Arama

İslam

Peygamberimize doğumundan 7 asır önce yazılan mektup

Peygamberimize doğumundan 7 asır önce yazılan mektup

Hicret'in gerçekleştiği sırada, Peygamberimize doğumundan 7 asır önce yazılan bir mektup ulaştırıldı. Resul-i Ekrem, 7 asır öncesinden emanet edilen bu mektubu yazanın da getiren habercinin de kim olduğunu biliyordu. Efendimiz, mektubu okuması için Hz. Ebu Bekir'e uzattı. Hz. Ebu Bekir, mektubun mührünü söktü ve içindekini okudu. Mektubu yazan, Hz. Muhammed'in kalacağı evi dahi 7 asır öncesinden inşa etmişti.

Hz. Musa Allahu Teala'yı görmek isteyince ne oldu?

Hz. Musa Allahu Teala'yı görmek isteyince ne oldu?

Bazı kelimeler var ki, yaşanan hadiselerden dolayı onlara ayrı bir kudsiyet atfedilir. Bu kelimelerden biri de 'tûr'. Sina Çölü'nde bir dağın özel adı olan 'tûr', Hz. Musa'nın Kelimullah sıfatını almasına şahitlik etmiştir. Peki, Hz. Musa'nın Tûr hadisesi nedir? Hz. Musa, Allahu Teala'yı görmek isteyince ne oldu? Tasavvufta bu dağ ne anlamda kullanılır?

Mukaddes bir yolculuk olan haccın faziletleri

Mukaddes bir yolculuk olan haccın faziletleri

Müslümanlara İslam'ın muhteşem geçmişini hatırlatan hac, üstün amellerden biridir. Bütün ibadetlerin manalarını bir araya toplayan bir ibadet olan hacda Allah'ın misafirleri, "Şüphesiz müminler ancak kardeştir" ilahi hitabını anlar. İşte sizlere mukaddes bir yolculuk olan haccın faziletlerini derledik.

Terimler ışığında kurban

Terimler ışığında kurban

Kurban, bir Müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir. Bu ibadetin ruhunda Hakk'a yakınlık ve halka fedakarlıkta bulunma anlayışı vardır. Tam bir teslimiyet sınavı olan Kurban Bayramı'nda Müslümanlar, Hz. İbrahim ile oğlu İsmail'in Allah'a mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hatırasını tazeleyerek kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduklarını simgesel bir davranışla göstermiş olmaktadırlar. İşte Kurban Bayramı'nı daha iyi idrak etmenizi sağlayacak kelimeler...

Peygamber Efendimiz bayramları nasıl geçirirdi?

Peygamber Efendimiz bayramları nasıl geçirirdi?

Peygamberimiz bayramları, Müslümanlar için yardımlaşma, dayanışma ve sevinç günleri ilan ederek, bugünlerde, insanların gülüp eğlenmelerine izin verirdi. Hem dini hem de sosyal yönü olan bu bayramlar Müslümanların kaynaşmasına vesile olduğu gibi yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesine de olanak sağlar.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN