Arama

Sinema

Sinemanın temel kavramları 🎬

Sinemanın temel kavramları 🎬

Sinema kültürü, birden fazla sanat disiplininin içinde kendine yer bulmuş bir iletişim aracı olarak karşımıza çıkar. Bu iletişim aracını doğru algılamak, sinematografik unsurları profesyonel şekilde kullanmak bu alanda ilerlemenin önemli unsurudur. Bunun da önceliği, sinemaya yönelik kavramların doğru bilinmesinden geçer. İşte sinema alanında çalışan öğrenciler, eğitimciler ve sinemayla ilgilenenlerin bilmesi gereken temel kavramlar...

Japon sinemasının imparatoru: Akira Kurosawa

Japon sinemasının imparatoru: Akira Kurosawa

Evdeyken bile bir köşede sessiz sakin oturup zihninde canlandırdığı sahnelerle filmden başka bir şey düşünemeyen biridir Akira Kurosawa. İmparator lakaplı yönetmen, sinema dünyasında birçok tekniği ilk kez kullanarak öncü oldu. Ölüm yıl dönümünde düşük bütçeli filmlerle dehasını ortaya koyarak, başyapıtlara imza atan ünlü yönetmen hakkında az bilinenler...

Bağlılık Aslı filmi konusu nedir?

Bağlılık Aslı filmi konusu nedir?

Türkiye'nin 2020 Oscar adayı "Aslı" Bağlılık üçlemesinin ilk halkası… Semih Kaplanoğlu imzalı Kübra Kip ve Ece Yüksel'in başrollerini paylaştığı film, 20 Eylül'de vizyona girecek. Film, modern dünyada kadın ve anne olmanın meydana getirdiği açmazlara odaklanıyor. Türkiye'nin Oscar adayı Bağlılık Aslı filmine dair detayları derledik.

Ailenizle kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi

Ailenizle kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi

Günümüzde çalışan anne ve baba sayısı her geçen gün artarken, çocukla geçirilen zaman buna bağlı olarak azalıyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus; anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkinin süresi değil, geçirilen zamanın niteliğidir. Sizler için ailenizle birlikte kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 1 kitap 1 film listesi hazırladık.

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’

Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biriydi Ara Güler. Deklanşörüyle görsel tarihe büyük katkılar sağlamış, önemli olaylara ve dönemlere tanıklık etmiş, objektifiyle her birini belgelemişti. Hem Türkiye'de hem de dünyada fotoğrafçılığa büyük katkılar sağlamış; kendinden sonra gelen birçok fotoğrafçı onun izinden gitmiş, onu örnek almıştı. Bizler usta duayeni daima "belgesel fotoğrafçı" olarak tanıdık; ancak onun tarihe katkısı çektiği karelerle sınırlı değil. Ara Güler, 1975 yılında bir belgesel filme imza atmış, tarihimize damga vuran Yavuz Zırhlısının sökümünü "Kahramanın Sonu" filmiyle anlatmıştı.

Charlie Chaplin’e dair az bilinen 20 ilginç gerçek

Charlie Chaplin’e dair az bilinen 20 ilginç gerçek

Melon şapkası, bastonu, dar ceketi, bol pantolonu, büyük ayakkabıları ve penguen yürüyüşüyle kısacası "Şarlo" karakteri ile hafızalarımıza kazınmış bir isim, Charlie Chaplin. Sessiz filmleriyle çok şey anlatmış, "Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya Amerika'dan ibaret değil!" sözüyle tarihe geçmişti. Peki, onunla özdeşleşen "Şarlo" karakterinin nasıl doğduğunu biliyor musunuz? Ya da film setinde neden hastaneye kaldırıldığını veya Oscar töreninde 12 dakika boyunca neden alkışlandığını?

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Pek çok insan belirli bir rotada kalmak yerine yeni yerler keşfetmeyi, doğada yolculuk yapmayı ve yeni insanlarla tanışmayı tercih eder. Sizler için yaz tatili süresince kendinizi keşfetmeye yardımcı olacak, macera duygunuzu perçinlerken yeni insanları ve kültürleri karşınıza çıkaracak 1 kitap 1 film listesi derledik.

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Göç ve mülteci kavramları son yıllarda toplumun her kesimi tarafından kullanılmaya başlandı. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan günümüze dünyanın belki de en dramatik mülteci hareketi ile karşı karşıya geldi. Yüz binlerce insanın ölümü ve milyonlarca insanın da evlerini terk etmesine sebep olan Suriye Savaşı'nın ürettiği insani kriz ise artık yönetilmesi kolay olmayan boyutlara ulaştı. Batılı ülkeler dikenli tel örgülerle sorumluluktan kaçmaya devam ederken, Türkiye bulunduğu zor koşullara rağmen Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sizler için sanata ve edebiyata yansıyan mülteci ve göçmen olgusuyla ilgili 1 kitap 1 film listesi derledik.

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Kitap ve film ilişkisi bölünmez bir parçanın bütünleri gibidir. Bazı kitaplar vardır uyarlandıkları filmlerin gölgesinde kalır ve ismi ancak filmi ünlendikten sonra duyulur. Bazıları ise bu durumun tam tersi, kitaptaki heyecanı filme aktaramaz. Sizler için kitaplardan beyaz perdeye uyarlanmış ve büyük beğeni görmüş eserlerden bir kitap bir film listesi derledik.

Netflix çocukları tehdit ediyor!

Netflix çocukları tehdit ediyor!

Binlerce abonesi olan dijital platform Netflix, her içeriğine eşcinsel sapkınlığı eklemeyi ihmal etmiyor. Çocuklar için üretilen içeriklerde bile bu propagandalara yer vermesi durumun vahametini gözler önüne seriyor. Platformun 3 Altında: Arcadia Hikâyeleri, Big Mouth, Desire gibi pek çok içeriğinde çocukları hedef alan kirli propagandalar yer alıyor.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN