Arama

Edebiyat

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde "Sahura kalkın. Çünkü sahurda bereket vardır" buyurmuştu. Peki, ilk müminlerden biri olan Mus'ab bin Umeyr'in ailesinin karşı çıkmasına rağmen nasıl Müslüman olduğunu biliyor musunuz? Ya da tüm zenginliğini geride bırakan Mus'ab'ın, şehit olduğunda üzerinde yoksul bir kıyafet olduğunu? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

İbnülemin'in George Bernard Shaw manzumesi

İbnülemin'in George Bernard Shaw manzumesi

İbnülemin Mahmud Kemal İnal, Osmanlı bilim anlayışının son temsilcilerinden bir tanesiydi. Osmanlı'nın devlet adamları, şairleri, hattatları, musikişinasları hakkında yazdığı eserlerle tanınıyordu. Ancak edebiyat dünyasına şiirle dahil oldu. Özellikle hiciv ve tarih yazma üzerine yazdığı şiirleriyle çok başarılıydı. Tarih düşürmelerinden bir tanesini Orhan Veli için yazarken bir tanesini de İrlandalı yazar George Bernard Shaw hakkında yazdı. Edebiyat tarihimizin en nadir tarih düşürme örneğini sizler için derledik…

Sultan III. Selim'in Mescid-i Nebevi'deki naatı

Sultan III. Selim'in Mescid-i Nebevi'deki naatı

Peygamber Efendimiz bir hadisinde "Beytimle yahut kabrimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir" buyurmuştur. Peki, Sultan III. Selim'in Mescid-i Nebevi'de, Peygamberimizin işaret ettiği alanda bulunan 12 sütunu mermer kaplattığını biliyor muydunuz? Ya da Peygamberimiz için yazdığı naat-ı şerifin bu sütunları süslediğini? Fikriyat olarak o naatı sizlerle buluşturuyoruz.

Abdürrahim Karakoç'tan 1 kelime 1 cümle

Abdürrahim Karakoç'tan 1 kelime 1 cümle

Halk şiiri geleneğinin en büyük ustalarından biri olan Abdürrahim Karakoç, şiirleriyle milletimizin hislerine tercüman oldu. Karakoç'un özellikle vatan sevgisi ve aşk temalı şiirleri büyük ilgi gösterdiğini, 100'e yakın şiirinin türkü ve şarkı olarak bestelediğini biliyor muydunuz? Sizler için, Anadolu insanının yaşantısını, doğallığını şiirlerinin her dizesinde dile getirerek yüreğimize dokunan Abdürrahim Karakoç'tan "1 kelime 1 cümle''yi derledik.

Yahya Kemal ve yanlış anlaşılmayla oluşan sanat anlayışı

Yahya Kemal ve yanlış anlaşılmayla oluşan sanat anlayışı

Bir rüzgar eser eski şiirlerden… Yahya Kemal Beyatlı, birçoğumuzun yakından tanıdığı şiirleriyle, besteleriyle hafızalarımıza kazınan bir isim. Sanatı da edebiyatımızın ekollerinden birini oluşturur. Bu sanat anlayışının üzerinde durulmasının elbette bir sebebi var. Beyatlı, sanat anlayışını kendi düşüncelerinden ziyade bir yanlış anlaşılma üzerinde kurdu. Edebiyat dünyasının ilginç sanat anlayışı öyküsünü sizler için derledik.

Gezi edebiyatı nedir? İlk seyahat kitapları ne zaman yazıldı?

Gezi edebiyatı nedir? İlk seyahat kitapları ne zaman yazıldı?

Hiç bilmediğiniz bir yeri keşfetme heyecanınıza bir de o yerler hakkındaki bilgilerinizi eklediğinizde daha keyifli rotalara yol almanız mümkün. Sizler için 8 soruda gezi yazısı ya da diğer adıyla seyahatname nedir, örnekleri nelerdir, kısaca derledik.

Yusuf Ziya Ortaç'ın kendi kaleminden hayatına dair notlar

Yusuf Ziya Ortaç'ın kendi kaleminden hayatına dair notlar

Yusuf Ziya Ortaç, edebiyatımızın Beş Hececiler olarak adlandırılan grubun üyesiydi. Bununla beraber güçlü yazar ve şairliğiyle tanınır; edebiyat öğretmenliği, yayımcılığı ve siyasetçi yönüyle bilinirdi. Döneminin önemli mizah yazarlarındandı. Edebiyata olan sevdası onu mühendislik hayalinden almış, Bizim Yokuş'un önemli isimleri arasına dahil etmişti. Yaşadığı süre boyunca en büyük sırrı çok sevdiği dergiye en güzel şiirini göndermemiş olmasıydı. İşte, Ortaç'ın "kaleminin kendisine tahammülü kadar" yaşam öyküsü...

Anlamı uzaklarda aranması gereken söz sanatı

Anlamı uzaklarda aranması gereken söz sanatı

Bugün de bir atasözü gibi tekrarlanan "Avazeyi bu aleme Davud gibi sal / Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş." mısralarında hangi söz sanatının kullanıldığını biliyor musunuz? Ya da "Gül gülse daim ağlasa bülbül acep değil / Zira kimine ağla demişler kimine gül." dediğimizde hangi kelime dikkatinizi çekiyor?

Balzac'ın Goriot Baba romanından 20 alıntı

Balzac'ın Goriot Baba romanından 20 alıntı

51 yaşında vefat etse de arkasında onlarca ölümsüz eser bırakan Balzac'ın ünlü dev yapıtı İnsanlık Güldürüsü'nün, seksen sekiz ciltten oluştuğunu biliyor muydunuz? Ya da Goriot Baba romanının, bu büyük yapıtın bir parçası olduğunu? Sizler için kurgusuyla, konusuyla, kişileriyle ve içerdiği dünya görüşüyle ilginç bir roman olan Goriot Baba'dan 20 alıntıyı derledik.

Türkçede yazımı en çok karıştırılan 25 kelime

Türkçede yazımı en çok karıştırılan 25 kelime

Istakoz mu, istakoz mu? Anlamazlık mı, anlamamazlık mı? Peki ya, yasa dışı ayrı mı yazılır, bitişik mi? Türkçede ses yakınlığı nedeniyle yazımı karıştırılan birçok kelime bulunuyor. 78 bin ana kelime ile oldukça zengin bir dil olan Türkçeye yabancı kelimelerin eklenmesiyle yazım yanlışları da artıyor. Fikriyat olarak bu sorundan yola çıktık ve TDK'dan Türkçede yazımı karıştırılan 25 kelimeyi sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN