Arama

Edebiyat

Sherlock Holmesun ardındaki sır perdesi

Sherlock Holmes'un ardındaki sır perdesi

Sir Arthur Conan Doyle tarafından edebiyata armağan edilen Britanyalı hayalî dedektif kahraman Sherlock Holmes, polisiye edebiyatının önemli ilk kişiliklerinden birisidir. Eser, yayınlandığı zamanlarda gazetelerde basılırı ve polisiyenin halk arasında yaygınlaşmasına yardımcı olur. Günümüze kadar etkisini kaybetmeyen Sherlock Holmes, birçok aktör tarafından da beyaz perdeye aktarılır fakat Holmes'un çözdüğü sırların arka planında gizlenen olaylar da vardır. Sizler için, Sherlock Holmes hakkında doğru bildiğimiz yanlışları derledik.

Savaşların içinden gelen Ernest Hemingway’in 13 etkileyici kitabı

Savaşların içinden gelen Ernest Hemingway’in 13 etkileyici kitabı

Kod adı, 'Agent Argo' olan ünlü yazar Ernest Hemingway'in, bir ajan olarak çalıştığını biliyor muydunuz? Ya da Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından kurtulduğunu; diyabet, kanser, kırık bir kafatası ve ezilmiş bir kaburgayla yaşadığını? Ernest Hemingway'i tam anlamıyla tanımak için olmasa da, yazmak ile yaşamak arasındaki farkları hissetmek için 13 kitabını sizler için derledik.

Aşk ve ıstırap şairi: Fuzuli

Aşk ve ıstırap şairi: Fuzuli

16'ncı yüzyıl divan şairi Fuzuli, edebiyat tarihçileri tarafından divan şiirinin edasını dönüştüren şair olarak nitelendiriliyor.

Cervantes’in unutulmaz eseri Don Kişot’tan 25 alıntı

Cervantes’in unutulmaz eseri Don Kişot’tan 25 alıntı

Ünlü yazar Dostoyevski'nin "insan düşüncesinin son ve en yüce sözlüğü" olarak tanımladığı Don Kişot'un, adı en çok yanlış telaffuz edilen edebi karakter olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Modern Avrupa'nın ilk romanı olduğunu? Cervantes'in hapishanede kaleme aldığı eserinden 25 alıntıyı sizler için derledik.

Fikriyat Sözlükten az bilinen 40 kelime

Fikriyat Sözlük'ten az bilinen 40 kelime

Düşsel evren olarak adlandırılan ''Fildişi Kule''nin, toplum sorunlarından kaçanların içinde bulunduğu varsayılan bir sistem olduğunu biliyor muydunuz? Ya da ''Malihülya'' kelimesinin kara sevda anlamına geldiğini? Sizler için az bilinen 40 kelimeyi derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Farsça kökenli bir kelime olan "mal-i hülya"nın, vesvese, kara sevda, kuruntu, boş hayaller anlamına geldiğini biliyor musunuz? Peki ya, Einstein'ın deliliği "aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Ütopyanın kurgu ustası George Orwell’dan okunması gereken 15 kitap

Ütopyanın kurgu ustası George Orwell’dan okunması gereken 15 kitap

Çağının tanığı olmanın kabullenmekten değil, yüzleşmekten geçtiğini her eylemiyle bir kez daha anlatan George Orwell'ın, gerçek isminin Eric Arthur Blair olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Hayvan Çiftliği ve 1984 romanları ile en çok dile çevrilen yazar olma rekorunun sahibi olduğunu? Edebiyat dehlizlerinde gezinmekten keyif alan okurlar için George Orwell'dan 15 kitabı derledik.

İkinci Yeninin yalnız şairi Cemal Süreyadan 23 alıntı

İkinci Yeni'nin yalnız şairi Cemal Süreya'dan 23 alıntı

Gözlerini hayata bir yük vagonunda açmıştı, İkinci Yeni'nin ele avuca sığmaz şairi Cemal Süreya… Yalnızlığın ve aşkın başkenti diyorduk ona. 1990'da yaşamını yitirdi ama Turgut Uyar'ın dediği gibi ''Cemal Süreya hiç ölür mü?'' Şiirleri sokaklara taşıyan usta yazardan, her bir sayfasında duygu saklı 23 alıntıyı sizler için derledik.

Hayatı da şiirleri gibi sürreal olan şairin sıkıntılı yaşamı

Hayatı da şiirleri gibi sürreal olan şairin sıkıntılı yaşamı

Cemal Süreya, İkinci Yeni'nin ele avuca sığmaz şairiydi. Hayatı da şiirleri gibi “sürreal”di. Yol arıyorum diyordu bir röportajında; “Yol arıyorum, ama zaman zaman yolumu yitirmeli de değil miyim?” Doğru diyordu, aradığımız yolu bulabilmek için önce kaybolmamız gerekmiyor muydu? Şair Cemal Süreya sıkıntılarla dolu yaşamına 59 yaşında veda etti. Bugün bu yalnızlığın şairinin ölüm yıldönümü.  Cemal Süreya'yı vefatının 29'uncu yılında saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

İmkansızlıklara meydan okuyan Stephen Hawking’den okunması gereken 10 kitap

İmkansızlıklara meydan okuyan Stephen Hawking’den okunması gereken 10 kitap

Stephen Hawking'in dokuz yaşındayken sınıfının en kötü not ortalamalarından birine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ya da kötü notlarına rağmen, takma adının "Einstein" olduğunu? ''Engelli insanların, yapamadıkları şeylere üzülmek yerine yapabildikleri şeylere yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyorum" diyerek birçok teoriye imzasını attı. İmkânsızlıklara meydan okuyan Stephen Hawking'den okunması gereken 10 kitabı sizler için derledik.

Altıncı Koğuşun parmaklıklarından 22 alıntı

Altıncı Koğuş'un parmaklıklarından 22 alıntı

Günümüzde dünyanın en özgün oyun ve öykü yazarı olarak kabul edilen Anton Çehov'un eserlerini Fransızcaya çevirmeyi önerdiklerinde, "ben bu hikâyelerde Rus insanını anlatıyorum, Fransızlara çok uzak şeyler" dediğini biliyor muydunuz? Popüler olmaktan daha çok duygularını paylaşan Çehov, belki de ününü buna borçlu. Ülkenin sorunlarıyla ilgilenmek yerine onları uzaktan izlemeyi tercih eden elit Rus aydınının "deliliğinin" simgesi olan Altıncı Koğuş'tan, 22 alıntıyı sizler için derledik.

Korku edebiyatının 10 kült kitabından 10 alıntı

Korku edebiyatının 10 kült kitabından 10 alıntı

Korku, hiç şüphesiz insan varlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu duygudan doğan korku edebiyatı ise bir kaçış değil, kaçtıklarımıza dönüş edebiyatıdır. Bazen insanın içinde uyumakta olan bir canavarı, bazense anlatmaya korkulan kâbusları işleyen korku edebiyatının 10 kült kitabından 10 alıntıyı sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN