Arama

Tefsir

Keşşaf Tefsiri’nin yazarı alim şair: Zemahşeri

Keşşaf Tefsiri'nin yazarı alim şair: Zemahşeri

Büyük bir dilci, edip, şair, müfessir, muhaddis olduğu bilinen El-Keşşâf isimli tefsiri ve Mukaddimetü'l Edebi sözlüğü ile meşhur olan Zemahşeri çok yönlü bir alimdi. İlim uğrunda diyar diyar gezen Zemahşeri devrindeki alimlerin yanı sıra devlet büyüklerinin de ilgi ve takdirini kazandı. Peki ilmi yönü bu denli kuvvetli olan Zemahşeri'nin 45 yaşından sonra geçirdiği değişim ve dönüşümü biliyor musunuz? İşte Zemahşeri'nin hayatı ve eserlerine dair ilgi çekici ayrıntılar...

Abdülkerim Kuşeyri kimdir? Kuşeyri tefsiri Letaifu’l İşarat...

Abdülkerim Kuşeyri kimdir? Kuşeyri tefsiri Letaifu'l İşarat...

Abdülkerim Kuşeyri, mutasavvıf, kelâm, tefsir ve hadis âlimi olarak, İslam literatürüne pek çok kıymetli eser bırakan bir isim. Güzel hitabeti ve etkili vaazları ile yaşadığı dönemde ün kazanmış; ondan söz ederken "taşa hitap etse onu bile eriteceği" söylenmişti. 27 yıl boyunca hadis dersleri veren Kuşeyri, tasavvuf, kelâm, hadis, fıkıh, tefsir, gramer, lügat ve edebiyat gibi ilim dallarında geniş bilgiye sahipti. Fikriyat Yayınevi'nin ilk eseri olan Kuşeyri'nin Kur'an-ı Kerim tefsiri, kıymetli yazarımız Ekrem Demirli'nin çevirisi ile "İlahi Kelam'ın Sırları" adıyla raflarda yerini aldı. Bu vesileyle eserin müellifi Abdülkerim Kuşeyri'nin yaşamını ve gelecek nesillere miras bıraktığı eserlerini derledik.

Fikriyat Yayınevi’nin ilk eseri İlahi Kelam’ın Sırları yayımlandı

Fikriyat Yayınevi'nin ilk eseri "İlahi Kelam’ın Sırları" yayımlandı

Türkiye'nin alanında otorite olan yazarlarını, İslam düşünce ve hayatına dair referans içeriklerini büyük bir titizlikle okuyucuları ile buluşturan Fikriyat.com; Turkuvaz Kitap bünyesinde yeni bir "yayınevi" olarak da sizlere hizmet vermenin gururunu yaşıyor. Yoluna emin adımlarla ilerleyen Fikriyat Yayınevi'nin ilk eseri, büyük İslam alimlerinden Abdülkerim Kuşeyri'nin Kur'an-ı Kerim tefsiri, İlahî Kelam'ın Sırları, üç cilt olarak yayımlandı. "Allah'ın kitabını özel ve ayrıcalıklı bir mektup gibi okumak, Kuşeyri tefsirini ortaya çıkarmıştır." diyen eserin çevirmeni kıymetli yazarımız Ekrem Demirli, hem Fikriyat'ı hem de Kuşeyri tefsirinin İslam ve tasavvuf geleneğindeki önemini anlattı.

Cum’a suresi ve faziletleri

Cum'a suresi ve faziletleri

Göklerdeki ve yerdeki her şeyin, Allah'ı tespih ettiğini haber veren, Esmâ-i hüsnâ'dan dört ismin yer aldığı Cum'a Suresi, dindarlığın vahye bağlı olmaksızın gerçekleşmeyeceğini, onun kuru bir iddia veya amelsiz bilgiler yığını ile değil, bu bilgilerin yaşanmasıyla elde edilebileceğini ortaya koyar.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN