Arama

Müzik

İlk Türk operasının bestecisi Ahmet Adnan Saygun

İlk Türk operasının bestecisi Ahmet Adnan Saygun

"Türk beşleri"nin en popüler isimlerinden biri olan Ahmet Adnan Saygun, ilk Türk operasının bestecisi ve ilk kez "devlet sanatçısı" unvanını alan kişidir. Sayısız besteye imza atan Saygun, Yunus Emre'nin şiirlerinden bestelediği Yunus Emre Oratoryosu ile de döneminde adından sıkça söz ettirmiştir. Ölüm yıl dönümü sebebiyle Türk kültür ve sanat hayatında bu denli etkin rol üstlenen Ahmet Adnan Saygun'un hayatı ve sanatına dair ince nüansları siz Fikriyat okurları için derledik.

Barış Manço kimdir? 15 maddede Barış Manço’nun hayatı

Barış Manço kimdir? 15 maddede Barış Manço’nun hayatı

Barış Manço, Anadolu rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci, söz yazarı, başarılı bir sunucu ve gezgin olarak pek çoğumuzun gönlünde taht kurmuş bir isim. Uzun saçları, otantik kıyafetleri, bilezik, yüzük, kemer ve tiyatral yetenekleriyle ilgi çeken Barış Manço, kısa zamanda her yaştan insan tarafından kabul gördü. Geçirdiği kazada kesik izini kapatmak için bıyık bırakan da saçlarını uzattığını için dinamitli saldırıya uğrayan da Barış Manço'nun ta kendisiydi. Sunucusu olduğu "7'den 77'ye" programında Türkiye'de "Barış" adını ilk alan kişinin kendisi olduğunu öğrendi. Peki, Barış Manço kimdir? 15 maddede Barış Manço'nun hayatı…

Avrupalı müzisyenlerin oryantalist bakış açısıyla Osmanlı kültürünü konu ettikleri operalar

Avrupalı müzisyenlerin oryantalist bakış açısıyla Osmanlı kültürünü konu ettikleri operalar

Osmanlı kültürü, Avrupa sanatı için her zaman ilgi çekici oldu. Bilhassa 18.yüzyılın Avrupa'sında, Osmanlı Devleti'ndeki gündelik yaşam, insanların giyim tarzı ve yaşam biçimi, Avrupalı sanatçılara ilham kaynağını olma noktasında en ön sıralardaydı. Osmanlı kültürünün etkisi, bu ilham neticesinde, 18. yüzyılda Avrupalı opera sanatçılarının eserlerine de yansıdı. Peki, bu operalar yalnızca masum bir şekilde Osmanlı kültüründen ilham alınarak oluşturulan sanat eserleri miydi? Arkasında yatan dünya görüşü, düşünüş biçimi ve temsiliyet rolü nelerdi?

Osmanlı saray çalgısı santurun tarihteki serüveni

Osmanlı saray çalgısı santurun tarihteki serüveni

Osmanlı sarayında 16'ncı yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanan santur, kanuna benzese de bir sehpaya konularak çalınır. 20'nci yüzyılın başında yapısından kaynaklı zorluk nedeniyle yerini uda bırakmasıyla unutulmasının ardından, sokak müzisyenlerin aracılığıyla yeniden tanınırlığı artan santurun, tarihteki serüvenini derledik.

Farabi’nin musiki ilmine yaptığı hizmetler

Farabi’nin musiki ilmine yaptığı hizmetler

Felsefe dünyasında 'Muallim-i Sani' lakabı ile tanınan Farabi, müzik ilmini bilimsel bir temele oturtan ve müzik kuramı hakkında sistematik olarak kitap yazan ilk bilginimizdir. Müzik konusunda üstün bir yeteneğe sahip olmasının yanı sıra seçkin bir icracı ve çok iyi bir ud ustasıydı. Keman ailesine mensup çalgıların atalarından sitarın yatay bir uyarlaması olan "kanunu" geliştirdi. Müzik hakkında beş eser kaleme aldı. Asıl şaheseri, müzik teorisi üzerine yazdığı Büyük Musiki Kitabı idi. Kısaca Farabi'nin musiki ilmine yaptığı hizmetleri derledik.

John Lennon’u kim öldürdü?

John Lennon’u kim öldürdü?

Bugün, dünyaca ünlü İngiliz müzisyen John Lennon'un ölüm yıl dönümü. Efsane grup The Beatles'ın kurucularından biri olan ve 38 yıl önce bugün öldürülen John Lennon, yaşasaydı 78 yaşında olacaktı. Dünyaca ünlü müzisyen, The Beatles hayranı olduğu ve akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen Mark David Chapman tarafından, dört kurşunla öldürüldü. Aktivist ruhu nedeniyle Nixon hükümeti tarafından hedef gösterilen Lennon'un katili, gerçekten sıradan bir hayranı mıydı, yoksa birileri tarafından yönlendirilen bir tetikçi mi?

Mozart neden Türk Marşı besteledi?

Mozart neden Türk Marşı besteledi?

Avrupa'da klasik dönemde Türk adını müzikte en çok duyuran besteci Mozart'tı. Mehter Marşı'ndaki ritimden esinlenen Mozart, Türklerin Avrupa'da hayranlık uyandırdığı yıllarda, Türk Marşı'nı besteledi. Bu beste halen Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm özel davetlerinin yanı sıra, ülke tanıtımında da kullanılıyor. Peki, Mozart neden Türk Marşı bestelemişti?

Osmanlı müziğine 28 yıl hizmet eden Donizetti Paşa

Osmanlı müziğine 28 yıl hizmet eden Donizetti Paşa

İtalyan asıllı müzisyen Giuseppe Donizetti, Sultan II. Mahmud döneminde Osmanlı sarayına geldi. İlk Türk bandosu olan Mızıka-yı Hümayun'un gelişmesinde büyük rol oynayan Donizetti, padişahın davetiyle İstanbul'a ayak bastı ve 28 yıl boyunca Türk müziğinde çığır açan gelişmelere öncü oldu. Türk müziğini çok sesli hale getiren Donizetti, Sultan II. Mahmud için "Mahmudiye Marşı", Sultan Abdülmecid için ise "Mecidiye Marşı"nı bestelemişti.

Orhan Veli’nin bestelenen şiirleri

Orhan Veli’nin bestelenen şiirleri

"Şiire kasket giydiren", onu adeta sokağa çıkaran ve sivilleştiren Orhan Veli, edebiyatımıza lezzetli bir zekâ örneği bırakarak, yediden yetmişe her yaştan insana hitap etti. Onun bu hitabı, kimi zaman dilden dile dolaşan dizelerle, kimi zamansa sevdiğimiz bir melodide hayat buldu. Bundan 69 yıl önce bugün yaşamını yitiren şair Orhan Veli'yi, kaleme aldığı dizelerle anıyor, bestelenen şiirlerini sizlerle buluşturuyoruz.

Dünya sanatına damgasını vuran iki eser ve Osmanlı izleri

Dünya sanatına damgasını vuran iki eser ve Osmanlı izleri

Osmanlı Devleti, tarih boyunca Avrupa ile daima etkileşimde bulunmuş; Avrupalı sanatkârların eserlerine ilham vermiştir. Batıdaki ülkeler, bir yandan Osmanlı'dan korkarken bir yandan da ona hayranlık beslemiş; krallar ise büyüklüğü karşısında imparatorluğu tehlike olarak görseler de pek çok konuda Osmanlıya öykünmeden edememişlerdir. Peki, dünya edebiyatının en ünlü oyun yazarlarından biri olan Moliere'in Kibarlık Budalası adlı eserinin Osmanlı ile ne ilgisi olduğunu biliyor musunuz? Ya da Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" adlı operasına konu olan sarayın Osmanlı'daki hangi saray olduğunu?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN