Arama

Gündem

ABD, 11 Eylülde saldırıya mı uğradı?

ABD, 11 Eylül'de 'saldırıya' mı uğradı?

Bundan tam 17 yıl önce bugün, dünya için bir dönüm noktası sayılacak, yeni bir olaya daha şahitlik ettik. "Süper güç" ABD, New York'un sembol binalarından olan İkiz Kulelerin yerle bir olmasıyla sarsılıyordu. Canlı yayınlarda uçakların kulelere çarpma anı tekrar tekrar gösteriliyor; dönemin ABD başkanı Bush, bu saldırıları "medeniyetler çatışması" olarak nitelendiriyordu. 11 Eylül saldırılarını gerekçe gösteren ABD, tüm siyasetini "teröre karşı mücadele" kılıfıyla şekillendirecek, böylece işgallerini meşrulaştıracaktı. Müslüman coğrafyalarını kana bulayan ve dünyayı "İslamofobi" kavramıyla tanıştıran ABD, gerçekte "saldırıya" mı uğradı?

İdlib sonun başlangıcı mı?

İdlib sonun başlangıcı mı?

İdlib’de çanlar sadece siviller için çalmıyor, tehlikede olan, bugüne kadar emek verilmiş pek çok siyasi süreç ve ilişki var. Ama ya duyduğumuz ses çan sesi değilse, ya birbirine karşı konumlanmış iki rakibin birbirleriyle açıkça karşılaşma anını haber veriyorsa bu sesler?

2019 Fuat Sezgine vefa yılı

2019 Fuat Sezgin'e vefa yılı

Yaptığı çalışmalarla ezberleri bozarak dünyada çığır açan bir isimdi Prof. Dr. Fuat Sezgin. İslam Bilim Tarihine yaptığı katkılarla, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Bilimin dünyaya, İslam kültür ve medeniyetlerinden yayıldığını kanıtlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, geçtiğimiz günlerde 94 yaşında yaşama veda etti. Resmi Gazete'de bugün yayımlanan genelgede Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildiğini açıkladı.

Zorunlu eğitim gerçekten bir kitle imha silahı mı?

Zorunlu eğitim gerçekten bir "kitle imha silahı" mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sisteminde yaşanan sorunların aşılması için aldığı kararlara, ilk önce öğretmenlerin eğitimiyle başladı. Bu kapsamda ilk olarak ABD’de yılın öğretmeni seçilen Gatto’nun kaleme aldığı ve okulun ciddi bir biçimde eleştirildiği ‘Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı’ adlı kitabın okunmasına karar verdi. Kitap, okulların giderek endüstrinin bir kolu haline dönüştürüldüğünü ifade eden örnekler çerçevesinde ilerliyor. Peki, bu kitap tam olarak ne içeriyor, okulu bu denli eleştiren bir kitabın eğitime ne gibi bir faydası olur, inceliyoruz…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN