Arama

Dünya

Değişen ABD toplumu ve 2018 ara seçimleri

Değişen ABD toplumu ve 2018 ara seçimleri

Ara seçimler ABD seçmenlerinin düşük katılım göstermesiyle meşhur politik aktiviteler olarak öne çıkıyor fakat bu seneki seçim birçok açıdan önemli bir dizi politik olayla çakışması açısından diğerlerinden ayrışıyor.

Soçi Anlaşması ne getirdi?

Soçi Anlaşması ne getirdi?

Soçi'deki mutabakatla Türkiye’ye yönelik büyük bir mülteci akınının önüne geçilmiştir. Gerçekleşmesi halinde ister Türkiye’nin güney illerinde isterse Fırat Kalkanı ve Afrin bölgelerinde büyük sorunlara neden olabilecek yoğun bir göç engellenmiştir.

İdlib üzerinden kirli zafer planı

İdlib üzerinden kirli zafer planı

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Veysel Kurt, Rusya ve Esed rejiminin, muhaliflerin son kalesi İdlib'e yönelik askeri saldırıları, olası büyük göç dalgasının Türkiye ve Avrupa'ya etkileri, İdlib'in Türkiye için stratejik önemi ve İdlib'le ilgili muhtemel senaryoları değerlendirdi.

Afrika’da hangi ülke neyi hedefliyor?

Afrika’da hangi ülke neyi hedefliyor?

Çin'in Afrika yatırımları, DEAŞ'ın bölgeye göç dalgası, ABD'nin "terör bahanesi"ne, bir de İsrail eklendi. Son dönemde tüm dikkatler Afrika üzerinde toplanmış durumda. Peki, küresel güçlerin Afrika yolunda başlattıkları hamleler neler ve ne hedefliyorlar? Afrika'ya "getiri sağlayan" ülkeler, Afrika'dan ne götürecek?

Putinin zor seçimi

Putin'in zor seçimi

ABD’nin Türkiye’ye karşı başlattığı ekonomik savaşı da fırsat bilen Rusya ve İran, Türkiye’nin sırtına bir hançer dayamış halde bekliyorlar. İdlib harekatının başlamasıyla Türkiye hançerlenmiş olacak.

Yazmayı bırakan yazarlar

Yazmayı bırakan yazarlar

Dünyanın en zor işlerinden biridir yazmak. Bu zor işin ustaca icra eden yazarlar, bazen herhangi bir nedenle kalemi bırakır. Bu durumun ardında ise Bartleby sendromu yatıyor. Bartleby sendromu, yazarlık hayatının zirvesindeyken susmayı tercih eden ve bir daha asla yazmayan, eser vermeyen yazarları nitelemek için kullanılıyor. Behçet Necatigil’in dediği gibi “yazmayı süresiz erteleyen” yazarları sizler için derledik.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN