Arama

İlahiyat

Mezarlık ziyaretinde okunacak dua

Mezarlık ziyaretinde okunacak dua

Ölülerin defnedildiği mezarlık, ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Bu vesile ile ölüm hatırlanır, orada yatanlardan ibret alınır. Kabir ziyaretinde bulunan kişi, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünerek mezarlıkta yatanlara dua etmelidir. Peki mezarlık ziyaretinde hangi dua okunur?

Kurban keserken yapılacak dua

Kurban keserken yapılacak dua

Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek isteyen bir Müslüman, kurban ibadetini gerçekleştirir. Belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak keser. Peki kurban kesim esnasında hangi dua okunur?

Mescide girerken okunacak dua

Mescide girerken okunacak dua

Mescid, Allah'ın adının anıldığı ve ibadet edildiği bir yerdir. Kulun Allah'a en yakın olduğu an olan secde halini gerçekleştirdiği bu yere girerken okunacak dua bulunur. Peki, mescide girerken hangi dua okunur?

Zemzem içerken okunacak dua

Zemzem içerken okunacak dua

Mescid-i Haram’da bulunan zemzem, Müslümanlar için oldukça kıymetli bir sudur. Resulullah'ın (AS), “Zemzem suyu ne amaçla içilirse ona yarar sağlar” buyurduğu zemzemi içerken dua okunur. Peki, zemzem içerken nasıl dua edilir?

Şeytan taşlamada yapılacak dua

Şeytan taşlamada yapılacak dua

Şeytan taşlama dediğimiz remy-i cimâr, hac görevini yapanların bayram günleri Mina'da Küçük Cemre, Orta Cemre ve Akabe Cemresi adı verilen yerlere ufak taşlar atmasıdır. Peki, şeytan taşlama esnasında hangi dua okunur?

Arafat duası

Arafat duası

Arafat, Mekke'nin doğusunda haccın en önemli rüknü olan vakfenin yapıldığı yerdir. Peki, Arafat'a çıkıldığında hangi dualar okunmalıdır?

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN