Arama

Edebiyat

Bilge Şair Sezai Karakoç’a ediplerin gözüyle bakmak

Bilge Şair Sezai Karakoç’a ediplerin gözüyle bakmak

Dünya'ya da parasız yatılı olarak gelmiş şairdir Sezai Karakoç... Yalnızca şair denip geçilemeyecek kadar önemli olan bu kıymetli şahsiyet, tek başına ama devam ettirilememiş bir okul olarak adını Türk edebiyatına altın harflerle yazdırdı. Doğu'nun güneşinde yunmuş yıkanmış kalbiyle, dünyaya tamah etmeyen tavrıyla edebiyatseverlerin kalbinde taht kurmuştur. İsmet Özel, Cemal Süreya ve Rasim Özdenören'in Sezai Karakoç izlenimlerini sizler için derledik.

Cengiz Dağcı’nın kalemini besleyen kaynaklar

Cengiz Dağcı'nın kalemini besleyen kaynaklar

Kırım'ın gür sesi Cengiz Dağcı, yazdığı eserleriyle tüm dünyaya, Kırım Türklerinin maruz kaldığı kötü muameleleri ve acı hatıraları haykırmıştı. Hafızalardan ve kalplerden asla silinmeyecek romanlarıyla yaşadığı döneme damga vurmuştu. Kırımlı yazar, yaşadığı duyguları "Yurdunu kaybeden adam için hürriyetin bile bir manası kalmadığını şimdi anlıyorum" sözleriyle anlatmıştı.

Türk lehçelerinde öğrenci

Türk lehçelerinde öğrenci

Türkçe doğudan batıya, kuzeyden güneye dünyanın her yerinde konuşulan zengin bir dildir. Türk lehçeleri, birebir aynı veyahut harf değişimlerine uğrayan sözcükleri bünyesinde barındırır. Bunlardan biri olan öğrenci kelimesinin; oquvçıqu, ürenci, okuuçu gibi karşılıkları bulunur. İşte bu kelimenin Türk lehçelerindeki diğer karşılıkları...

İslam mimarisi nedir?

İslam mimarisi nedir?

Müslümanların kendi medeniyet tecrübesi içinde ortaya koydukları mimari gelenek “İslam mimarisi” olarak isimlendirilir. Bu terim Müslüman mimari geleneğinin kendine özgü yönleriyle İslam dininin ruhunda bulunan değerleri biçim ve semboller halinde yansıtmasının ve değerler doğrultusunda yön ve kimlik kazanmasının unvanıdır. Peki, sık sık ismini duyduğumuz bu kavram tam anlamıyla neyi ifade eder, İslam mimarisi nedir?

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN