Arama

Ünlü Yönetmenler

Tabiatın kalbinden doğmuş filmler

Tabiatın kalbinden doğmuş filmler

Metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa dönüşü anlatan doğa filmleri, şehirden ve şehir hayatının sunduklarından sıkılan insanlar için bir kaçış niteliği taşır. Sizler için bu kaçışa bir nebze de olsa yardım edecek, yolun ya da yolcunun hikâyesi olan doğa filmlerini listeledik.

Görsel ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen 15 tarihi film

Görsel ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen 15 tarihi film

Griffith'in Amerika'nın ilk uzun metraj tarihi filmi, tartışmalı The Birth of a Nation (Bir Ulusun Doğuşu), kendinden önceki İtalyan epikleri Quo Vadis? ve Cabiria'dan derinden etkilenmişti. Görsel ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen bu filmler seyredenlere lüks ve tarihi yaşatıyordu.

Şiiri sinemanın merkezine yerleştiren filmler

Şiiri sinemanın merkezine yerleştiren filmler

Hayatın her alanında olduğu gibi sinemada da yerini alan şiir, izleyiciyi farklı dünyalara götüren bir kapı niteliği taşır. Şiirin, sinemada somut olarak yer aldığı birçok yapım mevcuttur. Şiirsel sinema dediğimiz bu yapımlarda ilk olarak akla gelenler Andrey Tarkovski, Abbas Kiarostami gibi önemli yönetmenlerdir. Sizler için uzun planlar, sakin bir dil ve soyut anlatımlar ile ön plana çıkan şiiri sinemanın merkezine yerleştiren yapımları listeledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN