Arama

Dünya

Putinin zor seçimi

Putin'in zor seçimi

ABD’nin Türkiye’ye karşı başlattığı ekonomik savaşı da fırsat bilen Rusya ve İran, Türkiye’nin sırtına bir hançer dayamış halde bekliyorlar. İdlib harekatının başlamasıyla Türkiye hançerlenmiş olacak.

Yazmayı bırakan yazarlar

Yazmayı bırakan yazarlar

Dünyanın en zor işlerinden biridir yazmak. Bu zor işin ustaca icra eden yazarlar, bazen herhangi bir nedenle kalemi bırakır. Bu durumun ardında ise Bartleby sendromu yatıyor. Bartleby sendromu, yazarlık hayatının zirvesindeyken susmayı tercih eden ve bir daha asla yazmayan, eser vermeyen yazarları nitelemek için kullanılıyor. Behçet Necatigil’in dediği gibi “yazmayı süresiz erteleyen” yazarları sizler için derledik.

ABD gizli diplomatik belgelerinde 12 Eylül darbesi

ABD gizli diplomatik belgelerinde 12 Eylül darbesi

Bundan 7 yıl önce yapılan bir başvuru üzerine gizliliği kaldırılan ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerine ulaşıldı. İlgili belgelerde, 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle ilgili oldukça ilginç detaylar bulunuyor. Darbeden yalnızca birkaç saat sonra ABD’ye gönderilen diplomatik notta, cunta lideri Kenan Evren ile ilgili “askeri lideri iyi tanıdıkları ve Türkiye’nin dış politika ve savunma politikalarının değişeceği yönünde endişeye mahal olmadığı” bildiriliyor. Belgelerde, Türkiye’nin attığı her adımı ABD’nin detaylı olarak takip ettiği ve bu kararlarda etkili olmak için sık sık yönlendirmede bulundukları görülüyor.

11 Eylül, kurgular, yalanlar ve Müslüman imajı

11 Eylül, kurgular, yalanlar ve Müslüman imajı

11 Eylül saldırılarının ardından başlatılan ve dünya genelinde bir şiddet sarmalarını tetikleyen teröre karşı savaşın belki de en önemli tahribatı, bilnçi bir propaganda faaliyetiyle, Müslüman imajının terörizmle özdeşleştirilmesi oldu.

ABD, 11 Eylülde saldırıya mı uğradı?

ABD, 11 Eylül'de 'saldırıya' mı uğradı?

Bundan tam 17 yıl önce bugün, dünya için bir dönüm noktası sayılacak, yeni bir olaya daha şahitlik ettik. "Süper güç" ABD, New York'un sembol binalarından olan İkiz Kulelerin yerle bir olmasıyla sarsılıyordu. Canlı yayınlarda uçakların kulelere çarpma anı tekrar tekrar gösteriliyor; dönemin ABD başkanı Bush, bu saldırıları "medeniyetler çatışması" olarak nitelendiriyordu. 11 Eylül saldırılarını gerekçe gösteren ABD, tüm siyasetini "teröre karşı mücadele" kılıfıyla şekillendirecek, böylece işgallerini meşrulaştıracaktı. Müslüman coğrafyalarını kana bulayan ve dünyayı "İslamofobi" kavramıyla tanıştıran ABD, gerçekte "saldırıya" mı uğradı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, WSJye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, WSJ'ye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan WSJ'de makale kaleme aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan makalesinde, "İdlib'e yönelik rejim saldırısı; Türkiye, Avrupa'nın kalanı ve ötesinde ciddi insani ve güvenlik riskleri yaratır." değerlendirmesinde bulundu.

Yükselen Yıldızlara Ekonomik Savaş

Yükselen Yıldızlara Ekonomik Savaş

Türkiye dâhil dünyanın yeni yükselen “yıldız” ülkeleri arasında dolar kullanımını azaltacak yaklaşımlar artıyor. ABD bu tablodan ciddi manada rahatsız oluyor.

ABD dış politikasında Evanjelizm

ABD dış politikasında Evanjelizm

ABD kısa vadeli yaklaşım ve stratejik yoksunluk ile aslında kendini sorgulatan ve ittifak ilişkilerini oldukça derinden zedeleyen bir noktaya doğru ilerliyor.

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman

81 yıl önce, İspanya İç Savaşı sırasında Guernica şehrine büyük bir bombardıman yapıldı. Gerçekleştirilen hava saldırıları, büyük çapta yıkıma ve pek çok sivilin ölümüne yol açtı. Halkının çektiği acılara kayıtsız kalamayan ünlü ressam Picasso, Guernica isimli tablosuna bu bombardımanın izlerini yansıttı ve tablo, 1939 yılında güvenlik amacıyla New York'a götürüldü. Picasso, İspanya halkı cumhuriyete yeniden kavuşmadan tablonun ülkesine dönmesini istemiyordu. Ünlü ressamın bu vasiyeti yerine getirildi ve bundan tam 37 yıl önce parlamenter monarşinin ilanı sonrası tablo, anavatanı olan İspanya'ya iade edildi.

Meksika’nın Müslüman Kızılderilileri

Meksika’nın Müslüman Kızılderilileri

Cristobal de Las Casas şehri etrafındaki dağlık bir alanda yaşayan Müslüman Kızılderililer Türkiye’nin yaptığı yardımlar sonrasında Türklere oldukça sıcak bakıyorlar. 2016’dan itibaren ülkede faaliyet yürüten TİKA’nın projeleriyle kalkınan bölgede kadınların da ekonomiye katılımı sağlandı...

İdlib sonun başlangıcı mı?

İdlib sonun başlangıcı mı?

İdlib’de çanlar sadece siviller için çalmıyor, tehlikede olan, bugüne kadar emek verilmiş pek çok siyasi süreç ve ilişki var. Ama ya duyduğumuz ses çan sesi değilse, ya birbirine karşı konumlanmış iki rakibin birbirleriyle açıkça karşılaşma anını haber veriyorsa bu sesler?

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN