Arama

Hadis

Ayet ve hadisler ışığında Müslümanlar arasında hukuk

Ayet ve hadisler ışığında Müslümanlar arasında hukuk

İslam'ın ortaya koyduğu adalet ve müminler arasındaki kardeşlik hukuku oldukça önemlidir. Fakat ne yazık ki günümüzde bireyselleşmeyle beraber gelen kişisel menfaatler, Müslümanlar arasında hukuku, birlikte yaşama ahlakını bir kenara bırakmasına neden oluyor. Şüphesiz ayet ve hadisler, bu sorunların aydınlatılmasını ve bir çözüme kavuşmasını sağlar. Peki, Hz. Peygamber (sav), Müslümanların birbirine karşı nasıl davranması gerektiğini tavsiye eder?

Dua etmenin önemi ile ilgili 35 hadis-i şerif

Dua etmenin önemi ile ilgili 35 hadis-i şerif

İbadetin özü olan dua, Müslümanlar için bir sığınak, belalara karşı bir zırh, musibetlere karşı Allah'ın rahmetinin kapısıdır. Her ibadetin belli bir vakti olduğu gibi, dua etmenin de bazı incelikleri ve vakitleri vardır. Allah Teâlâ, keder sıkıntı ve ümitsizliklere karşı "De ki: Ondan ve bütün sıkıntılardan sizi Allah kurtarır" ayeti ile insanların duaya yönelmelerini buyurmuştur. Peki, dua etmenin incelikleri nelerdir? Peygamber Efendimiz nasıl dua ederdi? Hangi dualar kabul olur? Dua etmenin önemi ile ilgili 35 hadis-i şerifi derledik.

En çok hadis rivayet eden sahabeler

En çok hadis rivayet eden sahabeler

Varlığını Hz. Peygamber'den alan hadis, O'nun söz ve davranışlarını içerir. Sahabeler, nebevi kaynaktan gelen her bilgiyi büyük ciddiyet ve dikkatle dinledi, sözlerini hafızalarına nakşetti. Öyle ki Resulullah'ın lafızlarını en iyi şekilde tespit edebilmek için hayatlarını buna adadılar. Sizler için rivayet ettikleri hadisleri gelecek nesillere aktararak İslam'a büyük hizmette bulunan sahabeleri derledik.

Peygamber Efendimiz namazlardan sonra nasıl dua ederdi?

Peygamber Efendimiz namazlardan sonra nasıl dua ederdi?

İslam'ın iki temel kaynağı vardır: Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hadisleri. Allah Resulü'nün (sav) hayata dair tavsiyelerini bilmek, günlük yaşantısı hakkında bilgi sahibi olmak, müminler için elzemdir. Peki, Peygamber Efendimiz (sav) namazlardan sonra nasıl dua ederdi? Bir meclisten kalkarken hangi dua edilmeli? Gelin, Peygamberimizin yaptığı ve ashabına öğrettiği dualara daha yakından bakalım.

Zulüm ile ilgili ayet ve hadisler

Zulüm ile ilgili ayet ve hadisler

Kur'an'ın üzerinde en çok durduğu kavramlardan biri şüphesiz zulümdür. Zulüm ve türevleri Kur'an'da üç yüze yakın yerde geçer; bize, zalimlerin/zulmedenlerin cezasız kalmayacaklarını haber verir. Zalimlerin hiçbir yardımcısı bulunmadığı gibi bunlara meyledenlerin de azaba çarptırılacağı ve Allah tarafından kendilerine yardım edilmeyeceği de açıkça belirtilmektedir. Yüce Rabbimiz, zulmün her türlüsünü haram kılarak; "Zalimlerin hiçbir dostu ve sözü dinlenecek şefaatçısı yoktur." buyurur. Sizler için zulüm ile ilgili ayet ve hadisleri derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN