Arama

Siyaset

Aliya İzzetbegoviç: Davası Allah olan lider

Aliya İzzetbegoviç: Davası Allah olan lider

Aliya İzzetbegoviç, bağımsızlığa giden zor ve çetin yıllarda Bosna-Hersek halkına önderlik eden, ülkenin ilk cumhurbaşkanı ve yirminci yüzyıl Avrupa'sının önemli Müslüman düşünürlerinden biriydi. Aliya İzzetbegoviç'in bir aydın olarak dikkat çeken yanı ise İslam dünyasındaki krizleri sadece fark etmesi değil; krizlerin çözülmesine yönelik ilgisiydi. Merhum Aliya İzzetbegoviç'i rahmet ve özlemle anıyor; hayat felsefesi, adaletli tavrı ve mücadelesini sizlerle buluşturuyoruz. Aliya İzzetbegoviç kimdir? Aliya İzzetbegoviç'in hayatı...

Fransa ‘terörizm’den ne anlıyor?

Fransa ‘terörizm’den ne anlıyor?

Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda operasyonlar sürüyor. Türkiye'nin bölgedeki terör koridorunu ortadan kaldırmayı ve güney doğuda bir terör devletinin kurulmasını önlemeyi hedeflediği bu harekata, ABD ve pek çok Batı ülkesi ise karşı çıkıyor. O ülkelerden biri de Fransa. Operasyon sonrası Türkiye'ye gerçekleştirdiği silah ihracatını durdurduğunu açıklayan Fransa, Milli Takım'ın maç sırasında "asker selamı" ile gösterdiği gol sevincine yönelik manipülasyonlarına da devam ediyor. Peki, Fransa'nın "terörizm" algısı tam olarak ne? Fransa'nın gerçekleştirdiği katliamlar ve sömürgecilik tarihi bu konuda bizlere neler söylüyor?

Büyük Ortadoğu Projesi nedir? Büyük Ortadoğu Projesi’nin maddeleri…

Büyük Ortadoğu Projesi nedir? Büyük Ortadoğu Projesi’nin maddeleri…

Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda operasyonlar sürüyor. ABD ve Batı ülkelerinin karşı çıktığı, Türkiye'ninse kararlılıkla devam ettiği bu operasyon, bölgedeki terör koridorunu ortadan kaldıracak ve güney doğuda bir terör devletinin kurulmasını önleyecek. Barış Pınarı Harekatı, ABD'nin maddeleri 1997 yılında belirlenen, bölgedeki hâkimiyetini arttıracağı ve müttefiki İsrail'i bölgesel güç haline getireceği Büyük Ortadoğu Projesi'nin gerçekleşmesine de ket vuracak. Peki, Büyük Ortadoğu Projesi nedir? Büyük Ortadoğu Projesi'nin maddeleri…

Tarihe damga vuran siyasi kişilere dair 5 mektup

Tarihe damga vuran siyasi kişilere dair 5 mektup

Yahudiler, Avrupa'da daha fazla kalamayacaklarını anlayınca Sultan Abdülhamid'den Filistin topraklarını talep etmişlerdi. Peki, Siyonist lider Theodor Herzl, Abdülhamid'e kaleme aldığı mektupta hangi sözlere yer vermişti? Abdülhamid, hâl' edilmesinin sebebi olarak gördüğü bu olayı yazdığı mektupta neler söylemişti? Einstein'dan Atatürk'e, Adnan Menderes'ten Aliya İzzetbegoviç'e, tarihe damga vuran siyasi kişilere dair 5 mektubu sizlerle buluşturuyoruz.

Cemal Kaşıkçı ile ilgili cevapsız kalan sorular

Cemal Kaşıkçı ile ilgili cevapsız kalan sorular

Cemal Kaşıkçı, Orta Doğu'nun en etkili gazetecilerinden biriydi. Suudi gazeteci geçtiğimiz yıl bugün, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra Suudi Arabistan'dan gelen güvenlikçi, istihbaratçı ve adli tıp uzmanının da aralarında bulunduğu infaz timince hunharca katledildi. Kasten ve tasarlanarak gerçekleştirilen bu cinayette Kaşıkçı'nın cesedine ise ulaşılamadı. Peki, Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ulaşılamaması neyi işaret ediyor? Kaşıkçı'nın infaz edilme anına ait olduğu iddia edilen ses kayıt dökümlerinde hangi ifadeler dikkat çekiyor?

Erdoğan'ın BM'deki İsrail konuşması

Erdoğan'ın BM'deki İsrail konuşması

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu'nda tarihi bir konuşmaya daha imza attı. Büyük yankı uyandıran konuşmasıyla Erdoğan, tüm dünyanın sessiz kaldığı işgallere, adaletsizliklere ve insan hakları ihlallerine dikkat çekti. İsrail'in işgalini gösteren haritayla Filistin meselesine de değinen Erdoğan "Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir, acaba bu İsrail'in toprakları nereleri kapsıyor, 1947'de İsrail neresiydi, 1949, 1967'de İsrail neresiydi ve şu anda İsrail neresi?" diye sordu. Erdoğan'ın o konuşmasını ve İsrail'in Filistin toprakları üzerindeki sistematik işgaline dair detayları sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN