Arama

Müzik

Cem Karaca’ya dair 15 ilginç bilgi

Cem Karaca’ya dair 15 ilginç bilgi

Cem Karaca'nın Rock'n Roll sevdasıyla başladığı müzik hayatındaki en büyük dönüşümün askerdeyken duyduğu saz sesinden etkilenmesiyle gerçekleştiğini biliyor musunuz? Peki ya, babasının Cem Karaca'yı müzisyen olmasını engellemek amacıyla konserlerinde adam kiralayıp yuhalattığını? Filistin için yazdığı şarkıyı, neden çarşamba günleri sahneye çıkmak istemediğini veya denize olan tutkusunu? İyi bir ses sanatçısı, besteci, tiyatrocu ve sinema oyuncusu olan Cem Karaca'ya dair az bilinen gerçekleri sizler için derledik.

Osmanlı müziğine 28 yıl hizmet eden Donizetti Paşa

Osmanlı müziğine 28 yıl hizmet eden Donizetti Paşa

İtalyan asıllı müzisyen Giuseppe Donizetti, Sultan II. Mahmud döneminde Osmanlı sarayına geldi. İlk Türk bandosu olan Mızıka-yı Hümayun'un gelişmesinde büyük rol oynayan Donizetti, padişahın davetiyle İstanbul'a ayak bastı ve 28 yıl boyunca Türk müziğinde çığır açan gelişmelere öncü oldu. Türk müziğini çok sesli hale getiren Donizetti, Sultan II. Mahmud için "Mahmudiye Marşı", Sultan Abdülmecid için ise "Mecidiye Marşı"nı bestelemişti.

Türk Musikisinin divası: Müzeyyen Senar

Türk Musikisinin divası: Müzeyyen Senar

Ömrünün neredeyse tamamını Türk müziğine adayan bir isim Müzeyyen Senar. Konuşurken kekeleyen; ancak şarkı söylemeye başlayınca adeta bülbül gibi şakıyan bir duayen. Gazetelerde "Alaturka musikiye elveda" başlıklarının çıktığı dönemde o, bu müziğe gönül verdi. Türk Musikisinin divası Müzeyyen Senar'ı, ölüm yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Tarihe damgasını vuran müzisyenlerle ilgili 20 ilginç bilgi

Tarihe damgasını vuran müzisyenlerle ilgili 20 ilginç bilgi

İslam uygarlığında müziğin kayıt altına alınabilmesinin temeli olan nota sistemini kimin geliştirdiğini biliyor musunuz? Ya da Avrupa'ya pek çok müzik aletinin gelmesini sağlayan ve ilk konservatuarı kuran Müslüman müzisyenin kim olduğunu? Osmanlı padişahlarından hangi bestelerin günümüze ulaştığını? Veya Türk müziğinden etkilenen Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" adlı operasına konu olan sarayın hangi saray olduğunu?

Hammamizade İsmail Dede Efendi’nin besteleri

Hammamizade İsmail Dede Efendi'nin besteleri

On dokuzuncu yüzyılın en büyük bestekârı olan Hammamizade İsmail Dede Efendi, musiki alanında oldukça kıymetli eserler bırakmasının yanı sıra yeni makamlar da buldu. Kendisinin olan; "Araban Kürdi, Hicaz Buselik, Saba Buselik, Neveser ve Sultan-ı Yegâh" gibi makamları da ilk kez kendisi seslendirdi. Sizler için Hammamizade İsmail Dede Efendi'nin miras bıraktığı bestelerini derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN