Arama

Edebiyat

Gazali’den hayata dair 20 unutulmaz alıntı

Gazali'den hayata dair 20 unutulmaz alıntı

Yalnız döneminin değil, İslam düşünce tarihinin de en önde gelen düşünürlerinden biri olan Gazali'ye Hüccetü'l-İslam lakabı verildi. Asırlar öncesinde Müslümanların maddi-manevi değerlerini tehdit edebilecek her türlü tehlikeye karşı uyardı. Din adına bıraktığı eserleri ile gelecek nesile ışık tuttu. İslam tefekkür tarihinin en mümtaz simalarından biri olan İmam Gazali'den unutulmaz alıntıları derledik.

Dede Korkut Hikayelerinde insani değerler nasıl yer alır?

Dede Korkut Hikayelerinde insani değerler nasıl yer alır?

Oğuz Türklerinin bilinen en eski epik destansı hikayelerinden oluşan Dede Korkut kitabı, destan döneminden halk hikayelerine geçiş dönemi eseridir. Oğuzların yaşam biçimlerinden, ekonomisine, inançlarından, giyinişlerine, beslenmelerinden içinde yaşadıkları doğaya kadar pek çok konuda bilgi sağlayan bir kaynaktır. İçerisinde işlenen sevgi, saygı, merhamet, cömertlik ve din gibi değerlerden ötürü günümüze de çok şey söyler. İşte hikayelerden örneklerle Dede Korkut eserinde insani değerler...

Romanımızın “ilk evreni”: Aile

Romanımızın “ilk evreni”: Aile

Tolstoy, "Mutlu aileler birbirine benzerler, her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır." der Anna Karenina'da… Dünyaya gözlerimizi açtığımızda ilk sıcak yuva hissini ailede tadarız. Biliriz ki bu sığınağımız her ne olursa olsun hayat boyunca ilk bıraktığımız şekliyle yerli yerinde durur. Her ailenin bir mutluluğu ve mutsuzluğu; kısacası kendisine has bir öyküsü vardır. Peki, romancılarımız aile kavramını eserlerine nasıl taşımıştır dersiniz?

Usta yazarlardan hasret hakkında alıntılar

Usta yazarlardan hasret hakkında alıntılar

Hasret, bir şeyi çok isteyip ona kavuşamamaktan ileri gelen üzüntüdür. Bir imtihan yurdu olan dünyada insanlar, sevinç ile bu kederin arasında yaşar. Zira yeryüzünde her türlü hasretin gölgesi üstümüzden geçer. Öyle ki, Necip Fazıl "Söylenmedik cümlenin hasreti dudağımda" der. Her şeyin zıddı ile kaim olduğu dünyada bu üzüntü, aynı zamanda kavuşmanın habercisidir. Sizler için edebiyatımızın usta yazarlarından hasret hakkında alıntıları derledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN