Arama

Sosyoloji

Bir dünya tarihi niteliği taşıyan eser: Mukaddime

Bir dünya tarihi niteliği taşıyan eser: Mukaddime

İbn Haldun, İslam medeniyetinin en parlak döneminin sonlarında yaşamış bir alimdi. Yaşadığı bölgeden Haçlı istilası nedeniyle göç etmek zorunda kalmış; bu coğrafyaların istilalardan ne şekilde etkilendiğini inceleyerek araştırmalarına başlamıştı. Tarih araştırmalarında çığır açan İbn Haldun, "geçmişin yardımıyla bugünü anlamak" kaygısıyla tarihe yönelmişti. İbn Haldun, Batı dünyası için "Tunuslu büyük bilge" Cemil Meriç'e göreyse "kendi semasında tek yıldız"dı. İbn Haldun'un kaleme aldığı, dünyada tarih felsefesinin el kitabı olarak tanınan Mukaddime adlı esere dair bilinmeyenleri derledik.

Sosyoloji nedir, ne işe yarar? Sosyoloji kitapları ve önerileri...

Sosyoloji nedir, ne işe yarar? Sosyoloji kitapları ve önerileri...

Sosyoloji ya da toplum bilim, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalı; insan grupları ile toplumların bilimsel bir incelemesidir. Sosyolojiyle uğraşmaya yeni başlayan pek çok kişinin kafası, karşılarına çıkan yaklaşımların çeşitliliği nedeniyle karışacaktır. Bu noktada sosyolojinin hiçbir zaman, herkesin geçerli olarak kabul ettiği düşünceler bütününe sahip bir disiplin olmadığının bilinmesi gereklidir. Sizler için sosyoloji hakkında bilgileri ve bu alanda okunabilecek kitapları derledik.

Ümit Meriç’ten alıntılar

Ümit Meriç'ten alıntılar

"Babam Cemil Meriç, Dualar ve Aminler" gibi önemli eserleri ile tanınan sosyolog Ümit Meriç, yapıtlarında düşünce dünyasından sesleri kaleme aldı. Türkiye'nin yetiştirdiği değerli düşünürlerimizden Cemil Meriç'in kızı olan ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu (KSPK) üyeleri arasına seçilen Ümit Meriç'in eserlerinden alıntılar derledik.

Ünlü düşünürlere göre intiharın sebepleri nelerdir?

Ünlü düşünürlere göre intiharın sebepleri nelerdir?

Dünyada ortalama olarak her 3 saniyede 1 kişi intihar girişiminde bulunuyor; her 40 saniyede 1 kişi intihar sonucu yaşamını yitiriyor. İntihar, günümüzde tüm ülkelerdeki ölümlerin ilk 10 nedeni arasında sayılırken; WHO verilerine göre Türkiye'de her yüz kişiye düşen intihar ortalaması 8 kişi olarak tespit edildi. Toplumsal açıdan önemli bir sorun olan intihar olgusu diğer bütün toplumsal olgulara göre farklı bir özelliğe sahip. Bu farklılık ise kendi yaşamını devam ettirmeye çabalamamaktan geçiyor. Peki ünlü düşünürler intiharı nasıl tanımladı, sebeplerini nasıl sıraladı?

Sosyolojiyi yaşamın içine katan terimler

Sosyolojiyi yaşamın içine katan terimler

Sosyoloji ya da toplum bilim, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalı olarak; sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden, küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılır. Sizler için günlük hayatta da karşılaşacağınız sosyoloji terimlerinden örnekler listeledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN