Arama

İlahiyat

En çok hadis rivayet eden sahabeler

En çok hadis rivayet eden sahabeler

Varlığını Hz. Peygamber'den alan hadis, O'nun söz ve davranışlarını içerir. Sahabeler, nebevi kaynaktan gelen her bilgiyi büyük ciddiyet ve dikkatle dinledi, sözlerini hafızalarına nakşetti. Öyle ki Resulullah'ın lafızlarını en iyi şekilde tespit edebilmek için hayatlarını buna adadılar. Sizler için rivayet ettikleri hadisleri gelecek nesillere aktararak İslam'a büyük hizmette bulunan sahabeleri derledik.

Sabrı ile insanlığa örnek gösterilen Hz. Eyyub

Sabrı ile insanlığa örnek gösterilen Hz. Eyyub

Hz. Eyyub, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamberlerden biridir. Sabrı ve tahammülü ile insanoğluna örnek olmuş; onun bu özelliği ayet ve hadislerde vurgulanmıştır. Hz. Eyyub takva sahibi, yoksullara karşı merhametli, dulları ve yetimleri kollayan, misafire ikram eden, yolcunun yardımına koşan, Allah'ın verdiği nimetlere şükreden bir kuldur. Büyük bir hastalığa yakalanmış; sabır ve metanet göstererek sadece içinde bulunduğu durumu "Bu dert bana dokundu, Sen merhametlilerin en merhametlisisin" duası ile Rabbine arz etmiştir.

Uyku adabı ve rüyaya dair hadisler

Uyku adabı ve rüyaya dair hadisler

Peygamber Efendimiz gece yatarken "Allah'ım, senin isminle ölür (uyur) ve yine senin isminle dirilirim" derdi. Uyandığı zaman da "Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah'a hamd olsun. Dönüş, O'nadır" buyururdu. İslam'da her şeyin olduğu gibi uyumanın da bir adabı vardır. Resul-i Ekrem, ashabına bu konuda pek çok bilgi bırakmış; bu hazineler hadis-i şeriflerle günümüze ulaşmıştır. Uyku adabı ve rüyaya dair hadisleri derledik.

Güzel ahlak ile ilgili 25 hadis

Güzel ahlak ile ilgili 25 hadis

Güzel ahlak, güler yüz, iyi ve güzel şeyleri yaygınlaştırmak ve başkalarına rahatsızlık vermekten kaçınmaktır. Nitekim Peygamber Efendimiz "Kıyamet gününde mümin kulun (amel) terazisinde güzel ahlaktan daha ağır gelecek bir şey yoktur. Allah, söz ve fiilleri çirkin kimselere öfkelenir" buyurmuş ve Müslümanları güzel ahlaklı olmaya davet etmiştir. Güzel ahlak ile ilgili 25 hadisi derledik.

Fil Vakası nedir? Fil Olayı ne zaman gerçekleşti?

Fil Vakası nedir? Fil Olayı ne zaman gerçekleşti?

Fil Vakası, tarihte emsaline az rastlanır derecede ibretlik bir olaydır. Hristiyanlığı yaymak ve kendi yaptırdığı mabedin ziyaretlerini arttırmak isteyen Ebrehe, Kâbe'yi yıkmak amacıyla filin önderlik ettiği ordusu ile Mekke üzerine yürümüştü. Allah tarafından gönderilen ebabil kuşları, taşıdığı taşlarla tüm orduyu delik deşik ederek helâke sürüklemişti. Kaynaklarda Fil Vakası olarak geçen bu olay, bir süre tarihin başlangıcı kabul edilmişti. Peki, Fil Vakası nedir? Fil Olayı ne zaman gerçekleşti? Fil Vakası Peygamberimizin doğumundan kaç gün önce gerçekleşti? Ebrehe'nin ordusunda kaç fil vardı?

Peygamberimize saygı konusunda mümine düşen görevler

Peygamberimize saygı konusunda mümine düşen görevler

Sosyal medya üzerinden Peygamberimiz Hz. Muhammed'e dil uzatan "hakaret" paylaşımı, büyük tepki topladı. Resul-i Ekrem Efendimize karşı gerçekleştirilen bu saygısızlık ile müminlere düşen görevler de bir kez daha akıllara geldi. İbrahim'in duası, İsa'nın müjdesi olan; "tüm insanlığa rahmet" olarak gönderilen Peygamberimize saygı konusunda bir mümine düşen görevler nelerdir? Allah, fertlere ve toplumlara bu konuda ne tavsiye etmiştir? Peygamberimize karşı yapılan saygısızlık karşısında ne yapılmalıdır?

Aşure günü oruç tutmanın fazileti... Aşure günü oruç tutulur mu?

Aşure günü oruç tutmanın fazileti... Aşure günü oruç tutulur mu?

İslam alemi için önemli günler arasında yer alan Aşure günü yarın 29 Ağustos Cumartesi günü idrak edilecek. Bu günde oruç tutmak da bazı alimlere göre sünnettir. Zira Resulullah (sav), aşure gününde oruç tutmuş ve bunu Müslümanlara tavsiye etmiştir. Ramazan orucu farz kılınınca Hz. Peygamber (sav), isteyenlerin aşure orucu tutup isteyenlerin tutmayabileceğini belirtmiştir. Peki, Aşure günü oruç tutulur mu? Aşure günü oruç tutmanın fazileti nedir? Aşure günü oruç tutmak hakkında merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Yemin ile ilgili hadisler

Yemin ile ilgili hadisler

Yemin, bir kişinin kararlılığını pekiştirmek, başkalarını ikna etmek amacıyla beyanını Allah'ın adını zikrederek kuvvetlendirmesi anlamına gelir. İslam'da yemin etmenin sınırları çizilmiş, yalan yere yemin etmenin ya da yemin bozmanın hükümleri belirlenmiştir. Peygamber Efendimiz, pek çok hadis-i şerifinde yemin etmeye dair kaideleri Müslümanlara aktarmıştır. Peki, İslam'da yeminin hükmü nedir? Yasaklanan yeminler nelerdir? Yalan yere yemin etmek ya da yemin bozmanın kefareti nedir?

Adaletin kapısı Hz. Ömer’in fıkıh alanındaki icraatları

Adaletin kapısı Hz. Ömer’in fıkıh alanındaki icraatları

Hz. Ömer, "adaletin kapısı" olarak bilinen bir sahabeydi. İslam devletinin ikinci halifesi olan Hz. Ömer, Peygamber Efendimizin hem arkadaşı hem de yardımcısıydı. Bu nedenle onun hükümlerindeki maksadını ve hikmetini öğrenme fırsatı bulmuştu. Pek çok olayda vahiy gelen ayetler, onun öngörüsünü ve hükmünü destekler nitelikteydi. İslam hukuku ve yargılama usulünün temellerini atan, gerçekleştirdiği içtihatlarla gelecek nesillere örnek olan Hz. Ömer'in fıkıh alanındaki icraatlarını derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN