Arama

Psikoloji

Annenin tutum ve davranışlarına göre şekillenen insan karakteri

Annenin tutum ve davranışlarına göre şekillenen insan karakteri

Günümüz bireylerinde sıkça karşımıza çıkan birtakım psikolojik rahatsızlıkların, çocukluk döneminde bilhassa annenin tutum ve davranışlarıyla şekillenen alt yapılarının mevcut olduğunu biliyor muydunuz? Peki, İslamiyet'te cennetin ayaklarının altına serildiği annenin çocuğun karakterini oluşturmada nasıl bir rolü vardır? Siz Fikriyat okurları için bu konuyu incelemeye tabi tuttuk.

İlk Müslüman psikoloji alimi: Ebu Zeyd El-Belhi

İlk Müslüman psikoloji alimi: Ebu Zeyd El-Belhi

Müslüman alimler, fenni çalışmalar içerisinde psikolojik bazı konulara yer vermiştir. Bunlardan birisi de Ebu Zeyd el-Belhi'nin beden ve ruh sağlığı hakkındaki kitabıdır. Bu eser, İslam dünyasında tıp konusunda yazılmış ilk eserdir. Beden ve ruh sağlığını bir arada işleyen eser, sadece tıp tarihi değil, psikoloji tarihine de büyük katkı sağlamıştır. Birçok psikoloğun ilgisini çeken Ebu Zeyd el-Belhi hakkında merak edilenleri derledik.

Psikolojiye ilgi duyanları aydınlatacak terimler

Psikolojiye ilgi duyanları aydınlatacak terimler

Psikoloji, bireylerin zihin ve davranışlarını sistematik olarak inceleyen bilimdir. Organizmaların hem doğrudan gözlenen davranışları hem de düşünme, zihinde canlandırma, hatırlama ve hayal etme gibi doğrudan gözlenemeyen karmaşık zihinsel süreçleri psikolojinin inceleme alanına girer. Peki biz psikolojiye dair hangi terimleri doğru bir şekilde biliyoruz. İşte psikoloji alanına ilgi duyanları aydınlatacak terimler…

Farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilim

Farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilim

Telefonla birini arayıp ona ulaşamadığınızda yaşadığınız o "Ya bir şey olduysa?" korkusunun hangi zaaftan kaynaklandığını biliyor musunuz? Peki ya evden, iş ortamınızdan ve çevrenizden koşarak uzaklaşmak istediğinizde buna sebep olan psikolojik eğilimi? Ya da çoğu zaman yanlışlıkla otizm teşhisi konan çocuklarda aslında Prosopagnosia denilen bir hastalığın bulunduğunu? Fikriyat olarak, farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilimi sizler için derledik.

Sınırsız hayal gücü ve renkli kalemlerle yapılan beyin egzersizi: Zihin Haritası

Sınırsız hayal gücü ve renkli kalemlerle yapılan beyin egzersizi: Zihin Haritası

Fikir üretmenin ve plan yapmanın en basit yolunun, uzun listeler çıkarmak olduğu düşünülürdü. Ancak yapılan araştırmalar sadece sınırsız hayal gücü ve renkli kalemlerle beynimizin iki tarafını da harekete geçirebileceğimizi ortaya çıkardı. Söz konusu olan bu çalışma Zihin Haritası olarak literatüre girdi. Kağıt üzerindeki nesne ve olguları canlandırarak beynimizin sağ lobunda performansı artıran bu yöntem üçüncü yüzyıldan beri birçok ünlü isim tarafından kullanıldı. İşte, renklerin ve sınırsız hayal gücünün meydana getirdiği Zihin Haritası hakkında bilinmeyenler...

Bebekleri anlama kılavuzu olarak beden dili

Bebekleri anlama kılavuzu olarak beden dili

Yaşamın en anlamı mucizesi bir bebeğin dünyaya gelmesidir belki de… Ömür boyu ilginizi, sevginizi eksik etmeyeceğiniz, sorumlu olduğunuz, sizden koşulsuz sevgi bekleyen bir evlat… Birey, bebeklik çağlarında en zor dönemi yaşatır. Çünkü ağlaması belirsizdir, rahatsız olduğu uyku pozisyonunu bile söyleyemez. Ancak o da kendisine göre bir dile sahiptir. Beden dilini kullanıp her durumlarını anlatabilirler. Yeter ki ebeveynleri anlayabilsin. Sizler için bebeklerin beden dilini, ne anlatmak istediklerini inceledik.

Üstün zekalı çocukları anlama ve hayata hazırlama kılavuzu

Üstün zekalı çocukları anlama ve hayata hazırlama kılavuzu

Çocuklarımız bizim en önemli eserimiz. Ancak aramızda normalinden biraz daha farklı çocuklara sahip olan ebeveynlerimiz de var. Dikkat edilmesi gereken husus ise bu cevheri işlemediğiniz takdirde körelip insanlar arasında yok olması. Ülkemizde yaklaşık olarak altı yüz elli bin adet üstün zekalı çocuğumuz var. Onları hayata hazırlarken de elbette belli başlı kuralları bilmek gerekiyor. Sizler için üstün zekalı çocukları keşfetme, anlama ve hayata hazırlama kılavuzu niteliğinde önemli bilgileri derledik.

Dünya tarihini değiştirmiş rüyalar

Dünya tarihini değiştirmiş rüyalar

Gece kafanızdaki düşüncelerden uyuyamadığınız oldu mu ya da aklınıza takılan şeylerin rüyanızda da peşinizi bırakmadığı? Gün içerisinde bin bir türlü düşünce havuzunun içerisinde yüzeriz. Düşünceler genellikle zihnimizde dağınık halde varlığını gösterir. İşte uyku esnasında tüm düşünceler rüyalarda yerini bulur. Sizler için dünya tarihini değiştiren rüyaları derledik.

Yılın öğretmeninden sarsıcı altı ders

Yılın öğretmeninden sarsıcı altı ders

1991 yılında New York'ta "Yılın Öğretmeni" seçilen John Taylor Gatto, Amerika'daki öğretim sistemine ciddi eleştirilerde bulunan bir yazı kaleme alır. Bunun ardından okul sistemlerindeki anlayış onu mesleğinden vazgeçmesine sebep olur. The Six-Lesson Schoolteacher " Öğretmenin Verdiği Altı Ders" başlıklı makalesiyle okul, öğretmen ve öğrenci kavramları hakkında herkesi bir kez daha düşünmeye zorlar. İşte, birçoğumuzun almak zorunda kaldığı o altı ders...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN