Arama

Edebiyat

Dünyaca ünlü yazarlardan ölüm hakkında 22 çarpıcı alıntı

Dünyaca ünlü yazarlardan ölüm hakkında 22 çarpıcı alıntı

Bu dünya baştanbaşa aslı olmayan bir masal gibidir. Yeryüzünde yaşayan tüm canlılar eninde sonunda ölümle yüzleşir. Çünkü bu dünyada her ne varsa geçici ve ölümlüdür. İnsanoğlu çağlar boyunca ölüm karşısında hep çaresiz kaldı. Bu yüzden de ölüme bir sürü anlam yükledi. Böylece bir nebze de olsa kendini avutmaya çalıştı. Hayatın belki de tek gerçeği olan ölüm üzerine yazarların 22 çarpıcı alıntısını sizler için derledik.

İslam bilincinizi tazeleyecek 30 kitap

İslam bilincinizi tazeleyecek 30 kitap

İslam bilincimizi tazelemek, bu anlamdaki fikirlerimizi diri tutmak pek çoğumuz için oldukça önemli. Ancak kimi zaman "ne okumalıyım?" sorusu da bu bilincin beraberinde getirdiği sorulardan biri. Fikir, sanat, kültür ve medya hayatımız, Batıda, Batı kültürü ile üretilenleri tüketmeye yöneltse de çağ aşacak ve öncü nesiller oluşturacak bilgilendirici eserlerin okunurluğunun arttırılması, yadsınamaz bir ihtiyaç. Siyerden edebiyata, iktisattan tarihe İslam bilincinizi tazeleyecek 30 kitabı derledik.

Ses düşmesi nedir? Ses düşmesine örnekler...

Ses düşmesi nedir? Ses düşmesine örnekler...

Ses düşmesi, Türkçede görülen bir ses olayıdır. Türkçedeki ses hadise hadiselerinden biri olan ses düşmesi nedir? Ses düşmesine verilebilecek örnekler nedir? Hangi kelimeler ses düşmesine uğramaz?

Edebiyatımızdaki en ünlü tezkireler

Edebiyatımızdaki en ünlü tezkireler

Sözlükte "anmak, hatırlamak" manasındaki zikr kökünden türeyen tezkire, "hatırlamaya vesile olan şey" demektir. Terim olarak eski dönemlerde yazılan biyografik-antolojik eserleri ifade eder. İslam telif geleneğinde zamanla farklı özellikler kazanarak gelişen tezkireler, esas nitelikleri bakımından günümüzdeki biyografik/antolojik sözlüklere benzer özelliklere sahiptir. Yapılan çalışmalarda sık sık adı geçen ve faydalanılan tezkireler, edebiyat tarihimizde önemli bir rol üstlenir. Peki, edebiyatımızdaki en ünlü tezkireler ve bu tezkirelerin muhtevaları nelerdir? İşte araştırmalarda başucu kitabı yapılabilecek tezkireler...

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk kitabından alıntı ve sözler

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk kitabından alıntı ve sözler

İskender Pala'nın "divan edebiyatını sevdiren yazar" olarak anıldığını biliyor muydunuz? Yazdığı eserlerle okurlarını divan edebiyatının kendine has bahçesinde gezintiye çıkaran Pala, bu sayfalarda geçmiş zamanların neşeleri ve sevinçlerini, hüzünlerini ve acılarını hissettiriyor. Bu eserlerinden biri de Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk... Daha romana giriş yaparken yazar, okuyuculara şöyle seslenir: "Bize kalırsa aşkı tanımayan bir okuyucu bu kitabı hiç okumamalıdır. Aşkı bilen biri için yedi gerçek sır vardır. Eğer aşkı öğrenmek istersen önce elemi yaşamalısın. Fuzuli'nin aşk kitabını incelersen eğer, onun yolunu yordamını da keşfedebilirsin!" Sizler için Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk kitabından alıntı ve sözleri derledik.

Sadi Şirazi kimdir? Sadi Şirazi'den alıntı ve sözler

Sadi Şirazi kimdir? Sadi Şirazi'den alıntı ve sözler

Sadi Şirazi'nin Şam'da iken Haçlılara karşı Türk-İslam ordularında savaştığını biliyor muydunuz? İran edebiyatının büyük şairi Sadi Şirazi, mesnevi türünün en büyük üstadıydı. Onun toplumun düşünce ve isteklerine tercüman olan özlü sözleri, atasözü haline gelerek günümüze kadar kullanıldı. Moğol istilasıyla insanların genç, ihtiyar, çoluk çocuk demeden öldürüldüğü umutların tükendiği bir coğrafyada insanları yüreklendirdi. Sadi Şirazi'nin hikmetli sözlerini sizler için derledik.

Dünyaca ünlü yazarlara dair 40 ilginç bilgi

Dünyaca ünlü yazarlara dair 40 ilginç bilgi

Kitaplarını severek okuduğumuz yazarların, genellikle hayatlarını da merak ederiz. Kimi yazar eserini tamamlamak için 17 yıl uğraşmış kimisi ise 13 sayısından korkardı. Peki, kitaplarını severek okuduğunuz yazarların hayatı hakkında tüm bilgilere sahip misiniz? Dilerseniz şimdi, dünyaca ünlü yazarlara dair 40 ilginç bilgiye hep birlikte göz atalım.

Örnekle beyitlerle divan edebiyatındaki 15 mazmun

Örnekle beyitlerle divan edebiyatındaki 15 mazmun

Mazmun kelime anlamı olarak "anlam, kavram" demektir. Edebiyatta, bazı düşüncelerin ifadesinde kullanılan klişeleşmiş söz ve anlatımlara denir. Edebiyattaki terim anlamı "bir şeyin özelliklerini çağrıştıracak kelime grupları içinde gizlemek"tir. Divan edebiyatında divan şairi tarafından sıkça kullanılan bir kavramdır. Her edebiyatta olduğu gibi, divan edebiyatının da kendine özgü bir düşünce, zevk ve hayal dünyası vardır. Klasik edebiyatın çoğunlukla bu hayal dünyasıyla oluşturulan kalıplaşmış kavramları nelerdir? İşte örnek beyitlerle divan edebiyatındaki 15 mazmun...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN