Arama

Fatma Bayram Sohbetleri

Rabbimiz ile İlişkimizin İnsani İlişkilerimize Yansıyışı

Rabbimiz ile İlişkimizin İnsani İlişkilerimize Yansıyışı

Kişinin Rabbi ile ilişkisi onun bütün ilişkilerine tesir eder ve her şey o perspektiften şekillenir. Kulun Müslümanlığının kalitesi Rabbi'ne nasıl baktığı, Rabbi'nden gelene nasıl baktığı bu noktada görülür. Kıymetli yazarımız Fatma Bayram'ın Kur'an-ı Kerim ve İnsan İlişkileri dersinin 5. bölümünden önemli notları sizler için derledik...

Kur’an-ı Kerim’de aile ve akraba ilişkileri

Kur'an-ı Kerim'de aile ve akraba ilişkileri

İnsan doğası gereği güvenmeye ihtiyaç duyar. Bu güven ortamını da ilk kez ailede tadar. Sağlıklı bir güven ortamının oluşabilmesi için aile ve akraba ilişkileri oldukça önem teşkil eder. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim, aile ve akraba ilişkilerimizin üzerinde önemle durur ve bizlere bu konuda rehberlik eder.

İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler

İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler

Düşünce ve görüşlerin karşılıklı alışverişi olarak adlandırılan iletişim, hayatımızın tam ortasında yer alan vazgeçilmez bir unsurdur. Kurduğumuz iletişimin sağlıklı olabilmesi için pek çok husus vardır. Tek düze ilerleyemeyen ilişkiler pek çok etkeni barındırdığından etkili ve düzgün bir iletişim için bazı şeylere ihtiyaç vardır. İletişimimizi nasıl iyileştirebiliriz? Kur'an'da insan ilişkileri nasıl anlatılır? Günümüz psikologları neleri vurguluyor? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Güzel bir ahlaki nitelik: İhlas

Güzel bir ahlaki nitelik: İhlas

İhlas, bir Müslümanın kötü duygulardan, genel olarak gösteriş arzusundan kalbini temizlemesini ve hayırlı işlere iyi niyetle yönelip her durumda yalnızca Allah'ın (CC) rızasını göz önüne almasını ifade eder. Bu yönüyle ihlas, bir Müslümanın ibadet amacı olarak en yüksek ve birincil olarak gözetmesi gereken niteliktir. Sizler için ihlas kavramını ve önemini açıkladık...

Besmele ve Önemi - Fatma Bayram

Besmele ve Önemi - Fatma Bayram

Dinimizin en güzel prensiplerinden birisi, her işe besmele ile başlamaktır. Hz. Adem Peygamber'in ilk öğrendiği ve Efendimizin de (sav) çokça tavsiye ettiği "Bismillahirrahmanirrahim" yani "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla" anlamındaki besmele, Kur'an'dan bir ayettir. Kur'an'da 113 defa zikredilmesi fazilet ve öneminin büyüklüğünü gösterir. Yazarımız Fatma Bayram ile "En Güzel İsimler 99 Esma Sonsuz Mana" isimli kitabını konuştuğumuz röportajımızdan, Besmele ile ilgili bölümü sizlerle paylaşıyoruz.

Fatma Bayram ile Elmalılı Hamdi Yazır’dan Fatiha tefsiri okumaları - 14

Fatma Bayram ile Elmalılı Hamdi Yazır’dan Fatiha tefsiri okumaları - 14

Fikriyat’ın kıymetli yazarı Fatma Bayram, Elmalılı Hamdi Yazır'dan Fatiha Tefsiri Okumalarına kaldığı yerden devam ediyor. Son dersten bir öncesinde "Rahman ve Rahim" isimleri arasındaki farktan bahsetmişti. "Rahman ve Rahim" arasındaki nüanslara dikkatlerimizi çekmişti. Son dersinde "Elhamdulillahi rabbil'alemin" dedi ve "Errahmanirrahim" ayet-i kerimesi ile devam etti. Bu dersine de "Maliki yevmiddin" ayet-i kerimesinden başladı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN