Arama

İlahiyat

Cömertlikle ilgili ayet ve hadisler

Cömertlikle ilgili ayet ve hadisler

Allah'ın ihsan ettiği nimetleri yine O'nun rızası yolunda infak etmek, Rabbimize olan şükran duygularımızı ifade etmenin en güzel yoludur. Nefsi cimrilik ve israftan kurtararak, malı Allah yolunda infak edebilmek, muhtaç olanları ikram ve ihsanlarla sevindirebilmek oldukça önemlidir. İslam, Allah yolunda harcananların bizlere geri döndüğünü ve cömert olmamız gerektiğini bizlere öğütler. Cömertlikle ilgili ayet ve hadisleri derledik.

Ayet ve hadisler ışığında camilerin önemi

Ayet ve hadisler ışığında camilerin önemi

Camiler sadece ibadet edilen mekanlar değil, aynı zamanda toplumların birlik ve beraberliğinin bir simgesidir. Efendimiz Mekke'den Medine'ye hicret ederken Kuba Mescidi'ni, 500 metre sonra Ranuna vadisinde başka bir mescidi, 4 kilometre sonra Mescid-i Nebi'yi bizzat çalışarak ve de teşvik ederek inşa eder. Edep ve terbiye ocağı olan camiler hakkında ayet ve hadisleri derledik.

İslam'ın temizliğe verdiği önem

İslam'ın temizliğe verdiği önem

Temizlik, sağlıklı bir hayatın ve mümini kötülükten alıkoyan namaz gibi kıymetli bir ibadetin ön şartıdır. Yeryüzündeki bütün canlılar, fıtratları gereği temiz olmaya çalışır. Ancak temizlik hususunda insanoğlunun bütün canlılar içinde ayrı bir yeri ve sorumluluğu vardır. Peki, İslam temizlik konusunda bize ne öğütler? İşte hadis ve ayetler ışığında temizliğin önemi…

'Aydınlık geleceğin teminatı Veda Hutbesi'ndeki ilkelerdir'

'Aydınlık geleceğin teminatı Veda Hutbesi'ndeki ilkelerdir'

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, katıldığı bir sempozyumda insanlığın yaşadığı krizlerden çıkışın yolunun ve aydınlık bir geleceğin yegane teminatının Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi'nde ümmete bıraktığı ve ortaya koyduğu ilkeler olduğunu söyledi. Peki, Veda Hutbesi'nde yer alan evrensel mesajların neler olduğunu biliyor muyuz? Kendi tabiriyle "Ben de ancak bir muallim olarak gönderildim" nitelendirmesinde bulunan Resul-i Ekrem Efendimizin bizlere bıraktığı bu mirası sizlerle buluşturuyoruz.

Allah'ın insana bahşettiği en büyük nimet olan akıl ile ilgili ayetler

Allah'ın insana bahşettiği en büyük nimet olan akıl ile ilgili ayetler

Gazali'ye göre akıl göz gibi bir alettir. Onun görmesi için "Tevfik-i İlahi" denilen ilimle hayatlanmış ve "Vahy-i İlahi" denilen güneşle ona medet verilmiş olmalıdır. İnsanı diğer canlılardan ayıran ve Allah'ın insana bahşettiği en büyük nimet ise akıldır. İnsanın karanlık olan hayat yolunu aydınlatan akıl hakkında 22 ayet…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN