Arama

Edebiyat

Şair yönüyle Yavuz Sultan Selim ve şiirleri

Şair yönüyle Yavuz Sultan Selim ve şiirleri

Yavuz Sultan Selim, Osmanlı tarihinde derin izler bırakan bir hükümdardı. Geçilemez denilen Sina Çölü'nü 13 günde geçti, hilafet sancağını devraldı ve devletin geniş sınırlara ulaşmasını sağladı. Yavuz Sultan Selim, devlet yönetmekle kalmamış aynı zamanda sanatsal olarak da insanların kalplerini fethedecek türde eserler üretmişti. Dönemin şiir dili olan Farsçayı kullanarak "Divan" yazan Sultan Selim, pek çok şiirini bu dilde kaleme almıştı.

Regaib Kandili’nde okunmak üzere yazılıp bestelenmiş manzumeler: Regaibiyye

Regaib Kandili'nde okunmak üzere yazılıp bestelenmiş manzumeler: Regaibiyye

İslam'ın bizlere hediye olarak sunduğu bazı özel gün ve geceler vardır. Bunlardan biri de Regaib günüdür. Bu mübarek gün, Üç ayların ilki olan Recep ayının ilk haftasının, ilk cumasına denk gelir ve "Regaib Kandili" olarak ihya edilir. Bu özel günde Hz. Peygamber'in (SAV) hayatındaki önemli olayları anlatmak maksadıyla kaleme alınan yazılara regaibiyye adı verilmiştir. Peki, regaibiyye nedir, regaibiyye örnekleri nelerdir? Hangi şair ve yazarlar regaibiyye yazdı?

Üç aylar sözlüğü

Üç aylar sözlüğü

Bir bereket ve manevi arınma mevsimi olan Üç aylar, ufkumuzu ve hayata bakışımızı ilk elden etkileyen önemli bir vakittir. Tüm Müslümanlar için, büyük önem arz eden Üç aylar, dilimize birçok isim ve terim kazandırmıştır. İşte sizler için derlediğimiz birbirinden anlamlı o kelimeler…

Üç ayların edebiyatımızdaki yansımaları

Üç ayların edebiyatımızdaki yansımaları

İslam alemi için mübarek olan ve Üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan aylarını konu alan birçok edebi eser vardır. Osmanlı döneminde de Müslümanlar, bu faziletli aylara büyük önem atfetmiştir. Dönem şairleri, bu mukaddes zamanların ehemmiyetini yazdıkları Regaibiyye, Ramazaniyye Üç aylara has türlerdeki eserlerle göstermiştir.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN