Arama

Dünya

Güney Sudanda milyonlarca kişi yerinden edildi

Güney Sudan'da milyonlarca kişi yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Güney Sudan'da son 5 yılda 2 milyondan fazla kişinin komşu ülkelere sığındığını, ülke içinde de 1,8 milyon insanın yerinden edildiğini duyurdu. Açıklamada, Afrika kıtasında en çok yerinden edilmelerin Güney Sudan'da gerçekleştiği aktarıldı.

Milyonlarca Yemenli aç uyuyor!

Milyonlarca Yemenli aç uyuyor!

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan ülkede yaklaşık 4 yıl önce patlak veren iç savaşla büyüyen insani kriz 2018'de korkunç boyutlara ulaştı. Uzun süredir yaşanan siyasi istikrarsızlık ve iç karışıklığın bedelini sivillerin ödediği Yemen'de, halk 2018'i de aşırı yoksulluk, kıtlık, salgın hastalıklar ve göçle mücadele ederek geçirdi. İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun desteklediği hükümet güçleri arasında çatışmaların yaşandığı Yemen'de savaşın bedelini halk ödüyor.

Dünyanın en büyüleyici 100 mekanı

Dünyanın en büyüleyici 100 mekanı

Kimi tabiatın bizlere armağan ettiği doğal güzellik, kimiyse adeta insanoğlunun bu dünyaya bıraktığı bir başyapıt... Dünyanın dört bir yanından en büyüleyici 100 mekanı sizler için derlediğimiz bu listede, Türkiye'den de üç farklı yer bulunuyor.

Fransada basın özgürlüğü Sarı Yeleke takıldı!

Fransa'da basın özgürlüğü 'Sarı Yelek'e takıldı!

Sarı Yeleklilerin eylemlerini organize edebilmek için yoğun şekilde kullandığı iletişim mecrasını sosyal medya oluşturuyor. Fakat hem Fransa hem de Almanya'da sosyal medya paylaşımları konusunda giderek sıkı tedbirler almaya ve yüksek cezalar uygulamaya başladı.

Ezan susarsa apartheid rejimi geri gelir!

Ezan susarsa apartheid rejimi geri gelir!

Güney Afrika'da köle sisteminin, apartheid rejiminin susturamadığı ezan sesi, sözde “özgürlüğün yoldaşları” tarafından, ses kirliliğine neden olduğu iddiasıyla susturulmak isteniyor.

Tepki çeken Myanmar paylaşımı

Tepki çeken Myanmar paylaşımı

Sosyal medya devlerinden Twitter'in CEO'su Jack Dorsey'nin Twitter hesabından yaptığı ''Myanmar kesinlikle güzel bir ülke. İnsanları neşe dolu ve yemekler harika. Yangon, Mandalay ve Bagan şehirlerini ziyaret ettim. Ülkenin dört bir yanındaki birçok manastırı ziyaret ettik ve meditasyon yaptık'' paylaşımı büyük tepki topladı. Dorsey, Myanmar paylaşımları nedeniyle Arakan krizine kayıtsız kalmakla eleştirildi.

Cemal Kaşıkçının öldürülmeden önceki son sözleri

Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmeden önceki son sözleri

Amerikan CNN televizyonunun haberine göre, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmeden önceki son sözleri ''Nefes alamıyorum'' oldu. CNN, haberini Kaşıkçı cinayeti soruşturması hakkında brifing alan ve Kaşıkçı'nın son anlarının ses kaydının çevirisini gören bir kaynağa dayandırdı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN