Arama

Siyaset

12 Eylül şehidi Mustafa Pehlivanoğlu

12 Eylül şehidi Mustafa Pehlivanoğlu

12 Eylül 1980 Darbesi'nin ardından ilk idam edilen isimlerden biriydi Mustafa Pehlivanoğlu. Masum olduğu halde cunta lideri Kenan Evren'in "Adaletli olsun diye bir sağdan, bir soldan astık" sözlerinin kanıtı niteliğinde, solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idamına karar verilmişti. Mustafa Pehlivanoğlu, darağacına gitmeden önce ailesine bıraktığı son mektupta "Zafer her zaman Allah'a inananlarındır" demiş; onun bu mektubunu Erdoğan, başbakan olduğu dönemde meclis kürsüsünden okumuş ve gözyaşlarını tutamamıştı.

Batı’nın ikiyüzlülüğüne içeriden şahit olmuş Batılılar

Batı’nın ikiyüzlülüğüne içeriden şahit olmuş Batılılar

Yüzyıllar boyunca Müslümanları barbarlıkla, İslam dünyasını da gericilikle suçlayan Batı, kendi insanını gerek okul, gerekse medya yoluyla İslam düşmanı olarak yetiştirmeye devam ediyor. Batı'nın ikiyüzlülüğüne içeriden şahit olmuş düşünürlerin tespitleri ise durumun vahametini apaçık ortaya koyuyor. Modernleşme ile birlikte birbirinin kurdu olan ve doğanın efendisi olduğunu iddia eden Batılı insanın, iki dünya savaşına, soykırımlara, toplumsal çatışma ve yozlaşmalara sebep olduğunu biliyoruz. Batı'nın dününe ve bugününe içeriden şahit olmuş dört düşünürde de bunu görmek mümkün.

Dünya Sistemleri Teorisi’ni geliştiren Immanuel Wallerstein’dan 15 alıntı

Dünya Sistemleri Teorisi’ni geliştiren Immanuel Wallerstein’dan 15 alıntı

Tarihsel sosyoloji alanında yaptığı çalışmalarla ve küresel kapitalizm eleştirileriyle ön plana çıkan bir isim Immanuel Wallerstein. Dünya Sistemleri Teorisi'ni geliştirmiş, ülkemizde daha çok Modern Dünya Sistemi, Tarihsel Kapitalizm, Bildiğimiz Dünyanın Sonu, Liberalizmin Sonu gibi eserleriyle tanınmış; Arap dünyasında yaşananları 2000'li yıllarda öngörmüştü. Sosyal bilimciler üzerinde etkili olan üç sosyologdan biri olarak anılan ve 31 Ağustos 2019 tarihinde yaşamını yitiren Immanuel Wallerstein'ın tespitlerinden 15 alıntıyı derledik.

The Family ve FETÖ ile benzerlikleri

The Family ve FETÖ ile benzerlikleri

FETÖ'nün birebir kopyası olan gizli bir örgüt: The Family ve sessiz güç Doug Coe… Ortaklıklar bol, hikâye çok tanıdık! Dinsel nitelikli paralel bir yapılanma, ABD'nin iç ve dış politikasına nasıl yön verdi? Netflix'te yayınlanan The Family isimli belgesel dizi, Evangelist ABD'yi anlamak adına aydınlatıcı bir bilgi kaynağı. İşte, ABD'nin kirli defteri olarak adlandırılabilecek örgütün, FETÖ ile olan benzerliklerini ve dünya genelinde amaçladıklarını anlatan belgeselin detayları...

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN