Arama

Dünya

Centralia Kasabası neden 61 yıldır yanıyor?

Centralia Kasabası neden 61 yıldır yanıyor?

ABD'nin Centralia Kasabası'nda dünyanın en ilginç olaylarından biri yaşanmakta. Burası, tarihin şahitlik ettiği en uzun yangınlardan birini kaydediyor. Tam 61 yıldır yanan Centralia'nın neden yandığı, nasıl bu hale geldiği oldukça merak ediliyor.

Trajik bir gelenek: Lotus ayaklar

Trajik bir gelenek: Lotus ayaklar

Dünyada birbirinden ilginç gelenekler bulunuyor. Bunlardan biri de "lotus ayak" uygulaması. Çin topraklarında ortaya çıkan bu trajik hadise, belirli sebeplerden ötürü kabul görmüş ve uzun yıllar kadınlar bu insanlık dışı hadiseye katlanmak zorunda kalmışlar.

Kanallar üzerine yerleşen şehirler

Kanallar üzerine yerleşen şehirler

Şehirler insanları şekillendirdiği gibi şehrin içinden geçen sular, dereler de şehrin oluşumunda büyük etkiye sahiptir. Hele ki suyun kanallardan sokaklara sızarak oluşturduğu şehirler bambaşka bir cazibe unsurudur. Su, sokak ve bağlam birbiri ile iç içe, bütünleşik, kopmaz bir bütün haline gelir. Peki, kanal şehri olarak adlandırdığımız bu şehirler hangileri, nerede bulunuyorlar?

Dünyanın en uzun tünelleri

Dünyanın en uzun tünelleri

Yolları kısaltan, mesafeleri azaltan tüneller, bazen iki şehri bazen ise iki ülkeyi birbirine bağlar. Dağların, denizlerin altında inşa edilen bu görkemli geçitler, dünya üzerinde birçok yerde ve özellikle engebeli bölgelerde bulunur. Arabaların, trenlerin geçtiği tüneller, uzunlukları ile dikkat çekmektedir. Sizin için dünyanın en uzun 10 tünelini derledik.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN