Arama

Gündem

10 maddede Edip Cansever hakkında her şey

10 maddede Edip Cansever hakkında her şey

Sonsuz bir düşünce gücüne sahip, İkinci Yeni'nin kuyumcu şairi, yalnızlığın ve imgenin insanı Edip Cansever'in şiirlerinde Orta Doğu ve Afrika'yı kendi kişisel intibaları, hatıra ve hayalleriyle bu coğrafyalar arasında imgesel bağlar kurarak ele aldığını biliyor muydunuz? Sizler için satırlarıyla ruhumuza dokunan Edip Cansever'in doğum yıl dönümünde hakkındaki tüm detayları derledik.

Alev Alatlı: Batı’nın iğrenç bir tarihi var!

Alev Alatlı: "Batı’nın iğrenç bir tarihi var!"

Ünlü yazar Alev Alatlı’nın toplam 11 ciltlik “Nasihatname” adını verdiği serisinin ilk cildi okuyucuyla buluştu. Alatlı’nın, "America the Beautiful": Fesüphanallah! ve All American He-Man: Hafazanallah! başlıklı kitapları Turkuvaz Kitap'tan çıktı. Kitabını, gündeme ve hayata dair düşüncelerini anlatan Alatlı, seride Batı medeniyetini Amerikan özelinde irdelediğini ve bu seriler ile zihin detoksu yapmak istediğini vurguladı. Alev Alatlı ile yapılan özel röportajı sizlerle buluşturuyoruz.

21. yüzyılın sınav mekânı: Aile…

21. yüzyılın sınav mekânı: Aile…

Kitle iletişim araçları ve medyadan en çok zarar gören kurum nedir? diye sorulsa, hiç şüphesiz ilgili-ilgisiz hemen herkes bunun "aile" olduğunu söyleyecektir.

Enver Paşa'nın Türkiye'nin kaderindeki rolü

Enver Paşa'nın Türkiye'nin kaderindeki rolü

Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında etkin olan, 3. Ordu ve Kafkas İslam Ordusu komutanı Enver Paşa, 1922'nin 4 Ağustos sabahı bir Rus mitralyözü tarafından şehid edildi. Enver Paşa'yı ölüm yıl dönümü vesilesiyle anarken, Türkiye'nin kaderindeki rolüne de kısaca değiniyoruz.

İz bırakan kitap cümleleri

İz bırakan kitap cümleleri

Bazı kitap alıntıları insanda öyle izler bırakıyor ki yıllar geçse dahi unutmak mümkün olmuyor. Peki, sizde iz bırakan kitap cümlesi hangisi? Sizler için, kitapların dönüp bir kere daha kendini okutan cümlelerini derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN