Arama

Müzik

Türk musikisi nazariyatını bilimsel zemine oturtan eserler

Türk musikisi nazariyatını bilimsel zemine oturtan eserler

Türk musikisi tarihine ışık tutan iki yeni kitap Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından yayınlandı. Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar’ın Yüzüncü Yılında Dârü’l-Elhân’a Armağan adlı kitabıyla editörlüğünü Prof. Dr. Nilgün Doğrusöz’ün üstlendiği Rauf Yekta Bey’in Musiki Antikaları adlı kitap Türk müziğinin geçmişine ayna tutuyor.

Çaykovskiye ‘Şark’ın masallarını anımsatan’ İstanbul anıları

Çaykovski'ye ‘Şark’ın masallarını anımsatan’ İstanbul anıları

Klasik müziğin büyük bestecilerinden Çaykovski'nin yolu, hayatının bir döneminde Osmanlı topraklarına düşmüştü… Turne için bir yolculuğa çıkan Çaykovski, Osmanlı'nın üç güzide şehrine uğramış; bu serüvenini, anılarında ve yazdığı mektuplarda kaleme almıştı. Bundan 125 yıl önce bugün hayata veda eden Çaykovski, ayak bastığı Osmanlı toprakları için "Nedense bütün bunlar bana Şark'ın masallarını hatırlatıyor" demişti.

Yüreğindeki sevgiyle anlaşılmayı isteyen Ahmet Kaya anısına...

Yüreğindeki sevgiyle anlaşılmayı isteyen Ahmet Kaya anısına...

“…Beni üşüten tek bir şey var, ben vatansızlıktan üşüyorum…” demişti Ahmet Kaya. Yaşasaydı, bugün 61 yaşında olacaktı. “Öldüğümde değil yaşarken anlayın beni…” demişti; fakat bu sözü kimse anlamamıştı. Yaşarken linç ettiler Ahmet Kaya’yı. Yüreğinde insan sevgisi, dilinde demokrasi hak ve özgürlük kelimeleri vardı. Ancak o demokrasi adına kara lekelerle dolu 90’lı yıllarda yaşamıştı. Ahmet Kaya’yı doğum gününde saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Dünyaca ünlü şarkıcı Müslüman oldu!

Dünyaca ünlü şarkıcı Müslüman oldu!

Sinead O’Connor, bundan 30 yıl önce müzik dünyasına “Nothing Compares 2 U” adlı şarkı ile girmiş, o tarihten sonra daima konuşulan bir isim olmuştu. Zirvede olduğu günlerde layık görüldüğü Grammy ödülünü reddetmesi ile hafızalara kazınmış, politik kimliğini sanatı ile harmanlayarak ABD ve savaş karşıtı bir çizgide ilerlemişti. Geçtiğimiz yıl intihara meylinden bahseden bir video yayınlayan ünlü şarkıcı, aradığı huzuru İslam’da buldu. Müslüman olduğunu ve ismini “Şüheda” olarak değiştirdiğini açıklayan O’Connor, “Müslüman olmaktan gurur duyduğumu açıklamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Klasik Türk Müziğine katkı sağlayan Ermeni bestekârlar

Klasik Türk Müziğine katkı sağlayan Ermeni bestekârlar

Ermeniler, Osmanlı'nın "millet-i sadıkası" olarak bilinen bir milletti. Asırlar boyunca Osmanlı himayesinde yaşayan Ermeniler, sanat ve zanaatın birçok alanına önemli katkılarda bulunarak adeta bir kültür mozaiği oluşturdular. O alanlardan biri de Türk müziğiydi. "Kimseye etmem şikâyet", "Gamzedeyim deva bulmam", "Bu akşam gün batarken gel" gibi en meşhur eserlerle Klasik Türk Müziğine katkı yapan Ermeni bestekârları sizler için derledik.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN