Arama

Edebiyat

Ünlü yazarlardan gönül hakkında 20 alıntı

Ünlü yazarlardan gönül hakkında 20 alıntı

Gönül, sevgiden nefrete kadar bütün duyguları içinde barındırır. Kalpte bulunan iyilik ve kötülük tohumlarından hangisini yeşerteceğine ise insanın kendisi karar verir. Fakat modern zaman insanı, aklı ön plana çıkarıp, gönüle olan ihtiyacı unuttu. Oysa ki gönül bir kitaptır ve en güzel hikayeler orada yazılır. Sizler için ünlü yazarlardan gönül hakkında 20 alıntı derledik.

Kerbela Mersiyeleri

Kerbela Mersiyeleri

Kerbela, tüm Müslümanları hüzne boğan, İslam tarihinin en büyük olaylarından biridir. Yüzyıllar boyu kanayan bir yara, sönmeyen bir ateş ve bugün dahi canlı olan bu olay karşısında Müslümanlar, üzüntülerini farklı yollarla dile getirmiştir. Bu yolların başında da edebiyat gelir. Şairler Kerbela’yı şiirlere taşımış ve “Kerbela Mersiyesi” adı verilen bir edebi tür ortaya çıkmıştır. Peki, Kerbela Olayı nedir? Hz. Hüseyin (RA) kimdir? Mersiye ne demek? Kimler Kerbela mersiyesi yazmıştır?

Üsküdar’da Bir Attar Dükkanı kitabından alıntılar

Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı kitabından alıntılar

Çağımızın içindeki buhrandan, sıkıntıdan sıyrılıp bir an da olsa eski günlere, eskinin nahif samimiyetine gitmek, sanıyorum hepimizin düşüncelerinde yer ediniyor. Fiziksel olarak bunu yapamasak da ince ince işlenmiş satırları okuyarak biraz da olsa eskinin ruhunu koklayabilir, özlemimizi azıcık da olsa giderebiliriz. İşte Ahmet Yüksel Özemre'nin kaleminden dökülen eski Üsküdar, bizi tam olarak o günlere doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Üsküdar'da bir attar dükkanına konuk oluyoruz. Etrafımızda şifa saçan bir çok bitki mevcut ama asıl mesele o dükkanın içindeki sıcak sohbet, samimi yüzler ve belki de bir yudum çay! Gelin alıntılar eşliğinde Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı'nda neler yaşanıyormuş, birlikte okuyalım.

Nurettin Topçu kimdir? Nesillerin hocası Nurettin Topçu, ne demek istedi? Büyük münevverimiz Nurettin Topçu’nun hayatı ve eserleri nelerdir?

Nurettin Topçu kimdir? Nesillerin hocası Nurettin Topçu, ne demek istedi? Büyük münevverimiz Nurettin Topçu’nun hayatı ve eserleri nelerdir?

Hareket felsefesi ile Müslüman ve aksiyoner kuşakların yetişmesinde büyük katkıları olan Nurettin Topçu, eserleri ile gençlere ve topluma hala yol göstermeye devam ediyor. Topçu, büyük bir ahlak ve dava adamıdır. Peki, Nurettin Topçu kimdir? Nurettin Topçu’nun kitapları nelerdir? Nurettin Topçu hangi konulara odaklanmıştır? İsyan ahlakı nedir?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN