Arama

İlahiyat

Fitre vermenin şartları nelerdir? Kimler fitre vermeli?

Fitre vermenin şartları nelerdir? Kimler fitre vermeli?

Fitre, Ramazan ayı ibadetlerindendir. Fıtır sadakası bir nevi şükür göstergesidir. Pek hayırlı bir ibadet olan fitre miktarı, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu açıklamasına göre belirleniyor. Peki, fitre vermenin şartları nelerdir? Kimler fitre vermeli? 2024 fitre miktarı nedir?

Oruç ne zaman farz kılındı?

Oruç ne zaman farz kılındı?

Ramazan ayı ile bütünleşen ve birlikte anılan oruç, Farsça kökenli bir kelimedir. Bu ibadet hakkında birçok husus merak edilmektedir. Örneğin; oruç ne zaman farz kılındı? Oruç tutulmaya ne zaman başlandı? Oruç çeşitleri neler? İşte, oruç ilgili öğrenilmek istenen her şeyi sizler için derledik.

Zekat nasıl hesaplanır?

Zekat nasıl hesaplanır?

İslam'ın beş esasından biri zekattır ve zekat, Efendimiz (SAV) döneminde hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Peki, zekat nedir? Zekat nasıl hesaplanır? Zekat parça parça verilebilir mi? 2024 Zekat Nisap Miktarı Ne Kadar? Diyanet'in açıklamalarına göre sizler için cevapladık.

Fitre nedir? Fitre ne zaman ve nasıl verilir?

Fitre nedir? Fitre ne zaman ve nasıl verilir?

Fıtır sadakası, Ramazan ayında bulunan ibadetlerdendir. Fitre, insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama kavuşmanın bir şükrüdür. Fitre miktarı, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'nun açıklamasına göre belirlenmektedir. O halde, kimlerin fitre vermesi gerekir? Fitre nedir? Fitre ne zaman ve nasıl verilir? Kimlere fitre kimlere verilemez? 2024 fitre miktarı nedir? İşte, bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Oruç bozmanın kazası nedir?

Oruç bozmanın kazası nedir?

11 ayın sultanı Ramazan'da tutulan oruç, Müslümanlar için büyük bir önem arz etmektedir. Müslümanlar olarak elimizden ve dilimizden geldiğince en iyi şekilde ifa etmek görevimizdir. Bu konuda Ramazan ayındaki oruca dair merak edilen konular vardır. "Oruç bozmanın kazası nedir, oruç bozmanın kazası kaç gün, oruç bozma durumları neler" gibi merak edilen soruları cevaplandırdık.

Zekat kimlere verilir?

Zekat kimlere verilir?

Zekat, Allah (CC) rızası için verilir. Ergenlik çağına ulaşmış, Müslüman olan herkes temel ihtiyaçlarından fazla olan nisap miktarı artma özelliği taşıyan mala sahip ve bu malını elde etmesinin üzerinden bir yıl geçmiş ise zekat ile mükelleftir. Peki, zekat kimlere verilir? Fakir kardeşe zekat verilir mi? İşte, Diyanet'e göre zekata dair tüm soruları yanıtladık.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN