Arama

Ekonomi

FETÖ darbe girişiminin ardından ekonomide diriliş destanı

FETÖ darbe girişiminin ardından ekonomide diriliş destanı

Piyasaların, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında yaşadığı travmayı ekonomi yönetiminin akılcı ve proaktif adımları ile hızlı bir şekilde atlatması, Türkiye'nin büyüme ve istihdam yaratma kabiliyetine de katkı sağladı.

Türkiyenin dijital yol haritası

Türkiye'nin 'dijital yol haritası'

İmalat sanayisinin rekabet gücünün artırılması hedefiyle hazırlanan "Dijital Türkiye Yol Haritası", "insan, teknoloji, altyapı, tedarikçiler, kullanıcılar ve yönetişimi" odağına alan 6 bileşenden oluşuyor. Uzun vadede (6-10 yıl) ise dijitalleşme sürecinde belirli sektör ve teknolojilerde, bölgesel veya küresel lider olunması amaçlanıyor.

Türkiye batarsa okyanuslar taşar

Türkiye batarsa okyanuslar taşar

Alev Alatlı, günbegün dağılan Batı’nın lider krizi geçirdiğini ve gittikçe paçozlaştığını söyledi. Alatlı, “Biz buhran ithal etmediğimiz sürece bu kaosta sağlam durur, hatta fırsata çevirebiliriz. Safları sıkıştırmamız lâzım. Kendisine has bir kimliği vardır Türkiye’nin, batmaz. Batarsa, okyanuslar taşar, onu da kimse göze alamaz” dedi.

Enerji yarışlarında ülkelerin stratejik hedefleri neler?

Enerji yarışlarında ülkelerin stratejik hedefleri neler?

Enerji boru hatları, lojistik operasyonları kolaylaştıran köprü, tünel ve otoyol projeleri ile yeni deniz rotaları, günümüz dünyasının hem sınırlarını çiziyor, hem de ülkelerin etki alanlarını belirliyor.

Terörden arındırılan belediyeler, vatandaşa hizmet ediyor

Terörden arındırılan belediyeler, vatandaşa hizmet ediyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da imkanlarını bölücü terör örgütü PKK'ya aktardığı tespit edilen bazı belediyelere kayyum görevlendirilmesinin ardından bölge insanı, ihtiyaç duyduğu hizmete kavuştu. Belediyelerin kamu ve piyasaya olan 2 milyar 232 milyon 921 bin 402 lira borcundan bir milyar 459 milyon 454 bin 681 lirası kayyum atamalarından sonra ödendi.

TÜİKten İstatistiklerle Aile, 2017

TÜİK'ten "İstatistiklerle Aile, 2017"

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) "İstatistiklerle Aile 2017" bülteni yayımlandı. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de ortalama hanehalkı büyüklüğü geçen yıl 3,4 kişi oldu. Ortalama hanehalkı büyüklüğünün en yüksek olduğu il, 6,4 kişi ile Şırnak olarak belirlendi.

Enerjinin arz güvenliğinde nükleer garanti

Enerjinin arz güvenliğinde "nükleer" garanti

Dünyada 1950’li yıllarda kurulmaya başlanan nükleer santraller, küresel enerji üretimindeki paylarının yüzde 11’e ulaşmasıyla arz güvenliği açısından tartışmasız bir kaynak haline geldi. Halen 32 ülkede kurulu 448 nükleer reaktörün toplam kapasitesi 391 bin megavatı geçiyor.

ABD-Çin rekabeti teknoloji yarışıyla kızışıyor!

ABD-Çin rekabeti teknoloji yarışıyla kızışıyor!

Çin'in son yıllarda artırdığı teknoloji yatırımlarının ABD'nin bu alandaki üstünlüğünü kaybetmesine yol açabileceğinden endişelenen Washington yönetiminin son adımları yeni bir ticaret savaşının fitilini ateşledi. Çinli şirketler tarafından ABD'ye 2005-2017'de yapılan yatırımların tutarı 171 milyar dolara ulaştı. Bu yatırımların, yaklaşık 60 milyar doları bilgi teknolojileri, komünikasyon, otomotiv, havacılık ve tıp alanında faaliyet gösteren teknoloji odaklı şirketlere yapıldı. Brookings Enstitüsü Çin Merkezi Kıdemli Uzmanı Dollar: "Çin'in yüksek yatırım kısıtlamaları, ABD yönetiminin Çin'den gelen yatırımlara karşı kısıtlamalar getirmeyi değerlendirmesini meşru kılıyor" ifadelerini kullandı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN