Arama

Psikoloji

Sınırsız hayal gücü ve renkli kalemlerle yapılan beyin egzersizi: Zihin Haritası

Sınırsız hayal gücü ve renkli kalemlerle yapılan beyin egzersizi: Zihin Haritası

Fikir üretmenin ve plan yapmanın en basit yolunun, uzun listeler çıkarmak olduğu düşünülürdü. Ancak yapılan araştırmalar sadece sınırsız hayal gücü ve renkli kalemlerle beynimizin iki tarafını da harekete geçirebileceğimizi ortaya çıkardı. Söz konusu olan bu çalışma Zihin Haritası olarak literatüre girdi. Kağıt üzerindeki nesne ve olguları canlandırarak beynimizin sağ lobunda performansı artıran bu yöntem üçüncü yüzyıldan beri birçok ünlü isim tarafından kullanıldı. İşte, renklerin ve sınırsız hayal gücünün meydana getirdiği Zihin Haritası hakkında bilinmeyenler...

Bebekleri anlama kılavuzu olarak beden dili

Bebekleri anlama kılavuzu olarak beden dili

Yaşamın en anlamı mucizesi bir bebeğin dünyaya gelmesidir belki de… Ömür boyu ilginizi, sevginizi eksik etmeyeceğiniz, sorumlu olduğunuz, sizden koşulsuz sevgi bekleyen bir evlat… Birey, bebeklik çağlarında en zor dönemi yaşatır. Çünkü ağlaması belirsizdir, rahatsız olduğu uyku pozisyonunu bile söyleyemez. Ancak o da kendisine göre bir dile sahiptir. Beden dilini kullanıp her durumlarını anlatabilirler. Yeter ki ebeveynleri anlayabilsin. Sizler için bebeklerin beden dilini, ne anlatmak istediklerini inceledik.

Üstün zekalı çocukları anlama ve hayata hazırlama kılavuzu

Üstün zekalı çocukları anlama ve hayata hazırlama kılavuzu

Çocuklarımız bizim en önemli eserimiz. Ancak aramızda normalinden biraz daha farklı çocuklara sahip olan ebeveynlerimiz de var. Dikkat edilmesi gereken husus ise bu cevheri işlemediğiniz takdirde körelip insanlar arasında yok olması. Ülkemizde yaklaşık olarak altı yüz elli bin adet üstün zekalı çocuğumuz var. Onları hayata hazırlarken de elbette belli başlı kuralları bilmek gerekiyor. Sizler için üstün zekalı çocukları keşfetme, anlama ve hayata hazırlama kılavuzu niteliğinde önemli bilgileri derledik.

Dünya tarihini değiştirmiş rüyalar

Dünya tarihini değiştirmiş rüyalar

Gece kafanızdaki düşüncelerden uyuyamadığınız oldu mu ya da aklınıza takılan şeylerin rüyanızda da peşinizi bırakmadığı? Gün içerisinde bin bir türlü düşünce havuzunun içerisinde yüzeriz. Düşünceler genellikle zihnimizde dağınık halde varlığını gösterir. İşte uyku esnasında tüm düşünceler rüyalarda yerini bulur. Sizler için dünya tarihini değiştiren rüyaları derledik.

Yılın öğretmeninden sarsıcı altı ders

Yılın öğretmeninden sarsıcı altı ders

1991 yılında New York'ta "Yılın Öğretmeni" seçilen John Taylor Gatto, Amerika'daki öğretim sistemine ciddi eleştirilerde bulunan bir yazı kaleme alır. Bunun ardından okul sistemlerindeki anlayış onu mesleğinden vazgeçmesine sebep olur. The Six-Lesson Schoolteacher " Öğretmenin Verdiği Altı Ders" başlıklı makalesiyle okul, öğretmen ve öğrenci kavramları hakkında herkesi bir kez daha düşünmeye zorlar. İşte, birçoğumuzun almak zorunda kaldığı o altı ders...

Başarılı çocuk yetiştiren ailelerin  ortak özellikleri

Başarılı çocuk yetiştiren ailelerin ortak özellikleri

Ebeveynlerin öncelikleri arasında elbette çocukları yer alır. Çocuğa iman, Kur'an ve Allah'ın emirleri öğretilip, bu emirlere uyması sağlanırsa çocuk hem bu dünyada hem de ahirette başarıya ulaşır. Aileler, en önemli hedefleri olan çocukları için kendi yaşamlarında mutlu, huzurlu ve başarılı olacakları bir gelecek hazırlamaya çalışırlar. Bilim insanları ve araştırmacılar, bireyin başarılı olması adına en büyük payın ebeveynler olduğunu kabul ettiler. Bu mesele hakkında çalışan uzmanlar, başarılı çocukların ailelerini incelediklerinde ortaya ilginç sonuçlar çıktı. İşte o detaylar.

Bilinmeyen yönleriyle özel öğrenme güçlüğü: Disleksi

Bilinmeyen yönleriyle özel öğrenme güçlüğü: Disleksi

"Ub ayızyı kouyaiblioryansınzı" öğrenme güçlüğü disleksinin bir rahatsızlık olduğunu keşfediyorsunuz demektir. Çünkü onlar için tüm yazılar böyle...Disleksi adı verilen özel öğrenme güçlüğü, bir bakıma okuma ve yazma zorluğu olarak karşımıza çıkıyor. Kalıtsal olduğu düşünülen bu hastalığın zeka geriliğiyle bir alakası da bulunmuyor. Ünlü bilim adamı Einstein'den ressam Picasso'ya kadar birçok önemli isimde de görülüyor. Sizler için disleksinin tüm ayrıntılarını derledik

Karın tokluğunu hissettirmeyen yeme bozukluğu

Karın tokluğunu hissettirmeyen yeme bozukluğu

Canlı, doğası gereği beslenmek zorundadır. Ancak günümüzde acıkmak dışında birçok sebeple kendimizi buzdolabının önünde bulabiliyoruz. Bu durumu sorguladığımızda tok karnına yemek yemenin başında depresyon ve duygusal açlık geliyor. Yani aslında midemiz değil duygularımız aç. Sizler için doymak bilmez duygusal açlığı mercek altına aldık.

Yazı yazmanın hastalıklı hali: Hipergrafi

Yazı yazmanın hastalıklı hali: Hipergrafi

Hiç durmadan yazı yazmak ne zaman bir işkenceye dönüşebilir? Epilepsinin bir sonucu olan hipergrafiye sahip kişilerde aşırı yazı yazma durumu görülür. Yazmak için materyal bulamadıkları durumlarda, mobilyaları, bedenleri hatta kendi kanlarını bile kullanabilirler. Peki, sanat ve edebiyat dünyasından hangi isimler bu hastalığın etkisinde kaldı? Yazı yazmanın mutluluktan çıkıp hastalık olmasına dair detayları sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN