Arama

Amerikan Sineması

Charlie Chaplin’e dair az bilinen 20 ilginç gerçek

Charlie Chaplin’e dair az bilinen 20 ilginç gerçek

Melon şapkası, bastonu, dar ceketi, bol pantolonu, büyük ayakkabıları ve penguen yürüyüşüyle kısacası "Şarlo" karakteri ile hafızalarımıza kazınmış bir isim, Charlie Chaplin. Sessiz filmleriyle çok şey anlatmış, "Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya Amerika'dan ibaret değil!" sözüyle tarihe geçmişti. Peki, onunla özdeşleşen "Şarlo" karakterinin nasıl doğduğunu biliyor musunuz? Ya da film setinde neden hastaneye kaldırıldığını veya Oscar töreninde 12 dakika boyunca neden alkışlandığını?

Yaşamınız boyunca en az bir kez izlemeniz gereken unutulmaz filmler

Yaşamınız boyunca en az bir kez izlemeniz gereken unutulmaz filmler

Her insanın yaşamı boyunca en az bir kez izlemesi gereken başyapıt niteliğinde filmler vardır. Çünkü kimi filmler yaşama bakışınızı değiştirirken kimi filmler de kendinize ders çıkaracak bilgiler sunar. Sizler için bu kategoriyi doldurmanıza yardımcı olacak unutulmaz filmleri listeledik.

Şiiri sinemanın merkezine yerleştiren filmler

Şiiri sinemanın merkezine yerleştiren filmler

Hayatın her alanında olduğu gibi sinemada da yerini alan şiir, izleyiciyi farklı dünyalara götüren bir kapı niteliği taşır. Şiirin, sinemada somut olarak yer aldığı birçok yapım mevcuttur. Şiirsel sinema dediğimiz bu yapımlarda ilk olarak akla gelenler Andrey Tarkovski, Abbas Kiarostami gibi önemli yönetmenlerdir. Sizler için uzun planlar, sakin bir dil ve soyut anlatımlar ile ön plana çıkan şiiri sinemanın merkezine yerleştiren yapımları listeledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN