Arama

İlahiyat

Şevval ayı namazı nasıl kılınır, Tefriciye namazı nedir?

Şevval ayı namazı nasıl kılınır, Tefriciye namazı nedir?

Şevval ayı, İslam takvimine göre Ramazan ayından sonraki aydır ve bu ayda özellikle nafile ibadetler yapılması önerilir. Şevval ayının ilk altı gününde, yapılması önerilen bir nafile namaz vardır. Bu namaz, Tefriciye namazı olarak da bilinir.

Ramazan mukabelesi Kur’an-ı Kerim hatmi 21. cüz

Ramazan mukabelesi Kur'an-ı Kerim hatmi 21. cüz

Mukabele, mübarek Ramazan-ı Şerif boyunca gerçekleştirdiğimiz en önemli ibadetlerdendir. Resul-i Ekrem Efendimizin de Ramazan ayında Cebrail aleyhisselam ile mukabele ettikleri bilinir. Fikriyat.com olarak her gün bir cüzle siz değerli okurlarımıza ulaşmayı ve Kur'an-ı Kerim'in hatmini birlikte tamamlamayı istiyoruz. Bu minvalde derlediğimiz Ramazan mukabelesi Kur'an-ı Kerim hatmi 21. cüzü sizlerle buluşturuyoruz. Kur'an-ı Kerim'in 21. cüzü, Ankebut Suresi’nin 46-69. ayetlerini, Rum Suresi, Lokman Suresi ve Secde Suresi’nin tamamını Ahzab Suresi’nin 1-30. ayetlerini ihtiva eder.

Ramazan’ın son on günü nasıl ihya edilir?

Ramazan'ın son on günü nasıl ihya edilir?

On bir ayın sultanı Ramazan'ın son on gününün içindeyiz. "El-aşera el-evahira" tabiriyle de anılan bu mübarek günler, ayın 29 veya 30 çekmesi fark etmeksizin, yirminci orucun tutulduğu gece başlar. Bin yıldan daha hayırlı Kadir gecesini barındırması ve Peygamber Efendimizin (SAV) tüm gece ve gündüzünü itikafla geçirmesinden dolayı oldukça kıymetlidir. Peki, Ramazan'ın son on günü nasıl ihya edilir?

Ramazan ayının son on günü neden önemli?

Ramazan ayının son on günü neden önemli?

Ramazan ayının son on gününü ifade etmek için kısaca “el-aşera el-evahira” tabiri kullanılır. Ayın 29 veya 30 çekmesi fark etmeksizin Ramazan ayının son on günü, yirminci orucun tutulduğu gece başlar. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz 2021 senesinde Ramazan’ın son on günü 2 Mayıs Pazar günü başlayacak olup 12 Mayıs arefe günü akşamına kadar devam edecektir.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN