Arama

Psikoloji

Tüm insanlığın ortak zihni: Kolektif bilinçaltı

Tüm insanlığın ortak zihni: Kolektif bilinçaltı

Tüm insanlığın birer birey olduğu herkes tarafından kabul edilen bir görüştür. Hepimiz kendi hayatlarımızda kendi duygularımıza, kişiliğimize ve hayat standardımıza göre hareket ederiz. Peki, nasıl oluyor da ortak bazı durumlara aynı tepkileri verebiliyoruz? Mesela güzel olan şey herkes için güzel, kötü olan şey herkes için kötü olabiliyor. Bu sorunun cevabı kolektif bilinçaltında gizli.

Aşırı odaklanmanın verimli yaşam üzerindeki etkileri

Aşırı odaklanmanın verimli yaşam üzerindeki etkileri

Bir işle ilgilendiğinizde zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız oluyor mu? Ya da uzun saatler boyunca masadan kalkmadan belinizden ya da boynunuzdan gelen ağrı sinyaliyle yerinizden kalktığınız? Odaklanmak, başarılı olmak için ihtiyacımız olan şeydir. Fakat ya gerçekten ihtiyacımız olan şey, kendimizin dikkatinin dağılmasına izin vermekse? Aşırı odaklanmak verimi nasıl etkiliyor? Odaklanmaya nasıl ara verilmeli?

Bipolar nedir? Bipolar kimlerde görülür? Bipolar bozukluğu nasıl anlaşılır? Bipolar genetik midir?

Bipolar nedir? Bipolar kimlerde görülür? Bipolar bozukluğu nasıl anlaşılır? Bipolar genetik midir?

Hayatın içerisinde iki uçlu duydudurum bozukluğu olarak bilinen bipolar, kişinin sosyal yaşantısı ve enerjisinde bozulmalara sebep olur. Buna göre, bipolar nasıl anlaşılır? Bipolar kimlerde ve ne sıklıkla görülür? Bipolar hastalığı genetik midir? Bipolar çocuklarda görülür mü? Sizler için bipolar hakkında bilinmeyenleri ve merak edilenleri derledik.

Anne ve babaların okuması gereken kitaplar

Anne ve babaların okuması gereken kitaplar

Bir çocuğun anne karnındayken ebeveynleriyle iletişimi başlar. Doğduğu andan itibaren ailesiyle kurduğu bağ güçlenir, hayatın büyük bir kısmını onlardan edindiği bilgilerle devam ettirir. Çocuğun yetişkinliğine kadar kişiliğinden eğitimine yaşam tarzından düşünce dünyasına etki eden anne ve babalar için yazılmış birçok kitap onlara kılavuz niteliği taşıyor. İşte, anne ve babaların çocuk yetiştirmek üzere okuması gereken kitaplar...

Dağınıklığın psikolojiye etkisi

Dağınıklığın psikolojiye etkisi

Giyim kuşamımız, yaşadığımız yer, yediğimiz yemekler ve okuduğumuz kitaplar bizim kişiliğimiz hakkında bazı ipuçları verir. Kimi zaman ilk izlenim olarak karşımıza çıkan bu durum uzun süreli olarak kişiliğin değişimi, depresyon belirtileri ya da daha ağır durumların habercisi olabilir. Özellikle ev yaşantısında dağınık olmak ve dağınıklığı belli yerlerde meydana getirmek kişilik ve psikolojik durumların gerçek belirtisi olarak mesaj veriyor. Sizler için dağınıklık ve psikolojinin ilişkisini derledik.

Ebeveynlerin gözünden kaçan büyük tehlike: Çocukluk depresyonu

Ebeveynlerin gözünden kaçan büyük tehlike: Çocukluk depresyonu

Çocukları her ne kadar küçük ve hayata karşı savunmasız görsek de onların da kendilerine göre bir dünyaları var. Büyüklerin göremediği ufak detaylar, çocuklar için oldukça büyük sorunlar meydana getirebiliyor. Özellikle davranışlarındaki değişimler ebeveynler ve büyükler tarafından görülmesine rağmen çocuğun büyüdüğüne işaretmiş gibi görülse de altında çok daha tehlikeli bir durum yatabiliyor. Çocukluk depresyonu. Çocukluk depresyonu nedir? Belirtileri nelerdir? Sizler için derledik...

Beynin fikir üretirken yaşadığı süreç

Beynin fikir üretirken yaşadığı süreç

Hayat boyunca birçok aktivite gerçekleştiriyoruz. Bazen sorgulamadan otomatik olarak davranışlar sergilesek de –yürümek, su içmek gibi- bazen de aklımızı kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Birçok seçenek içerisinden bize uygun olanı bulmamız gerekebiliyor, öğrenme süresi boyunca beynimizde belli aktiviteleri harekete geçirebiliyoruz. İş, yaratıcılık gerektiren durumlara geldiğinde özellikle edebi metin oluştururken biraz daha fikir üretmemiz gerekebiliyor. Peki, tıp dünyasının en büyük sırrı olan beynimizde fikir üretirken neler oluyor?

Okul öncesi çocuklara mutlaka öğretilmesi gereken değerler

Okul öncesi çocuklara mutlaka öğretilmesi gereken değerler

Çocuk gelişimi, üzerine en çok konuşulan, yazılan ve üzerinde titizlikle çalışılan bir meseledir. Geleceğin şekillenmesinde bugünün küçüklerinin başrolde olacağını biliyoruz. Bu durumu bir süreç olarak düşündüğümüzde temeldeki bazı değerlerin çocuklar tarafından içselleştirilmesine ihtiyaç vardır. Dünyanın gelişmesi ve toplumun değişmesi ne kadar hızlı olursa olsun, çocuklar her durumda, dünyadaki temel ihtiyaçlarını bu duygulardan hareket ederek meydana getirir. İşte, çocuklara mutlaka öğretilmesi gereken değerler…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN