Arama

Klasik Türk Müziği

Türk müziğine frak giydiren adam Münir Nurettin Selçuk

Türk müziğine frak giydiren adam Münir Nurettin Selçuk

Musiki damarının son cevherlerinden Münir Nurettin Selçuk, öyle geniş bir müzik ufkuna sahipti ki Yunus Emre’den de söylerdi, Batılı tangolardan da… Konserlerine frakla çıkar, onlarca muhteşem şarkıya ruhuyla eşlik ederdi. Türk Müziği tarihine tek başına konser verme geleneğini getirdi. 20’nci yüzyılın başında, Klasik Türk Müziği’nin seyrini değiştirdi ve musikide ses sanatkârlığı, Münir Nurettin’den önce ve sonra diye ikiye ayrıldı. Musikimizin zirvelerinden biri olan bu zarif adamı vefatının 37’nci yıldönümünde rahmetle anıyoruz…

Osmanlı’nın bestekâr padişahları

Osmanlı’nın bestekâr padişahları

Asırlar boyunca üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti'nin sultanları, şehzâdeliklerinden itibaren oldukça kapsamlı eğitimlerden geçiyorlardı. Askerî ve siyasî eğitimlerin yanı sıra, sanat alanında da kendilerini geliştiren sultanların büyük bir çoğunluğu, müzik alanında ihtisaslaşmışlardı. Hatta bu alanda o kadar mahirlerdi ki, kendilerine ait bestelerinin yanında, keşfettikleri makamlar da bulunuyordu.

Türk sanatına gönül veren baba-kız

Türk sanatına gönül veren baba-kız

Yaşadığı dönemin en önemli sanatkârlarından olan Beşiktaşlı Hattat Nuri Bey, Mekteb-i Hamidi ve Medrese-tül Hattatin gibi güzel sanatlar akademilerinde sülüs ve nesih muallimliği yaptı. En nadide hat eserlerinden biri, Karaköy civarında bir mescitte tesadüfen bulundu. O yazı bugün Külliye’nin duvarlarını süslüyor. Hat yazısına ömrünü adayan Nuri Bey’in Türk sanatına olan katkısı bu kadarla sınırlı değil. Sanat müziğinin önemli icracılarından biri olan kızı Tülin Korman’ı “Hiçbir şeyine mani olmam fakat bizim müziğimizden ayrılmayacaksın” diyerek Klasik Türk Müziğine o yönlendirmişti.

Mikrofonları bile çatlatan ses: Hafız Burhan

Mikrofonları bile çatlatan ses: Hafız Burhan

Gazel okuyuşu ile tanınan bir Türk hânendesiydi Hafız Burhan. Sesinin güzelliği küçük yaşlarda keşfedilmiş; zamanla hem tasavvufî, hem de Klasik Türk Müziğinin üstadı olmuştu. Döneminin en nadide sanatkârı olan Hafız Burhan, öyle güçlü bir sese sahipti ki, sesinin şiddetinden mikrofonlar patlıyordu. Bu nedenle şarkılarını mikrofona sırtını dönerek okurdu. 75 yıl önce bugün yaşamını yitiren ses sanatçımızın ölümü de sesi nedeniyle olmuştu.

Yurdumuzun Nağmeleri hayat buldu!

'Yurdumuzun Nağmeleri' hayat buldu!

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Seyfettin ve Sezai Asaf kardeşlerin unutulmaya yüz tutan müzik eserlerinin yer aldığı Osmanlıca kitabını günümüz Türkçesine aktardı.

Türk operası için yeni yol haritası

Türk operası için yeni yol haritası

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Karahan, Türkiye'nin zengin kültüründen unsurlar içeren yeni opera ve bale eserlerinin üretilmesi konusunda bir yol haritası belirleneceğini bildirdi.

57. Alayın kahramanlığına senfonik yorum

57. Alay'ın kahramanlığına senfonik yorum

İş Sanat, Çanakkale Savaşı’nı anlatan senfonik bir konsere ev sahipliği yapacak. Besteci ve keman sanatçısı Can Atilla’nın zaferin 100. yılı anısına bestelediği Senfoni No. 2 57. Alay Gelibolu eseri, 9 Mart akşamı ilk kez İş Sanat sahnesinde seslendirilecek. Can Atilla, konser öncesi verdiği röportajda, "yazmaya karar verdiğim andan bitirdiğim ana kadar, tarihi, müziğime aktarma konusunda sınırlarımı zorladığım eserimdir" dedi.

Huysuz ve tatlı kadın: Müzeyyen Senar

Huysuz ve tatlı kadın: Müzeyyen Senar

Hani diyoruz ya bazı anlar vardır yaşamak istemezsin tekrarını. İşte o zamanlardan hatta aylardan birindeyiz. Her yıl Şubat ayı iki büyük ustanın ölümünün habercisi oluyor bize. Önce Cem Karaca’yı sonra Müzeyyen Senar’ı alıyor elimizden. Bize düşen görevse, geçmişimizin bu büyük ustalarını şarkılarıyla sevgi ve rahmet içinde hatırlamak… Ömrümüz yettiğince şarkılarınızla yaşayacaksınız… İki büyük ustayı da saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz…

Anadolu Rock müziğinin babası: Cem Karaca

Anadolu Rock müziğinin babası: Cem Karaca

Rock’n Roll sevdasıyla başladığı müzik hayatını, askerdeyken duyduğu saz sesinden etkilenerek Türk müziğiyle harmanlayan bir isim: Türk Rock müziğinin devi Cem Karaca. Yabancı şarkılarda aradığı özünü, türkülerde bularak, Anadolu Rock müziği türünün ilk yorumcularından biri oldu. İyi bir ses sanatçısı, besteci, tiyatrocu ve sinema oyuncusu olan Cem Karaca, yaşamı boyunca hafızalarımıza yer eden birçok esere imza attı. Çevresindekilere sık sık “Allah canımı ya sahnede alsın ya da kral yatağımda” diyen duayen sanatçı, 14 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Vasiyeti ise, alkışlarla değil; tekbirlerle uğurlanmaktı…

Klasik Türk Müziği’nde Babalar ve oğulları

Klasik Türk Müziği’nde "Babalar ve oğulları"

Bütün mesleklerde olduğu gibi hem görgü hem de genetik yollarla oğullar/kızlar baba veya annelerinin mesleğini seçmeye oldukça meyilli olmuşlardır. Yaşanılan ortamda örnek alınacak bir olay, olgu bulunduğunda; sanat, müzik alanında da önemli bilgilerin yer aldığı görülünce her çocuk ister istemez yaşanılan ortamın ruhuna ayak uyduruyor ve meslek seçimini içinde bulunulan şartlara göre yapıyor.

Ney kalbime dokundu, Müslüman oldum

"Ney kalbime dokundu, Müslüman oldum"

İtalya'nın başkenti Roma'da, ünlü Türk neyzen Ömer Erdoğdular'ın atölye çalışmasına katılan İtalyan neyzen Francesco Piani, ney sayesinde Müslüman olduğunu belirterek "Neyin sesi kalbime dokundu, beni içinde bulunduğum karanlık yerden çıkardı ve Müslüman oldum" dedi.

Tanburi Ali Efendinin besteleri bir araya getirildi

Tanburi Ali Efendi'nin besteleri bir araya getirildi

Geleneksel Türk müziğinin en büyük bestekârları arasında gösterilen ancak yaşamı hakkında çok az bilgi bulunan Tanburi Ali Efendi'nin bilinen 100'e yakın bestesi İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu ses sanatçısı ve araştırmacı Ümit Yazıcı'nın 8 yıllık çabası sonucu bir araya getirildi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN