Arama

Hadis

Kurban ile ilgili ayet ve hadisler

Kurban ile ilgili ayet ve hadisler

Yüce dinimiz İslam, insanı yaratıcısına yakınlaştırmak, O'na ulaştırmak, Allah ile kulu arasındaki bağı sağlamlaştırmak gibi maksatlarla çeşitli ibadetleri meşru kılmıştır ki namaz, oruç, hac, zekat ve kurban ibadeti de bunlardan bazılarıdır. Allah'a yakın olmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, Allah rızasını kazanmak amacı ve ibadet niyetiyle belirli vakitte, belirli nitelikleri taşıyan hayvanı usulünce kesmek demektir. Peygamberimiz (sav) kurbanı "Hz. İbrâhim'in sünneti" olarak nitelendirmiştir.

Vasiyet ile ilgili ayet ve hadisler

Vasiyet ile ilgili ayet ve hadisler

Sözlükte "bitiştirmek, bağlamak; önermek" anlamlarına gelen vasiyet, fıkıhta kişinin, malını ölüm sonrasına bağlayarak bir şahsa veya hayır kurumuna bırakmasını ifade eder. Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde yer alan vasiyet kavramının İslam'da çeşitli şekillerde karşılığı vardır. Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de ölüm yaklaştığı zaman bir kişinin vasiyette bulunmasını farz kılmıştır. Peygamber Efendimiz de Müslümanların vasiyetlerini sağlıklı günlerinde hazırlamalarını öğütlemiştir. İşte vasiyet ile ilgili ayet ve hadisler…

Mescid adabı ile ilgili hadisler

Mescid adabı ile ilgili hadisler

Mescidler, Müslümanlar için secde edilen yer, namazgah yani namaz yerleridir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, yeryüzünün bütün Müslümanlar için bir mescit olduğunu ve Allah nazarında her yerin bir olduğunu belirtmiştir. Mescidlerin temiz tutulması gerektiğini, dünyaya ait birtakım meselelerin mescidlerde konuşulmamasını öğütlemiş; vakit namazlarını mescidlerde cemaatle kılmanın önemine değinmiştir. Mescid adabı ile ilgili hadisleri derledik.

20 hadisle İslam'da yardımlaşma ve dayanışma

20 hadisle İslam'da "yardımlaşma ve dayanışma"

İslam aleminin heyecan ve coşkuyla beklediği mübarek bir bayramı daha karşılamak üzereyiz. Bu Kurban Bayramı'nda da yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemek için seferber olacağız. Biliyoruz ki İslam bir yardımlaşma dini; yardım anlayışı da özünde fedakarlık barındıran önemli kavramlardan biri… Peygamber Efendimiz hadislerinde maddi ve manevi yardımın insan hayatındaki önemine dikkat çekerek bizleri bilgilendirmiştir. Kurban Bayramı öncesinde yardımlaşma ve dayanışma ruhumuzu tazelemek adına 20 hadis-i şerif derledik.

Ayet ve hadisler ışığında Müslümanlar arasında hukuk

Ayet ve hadisler ışığında Müslümanlar arasında hukuk

İslam'ın ortaya koyduğu adalet ve müminler arasındaki kardeşlik hukuku oldukça önemlidir. Fakat ne yazık ki günümüzde bireyselleşmeyle beraber gelen kişisel menfaatler, Müslümanlar arasında hukuku, birlikte yaşama ahlakını bir kenara bırakmasına neden oluyor. Şüphesiz ayet ve hadisler, bu sorunların aydınlatılmasını ve bir çözüme kavuşmasını sağlar. Peki, Hz. Peygamber (sav), Müslümanların birbirine karşı nasıl davranması gerektiğini tavsiye eder?

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud, İslam tarihinin en önemli muhaddislerinden biridir. Hadis öğrenmeye küçük yaşlarda başlamış, 18 yaşındayken yola çıkarak ilim merkezi olan pek çok şehre gitmiş ve dönemin en ünlü hadis alimlerinden eğitim almıştı. 300'e yakın hocadan hadis öğrenen Ebu Davud, Kütüb-i Sitte'den biri olan hadis kitabı Es Sünen'i 40 yaşına varmadan kaleme almış; başta oğlu olmak üzere pek çok hadis alimi yetiştirmişti. 100 bin hadisi rahatlıkla müzakere edebildiği söylenen Ebu Davud, ilim konusunda kimseye müsamaha göstermezdi. Peki, Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen'i nasıl kaleme aldı? İyi bir Müslüman olmak isteyene 'kafi' dediği dört hadis neydi?

Hadislerin ışığında İslam'da rüya kavramı

Hadislerin ışığında İslam'da rüya kavramı

Rüya, Allah'ın en güzel şekilde yarattığını beyan ettiği insanın, üzerindeki sır perdesi henüz açılmamış gizemli bir dünyasıdır. Rüyalar hakkında hepimizin belli başlı muammaları vardır. Peki, yüce dinimiz İslam, rüyalarla ilgili neler söyler? Kaç çeşit rüya vardır, hadislerde rüyalardan nasıl bahsedilir? Rüya tabiri aslında ne demektir? İşte hadislerin ışığında İslam'da rüya kavramı…

İsraf nedir, çeşitleri nelerdir? İsraf ile ilgili ayet ve hadisler....

İsraf nedir, çeşitleri nelerdir? İsraf ile ilgili ayet ve hadisler....

İsraf, kelime anlamı olarak bakıldığında sadece yeme-içmede değil, her konuda haddi aşmak, saçıp savurmak ve sorumsuzca davranmak manasına gelir. Dolayısıyla israfı sadece çok yemek anlamında algılamak, bu kavramın ihtiva ettiği derin manalara haksızlık olur. Nitekim insan kendini de israf eder. İnsanın günahlara dalması, Peygamberlere uymaması, onların kılavuzluğunu reddetmesi de israftır. Tüm Müslümanların bu nedenle israf konusuna özellikle dikkat etmesi gerekir. Peki, israf nedir, kaç çeşit israf vardır? İsraf ile ilgili ayet ve hadisleri sizler için derledik.

Ayet ve hadislerle İslam'da 'ümmet' kavramı

Ayet ve hadislerle İslam'da 'ümmet' kavramı

Ümmet, "kendilerine peygamber gönderilmiş topluluk, kavim, her kabileden bir grup insan, her canlı cinsi, bütün iyilikleri şahsında toplamış kişi veya kendisine uyulan önder" anlamlarına gelen bir kelimedir. Literatürde ümmet kelimesine verilen birçok anlam büyük oranda Kur'an'da ve hadis rivayetlerinde yer almaktadır. İşte ayet ve hadislerin ışığında İslam'da 'ümmet' kavramı…

Güzel ahlak ile ilgili 25 hadis

Güzel ahlak ile ilgili 25 hadis

Güzel ahlak, güler yüz, iyi ve güzel şeyleri yaygınlaştırmak ve başkalarına rahatsızlık vermekten kaçınmaktır. Nitekim Peygamber Efendimiz "Kıyamet gününde mümin kulun (amel) terazisinde güzel ahlaktan daha ağır gelecek bir şey yoktur. Allah, söz ve fiilleri çirkin kimselere öfkelenir" buyurmuş ve Müslümanları güzel ahlaklı olmaya davet etmiştir. Güzel ahlak ile ilgili 25 hadisi derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN