Arama

İslam

Sezai Karakoç'un İslam milleti

Sezai Karakoç'un İslam milleti

Modern şiirde ve fikir hayatımızda çığır açan üstat Sezai Karakoç, millet kavramını farklı bir perspektifle ele alır. "Türkler vardır, Araplar vardır, Kürt vardır, Çerkez vardır, Çeçen vardır fakat bunların hepsi bir araya gelmiş, kaynaşmış, dinleri ve kanları bir olmuş bir tek millettir. Bu milletin adı İslam milletidir." diyen Sezai Karakoç, millet kavramında modern dönemde dayatılmaya çalışılan ırk-millet anlayışını reddeder. Nitekim, üstat bizim medeniyet kavramımızın ırkçılık olmadığını savunur. Peki Sezai Karakoç'un İslam çatısı altında toplanan millet anlayışının detayları nelerdir?

Peygamberimizin ‘ziyaret edin’ buyurduğu üç mescid

Peygamberimizin ‘ziyaret edin’ buyurduğu üç mescid

Dünya üzerinde kimi mescidler vardır ki faziletleri bakımından pek çok mabedden üstündür. Resul-i Ekrem Efendimiz, bir hadis-i şerifinde "Yolculuk ancak şu üç mescidden birine olur: Benim şu mescidime (Mescid-i Nebevi), Mescid-i Haram'a ve Mescid-i Aksa'ya." buyurmuştur. Bu mescidler İslam'ın en mübarek mescidleri kabul edilmiş; yine bir hadiste bu mescidlerde kılınan namazın kişinin evinde tek başına eda edeceği namazdan elli bin kat daha çok faziletli olduğu müjdelenmiştir.

İmam Gazali'den mutlaka okumanız gereken kitaplar

İmam Gazali'den mutlaka okumanız gereken kitaplar

Yalnız döneminin değil, tüm İslam düşünce tarihinin en önde gelen düşünürlerinden biri olan Gazali'ye Ehl-i sünnet inancına yaptığı hizmet nedeniyle Hüccetü'l-İslam lakabı verildi. Din adına bıraktığı eserleri ile gelecek nesile ışık tuttu. İşte, İmam Gazali'nin İslam dini ve düşüncesinin hemen her alanı ile ilgili olduğu gibi, tüm insanlığa hitap edecek kitapları…

Riyazü’s-Salihin’den günlük yaşantımıza rehber olacak 20 hadis

Riyazü’s-Salihin’den günlük yaşantımıza rehber olacak 20 hadis

İslam'la birlikte anlam kazanan hadis, Kur'ân-ı Kerîm'in kendisine indirildiği bir peygamberin sözü olarak üstün bir değer ifade ettiği gibi Kur'an'ı herkesten iyi anlayan Allah resulünün görüşü olarak da büyük önem taşır. Peygamberimiz yaşamı boyunca Müslümanlara örnek olmak için çabalamış ve onların gündelik yaşantısına kılavuz olacak sözler söylemiştir. Hz. Peygamberin (s.a.v) her hadis ve sünnetine önem verip, bunların gerektirdiği tarzda yerine getirmek ise bir Müslüman için yegane hedeftir. İşte kavramlar ekseninde Riyazü's-Salihin'den günlük yaşantımıza rehber olacak 20 hadis…

Hz. Yusuf’un  mezarı nasıl bulundu?

Hz. Yusuf’un mezarı nasıl bulundu?

Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamberlerden olan Hz. Yusuf'un hayatı, imtihanlarla geçti. Öyle ki vefat ettiğinde dahi zorluklar yakasını bırakmamıştı. "Kıssaların en güzeli" olarak nitelendirilen Yusuf suresi, kardeşlerinin kıskançlık duygularına muhatap oluşundan, bir gencin "iffetli ve namuslu" duruşundan; günahlara ve zorluklara karşı "sabır timsâli" olarak bir örnek teşkil eden ayetlerle örülüdür. Peki, 120 yaşında hayata gözlerini yuman Hz. Yusuf'un mezarı nasıl bulundu? Onlarca yıl önceden haber verdiği "gerçek" neydi?

Kalem suresi dinle! Kalem suresi okunuşu ve anlamı...

Kalem suresi dinle! Kalem suresi okunuşu ve anlamı...

Mekke döneminde indirilen Kalem suresi, 52 ayetten oluşur. Surede başlıca, Peygamber Efendimizin Allah tarafından gönderilmiş gerçek bir elçi olduğu, yüksek şahsiyeti ve müminler ile kâfirlerin akıbetleri konu edilir. Peki, Kalem suresinin anlamı nedir? Kalem suresinin fazileti nedir? Kalem suresi okunuşu…

İslam'ın ilme verdiği önem hakkında ayet ve hadisler

İslam'ın ilme verdiği önem hakkında ayet ve hadisler

İslam'ın temel taşlarından biri olan ilim, her Müslümanın üzerine farz kılınmıştır. Öyle ki Peygamber Efendimize gelen ilk ilahi emir "oku"dur. İnsanlık için faydalı olacak bütün ilimler bu kapsama girer. İlim öğrenmek için gösterilen çaba o kadar üstündür ki, Resulullah bu yoldaki insanlara gökteki meleklerin denizdeki balığın bile dua edeceğini bildirir. Sizler için İslam'ın ilime verdiği önem hakkında ayet ve hadisleri derledik.

En çok hadis rivayet eden sahabeler

En çok hadis rivayet eden sahabeler

Varlığını Hz. Peygamber'den alan hadis, O'nun söz ve davranışlarını içerir. Sahabeler, nebevi kaynaktan gelen her bilgiyi büyük ciddiyet ve dikkatle dinledi, sözlerini hafızalarına nakşetti. Öyle ki Resulullah'ın lafızlarını en iyi şekilde tespit edebilmek için hayatlarını buna adadılar. Sizler için rivayet ettikleri hadisleri gelecek nesillere aktararak İslam'a büyük hizmette bulunan sahabeleri derledik.

70 peygamberin ibadet ettiği Mescid-i Hayf

70 peygamberin ibadet ettiği Mescid-i Hayf

Mekke'nin Hayf bölgesi, tarih boyunca pek çok peygamberin ibadetine şahitlik ettiği için kutsal mekanlardan biri olarak kabul edildi. Bu bölge aynı zamanda Peygamber Efendimizin Vedâ Haccı'nda çadır kurduğu ve cemaatle namaz kıldığı yerdi. Efendimiz namaz kıldıktan sonra Müslümanlara hitap etti. Yıllar sonrasında Efendimizin namaz kıldığı yerin çevresine Mescid-i Hayf inşa edildi. Peki, Mescid-i Hayf'ın Müslümanlar için önemi neydi?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN