Arama

Dünya

Dünyanın en güzel cami kubbeleri

Dünyanın en güzel cami kubbeleri

Yüce Allah'ın bize mescid kıldığı yeryüzünde camiler, günün beş vakti ümmeti bir araya getiriyor. Kimi camiler var ki farklı mimarileriyle, kubbe ve minare tasarımlarındaki uyum ile adeta göz kamaştırıyor. Coğrafi şartlar ile şekillenen, birkaç mimari üslubu barındıran, ince işçiliklerle bezeli pek çok cami bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından mimarileriyle göz kamaştıran cami kubbelerini derledik.

Dünyanın sıra dışı yapılarına dair 15 ilginç bilgi

Dünyanın sıra dışı yapılarına dair 15 ilginç bilgi

Dünya üzerinde, güzelliğiyle, geçmişiyle ve gizemiyle insanların dikkatini çeken pek çok yapı bulunuyor. Kimi insan eliyle meydana getirilmiş, kimi teknolojinin sınırlarını zorlamış, kimi ise doğada nadir bulunan güzelliklerden... Dünyanın sıra dışı yapılarına dair 15 ilginç bilgiyi derledik.

Sömürgecilik: Topraklara değil zihinlere pranga

Sömürgecilik: Topraklara değil zihinlere pranga

Her milletin coğrafi sınırları ve bu sınırlar üzerine daimi ulusal planları vardır. Ama bazı kavimlerin diğer insanlara tasallut olan yayılmacı ve acımasız politikaları onların sıfatı olmuştur. Bugün Batılılar Afrika'da zalim olarak adlandırılırlar. Çünkü herkesin bir akrabası bir şekilde bu insanların zulümlerine maruz kalmıştır. Bir milletin, bir düşünce yapısının bekası coğrafi sınırlardan ziyade zihni sınırlara dayanır. Çünkü coğrafi sınırlar değişiklik gösterebilir ama zihin yapısı sadece daima ileriye odaklıdır. Bir ülkenin sömürge sahibi olması demek aslında o ülkenin emek hırsızı olması, başka bir medeniyetin dilini, dinini, coğrafyasını, kültürünü ve tarihini de çalması demektir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN