Arama

Hadis

Tevekkül ile ilgili hadisler

Tevekkül ile ilgili hadisler

Tevekkül, kelime olarak Allah'a güvenip dayanma anlamına gelir. Tevekkül, bir kimsenin kendini Allah'a teslim etmesi, rızkında ve işlerinde Allah'ı kefil bilip sadece O'na güvenmesidir. Tevekkül, bizi hayra götürecek sebeplere sarılıp çalışmak, Allah'ın bizim yardımcımız olduğunu unutmamak ve işin sonucunu Allah'a bırakmak ve sonucuna rıza göstermektir. Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de "Müminler sadece Allah'a tevekkül etsinler", "Kim Allah'a tevekkül ederse, O, ona yeter" gibi ayetlerle tevekkül etmenin önemi vurgulanır. Tevekkül ile ilgili hadisleri derledik.

İyilik ve hayırda yarışmak ile ilgili hadisler

İyilik ve hayırda yarışmak ile ilgili hadisler

Huzurlu bir toplum birbirini seven ve birbirine karşı hayırda yarışan insanlardan meydana gelir. Ayet ve hadislerde Müslümanlara iyiliğin emredilmesi ve kötülükten menedilmesi öğütlenir. Öyle ki yüce Allah şöyle buyurur: "(Ey müminler!) Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir." Peki, hayırlı işlerde acele etmek doğru mu? Allah'ın razı olacağı ve bize sevap kazandıracak amel nedir? Hayırlı işlere nasıl koşulmalıdır? Sizler için Peygamber Efendimizin hayırda yarışma ile ilgili hadis-i şerifleri derledik.

Hadis-i şerifler ile Müslümanlara örnek olan 20 dua

Hadis-i şerifler ile Müslümanlara örnek olan 20 dua

İnsanlar hayatları boyunca, üstesinden gelemeyecekleri birçok durumla karşılaşıp, keder, sıkıntı ve ümitsizliklere maruz kalır. Yüce Allah'ın "De ki: "Ondan ve bütün sıkıntılardan sizi Allah kurtarır." ayetine binaen de insanlar duaya yönelirler. Peygamber Efendimiz, hadis-i şeriflerinde "Dua, ibadetin özüdür" buyurur. Sizler için Hz. Peygamber'in hastalık, bela gibi çeşitli durumlarda okuduğu Müslümanlara örnek olan dualarını derledik.

Günlük hayatımızı kolaylaştıracak görgü kuralları ile ilgili hadis-i şerifler

Günlük hayatımızı kolaylaştıracak görgü kuralları ile ilgili hadis-i şerifler

Kur'an-ı Kerim ile birlikte insanlığa en güzel örnek olarak gönderilen Peygamber Efendimizin yaşantısı, nezaket ve inceliğin en güzel örneklerini oluşturur. Onun sünnetleri, insanların toplum içerisinde hayatını kolaylaştıracak görgü kurallarını öğreten büyük bir rehberdir. Öyle ki "Sizden biriniz üç kere izin istediği zaman kendisine izin verilmez ise, hemen geri dönsün." buyurarak evlere ancak izin alınarak girilmesinin gerekliliğine vurgu yapmıştır. Sizler için hayatımıza rehber olacak, Peygamber Efendimizin görgü kuralları ile ilgili hadislerini derledik.

Dua etmenin önemi ile ilgili 35 hadis-i şerif

Dua etmenin önemi ile ilgili 35 hadis-i şerif

İbadetin özü olan dua, Müslümanlar için bir sığınak, belalara karşı bir zırh, musibetlere karşı Allah'ın rahmetinin kapısıdır. Her ibadetin belli bir vakti olduğu gibi, dua etmenin de bazı incelikleri ve vakitleri vardır. Allah Teâlâ, keder sıkıntı ve ümitsizliklere karşı "De ki: Ondan ve bütün sıkıntılardan sizi Allah kurtarır" ayeti ile insanların duaya yönelmelerini buyurmuştur. Peki, dua etmenin incelikleri nelerdir? Peygamber Efendimiz nasıl dua ederdi? Hangi dualar kabul olur? Dua etmenin önemi ile ilgili 35 hadis-i şerifi derledik.

Hz. Peygamberin hadislerinde geçen dualar

Hz. Peygamberin hadislerinde geçen dualar

Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de "De ki; duanız (kulluğunuz) olmasa Rabbim size ne diye değer versin." buyurarak insanın ancak bu yönelişiyle değer kazanabileceğini belirtir. Öyle ki Peygamber Efendimiz "Dua, ibadetin özüdür." olarak buyurur. Alemlere rahmet olarak gönderilen Resulallah, dünya ve ahiret hayatı ile ilgili birçok konuda yüce Allah'a dua etti. İşte, Hz. Peygamberin hadislerinde geçen dualar...

Peygamber Efendimizin sünnetine uyma ile ilgili hadisler

Peygamber Efendimizin sünnetine uyma ile ilgili hadisler

Müslümanlar, İslam'ı iki ana kaynakttan öğrenir. Bunlar hidayet rehberi olan Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in çağlara ışık tutan sünnetleridir. Peygamberimizin örnek hayatı, sahih sünneti ve hadisleri olmadan Kur'an-ı Kerim'i doğru anlamak ve yaşanan bir hayata dönüştürmek mümkün değildir. Öyle ki Peygamber Efendimiz 'Veda Hutbesi'nde Müslümanlara şöyle buyurdu: "Size iki şey bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız: Bunlar, Allah'ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir." Sizler için Riyâzü's Sâlihin'den sünnet ve adaba uymak ile ilgili hadisleri derledik.

Peygamber Efendimizin iyiliği teşvik etmek ile ilgili hadisleri

Peygamber Efendimizin iyiliği teşvik etmek ile ilgili hadisleri

Müslüman toplumların kültürlerinin şekillenmesinde ve hayat tarzlarının oluşumunda hiç kuşkusuz en önemli etki ve katkıyı Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in hadisleri sağlar. Ayet ve hadislerde Müslümanlara iyiliğin emredilmesi ve kötülükten menedilmesi öğütlenir. Hz. Peygamber, bunun hakkında "Sizden kim kötü bir iş görürse, onu eliyle değiştirsin; eğer buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin; buna da gücü yetmezse kalben karşı koysun; bu, imanın asgari gereğidir." buyurur. Sizler için Peygamber Efendimizden iyiliği teşvik etmek ile ilgili hadisleri derledik.

İbadet ile ilgili 25 hadis

İbadet ile ilgili 25 hadis

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, İslam'ın beş temel üzerine kurulduğunu bildirmiş; bunları kelime-i şehadet getirmek, namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek ve hacca gitmek olarak sıralamıştı. Peki, Peygamberimiz ibadetlerle ilgili hadis-i şeriflerde ne buyurmuştur? Namazla ilgili hadisler nelerdir? Oruç ile ilgili hadisler nelerdir? Zekât ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimiz hangi duanın reddedilmeyeceğini buyurmuştur?

Kıyamet alametleri nelerdir? Kur’an’da geçen kıyamet alametleri

Kıyamet alametleri nelerdir? Kur’an’da geçen kıyamet alametleri

Kıyamet alametleri nelerdir sorusu son günlerde en çok merak edilen konulardan biri. Son dönemde hem ülkemizde hem de dünyada pek çok felaket gerçekleşti. Bu felaketler ise akıllara dünyanın sonuna doğru gerçekleşmesi beklenen kıyamet alametlerini getirdi. Peki, kıyamet alametleri nelerdir? Kur'an'da geçen kıyamet alametleri nelerdir? Kıyamet ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimiz kıyamet alametleri ile ilgili ne söyledi? Kıyamet ne zaman kopacak? Kıyametin zamanı bilinebilir mi?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN