Arama

Gündem

Kıbrıs’ta neler oluyor?

Kıbrıs'ta neler oluyor?

Tam anlamıyla açıklığa kavuşturulamamış, muğlak kalmış meseleler üzerinden yıllar geçse de soğumaz, tekrar kanamaya başlar. Bu minvalde son günlerde Kıbrıs'ta askeri bir hareketlilik söz konusu. Pile Köyü'ne Kıbrıslı Türklerin ulaşımını kolaylaştıracağı düşünülen yol projesi BM askerleri tarafından engellendi. Peki, 25 yıllık yol projesi niçin engellenmek istendi? Bu olayın arka perdesinde neler dönüyor?

17 Ağustos depreminin ardındaki mimari ihmaller

17 Ağustos depreminin ardındaki mimari ihmaller

Anadolu, tarihi boyunca binlerce can kaybına yol açan pek çok depremle karşı karşıya kaldı. Şüphesiz bu depremlerin en yıkıcısı 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi oldu. Fazla miktarda can ve mal kaybına neden olan depremin odak noktasında Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan şehirler vardı. Peki, 17 Ağustos depreminin yıkıcılığını artıran mimari ihmaller nelerdi?

Aral Gölü nasıl kurudu?

Aral Gölü nasıl kurudu?

Kırk yıl kadar önce bir göl olan Aral, Sovyetler Birliği'nden kalan balıkçı tekneleri ve etrafında gezindiği develeriyle çöl halini aldı. Dünyanın dördüncü büyük gölüyken bu hale gelmesi insanlığı dehşete düşürdü. Adeta deniz olarak anılan Aral, eski haline döneceği günü bekliyor. Peki, Aral Gölü neden kurudu? Sizler için araştırdık...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN