Arama

Amerikan Sineması

Kanca atılan an

Kanca atılan an

Bir filmin açılış sahnesi, izleyicinin ilgisini çekmeyi amaçlamanın yanı sıra, ilk kez tanışacağımız karakterin dünyasının, olayın nerede geçtiğinin ve bizim karakterin karşısında nasıl konumlanacağımızın belirtilerini taşır. Tam da bu sebepten bir filmin nasıl bittiği kadar nasıl başladığı da önemlidir.

Batının Türk ve Müslüman düşmanlığının propagandası dizi ve filmler!

Batı'nın Türk ve Müslüman düşmanlığının propagandası dizi ve filmler!

Avrupa’nın bazı sözde sanatçı kesimleri, her ne kadar hümanist bir yaklaşımla isimlerini ve yaptıkları işlerini dünyaya duyurmaya çalışsa da bilinçaltlarına yerleştirdikleri Türk düşmanlığını her buldukları fırsatta su yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Asırlardan beri süren bu Türk ve Türkiye karşıtlığı, medya vasıtasıyla propaganda aracına dönüştürülerek dizi ve filmlerde konu ediliyor. Bu sözde sanatçı kesimlerinin son marifeti ise ‘Collateral’ isimli dizide geçirilen Kırıkkale diyaloğu oldu…

SineBU’da bu ay

SineBU’da bu ay

SineBU’da mart boyunca programda olacak 11 film birbirlerinden farklı yöntemleri ve güçlü anlatıları ile öne çıkıyor.

Anlam yapıcı değil anlam taşıyıcısı olan kadın

Anlam yapıcı değil anlam taşıyıcısı olan kadın

Kadının toplumdaki içerisindeki yeri zamanla gelişme gösterdikçe, sinemada kadın temsili de bununla beraber gelişti. Cinsel bir nesne olarak teşhir edilen kadın, erotik temaşanın ana motifi olarak filmlerin senaryolarını işgal etti.

Metropolde festival süreci nasıl geçti?

Metropolde festival süreci nasıl geçti?

Bu yıl 17’incisi düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Ödülleri sahiplerini buldu. Uluslararası Keş!f Yarışması’nın jürisi, “Vahşi Oğlanlar” filmiyle Fransız yönetmen Bertrand Mandico’yu “yılın keşfi” seçti. Jüri ayrıca, “Araby / Arap” filmiyle Brezilyalı yönetmenler João Dumans ve Affonso Uchoa’ya Jüri Özel Ödülü’nü verdi. Türkiye’den Kısalar kapsamında verilen Seyirci Ödülü ise Volkan Güney Eker’in kısası “Bıraktığın Yerden”e gitti.

Mart 2018in filmleri!

Mart 2018'in filmleri!

2018 yılında sinemaseverler için birçok farklı türden film beyazperdede yerini almaya devam ediyor. !f İstanbul ile birlikte dolu dolu bir Şubat ayı geçiren sinemaseverleri Mart ayında da içerik bakımından zengin filmler bekliyor.

En iyi casusluk temalı ajan filmleri

En iyi casusluk temalı ajan filmleri

Ajan filmleri denilince çoğu sinemaseverin aklına ilk başta 007 James Bond gelebilir; ancak ajan filmlerinin müptelası olan bir kesimin varlığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Özellikle IMDB kullanıcılarının sıralamalarına baktığımızda listede oldukça ilginç ajan filmlerinin yer aldığını görüyoruz. İşte en iyi casusluk temalı ajan filmlerinin listesi…

The Post filmi ve gazetecilik

The Post filmi ve gazetecilik

Steven Spielberg'ün yönetmenliğini üstlendiği The Post filminin yankıları hızını kesmeden devam ediyor. Filmi izleyenler sosyal medyadan yorumlarını sıcak bir şekilde dile getirirken, film son olarak Lübnan'da yasaklandı. Peki, Spielberg’ün her aktörün az çok kirlendiği, belli açmazları olan bir konuyu perdeye taşımaya giriştiği The Post’u, nasıl okumak gerekiyor?

Dünya sinemasının başyapıtları

Dünya sinemasının başyapıtları

Sinema tutkunlarının olmazsa olmaz dedikleri filmler, unutulmaz sahneler, herkesin hafızasına kazınmış görüntüler mutlaka vardır. 10 ülkeden 10 film derlemesinin bulunduğu bu yazı dizisi ile mutlaka izlenmesi ve belleğinizde yer alması gereken filmleri sıraladık. Öyle ki bu eserler bugün hala birçok filme referans ve ilham vermiş başyapıtlar olmaya devam ediyor.

Sessiz çağın son yılları

Sessiz çağın son yılları

Sinemadaki bütün ihtişam, Lumière Kardeşler'in ilk deneyimiyle başladı. 1920’lerde ise yeni, incelikli bir düzeye erişti. Sesli yapımlara kadar filmlere en popüler tür olan Slapstick yani “fiziksel komedi”ler egemen olmuştu. Charlie Chaplin’in kariyeri, deneysellikten sanatkârlığa geçişi simgeledi. Sesli filmlerin geçici bir heves olduğunu düşünen Chaplin, Modern Times üzerinde çalışmaya başladığında gerçeği kabullendi. Ses sinemaya geliyordu…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN