Arama

Ekonomi

10 kavram ile tüketim kültürü

10 kavram ile tüketim kültürü

Tüm dünyada "Kara Cuma" olarak bilinen tüketim çılgınlığı, son yıllarda ülkemizde de "Efsane Cuma" "Muhteşem Cuma" gibi adlarla uygulanıyor. Peki, adına "kara" yerine "efsane" ya da "muhteşem" demek onu masumlaştırıyor mu? Sanayi Devrimi ile başlayan endüstrileşme, dünya kültüründe pek çok alışkanlığı baştan sona değiştirdi. Alışkanlıklarımız, çalışma biçimlerimiz, yeme içme kültürümüz, 'kültür endüstrisinin belirlediği çerçevenin dışına çıkamıyor. "İhtiyaç" olarak sunulan pek çok ürünün temelinde ise popüler kültürün ürettiklerini tükettirme ve arz oluşturma anlayışı bulunuyor.

Ekonomistler enflasyon verilerini değerlendirdi

Ekonomistler enflasyon verilerini değerlendirdi

AA Finans Analisti Haluk Bürümcekçi, enflasyon verilerine ilişkin, ilerleyen dönemde risklerin yönünü, gıda fiyatları, ham petrol ve diğer emtia fiyatlarının görünümü ile döviz kuru hareketlerinin belirleyeceğini söyledi.

Kripto paralar helal mi? İslam hukuku açısından Bitcoin ve kripto paralar...

Kripto paralar helal mi? İslam hukuku açısından Bitcoin ve kripto paralar...

Bitcoin'in başını çektiği kripto paralara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. İlk kez 2008 yılında dünya gündemine giren kripto paraların sayısı bugün 8 bin 795'e ulaşmış durumda. Kripto paraların gün geçtikçe daha fazla tercih edilir hale gelmesi ve değer kazanması, bazı soruları da beraberinde getiriyor. Peki, kripto paralar helal mi? Kripto paraların değerinin artması ya da düşmesinin faizle ilişkisi nedir? İslami finans ve İslam hukuku açısından kripto paralara nasıl bakmalıyız? Fıkhın pratik alanları üzerinde gerçekleştirdiği çalışmaları ile tanınan ve alanın önemli ilahiyatçılarından olan Prof. Dr. Murat Şimşek ile kripto paraların İslam fıkhı açısından durumunu konuştuk.

Kripto paraların İslami açıdan hükmünü Instagram canlı yayınında konuşacağız!

Kripto paraların İslami açıdan hükmünü Instagram canlı yayınında konuşacağız!

İslam fıkhı alanındaki çalışmalarıyla tanınan, kıymetli yazarımız Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Murat Şimşek, 25 Mart 2021 Perşembe günü 20.00’da canlı yayın konuğumuz olacak. Fikriyat Instagram hesabımız üzerinden gerçekleştirilecek olan yayında, kripto paraların İslami finans ve fıkıh açısından hükmüne, helal olup olmadığı meselesine, blokzincir teknolojisinin İslam dünyasına sağlayabileceği avantajlara değinilecek. Yayınımızı, Fikriyat Instagram hesabından izleyebilir, soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN