Arama

Edebiyat

Gazali'den hayata dair 20 unutulmaz alıntı

Gazali'den hayata dair 20 unutulmaz alıntı

Yalnız döneminin değil, İslam düşünce tarihinin de en önde gelen düşünürlerinden biri olan Gazali'ye Hüccetü'l-İslam lakabı verildi. Asırlar öncesinde Müslümanların maddi-manevi değerlerini tehdit edebilecek her türlü tehlikeye karşı uyardı. Din adına bıraktığı eserleri ile gelecek nesile ışık tuttu. İslam tefekkür tarihinin en mümtaz simalarından biri olan İmam Gazali'den unutulmaz alıntıları derledik.

Edebiyatçıların kaleminden Ayasofya

Edebiyatçıların kaleminden Ayasofya

Asırlar boyu dimdik ayakta kalan, ihtişamını nesilden nesile aktaran Ayasofya için yıllar öncesinden söylenen sözler, kaleme alınan satırlar cevap veriyordu bugünlere. İşte Necip Fazıl'dan, Sezai Karakoç'a kadar bu davaya önderlik eden isimlerin tarihe not ettikleri satırlar…

Bayramı bayram yapan şiir: Süleymaniye’de Bayram Sabahı

Bayramı bayram yapan şiir: Süleymaniye’de Bayram Sabahı

Edebiyatımızın destan ruhuyla söylenmiş önemli bir manzumesi de Yahya Kemal Beyatlı'nın "Süleymaniye'de Bayram Sabahı" şiiridir. Tarihle ruhaniyeti birleştiren bu sentez, bilhassa Malazgirt'ten bu yana, Anadolu ve Balkanlara yerleşen milliliğimizin şiiridir. Her okunuşta insanlara uhrevi bir sevinç yaşatan, bayramı bayram yapan şiiri sizlerle buluşturuyoruz.

Mihriban şiirinin gerçek hikayesi

Mihriban şiirinin "gerçek" hikayesi

Edebiyatımızın destansı ve bir o kadar da gizemli şiirlerinden biridir Mihriban. Günümüze değin onlarca sanatçı tarafından seslendirildi. Öyle ki toplumumuzun topyekûn gönül yangını oldu. Peki, lambada titreyen alevi üşütecek kadar derin sözleri söyleten kimdi? Mihriban diye biri gerçekte var mıydı? "Eski Defterler"in yeni bölümü ile karşınızdayız.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN