Arama

Psikoloji

İnsan psikolojisi hakkında ilginç bilgiler

İnsan psikolojisi hakkında ilginç bilgiler

Gerçekliği hep ona verdiği anlam bakımından kavrayan insanın psikolojik açıdan çetrefilli bir zihni vardır. Psikolojik araştırmaların sonuçları, insan doğası hakkında pek çok farklılığı ve karanlık kalan noktaları aydınlatırken, kimi zaman bizleri şaşkınlığa uğratır. Nitekim içinde küçük bir evreni barındıran insan hususunda çıkarsamalarda bulunan uzmanlar, neden bazı anıları unutup diğerlerini hatırladığımıza kadar pek çok ayrıntıyı gözler önüne serebilirler. Peki neden bazı anıları hatırlarız, rüyalarımızın işlevleri nelerdir? Empati duygusu herkeste aynı ölçüde mevcut mudur? Bu soruların cevabını ve daha fazlasını araştırmacıların görüşleri ekseninde derledik...

Kemal Sayar’ın İnsan Halleri kitabından 25 alıntı 📚

Kemal Sayar'ın İnsan Halleri kitabından 25 alıntı 📚

İnsan varoluşa sinmiş olan o güzelliği nasıl ortaya çıkarabilir? Kemal Sayar, bu soruya yanıt bulmaya çalışarak insanların iç dünyasına ayna tutuyor. İnsan Halleri, pozitif psikoloji yaklaşımıyla ele alınan konulardan oluşuyor. Mutluluk, merhamet, sabır, güven, ümit, cesaret, sahicilik, şükür, tevazu, diğerkâmlık, cömertlik ve iyimserliğin ışığında, unuttuğumuz ya da az hatırladığımız olgulara bir şerh düşüyor. Kemal Sayar'ın İnsan Halleri kitabından 25 alıntıyı derledik.

Farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilim

Farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilim

Telefonla birini arayıp ona ulaşamadığınızda yaşadığınız o "Ya bir şey olduysa?" korkusunun hangi zaaftan kaynaklandığını biliyor musunuz? Peki ya evden, iş ortamınızdan ve çevrenizden koşarak uzaklaşmak istediğinizde buna sebep olan psikolojik eğilimi? Ya da çoğu zaman yanlışlıkla otizm teşhisi konan çocuklarda aslında Prosopagnosia denilen bir hastalığın bulunduğunu? Fikriyat olarak, farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilimi sizler için derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN