Arama

Edebiyat

Osmanlı’da çocukların okula başlama töreni Bed-i Besmele

Osmanlı’da çocukların okula başlama töreni Bed-i Besmele

Osmanlı’da çocuk herhangi bir mevsimde okula başlardı. Ancak üç aylar, kandil geceleri gibi kutlu sayılan bir zaman ya da Pazar veya Perşembe günlerinden biri tercih edilirdi. Erkek ve kız çocukları dört yaş dört ay ve dört günlükken okula veriliş zamanları geldi demekti. Çocuğun babası en yakın okulun hocasını bir gün yemeğe davet ederek çocuğunu okula vermek istediğini söyler ve o gün için gerekli hazırlıkların yapılmasını rica ederdi.

Agatha Christienin çözülemeyen sırrı

Agatha Christie'nin çözülemeyen sırrı

Dünya edebiyatının ünlü dedektif romanı yazarı Agatha Christie, bundan tam 128 yıl önce bugün doğdu. Yazdığı romanlarla, oluşturduğu ünlü karakterlerle ve sırrı çözülemeyen olaylarla adından söz ettiren yazarın her kitabı okurların ilgisini çekti.

Edebiyatçılar arasında kitaptan fal bakma geleneği tefeül

Edebiyatçılar arasında kitaptan fal bakma geleneği tefe'ül

Olacaklardan önceden haberdar olma ve ona göre hareket etme ihtiyacı duyan insan, bu amaçla bir bakıma varlığını koruma ve güvence altına alma adına geleceği önceden bilme hevesinden de kesinlikle uzaklaşmadı. Zamanla Kur’an içerisinden fal bakma ve edebiyatçılar arasında gelenek olmasıyla bir tabir literatürümüzde yerini aldı. Kitaptan fal bakmak… Yani tefe’ül geleneği…

Yazmayı bırakan yazarlar

Yazmayı bırakan yazarlar

Dünyanın en zor işlerinden biridir yazmak. Bu zor işin ustaca icra eden yazarlar, bazen herhangi bir nedenle kalemi bırakır. Bu durumun ardında ise Bartleby sendromu yatıyor. Bartleby sendromu, yazarlık hayatının zirvesindeyken susmayı tercih eden ve bir daha asla yazmayan, eser vermeyen yazarları nitelemek için kullanılıyor. Behçet Necatigil’in dediği gibi “yazmayı süresiz erteleyen” yazarları sizler için derledik.

Jose Saramago nasıl kör oldu?

Jose Saramago nasıl kör oldu?

Her zaman bakmak yeterli değildir görmek için. Bazen göremediklerimizin farkına varır, körlüğümüze şaşarız. Peki direksiyon başında bir adam ansızın körleşirse ve bu körlük bütün şehre bulaşırsa ne olur? Saramago'nun kaleme aldığı Körlük’te zaman, mekân belirsiz; kahramanlar isimsizdi. Ünlü yazar, 1995'te yayımladığı bu romanda neyin peşindeydi?

Sezai Karakoçun Kapalı Çarşı şiirinde Onlar

Sezai Karakoç'un "Kapalı Çarşı" şiirinde "Onlar"

Renk renk süs eşyaları, birbirinden farklı dillerden kulağa takılan kelimeler, mücevherlerin ışıltısıyla yürüdüğünüz dar sokaklar… İçeriye adım attığınızda uğultunun sıcaklığı sizi karşılar. İnsanların birbiri arasındaki azıcık mesafelerde uyumlu hareketleri tepeden baktığınızda sizi şaşırtır. Sonrasında farkında olmadan çarşının o tarihinde kendinize ait bir doku bulursunuz. Siz de harmanlanan duygularınızı çarşının mermerlerine, tavanındaki işlemelerine aktararak döneme bir dokunuşu bırakırsınız. Dünden bugüne İstanbul’un her noktası şairler için kutsal olduğu gibi Kapalı Çarşı da edebiyatımızda önemli bir yer teşkil ediyor. Sezai Karakoç’un “Kapalı Çarşı” şiirini sizin için inceledik.

Kurduğu Orta Dünya’nın çimenlerine kadar hakim olan dil bilimci

Kurduğu Orta Dünya’nın çimenlerine kadar hakim olan dil bilimci

Kendini “tıknaz” olarak tanımlayan Tolkien gri gözlü, bronz tenli, gümüş renginde saçları olan ve kararlı, çabuk konuşan biri. Bundan elli yıl önce kibar bir toprak ağası olabilirmiş. Her hobbitin güvenebileceği, her ejderhanın karşısında korkuyla sinebileceği ve her elfin arkadaş olarak kabul edebileceği bir adam o. Hiç çaba göstermeden, açık açık kendisine hayranlık duyduğu kadar -çekiciliği de burada yatıyor- sizi de ona hayranlık duymaya itiyor. (1986 yılındaki röportajından)

Siyasetin hızına yetiştiren kitaplar

Siyasetin hızına yetiştiren kitaplar

Türkiye-ABD ilişkilerinin geldiği nokta, ekonomik saldırılar ve bölgede devam eden mücadele milletin 24 Haziran’da tecrübe ve istikrardan yana reyini kullanmasının önemini gösterdi. Beş sene sürecek rahat bir döneme girilmedi elbette ama en azından yaz mevsiminin biraz daha sakin geçmesi bekleniyordu. Ancak hem içeride AK Parti’deki kongre heyecanı ve muhalefet partilerindeki liderlik krizi hem de dışarıdaki gelişmeler gündemi yoğun bir şekilde meşgul etti.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN