasında kelimelere yetişebilmek: Hızlı okuma

Zamanın dünyasında kelimelere yetişebilmek: Hızlı okuma

Hayatımıza her gün bir milyondan fazla sözcüğün dahil olduğunun farkındayız. Dergiler, gazeteler, afişler, alıştırma kitapları, iş mektupları, raporlar bir de zaman bulabilirsek okumak istediğimiz kitaplarımız… Gerçekten her gün bir yazı okyanusuna dalıyoruz. İşte bu yüzden yayıncılık da yıllar içerisinde artıyor. Bunca okunacak şey varken kısıtlı zaman diliminde olmamız bizi ya okumaktan soğutuyor ya da ertelediklerimiz altında ezilmemize sebebiyet veriyor. Peki, okuduğunu anlamak bir yetenek mi? Hızlı ve anlamlı okuyabilmek bir yetenek değil geliştirilebilir bir sistem. Kolay yöntemlerle anlayarak hızlı okuma nasıl yapılır, sizler için derledik.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN