Arama

Hadis

Kötülük nedir? Kötülükle ilgili hadisler...

Kötülük nedir? Kötülükle ilgili hadisler...

Günümüzde artık kötülüğe kötülükle karşılık vermek gerektiği bilinci hakim. İnsani ve ilahi olanın artık pek önemsenmediği bir dönemin içindeyiz. Ne yazık ki bir canlının ölümüne sebep olup, hiç üzülmeyen bir neslin yetişmesine neden olan; diğerkamlığın yerini bencilliğin, anlayışın yerini katı yargılamaların ve affetmenin yerini ise intikam heveslerinin kuşattığı bir imtihanla karşı karşıyayız. Peki normalleştirilmeye çalışılan kavram kötülük, tam olarak nedir? İslam kötülük hakkında ne gibi öğütler vermiştir? En önemlisi kötülük kimin yanına kalır? Sizler için hadislerden yola çıkarak, yazarların görüşlerine değinerek kötülük kavramı hakkındaki detayları araştırdık.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde "Sahura kalkın. Çünkü sahurda bereket vardır" buyurmuştu. Peki, ilk müminlerden biri olan Mus'ab bin Umeyr'in ailesinin karşı çıkmasına rağmen nasıl Müslüman olduğunu biliyor musunuz? Ya da tüm zenginliğini geride bırakan Mus'ab'ın, şehit olduğunda üzerinde yoksul bir kıyafet olduğunu? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in bir hadisinde cennetteki Reyyan kapısı ile ilgili olarak "Oruç tutanlar o kapıdan çağrılacaklardır. Kim oruç tutanlardan ise o kapıdan Cennete girecektir. Kim de o kapıdan girerse ebedi olarak susuzluk çekmeyecektir" buyurduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, Resulullah'ın hangi sahabe için "Anam babam sana feda olsun" dediğini? Fikriyat olarak 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizler için derledik.

Sabır hakkında yol gösterici 10 hadis

Sabır hakkında yol gösterici 10 hadis

Müslüman toplumların kültürlerinin şekillenmesinde ve hayat tarzlarının oluşmasında hiç kuşkusuz en önemli etki ve katkıyı Kur'an-ı Kerîm ve Hz. Peygamber'in hadisleri sağlar. Peki, Peygamber efendimiz sabır hakkında ne demiştir? Kimler cenneti kazanabilir? Sizler için, Riyâzu's Sâlihîn kitabından sabır hakkında yol gösterici 10 hadisi derledik.

Yol gösterici 50 hadis

Yol gösterici 50 hadis

Kur'an'ı okumak, her Müslüman için bir sorumluluktur. Resulullah (sav) ''Yalnız şu iki kişiye gıpta edilir: Birisi, Kur'an öğrenip gece gündüz onunla amel eden kimse; diğeri de, Allah'ın kendisine verdiği malı gece gündüz Allah yolunda harcayan kimse.'' diye buyurmuştur. Peki, Peygamber efendimiz (sav) ihtiyaçtan fazlasını infak etmek hakkında ne demiştir? Ya da sadakanın mahiyeti hakkında bizlere ne öğütlemiştir? Sizler için, yol gösterici 50 hadisi derledik.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamber Efendimize ilk iman eden ve cennetle müjdelenen, Uhud'da yirmiden fazla yara alan sahabenin kim olduğunu biliyor musunuz? Peki ya bu sahabenin, vefatında Resul-i Ekrem'i kabre indiren dört kişiden biri olduğunu? Fikriyat olarak 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 sahabe

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde "Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur!" buyurmuştu. Peki, babasının "ahir zamanda gelecek olan peygambere iman edin" vasiyetine uymayan ve Peygamberimizi hicveden şiirler yazan Ka'b bin Züheyr'in nasıl Müslüman olduğunu biliyor musunuz? Ya da Resul-i Ekrem Efendimizin, hangi olayın ardından hırkasını ona hediye ettiğini? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 rivayet, 1 sahabe

1 ayet, 1 hadis, 1 rivayet, 1 sahabe

Peygamberimiz bir hadisinde "Her şeyin bir zekatı vardır. Bedenin zekatı da oruçtur… Oruç sabrın yarısıdır" buyurmuştu. Peki, Hz. Aişe'nin bir kadının "cennetle müjdelenmesine bir hurma tanesinin vesile olduğunu" rivayet ettiği olay neydi? İslam tarihinde şehitlik mertebesine erişen ilk kadın Hz. Sümeyye'nin, Müslüman olduğu için ağır işkenceler gördüğünü biliyor muydunuz? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 rivayet ve 1 sahabenin yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

1 ayet, 1 hadis, 1 kavram, 1 kıssa

Peygamber Efendimiz, bir hadisinde orucun bir kalkan olduğunu söylemiş ve "Oruçlu, saygısızlık yapmasın, kötü konuşmasın. Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa, iki defa 'Ben oruçluyum' desin…" buyurmuştu. Peki, Resul-i Ekrem Efendimizin "kıyamette bu nimetlerden sorguya çekileceksiniz" dediği şey neydi? Fikriyat olarak, 1 ayet, 1 hadis, 1 kavram ve 1 kıssayı sizlerle buluşturuyoruz.

Peygamber Efendimiz Müslüman’ı neden hurma ağacına benzetti?

Peygamber Efendimiz Müslüman’ı neden hurma ağacına benzetti?

Ramazan denilince aklımıza ilk gelen şeylerden biri de sahur ve iftar sofralarımızın vazgeçilmezi olan hurma. Vücuda birçok fayda sağlayan hurma, düzenli tüketildiğinde birçok hastalığı önlüyor. Peki, verdiği meyvelerle insan sağlığına bu denli katkıda bulunan hurma ağacının Peygamberimiz tarafından "Müslüman"a benzetildiğini biliyor muydunuz? Fikriyat olarak, Peygamber Efendimizin hurma ağacı ile ilgili bu rivayetini sizlerle buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN