Arama

Sosyoloji

Ümit Meriç’ten alıntılar

Ümit Meriç'ten alıntılar

"Babam Cemil Meriç, Dualar ve Aminler" gibi önemli eserleri ile tanınan sosyolog Ümit Meriç, yapıtlarında düşünce dünyasından sesleri kaleme aldı. Türkiye'nin yetiştirdiği değerli düşünürlerimizden Cemil Meriç'in kızı olan ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu (KSPK) üyeleri arasına seçilen Ümit Meriç'in eserlerinden alıntılar derledik.

Ünlü düşünürlere göre intiharın sebepleri nelerdir?

Ünlü düşünürlere göre intiharın sebepleri nelerdir?

Dünyada ortalama olarak her 3 saniyede 1 kişi intihar girişiminde bulunuyor; her 40 saniyede 1 kişi intihar sonucu yaşamını yitiriyor. İntihar, günümüzde tüm ülkelerdeki ölümlerin ilk 10 nedeni arasında sayılırken; WHO verilerine göre Türkiye'de her yüz kişiye düşen intihar ortalaması 8 kişi olarak tespit edildi. Toplumsal açıdan önemli bir sorun olan intihar olgusu diğer bütün toplumsal olgulara göre farklı bir özelliğe sahip. Bu farklılık ise kendi yaşamını devam ettirmeye çabalamamaktan geçiyor. Peki ünlü düşünürler intiharı nasıl tanımladı, sebeplerini nasıl sıraladı?

Sosyolojiyi yaşamın içine katan terimler

Sosyolojiyi yaşamın içine katan terimler

Sosyoloji ya da toplum bilim, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalı olarak; sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden, küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılır. Sizler için günlük hayatta da karşılaşacağınız sosyoloji terimlerinden örnekler listeledik.

10 soruda Cemil Meriç hakkında bilinmesi gerekenler

10 soruda Cemil Meriç hakkında bilinmesi gerekenler

Bir çağın vicdanı olan Cemil Meriç, düşünce dünyasıyla sadece dönemini değil ondan yıllar sonra gelen nesilleri de etkiledi. Hayatını irfana adamış, münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi olan Meriç hakkında merak edilen on soruyu sizler için cevaplandırdık.

Modernizmin ayak izinin bulunmadığı izole kabileler

Modernizmin ayak izinin bulunmadığı izole kabileler

4 milyar 54 milyon yıllık bir gezegen. Yaşlı mavi gezegenimiz ihtişamıyla yörüngesinde dönerken insanlığın var olmasıyla birçok şey değişti. İnsanlık ve dünya birbiri üzerinde egemenlik mücadelesine başlamıştı. Kimi zaman dünya gücünü hatırlatırken, insan aklını kullanarak kendisini koruyabiliyordu. Bir süre sonra insanlık, dünyanın yanı sıra birbiri arasında da mücadele etmeye başladı. Medeniyet ve modernlik kavramlarıyla bir örnek topluluklar meydana geldi. Peki, üzerinde modernizm ve medeniyetin hala uğramadığı yerler var mıydı?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN