Arama

İlahiyat

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen helak edilmiş 5 kavim

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen helak edilmiş 5 kavim

Tarihte pek çok kavim, Allah'a ve peygamberlere karşı gelmeleri nedeniyle helak oldu. Bu kavimlerin helak olma sebepleri peygamberlerini yalanlamaları, putlara tapmaları, zulüm ve sapkınlıkta ileri gitmeleri ve Allah'a isyan etmeleriydi. Kendilerine tebliğ edilen dini ve peygamberi inkâr etmişler, kötü alışkanlıklarından ve küfürden vazgeçmemişler, peygamberlerini öldürme teşebbüsüne dahi girişmişlerdi. Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de de adı geçen bu kavimler, farklı azaplarla cezalandırılarak yok edildiler. Helak edilmiş 5 kavmi ve helak edilme sebeplerini derledik.

En güvenilir hadislerin derlendiği kaynak: Kütüb-i Sitte

En güvenilir hadislerin derlendiği kaynak: Kütüb-i Sitte

Kütüb-i Sitte, hadislerin büyük bir kısmını ve genellikle güvenilir olanlarını ihtiva eden altı hadis kitabından oluşur. Kur'an'dan sonra başvurulan ilk kaynak olan hadislerin derlendiği bu kitap, pek çok hadis-i şerifi konularla tasnif edilmiş şekilde aktarır. Kütüb-i Sitte'de en güvenilir kaynak olarak Buhari ve Müslim'in derlediği eserler görülmüş, bunlara "Sahihayn" adı verilmiştir. Peki, bu iki eserden sonra en güvenilir kaynak hangisidir?

Giyim kuşam adabı ile ilgili hadisler

Giyim kuşam adabı ile ilgili hadisler

Giyinmek, insanoğlu için yeme içme ne kadar zaruri bir ihtiyaçtır. Vücut ancak giyim kuşam yoluyla harici tesirlerden korunur, ayıplardan kurtulur ve güzelliğini kemale erdirir. Toplum içinde güzel bir görünüme sahip olmak da son derece önemlidir. Peygamber Efendimiz, pek çok hadis-i şerifinde giyim kuşam adabı ile ilgili ümmete tavsiyelerden bulunmuş "Allah, nimetinin izinin kulunun üzerinde görülmesinden hoşlanır" buyurmuştur. Giyim kuşam adabı ile ilgili hadisleri derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN