Arama

İslam

İslamda çiftlikler hakkında 50 besleyici gerçek

İslam'da çiftlikler hakkında 50 besleyici gerçek

İslam uygarlığındaki çiftçiler, mahsul rotasyonu denen, aynı toprak üzerinde farklı mevsimlerde ne tür mahsuller yetiştireceklerini öğrenmişlerdi. Yıl boyunca taze meyve ve sebzeler, daha fazla kişinin sağlıklı beslenmesini sağlıyordu. Öyle ki Müslüman dünyasının meyve bahçeleri olmasaydı, portakal, limon ve misket limonu Batı dünyasının popülerleri arasında olmayabilirdi. Sizler için, İslam'da topraktan gelen bereketin sistemi "çiftlikler" hakkında 50 besleyici gerçeği derledik.

Peygamber Efendimizin övdüğü ashab-ı suffe mensubu sahabeler

Peygamber Efendimizin övdüğü ashab-ı suffe mensubu sahabeler

Peygamber Efendimiz, Medine'ye hicretinin ardından Mescid-i Nebevî'yi inşa ettirirken ailesine ait odaların yanı sıra mescidin güney tarafına düşen giriş kısmında kimsesiz fakir sahabîlerin barınması için bir gölgelik yaptırdı. Üzeri hurma dallarıyla kapatıldığı için oraya "Suffe" adı verilmişti. Kâbe'nin kıble olmasıyla birlikte bu gölgelik mescidin kuzeyine alındı, daha sonra genişletilen Mescid-i Nebevî'ye dahil edildi. Yoksul sahabîlerin ve kimsesizlerin barındığı Suffe, ilerleyen zamanlarda bir eğitim mekânına erişti.

Birlikte yaşama hakkında 40 hadis

Birlikte yaşama hakkında 40 hadis

İnsan, doğası gereği daima mutluluğu arar. Fakat insanların aradığı bu mutluluğa kavuşabilmesi ancak toplum hayatıyla birlik ve beraberlikle mümkün olur. İşte bu noktada kendi mutluluğunun toplumun huzur ve mutluluğuna bağlı olan insanların birlik ve dayanışma içerisinde olması büyük bir önem arz eder. Peki, hadislerde birlik ve beraberlik, birlikte yaşama ahlakı hakkında ne söylenir? Sizler için Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından birlikte yaşama ahlakıyla ilgili 40 hadisini derledik

İslamın Avrupadaki mührü Endülüs’ün Batıya 10 hediyesi

İslam'ın Avrupa'daki mührü Endülüs’ün Batı'ya 10 hediyesi

8'inci yüzyılda İslam'ın Avrupa'daki mührü olan Endülüs'te parlak bir medeniyeti ev sahipliği yaparken Batı, dine aykırı kabul edildiği için aklî faaliyetlerin yasaklandığı "karanlık çağ" denilen bir dönemin içerisindeydi. Endülüs, yanmayan kâğıt tan gece okunan mürekkebe, günümüzde hala kullanılan tıbbı aletlerden eğitim sistemine birçok dünya tarihine damga vuran büyük bir miras bıraktı. İşte İslam'ın Avrupa'daki mührü Endülüs'ün Batı'ya 10 hediyesi...

İdeal aile hayatının ipuçlarının veren 35 hadis

İdeal aile hayatının ipuçlarının veren 35 hadis

Sağlıklı bir aile hayatının nasıl olması gerektiği, aile içi ilişkilerin nasıl kurulmasının gerektiği gibi birtakım sorular, her dönemde ortaya çıkar. Hayatın her alanında olduğu gibi aile konusunda ve aile içi ilişkilerde de Hz. Peygamber'in davranış şekilleri, Müslümanlara rehberlik eder. Kültürümüzde 'Allah'ın emriyle ve peygamberin kavliyle' ilkesiyle temeli atılan ailenin sağlam temeller üzerinde devam edebilmesi için insanların, Hz. Peygamber'in aile hayatını öğrenmesiyle mümkün olur. Bu konuda Allah'ın evrensel emirleri, Hz. Peygamber'in hayatında pratiğe dönüşerek insanlar canlı modeller oluşturur. Peki, Hz. Peygamberimizin aile bireylerine karşı tutumu nasıldı? Sizler için Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından Hz. Peygamber'in aile hayatıyla ilgili 35 hadisini derledik.

Cuma suresi ve faziletleri

Cum'a suresi ve faziletleri

Göklerdeki ve yerdeki her şeyin, Allah'ı tespih ettiğini haber veren, Esmâ-i hüsnâ'dan dört ismin yer aldığı Cum'a Suresi, dindarlığın vahye bağlı olmaksızın gerçekleşmeyeceğini, onun kuru bir iddia veya amelsiz bilgiler yığını ile değil, bu bilgilerin yaşanmasıyla elde edilebileceğini ortaya koyar.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN