Arama

Dünya

New York'ta Osmanlı mahallesi turu

New York'ta Osmanlı mahallesi turu

ABD’nin New York şehrinde, 19 yüzyılda Osmanlı devleti topraklarından ABD’ye göç etmiş etnik grupların yaşadıkları mahalleyi anlatan tarihi bir tur düzenlendi.

Batı medyası darbe girişiminin neresindeydi?

Batı medyası darbe girişiminin neresindeydi?

15 Temmuz, devletin her alanına sinsice sızan FETÖ'nün devlete ait silahları millete doğrulttuğu, meşru yönetime yönelik saldırıda bulunduğu gece. Demokrasi tarihine kara bir leke olarak düşen o hain darbe girişiminde 251 vatandaşımız şehit edildi, 2 bin 194 kişi yaralanarak gazi oldu. Üzerinden üç yıl geçen o hain geceye dair dikkat çekici detaylar nelerdi? ABD yönetimi, açıklama yapmak için neden 2 saat 50 dakika bekledi? ABD medyası 15 Temmuz haberlerini kamuoyuna nasıl yansıttı?

Afrika'yı kana bulayan Avrupa'nın sabıka dosyası

Afrika'yı kana bulayan "Avrupa'nın sabıka dosyası"

Avrupalı devletler arasında sömürgecilikte başı çeken Fransa, İngiltere, Portekiz, Belçika, Almanya gibi ülkeler, yüzyıllar boyunca Asya'dan Afrika'ya kadar bütün kıtaları ele geçirdi. Bununla yetinmediler, insanlık dışı ve pek çok kanlı süreçleri de beraberlerinde getirdiler. İşte, sömürge düzeninin devamı niteliğinde olan CFA frangı da denilen sömürge frangının Afrika ülkelerinde tedavülden kalkmaya başlandığı bugünlerde Afrika'yı kana bulayan Avrupa'nın sabıka dosyasından bazıları...

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN