Arama

Türk Sineması

Kemal Sunal’ın hayat verdiği unutulmaz karakterler

Kemal Sunal’ın hayat verdiği unutulmaz karakterler

Türk sinemasının unutulmaz siması ve kendisiyle özdeşleşen karakterleriyle izleyiciyi güldüren, güldürürken düşündüren bir isimdi Kemal Sunal. Hayatı boyunca rol aldığı, "Süt Kardeşler", "Sakar Şakir", "Tosun Paşa", "Salako", "Köyden İndim Şehire", "Çöpçüler Kralı" gibi filmler, Türk sinemasının en çok izlenen filmleri arasında yer aldı. Milyonları kendine hayran eden usta oyuncuyu unutulmaz karakterleri ile birlikte rahmetle anıyoruz...

Bilinmeyen yönleriyle Yeşilçam’ın ‘kötü adamı’ Erol Taş

Bilinmeyen yönleriyle Yeşilçam’ın ‘kötü adamı’ Erol Taş

Kolay değildi elbet “kötü adam” olmak, içinde yoksa eğer kötülük... Rol icabı dahi olsa kötü olmak, kötüyü oynamak imkânsızdı. O, zoru başardı. Yıllarca en kötü adamı oynadı; katildi, zalimdi, haindi hatta ahlaksız… Döven, öldüren; ancak iyiler kazansın diye ölen de hep oydu. Tüm bunlara rağmen aslında yüreğinde “kocaman bir iyilik” taşıyordu. Vefatının 20’inci yılında, bilinmeyen yönleriyle Erol Taş’ın yaşam öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz.

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’

Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biriydi Ara Güler. Deklanşörüyle görsel tarihe büyük katkılar sağlamış, önemli olaylara ve dönemlere tanıklık etmiş, objektifiyle her birini belgelemişti. Hem Türkiye'de hem de dünyada fotoğrafçılığa büyük katkılar sağlamış; kendinden sonra gelen birçok fotoğrafçı onun izinden gitmiş, onu örnek almıştı. Bizler usta duayeni daima "belgesel fotoğrafçı" olarak tanıdık; ancak onun tarihe katkısı çektiği karelerle sınırlı değil. Ara Güler, 1975 yılında bir belgesel filme imza atmış, tarihimize damga vuran Yavuz Zırhlısının sökümünü "Kahramanın Sonu" filmiyle anlatmıştı.

Boğaziçi Film Festivali yarışma filmleri açıklandı

Boğaziçi Film Festivali yarışma filmleri açıklandı

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Serdar Akar, Begüm Birgören, Andaç Haznedaroğlu, Ercan Mehmet Erdem ve Mehmet Aksın'dan oluşan festivalde, 10 uzun metraj, 10 kısa metraj kurmaca ve 8 kısa metraj belgesel film yarışacak.

Türk sinema tarihini değiştirecek belge

Türk sinema tarihini değiştirecek belge

1914'te çekilen Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı Türk sinemasının ilk filmi kabul edilir. Ama bu film 34 yıldır tartışmaların odağında. Kopyası kayıp olan, yıllardır çekilip çekilmediği tartışılan filmle ilgili akademisyen Doç. Dr. İ. Arda Odabaşı öyle bir belge buldu ki, yıllar süren tartışmaları bitirdi. Film çekilmiş ve sinemalarda gösterilmiş. Fakat bu belgede sinema tarihinin yeniden yazılmasına neden olacak yeni bilgiler de mevcut.

Yeşilçam'ın naif oyuncusu: Çolpan İlhan

Yeşilçam'ın naif oyuncusu: Çolpan İlhan

Tiyatro oyunları dışında bugüne kadar 300'e yakın filmde de rol alan Çolpan İlhan, 1997 yılında kurduğu "Sadri Alışık Kültür Merkezi"nin ardından Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanını aldı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN