Arama

Hadis

Kur’an ve hadis ışığında Müslümanların özellikleri

Kur’an ve hadis ışığında Müslümanların özellikleri

Dünya, bir imtihan yurdudur. İslam'ın iki temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hadislerinde, müminlerin hidayete ermesi için yol gösterilir. İnananlara düşen görev ise attığı her adımda Rabbini düşünerek hareket etmesidir. Ancak böyle kulluk şuuru kazanılır. Peki, bir müminin özellikleri nelerdir? Kur'an-ı Kerim'den ayetler ve Peygamberimizden hadis-i şeriflerle müminlerin olmazsa olmazlarını daha detaylı inceleyelim.

Muharrem ayı ile ilgili ayet ve hadisler

Muharrem ayı ile ilgili ayet ve hadisler

İslam dininde haram sayılan dört aydan biri olan Muharrem, Hicri takvime göre yılın ilk ayıdır. İslam tarihinin kırılma noktası sayılan pek çok olayın gerçekleştiği ay olması bakımından önemlidir. Savaşmanın haram sayıldığı dört aydan biri olan Muharrem'in 10. günü Aşura olarak kabul edilir. Müslümanlar açısından kutsal sayılan bu ayın fazileti hakkında ayet ve hadisler de mevcuttur. İşte ayet ve hadisler ışığında Muharrem ayı…

Kötülük nedir? Kötülükle ilgili hadisler...

Kötülük nedir? Kötülükle ilgili hadisler...

Günümüzde artık kötülüğe kötülükle karşılık vermek gerektiği bilinci hakim. İnsani ve ilahi olanın artık pek önemsenmediği bir dönemin içindeyiz. Ne yazık ki bir canlının ölümüne sebep olup, hiç üzülmeyen bir neslin yetişmesine neden olan; diğerkamlığın yerini bencilliğin, anlayışın yerini katı yargılamaların ve affetmenin yerini ise intikam heveslerinin kuşattığı bir imtihanla karşı karşıyayız. Peki normalleştirilmeye çalışılan kavram kötülük, tam olarak nedir? İslam kötülük hakkında ne gibi öğütler vermiştir? En önemlisi kötülük kimin yanına kalır? Sizler için hadislerden yola çıkarak, yazarların görüşlerine değinerek kötülük kavramı hakkındaki detayları araştırdık.

20 hadisle İslam’da yardımlaşma ve dayanışma

20 hadisle İslam'da "yardımlaşma ve dayanışma"

İslam aleminin heyecan ve coşkuyla beklediği mübarek bir bayramı daha karşılamak üzereyiz. Bu Kurban Bayramı'nda da yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemek için seferber olacağız. Biliyoruz ki İslam bir yardımlaşma dini; yardım anlayışı da özünde fedakarlık barındıran önemli kavramlardan biri… Peygamber Efendimiz hadislerinde maddi ve manevi yardımın insan hayatındaki önemine dikkat çekerek bizleri bilgilendirmiştir. Kurban Bayramı öncesinde yardımlaşma ve dayanışma ruhumuzu tazelemek adına 20 hadis-i şerif derledik.

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud, İslam tarihinin en önemli muhaddislerinden biridir. Hadis öğrenmeye küçük yaşlarda başlamış, 18 yaşındayken yola çıkarak ilim merkezi olan pek çok şehre gitmiş ve dönemin en ünlü hadis alimlerinden eğitim almıştı. 300'e yakın hocadan hadis öğrenen Ebu Davud, Kütüb-i Sitte'den biri olan hadis kitabı Es Sünen'i 40 yaşına varmadan kaleme almış; başta oğlu olmak üzere pek çok hadis alimi yetiştirmişti. 100 bin hadisi rahatlıkla müzakere edebildiği söylenen Ebu Davud, ilim konusunda kimseye müsamaha göstermezdi. Peki, Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen'i nasıl kaleme aldı? İyi bir Müslüman olmak isteyene 'kafi' dediği dört hadis neydi?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN