Arama

Psikoloji

İletişimde duygusal zekanın önemi

İletişimde duygusal zekanın önemi

İnsanlar arasındaki ilişkilerin sürdürülebilirliği iletişim sayesinde gerçekleşir. İletişimin olmadığı bir hayat biçimi düşünülemez. İletişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi, iletişim içerisindeki kişilerin duygusal zekasının boyutuyla ilişkilidir. Duygusal zekası yüksek kişiler, iletişimde daha başarılı olur. Gelin, birlikte geliştirilebilir bir beceri olan duygusal zekayı yakından tanıyalım.

Mutluluk nasıl yakalanır?

Mutluluk nasıl yakalanır?

Mutlu insan, ilişkilerinde başarılıdır, yaptığı işten memnundur, ailesi ile sağlıklı iletişim kurabilir. Problemlerden endişe etmek yerine mücadele eder ve bundan zevk bile alır. Zaten mutluluk, şartlara değil zihnimize bağlı bir olaydır. Arayarak bulunmaz, çünkü her an zihnimizdedir ve her zaman yaşayabileceğimiz huzur verici bir duygudur.

Zihnimizin bize oynadığı oyun: Varsayımlarımız

Zihnimizin bize oynadığı oyun: Varsayımlarımız

Gerçekler, bazen bizim algıladığımızdan ve gördüğümüzden daha farklı olabilir. Bu farklılığın en önemli nedenlerinden biri varsayımlarımızdır. Varsayımlarımız bizim açımızdan olumlu bir durumu, olumsuz algılamamıza neden olabilirken tam tersine de sebep olabilirler. Temel olarak anne karnında başlayan varsayımlar, çevresel faktörler ve ebeveynlerin tutumuyla şekillenir ve benlik algımızı oluştururlar. Sizin için varsayımlarımızın oluşum sürecini ve yanlış varsayımlardan korunma yöntemlerini araştırdık.

Şehirlerin psikolojimiz üzerindeki etkileri

Şehirlerin psikolojimiz üzerindeki etkileri

Şehirler de insanlar gibi doğan, büyüyen ve belirli bir sürenin ardından etkinliğini kaybeden kompleks organizmalardır. Kentin sokakları, dokusu, malzemesi ve havasının her bir parçası üzerinde yaşayan canlılarda psikolojik ve sosyolojik etkiler oluşturur. Bu yönüyle şehirler biçimlendirici bir niteliğe sahiptir. Peki, şehir tasarımları insanlar üzerinde nasıl etkiler oluşturur?

Karar vermekte neden zorlanıyoruz?

Karar vermekte neden zorlanıyoruz?

Hayatın her aşamasında vermek üzere olduğumuz kararlar bazen karmaşık bir labirente benzer. Seçimlerimiz, bazen gerçeklikle yüzleşmemizi sağlarken bazen de beklenmeyen sonuçlara neden olur. Önemli olan verdiğimiz kararların bizi ne derece etkilediğidir. Her seçenek, kendi içinde bir öğrenme ve büyüme fırsatını taşır. Bu durum bizi bilgelik yolunda geliştirebileceği gibi cehaletin sınırlarında da gezdirebilir. Bu labirentte ilerlerken, bazen karar vermemek bile bir karar olabilir, çünkü hayatın karmaşıklığı içinde dengeyi bulmak önemlidir.

Kemal Sayar’ın Yavaşla kitabından alıntılar

Kemal Sayar'ın Yavaşla kitabından alıntılar

Yaşadığımız çağ, hızı hayatın en önemli parametrelerinden biri haline getirmiştir. İnsan, ilk defa geçtiği bu hayatta durup düşünecek etrafına bakacak zaman bulamıyor, çoğu zaman. Bu çağ, insanın değerini düşürüyor. İnsan, ruhunu dinleyemediği için birçok ruhsal sıkıntı ile mücadele ediyor. Kemal Sayar'ın Yavaşla adlı kitabı hayat akıp giderken bir mola verip dinlenmek, yaşamını gözden geçirmek isteyenler için bir kılavuz niteliği taşıyor. Eserden en düşündürücü alıntıları sizler için seçtik.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN