Arama

Siyaset

Arap koalisyonunun Yemen stratejisi aç bırakmak

Arap koalisyonunun Yemen stratejisi 'aç bırakmak'

Yemen hakkında raporlar yayımlayan uluslararası uzman ve araştırmacılar, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun, Husilere karşı yürütülen savaşta "aç bırakma" stratejisi uyguladığını belirtiyor.

Kuşat-boşalt-insansızlaştır: Suriye demografisinin felci

Kuşat-boşalt-insansızlaştır: Suriye demografisinin felci

2011’de başlayan ayaklanma ve devamında patlak veren iç savaş, rejimin Suriye demografisini kendisi için daha “işlevsel” kılmak üzere, Şam için bir fırsata dönüştü. Humus başta olmak üzere muhaliflerden ele geçirdiği ve büyük hasara uğramış hiçbir yerleşim yerini yeniden imar etmeyen Şam yönetimi, yürürlüğe koyduğu “10 sayılı kanun” ile pek çok gayrimenkule el koyabilme ve arzu ederse bunları belli gruplara dağıtarak demografi üzerinde oynama gücüne sahip oldu

ABDdeki kültürel iktidar savaşları

ABD'deki kültürel iktidar savaşları

Adam Bennett McConnel Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) kültür savaşları ve ara seçimlerle daha da derinleşen ırkçı yaklaşımların kökenini değerlendirdi. "ABD'deki siyaset, artık kültür ve kimlik üzerine kuruluyor. Altyapı, eğitim sistemi gibi ciddi toplumsal sorunlar mantık veya bilgi ile ele alınmıyor. Artık her şey kültür ve kimlik, onun için tartışmalar çözülmüyor, tersine derinleştiriliyor." şeklinde belirtti.

Peygamberimize övgünün en nadide örneği ‘Naat şiiri’

Peygamberimize övgünün en nadide örneği ‘Naat şiiri’

Başkan Erdoğan, bugün AK Parti Grup Toplantısı'nda gerçekleştirdiği konuşmada, tüm Müslüman âleminin Mevlid Kandilini tebrik etti. Konuşmasında “Allah’ın yardımı ve inayetinin Kudüs ve Filistin toprakları başta olmak üzere dünyanın neresinde zulüm gören bir Müslüman bir mazlum varsa hepsinin üzerine olmasını niyaz ediyorum” dedi. Erdoğan, kürsüde şair Arif Nihat Asya’nın kaleme aldığı, Peygamber Efendimiz’e yazılan Naat şiirini okudu.

Bangladeş Arakanlı mültecilerin geri dönüş planını askıya aldı

Bangladeş Arakanlı mültecilerin geri dönüş planını askıya aldı

Bangladeş, Arakanlı mültecilerin yurtlarına geri dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçti. Bangladeş'e sığınan 700 bin Arakanlı Müslüman, gerekli güvenli ortam sağlanmadan Myanmar'a dönmelerinin yeni bir etnik temizlik kampanyasına yol açacağı endişesini taşıyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN