Arama

Tecvid

Tecvid dersleri 13 - Durak işaretleri

Tecvid dersleri 13 - Durak işaretleri

Fikriyat tecvid serisi derslerimizin 12. yazısında ayet veya duraklarda nasıl durmamız gerektiği ile alakalı birtakım bilgiler vermiş ve muhtemel durumları örneklerle açıklamıştık. Bu yazımızda ise Kur’an-ı Kerim’in tilaveti esnasında durak ve ayet sonlarında karşımıza çıkan secavend işaretlerinin ne anlama geldiğini, bu işaretlerde nasıl hareket edilmesi ve farklı sebeplerden dolayı tilavetimizi durdurursak okuyuşa nasıl devam etmemiz gerektiği gibi sorulara hep birlikte cevap arayacağız.

Tecvid dersleri 12 - Duraklar

Tecvid dersleri 12 - Duraklar

Kur’an-ı Kerim tilaveti esnasında hem ayet sonlarında hem de satırlarda karşımıza çıkan durak işaretlerinde nasıl durmamız gerektiğini bilmek tecvid kuralları içerisinde oldukça önemlidir. Yüce kitabımızı okurken durak yani vakıf yaptığımız kelimenin son harfi ve harekesine bağlantılı olarak telaffuzumuz değişir. On ikinci tecvid dersimizde vakıf yani durak işaretlerinde nasıl durulması gerektiğini siz Fikriyat okurları için derledik.

Tecvid dersleri 11 - Kelimeler arasında geçişler

Tecvid dersleri 11 - Kelimeler arasında geçişler

Kur’an-ı Kerim’i tecvid kurallarına uygun bir biçimde okumak oldukça önemlidir. Bu konunun önemine binaen hazırlamış olduğumuz Fikriyat tecvid dersleri serimizin on birinci yazısında tilavet sırasında kelimeler arasında geçişlerin nasıl yapılacağını, söz konusu geçişler sırasında görülen birtakım yol gösterici işaretlerin ne şekilde anlaşılması gerektiği konularına değineceğiz.

Tecvid Dersleri 10 - Lafzatullahın okunuşu ve ivaz tenvini

Tecvid Dersleri 10 - Lafzatullahın okunuşu ve ivaz tenvini

Kur’an-ı Kerim’i tecvid kurallarına uygun bir biçimde okumak oldukça önemlidir. Bu konunun önemine binaen hazırlamış olduğumuz Fikriyat tecvid serisinin 10'uncu dersinde lafzatullahın okunuşu ve medd-i ivaz kuralından bahsedeceğiz.

Tecvid dersleri 9 - Sekte kuralı

Tecvid dersleri 9 - Sekte kuralı

Fikriyat tecvid dersleri serisine sekte kuralı ile devam ediyoruz. Kur’an-ı Kerim tilavetinde nadiren karşılaştığımız bir kuralda olsa da sektenin ne olduğunu bilmek, nerede ve ne şekilde yapılması gerektiğini kavramak, ayet-i kerimeleri okurken meydana gelmesi muhtemel olan anlam bozukluklularını gidermek açısından oldukça önemlidir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN