Arama

Müzik

İbn Haldun’un düşüncesinde musiki

İbn Haldun’un düşüncesinde musiki

İslam medeniyetinin en önemli düşünürlerinden İbn Haldun'un Mukkadime'si siyasetten, akli ilimlere, şehir ve coğrafyadan sosyolojiye kadar pek çok önemli konu üzerine araştırmalar barındıran nadide bir eserdir. Ayrıca İbn Haldun, bu kitabında musiki sanatına dair pek çok bilgiye yer ayırmış, müziği bir sanat olarak değerlendirmiş, canlılar üzerindeki sosyolojik ve psikolojik etkilerine dair derin incelemelerde bulunmuştur. Peki, İbn Haldun'un musiki üzerine düşünceleri nelerdir?

Osmanlı saray çalgısı santurun tarihteki serüveni

Osmanlı saray çalgısı santurun tarihteki serüveni

Osmanlı sarayında on altıncı yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanan santur, kanuna benzese de bir sehpanın üzerine konularak çalınır. Yirminci yüzyılın başında yapısından kaynaklı zorluk nedeniyle yerini uda bırakmasıyla unutulmasının ardından, sokak müzisyenlerin aracılığıyla yeniden tanınırlığı artan santurun, tarihteki serüvenini derledik.

Hangi müzik aleti, ne zaman keşfedildi?

Hangi müzik aleti, ne zaman keşfedildi?

Müziğin tarihi, neredeyse insanlık tarihi kadar uzun bir geçmişe dayanıyor. "Ruhun gıdası" olarak adlandırılan müzik, tarih boyunca kimi zaman bir iletişim aracı, kimi zaman duyguların iyi bir aktarıcısı, kimi zamansa bir hastalığın iyileştirilmesinde yardımcı tedavi olarak kullanıldı. Müziğin gelişimi, icat edilen müzik aletlerinin gelişimiyle birlikte ilerledi. Peki, hangi müzik aleti, ne zaman keşfedildi? Orkestralarda en sık kullanılan ve müziğin gelişiminde önemli bir yere sahip olan entstrümanların tarihini derledik.

Gelenekle geleceğin eşsiz uyumu: Ud ve Kanun

Gelenekle geleceğin eşsiz uyumu: Ud ve Kanun

Gelenekle geleceğe uzanan bir repertuar seçkisi ile ud ve kanun sazlarının alanlarında usta iki icracı, eğitmeni ve sazendesi, geçtiğimiz akşam İstanbul'da yeniden sanatın kalbi olarak atan AKM'de, sanatseverlere eşsiz bir performans sergiledi. İki ustanın ud ve kanun ile olan zarif uyumu, kökü çok derinde olan önemli bir musiki hazineye sahip olduğumuzu bir kez daha kanıtladı. Fikriyat ekibi olarak bizler de ruha dokunan bu konserin izleyicileri arasındaydık. Konser sonunda sorularımızı yanıtlayan usta sazendeler Yurdal Tokcan ve Göksel Baktagir ile Türk musikisi ve geleceğin genç icracılarına tavsiyeler üzerine konuştuk.

Hammamizade İsmail Dede Efendi’nin besteleri

Hammamizade İsmail Dede Efendi'nin besteleri

On dokuzuncu yüzyılın en büyük bestekârı olan Hammamizade İsmail Dede Efendi, musiki alanında oldukça kıymetli eserler bırakmasının yanı sıra yeni makamlar da buldu. Kendisinin olan; "Araban Kürdi, Hicaz Buselik, Saba Buselik, Neveser ve Sultan-ı Yegâh" gibi makamları da ilk kez kendisi seslendirdi. Sizler için Hammamizade İsmail Dede Efendi'nin miras bıraktığı bestelerini derledik.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN