Arama

İlahiyat

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud, İslam tarihinin en önemli muhaddislerinden biridir. Hadis öğrenmeye küçük yaşlarda başlamış, 18 yaşındayken yola çıkarak ilim merkezi olan pek çok şehre gitmiş ve dönemin en ünlü hadis alimlerinden eğitim almıştı. 300'e yakın hocadan hadis öğrenen Ebu Davud, Kütüb-i Sitte'den biri olan hadis kitabı Es Sünen'i 40 yaşına varmadan kaleme almış; başta oğlu olmak üzere pek çok hadis alimi yetiştirmişti. 100 bin hadisi rahatlıkla müzakere edebildiği söylenen Ebu Davud, ilim konusunda kimseye müsamaha göstermezdi. Peki, Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen'i nasıl kaleme aldı? İyi bir Müslüman olmak isteyene 'kafi' dediği dört hadis neydi?

Zühri Ahir ne demek? Zühri ahir namazının hükmü nedir? Zühri Ahir namazı nasıl kılınır?

Zühri Ahir ne demek? Zühri ahir namazının hükmü nedir? Zühri Ahir namazı nasıl kılınır?

Zühri ahir, son öğle namazı demektir. Bazı İslam bilginleri, bir yerleşim biriminde birden fazla yerde Cuma namazı kılınmasının sahih olmayacağı ihtimaline binaen, o günkü öğle namazının ihtiyaten kılınmasını önermişlerdir. Fakat zühri ahir Cuma namazına dahil değildir. Peki, zühri ahir nedir? Zühri ahir namazı nasıl kılınır? Bu namazı kılmak gerekir mi? Zühri Ahir kaç rekattır?

İstihare namazı nasıl kılınır?

İstihare namazı nasıl kılınır?

İstihare, yapılacak işin hayırlı olmasını, gerçekleşmesini Allah'tan dilemek ve O'ndan yardım istemektir. Bazen insanlar önemli kararlar vereceği zaman çeşitli durumlar neticesinde hangi seçimin daha hayırlı olacağına karar veremez. Bunun neticesinde istihare namazına yönelirler. Peygamber Efendimiz bir iş yapılmaya niyetlenince iki rekatlık istihare namazı ve duası yapılmasını tavsiye eder. Yatmadan önce iki rekat istihare namazı kılınıp Allah'a dua edilir. Peki, istihare namazı nasıl kılınır? İstihareye yatmak nasıl olur? İstihare nasıl yapılır? İstihare duası nedir?

İman ile ilgili merak edilen 20 dini soru

İman ile ilgili merak edilen 20 dini soru

İman, Peygamber Efendimizin (sav) yüce Allah'tan getirdiklerini tasdik etmek ve onlara tereddüt etmeyerek gönülden inanmaktır. İslam'a göre kişinin kurtuluşa erebilmesi için iman etmesi şarttır. Kainatı yaratan, kendisine ibadet edilen tek ve en yüce varlık olan Allah'a inanmak, iman esaslarının birincisi ve temelidir. Bütün inanç esasları Allah'a imana ve O'nun birliği esasına dayanır. Peki, İsmi Azam ne demektir? Allah lafzı yerine "Tanrı" kelimesini kullanmak caiz midir? Çocuklara Allah'ın isimleri verilebilir mi? Kur'an'ın korunmuşluğunun delilleri nelerdir? Sizler için iman ile ilgili Diyanet'e sorulan dini soruları derledik.

Sigara haram mı? Sigara içmek mekruh mu? Sigara içmek günah mıdır?

Sigara haram mı? Sigara içmek mekruh mu? Sigara içmek günah mıdır?

Bağımlılıkların en yaygını ve belki de üzerinde en çok konuşulanı sigara bağımlılığıdır. Sigara içinde en tehlikelileri fare zehiri, benzin, tiner, amonyak ve propilen glikol olmak üzere 4000'in üzerinde kanserojen ve toksik madde bulunmaktadır. Peki, sigara haram mı? Sigara içmek mekruh mu? Sigara içmek günah mıdır? İslam'da bağımlılıkların yeri nedir? Diyanet’in İlmihal-2 “İslam ve Toplum” kitabında yer alan bilgilere göre, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı gibi bağımlılıklar hakkında merak edilenleri derledik.

Diyanete sıkça sorulan 60 soru

Diyanete sıkça sorulan 60 soru

Müslüman toplumların kültürlerinin şekillenmesinde ve hayat tarzlarının oluşmasında hiç kuşkusuz en önemli etki ve katkıyı Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in hadisleri sağlar. Bu nedenle müminler, Kur'an ve sünnet ışığında hareket eder. Peki, bir erkek evli olmayan kız kardeşine bakmakla yükümlü müdür? Koruyucu aile olmanın hükmü nedir? Kişi kendi miras payını başkasına verebilir mi? Kadınlar bayram namazı ile sorumlu mudur? Kişinin mallarını tümüyle vakfetmesi caiz midir? Diyanet'e sık sorulan 60 soru ve 60 cevabı sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN