Arama

İslam

Hz. Peygamber Miraç gecesinde neler yaşadı?

Hz. Peygamber Miraç gecesinde neler yaşadı?

Hz. Peygamber'in Mekke'deki Mescid-i Harâm'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'ya götürülmesi şeklinde gerçekleşen olağanüstü olay İslâmî kaynaklarda, "geceleyin yürüme, gece yolculuğu" anlamına gelen isrâ kelimesiyle ve yolculuğun, hadislerde anlatılan "göklere yükseltilme" safhasının da dâhil olduğu olayın tamamına ise "yükselme vasıtası, aleti" mânasına gelen Miraç kelimesiyle ifade edilir. Peki, Miraç olayı nasıl gerçekleşti? Miraç olayında Hz. Peygamber'e neler verildi? İşte sizler için Miraç gecesinde yaşananları derledik.

Miraç gecesi ne oldu? Miraç Kandili fazileti önemi nedir? Miraç ne demek, anlamı nedir?

Miraç gecesi ne oldu? Miraç Kandili fazileti önemi nedir? Miraç ne demek, anlamı nedir?

Miraç, kelime manası itibariyle "merdiven", "yükselecek yer", "en yüksek makam" manalarına gelmektedir. Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri de Miraç Gecesidir. Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Resulullahın (a.s.m.) şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur. Peki, Miraç gecesinde ne oldu? Miraç Kandili fazileti önemi nedir? Miraç ne demek, anlamı nedir? İşte Miraç Kandili'nin İslam dinindeki önemi ve bu gece gerçekleşen büyük mucize...

İslam'da kardeşlik hakkında 40 hadis

İslam'da kardeşlik hakkında 40 hadis

Müslüman toplumların kültürlerinin şekillenmesinde ve hayat tarzlarının oluşmasında hiç kuşkusuz en önemli etki ve katkıyı Kur'an-ı Kerîm ve Hz. Peygamber'in hadisleri sağlar. Kur'an ve hadislerde, tüm canlılara karşı merhametli olunması öğütlenir. O kadar ki, Hz. Peygamber "Beni yaşatan (Allah)'a yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayın." Buyurur. Peki, Hz. Peygamber, Müslümanların birbirine karşı nasıl davranması gerektiğini tavsiye eder? Sizler için Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından Hz. Peygamber'in merhamet ile ilgili 40 hadisini derledik.

Abbasilerin 5. halifesi Harun Reşid

Abbasilerin 5. halifesi Harun Reşid

Abbasilerin İslam dünyası dışında en fazla tanınan halifesi Harun Reşid Bizanslılara karşı zaferler kazanıp İslam'ın daha geniş topraklara yayılmasını sağladı.

İslam'ın dünyaya kazandırdığı çocuk hakları

İslam'ın dünyaya kazandırdığı çocuk hakları

Evin bereketi, neşesi çocuklar... Meşakkatli bir hayatın ilk adımını attıkları bu dönem büyüklerine muhtaçlığı da meydana getirir. Ancak birçoğumuzun gözünden kaçan bir unsur var. Onlara yardımcı olmak, yollarını açmak bizim görevimizdir. Bu, onlarında birer birey olduğunu ve kendilerine tanınmış haklarının bulunduğunu bize unutturmamalıdır. Çocuk hakları meselesi, içinde bulunduğumuz asrın gündemini hep işgal etmiştir. 1959 yılından bu yana ise gittikçe artan bir canlılıkla bütün dünyanın neredeyse her gün meşgul olduğu başta gelen konularından biri olmuştur. Ancak çocuk hakları kavramı ilk olarak İslamiyet ile ortaya çıkmıştır. Sizler için, İslam ışığındaki çocuk haklarını derledik.

İslam kardeşliği hakkında 20 hadis

İslam kardeşliği hakkında 20 hadis

İslam'ın öngördüğü 'toplum' bir kardeş toplumudur. Kardeşlik her türden, her sınıftan, her mevki ve makamdan Müslümanı kapsayıcı bir nitelik taşır. Din kardeşliğinin gereği olarak müminler arasında yardımlaşmanın, dostluğun, ülfet ve muhabbetin, şefkat ve merhametin gelişip güçlenmesi, artması, yaygın hale gelmesi hem teşvik hem emredilir. Peki, Hz. Peygamberimiz kardeşliğin önemi hakkında ne demiştir? İslam kardeşliğinin ölçüsü nedir? İslam kardeşliği nasıl olmalı? Sizler için, İslam kardeşliği hakkında 20 hadisi derledik.

Çanakkale'de tarih yazan kahraman birlik; 57. Alay

Çanakkale'de tarih yazan kahraman birlik; 57. Alay

104 yıl öce "yedi düvele karşı mücadele veren" Osmanlı Devleti, kesin zafer elde ederek "Çanakkale geçilmez" destanını tarihe altın harflerle yazdırdı. Osmanlı Devleti her ne kadar Birinci Dünya Savaşı'nın kazananları arasında yer almasa da bu zafer, Türk milletine özgüven ve milli şuur kazandırdı. Tarihe adını altın harflerle yazdıran 19. Tümen'e bağlı 57. Alay, 103 yıl önceki savaşın mihenk taşları arasında yer alır. Peki 57. Alay'ın önemi nedir? 57. Alay'ın sancağı nerededir? İşte sizler için Çanakkale'de tarih yazan kahraman birlik 57. Alay hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN