Arama

Edebiyat

Nurettin Topçu'nun İsyan Ahlakı kitabından 20 unutulmaz alıntı

Nurettin Topçu'nun İsyan Ahlakı kitabından 20 unutulmaz alıntı

Nurettin Topçu, "İsyan Ahlakı" eseriyle, ahlaki bir varlık olma vasfını yitirmeyle yüz yüze kalan insana, isyanın da bir ahlakı olduğunu anlatan bir fikir adamıydı. Fransa'da altı yıl boyunca süren eğitiminin sonucunda verdiği doktora tezi "İsyan Ahlakı" adıyla Türkçeye çevrilen Topçu'nun bu çalışması aynı adla Paris'te kitaplaştırıldı."İsyan"ı da "insanı Allah'a götürecek yolları tıkayan her şeye başkaldırı" olarak tanımlayan Nurettin Topçu, hem yerel hem de evrensel bir düşünce ve hareket yolu açtı. Vefatının 45. yılında Nurettin Topçu'nun en önemli eserleri arasındaki İsyan Ahlakı'ndan unutulmaz 20 alıntıyı derledik.

İslam ilim tarihinin en önemli eserlerinden biri: Marifetname

İslam ilim tarihinin en önemli eserlerinden biri: Marifetname

Marifetname, İslam ilim tarihinin en önemli eserlerinden biriydi. Ansiklopedik özellikte olan bu eser, Erzurumlu İbrahim Hakkı tarafından 400 kitaptan faydalanarak yazıldı. Zamanının önemli bilgilerine yer veren Marifetname, tasavvuf, ahlak, kelam, aritmetik, geometri, astronomi, fizyoloji ve psikoloji gibi geniş konu yelpazesine sahipti. Bu esere hem halk hem de medresede ezberlenecek kadar rağbet edildi. Peki, kıyafet ilmi bahsine göre insanların hareketleri ve organları kişinin karakterini nasıl etkiliyordu?

Edebiyatımızdaki ünlü şiirler kimlere yazıldı?

Edebiyatımızdaki ünlü şiirler kimlere yazıldı?

Edebiyatımıza damga vuran şiirlerin kimler için yazıldığını merak ettiniz mi hiç? Çok sevilen "Lavinia", "Sessiz Gemi, "Ne Güzel Şey Hatırlamak Şey Seni" ve daha pek çok şiir kimler için yazılmış olabilir? İşte edebiyatımızdaki en sevilen şiirlerin kimlere yazıldığının perde arkası...

Ünlü yazarların yaşamlarının kıyısında dolanacağınız 10 günlük

Ünlü yazarların yaşamlarının kıyısında dolanacağınız 10 günlük

Günlükler, deneme türüne yakınlıklarıyla düşüncelerin açık ve serbest olarak ifade edildiği edebi türler arasındadır. Edebiyat dünyasından aşina olduğumuz şahsiyetlerin kaleminden çıkmış günü gününe yazılan günlükler, tüm gerçekliğiyle yazarların yaşamını yansıtan birer ayna olarak karşımızda dururlar. Eserlerini hayranlıkla okuduğumuz yazarların yaşamlarının kıyılarında dolanmaya ne dersiniz? İşte ünlü yazarların eserlerine ve özel yaşantılarına ışık tutacak 10 günlük...

Yazmak ve yaşamak arasında: William Faulkner

Yazmak ve yaşamak arasında: William Faulkner

1949'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ABD'li romancı ve öykü yazarı, William Cuthbert Faulkner, düzyazıyı şiirselleştirmekte sıradışı yeteneğinin olmasına rağmen, her yazar gibi yazmak ve yaşamak arasındaki ince köprüde takılı kaldı. William Faulkner'ın ölüm yıl dönümünde yaşamından detayları derledik.

Necip Fazıl’da ‘maarif’ meselesi

Necip Fazıl’da ‘maarif’ meselesi

Fikir, sanat ve dava adamı sıfatlarıyla zihinlere kazınmış Necip Fazıl, pek çok konuda olduğu gibi eğitim meselesinde de 'yol gösterici' vasıflara sahiptir. Toplum hayatında çok mühim bir yere sahip olan eğitim Necip Fazıl'ın eserlerinde önemli bir yer tutar. Yıllardır tartışmalı bir konu olan maarif meselemizin Necip Fazıl'ın kaleminde nasıl işlendiğini siz Fikriyat okurları için derledik.

20 maddede Erdem Bayazıt hakkında bilinmesi gerekenler

20 maddede Erdem Bayazıt hakkında bilinmesi gerekenler

Edebiyatımızın iz bırakan usta kalemlerden biri olan Erdem Bayazıt, "En kötü şartlarda dahi Müslüman ümitsiz olmaz" diyerek insanların kalbine umut tohumları ekti. Şiir anlayışını öncelikle "Büyük Doğu" ve Sezai Karakoç'la biçimlendirdi. Müslümanların emperyalizme başkaldırışını yansıtan şiirleriyle büyük ilgi gördü. Yazdığı eserler ile varoluşun hikmetini arayan şair, 12 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Bir neslin ağabeyi olan Erdem Bayazıt'ı sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Aydaki Kadın romanından 20 alıntı

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Aydaki Kadın romanından 20 alıntı

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın tamamlanamamış ve öldükten sonra da notları içerisinden toparlanarak yayına hazırlanmış olan romanıdır. 1987 yılında yayımlanan roman için Tanpınar, "Aydaki Kadın diye Saatleri Ayarlama Enstitüsün'den çok ayrı, çok başka, daha derin ve ferdi meseleleri ele alan bir romanım var. Fakat ne zaman bitireceğimi bilmiyorum." demiştir. Taslak halinde kalmış bu roman, ilk olarak 1982'de Journal of Turkish Studies'in 3. ve 4. ciltlerinde Güler Güven tarafından gün ışığına çıkarılmıştır. İşte Tanpınar'ın otobiyografik roman olma özelliğini taşıyan Aydaki Kadın isimli eserinden 20 alıntı...

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Aferist kelimesinin yalan dolanla gizlice iş çeviren, gizli oyun çeviren, dalavereci kimse anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Sezai Karakoç'un kapitalizm ve komünizmi "solun iki yüzü" olarak açıkladığını? Ya da Reşat Nuri Güntekin'in hakiki saadeti "başkalarına verilen saadet" olarak tanımladığını? Kime göre, ne, nedir sorularının cevabını derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN