Arama

Hadis

Kimsesizleri himaye etme ile ilgili ayet ve hadisler

Kimsesizleri himaye etme ile ilgili ayet ve hadisler

İslam yardımlaşma, birbirinin derdiyle hemhal olma dinidir. Öyle ki Peygamber Efendimiz, Müslümanları birbirini gözetmek hususunda vücudun azalarına benzetir. Bundan dolayı Kur'an-ı Kerim ve hadislerde, tüm canlılara karşı merhametli olunması, ihtiyaç sahiplerinin korunup gözetilmesi öğütlenir. Muhtaçların gönüllerinin hoş tutulması, yetimlere, kız çocuklarına ve zayıflara şefkat göstererek himaye etmek emredilir. Sizler için kimsesizleri, muhtaçları himaye etme ile ilgili ayet ve hadisleri derledik.

Yemin ile ilgili hadisler

Yemin ile ilgili hadisler

Yemin, bir kişinin kararlılığını pekiştirmek, başkalarını ikna etmek amacıyla beyanını Allah'ın adını zikrederek kuvvetlendirmesi anlamına gelir. İslam'da yemin etmenin sınırları çizilmiş, yalan yere yemin etmenin ya da yemin bozmanın hükümleri belirlenmiştir. Peygamber Efendimiz, pek çok hadis-i şerifinde yemin etmeye dair kaideleri Müslümanlara aktarmıştır. Peki, İslam'da yeminin hükmü nedir? Yasaklanan yeminler nelerdir? Yalan yere yemin etmek ya da yemin bozmanın kefareti nedir?

Muharrem ayı ile ilgili ayet ve hadisler

Muharrem ayı ile ilgili ayet ve hadisler

İslam dininde haram sayılan dört aydan biri olan Muharrem, Hicri takvime göre yılın ilk ayıdır. İslam tarihinin kırılma noktası sayılan pek çok olayın gerçekleştiği ay olması bakımından önemlidir. Savaşmanın haram sayıldığı dört aydan biri olan Muharrem'in 10. günü Aşura olarak kabul edilir. Müslümanlar açısından kutsal sayılan bu ayın fazileti hakkında ayet ve hadisler de mevcuttur. İşte ayet ve hadisler ışığında Muharrem ayı…

Tevazu hakkında ayet ve hadis

Tevazu hakkında ayet ve hadis

Tevazu, bir Müslümanın en güzel hasletlerinden biridir. Alçak gönüllü olma, ilahi kudret karşısında acziyetinin farkına varma manasına gelir. Tüm yaratılanlara şefkat ve merhamet göstererek incitmekten sakınmaktır. İslam, müminin ruhuna alçak gönüllü olmayı, kibir ve hasette uzaklaşmayı nakşeder. Nitekim yüce Rabbimiz Furkan suresinde Müslümanların özelliklerini şöyle anlatır: "Rahman'ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, "selam!" der (geçer)ler." Sizler için tevazu ile şefkat hakkında ayet ve hadisleri derledik.

İsmet Özel'in Kırk Hadis kitabından Müslümanlığa dair çarpıcı alıntılar

İsmet Özel'in Kırk Hadis kitabından Müslümanlığa dair çarpıcı alıntılar

İsmet Özel'in yaptığı radyo konuşmalarından derlenen Kırk Hadis kitabı, bir şairin seçtiği kırk hadisi ve bu hadisler ile hayatımıza nasıl bakmamız gerektiğini anlatıyor. Ünlü şair, "Kırk Hadis" adlı eserinde, Müslüman'ın kendi kadrini, konumunu, değerini, bu dünyada nasıl bir yer işgal ettiğini bilmesi; şahsiyetini ona göre oluşturması gerektiğine işaret ediyor. Özel'in radyo konuşmalarında seçtiği hadisler üzerinden şair hassasiyeti ve mütefekkir kişiliğiyle Müslümanlığı yorumlaması, kitaba da samimi bir üslup katmıştır. İşte İsmet Özel'in Kırk hadis kitabından Müslümanlığa, bir Müslüman'ın nasıl olması gerektiğine dair en çarpıcı alıntılar…

Zulüm ile ilgili ayet ve hadisler

Zulüm ile ilgili ayet ve hadisler

Kur'an'ın üzerinde en çok durduğu kavramlardan biri şüphesiz zulümdür. Zulüm ve türevleri Kur'an'da üç yüze yakın yerde geçer; bize, zalimlerin/zulmedenlerin cezasız kalmayacaklarını haber verir. Zalimlerin hiçbir yardımcısı bulunmadığı gibi bunlara meyledenlerin de azaba çarptırılacağı ve Allah tarafından kendilerine yardım edilmeyeceği de açıkça belirtilmektedir. Yüce Rabbimiz, zulmün her türlüsünü haram kılarak; "Zalimlerin hiçbir dostu ve sözü dinlenecek şefaatçısı yoktur." buyurur. Sizler için zulüm ile ilgili ayet ve hadisleri derledik.

Kurban ile ilgili ayet ve hadisler

Kurban ile ilgili ayet ve hadisler

Yüce dinimiz İslam, insanı yaratıcısına yakınlaştırmak, O'na ulaştırmak, Allah ile kulu arasındaki bağı sağlamlaştırmak gibi maksatlarla çeşitli ibadetleri meşru kılmıştır ki namaz, oruç, hac, zekat ve kurban ibadeti de bunlardan bazılarıdır. Allah'a yakın olmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, Allah rızasını kazanmak amacı ve ibadet niyetiyle belirli vakitte, belirli nitelikleri taşıyan hayvanı usulünce kesmek demektir. Peygamberimiz (sav) kurbanı "Hz. İbrâhim'in sünneti" olarak nitelendirmiştir.

Vasiyet ile ilgili ayet ve hadisler

Vasiyet ile ilgili ayet ve hadisler

Sözlükte "bitiştirmek, bağlamak; önermek" anlamlarına gelen vasiyet, fıkıhta kişinin, malını ölüm sonrasına bağlayarak bir şahsa veya hayır kurumuna bırakmasını ifade eder. Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde yer alan vasiyet kavramının İslam'da çeşitli şekillerde karşılığı vardır. Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de ölüm yaklaştığı zaman bir kişinin vasiyette bulunmasını farz kılmıştır. Peygamber Efendimiz de Müslümanların vasiyetlerini sağlıklı günlerinde hazırlamalarını öğütlemiştir. İşte vasiyet ile ilgili ayet ve hadisler…

Mescid adabı ile ilgili hadisler

Mescid adabı ile ilgili hadisler

Mescidler, Müslümanlar için secde edilen yer, namazgah yani namaz yerleridir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, yeryüzünün bütün Müslümanlar için bir mescit olduğunu ve Allah nazarında her yerin bir olduğunu belirtmiştir. Mescidlerin temiz tutulması gerektiğini, dünyaya ait birtakım meselelerin mescidlerde konuşulmamasını öğütlemiş; vakit namazlarını mescidlerde cemaatle kılmanın önemine değinmiştir. Mescid adabı ile ilgili hadisleri derledik.

20 hadisle İslam'da yardımlaşma ve dayanışma

20 hadisle İslam'da "yardımlaşma ve dayanışma"

İslam aleminin heyecan ve coşkuyla beklediği mübarek bir bayramı daha karşılamak üzereyiz. Bu Kurban Bayramı'nda da yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemek için seferber olacağız. Biliyoruz ki İslam bir yardımlaşma dini; yardım anlayışı da özünde fedakarlık barındıran önemli kavramlardan biri… Peygamber Efendimiz hadislerinde maddi ve manevi yardımın insan hayatındaki önemine dikkat çekerek bizleri bilgilendirmiştir. Kurban Bayramı öncesinde yardımlaşma ve dayanışma ruhumuzu tazelemek adına 20 hadis-i şerif derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN