Arama

Edebiyat

Ben Ahmet Rasim, İstanbul Mektupçusu

Ben Ahmet Rasim, İstanbul Mektupçusu

Aslında hepimiz yazı makinesi olarak Ahmet Midhat Efendi'yi biliriz fakat ustasını aşmış bir isim olan Ahmet Rasim, kırkı İstanbul'la ilgili olmak üzere 148 eserden fazla eser kaleme aldı. Tanzimat'tan cumhuriyete kültür ve edebiyatımıza ışık tutan güçlü kalemlerden biri olan Rasim, gazeteci, yazar, bestekâr, denemeci idi. II. Abdülhamid'den mecidi nişanı alan yazar aynı zamanda 1. Dünya savaşı sırasında savaş muhabirliği yaptı. Ömrünün son anlarında dahi yazmaya devam eden İstanbul Mektupçusu Ahmet Rasim'in ölümünün üzerinden tam 90 sene geçti. 21 Eylül 1932'de hayata veda eden bu renkli ve kıvrak kalemin satırlarıyla eski İstanbul'u gezmeye ne dersiniz?

Geçmişten Günümüze Türkçe Sözlükler

Geçmişten Günümüze Türkçe Sözlükler

Dil canlı ve gelişen bir varlıktır. Sözlükler ise dillerin tarihteki süreçlerini inceleyerek onları diri tutan metinlerdir. Türkçe, Divanü Lügati't Türk ile başlayıp devam eden sözlükçülük geleneği sayesinde kuvvetli ve gelişken bir dil oldu. Sizler için bugüne kadar yazılan, günümüzde de kullanılan meşhur Türkçe sözlükleri derledik.

10 Maddede İsmet Özel

10 Maddede İsmet Özel

Herkesin en az bir dizesini ezbere bildiği büyük bir şairdir İsmet Özel. Düşünce yapısı ve ince ince dokuduğu şiirleri ile aklımıza ve gönlümüze hitap eden Özel, milletimiz için çok şey ifade eder. Sizler için İsmet Özel'in yaşamından sanat anlayışına uzanan 10 önemli maddeyi bir araya getirdik.

İslam mimarisi nedir?

İslam mimarisi nedir?

Müslümanların kendi medeniyet tecrübesi içinde ortaya koydukları mimari gelenek “İslam mimarisi” olarak isimlendirilir. Bu terim Müslüman mimari geleneğinin kendine özgü yönleriyle İslam dininin ruhunda bulunan değerleri biçim ve semboller halinde yansıtmasının ve değerler doğrultusunda yön ve kimlik kazanmasının unvanıdır. Peki, sık sık ismini duyduğumuz bu kavram tam anlamıyla neyi ifade eder, İslam mimarisi nedir?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN