Arama

İslam

İlk Müslümanlar kimlerdi? İslam’ı kabul eden ilk on Müslüman

İlk Müslümanlar kimlerdi? İslam’ı kabul eden ilk on Müslüman

Yeryüzünde İslam dinini kabul eden ilk kişi Allah Resulü'dür. Kur'an-ı Kerim bu hususta şöyle buyurur: "Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene îmân etti..." Peygamberimizin Allah'ın Resulü olduğuna iman eden ve yeryüzünde İslam'a inanan ilk insan olma şerefine nail olan kişi ise Hz. Hatice'dir. Hz. Hatice, Resul-i Ekrem'in nübüvvetini kabul etmiş, İslam ile şereflenmiş ve yaşamı boyunca hem maddi hem manevi anlamda Peygamberimizi desteklemişti. Peki, ilk Müslümanlar kimlerdi? İslam'ı kabul eden ilk on Müslüman'ı sizler için derledik.

Mekke müşriklerinin Müslümanlara yaptıkları eziyetler

Mekke müşriklerinin Müslümanlara yaptıkları eziyetler

Peygamber Efendimizin risalet hayatının ilk 13 yılı Mekke'de geçmiş; bu süreçte, hem kendisi hem de İslam'ı kabul eden Müslümanlar, Mekke müşrikleri tarafından pek çok zulme ve eziyete maruz kalmışlardı. Tevhid inancını reddetmeleri, İslam'dan ve Resul-i Ekrem'den yüz çevirmeleri için Müslümanlara işkenceler yapılmış; bu kötü eylemlerin pek çoğu en yakınları tarafından gerçekleştirilmişti. Kimi kızgın güneşin altında demir zırhla bekletilmiş kimi tavana asılıp dumana maruz bırakılmış kimi yerlerde sürüklenmiş kimi ise bu işkencelere dayanamayarak şehid olmuştu…

Şükrün önemine dair 12 öğüt

Şükrün önemine dair 12 öğüt

Şükür, insanın kendisine verilen nimetlere karşı Allah'a teşekkür etmesidir. Verilen nimetlere şükretmek Müslümanların ahlaki özelliklerindendir. Allah Kur'an-ı Kerim'de birçok ayette Müslümanların verilen nimetlere şükretmeleri gerektiğini belirtmiş, eğer şükrederlerse nimetini artıracağına dair söz vermiş ve şöyle buyurmuştur: "Rabbiniz şöyle buyurmuştu: "Andolsun, eğer şükrederseniz gerçekten size artırırım ve andolsun, eğer nankörlük ederseniz, şüphesiz, Benim azabım pek şiddetlidir." (İbrahim, 7) Bu sebeple Peygamber Efendimiz (sav) ve sahabiler şükür ve şükretmenin önemi üzerinde çok fazla durmuştur. Sizler için şükrün önemine dair İslam alimlerinin öğütlerini derledik.

Ana konularıyla İsra suresi tefsiri 18-40. ayetler

Ana konularıyla İsra suresi tefsiri (18-40. ayetler)

Tefsir derslerimizin ilk yazısında İsra suresi ile alakalı genel bilgiler verdikten sonra 17. ayete kadar ilerlemiştik. Bu yazımızda ise İsra suresi tefsirine kaldığımız yerden başlayıp 40. ayet-i kerimeye kadar devam edeceğiz.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK ANONİM ŞİRKETİ
BİZE ULAŞIN