Arama

İslam

İslam'da kardeşlik hakkında 40 hadis

İslam'da kardeşlik hakkında 40 hadis

Müslüman toplumların kültürlerinin şekillenmesinde ve hayat tarzlarının oluşmasında hiç kuşkusuz en önemli etki ve katkıyı Kur'an-ı Kerîm ve Hz. Peygamber'in hadisleri sağlar. Kur'an ve hadislerde, tüm canlılara karşı merhametli olunması öğütlenir. O kadar ki, Hz. Peygamber "Beni yaşatan (Allah)'a yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayın." Buyurur. Peki, Hz. Peygamber, Müslümanların birbirine karşı nasıl davranması gerektiğini tavsiye eder? Sizler için Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından Hz. Peygamber'in merhamet ile ilgili 40 hadisini derledik.

Zulüm ile ilgili ayet ve hadisler

Zulüm ile ilgili ayet ve hadisler

Kur'an'ın üzerinde en çok durduğu kavramlardan biri şüphesiz zulümdür. Zulüm ve türevleri Kur'an'da üç yüze yakın yerde geçer; bize, zalimlerin/zulmedenlerin cezasız kalmayacaklarını haber verir. Zalimlerin hiçbir yardımcısı bulunmadığı gibi bunlara meyledenlerin de azaba çarptırılacağı ve Allah tarafından kendilerine yardım edilmeyeceği de açıkça belirtilmektedir. Yüce Rabbimiz, zulmün her türlüsünü haram kılarak; "Zalimlerin hiçbir dostu ve sözü dinlenecek şefaatçısı yoktur." buyurur. Sizler için zulüm ile ilgili ayet ve hadisleri derledik.

Namazın adabı hakkında merak edilen 20 dini soru

Namazın adabı hakkında merak edilen 20 dini soru

İslam'ın en önde gelen şiarı olan namaz için Peygamber Efendimiz "Namaz dinin direğidir, kim onu terk ederse dinini yıkmıştır." buyurmuştur. Namaza ehemmiyet vermek ve ona büyük bir azimle devam etmek son derece önemlidir. Bunun için de Müslümanların namazın sünnetlerine ve adabına dikkat etmesi gerekir. Namazın adabı, yüce yaratıcının huzurunda durulduğunun farkında olunarak zahiren mütevazi bir halde bulunmaktır. Peki, namazda huşû için nelere dikkat edilmelidir? Namazda Fatiha'dan sonra okunacak ayet veya sureler için besmele çekilir mi? İş elbisesi ile namaz kılınabilir mi?

Rızık: Allah'tan gelen nimet: Helal kazanç neden önemli?

Rızık: Allah'tan gelen nimet: Helal kazanç neden önemli?

Koronavirüs sebebiyle helal kazanç konusunda derdi olmayan kişiler, daha çok kazanma hırsıyla Allah'ın, kullarına rızık olarak verdiklerini depolarda stoklayıp fiyatını fahiş hale getirmeye çalıştılar. Helal kazanç, alın teri ister, beceri ister, ehliyet ister, kanaatkarlık ister. Helal rızık, helal yaşam İslam'ın şiarlarıdır. Hadisler ışığında helal kazanç ve rızığın önemini derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN