Arama

Siyaset

Muhammed Mursi’ye neden darbe yapıldı?

Muhammed Mursi'ye neden darbe yapıldı?

Mısır’da Müslüman Kardeşler siyasi birliği olan Hürriyet ve Adalet Partisi’nden aday gösterilen Muhammed Mursi, 2012 yılında parlamento seçimlerinin ardından Mısır Cumhurbaşkanı oldu. Ancak 3 Temmuz 2013 tarihinde başlayan gösterilen ve Sisi önderliğinde yapılan askeri inkılapla bütün hak ve yetkileri son buldurulan Muhammed Mursi, 6 yıl süren tutukluluk hayatının ardından 2019 yılında bir yargılama esnasında fenalaşıp, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Peki, Muhammed Mursi hükümeti neden devrildi, olayların Müslüman Kardeşler ile ilgisi neydi, halkın tepkisi ne oldu?

Demokrasi tarihinde kara bir leke: 27 Mayıs

Demokrasi tarihinde kara bir leke: 27 Mayıs

Türk demokrasi tarihinin kara lekelerinden biri olan ve Türk milletinin vicdanında derin yaralar açan 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden 61yıl geçti. Demokrasiye vurulan bu ilk darbe, 27 Mayıs 1960'da dönemin iktidar partisi Demokrat Parti'nin (DP) "ülkeyi baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü" iddiasını ileri sürülerek gerçekleşmişti. Peki, 27 Mayıs Darbesi'nde neler yaşandı?

Malcolm X’ten hafızalara kazınan 20 alıntı

Malcolm X'ten hafızalara kazınan 20 alıntı

Malcolm X, ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi ve insan haklarının en büyük savunucularındandı. Tarihteki en etkili Afro-Amerikanlardan biri olan Malcolm, hapishane yıllarında hayatını büyük ölçüde etkileyecek olan Elijah Muhammed ile tanışarak Müslüman oldu. Hatiplik konusundaki başarısıyla siyahilerin gönlünde taht kurmayı başardı. En büyük değişimini ise hac için gittiği Mekke'de yaşadı. Uğradığı suikast sonucu yaşama veda eden Malcolm X'ten hafızalara kazınan 20 alıntıyı derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN