Arama

İlahiyat

Ticari hayata dair en çok sorulan 15 dini soru

Ticari hayata dair en çok sorulan 15 dini soru

İslam'da insanların imkan ve kabiliyetlerine göre çalışıp kazanmaları, gerekli iş birliğini sağlamaları, ihtiyaçları doğrultusunda harcama yapmaları tabii karşılanır. Fakat bu konuda bazı temel ölçü ve ilkeler getirilerek ticaret hayatının düzen ve güven içinde, suistimalden uzak olarak işlemesine yardımcı olmak istenir. Peki, ticarette kâr haddi var mıdır? Altının borç verilmesi caiz midir? Bir borcun EFT ve havale gibi yollarla gönderilmesi karşılığında ücret ödenmesi caiz midir? Kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde fazla ücret ödenmesi caiz midir? Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bankanın iş yeri sahiplerinden komisyon alması faiz olur mu?

Fikriyat Yayınevi'nin ilk eseri İlahi Kelam’ın Sırları yayımlandı

Fikriyat Yayınevi'nin ilk eseri "İlahi Kelam’ın Sırları" yayımlandı

Türkiye'nin alanında otorite olan yazarlarını, İslam düşünce ve hayatına dair referans içeriklerini büyük bir titizlikle okuyucuları ile buluşturan Fikriyat.com; Turkuvaz Kitap bünyesinde yeni bir "yayınevi" olarak da sizlere hizmet vermenin gururunu yaşıyor. Yoluna emin adımlarla ilerleyen Fikriyat Yayınevi'nin ilk eseri, büyük İslam alimlerinden Abdülkerim Kuşeyri'nin Kur'an-ı Kerim tefsiri, İlahî Kelam'ın Sırları, üç cilt olarak yayımlandı. "Allah'ın kitabını özel ve ayrıcalıklı bir mektup gibi okumak, Kuşeyri tefsirini ortaya çıkarmıştır." diyen eserin çevirmeni kıymetli yazarımız Ekrem Demirli, hem Fikriyat'ı hem de Kuşeyri tefsirinin İslam ve tasavvuf geleneğindeki önemini anlattı.

İbadetlerde ölçülü olmaya ve amellerde devamlılığa dair ayet ve hadisler

İbadetlerde ölçülü olmaya ve amellerde devamlılığa dair ayet ve hadisler

Peygamber Efendimiz ibadetlerde ölçülü olmayı ve amellerde devamlılığın sağlanmasını öğütlemiştir. Resul-i Ekrem Efendimiz bir hadisinde "Gücünüzün yettiğini yapın. Allah'a yemin ederim ki siz usanırsınız da Allah usanmaz. Allah'ın en sevdiği ibadet, kişinin az da olsa devamlı yaptığı ibadettir" buyurmuştur. Belirli ölçülerde ancak devamlı olarak yapılan ibadetlerin feyzini anlatmış, aşırıya kaçılan ibadetlerin nefse ağır gelebileceğini, devamlılığının sağlanamayacağını, ibadetleri terk etmenin doğru olmadığını vurgulamıştır. İbadetlerde ölçülü olmaya ve amellerde devamlılığa dair ayet ve hadisleri derledik.

Besmele anlamı ve okunuşu... Besmelenin sırrı ve faziletleri nelerdir?

Besmele anlamı ve okunuşu... Besmelenin sırrı ve faziletleri nelerdir?

Dinimizin en güzel prensiplerinden birisi, her işe besmele ile başlamaktır. Adem Peygamber'in ilk öğrendiği ve Efendimizin de çokça tavsiye ettiği "Bismillahirrahmanirrahim" yani "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla" anlamındaki besmele, Kur'an'dan bir ayettir. Kur'an'da 113 defa zikredilmesi fazilet ve öneminin büyüklüğünü gösterir. Peki, besmelenin sırları ve faziletleri nedir? Besmele nasıl okunur? Besmele ile ilgili ayet ve hadisler neler? Besmelenin Arapça yazılışı, Türkçe okunuşu ve anlamı nedir? İşte besmele hakkında merak edilenler...

Müslümanların kıblesi ne zaman değişti?

Müslümanların kıblesi ne zaman değişti?

Kıble, başta namaz olmak üzere bazı ibadet ve davranışlarda yönelinen tarafa denir. Hz. İbrahim'den bu yana kıblenin Kâbe olduğu, hanif dinin mensuplarının Kâbe'ye yönelerek ibadet ettikleri bilinir. İslam'ın ilk yıllarından Hicret'ten sonrasına dek namazlar, Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa yönüne doğru kılınmış, daha sonra Allah'ın tebliği ile Müslümanların kıblesi Mekke'de bulunan Kâbe'ye çevrilmiştir. Peygamber Efendimiz hadis-i şerifinde kıblenin önemini şu sözle vurgulamıştır: "Sizden biri kıbleye yöneldiği zaman Allah'a yönelmiş olur."

Müslim kimdir? Sahih Müslim’i nasıl kaleme aldı?

Müslim kimdir? Sahih Müslim’i nasıl kaleme aldı?

İslam tarihinin en önemli muhaddislerinden olan Müslim henüz 12 yaşındayken hadis öğrenmeye başladı. Döneminin en büyük dört hadis hafızından biri olan Müslim, hadisleri toplamak ve bir araya getirmek için uzun bir yolculuğa çıktı. Pek çok belde ve kişiden 15 yılda derlediği hadislerle "Sahİh-i Müslim" olarak bilinen "el Cami'u's Sahih" adlı eserini Müslümanlara miras bıraktı. Onun bu eseri, Sahİh-i Buhari ile birlikte Kur'an-ı Kerim'den sonra en güvenilir iki kaynak kabul edilmiş ve bu iki kaynak Sahihayn diye anılmıştı. Peki, Müslim kimdir? Sahih Müslim'i nasıl kaleme aldı?

2020 Ramazan mukabele! Ramazan mukabelesi dinle! Mukabele nasıl okunur?

2020 Ramazan mukabele! Ramazan mukabelesi dinle! Mukabele nasıl okunur?

2020 Ramazan mukabelesi en çok aranan konuların başında geliyor. Mukabele, Ramazan ayının geleneklerinden biridir. Mukabele, bir başkasının okuduğu Kur’an-ı Kerim’i takip etmek ve bu sayede hatim etmeye denir. Ramazan ayı boyunca her gün Kur’an’dan bir cüz takip edilerek mukabele tamamlanır. Peki, mukabele nasıl okunur? İşte, mukabele için Kuran cüzleri… 2020 Ramazan mukabele! Ramazan mukabelesi dinle! Fikriyat Kuranı Kerim uygulaması…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN