Arama

Dünya

Dağın içinde askeri üs: Zeljava

Dağın içinde askeri üs: Zeljava

İnsanlık tarihi aynı zamanda bir yapılar tarihidir. Geçmişten günümüze kadar pek çok alana dair yapı inşa edilmiş ve hayatımızda var olmuştur. Bu yapıların bir kısmı zamana yenik düşmüş bir kısmı ise günümüze ulaşmıştır. Soğuk Savaş döneminin en bilinen simgelerinden biri olan ve dağın içine inşa edilen Zeljava Hava Üssü, Yugoslav - Hırvat Savaşı boyunca ağır tahribata uğrasa da günümüze ulaşan önemli askeri yapılardan biridir.

Dünyanın en uzun köprüsü: Uzunköprü

Dünyanın en uzun köprüsü: Uzunköprü

Osmanlı Devleti, Anadolu ile Rumeli'yi bağlamak için sadece Bizans'a karşı mücadele vermiyordu. Ergene'nin doğal engelleri, kıyısına kadar gelinen başarılarda ayak bağı oluyordu. ll. Murad hem halkın kolay ulaşım sağlaması hem de Rumeli fetihlerini hızlandırmak için tarihin en uzun kargir köprüsünü inşa ettirdi.

Göğe dokunan kule: Burj el Arap

Göğe dokunan kule: Burj el Arap

Bir kabile kasabası olarak kurulan Dubai, 1966 yılında bölgede petrolün bulunmasıyla oldukça değerli bir şehre dönüşür. Zamanla finans, iş ve turizmin merkezi haline gelen Dubai, petrol ihracatının adeta kalbi olur. Doğal olarak teveccühün arttığı şehirde 1999'da inşa edilen Burj el Arap kulesi; teknolojisi, mimarisi ve yüksekliği ile dünyada müstesna bir konuma yerleşir.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN