Arama

Dünya

Suudi Arabistan Kovid-19 nedeniyle umre ziyaretlerini askıya aldı

Suudi Arabistan Kovid-19 nedeniyle umre ziyaretlerini askıya aldı

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs nedeniyle tüm umre ziyaretlerini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Yapılan açıklamada Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere uluslararası örgütlerin ve devletlerin sarf ettiği çabaların destekleneceğinin kaydedildi.

Ülkelerin 20 ilginç yemek adabı

Ülkelerin 20 ilginç yemek adabı

Dünyanın pek çok coğrafyasında yemek adabı, birbirinden farklı şekilde seyrediyor. Yemek adabına dair ülkelerin ilginç inanış ve tabuları bulunuyor. Kimi ülkelerde ekmek dışında herhangi bir şeyin elle yenilmesi kabalık olarak görülürken, kimi ülkelerdeyse çatal bıçak kullanımı kabalık olarak algılanıyor. Peki, Kazakistan'da çay fincanı neden yarıya kadar doldurularak servis ediliyor? Kore kültüründe kendi içeceğinizi doldurmanız neden hoş karşılanmıyor? Hangi ülkede yere düşen ekmek, bizim kültürümüzde olduğu gibi öpülerek bir kenara konuyor? Farklı ülkelerin 20 ilginç yemek adabını derledik.

Aşının tarihi hakkında 20 ilginç bilgi

Aşının tarihi hakkında 20 ilginç bilgi

Aşı, bir hastalığa karşı bağışıklık sağlaması için insan vücuduna o hastalık virüsünün zayıflatılmış halinin verilmesidir. Mikroplar ya da virüslerce oluşan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile korunur ve aşı bu virüslere karşı en önemli direnç kaynağıdır. Günümüzde tüm dünyada hastalıklardan korunmak amacıyla kullanılan aşı, eski Türk kavimlerinden miras kalmış ve asırlar boyu Anadolu coğrafyasında kullanılan bir yöntem olmuştu. Avrupa'ya Osmanlı topraklarından götürülen aşı, başlangıçta kilise baskısı nedeniyle kabul görmemişti. Ancak daha sonra etkisi kanıtlanarak dünyada uygulaması artmış ve pek çok hastalığın önüne geçerek ölümleri azaltmıştı. Aşının tarihi hakkında 20 ilginç bilgiyi derledik.

İdlib'de 21 rejim hedefi tahrip edilmiştir

İdlib'de 21 rejim hedefi tahrip edilmiştir

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "İdlib'deki alçak saldırı sonrası bölgede tespit edilen 21 rejim hedefi yoğun şekilde ateş altına alınarak hedefler tahrip edilmiştir." denildi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN