Arama

Ünlü Yönetmenler

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Göç ve mülteci kavramları son yıllarda toplumun her kesimi tarafından kullanılmaya başlandı. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan günümüze dünyanın belki de en dramatik mülteci hareketi ile karşı karşıya geldi. Yüz binlerce insanın ölümü ve milyonlarca insanın da evlerini terk etmesine sebep olan Suriye Savaşı'nın ürettiği insani kriz ise artık yönetilmesi kolay olmayan boyutlara ulaştı. Batılı ülkeler dikenli tel örgülerle sorumluluktan kaçmaya devam ederken, Türkiye bulunduğu zor koşullara rağmen Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sizler için sanata ve edebiyata yansıyan mülteci ve göçmen olgusuyla ilgili 1 kitap 1 film listesi derledik.

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Kitap ve film ilişkisi bölünmez bir parçanın bütünleri gibidir. Bazı kitaplar vardır uyarlandıkları filmlerin gölgesinde kalır ve ismi ancak filmi ünlendikten sonra duyulur. Bazıları ise bu durumun tam tersi, kitaptaki heyecanı filme aktaramaz. Sizler için kitaplardan beyaz perdeye uyarlanmış ve büyük beğeni görmüş eserlerden bir kitap bir film listesi derledik.

Stanley Kubrick hakkında az bilinen 10 bilgi

Stanley Kubrick hakkında az bilinen 10 bilgi

Kubrick'in profesyonel bir satranç oyuncusu olduğunu ve okul hayatı boyunca son derece başarısız bir öğrenci olup üniversiteye gitmediğini biliyor muydunuz? Sizler için Kubrick hakkında az bilinen 10 bilgiyi derledik.

Son 20 yılın en iyi 10 filmi

Son 20 yılın en iyi 10 filmi

Sinema dünyasında gelişen teknoloji ile her geçen gün kalitesi artan filmler vizyona giriyor. Ancak bazıları var ki, sinemaseverler için vazgeçilmezler arasında yerini alıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde belirlenen en iyi yapımlardan 10 filmi sizler için derledik.

Eski İstanbul'u anlatan 8 film

Eski İstanbul'u anlatan 8 film

1970'li yıllarda vapurdan izlenen İstanbul manzarası dediğimizde hatıralarınızda neler canlanıyor? Ya da konusu, mekanları, mistik havası, kostümleri, boğaz gezintileri, replikleri ve dili ile tam bir İstanbul filmi desek, aklınıza hangisi gelir? Sizler için her karesi ayrı bir İstanbul fotoğrafı olan filmleri listeledik.

Dünya sinemasının en iyi 10 filmi

Dünya sinemasının en iyi 10 filmi

Dünya sineması, bir dilin konuşulduğu ülke dışında üretilen başka dildeki tüm filmleri tanımlamak için kullanılan bir terim olarak tanımlanır. Sinemayı yalnızca film, yönetmen ve oyuncular bütünü olarak görmek yerine, izleyicilerinden çalışanlarına dek herkesin birbiriyle kurduğu ilişkiler bütünü olarak da görmek gerekir. Bu kategoriye dair yapılan birçok anket ve araştırmalar sonucunda dünya sinemasının en iyileri arasına giren 10 filmi sizler için listeledik.

Marvel filmlerini hangi sıraya göre izlemek gerekiyor?

Marvel filmlerini hangi sıraya göre izlemek gerekiyor?

Avengers: Infinity War serisinin devamı olarak çekilen Avengers: Endgame, bir hafta dolmadan sinema tarihinin rekorlarını kırmaya başladı. Amerika'da 350 milyon dolar, dünyada ise 1.2 milyar dolar gibi bir açılışa imza atarak şimdiden tarihin en çok izlenen 40 filminden biri olmayı başardı. Peki, Avengers: Endgame'de yaşananları anlamak için, Marvel Sinematik Evreni'ndeki filmleri hangi sıraya göre izlemek gerekiyor? İşte Marvel filmleri kronolojik izleme listesi...

İstanbul’un yüz yıllık tarihini yansıtan 10 film

İstanbul’un yüz yıllık tarihini yansıtan 10 film

Sinemamızdaki ilk polisiye film çalışmasının ya da İstanbul'un Fethi'ni konu alan ilk sinema filminin hangisi olduğunu biliyor musunuz? Sizler için İstanbul'un yüz yıllık tarihini sinema perdesine yansıtan 10 filmi derledik.

Eğitim konusunda farkındalık oluşturacak 10 film

Eğitim konusunda farkındalık oluşturacak 10 film

Bazen bir film, bir kitap kadar farkındalık kazandırabilir. Bu nedenle eğitici özelliği olan filmler özellikle ebeveyn ve eğitimciler için önemli bir kaynaktır. Sizler için eğitim konusunda biraz da olsa farkındalık oluşturacak 10 filmi derledik.

Green Book filminin 3 ana ekseni

Green Book filminin 3 ana ekseni

Irkçılığın bu kadar güzel saklanması hem görünür olup hem ön planda olmamasının başarısı sanırım dünyaları farklı ve taban tabana zıt bu iki adamın çatışmasında yatıyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN