Arama

İslam

1440 yıl önce tarihin başladığı olay: Hicret

1440 yıl önce tarihin başladığı olay: Hicret

Bu gece, hicri takvime göre Muharrem ayının ilk gecesi. Tüm Müslüman âlemi için “hicri yılbaşı” sayılan bu gecede, hilâlin görünmesiyle birlikte 1439 hicri yılını tamamlayıp, 1440 hicri yılına gireceğiz. Bundan tam 1440 yıl önce, Allah'ın elçisi, son peygamber Hz. Muhammed (sav), sadık dostu Hz. Ebu Bekir (ra) ile birlikte Mekke'den yola çıkarak Medine'ye hicret etmiş ve bu göç, Müslümanlar için yeni bir sayfanın başlangıcı olmuştu. Bizler de, yeni yılınızı kutluyor ve tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Osmanlı’da gayrimüslim bir İslam hukukçusu: Sava Paşa

Osmanlı’da gayrimüslim bir İslam hukukçusu: Sava Paşa

Osmanlı Devletinin 19’uncu yüzyılı yaşadığı dönemde, bir gayrimüslim olarak hayata gözlerini açtı Sava Paşa. Asıl mesleği olan tabipliği bırakıp, Osmanlı’ya idari ve adli birçok alanda hizmet verdi. Görevlerindeki başarısının yanında, onu tarihe altın harflerle geçirecek olan konu ise, bir gayrimüslim olmasına rağmen İslâm hukukuna dair ortaya koyduğu eserlerdi. Öyle ki, Devlet-i Aliyye’nin son şeyhülislâmlarından Mustafa Sabri Efendi dahi kendisinden “Bizde birkaç Hanefî Türk âlimi dışında, İslâm şeriatını ve İslâm hukukunu Sava Paşa kadar ne yazık ki kimse incelememiştir” diyerek övgüyle söz edecekti…

İlk sıhhi müessese Fatih Darüşşifasının akıbeti

İlk sıhhi müessese 'Fatih Darüşşifası'nın akıbeti

Fatih Külliyesi’nin cami ve medreselerinden sonra, önde gelen birimlerinden biri de, bir sağlık müessesesi olan darüşşifasıdır. Fatih Darüşşifası, İstanbul fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından Mimar Atik Sinan‘a yaptırılan ilk sıhhi müessesedir. Zaman içindeki ihmaller nedeniyle günümüze ulaşamayan darüşşifa yapısı, öncelikle tıp tarihçilerinin ve mimarların ilgilendiği önemli konular arasında yerini alır…

Kitapların muhafızı: Yâ Kebîkec

Kitapların muhafızı: "Yâ Kebîkec"

Kitapları haşeratın tahribinden korumak amacıyla eskiçağlardan beri çeşitli tedbirler alındığı bilinir. “Kebîkec”in de el yazması kitapları güvelerden korumak için üzerlerine yazılan bir kelime olduğuna inanılır. Öyle ki Osmanlı Türkçesi ile yazılmış kitapları seven, el yazması eser meraklıları ve sahafların çok sık gördükleri bir ibaredir; “Yâ Kebîkeç…”

Sürreal dindarlık tuzağı

Sürreal dindarlık tuzağı

Winston L. King 1954 yılında yayınladığı Introduction to Religion isimli eserin 122. sayfasında şu ilginç tespite yer verir: “Sanat insanları çirkinlikten ve tekdüzelikten korurken, felsefe ruhsal dünya ile bağlantı kurmamıza yardımcı olur. Bilim tüm disiplinlerinin toplamı ile bizleri dünyayı açıklamakta doğaüstü güçlerin esiri olmaktan kurtarırken, aynı zamanda mutluluğumuza mani olacak ciddi psikolojik sorunların da önüne geçmektedir. Siyaset ise toplumsal kaosu ortadan kaldırıcı bir kurum olarak karşımıza çıkar ve anarşi yahut iç savaş tehdidi gibi durumların önüne bir set çeker. Etik ise bizleri temelsiz ve kuralsız hareketler içine girmekten alıkoyar.”

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN