Arama

Hadis

Dört halifenin naklettiği hadis-i şerifler: Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali'nin rivayet ettiği hadisler

Dört halifenin naklettiği hadis-i şerifler: Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali'nin rivayet ettiği hadisler

Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve Hz. Osman, ilk Müslümanlardan olmuş; Hz. Ömer ise Resul-i Ekrem'i öldürmek amacıyla çıktığı yolda duyduğu bir ayet-i kerimenin üzerine İslam ile şereflenmişti. Peygamberimizin en yakınlarından olan, pek çok olayda onunla sırt sırta mücadele veren ve her türlü desteği sağlayan bu dört sahabi, Müslümanlara yol gösterme konusunda daima öncü oldular. Resulullah'ın vefatının ardından Müslümanların liderleri olan dört halife, aynı zamanda Hulefa-i Raşidin olarak anıldı. Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali'nin rivayet ettiği hadisler...

Peygamber Efendimizin sofra adabı ile ilgili 20 hadisi

Peygamber Efendimizin sofra adabı ile ilgili 20 hadisi

İslam, Müslümanların bütün hayatını, Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şerifler ışığında şekillendirir. Müminler arasındaki bağın kuvvetlenmesi ancak İslami adaba uygun yaşamakla sağlanır. Arzulanan beraberlik ise Hz. Peygamberin yaşayışını örnek almakla mümkündür. Peygamber Efendimizin günlük yaşayışıyla ilgili rivayet edilen hadislerden çoğu, yeme-içme ve sofra adabına dairdir. Allah Resulü, her işte olduğu gibi yemeğe de besmele ile başlanmasını ve sağ elle tabağın önünden yenmesini istemiştir. Sizler için Peygamber Efendimizin sofra adabı ile ilgili 20 hadisini derledik.

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud, İslam tarihinin en önemli muhaddislerinden biridir. Hadis öğrenmeye küçük yaşlarda başlamış, 18 yaşındayken yola çıkarak ilim merkezi olan pek çok şehre gitmiş ve dönemin en ünlü hadis alimlerinden eğitim almıştı. 300'e yakın hocadan hadis öğrenen Ebu Davud, Kütüb-i Sitte'den biri olan hadis kitabı Es Sünen'i 40 yaşına varmadan kaleme almış; başta oğlu olmak üzere pek çok hadis alimi yetiştirmişti. 100 bin hadisi rahatlıkla müzakere edebildiği söylenen Ebu Davud, ilim konusunda kimseye müsamaha göstermezdi. Peki, Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen'i nasıl kaleme aldı? İyi bir Müslüman olmak isteyene 'kafi' dediği dört hadis neydi?

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde orucun bir kalkan olduğunu söylemiş ve "Oruçlu, saygısızlık yapmasın, kötü konuşmasın. Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa, iki defa 'Ben oruçluyum' desin…" buyurmuştu. Peki, Resul-i Ekrem Efendimizin "kıyamette bu nimetlerden sorguya çekileceksiniz" dediği şey neydi? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 kavram ve 1 kıssayı sizlerle buluşturuyoruz.

Sadaka ile ilgili hadisler: Sadaka nasıl verilir?

Sadaka ile ilgili hadisler: Sadaka nasıl verilir?

Sadaka, Allah'ın rızasını ve hoşnutluğunu kazanmak amacıyla ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımları ifade eder. Kur'an-ı Kerim, kişinin elde ettiği malın kendi başarısına ait olmadığını, bunların gerçek sahibinin Allah olduğunu vurgulamış ve "imtihan" amacıyla bir lütuf, bir emanet olarak kişiye verildiğini hatırlatmıştır. Pek çok ayet ve hadis, müminlerin malında fakir ve ihtiyaç sahipleri için pay olduğundan bahsetmiştir. Zengin ya da fakir herkesin sadaka vermek ile yükümlüğü olduğunu bildiren Peygamberimizin sadaka ile ilgili hadislerini derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN