Arama

Hadis

Edep ile ilgili 20 hadis

Edep ile ilgili 20 hadis

Edep olmadan manevi olarak mertebe kazanabilmek mümkün değildir. Edep olmadan ne imanın ne ibadetlerin ne de hizmetlerin tadına varılabilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, ashabına edep ile ilgili pek çok uyarıda bulunmuş; hadis-i şeriflerde hayâ, sır saklamak, güler yüz göstermek ve güzel söz söylemek gibi davranışların iyi davranışlar olduğunu ve hayra ulaştıracağını söylemiştir. Edep ile ilgili hadisleri derledik.

Zikir ile ilgili hadisler

Zikir ile ilgili hadisler

İnsanlar hayatları boyunca, üstesinden gelemeyecekleri birçok durumla karşılaşıp, keder, sıkıntı ve ümitsizliklere maruz kalır. Fakat "Biliniz ki kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur" ayet-i kerimesinin gereğince Müslümanlar yüce Allah'ı zikretmekle huzur bulur. Allah'ı anıp O'na gönülden ibadet etmek anlamına gelen zikirle ilgili hadisleri sizler için derledik.

Aile hayatıyla ilgili ufuk açan 35 hadis

Aile hayatıyla ilgili ufuk açan 35 hadis

Sağlıklı bir aile hayatının nasıl olması gerektiği, aile içi ilişkilerin nasıl kurulmasının gerektiği gibi birtakım sorular, her dönemde ortaya çıkar. Hayatın her alanında olduğu gibi aile konusunda ve aile içi ilişkilerde de Hz. Peygamber'in davranış şekilleri, Müslümanlara rehberlik eder. Kültürümüzde 'Allah'ın emriyle ve peygamberin kavliyle' ilkesiyle temeli atılan ailenin sağlam temeller üzerinde devam edebilmesi için insanların, Hz. Peygamber'in aile hayatını öğrenmesiyle mümkün olur. Bu konuda Allah'ın evrensel emirleri, Hz. Peygamber'in hayatında pratiğe dönüşerek insanlar canlı modeller oluşturur. Peki, Hz. Peygamberimizin aile bireylerine karşı tutumu nasıldı? Sizler için Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından Hz. Peygamber'in aile hayatıyla ilgili 35 hadisini derledik.

Selamlaşma adabı ile ilgili ayet ve hadisler

Selamlaşma adabı ile ilgili ayet ve hadisler

İslam'ın Müslümanlar arasında kurmak istediği muhabbete aracı olan güzel davranışlardan biri de selamlaşmaktır. Hem Kur'an-ı Kerim'in bazı ayetlerinde hem de hadis-i şeriflerde selamlaşmanın önemi sık sık vurgulanmıştır. Peygamber Efendimiz bir hadisinde selamlaşmak ile ilgili olarak "İnsanların Allah nezdinde en hayırlısı, önce selam verenleridir" buyurmuştur. Peki, İslam'a göre selamlaşma adabı nasıl olmalıdır? Büyük ve küçük arasındaki, az veya çok bir topluluk arasındaki; Müslüman ve Hristiyan ya da Yahudi arasındaki selam hangi sözle gerçekleştirilmelidir?

En güvenilir hadislerin derlendiği kaynak: Kütüb-i Sitte

En güvenilir hadislerin derlendiği kaynak: Kütüb-i Sitte

Kütüb-i Sitte, hadislerin büyük bir kısmını ve genellikle güvenilir olanlarını ihtiva eden altı hadis kitabından oluşur. Kur'an'dan sonra başvurulan ilk kaynak olan hadislerin derlendiği bu kitap, pek çok hadis-i şerifi konularla tasnif edilmiş şekilde aktarır. Kütüb-i Sitte'de en güvenilir kaynak olarak Buhari ve Müslim'in derlediği eserler görülmüş, bunlara "Sahihayn" adı verilmiştir. Peki, bu iki eserden sonra en güvenilir kaynak hangisidir?

Giyim kuşam adabı ile ilgili hadisler

Giyim kuşam adabı ile ilgili hadisler

Giyinmek, insanoğlu için yeme içme ne kadar zaruri bir ihtiyaçtır. Vücut ancak giyim kuşam yoluyla harici tesirlerden korunur, ayıplardan kurtulur ve güzelliğini kemale erdirir. Toplum içinde güzel bir görünüme sahip olmak da son derece önemlidir. Peygamber Efendimiz, pek çok hadis-i şerifinde giyim kuşam adabı ile ilgili ümmete tavsiyelerden bulunmuş "Allah, nimetinin izinin kulunun üzerinde görülmesinden hoşlanır" buyurmuştur. Giyim kuşam adabı ile ilgili hadisleri derledik.

Yeme içme adabı ile ilgili 20 hadis

Yeme içme adabı ile ilgili 20 hadis

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, hayatın pek çok alanında olduğu gibi yeme içme adabı konusunda da insanlığa daima örnek olmuş, sofrada uyulması gereken kuralları ashabına söylemiştir. Bir şey yerken veya içerken besmele çekmenin öneminin altını çizmiş, besmele çekmeyi unutmamız durumunda söylememiz gerekenleri aktarmıştır. Sağ elle yemeyi ve içmeyi öğütlemiş, sofralarımızın bereketli olması için tavsiyelerde bulunmuştur. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizden yeme içme adabı ile ilgili 20 hadisi derledik.

Cömertlikle ilgili ayet ve hadisler

Cömertlikle ilgili ayet ve hadisler

Allah'ın ihsan ettiği nimetleri yine O'nun rızası yolunda infak etmek, Rabbimize olan şükran duygularımızı ifade etmenin en güzel yoludur. Nefsi cimrilik ve israftan kurtararak, malı Allah yolunda infak edebilmek, muhtaç olanları ikram ve ihsanlarla sevindirebilmek oldukça önemlidir. İslam, Allah yolunda harcananların bizlere geri döndüğünü ve cömert olmamız gerektiğini bizlere öğütler. Cömertlikle ilgili ayet ve hadisleri derledik.

İslam'ın temizliğe verdiği önem

İslam'ın temizliğe verdiği önem

Temizlik, sağlıklı bir hayatın ve mümini kötülükten alıkoyan namaz gibi kıymetli bir ibadetin ön şartıdır. Yeryüzündeki bütün canlılar, fıtratları gereği temiz olmaya çalışır. Ancak temizlik hususunda insanoğlunun bütün canlılar içinde ayrı bir yeri ve sorumluluğu vardır. Peki, İslam temizlik konusunda bize ne öğütler? İşte hadis ve ayetler ışığında temizliğin önemi…

Hadis ilmi ve terimleri

Hadis ilmi ve terimleri

Hadis, Peygamberimizin sözlerini, fiillerini ve tasviplerini ifade eden terimdir. Varlığını Hz. Peygamber'den alır. Resûl-i Ekrem'in etrafında adeta onun bütün söz ve davranışlarını yakın takibe alan, onları hayatlarına tatbik ederek hafızalarına nakşeden sahabileri, onun sünnetini sonraki kuşaklara bizzat taşıyanlar olmuşlardır. Fakat unutmamak gerekir ki, hadisleri sağlıklı bir şekilde anlamak için birtakım terimleri de doğru öğrenmek gereklidir. İşte hadis ilmini doğru kavramak için bilinmesi gereken 30 terim...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN