Arama

Dünya

Tarihe tanıklık eden meydanlar

Tarihe tanıklık eden meydanlar

Dünya üzerindeki pek çok meydan, tarihi değiştiren birçok olayın en yakın şahidi oldu. Kimi bir devrimin, kimi bir savaşın; bazıları protestoların bazıları ise bağımsızlığın sembolü olarak hafızalara kazındı. Tahrir'den Firdevs'e, Azadlık'tan Sultan Ahmet'e tarihe tanıklıkları ile dünyada simgeleşen meydanları derledik.

Doğanın saklı güzellikleri 'pembe göller'

Doğanın saklı güzellikleri 'pembe göller'

Mavi, yeşil ve kahverengi olarak görmeye alıştığımız göllerin bazıları, yıl içinde sıcaklık değişimine bağlı olarak renk değiştiriyor. Renk değişimi sonrasında pembe olan göller, görenleri kendine hayran bırakıyor. Masalsı görünümleriyle dikkat geçen pembe gölleri derledik.

Yahudi birliği üyesinden Fransa'ya tepki

Yahudi birliği üyesinden Fransa'ya tepki

UJFP Üyesi Gumpel, Paris'in Albertville semtindeki okullarında 4 çocuğun Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerle ilgili öğretmenlerine verdikleri cevap nedeniyle gözaltına alınmasının, yaklaşan barbalığın işaretleri olduğunu belirtti.

İşgalden kurtarılan Karabağ’ın tarihi kırılma noktaları

İşgalden kurtarılan Karabağ’ın tarihi kırılma noktaları

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ krizine ilişkin yapılan anlaşma kapsamında dün itibariyle ateşkes ilan edildi. Ermenistan, 30 yıl boyunca Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini oluşturan Dağlık Karabağ bölgesini işgal altında tutmuş; bu işgaller sırasında yaklaşık 30 bin Azeriyi haince katletmiş, 1 milyon kişinin göç etmesine, geride kalanların ise öz vatanlarında mülteci durumuna düşmesine sebep olmuştu. Bağımsızlığını ilan ettiği tarihten bu yana Ermenistan'ın yol açtığı sorunlarla baş eden Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan toprağı Karabağ'a dair kırılma noktalarını derledik.

Azerbaycan tarihinin kırılma noktaları

Azerbaycan tarihinin kırılma noktaları

Azerbaycan, yıllardır emperyalist güçlerin hedef aldığı bir ülke. Bağımsızlığını ilan etmesinin ardından ise Ermenistan'ın yol açtığı sorunlarla baş ediyor. Kafkasya'nın çözülemeyen sorunu Dağlık Karabağ işgali, Ermenistan'ın artan saldırıları nedeniyle yaklaşık 30 yıldır olduğu gibi yeniden gündeme geldi. Azerbaycan tarihinin kırılma noktalarını derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN