Arama

Üniversiteler

Osmanlı’nın veteriner yetiştirme okulu: Baytar Mektebi

Osmanlı'nın veteriner yetiştirme okulu: Baytar Mektebi

Osmanlı Devleti'nde hayvan hekimliği, at bakımı ön planda olarak gelişmişti. Ordunun hareket gücü atların bakımı, cinsleri ve soyları, büyük önem taşıyordu. Öte yandan hayvanların sık sık hastalanması, salgınlar nedeniyle çok sayıda hayvanın telef olması, Osmanlı coğrafyasında hayvancılığın gelişmesini engelliyordu. Bu nedenle sivil hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacak yetişmiş eğitimcilerin önemi büyüktü. Baytar Mektebi, bu amaçla kurulmuş; meslek edinmek ve çalışmak isteyenler için önemli bir kurum olmuştu. Öyle ki, ilk mezunları arasında Mehmet Akif de bulunuyordu…

İbn Haldun’a göre ideal eğitim 📚

İbn Haldun’a göre ideal eğitim 📚

İbn Haldun, İslam uygarlığının en parlak döneminin sonlarında yaşayan, medeniyetin kültür ve birikiminin mirası ile yetişen bir alimdi. Ömrünün ilk 20 yılını Tunus'ta, 26 yılını Cezayir, Fas ve Endülüs'te, 4 yılını yine Tunus'ta, son 24 yılını da Kahire'de geçiren İbn Haldun iyi bir eğitim gördü; küçük yaştan itibaren ilim ve fikir hayatına ilgi duydu. Farklı coğrafyalarda ve kurumlarda ilim öğrenmesi, onun eğitim anlayışını da etkiledi. Peki, İbn Haldun'a göre ideal eğitim nasıl olmalıydı?

Müslümanların çalışmaları Avrupa üniversitelerinin temelini oluşturdu

Müslümanların çalışmaları Avrupa üniversitelerinin temelini oluşturdu

Avrupa'daki ilk üniversitelerin 12'nci yüzyılda ortaya çıktığı bilinir. Peki, bu üniversitelerin temellerinin Müslüman alimlerin bilimsel faaliyetleri sayesinde atıldığını hiç duymuş muydunuz? İslam uygarlığında üretilen Arapça eserler, 12'nci yüzyılda yoğun şekilde tercüme edilmeye başlandı ve bu sayede Müslümanlara ait bilgiler Orta Çağ Avrupa'sına ulaştı. En iyi eğitim kurumu kilise olan ve İncil öğrenimi ile sürdürülen Avrupa eğitimi, Müslümanların bilime bakış açısıyla kökten değişti.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN