Arama

Hadis

Yol gösterici 50 hadis

Yol gösterici 50 hadis

Kur'an'ı okumak, her Müslüman için bir sorumluluktur. Resulullah (sav) ''Yalnız şu iki kişiye gıpta edilir: Birisi, Kur'an öğrenip gece gündüz onunla amel eden kimse; diğeri de, Allah'ın kendisine verdiği malı gece gündüz Allah yolunda harcayan kimse.'' diye buyurmuştur. Peki, Peygamber efendimiz (sav) ihtiyaçtan fazlasını infak etmek hakkında ne demiştir? Ya da sadakanın mahiyeti hakkında bizlere ne öğütlemiştir? Sizler için, yol gösterici 50 hadisi derledik.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamber Efendimize ilk iman eden ve cennetle müjdelenen, Uhud'da yirmiden fazla yara alan sahabenin kim olduğunu biliyor musunuz? Peki ya bu sahabenin, vefatında Resul-i Ekrem'i kabre indiren dört kişiden biri olduğunu? Fikriyat olarak 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde "Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur!" buyurmuştu. Peki, babasının "ahir zamanda gelecek olan peygambere iman edin" vasiyetine uymayan ve Peygamberimizi hicveden şiirler yazan Ka'b bin Züheyr'in nasıl Müslüman olduğunu biliyor musunuz? Ya da Resul-i Ekrem Efendimizin, hangi olayın ardından hırkasını ona hediye ettiğini? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 rivayet, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 rivayet, 1 sahabe

Peygamberimiz bir hadisinde "Her şeyin bir zekatı vardır. Bedenin zekatı da oruçtur… Oruç sabrın yarısıdır" buyurmuştu. Peki, Hz. Aişe'nin bir kadının "cennetle müjdelenmesine bir hurma tanesinin vesile olduğunu" rivayet ettiği olay neydi? İslam tarihinde şehitlik mertebesine erişen ilk kadın Hz. Sümeyye'nin, Müslüman olduğu için ağır işkenceler gördüğünü biliyor muydunuz? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 rivayet ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde orucun bir kalkan olduğunu söylemiş ve "Oruçlu, saygısızlık yapmasın, kötü konuşmasın. Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa, iki defa 'Ben oruçluyum' desin…" buyurmuştu. Peki, Resul-i Ekrem Efendimizin "kıyamette bu nimetlerden sorguya çekileceksiniz" dediği şey neydi? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 kavram ve 1 kıssayı sizlerle buluşturuyoruz.

Peygamber Efendimiz Müslüman’ı neden hurma ağacına benzetti?

Peygamber Efendimiz Müslüman’ı neden hurma ağacına benzetti?

Ramazan denilince aklımıza ilk gelen şeylerden biri de sahur ve iftar sofralarımızın vazgeçilmezi olan hurma. Vücuda birçok fayda sağlayan hurma, düzenli tüketildiğinde birçok hastalığı önlüyor. Peki, verdiği meyvelerle insan sağlığına bu denli katkıda bulunan hurma ağacının Peygamberimiz tarafından "Müslüman"a benzetildiğini biliyor muydunuz? Fikriyat olarak, Peygamber Efendimizin hurma ağacı ile ilgili bu rivayetini sizlerle buluşturuyoruz.

40 hadiste Ramazan

40 hadiste Ramazan

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, "Allahım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!" diye dua ederdi. Allah, bu ayda oruç tutmayı farz kılmış, Peygamber Efendimiz, Allah'a inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kimsenin geçmiş günahlarının bağışlanacağını müjdelemişti. Resul-i Ekrem Efendimizin Ramazan hakkındaki 40 hadisini siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Sade yaşamaya dair 25 hadis

Sade yaşamaya dair 25 hadis

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), sade bir yaşam sürer, çevresindekilere daima sade olmalarını öğütlerdi. Kendisinin yanında dünyadan bahseden ashabına Resulullah (sav), "İşitmiyor musunuz? Sade yaşamak imandandır" buyururdu. Öyle ki, Hz. Enes'in (ra) rivayetine göre, vefatına kadar donatılmış bir sofrada yemek dahi yememişti. Hadis ve fıkıh alimi İmam Nevevi'nin, biz Müslümanlara miras bıraktığı Riyazü's Salihin adlı eserinden, Peygamber Efendimizin (sav) "sade yaşamak" hakkındaki 25 hadisini sizler için derledik.

Çocuklar hakkında 40 hadis

Çocuklar hakkında 40 hadis

Kuşu ölen bir çocuğa taziyeye giden bir peygamberin ümmetiyiz. Resul-i Ekrem Efendimiz, çocuklara daima önem verir, çevresindekilere yarının yetişkinleri olan çocuklara karşı nasıl davranılması gerektiğini öğütlerdi. Öyle ki, "Sana iyi davranmaları senin çocukların üzerindeki hakkındır. Aynı şekilde çocuklar arasında adil davranman da onların senin üzerindeki hakkıdır" buyurmuştu. Peki, Peygamber Efendimiz hadislerinde çocuklarla ilgili ne söylemiştir? Çocuklara dair ne buyurmuştur? İslam'da çocuk eğitimine dair hadisler nelerdir? Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından Hz. Peygamber'in çocuklar ile ilgili 40 hadis-i şerifi sizler için derledik.

Hac ve umre'nin önemi hakkında 40 hadis

Hac ve umre'nin önemi hakkında 40 hadis

İnsanlar için kurulan ilk ibadet evi, Mekke'de rahmet ve hidayet kaynağı Kabe'dir. İslam'ın beş şartından biri olan haca imkan bulabilen Müslümanın gitmesi farzdır. O halde, hac ve umreye ehemmiyet vermek ve ona büyük bir azimle devam etmek son derece önemlidir. Peki, hadislerde hac ve umrenin önemi hakkında ne söylenir? Sizler için Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından birlikte hac ve umrenin önemi hakkında 40 hadisini derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN