Arama

Edebiyat

Eşikte Duran İnsan’dan alıntılar

Eşikte Duran İnsan'dan alıntılar

Türk edebiyatımızın önemli öykü ve deneme yazarlarından Rasim Özdenören, fikir dünyamıza kalemiyle ışık tutar. "Yedi Güzel Adam"ın beşincisi olan Özdenören, "Eşikte Duran İnsan" isimli kitabı, İslam maneviyatının temel kavramları üzerine yazılmış denemelerden oluşmaktadır. İşte, bu kıymetli eserden sizler için alıntılar derledik.

Türk lehçelerinde Mayıs ayı

Türk lehçelerinde Mayıs ayı

Mayıs, bahar mevsiminin son ayıdır. Toprağın, havanın şenlendiği dönemde, tabiat yaz mevsimine geçmek için hazırlanır. Bu süreç, Eski Türklerde türlü şenlikler ile kutlanmıştır. Aynı zamanda Türk lehçelerinde "Mayıs" birbirinden farklı sözcükler ile isimlendirilir. İşte, bu ayın Türk lehçelerindeki karşılıklarını sizler için araştırdık.

Cahit Zarifoğlu’ndan en anlamlı sözler

Cahit Zarifoğlu'ndan en anlamlı sözler

Cahit Zarifoğlu özellikle genç Müslüman şairlere ilham olmuş, her kelimesinden ders alınabilecek özende anlamlar çıkarılabilen bir şairdir. Kendi dünyası içinde kurduğu şiir dilinde tabiattan, yalnızlığa kadar ahenk dolu bir iklimle karşılamıştır okuyucusunu. Şiir dehası Zarifoğlu'nu kısa bir seçki eşliğinde rahmetle anıyoruz.

Edip Cansever’in kaleminden 50 alıntı

Edip Cansever'in kaleminden 50 alıntı

Edip Cansever'in şiirlerinde Orta Doğu ve Afrika coğrafyalarını kendi kişisel deneyimleri, anıları ve hayalleriyle birleştirerek ele alır. İkinci Yeni'nin önde gelen şairlerinden olan Cansever'in eserlerinde insanın iç dünyasını ve düşüncelerini yoğun bir şekilde işlediğini ve şiirin yapısal önemine vurgu yapar. Dizelerinde 'düşüncenin şiiri'ni işleyen Edip Cansever, henüz on altı yaşında şiir yazmaya başlamıştı. Sevdanın kendine özgü diliyle yazan şair, şiirin "yapılan bir şey" olduğunu söylerdi. Cemal Süreya göre 'fazla şiirden ölen' İkinci Yeni akımının öncülerinden, satırlarıyla ruhumuza dokunan çağının şairi Edip Cansever'in şiirlerinden 50 alıntıyı sizler için derledik.

Bozkırın Efendileri’nden alıntılar

Bozkırın Efendileri'nden alıntılar

Türkler, tarih sahnesine MÖ 1050'da çıkmışlardır. Türklerin serüveni, Anadolu'ya gelmeleri ve deneyimledikleri siyasi olayları her şey o döneme damgasını vurmuştur. Oğuzlar'a mensup Türklerin Müslümanlığa intisap etmeleri ile Türkmen kavramı ortaya çıkmıştır. İşte, Oğuz Türklerinin bir boyu olan Oğuzlardan ve genel olarak Türklerden bahsedilen "Bozkırın Efendileri" adlı eserden sizler için hazırladığımız alıntılar.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN