Arama

Psikoloji

Beslenmemizdeki ölümcül tehlikeler

Beslenmemizdeki ölümcül tehlikeler

Kişilerin beslenmeyle ilgili duygu ve düşüncelerinde rahatsızlık veren problemlerin bütününe yeme bozukluğu ismi veriliyor. Yeme bozuklukları, kişinin tüm hayatını etkileyecek sorunlara yol açabiliyor. Bireyin sosyal, psikolojik, fizyolojik, akademik yaşantısını etkileyen yeme bozuklukları, yaşam kalitesini de oldukça düşürüyor. Dünya üzerinde ölüm oranı gittikçe artan tehlikeli hale gelmiş yeme bozukluklarını sizler için derledik.

Kardeşler arasındaki farklılıklara ortak tavırlar

Kardeşler arasındaki farklılıklara ortak tavırlar

Doğacak bebek, anne ve baba adaylarının 9 ay hayallerinde canlanır, doğuma kadar merakla ve sabırla beklenir. Bazen işler yolunda gitmez ve ebeveynleri zor bir sürecin beklediği ortaya çıkar. Engelli bir bebek dünyaya gelir. Oysa bu bebek, Allah'ın emekle ve sabırla büyütülmesi için gönderdiği armağandır. Tüm aile, çocukları için en iyisini yapmaya odaklanır. İş sadece anne ve babaya değil kardeşlere de düşer. Aynı ailenin ortak paydaşları, birbirlerine ve hayat karşı nasıl bir tavır takınmalıdır? Sizler için derledik…

Sosyal medyanın gençler üzerindeki etkileri

Sosyal medyanın gençler üzerindeki etkileri

Ergenlik süreciyle birlikte çocukluktan yetişkinliğe geçiş uzun vadeli bir dönemdir ve bu dönem pek de kolay atlatılmaz. Ergenlerin akranlarıyla bağlantı kurma ihtiyaçları bazen onları katı bir hale getirebilir. Sosyal medya, gençlerin fikirleri, yaratıcı keşifleri veya dünya görüşleri için destek, rahatlık ve bir çıkış yolu bulmalarına yardımcı olabilir. Bir araştırma kapsamında, sosyal medya kullandıkları sırada gençlerin beyinleri incelendi. Bazı gelişmiş teknolojiler ve sosyal medyanın gençlerin yerinde durmasını sağlayan büyülü dünyası sayesinde, birtakım dikkat çekici bulgular elde edildi.

Asıl sebebi düşünmek olan hastalık

Asıl sebebi 'düşünmek' olan hastalık

Haberlerde, gazetelerde birçok kez kulağımıza çalınan bir tabir var. Zihin yorgunluğu. Çalıştığımız ortam, öğrencilikte derslerde alınan bilgi yoğunluğu, yaşam standardını daha güzel bir seviyeye çekme çabası, teknolojik araçların üzerimizdeki etkiler gibi birçok etken bu hastalığı tetikliyor. Ancak yorgunluk olarak basite alınabilecek bir hastalık değil. Sonuçları oldukça ciddi sonuçlar getiriyor. Hastalığın keşfediliş süreci 60'lı yıllara dayanıyor ve hikayesi de oldukça ilginç. İşte, 'zihin yorgunluğu' hakkında bilinmeyenler…

Karne alan öğrenciye nasıl davranılmalı?

Karne alan öğrenciye nasıl davranılmalı?

Yoğun bir eğitim-öğretim yılının ilk yarısı bitmek üzere. Ara tatilin gelmesiyle karne telaşı da çocukları oldukça heyecanlandırıyor. Ancak heyecanı yaşayan yalnızca çocuklar değil. Ebeveynler de çocukların alacakları karneleri merakla bekliyorlar. Fakat, bu durumu ebeveynlerin çok fazla abartmaması gerekiyor. Çünkü her çocuk, başarılı bir karne alamayabilir ve onlara gösterilen tepkiler, çocukta olumsuz benlik gelişimi ve güven eksikliğine sebep olabilir. Karne alan çocuğa nasıl davranılmalı? Tatil süresince öğrenciler neler yapmalı? Veli başarılı veya başarısız karneye nasıl tavır göstermeli. İşte, karnelere bir adım kala velilerimize tüyolar…

Öğretmenlerden velilere farkındalık dersi

Öğretmenlerden velilere farkındalık dersi

Çocuk, ders zilinin çaldığı her sabah ailesiyle okulun kapısında kısa bir vedalaşma yaşar. Gün artık onun için birçok yönden geliştiği küçük bir insana dönüşme vaktidir. Çantasını alır, sınıfına koşar. Birçok ebeveyn, çocuklarının kendilerine özel olarak var ettikleri sınıftaki dünyaları hakkında tahminlerde bulunur ancak ne yaşadıklarını tam olarak bilemez. Ebeveynlerin çocuklarıyla daha iyi iletişim kurabilmeleri ve onların günlük deneyimlerini daha iyi anlayabilmeleri için okul içerisindeki çocukları hakkında bilgi sahibi olmaları şart. İşte, öğretmenlerden velilere çocukların okul yaşantısına dair farkındalık dersi...

Kişinin cömertliğinde bulunan dolaylı bağımlılık

Kişinin cömertliğinde bulunan dolaylı bağımlılık

İnsanın kendisinden başka insanların endişe ve sorunları hakkında düşünerek onlarla bağlantı kurmak, ilişkilerini güçlendirmenin iyi bir yoludur. Her durum gibi bu konuda da dikkatli olmak gerekir. Bu davranışı da aşırıya götürmek bize sonucu ağır zararlar verebilir. Çünkü kendi ihtiyaçlarınızı gidermek duygusal dengenizin önemli bir parçasını teşkil eder. "Kil insan sendromu" dolaylı bir bağımlılık biçimidir. İşte, kil insan sendromu yaşayan kişilerin bazı karakteristik özellikleri…

Paranoid kişilik bozukluğu hakkında bilinmeyenler

Paranoid kişilik bozukluğu hakkında bilinmeyenler

İyi düzenlenmiş ve saçma olmayan bir kurguyla herkesten şüphelenme hastalığı olan paranoid kişilik bozukluğuna sahip insanlar, diğer ruhsal rahatsızlıklara sahip olan hastalardan biraz daha farklı yaklaşımlar sergiler. Peki, tedavi edilmezse şiddet eğilimlerinin artmasına ve şizofreniye neden olan paronaya nasıl anlaşılır? Sizler için paranoid kişilik bozukluğu hakkında merak edilenleri ve bilinmeyenleri derledik.

Teknoloji çağında aile bağları nasıl güçlenir?

Teknoloji çağında aile bağları nasıl güçlenir?

İnsan hayatında teknolojik ürünler arttıkça onları yönetmek de bir o kadar zorlaşmış durumda. Yetişkinler bile telefon, bilgisayar, televizyon gibi cihazların karşısında geçirdiği zamanı kontrol edemezken, çocuklarımızın kendi başlarına zamanı doğru yönetmesini nasıl bekleyebiliriz? Ekransız hayat artık mümkün değil. Bu sebeple onunla yaşamayı öğrenmekte fayda var. Peki, çocuklarımız için teknolojiye karşı tutumumuz nasıl olmalı? Sizler için, aile bağlarımızı güçlendirerek teknolojiyi nasıl kullanmamız gerektiğini derledik.

Her çocuğa anlatılması gereken hikaye

Her çocuğa anlatılması gereken hikaye

Bütün çocuklar kırılgan, masum, narin, rüya gibi ve şaşırtıcıdır. Oyunlarını, yaratmak ve gerçekleştirmek istedikleri hayallere dönüştüren ışıltılı zihinlere sahiplerdir. Etrafınız çocuk sesleriyle dolduğunda mutlaka hatırlamanız gereken bir durum var: Biz büyükler, onların antrenörleri gibiyiz. Onların hayallerinden, yaşama arzusundan, benlik saygısından ve özellikle de kimliklerinden sorumluyuz. Bu konuda da en büyük yardımcımız da hikayelerdir. Çocuklara mesaj iletmenin en iyi yollarından olan hikayeleri, çocukların kendilerini anlamalarına yardımcı olmak, dünyayı dolaşmak, onlara değerler öğretmek ve yeni deneyimler kazandırmak için kullanabilirsiniz. Her çocuğa anlatılması gereken hikayeyi ve hikaye anlatmanın tekniklerini sizleri için derledik.

Zekâ ölçüsü üzerinde alışkanlıkların etkisi

'Zekâ ölçüsü' üzerinde alışkanlıkların etkisi

Gün içerisindeki davranışlarımızın birçoğunu farkında olmadan yapıyoruz. Bu durum aslında, alışkanlıklarımızın zihnimizde yer etmiş olmasından kaynaklanıyor. İşin garip tarafıysa günlük rutindeki alışkanlıklarımızın IQ ile bir alakası var. Bilim tarafından, alışkanlıkların beynimizin çalışma biçimini etkilediği kesin olarak onaylandı. IQ düzeyini etkileyen alışkanlıkları sizler için derledik.

Dünün yükünü omuzlardan atamayan zihinsel derinlik

Dünün yükünü omuzlardan atamayan zihinsel derinlik

Çoğu insan kendisini korkmuş, öfkeli, kafası karışmış ve kontrolden çıkmış hissederek, aynı duyguları tekrar tekrar yaşar. Daha çok şey yapabileceğinden, daha çok dikkat gösterebileceğinden, belki daha çok başka bir yol bulabileceğinden emin olur. O anda geleceği göremediği için de kendini kötü hisseder, hatta sertçe yargılar. Tüm bunlara rağmen ise hep aynı düşüncede takılıp kalırlar. Aslında olan nedir? Travma ve travma hakkındaki doğru bilinen yanlışları sizler için derledik.

Günümüz dünyasında dikkatin anahtarı: Dijital minimalizm

Günümüz dünyasında dikkatin anahtarı: Dijital minimalizm

Eskiden günler, aylar ne kadar da yavaş geçerdi. Zamanın kendine ait bir bereketi vardı. Artık haftanın nasıl bittiğini, diğer ayın nasıl geldiğini anlamaz olduk. Önceden tek oturuşta bitirdiğimiz işleri belki saatlere, belki de günlere bölerek yapabilir hale geldik. Teknolojik gelişmelerle birlikte yoğun bir dijital trafiğin içinde olduk. Odaklanma süremiz ise gittikçe kısaldı. Masum ve günümüzün gerçeği olarak görünen dijital iletişim araçları belki de verimimiz, baltalayan en büyük etmen. Bu sorunun en büyük çözüm önerisi de dijital minimalizm. Sizler için araştırdık.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN