Arama

İlahiyat

Yol ahlakı nedir? Yol nasıl yürünür?

Yol ahlakı nedir? Yol nasıl yürünür?

İnsan hakikate birbirinden farklı yollar neticesinde ulaşır. Kimi kaybolur yolda kimi yolu tıkar; yoldan menfaat edinenler de vardır yoldan geri dönenler de… Kimine yol büyür, dağ olur kimine yoldaş olur. Bazıları müsriftir harcar yolu bazıları da yürümeye meftun olur; yol dediği dönüşür imtihana… Yolun farkında olmayıp nerede yürüdüğünü bilmeyen de vardır elbet ama sonu her zaman hakikate ulaşır. Yaşamın belki de en önemli kısmını oluşturur yol… Neticede yolda olmak da meşakkatli bir iştir. Nerede, nasıl yürüdüğünüzü bilmezseniz ziyan olursunuz. Yolun bir amaç olduğunu bilir, rehbere sıkı sıkıya sarılırsanız varacağınız yer muhakkak hakikat olur. Ama asıl mesele, her yolun eğrisinin de olduğunu unutmadan iradenizi, bilincinizi her daim koruyarak yoldan dönmemek için çabalamaktır.

Sadık dost Hz. Ebubekir’in hayatı

Sadık dost Hz. Ebubekir’in hayatı

Hz. Ebubekir, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in yol arkadaşı ve en sadık dostuydu. Hz. Ebubekir, İslam'ı kabul etmeden önce de şerefli bir yaşam sürmüş; haramdan, zinadan, içkiden uzak durmuş ve Müslüman olan ilk 10 sahabeden biri olmuştu. Miraç olayı başta olmak üzere gaybla ilgili pek çok haberi hiç tereddütsüz kabul ettiği için bizzat Resul-i Ekrem tarafından "Sıddık" lakabı verilmiş ve İslam literatüründe "Ebubekir es Sıddık" olarak anılmıştı. Peygamberimizin vefatının ardından ilk halife Hz. Ebubekir olmuş, Peygamberimizin izinden gitmeye devam etmişti. Peki, Hz. Ebubekir kimdir? İşte sadık dost Hz. Ebubekir'in hayatı…

Edep ile ilgili 20 hadis

Edep ile ilgili 20 hadis

Edep olmadan manevi olarak mertebe kazanabilmek mümkün değildir. Edep olmadan ne imanın ne ibadetlerin ne de hizmetlerin tadına varılabilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, ashabına edep ile ilgili pek çok uyarıda bulunmuş; hadis-i şeriflerde hayâ, sır saklamak, güler yüz göstermek ve güzel söz söylemek gibi davranışların iyi davranışlar olduğunu ve hayra ulaştıracağını söylemiştir. Edep ile ilgili hadisleri derledik.

Nebe suresi 1-8. ayetler tecvid tahlili

Nebe suresi 1-8. ayetler tecvid tahlili

Tecvid kurallarını öğrenmek kadar, bu kuralları uygulamak ve tilavet sırasında tatbik etmek oldukça önemlidir. Bazı ayet ve surelerin üzerinde uygulama yapmamız bu nedene dayanmaktadır. Bugünkü dersimizde ise farklı münasebetlerde okuduğumuz Nebe suresinin ilk sekiz ayetini ele alacağız.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN