Arama

Psikoloji

Masalsı bir karmaşanın içinde kaybolmak: Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Masalsı bir karmaşanın içinde kaybolmak: Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Her gün dünyayı algıladığımız gibi görmek, çoğumuz için sıradan bir deneyimdir. Ancak bazı insanlar için dünya masalsı bir karmaşaya dönüşebilir. Bu karmaşa ise ilerleyen zamanda nörolojik duruma dönüşür. Bu rahatsızlık, kişilerin gerçekliği tuhaf ve çarpık bir şekilde algılamalarına neden olur. İşte, Alice Harikalar Diyarında Sendromu'na dair bilinmesi gerekenler...

Psikoloji tarihine dair cümleler

Psikoloji tarihine dair cümleler

Modern psikolojinin Aristoteles ile başlattığı psikoloji tarihi, İslam düşünce dünyasını görmezden gelerek hazırlandı. Bu husus psikoloji tarihinde büyük bir eksikliğe neden oldu. "Psikoloji Tarihini Yeniden Düşünmek" isimli kitap, sağlam temeller ve yeni ufukların yolunu açmayı hedefliyor. İslam düşüncesinin psikolojiye bakan yönünü, tarihi perspektiflerden güncele yansıtmanın zorluklarını ve eksikliklerini tüm yönleri ile ele alıyor. Taha Burak Toprak editörlüğünde hazırlanan "Psikoloji Tarihini Yeniden Düşünmek" kitabından psikoloji tarihine olan yeni bir bakışın alıntılarını sizler için derledik.

Gücün Karanlık Tarafı: Stanford Hapishane Deneyi’nin öğrettikleri

Gücün Karanlık Tarafı: Stanford Hapishane Deneyi'nin öğrettikleri

1971 yılında, psikoloji biliminde çığır açan bir deney yapıldı. Bu deneyde, rastgele olarak seçilen gönüllü öğrenciler, gardiyan ve mahkum rolleri olarak ikiye ayrıldı. Psikolog Philip Zimbardo tarafından yürütülen bu deney, insanların çevresel faktörler altında nasıl davranabileceğini ve nasıl değişebileceğini göstermesini hedeflemişti. Ancak Stanford Hapishane Deneyi, etik tartışmaları ve rahatsız edici sonuçları olması nedeniyle son derece tartışmalı bir deney oldu. İnsan psikolojisinin anlaşılmasına dair önemli olan bu deneyin boyutlarını araştırdık.

Narsisizm nedir? Narsist kişilik bozukluğunun görülme sıklığı nedir?

Narsisizm nedir? Narsist kişilik bozukluğunun görülme sıklığı nedir?

İnsanın kendisine değer vermesi, çıkarlarını gözetip kendisini sevmesi gayet doğaldır. Fakat normal olan bu durum aşırıya kaçıp kişinin çevresindekilerin sınırlarını ve haklarını ihlal etmeye başladığında narsistik kişilik bozukluğu ortaya çıkar. Kişi, yaşadığı bu kişilik bozukluğunu iyileştirmeye yönelik adım atmadığında sosyal ilişkilerinde bozulmalar yaşar ve yalnızlaşır. Peki, narsisizm nedir? Narsist kişilik bozukluğunun görülme sıklığı nedir? Narsisizm nasıl anlaşılır?

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN