Arama

Ünlü Yönetmenler

Ezber bozan Yeşilçam gerçekleri

Ezber bozan Yeşilçam gerçekleri

Türk sinemasının starlarından Ayhan Işık'ın sahilde güneşlenirken, güneş çarpması sonucu geçirdiği beyin kanamasıyla yaşamını yitirdiği anlatılır. Ancak Işık'ın yakın arkadaşı usta oyuncu Sadri Alışık'ın anlattıklarına göre gerçek bambaşka! Alışık, en yakın dostu için "Ayhan, öyle bilinçsizce güneşin altında yatıp komaya girecek adam değildi. Buna imkân ve ihtimal yoktur" demişti.

Çek yeni dalgası ustasını kaybetti

Çek yeni dalgası ustasını kaybetti

“Guguk Kuşu”, “Amadeus” ve “Hair” gibi birçok unutulmaz filmin yönetmenliğini yapan Milos Forman 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Denizaltının sessiz dünyası

Denizaltının sessiz dünyası

Sessiz Dünya ardında 129 televizyon belgeseli ve 50’den fazla kitap bırakan efsanevi okyanus bilimci Kaptan Jacques Cousteau’nun çektiği ve su altı dünyasını sinematograf bir şekilde gösteren ilk belgesel olma özelliğini taşıyor.

100. Yaşında Ingmar Bergman ve Güz Sonatı

100. Yaşında Ingmar Bergman ve Güz Sonatı

37. İstanbul Film Festivali’nde İstanbullu sinemaseverlerle yeniden buluşacak olan 1978 yapımı Autumn Sonata, Bergman’a ait en etkileyici filmlerinden biri olarak kendini göstermekte.

Safranlı zaman

Safranlı zaman

Türk belgesel sinemasının önemli isimlerinden Süha Arın tarafından 1976'da çekilen, Safranbolu'nun geleneksel konakları, han, hamam, köprü, cami, çeşme gibi tarihi yapıların koruma altına alınmasında büyük öneme sahip "Safranbolu'da Zaman" belgeseli, zaman temasının senaryoda kilit rol üstlenmesiyle, eserin özgün bir şekilde vücut bulmasını sağlamış.

Batının Türk ve Müslüman düşmanlığının propagandası dizi ve filmler!

Batı'nın Türk ve Müslüman düşmanlığının propagandası dizi ve filmler!

Avrupa’nın bazı sözde sanatçı kesimleri, her ne kadar hümanist bir yaklaşımla isimlerini ve yaptıkları işlerini dünyaya duyurmaya çalışsa da bilinçaltlarına yerleştirdikleri Türk düşmanlığını her buldukları fırsatta su yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Asırlardan beri süren bu Türk ve Türkiye karşıtlığı, medya vasıtasıyla propaganda aracına dönüştürülerek dizi ve filmlerde konu ediliyor. Bu sözde sanatçı kesimlerinin son marifeti ise ‘Collateral’ isimli dizide geçirilen Kırıkkale diyaloğu oldu…

Çanakkale’nin gizli kahramanı: Yüzbaşı Yusuf

Çanakkale’nin gizli kahramanı: Yüzbaşı Yusuf

Gelibolu Yarımadası’ndaki bütün savaşlarda görev alan Yüzbaşı Yusuf’un hayatı, mektupları vasıtasıyla belgesel oldu. Zaferin 103'üncü yıldönümünde yayınlanacak belgeselin yönetmeni Mesut Gengeç, “Geriye kalan 94 mektubundan yola çıkarak Çanakkale’nin gizli bir kahramanını anlattık” dedi.

Müşahede edilen “Yüzler ve Mekanlar”

Müşahede edilen “Yüzler ve Mekanlar”

Yüzler ve Mekanlar , 1928 doğumlu Fransız Yeni Dalgası’nın yaratıcılarından olan Agnès Varda ve 1983 doğumlu kısa film ve belgesel yönetmeni fotoğrafçı JR’ın beraber icra ettikleri belgesel olarak farklı dönemlere bir yanıyla aynı zamana ait birbirinden tamamen farklı iki sanatçının Fransa taşrasında çıktıkları yolculuğa odaklanıyor belki de bizi bu sergüzeşte davet ediyor.

SineBU’da bu ay

SineBU’da bu ay

SineBU’da mart boyunca programda olacak 11 film birbirlerinden farklı yöntemleri ve güçlü anlatıları ile öne çıkıyor.

Cannes’da “Koşu”

Cannes’da “Koşu”

Yalçın Konuk’un yazıp yönettiği “Koşu”(The Run) filmi, bu yıl gerçekleşecek olan Cannes Film Festivali’nin Short Film Corner’una (Kısa Film Köşesi) kabul edildi.

Anlam yapıcı değil anlam taşıyıcısı olan kadın

Anlam yapıcı değil anlam taşıyıcısı olan kadın

Kadının toplumdaki içerisindeki yeri zamanla gelişme gösterdikçe, sinemada kadın temsili de bununla beraber gelişti. Cinsel bir nesne olarak teşhir edilen kadın, erotik temaşanın ana motifi olarak filmlerin senaryolarını işgal etti.

Mirâciyye Saklı Miras  mirasçılarıyla

'Mirâciyye Saklı Miras'  mirasçılarıyla

18'inci yüzyılın başlarında vefat eden büyük bestekâr Nâyî Osman Dede’nin kaleme aldığı ve bestelediği Mirâciyye, Türk müziğinin başyapıtlarından birisi kabul edilir. Kurmaca belgesel, Raci’nin çocukluk, gençlik ve orta yaş dönemleri üzerinden dört ayrı hikâyeyle saklı miras Mirâciyye’nin peşine düşme serüvenini konu edinir.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN