Arama

Edebiyat

Yunus Emre Divanı’ndan alıntılar

Yunus Emre Divanı'ndan alıntılar

Yunus Emre'nin ilahileri Anadolu ve Rumeli'nin en ücra noktalarına kadar ulaştı. Hafızalarda yüzyıllarca yaşadı, yaşamaya devam ediyor. Onun fikirlerini ve edebi kişiliğini ise Divan'ı ortaya koydu. Yunus'u daha iyi anlayabilmek için yaşadığı dönemi de iyi kavramak gerekir. Bizler Yunus'un Divan'ından onun gerçekten diyar diyar dolaştığını görebiliriz. Hayatıyla ilgili pek çok detayı öğrenebiliriz. Vefatı ve mezarı halen tartışılsa da biliyoruz ki Anadolu topraklarında, hayatı menkıbelerle dolu pek çok değerli isim yatmaktadır. Bize düşen feyz almak, hakettikleri değeri vermek, bıraktıkları mirası geleceğe aynı şekilde aktarmaktır.

Divan şiirinin edasını dönüştüren Fuzuli’nin beyitleri ve anlamları

Divan şiirinin edasını dönüştüren Fuzuli'nin beyitleri ve anlamları

Divan şiirinin edasını dönüştüren Fuzuli'nin yazdığı beyitler, insanların hafızasında yer edindi. Onun yazdığı beyitler, nesilden nesile aktarılarak günümüzde de ezberlenip okunmaya devam etti. Edebiyatımızın en büyük şairlerinden Fuzuli'nin asırlardır dilden dile dolaşan beyitlerini ve anlamlarını derledik.

Fuzuli’nin hafızalarda yer edinen Su Kasidesi’nden beyitler ve anlamları

Fuzuli'nin hafızalarda yer edinen Su Kasidesi'nden beyitler ve anlamları

Naat, Peygamber Efendimize duyulan derin muhabbetin edebiyatımıza tezahür etmiş şeklidir. Şairler, Hz. Peygamber'e duyduğu hürmeti göstermek ve onun şefaatine mazhar olmak için naat yazardı. Kaleme alınan binlerce naat bestelenerek camilerde okundu, hattatlar tarafından nakşedilip evleri süsledi. Fakat yazılan binlerce şiir arasında Fuzuli'nin kaleme aldığı Su Kasidesi isimli naatı ayrı bir yere sahipti. Edebiyatımızın en çok okunan şiirlerinden biri olan Su Kasidesi ile Fuzuli, oldukça samimi, akıcı ve gösterişten uzak ifadelerle naat türünün en güzel örneklerinden birini verdi.

Papirüs’ten Başyazılar kitabından alıntılar

Papirüs'ten Başyazılar kitabından alıntılar

Edebiyatımızın önde gelen isimlerinden Cemal Süreya, şiirlerinin yanı sıra ışıltılı düz yazılarıyla da dikkat çekti. Süreya'nın sanat ve edebiyat hakkındaki görüşleri de oldukça önemliydi. Öyle ki yazıları, kıvrak bir zeka ve geniş bir kültürün ürünü olarak, siyasete kadar uzanan geniş bir alanı içerirdi. Türk edebiyatının usta şairlerinden Cemal Süreya'nın 30'uncu vefat yıl dönümünde, 1960 - 1980 yılları arasında aralıklarla elli üç sayı çıkardığı dergisi Papirüs'teki başyazılarından alıntılar derledik.

Aşık Paşa’nın Garipnamesinden öğütler

Aşık Paşa'nın Garipnamesinden öğütler

Divan edebiyatının en önemli şairlerinden biri olan Aşık Paşa, dünya işlerine karışmayan bir mutasavvıftı. Yazdığı Garibname adlı, 10.613 beyitlik mesnevi ile Süleyman Çelebi'nin Mevlid'ine ilham kaynağı oldu. Sizler için 'insan-ı kamil' olmayı öğütleyen Aşık Paşa'nın Garipnamesinden yaşama dair öğütleri derledik. Aşık paşa kimdir? Aşık paşa mesnevi, hakkında, eserleri, öğütler, kitapları...

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN