Arama

Psikoloji

Dünya tarihini değiştirmiş rüyalar

Dünya tarihini değiştirmiş rüyalar

Gece kafanızdaki düşüncelerden uyuyamadığınız oldu mu ya da aklınıza takılan şeylerin rüyanızda da peşinizi bırakmadığı? Gün içerisinde bin bir türlü düşünce havuzunun içerisinde yüzeriz. Düşünceler genellikle zihnimizde dağınık halde varlığını gösterir. İşte uyku esnasında tüm düşünceler rüyalarda yerini bulur. Sizler için dünya tarihini değiştiren rüyaları derledik.

Yılın öğretmeninden sarsıcı altı ders

Yılın öğretmeninden sarsıcı altı ders

1991 yılında New York'ta "Yılın Öğretmeni" seçilen John Taylor Gatto, Amerika'daki öğretim sistemine ciddi eleştirilerde bulunan bir yazı kaleme alır. Bunun ardından okul sistemlerindeki anlayış onu mesleğinden vazgeçmesine sebep olur. The Six-Lesson Schoolteacher " Öğretmenin Verdiği Altı Ders" başlıklı makalesiyle okul, öğretmen ve öğrenci kavramları hakkında herkesi bir kez daha düşünmeye zorlar. İşte, birçoğumuzun almak zorunda kaldığı o altı ders...

Başarılı çocuk yetiştiren ailelerin  ortak özellikleri

Başarılı çocuk yetiştiren ailelerin ortak özellikleri

Ebeveynlerin öncelikleri arasında elbette çocukları yer alır. Çocuğa iman, Kur'an ve Allah'ın emirleri öğretilip, bu emirlere uyması sağlanırsa çocuk hem bu dünyada hem de ahirette başarıya ulaşır. Aileler, en önemli hedefleri olan çocukları için kendi yaşamlarında mutlu, huzurlu ve başarılı olacakları bir gelecek hazırlamaya çalışırlar. Bilim insanları ve araştırmacılar, bireyin başarılı olması adına en büyük payın ebeveynler olduğunu kabul ettiler. Bu mesele hakkında çalışan uzmanlar, başarılı çocukların ailelerini incelediklerinde ortaya ilginç sonuçlar çıktı. İşte o detaylar.

Bilinmeyen yönleriyle özel öğrenme güçlüğü: Disleksi

Bilinmeyen yönleriyle özel öğrenme güçlüğü: Disleksi

"Ub ayızyı kouyaiblioryansınzı" öğrenme güçlüğü disleksinin bir rahatsızlık olduğunu keşfediyorsunuz demektir. Çünkü onlar için tüm yazılar böyle...Disleksi adı verilen özel öğrenme güçlüğü, bir bakıma okuma ve yazma zorluğu olarak karşımıza çıkıyor. Kalıtsal olduğu düşünülen bu hastalığın zeka geriliğiyle bir alakası da bulunmuyor. Ünlü bilim adamı Einstein'den ressam Picasso'ya kadar birçok önemli isimde de görülüyor. Sizler için disleksinin tüm ayrıntılarını derledik

Karın tokluğunu hissettirmeyen yeme bozukluğu

Karın tokluğunu hissettirmeyen yeme bozukluğu

Canlı, doğası gereği beslenmek zorundadır. Ancak günümüzde acıkmak dışında birçok sebeple kendimizi buzdolabının önünde bulabiliyoruz. Bu durumu sorguladığımızda tok karnına yemek yemenin başında depresyon ve duygusal açlık geliyor. Yani aslında midemiz değil duygularımız aç. Sizler için doymak bilmez duygusal açlığı mercek altına aldık.

Yazı yazmanın hastalıklı hali: Hipergrafi

Yazı yazmanın hastalıklı hali: Hipergrafi

Hiç durmadan yazı yazmak ne zaman bir işkenceye dönüşebilir? Epilepsinin bir sonucu olan hipergrafiye sahip kişilerde aşırı yazı yazma durumu görülür. Yazmak için materyal bulamadıkları durumlarda, mobilyaları, bedenleri hatta kendi kanlarını bile kullanabilirler. Peki, sanat ve edebiyat dünyasından hangi isimler bu hastalığın etkisinde kaldı? Yazı yazmanın mutluluktan çıkıp hastalık olmasına dair detayları sizler için derledik.

'Karne sonucu ne olursa olsun çocuğa şefkatle yaklaşın'

'Karne sonucu ne olursa olsun çocuğa şefkatle yaklaşın'

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Karaçetin, "Karne sonucu olumlu da olumsuz da olsa aileler çocuklarına şefkatli bir yaklaşım sergilemeli ve sonuç ne olursa olsun onlara olan sevgilerinin hep devam edeceğini göstermelidir." dedi.

Yaz tatilinde karne alan öğrencilere nasıl davranmak gerekir? Başarılı karne nasıl olur?

Yaz tatilinde karne alan öğrencilere nasıl davranmak gerekir? Başarılı karne nasıl olur?

Bugün, yoğun geçen bir eğitim-öğretim yılı daha sona eriyor. Öğrenciler karnelerini alarak senenin yorgunluğunu atacakları bir tatile giriyorlar. Ebeveynler, çocukların alacakları karneleri merakla bekliyorlar. Bu durumu ebeveynlerin çok fazla abartmaması gerekiyor. Karne karşısında gösterilecek her tepki çocuğun gelişimine etki edecektir. Bu nedenle yaz tatilinde karne alan çocuğa nasıl davranmak gerekir? Tatilde çocuklar neler yapabilir? Başarılı karne nasıl olur? Sizler için derledik.

Bir kitaptan etkilenen psikolojik sendrom: Huckleberry Finn Sendromu

Bir kitaptan etkilenen psikolojik sendrom: Huckleberry Finn Sendromu

Edebiyat her daim insanlığın düşüncelerini, davranışlarını yansıtan bir araç oldu. Yaşamımız bu sanat dalını etkilediği kadar etkilendi de... Modern zaman hastalığı olarak da kabul edilen Huckleberry Finn Sendromu, Tom Sawyer'in Maceraları'ndan ismini almıştı. Sizler için bu hastalığın ilginç detaylarını derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN