Arama

Hadis

Anne baba hakkı ile ilgili 25 hadis

Anne baba hakkı ile ilgili 25 hadis

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, anne baba hakkının önemini çok defa müminlere anlatmış; bu doğrultuda sorulan sorulara daima akrabalık ilişkilerinin sürdürülmesi gerektiğini söyleyerek cevap vermiştir. Bir hadis-i şerifinde “Ya Resulullah, iyi davranmaya en çok layık olan kimdir?” sorusuna “Annen, annen, annen; sonra baban, sonra sırasıyla yakın akrabalarındır” buyurmuştur. Anne baba hakkı ve akrabalık ilişkileri ile ilgili 25 hadisi sizler için derledik.

Sabır nedir? Sabırla ilgili ayetler… 📌

Sabır nedir? Sabırla ilgili ayetler… 📌

Yaşadığımız dünya her geçen gün zorlaşmaya devam ederken, zorluklara karşı gösterilmesi gereken müsamaha da gittikçe azalıyor. Bilinmiyor ki, bir zorluk varsa, sabır gösterildiği müddetçe kolaylığı da elbette vardır. Çünkü sabır, gelen sıkıntı karşısında katlanmak değildir, gelen sıkıntıya göğüs germektir ve ahlakımızın olgunlaşması için gerekli olan en önemli prensiplerdendir. Bu nedenle sabır İslam'dan edebiyata; ayet, hadis ve mısralarda yerini almıştır. İşte sabrın önemini anlatan ayet ve hadislerden, edebiyata uzanan 20 alıntı...

İslam, kadınlar hakkında erkeklere ne buyuruyor?

İslam, kadınlar hakkında erkeklere ne buyuruyor?

Yeryüzünde Allah'ın yarattığı ilk insan Hz. Âdem'den bu yana kadınlar, tarihin birçok kırılma noktasında ön plana çıkarak insanlığın yolunu aydınlattılar. Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde kadının önemine sıklıkla değinilir. Allah'ın Resulü, "Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah'tan korkunuz! Zira siz onları Allah'ın bir emaneti olarak aldınız" buyurur. Peki, bugünlerde şiddet ve cinayet olayları ile sıkça konuştuğumuz pek çok kavrama İslam nasıl yaklaşıyor? İslam, kadınlar hakkında erkeklere ne buyuruyor?

Yolculuk hakkında 25 hadis

Yolculuk hakkında 25 hadis

Peygamber Efendimiz "Eğer insanlar, yalnız başına yolculuk yapmanın sakıncalarını benim kadar bilmiş olsalardı, kimse geceleyin tek başına yola çıkmazdı" diye buyurmuştur. Peki, Peygamberimiz yolculuğa hangi gün çıkmayı tercih ederdi? Yolculukta neden kafileyi en geriden takip ederdi? Yola çıkarken okunacak dua hangisidir ve Resul-i Ekrem Efendimiz nasıl dua ederdi? Peygamber Efendimizin yolculuk hakkındaki 25 hadisini sizler için derledik.

Kötülük nedir? Kötülükle ilgili hadisler...

Kötülük nedir? Kötülükle ilgili hadisler...

Günümüzde artık kötülüğe kötülükle karşılık vermek gerektiği bilinci hakim. İnsani ve ilahi olanın artık pek önemsenmediği bir dönemin içindeyiz. Ne yazık ki bir canlının ölümüne sebep olup, hiç üzülmeyen bir neslin yetişmesine neden olan; diğerkamlığın yerini bencilliğin, anlayışın yerini katı yargılamaların ve affetmenin yerini ise intikam heveslerinin kuşattığı bir imtihanla karşı karşıyayız. Peki normalleştirilmeye çalışılan kavram kötülük, tam olarak nedir? İslam kötülük hakkında ne gibi öğütler vermiştir? En önemlisi kötülük kimin yanına kalır? Sizler için hadislerden yola çıkarak, yazarların görüşlerine değinerek kötülük kavramı hakkındaki detayları araştırdık.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde "Sahura kalkın. Çünkü sahurda bereket vardır" buyurmuştu. Peki, ilk müminlerden biri olan Mus'ab bin Umeyr'in ailesinin karşı çıkmasına rağmen nasıl Müslüman olduğunu biliyor musunuz? Ya da tüm zenginliğini geride bırakan Mus'ab'ın, şehit olduğunda üzerinde yoksul bir kıyafet olduğunu? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in bir hadisinde cennetteki Reyyan kapısı ile ilgili olarak "Oruç tutanlar o kapıdan çağrılacaklardır. Kim oruç tutanlardan ise o kapıdan Cennete girecektir. Kim de o kapıdan girerse ebedi olarak susuzluk çekmeyecektir" buyurduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, Resulullah'ın hangi sahabe için "Anam babam sana feda olsun" dediğini? Fikriyat olarak 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizler için derledik.

Sabır hakkında yol gösterici 10 hadis

Sabır hakkında yol gösterici 10 hadis

Müslüman toplumların kültürlerinin şekillenmesinde ve hayat tarzlarının oluşmasında hiç kuşkusuz en önemli etki ve katkıyı Kur'an-ı Kerîm ve Hz. Peygamber'in hadisleri sağlar. Peki, Peygamber efendimiz sabır hakkında ne demiştir? Kimler cenneti kazanabilir? Sizler için, Riyâzu's Sâlihîn kitabından sabır hakkında yol gösterici 10 hadisi derledik.

Yol gösterici 50 hadis

Yol gösterici 50 hadis

Kur'an'ı okumak, her Müslüman için bir sorumluluktur. Resulullah (sav) ''Yalnız şu iki kişiye gıpta edilir: Birisi, Kur'an öğrenip gece gündüz onunla amel eden kimse; diğeri de, Allah'ın kendisine verdiği malı gece gündüz Allah yolunda harcayan kimse.'' diye buyurmuştur. Peki, Peygamber efendimiz (sav) ihtiyaçtan fazlasını infak etmek hakkında ne demiştir? Ya da sadakanın mahiyeti hakkında bizlere ne öğütlemiştir? Sizler için, yol gösterici 50 hadisi derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN