Arama

İlahiyat

Bi’rimaune hadisesinde ilk şehid olan sahabi: Haram bin Milhan

Bi’rimaune hadisesinde ilk şehid olan sahabi: Haram bin Milhan

Uhud Gazvesi'nden dört ay sonra, 70 kadar sahabe, İslam'ı tanıtmak ve Kur'an-ı Kerim'i öğretmekle görevlendirilerek yola çıktı. Medine'de başlayan bu yolculuk, Bi'rimaune olarak adlandırılan yerde son buldu. Heyet istirahate çekilmiş; Haram bin Milhan ise Peygamber Efendimizin mektubunu iletmekle görevlendirilmişti. İslam'a ve Peygamberimize karşı kin besleyen Amir bin Tufeyl, Resulullah'ın mektubunu açıp okumadığı gibi Haram bin Milhan'ı da arkadan mızrakla şehid etmişti.

Peygamberimizin döneminde gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri

Peygamberimizin döneminde gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri

Peygamber Efendimiz ve müminler, Allah'a iman etmeleri ve İslam dinini kabul etmeleri nedeniyle Mekke'deki müşriklerden pek çok zulüm gördüler. Bu eziyetlerin dozu gün geçtikçe daha da arttı. Hicret, İslam tarihinin en önemli dönüm noktası oldu ve Medine'de İslam dininin güçlenmesini, daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayacak faaliyetler özgürce gerçekleştirildi. Bu faaliyetlerden biri de eğitimdi. İslam'ın doğru anlatılması, yeni nüzul olan ayetlerin tebliği ve dini emirlerin ashaba aktarılması bakımından Medine'de pek çok ilim meclisi kuruldu.

Kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadisler

Kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadisler

Kanaat, elindekine razı olma, azla yetinme anlamına gelir. İnsan nefsi doyumsuzdur, elinin altında iki küp altını olsa dahi üçüncüsünü ister. Fakat Kur'an-ı Kerim'de, dünyaya karşı bu aşırı düşkünlük yerilir. Peygamber Efendimiz, İslam ile hidayete erip elindeki rızka kanaat getiren kişileri övgüyle anmıştır. Öyle ki, şöyle buyurmuşlardır: "Zenginlik mal çokluğu değil, göz tokluğudur." Sizler için kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadis-i şerifleri derledik.

Kibir ve gurur hakkında ayet ve hadisler

Kibir ve gurur hakkında ayet ve hadisler

Kibir, tevazunun karşıtı olarak "kişinin kendini üstün görmesi ve bu duyguyla başkalarını aşağılayıcı davranışlarda bulunması" demektir. Gurur ise kişinin, manevi açıdan değersiz sayılan şeylere aldanıp onlarla avunması anlamına gelir. Kibir ve gurur, Allah tarafından yasaklanan hasletlerdendir. İnsanoğlunun dünyaya kapılması ve aldanması, kendini beğenmesi ve büyük görmesinin yanlış olduğu hem ayetlerde hem de hadislerde sık sık vurgulanmıştır. Kibir ve gurur hakkında ayet ve hadisler...

Peygamberimizle nübüvvetten önce arkadaşlık kuran sahabe: Suheyb bin Sinan

Peygamberimizle nübüvvetten önce arkadaşlık kuran sahabe: Suheyb bin Sinan

Suheyb bin Sinan, Musul şehri yakınlarında doğdu; köle olarak satılarak Mekke'ye getirildi. Burada azad edilen Suheyb, hür olduğu halde memleketine dönmedi. Peygamber Efendimiz ile nübüvvetten önce başlayan dostluğu ömrü boyunca sürdü. Suheyb, Müslüman olduğunu açıktan söyleyen ilk 7 kişiden biriydi ve İslam uğruna müşrikler tarafından pek çok işkenceye maruz kaldı. Hicret sırasında Mekkelilerin önünü keserek, bütün mal varlığını burada kazandığını, gidemeyeceğini söylemeleri üzerine tüm servetini burada bırakmıştı. Bunu duyan Peygamberimiz üç defa "Suheyb kârlı bir alışveriş yapmıştır" demişti.

Hadis-i Şeriflerle Mescid-i Aksa - 1

Hadis-i Şeriflerle Mescid-i Aksa - 1

Müslümanların ilk kıblesi, İsra-Miraç rotası ve ziyaret edilmesi bizatihi Hz. Peygamber (sav) tarafından teşvik edilen Mescid-i Aksa, birçok ayet-i kerimede işaret edildiği gibi hadis-i şeriflere de konu olmuştur. Ancak Hz. Ömer döneminde fethi gerçekleşmiş Kudüs diyarının, sahabe efendilerimiz ve Peygamber (sav) arasında birden çok kez farklı meclislerde bahsi geçmiştir. Hadislerle Mescid-i Aksa serimizde, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in Mescid-i Aksa ile alakalı söylemiş olduğu mübarek sözlerini bir araya getirerek, yorumlamaya çalışacağız.

Hz. Musa'nın hayatı ve Kur'an-ı Kerim’de zikredilen özellikleri

Hz. Musa'nın hayatı ve Kur'an-ı Kerim’de zikredilen özellikleri

Hz. Musa, üç semavi dinin de kabul ettiği büyük bir peygamberdir. Kur'an-ı Kerim'de kendisinden söz edilen ulü'l azm peygamberlerden olan Hz. Musa, aynı zamanda İsrailoğullarını Firavun'un zulmünden kurtarıp hürriyete kavuşturan bir liderdir. Kur'an-ı Kerim'de onun dünyaya gelişi, saraya intikali, Medyen'e gidişi, peygamber olarak seçilişi, İsrailoğullarını kurtarmak için Firavun'a gönderilişi, Firavun'la mücadelesi ve ilahi emirleri alışına dair bilgiler yer alır. Hz. Musa'nın hayatı ve Kur'an-ı Kerim'de zikredilen özelliklerini derledik.

Hayırlı işlere koşmaya dair ayet ve hadisler

Hayırlı işlere koşmaya dair ayet ve hadisler

Huzurlu bir toplum, birbirini seven ve hayırlı işlere koşan, hayırda birbiri ile yarışan insanlardan meydana gelir. Allahü Teala, "Ey müminler! Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir" buyurmuş; Peygamber Efendimiz pek çok hadis-i şerifinde hayırlı işlerde acele edilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Hayırlı işlere koşmaya dair ayet ve hadisleri derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN