Arama

Müzik

Saklı kalmış bir hazine: Osmanlı’da çocuk musikisi

Saklı kalmış bir hazine: Osmanlı’da çocuk musikisi

Müzik, yaşamın temellendirildiği en mühim aşama olan çocuklukta gözden kaçırılmaması gereken bir meseledir. Çünkü doğan her çocuk aslında müzikle doğar. Kulağımıza okunan ilk ezanın sesi, annelerimizin ninnisi, sokaktaki satıcının nağmeleri, okulda yan sınıftan gelen flüt sesleri… Osmanlı'da çocukların musikiyi aşılamaya gayret etmiş, billur sesli müezzinlerin, üstad sayılan musikişinasların çocukluktan yetişmesine olanak sağlamıştı.

Türk Musikisinin divası: Müzeyyen Senar

Türk Musikisinin divası: Müzeyyen Senar

Ömrünün neredeyse tamamını Türk müziğine adayan bir isim Müzeyyen Senar. Konuşurken kekeleyen ancak şarkı söylemeye başlayınca adeta bülbül gibi şakıyan bir duayen. Gazetelerde "Alaturka musikiye elveda" başlıklarının çıktığı dönemde o, bu müziğe gönül verdi. Türk Musikisinin divası Müzeyyen Senar'ı, doğum yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

İzzettin Hümayi Bey'in ilk kez seslendirilen çocuk şarkıları

İzzettin Hümayi Bey'in ilk kez seslendirilen çocuk şarkıları

Doğal bir ses güzelliğine sahip olan ve mevlithanlığı ile tanınan Türk musikisi muallimi İzzettin Hümayi Bey'in bestelediği çocuk şarkıları 69 yıl sonra ilk defa seslendirilecek. Üç binin üzerinde beste yapan günümüze ise yüze yakının ulaştığı bilinen bu musikişinasımızı gelin yakından tanıyalım.

Güftesi kadar bestesi de İstanbul kokan 5 şarkı

Güftesi kadar bestesi de İstanbul kokan 5 şarkı

Güftesi kadar bestesi de İstanbul kokan ve İstanbul aşkıyla dile gelen şarkılar, yaşamımızın herhangi bir yerinde bir anıya denk gelerek ortak bir paydada bizleri buluşturuyor. Sizler için İstanbul'un güzelliğinde dile gelmiş 5 şarkıyı listeledik.

Osmanlı saraylarında konser veren Avrupalı müzisyenler

Osmanlı saraylarında konser veren Avrupalı müzisyenler

Sultan Abdülmecid'in Wagner'in tiyatro binası için 70 bin Euro değerinde bağışta bulunduğunu biliyor muydunuz? Osmanlı'da sultanlar, sarayda pek çok yerli ve yabancı sanatkarı himaye eder, onların çalışmalarını desteklerdi. Birçok Avrupalı bestekâr da padişahların özel misafirleri olarak İstanbul'da konser vermişti. İşte sizler için Osmanlı saraylarında konser veren Avrupalı müzisyenleri derledik.

Münir Nurettin Selçuk’un 10 farklı portresi

Münir Nurettin Selçuk’un 10 farklı portresi

Musiki damarının son cevherlerinden Münir Nurettin Selçuk'un, "tek başına konser verme" geleneğini başlattığını ve konserlerine frakla çıktığını biliyor muydunuz? Musikimizin zirvelerinden biri olan bu zarif adamı vefatının 38'inci yıl dönümünde 10 farklı portresiyle rahmetle anıyoruz.

İstanbul aşkıyla dile gelmiş 10 şarkı

İstanbul aşkıyla dile gelmiş 10 şarkı

Bir esere İstanbul şarkısı dememiz için, sözlerinde 'İstanbul' adının veya bir İstanbul'un bir semtinin mi geçmesi gerekiyor? Tabii ki hayır. Dünyada belki de hakkında en çok şarkı bestelenen şehir olan İstanbul'un kendisi aslında başlı başına bir müzik. Sizler için İstanbul hayatında en çok yer eden, İstanbullunun kuşaklar boyunca tuttuğu musiki eserlerinden 10 şarkıyı derledik.

İslam uygarlığında müziğin kökenine dair ufuk açıcı 15 bilgi

İslam uygarlığında müziğin kökenine dair ufuk açıcı 15 bilgi

Kıtaları, kültürleri, insanları ve coğrafyaları aşan müziğin kökenin, bundan bin yıl önce Müslümanlar tarafından oluşturulduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, bugün kullandığımız nota isimlerinin Arapça Dal, Re, Mim, Fa, Sad, Lam, Sin harflerinden geldiğini? Veya Viyana Kuşatması'nın ardından Osmanlı mehter takımının arkasında bıraktığı müzik aletlerinin Avrupa'da askeri bandoların doğuşuna zemin hazırladığını? İslam uygarlığında temelleri atılan müziğe dair ufuk açıcı 15 bilgiyi sizler için derledik.

Cem Karaca’ya dair 15 ilginç bilgi

Cem Karaca’ya dair 15 ilginç bilgi

Cem Karaca'nın Rock'n Roll sevdasıyla başladığı müzik hayatındaki en büyük dönüşümün askerdeyken duyduğu saz sesinden etkilenmesiyle gerçekleştiğini biliyor musunuz? Peki ya, babasının Cem Karaca'yı müzisyen olmasını engellemek amacıyla konserlerinde adam kiralayıp yuhalattığını? Filistin için yazdığı şarkıyı, neden çarşamba günleri sahneye çıkmak istemediğini veya denize olan tutkusunu? İyi bir ses sanatçısı, besteci, tiyatrocu ve sinema oyuncusu olan Cem Karaca'ya dair az bilinen gerçekleri sizler için derledik.

Kabirleri İstanbul'da olan bestekarlar

Kabirleri İstanbul'da olan bestekarlar

İstanbul'un bir kültür ve sanat merkezi haline gelmesinin ardından musiki nazariyatı sahasındaki çalışmalar çoğunlukla burada devam etti. Sadece İstanbul'da bilinen 50'yi aşkın bestekarımızın kabri bulunuyor. Peki, biz Türk musikisine ait değerlerimizi ne kadar koruyor ve önemsiyoruz? Örneğin; İstiklal Marşı'nın ilk bestecisinin kim olduğunu veya kabrinin nerede olduğunu kaç kişi merak edip araştırdı? Sizler için musiki tarihimiz açısından değerleri büyük olan ve kabirleri İstanbul'da bulunan bestekarlarımızı derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN