Arama

İslam

İslam'da yaşlılıkla ilgili ayet ve hadisler

İslam'da yaşlılıkla ilgili ayet ve hadisler

İnsanın doğumla başlayan hayat serüveni; çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık basamaklarından geçip ölümle nihayete erer. Kul olarak iyi işler yapmak, ibadet ve taat ile hayata anlam katmak için bu dönemlerin her biri birer fırsattır. İnsanı kemale ulaştıran, olgun bir mümin olmanın huzurunu yaşatan en kıymetli dönem ise yaşlılıktır. Yaşlılık, bedenin yorulduğu ancak ruhun tecrübeyle yoğrulduğu bir bilgelik dönemidir. Bu dönemde yaşlılara hürmet etmek ise ömre bereket katmanın en değerli yoludur.

Mus’ab Bin Umeyr: İslam tarihinin ilk muallimi

Mus’ab Bin Umeyr: İslam tarihinin ilk muallimi

Mus'ab bin Umeyr, ailesinin karşı çıkmasına rağmen Müslüman olan ilk sahabelerden biriydi. Tüm zenginliğini geride bırakarak İslam'ın yolunu tutan ve tüm baskılara rağmen yolundan dönmeyen Mus'ab, şehit olduğunda üzerinde yoksul bir kıyafet taşıyordu. O kadar ki, defnederken onu saracak bir kefen dahi bulamamışlardı. İslam tarihinin ilk muallimi olarak bilinen Mus'ab Bin Umeyr Uhud Savaşı'nda düşmanın mızrağıyla şehit oldu. Peki Mus'ab Bin Umeyr kimdir?

Dünya tarihine yön veren Endülüs alimlerinin buluşları

Dünya tarihine yön veren Endülüs alimlerinin buluşları

Yaklaşık 700 yıl süre varlığını devam ettiren Endülüs, yetiştirdiği âlimlerle ilim konusunda öncü oldu. Avrupa'da cerrahlığı sadece berberlerin ve kasapların yapabildiği bir dönemde Müslüman alimler, yeni cerrahi aletleri bulup günümüzde dahi kullanılabilecek bilimsel yeniliklere imza atmıştı.

İlk kez Kur’an-ı Kerim’in İngilizce mealini yazan mühtedi

İlk kez Kur’an-ı Kerim’in İngilizce mealini yazan mühtedi

"Avrupa'nın İslam'dan temizlediği her yer, dünya için büyük problemlere gebedir." demişti Pickthall. İngiltere'de doğmuş, genç yaşlarda yaptığı Doğu seyahatinde İslam'a hayran olmuştu. Batı'nın ucu bucağı görünmeyen söylemlerine sessiz kalmamış, Müslüman olmuştu. Sizler için, Kur'an-ı Kerim'in İngilizce mealini ilk kez yazan Muhammad Marmaduke Pickthall'in hayatını derledik.

İslam tarihinin ilk mescidi; Kuba Mescidi

İslam tarihinin ilk mescidi; Kuba Mescidi

İslam tarihinin ilk mescidi olma şerefini taşıyan Kuba Mescidi, Peygamber Efendimizin planını kendi yaptığı, inşasına bizzat iştirak ederek ilk taşını elleriyle yerleştirdiği mescittir. Kur'an'da "ilk günden takvâ üzerine kurulan mescid" olarak geçen bu kutsal yer için Hz. Peygamber "Kim güzelce hazırlanıp namaz kılmak için abdestli olarak Kubâ mescidine gider ve orada namaz kılarsa umre yapmış gibi sevap kazanır" buyurmuştu.

Peygamber Efendimiz müşriklerin planını nasıl bozdu? Hicret hadisesinde yaşananlar...

Peygamber Efendimiz müşriklerin planını nasıl bozdu? Hicret hadisesinde yaşananlar...

Mekke'de Müslümanlara yapılan eziyetler dayanılmaz noktaya gelince, müminler Peygamber Efendimize gelip hicret için izin istediler. Bundan sonra Müslümanlar, müşriklere hissettirmeden gizlice hicret etmeye başladı. Daha sonra Allah'ın, Peygamber Efendimize de hicret etmesini buyurması üzerine kutlu yolculuğa çıkıldı. Pek çok mucizeyi içerisinde barındıran bu yolculuk aynı zamanda bir tarihin başlangıcıydı. Peki, Peygamber Efendimiz müşriklerin planını nasıl bozdu? İşte hicret hadisesinde yaşananlar...

Tövbe hakkında yol gösteren hadisler

Tövbe hakkında yol gösteren hadisler

Müslüman toplumların kültürlerinin şekillenmesinde ve hayat tarzlarının oluşmasında hiç kuşkusuz en önemli etki ve katkıyı Kur'an-ı Kerîm ve Peygamber Efendimizin hadisleri sağlar. İnsanlar hayatları boyunca, üstesinden gelemeyecekleri birçok durumla karşılaşıp, keder, sıkıntı ve ümitsizliklere maruz kalır. "De ki: "Ondan ve bütün sıkıntılardan sizi Allah kurtarır." ayetine binaen de insanlar duaya, yaptığı hatalardan dolayı da tövbeye yönelir. Peki, Peygamber Efendimiz günde kaç kez tövbe ederdi? İnsanlara kılavuz olacak tövbe hakkında hadisleri sizlerle buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN