Arama

Edebiyat

Macera türünde okunmanız gereken 15 kitap

Macera türünde okunmanız gereken 15 kitap

Kim sevmez ki sayfalar arasında meraktan ve heyecandan kaybolmayı? Ya da kim istemez yaşamadığı duyguların tesiri altına girmeyi? Dünya edebiyatından soluk soluğa okuyacağınız macera türünde 15 kitabı sizler için derledik.

Mutlaka okumanız gereken 100 kitap

Mutlaka okumanız gereken 100 kitap

Kör olmadan körlüğü hissedebileceğiniz bir kitap… Tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan Grenouille karakteri… Yazıldığı dönemin Almanya'sında intihar vakalarına sebep olan Genç Werther'in Acıları ve daha niceleri… Sizler için mutlaka okumanız gereken 100 kitabı derledik.

Yokluğu varlığından çok yaşayan adamdan mektuplar

Yokluğu varlığından çok yaşayan adamdan mektuplar

Garip akımının ustası Orhan Veli, henüz 36 yaşındayken talihsiz bir şekilde hayatını kaybetti. Yaşamayı, aşkı, umudu ve pek çok şeyi aynı şiir düzleminde buluşturarak edebiyatın unutulmaz şairleri arasındaki yerini aldı. "Bir de sevgilim vardır, pek muteber/İsmini söyleyemem/Edebiyat tarihçisi bulsun" dediği ve o zamanlar adını veremediği sevgilisiyse Nahit Hanım'dı. "Yalnız senin için yaşıyorum dediği" Nahit Hanım'a yazdığı mektupları sizler için derledik.

Bir garip şair Orhan Veli’den 25 alıntı

Bir garip şair Orhan Veli’den 25 alıntı

Garip akımının kurucusu, Tanpınar'ın deyimiyle 'şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren zekâ' Orhan Veli, 68 yıl önce aramızdan ayrıldı. Türk edebiyatının garip şairinden 25 alıntıyı sizler için derledik.

Orhan Veli ve ona ait olduğunu bilmediğimiz şarkılar

Orhan Veli ve ona ait olduğunu bilmediğimiz şarkılar

"Şiire kasket giydiren", onu adeta sokağa çıkaran Orhan Veli, edebiyatımıza lezzetli bir zekâ örneği bırakarak, yediden yetmişe her yaştan insana hitap etti. Onun bu hitabı, kimi zaman dilden dile dolaşan dizelerle, kimi zamansa sevdiğimiz bir melodide hayat buldu. Bundan 68 yıl önce bugün yaşamını yitiren şair Orhan Veli'yi, çocuksu dizeleri ile anıyor, bestelenen şiirlerini sizlerle buluşturuyoruz.

Melankolinin Anatomisinden 20 alıntı

Melankolinin Anatomisi'nden 20 alıntı

Tarih boyunca kimi kitaplar dünyayı değiştirdiler. Kendimizi ve birbirimizi görme biçimlerimizi etkileyip tartışma ortamını alevlendirdiler. Savaşları ve devrimleri tetikleyip; insanları aydınlattılar, öfkelendirdiler, kışkırttılar ve teselli ettiler. Kimi zaman yaşamlarımızı zenginleştirdiler, kimi zamansa onları yok ettiler. Melankolinin Anatomisi de bu kitaplardan biri… Bugüne kadar çok az yazar Robert Burton gibi zincirlerinden kurtulmuş bir üslupla insan doğasının derinliklerine inmeyi göze alabildi. Sizler için Melankolinin Anatomisi'nden 20 alıntıyı derledik.

Kıtalara göre en çok okunan yazarlar

Kıtalara göre en çok okunan yazarlar

Harper Lee'nin ırkçılığa eleştiri olarak kaleme aldığı dünyaca ünlü romanı Bülbülü Öldürmek, hangi ülkede en çok okunmuştur? Peki ya, dünya edebiyatında 'şiirin başyapıtı' olarak nitelendirilen İlahi Komedya? Kıtalara göre en çok okunan yazar ve eserleri sizler için derledik.

12 yaşında bir çocuktan insanlığa ders olacak 30 alıntı

12 yaşında bir çocuktan insanlığa ders olacak 30 alıntı

Bir arkadaşlık ne kadar samimi, içten ve masum olabilir? Olgunluk ve acılarla doğmak zorunda bırakılan çocukların hikâyesidir Uçurtma Avcısı… Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsünden, 12 yaşındaki Hasan'dan, insanlığa ders olacak 30 alıntı…

Türk edebiyatının sürgün kalemleri

Türk edebiyatının sürgün kalemleri

İnsanın iradesi dışında istemediği bir coğrafyada yaşamaya mecbur edilmesidir sürgün. Adem ile Havva'nın cennetten dünyaya sürgünü nasıl bütün insanlığın kaderini etkilemişse sürgün cezaları da muhatap şair ve yazarların hayatlarını, kaderlerini, eserlerini ve hatta ailelerinin istikballerini bile etkiledi. Niyazi Mısri'den Mehmet Âkif'e sürgüne gönderilen yazarlar ve şairleri sizler için derledik.

Hayatın akışı içindeki acıları, sevinçleri kalbiyle akleden bir teslimiyet: Dualar ve Âminler

Hayatın akışı içindeki acıları, sevinçleri kalbiyle akleden bir teslimiyet: Dualar ve Âminler

Ümit Meriç'in dualarının, yakarışlarının, şükürlerinin yanı sıra tüm insani duygularını samimiyetle kâğıda döktüğü bir demet nazenin çiçektir “Dualar ve Âminler.” Hayatın akışı içinde kimi zaman düştüğümüz açmazları acıları sevinçleri "kalbi ile akleden" bir teslimiyetle kucaklayıp incelikli bir dil ile yeniden yorumlamamız için açılan bir pencere... Meriç, ruhundan yükselen sesi kelime kelime işliyor ve dua sevdalıları için yeni bir dua makamı kuruyor.

Sezai Karakoçun kaleminden en kapsamlı üçleme

Sezai Karakoç'un kaleminden en kapsamlı üçleme

‘Diriliş’ adını verdiği sistemle edebiyatımızda önemli bir yer tutar Sezai Karakoç. İnsanın kazanması gereken şuuru, öz benliğine dönmesi için geliştirdiği sistem felsefesine göre kendini inşa etmenin yolunu oluşturur. Verdiği eserler, Türk edebiyatının son 60 senesinde önemli bir yere sahip olur. Kültüre, sanata, edebiyata dair görüşlerini pek çok yerde, farklı biçimlerde dile getirir. Şiir ön planda olmak üzere deneme, hikaye, piyes, fıkra, inceleme ve düşünce yazıları gibi türlerde eseler kaleme alır. Programlı çıkışı ve estetik yönüyle edebiyatımızın nadir sanatkarlarındandır. Okuyucularıyla paylaştığı “Edebiyat Yazıları” üçlemesi görüşlerini en yoğun ve kapsamlı anlattığı eser olma özelliğini taşıyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN