Arama

Müzik

Gelenekle geleceğin eşsiz uyumu: Ud ve Kanun

Gelenekle geleceğin eşsiz uyumu: Ud ve Kanun

Gelenekle geleceğe uzanan bir repertuar seçkisi ile ud ve kanun sazlarının alanlarında usta iki icracı, eğitmeni ve sazendesi, geçtiğimiz akşam İstanbul'da yeniden sanatın kalbi olarak atan AKM'de, sanatseverlere eşsiz bir performans sergiledi. İki ustanın ud ve kanun ile olan zarif uyumu, kökü çok derinde olan önemli bir musiki hazineye sahip olduğumuzu bir kez daha kanıtladı. Fikriyat ekibi olarak bizler de ruha dokunan bu konserin izleyicileri arasındaydık. Konser sonunda sorularımızı yanıtlayan usta sazendeler Yurdal Tokcan ve Göksel Baktagir ile Türk musikisi ve geleceğin genç icracılarına tavsiyeler üzerine konuştuk.

Hammamizade İsmail Dede Efendi’nin besteleri

Hammamizade İsmail Dede Efendi'nin besteleri

On dokuzuncu yüzyılın en büyük bestekârı olan Hammamizade İsmail Dede Efendi, musiki alanında oldukça kıymetli eserler bırakmasının yanı sıra yeni makamlar da buldu. Kendisinin olan; "Araban Kürdi, Hicaz Buselik, Saba Buselik, Neveser ve Sultan-ı Yegâh" gibi makamları da ilk kez kendisi seslendirdi. Sizler için Hammamizade İsmail Dede Efendi'nin miras bıraktığı bestelerini derledik.

Barış Manço’nun şarkı sözlerindeki gizli hazineler 🎵

Barış Manço’nun şarkı sözlerindeki gizli hazineler 🎵

Barış Manço, 7'den 77'ye herkesin gönlünde taht kurdu. İstanbul'da büyüyen, uzun yıllar Avrupa'da yaşayan ve yaşadığı dönemde "dünyada en fazla ülkeyi dolaşan Türk vatandaşı" olan Manço, ayakları Anadolu kültürüne basan biriydi. Türkçe şarkılar söyledi; şarkılarının 3 yaşından 93 yaşına kadar herkes tarafından dinlenmesini istedi. Sözlerinin pek çoğunda unutulan değerleri hatırlattı; toplumsal konulara, dine, ailenin önemine ve kültürel zenginliğimize vurgu yaptı. İşte, Barış Manço'nun şarkı sözlerindeki gizli hazineler...

Osmanlı saray çalgısı santurun tarihteki serüveni

Osmanlı saray çalgısı santurun tarihteki serüveni

Osmanlı sarayında on altıncı yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanan santur, kanuna benzese de bir sehpanın üzerine konularak çalınır. Yirminci yüzyılın başında yapısından kaynaklı zorluk nedeniyle yerini uda bırakmasıyla unutulmasının ardından, sokak müzisyenlerin aracılığıyla yeniden tanınırlığı artan santurun, tarihteki serüvenini derledik.

Hangi makam hangi hastalığa iyi geliyor? Makamların tedavi ettiği hastalıklar

Hangi makam hangi hastalığa iyi geliyor? Makamların tedavi ettiği hastalıklar

İslam âlimleri asırlar öncesinden kadim bilgi ve birikimleriyle gönül yorgunlarını müzik ile tedavi etti. Zekeriya Er-Razi, Farabi ve İbn Sina gibi âlimler de müziği insan ruhuna etkileri olduğunu söyledi. Rast makamı insana huzur verirken, saba makamı insana cesaret verirdi. Öğle vakitlerinde dinlendiği zaman etkili olan uşşak makamı ise insana gülme hissi verirdi. İşte makamların tedavi ettiği hastalıklar…

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN