Arama

Hadis

Salih amel hakkında 20 ayet

Salih amel hakkında 20 ayet

Yüce Allah'ın ve Resulü'nün rızasına uygun olan bütün işler, salih amel olarak adlandırılır. Hayırlı işlerin ise bir sınırı yoktur. Kul olma bilinciyle söylenen her hayırlı söz, Allah'ın hoşnutluğunu amaçlayan her iyi niyet birer salih ameldir. İnsanoğlunun yaratılış gayelerinden biridir. Kur'an-ı Kerim'de örnek olarak gösterilen salih insanlar ve ameller hakkında pek çok ayet bulunur.

Kadir Gecesi’nin hükmü nedir? Kadir Gecesi hakkında ayet ve hadisler...

Kadir Gecesi'nin hükmü nedir? Kadir Gecesi hakkında ayet ve hadisler...

Yüce Allah'ın bin aydan daha hayırlı olduğunu buyurduğu Kadir Gecesi, hidayet rehberi olan Kur'an-ı Kerim'in nazil olmaya başladığı, mağfiret kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği mübarek bir gündür. İslam aleminin en kıymetli gecesinde mümin gönüllere huzur ve esenlik vadedilir. Her yıl Ramazan'ın 27. günü idrak edilen bu mukaddes gün hakkında Peygamber Efendimiz şöyle buyurur: "Kadir Gecesi'ni Ramazan'ın son on günündeki tek gecelerde arayın." Gelin, Kadir Gecesi hakkında ayet ve hadislere daha yakından bakalım.

Dünyaya meyletmemek hakkında ayet ve hadisler

Dünyaya meyletmemek hakkında ayet ve hadisler

Hem Kur'an-ı Kerim'de hem de Peygamber Efendimizin hadislerinde dünya hayatının geçici olduğu, ebedi yurdun ahiret olduğu ve dünyaya meyletmemek gerektiği sık sık vurgulanmıştır. Allahü Teâla bu konuda "Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Âhiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi!" buyurmuştur. Dünyaya meyletmemek hakkında ayet ve hadisleri derledik.

Sadaka ile ilgili hadisler: Sadaka nasıl verilir?

Sadaka ile ilgili hadisler: Sadaka nasıl verilir?

Sadaka, Allah'ın rızasını ve hoşnutluğunu kazanmak amacıyla ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımları ifade eder. Kur'an-ı Kerim, kişinin elde ettiği malın kendi başarısına ait olmadığını, bunların gerçek sahibinin Allah olduğunu vurgulamış ve "imtihan" amacıyla bir lütuf, bir emanet olarak kişiye verildiğini hatırlatmıştır. Pek çok ayet ve hadis, müminlerin malında fakir ve ihtiyaç sahipleri için pay olduğundan bahsetmiştir. Zengin ya da fakir herkesin sadaka vermek ile yükümlüğü olduğunu bildiren Peygamberimizin sadaka ile ilgili hadislerini derledik.

Kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadisler

Kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadisler

Kanaat, elindekine razı olma, azla yetinme anlamına gelir. İnsan nefsi doyumsuzdur, elinin altında iki küp altını olsa dahi üçüncüsünü ister. Fakat Kur'an-ı Kerim'de, dünyaya karşı bu aşırı düşkünlük yerilir. Peygamber Efendimiz, İslam ile hidayete erip elindeki rızka kanaat getiren kişileri övgüyle anmıştır. Öyle ki, şöyle buyurmuşlardır: "Zenginlik mal çokluğu değil, göz tokluğudur." Sizler için kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadis-i şerifleri derledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN