Arama

Siyaset

Dini modernleşme ekseninde oluşan dergi: İslam Mecmuası

Dini modernleşme ekseninde oluşan dergi: İslam Mecmuası

İktidarda bulunan İttihat ve Terakki Fırkası'nın ittihad-ı İslam siyasetinden vazgeçerek onun yerine resmi politika olarak Türkçülüğü benimsediği devrede çıkmış olan İslam Mecmuası dergisi, I. Dünya Savaşı'nın ağır şartlarından etkilenmesine rağmen yayımını sürdürdü. İlk sayılarında belirttiği amaçlarından da hiç ayrılmadı. Osmanlı Devleti içinde Türkçülük ve milliyetçilik fikirlerinin ortaya çıkmasında ve belli bir sisteme bağlanmasında rol oynadı. İslam Mecmuası sahasının uzmanı bir ekip tarafından (İlhami Danış-Mustafa Göleç-Ömer Faruk Köse) Latin alfabesine aktarılıp yeniden yayımlandı.

Seçimlere dair 15 ilginç bilgi

Seçimlere dair 15 ilginç bilgi

Yaşadığımız coğrafyada ilk seçimin hangi tarihte yapıldığını biliyor musunuz? Peki ya, ülkemizde pazar günü gerçekleştirilen seçimlerin diğer ülkelerde hangi gün yapıldığını? Veya Japonya'da lise mezunu olmayan bireylerin oy veremediğini? Dünyadan ve Türkiye'den seçimlere dair 15 ilginç bilgiyi sizler için derledik.

CHP’de mızrak çuvala sığmıyor

CHP’de mızrak çuvala sığmıyor

CHP genel merkezi ve başkan adayları sürekli ılımlı mesajlar vererek CHP gerçekliğini kalın bir örtüyle kapamaya çalıştı. Reklam ajanslarının yardımıyla yapay bir evren ürettiler.

Cumhur İttifakı'nın Büyük İstanbul Mitinginden tarihi kareler

Cumhur İttifakı'nın "Büyük İstanbul Mitingi"nden tarihi kareler

İstanbul Yenikapı'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım'ın katılımıyla Cumhur İttifakı'nın mitingi gerçekleşti. Yenikapı'da alana 16 metre yüksekliğinde 145 metrekarelik dev bir platform kuruldu. İşte 1 milyon 600 bin kişinin katıldığı Yenikapı mitinginden tarihi kareler...

Vatan ve millet sevdalısı bir lider: Muhsin Yazıcıoğlu

Vatan ve millet sevdalısı bir lider: Muhsin Yazıcıoğlu

Siyasete 1968'de Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılarak adım atan, 1993'te de Büyük Birlik Partisini kuran Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının üzerinden 10 yıl geçti. Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki beş kişi Yozgat'ta yapacağı mitinge giderken helikoptere binmiş, ancak Türkiye'yi yasa boğan bir kaza sonucu yaşamını yitirmişti. " Ordu gözbebeğimizdir ancak namlusunu millete çevirmiş tanka selam durmam." sözleriyle, Türk siyasetine damga vuran Yazıcıoğlu, 31 Mart 2009'da vasiyeti üzerine Taceddin Dergâhına defnedildi. İşte vatan ve millet sevdalısı Muhsin Yazıcıoğlu hakkında bilinmesi gerekenler…

Adaylara yeni reçete

Adaylara yeni reçete

Seçmende güven duygusunu artırabilmek için alanlarında uzman bir ekiple toplumun karşısına çıkmak, vadedilen şeylerin yapılabileceği konusunda seçmeni pozitif yönde etkiler.

Belediye Başkan adaylarına yol gösterecek siyasetname örnekleri

Belediye Başkan adaylarına yol gösterecek siyasetname örnekleri

Malum mahalli yöneticilerimizi belirleyeceğimiz seçimlere kısa bir süre kaldı. Adaylar hummalı bir çalışma içinde, seçilmek için gayret ediyorlar. Peki hiç beş yıl boyunca yaşadığımız kasabayı yönetecek belediye başkanının nasıl olması gerektiğini düşündünüz mü?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN