Arama

Edebiyat

Halkın Dostları’ndan Hakk’ın dostlarına İsmet Özel

Halkın Dostları’ndan Hakk’ın dostlarına İsmet Özel

Geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılan şair ve yazar İsmet Özel'i ne kadar tanıyor, hayatı hakkında hangi detayları biliyorsunuz? İsmet Özel, komünistken de "kafir, Batı, kapitalist dünya sistemi" karşıtıydı, Türklük derken de… Düşüncesinde, şiirinde, varoluşunda devamlılık olan ender yazarlardan olan İsmet Özel'in, entelektüel kimliği de buradan geliyor.

Lev Tolstoy'un önerdiği kitaplar

Lev Tolstoy'un önerdiği kitaplar

Sıkıldığımız ya da kendimizi kötü hissettiğimiz anlarda farklı şeylere yöneliriz. Kimimiz yürüdükçe adımlarında bırakır can sıkıntısını, kimimiz müziğin ritmine kendisini kaptırır. Nihayetinde bir şeyler yoluna doğru girmeye başlar. Ruhsal durumlarımızdaki çöküntülere bir deva da kitaplardır. Edebiyatçıların, kendi içerisinde devasını araması pek de şaşılacak bir durum olmamalıdır. Lev Tolstoy, duygusal bunalımlarını atlatmasında ona destek olan kitapları, arkadaşına yazdığı bir mektupta sıraladı… O listede bir de sitem vardı…

Edebiyatımızın parlamenter isimleri

Edebiyatımızın parlamenter isimleri

Sanat ve edebiyatı hayattan bağımsız düşünmek pek mümkün değil. Özellikle edebiyatçılar, toplumun aksaklıklarını, toplumun yaşayış biçimlerini ve toplumun milli benliğini korumasını sağlamak adına kalemlerini konuşturan insanlardır. Hatta kendileri ilham aldıkları ortamlarından çıkarak, her türlü duygu ve düşüncelerini parlamentoda yer alıp dile getirebilmişlerdir. İşte, edebiyatı meclis sıralarına taşımış o önemli isimler…

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Çevre kirliliğine dur demek isteyen insanların sosyal medyada başlattığı yeni akıma "trashtag challenge" denildiğini biliyor musunuz? Peki ya, Yedi Güzel Adam'dan biri olan şair Rasim Özdenören'in "İslam"ı nasıl tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Ünlü edebiyatçılarımızın mensup olduğu tarikatlar

Ünlü edebiyatçılarımızın mensup olduğu tarikatlar

İnsanoğlunun hayatı tanımlaması ve öğrenmesi için en büyük etmenlerden bir tanesi önceki asırlarda ortaya konan eser ve yorumları hayatına taşımasıdır. İnsan, yaşayanlardan olduğu gibi yaşamayan insanlardan, onların eser ve fikirlerinden de beslenir. Edebiyatçılar, "dünkü" büyük şahsiyetlerle kolay irtibat kurabildikleri gibi günün değerleriyle de bazen çok çabuk kaynaşabilirler. Sizler için, edebiyatçılarımızın mensup olduğu tarikatları derledik.

Divan şiirinin en iyi şairi Fuzuli’den 30 anlamlı söz

Divan şiirinin en iyi şairi Fuzuli’den 30 anlamlı söz

Fuzuli hem aşk deryası uğruna pervane oldu hem de divan şiirinin ızdıraplı şairi oldu. Peki, Fuzuli’nin Doğu'nun en büyük aşk efsanelerinden biri olan "Leyla ile Mecnun"un hikayesini mesnevi olarak kaleme aldığını ve edebiyat tarihçileri tarafından, divan şiirinin edasını dönüştüren şair olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Türk edebiyatını ve Türk şiirini önemli ölçüde etkileyen Fuzuli'den okunması gereken 30 alıntıyı sizler için derledik.

Adrenalin tutkunlarının okuması gereken 20 kitap

Adrenalin tutkunlarının okuması gereken 20 kitap

Agatha Christie'nin dünyaca ünlü eserleri yazarken, banyoda elma yemek gibi ilginç bir alışkanlığı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Paul Auster'ın kızının ismini koyarken, 'New York Üçlemesi'nin kahramanlarından Sophie Fanshawe'den ilham aldığını? Sizler için, okumaya başladığınız andan itibaren zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız, yer yer nefesinizi tutacağınız, yer yer de meraklanacağınız 20 kitabı derledik.

Ünlü edebiyatçılarımızın tahsil durumları

Ünlü edebiyatçılarımızın tahsil durumları

Mühendis, doktor, hukuk insanı, memur yahut basit bir işçi… Türkiye'nin birçok yerinden filizlenmiş tüm cevherler bir noktada buluştu. Farklı zamanlarda doğdular, belki de isimlerini kitaplarda görebildiler yahut şanslılarsa aynı sıralardan hayata beraber yürüdüler. Bir kısmı düşüncelerinde birbirleriyle ters düştü, bir kısmı zorlu hayat şartlarına rağmen yıkılmadı. Bunlar kim mi? Başka hayatlar yaşarken bile içlerindeki edebiyat sevgisini söndüremeyen, yazma aşkıyla günümüzde bile bizi aydınlatan önemli isimler. Sizler için, yüreklerindeki cevherle elindeki kalemin gücünü fark etmiş edebiyatçılarımızın eğitim durumlarını derledik…

Edebiyat dünyamızdan unutulmaz 60 alıntı

Edebiyat dünyamızdan unutulmaz 60 alıntı

İsmet Özel'in modern Türk şiiri'nin son 40 yıl içinde ölüm teması üzerine en çok şiir yazan şair olduğunu biliyor muydunuz? Ya da asıl adı Kemal Sadık Göğceli olan Yaşar Kemal'in, birçok kez Nobel'e aday gösterildiğini fakat bu ödülü hiç alamadığını? Sizler için, Türk edebiyatının uçsuz bucaksız sözcük denizinde kaybolmamızı sağlayan yazarlarımızdan unutulmaz 60 alıntıyı derledik.

Doğu'dan Batı dillerine geçen kelimeler

Doğu'dan Batı dillerine geçen kelimeler

Müşterek yaşam kültürünün en nadide örneklerini sunan Müslüman ülkeler, bünyesindeki faklı topluluklara yaşama imkânı sağlıyordu. Bunun en güzel örneği olan Osmanlı ve Endülüs devletiydi. Bu ortak yaşama kültürü kullanılan lisanda da etkileşimde de kendini gösteriyordu. Peki, Doğu'dan Batı'ya geçen kelimeler nelerdi? İşte sizler için Doğu'nun dünyaya armağan ettiği kelimeleri derledik.

Dram temalı okumanız gereken 20 kitap

Dram temalı okumanız gereken 20 kitap

Victor Hugo'nun ''Sefiller'' adlı romanının 655,478 sözcükten oluştuğunu ve yazarın kitabı 17 yılda bitirdiğini biliyor muydunuz? Ya da Kafka'nın en popüler kitabı olan ''Dönüşüm'' adlı eserinde, bir anda böcek olarak uyanan Gregor Samsa karakteri ile kendi buhranını resmettiğini? Sizleri yazarların iç dünyasına götürecek dram türünde okunması gereken 20 kitabı listeledik.

Yaşar Kemal ve Abidin Dino'nun bilinmeyen eseri

Yaşar Kemal ve Abidin Dino'nun bilinmeyen eseri

Sanat, insanın özünden doğar, sanatçının yaşadığı memleketten beslenir. Aynı toprağın sanatları da birbirleriyle göbek bağıyla bağlıdır. Halk kültürümüzü tüm yönleriyle eserlerine yansıtmış Yaşar Kemal ve ünlü ressamlarımızdan Abidin Dino da ortak bir çalışmayla karşımıza çıkıyorlar. İşte, Yaşar Kemal'in önemli eserlerinden Ağrı Dağı Efsanesi ve Abidin Dino'nun çizimleri…

İslam uygarlığında sahaflara dair bilinmeyen 17 gerçek

İslam uygarlığında sahaflara dair bilinmeyen 17 gerçek

İçinde kahve ikram edilen, dinletiler düzenlenen kitap mağazalarının bundan bin yıl önce de var olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya kağıt satıcıları, yazarlar, tercümanlar, kopyacılar, kitap satanlar, kütüphaneciler ve tezhipçilere "verrak" denildiğini? İslam uygarlığının kültür taşıyıcıları olan sahaflara dair bilinmeyen 17 gerçeği sizler için derledik.

Gönüllerindeki hassasiyeti sofralarına taşıyan edebiyatçılar

Gönüllerindeki hassasiyeti sofralarına taşıyan edebiyatçılar

Yemek yemenin yaşamsal faaliyetten ziyade insana keyif veren bir yanı da var. Özellikle sevdiğimiz yemeği soframızda gördüğümüzde, canımız çekince yemeğin burnumuzda tüten kokusunda pek heyecanlanırız. İştahımız artar, şükredeceğimiz bir an ile karşı karşıya gelmiş oluruz. Dünyaya karşı hassasiyeti en yoğun hisseden edebiyatçılar içinse yemek konusu ayrı önem arz ediyor. Hatta içlerinde sevdiği yemeği yemeden eser yazamayanlar bile mevcut. Tüm yönleriyle merak ettiğimiz edebiyatçılarımızın en sevdiği yemekleri sizler için derledik…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN