Arama

Edebiyat

Hızlı okuma teknikleri nelerdir? Okuma hızı nasıl artar?

Hızlı okuma teknikleri nelerdir? Okuma hızı nasıl artar?

Hayatımıza her gün bir milyondan fazla sözcük dahil oluyor. Dergiler, gazeteler, afişler bir de zaman bulabilirsek okumak istediğimiz kitaplar… Bu kadar okunacak metin varken kısıtlı zaman diliminde olmamız bizi ya okumaktan soğutuyor ya da ertelediklerimiz altında ezilmemize sebebiyet veriyor. Peki, bu vakit darlığında hızlı ve anlaşılabilir şekilde okuma yapmak mümkün müdür? Hızlı okuma teknikleri nelerdir? Okuma hızı nasıl artar? Nasıl hızlı okunulur? İşte kolay yöntemlerle hızlı okuma teknikleri...

İlber Ortaylı'dan hayatınızı şekillendirecek 30 alıntı

İlber Ortaylı'dan hayatınızı şekillendirecek 30 alıntı

İlber Ortaylı "Bir Ömür Nasıl Yaşanır?" adlı eserinde insanın hayat yolunda önüne çıkan engelleri nasıl aşacağını, zamanı verimli geçirip, hayatı daha keyifli hale nasıl getireceğinin ipuçlarını veriyor. "Herkes kendi talihinin mimarıdır." sözüne istinaden, İlber Ortaylı'nın yediden yetmişe herkesin faydalanacağı, bilge şahsiyetinden ve yaşam tecrübesinden süzülen tavsiyelerini derledik.

Şairlerimizden Peygamberimize yazılan naat şiirleri

Şairlerimizden Peygamberimize yazılan naat şiirleri

Kimi "Nefsini bildiğinden beri Şeyday-ı Muhammed" olarak tanımlanırdı, kimi ise en meşhur şiirinde Peygamberimize beslediği derin sevgiyi konu almıştı. "Konsun yine pervazlara güvercinler / "Hu hu"lara karışsın âminler / Mübarek akşamdır / Gelin ey Fatiha'lar, Yasin'ler!" dizeleriyle ve bugünün Mevlid Kandili olması vesilesiyle Mehmet Akif Ersoy'dan Necip Fazıl'a, Arif Nihat Asya'dan Sezai Karakoç'a, Yunus Emre'den Fuzuli'ye Peygamber Efendimize yazılan şiirleri derledik.

Sezai Karakoç Necip Fazıl’la nasıl tanıştı?

Sezai Karakoç Necip Fazıl’la nasıl tanıştı?

İnsanların inancını dile getiremediği, ezanın Türkçe okunduğu bir dönemde İslam'ı savunan Büyük Doğu dergisi hayran olan Sezai Karakoç, İstanbul'a gittiği bir dönemde Necip Fazıl'la tanıştı. O dönem henüz on yedi yaşında olan Karakoç, yaşadığı bu unutulmaz anı 'Hatıralar' yazısında kaleme almıştı. Peki "üstad" olarak seslendiği Necip Fazıl'la tanışması sırasında neler yaşamışlardı?

Edebiyatımızdaki hilye örnekleri

Edebiyatımızdaki hilye örnekleri

Edebiyatımızda, Hz. Muhammed'e duyulan sevginin tezahürü olarak birçok eser kaleme alındı. Peygamberimizin fiziki ve ruhi özelliklerinin anlatıldığı hilye türü de bunlardan biridir. Sözlükte süs, ziynet, cevher, hilkat, suret ve sıfat anlamı taşıyan hilye; İslam'da Peygamberimizin beşer kelamının imkanları nispetinde kelimelerle çizilmiş resmi anlamına gelir. İşte edebiyatımızda yer almış hilye örnekleri...

Mehmet Akif Veda Hutbesine dair şiiri neden yazamadı?

Mehmet Akif Veda Hutbesine dair şiiri neden yazamadı?

Mehmet Akif Ersoy, yazma fikrini aklından hiç çıkarmayan bir şairimiz. "Nefsini bildiğinden beri Şeyday-ı Muhammed" olan usta şair, Peygamberimizin Veda Haccı ve Veda Hutbesini şiirleştirmek istemiş, bu eseri en küçük ayrıntısına kadar planlamıştı. Yazmaya başlamadan önce hadiselerin gerçekleştiği yerleri görmek istemiş, Mekke'ye Medine'ye gitmiş, Hira Dağı'na çıkıp Peygamberimizin sığındığı mağaraya dahi girmişti. Peki, Mehmet Akif Veda Haccı ve Hutbesine dair şiiri neden yazamadı?

Bir düş mü yoksa beynin kimyası mı? Mutluluk üzerine söylenen anekdotlar

Bir düş mü yoksa beynin kimyası mı? Mutluluk üzerine söylenen anekdotlar

Hepimiz mutluluk ve mutsuzluk üzerine düşünmüşüzdür mutlaka. Bizi nelerin mutlu, nelerin mutsuz ettiğini tespit etmeye çalışmış, bu tespitlerden bazılarının tamamen bize özgü olduğunu, bazı noktalarda ise neredeyse tüm insanlığın uzlaştığını görmüşüzdür. Fakat edebiyatın belli başlı isimleri bunlarla yetinmeyip, bir kavram olarak mutluluğu ve mutluluğun mümkünlüğünü ele aldılar.

Mehmet Akif'in şiirlerinde kullandığı kelimeler

Mehmet Akif'in şiirlerinde kullandığı kelimeler

İslam ve vatan aşığı, İstiklâl Marşı'nın güftekârı, "vatan şairi" Mehmet Akif Ersoy'un bütün hayatı mücadelelerle geçti. O aynı zamanda bir ıstırabın, hüznün ve faziletin yansıtıcısıydı. Millî Mütareke döneminde kurtuluş hareketlerine destek veren Mehmet Âkif, millî şiirimizin dizelerine imzasını attı. Osmanlı'nın sancılı dönemlerinde insanlara kucak açarak onları birliğe, beraberliğe çağırdı. Sizler için Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinde kullandığı kelimeleri derledik.

Ümit Yaşar Oğuzcan kimdir? Ümit Yaşar Oğuzcan şiirleri…

Ümit Yaşar Oğuzcan kimdir? Ümit Yaşar Oğuzcan şiirleri…

Eserleriyle müzik dünyasına da ilham kaynağı olan usta şair, "Hayatımdaki şairliğimi alıp çıkarırsanız geriye önemli bir şey kalmaz. Öylesine tutkunum şiire…" diyerek, kendisini geleneksel halk şairleri zincirinin bir halkası olarak gördü. Aşkın, ayrılığın, acının, kavuşamayan aşıkların şairi olarak 4 Kasım 1984'te vefat etti. Ölüm yıl dönümü vesilesiyle Oğuzcan'ı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Edebiyat kahvehanelerinde yetişen yazarlar

Edebiyat kahvehanelerinde yetişen yazarlar

Bir dönemin akademisi olan edebiyat kahvehaneleri, Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi önemli yazarının bir araya geldiği mekanlardı. Şairler burada şiirlerini yazar, yazarlar da buradaki atmosferden ilham alırdı. Ünlü edebiyatçıların tanışmalarına vesile olan edebiyat kahvehanelerinin usta kalemlerin yazarlık kariyerlerinde ve anılarında büyük önemi vardı. Peki, hangi yazar hangi edebiyat kahvehanesine giderdi?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN