Arama

İslam

Peygamber Efendimizin kendisiyle övündüğü sahabe; Ukkaşe bin Mihsan

Peygamber Efendimizin kendisiyle övündüğü sahabe; Ukkaşe bin Mihsan

Ukkaşe bin Mihsan'ın, Hz. Peygamberin kendisine verdiği bir hurma dalıyla müşrikleri bozguna uğrattığını biliyor muydunuz? İslam ile şereflenen ilk Müslümanlardan olan Ukkaşe bin Mihsan, gösterdiği kahramanlıklarla tanınırdı. Peygamber Efendimiz kendisiyle övünür, onun için "Arapların en iyi süvarisi bizdedir" derdi. Bedir, Uhud, Hendek dahil bütün savaşlara katıldı. Peki, Ukkaşe bin Mihsan cennetle nasıl müjdelendi?

İslam bilincinizi tazeleyecek 30 kitap

İslam bilincinizi tazeleyecek 30 kitap

İslam bilincimizi tazelemek, bu anlamdaki fikirlerimizi diri tutmak pek çoğumuz için oldukça önemli. Ancak kimi zaman "ne okumalıyım?" sorusu da bu bilincin beraberinde getirdiği sorulardan biri. Fikir, sanat, kültür ve medya hayatımız, Batıda, Batı kültürü ile üretilenleri tüketmeye yöneltse de çağ aşacak ve öncü nesiller oluşturacak bilgilendirici eserlerin okunurluğunun arttırılması, yadsınamaz bir ihtiyaç. Siyerden edebiyata, iktisattan tarihe İslam bilincinizi tazeleyecek 30 kitabı derledik.

Üzüntü, karamsarlık, vesveseye karşı ruha şifa ayetler

Üzüntü, karamsarlık, vesveseye karşı ruha şifa ayetler

Vesvese, irade dışı gelen, kişiyi tedirgin eden, şuurla kovulamayan ve tekrarlayan düşüncelerdir. Vesvese kişiyi gereksiz evhama, kaygı ve üzüntüye, sonunda ise karamsarlığa sürükler. Oysa İslam dini, vesvesenin şeytan tarafından insana telkin edildiğini, Allah'a tevekkül edip her işimizde ona sığınmayı, üzüntülü anlarımızı bir imtihan kabul edip dua ve sabır ile bu süreci atlatmayı telkin eder. Üzüntü, karamsarlık, vesveseye karşı ruha şifa ayetleri derledik.

Peygamberimiz Taif yolculuğunda neler yaşadı?

Peygamberimiz Taif yolculuğunda neler yaşadı?

Peygamber Efendimiz, kendisini himayesine alan amcası Ebu Talib'in ölümünün ardından müşrik Mekke halkından büyük eziyetler görmüş; düşmanca saldırılar, tahammül sınırlarını aşarak vahşet derecesine çıkmıştı. Resulullah, takatini zorlayan bu durum karşısında yanına Zeyd'i de alarak Taif şehrine gitmiş ve onları İslam'a davet etmişti. Ancak Taifliler, iman etmek bir yana, Allah Resulüne her türlü eza ve cefayı göstermişler; kölelere taşlatarak kovalamışlar ve Efendimizi şehirden çıkarmışlardı. Peygamberimiz, yıllar sonra Taif yolculuğunda yaşadıklarının "Uhud gününden bile daha şiddetli" olduğunu söyleyecekti. Peki, Peygamberimiz Taif yolculuğunda neler yaşadı? Dünya hayatının kendisini bunalttığı her Müslümana örnek olacak türden bir tevekkül örneğini sizlerle buluşturuyoruz.

Kur'an-ı Kerim'in öğütlediği güzel ahlakla ilgili ayetler

Kur'an-ı Kerim'in öğütlediği güzel ahlakla ilgili ayetler

Arapça kökenli ahlak kelimesi, anlam olarak bir kişinin hem kendisine hem diğer insanlara hem de olgulara karşı nasıl davranması yahut davranmaması gerektiğini gösteren değer yargıları bütünüdür. Ahlakın konusu; iyi ve kötüyü tespit ve ayırt etmek, iyiyi örnek alıp kötüden kaçınmak, evrensel doğrulara uygunluk, bireyin yapması gereken vazifeler gibi mevzulardan oluşur. Allah'ın (c.c.) kelamı Kur'an-ı Kerim'de de, ahlak konusuna dair pek çok emir yer almaktadır. Güzel ahlakı çok önemseyen İslamiyet, Müslümanların doğru ahlak üzerine olmasını buyurur. Kur'an-ı Kerim'de imanın yanında, ibadet etmek ve güzel ahlaka sahip olmak gerektiğine birçok ayette işaret edilir. Peki, Kur'an-ı Kerim'in öğütlediği güzel ahlakla ilgili ayetler nelerdir?

Cenaze namazı şartları nelerdir? Cenaze namazı nasıl kılınır? Cenaze namazı duaları…

Cenaze namazı şartları nelerdir? Cenaze namazı nasıl kılınır? Cenaze namazı duaları…

Cenaze namazı şartları nelerdir? Cenaze namazı nasıl kılınır sorularının cevapları merak edilen konulardan. Cenaze namazı, Müslümanlar için farz-ı kifayedir. Ölen kişiye karşı yerine getirilmesi gereken dini görevlerin başında cenaze namazının kılınması gerekir. Yalnız bir kişinin bile bu namazı kılması ile farz yerine getirilmiş olur. Peki, cenaze namazı nasıl kılınır? Cenaze namazı şartları nelerdir? Cenaze namazının hükümleri nelerdir? Cenaze namazı farz mıdır? Cenaze namazı duaları…

Sevban bin Bücdüd kimdir? Sevban bin Bücdüd hayatı…

Sevban bin Bücdüd kimdir? Sevban bin Bücdüd hayatı…

Sevban bin Bücdüd, kabilesine yapılan bir baskında esir alındıktan sonra köle olarak satılmış; Peygamber Efendimiz tarafından azat edilmiş, isterse ailesine dönebileceği söylenmesine rağmen Resul-i Ekrem'in yanında kalmayı tercih etmişti. Hayatını Peygamberimizin hizmetine adamış, kendisine sevgi ve hürmette titiz davranmış ve bu konudaki saygısızlıklara karşı hassas davranmıştı. Sevban, Peygamberimizden ayrı kalma düşüncesi ile kahrolmuş, Nisa suresinden ayetler ile müjdelenmişti. Peki, Sevban bin Bücdüd kimdir? Sevban bin Bücdüd hayatı…

İslam birlik ve beraberlik konusunda bize ne söyler?

İslam birlik ve beraberlik konusunda bize ne söyler?

Dinimizin emirlerine uygun olarak birlik ve beraberlik içinde hareket eden ecdadımız, tarih boyunca büyük işler başardı, vatanımıza ve milletimize yönelen tehlikeleri de bu sayede etkisiz hale getirdi. İçinde bulunduğumuz şu zor zamanlarda huzur ve güven içinde yaşayabilmemiz için daima güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmanın en önemli şartı milletçe dayanışma ve birlik içinde bulunmaktan geçiyor. Yaşlılarımızı korumaya çalışırken onların da bir can taşıdığını unutmadan hareket etmemiz gerekiyor. Bizi dünyada ve ahirette hüsrana götürecek olan tefrikaya düşmeden, birlik-beraberlik anlayışı ile felaketleri def etmemiz gerekiyor. Peki, bu noktada İslam bize ne gibi öğütler veriyor? Ayet ve hadislerle birlik-beraberliğin önemini derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN