Arama

Gündem

Korona hapsinden nasıl ibret alınmalı?

Korona hapsinden nasıl ibret alınmalı?

Müminin başına gelen her bir musibet, günahlarının bağışlanmasına bir vesiledir. Musibet karşısında isyan etmek yerine öncelikle sabırlı olmak, sağduyu ve akl-ı selim ile hareket etmek gereklidir. Yüce Allah gönderdiği her musibetten, dünyamıza ve ahiretimize yönelik dersler çıkarmamız için bizleri uyarır, tevekkül ve mağfiret için fırsat verir. "Korona hapsinden nasıl ibret alınmalı?" sorusuna kıymetli yazarımız M. İhsan Karaman'ın babası, İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, kaleme aldığı bir şiir ile cevap veriyor.

YKS ne zaman yapılacak? YKS'ye dair sıkça sorulan sorular

YKS ne zaman yapılacak? YKS'ye dair sıkça sorulan sorular

2020 yılında uygulanacak YKS'nin tarihi, corona virüsü tedbirleri kapsamında Temmuz ayına ertelenmişti. Geçtiğimiz günlerde ise YKS'nin Haziran ayında yapılacağı duyuruldu. Yalnızca sınav tarihi değil, sınav süresi ve baraj puanlarına dair de değişiklikler açıklandı. Peki, YKS ne zaman yapılacak? YKS konuları nelerdir? YKS'ye dair en merak edilen ve sıkça sorulan soruları derledik.

Bezmialem Valide Sultan'ın mirası koronavirüs nöbetinde!

Bezmialem Valide Sultan'ın mirası koronavirüs nöbetinde!

Tarihte "en çok vakıf kuran valide sultan" olarak bilinen ve şehzadesi Abdülhamid'i 13 yaşında iken çiçek salgınında yitirmenin acısını yaşayan Bezmialem Valide Sultan'ın, halka ücretsiz hizmet vermesi amacıyla kurduğu Vakıf Gureba Hastanesi, bugün de aynı misyonunu sürdürerek koronavirüs hastaları için sürdürüyor. Yaptırdığı vakıf eserleriyle muhtaçlara kucak açarak bu geleneğin Osmanlı'daki öncülerinden biri olan Bezmialem Valide Sultan'ı vefatının 167'nci yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

İslam medeniyetinin en önemli göz doktorlarından Ali bin İsa kimdir?

İslam medeniyetinin en önemli göz doktorlarından Ali bin İsa kimdir?

Ali bin İsa, İslam medeniyetinin yetiştirdiği en büyük göz doktorlarından biriydi. Görme yolları hastalıkları ve cerrahisi alanında ün kazanan hekim, optik cihazların olmadığı bir dönemde katarakt ameliyatı yaptı. Ameliyatlarda ilk kez anesteziden yararlanan hekimlerden biri olan Ali bin İsa'nın kaleme aldığı eser, asırlar boyunca doktorların başvuru kitabı oldu. El-Kehhal olarak da tanınan Ali bin İsa hakkında merak edilenler...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN