Arama

Gündem

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın dönüm noktaları

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın dönüm noktaları

30 Ağustos, tarihte kazanılmış en kıymetli zaferlerimizden biridir. Türk ordusu 98 yıl önce bugün, dünyanın en büyük kahramanlık destanlarından birini yazdı. 26 Ağustos Malazgirt Zaferi'yle Anadolu'nun kapıları Türklere açıldı, 30 Ağustos Zaferi'yle de bir Türk yurdu olduğu tescillendi. Peygamber Efendimize komşu olan yiğitlerimize, vatanı için gözünü kırpmadan şehadete koşan Türk milletine Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ömürler diliyoruz.

Mercidabık Savaşı tarihi hakkında bilgiler

Mercidabık Savaşı tarihi hakkında bilgiler

Osmanlı Devleti'nin 1516 yılında Suriye'nin Halep kentinde Memlük Ordusu'na karşı kazandığı Mercidabık Muharebesi'nin bugün 504'üncü; Fırat Kalkanı Harekatı'nın ise 4'üncü yıl dönümü… Mercidabık Zaferi askeri, siyasi ve iktisadi politikalarımıza önemli faydalar sağladı. Fırat Kalkanı Harekatı da ikinci Mercidabık Zaferi olarak tarihe geçti. Balkanlar'dan Anadolu'ya ve Ortadoğu'ya uzanan bir coğrafyada farklı ulus ve inançların barış, huzur, birlik-beraberlik içerisinde yaşaması sağlandı. Bu vesileyle, büyük komutan Yavuz Sultan Selim Han başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Türkiye’nin 510 yıllık deprem tarihi

Türkiye'nin 510 yıllık deprem tarihi

Türkiye'nin bulunduğu coğrafya, 1500'lü yıllardan itibaren farklı zamanlarda 7 ve üstü büyüklüğünde 23 deprem ile sarsıldı. Sismik açıdan oldukça aktif bir ülke olan Türkiye, sınırları içerisinde Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattıyla deprem kuşağında bulunuyor. Peki, Türkiye'nin 510 yıllık deprem tarihinde neler yer alıyor?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN