Arama

Hadis

Dünyaya meyletmemek hakkında ayet ve hadisler

Dünyaya meyletmemek hakkında ayet ve hadisler

Hem Kur'an-ı Kerim'de hem de Peygamber Efendimizin hadislerinde dünya hayatının geçici olduğu, ebedi yurdun ahiret olduğu ve dünyaya meyletmemek gerektiği sık sık vurgulanmıştır. Allahü Teâla bu konuda "Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Âhiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi!" buyurmuştur. Dünyaya meyletmemek hakkında ayet ve hadisleri derledik.

Ayet ve hadisler ile Allah'ı her durumda anmak

Ayet ve hadisler ile Allah'ı her durumda anmak

Müslümanlar yaşamın her anında Allah'ı hatırında tutarak, kulluğunun bilincinde olmalıdır. Müminin Rabbini anması kalbin gıdası ve kurtuluş vesilesidir. Nitekim ayet-i kerimede de "Bilesiniz ki gönüller ancak Allah'ı zikrederek huzura kavuşur" buyrulmaktadır. Peygamber Efendimiz, otururken, uyurken, konuşurken, bir işe başladığında kısacası her zaman Rabbini anardı. Sizler için Allah'ı her durumda anmanın önemini belirten ayet ve hadisleri derledik.

Çocuklar ile ilgili 40 hadis-i şerif

Çocuklar ile ilgili 40 hadis-i şerif

Peygamber Efendimiz, çocuklara daima önem verir, çevresindekilere yarının yetişkinleri olan çocuklara karşı nasıl davranılması gerektiğini öğütlerdi. Öyle ki, Resul-i Ekrem Efendimiz" Allah'tan sakının ve çocuklarınız arasında adaletli olun!" buyurmuştu. Yarının yetişkinleri olan çocuklar ile ilgili Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerini derledik.

Kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadisler

Kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadisler

Kanaat, elindekine razı olma, azla yetinme anlamına gelir. İnsan nefsi doyumsuzdur, elinin altında iki küp altını olsa dahi üçüncüsünü ister. Fakat Kur'an-ı Kerim'de, dünyaya karşı bu aşırı düşkünlük yerilir. Peygamber Efendimiz, İslam ile hidayete erip elindeki rızka kanaat getiren kişileri övgüyle anmıştır. Öyle ki, şöyle buyurmuşlardır: "Zenginlik mal çokluğu değil, göz tokluğudur." Sizler için kanaat ve tok gözlülük hakkında ayet ve hadis-i şerifleri derledik.

Kibir ve gurur hakkında ayet ve hadisler

Kibir ve gurur hakkında ayet ve hadisler

Kibir, tevazunun karşıtı olarak "kişinin kendini üstün görmesi ve bu duyguyla başkalarını aşağılayıcı davranışlarda bulunması" demektir. Gurur ise kişinin, manevi açıdan değersiz sayılan şeylere aldanıp onlarla avunması anlamına gelir. Kibir ve gurur, Allah tarafından yasaklanan hasletlerdendir. İnsanoğlunun dünyaya kapılması ve aldanması, kendini beğenmesi ve büyük görmesinin yanlış olduğu hem ayetlerde hem de hadislerde sık sık vurgulanmıştır. Kibir ve gurur hakkında ayet ve hadisler...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK ANONİM ŞİRKETİ
BİZE ULAŞIN