Arama

Sinema

Sinemada üslubun ve doğallığı yakalamanın önemi...

Sinemada üslubun ve doğallığı yakalamanın önemi...

Yönetmen, senarist ve yapımcı Mesut Uçakan her hafta VAV TV'de, sinemaya ilişkin birçok konuyu önemli konuk ve gençlerle birlikte karşılıklı etkileşim halinde irdelememize fırsat tanıyor. Sinema alanında birbirinden değerli isimlerin ağırlandığı "Sonsuz Kareler" isimli bu programın ilk bölümüne yönetmen Atalay Taşdiken misafir oldu. Programda "Sinemada üslubun ve doğallığı yakalamanın önemi..." konuları açıklanmaya çalışıldı. Programdan öne çıkan bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Sosyal izolasyonda izleyebileceğiniz 10 film önerisi

Sosyal izolasyonda izleyebileceğiniz 10 film önerisi

Çin'in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs, binlerce kişinin ölümüne sebep oldu. Maalesef ülkemizde de görülen bu virüsten korunmanın ve yayılmasını önlemenin en etkili yolu ise sosyal izolasyondan geçiyor. Bu bilinçle binlerce insan, sosyal izolasyon ile hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına aldı. Hayatı eve sığdırdığımız bu süreçte izleyebileceğiniz 10 filmi sizler için derledik.

Osmanlı’nın ilk sinemacılarından Fuat Uzkınay

Osmanlı'nın ilk sinemacılarından Fuat Uzkınay

29 Mart 1956'da hayatını kaybeden Fuat Uzkınay, ilk Türk sinemacılarındandır. Kameranın kullanımını Sigmund Weinberg'ten öğrenen Uzkınay,1914 yılında Seden Kardeşler'le birlikte Sirkeci'de Ali Efendi Sineması'nın işletmeciliğine başlayarak sinema sektörüne adım attı. Ömrü boyunca pek çok film ve belgesel çeken Fuat Uzkınay'ın görüntüleri günümüze ulaşamayan ilk filmi hangisiydi ve bu filmin sinema tarihimiz açısından önemi neydi? İşte yıllar önce bugün vefat eden Fuat Özkınay'ın yaşamı ve sinemacı yönüne dair ayrıntılar...

20 maddede senaryo yazım teknikleri

20 maddede senaryo yazım teknikleri

Yazar olmak için kimimiz doğuştan gelen üstün yeteneklere sahip olmamız gerektiğini düşünürüz. Fakat bu düşünce belki de yazmaya karşı koyduğumuz setlerle birlikte, zihnimizin tembelliğinden ileri gelen bahanelerden yalnızca birkaçıdır. Oysa günlük hayatta, bir durumu, gözlemi; öznel yorumlarımızla harmanlayıp kendi tasvirlerimizle aktarırken aslında tahkiye biçimini kullanmaktayız. Senaryo yazımı da belli bir beceri gerektirmenin yanında öğrenilebilir ve zamanla uzmanlaşılabilir bir alandır. Çalışma ve emek gerektiren bu zorlu süreçte senaryo yazım tekniklerinin neler olduğunu, senaryo yazımına dair ipuçlarını siz Fikriyat okurları için derledik.

Osmanlı’da sinema tarihi

Osmanlı'da sinema tarihi

Sinema, bir sanat olmasının yanı sıra aynı zamanda da büyük bir endüstriydi. Hatta dönem dönem modayı, gelenekleri ve karakterleri bile etkiledi. Sinema ciddiye alınınca, yönetmenler filmlere has görsel bir dil oluşturdu. Böylece sinemacıların üslupları da ayırt edilmeye başlanmıştı. Günümüzde de büyük bir endüstri halinde devam eden sinema, teknolojik diğer gelişmelerin desteğiyle hızlı bir şekilde ilerliyor. Peki, Osmanlı'da sinema hangi serüvenlerden geçmişti?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN