Arama

Sinema

Necip Fazıl'ın “senaryo roman”ları

Necip Fazıl'ın “senaryo roman”ları

Necip Fazıl, “Anladım işi, sanat, Allah’ı aramakmış / Marifet bu, gerisi yalnız çelik ‐ çomakmış…” dizeleriyle “Allah’ı aramak” olarak özetlediği sanat anlayışı içerisinde, bütün edebî türlerde eser veren çok yönlü bir şahsiyetti. Daha çok şair kimliği ile ön plana çıksa da, düşüncelerini senaryolarıyla da ortaya koydu ve bu türdeki eserlerine “senaryo roman” adını verdi. Eserlerinden bir bölümü ise sinemaya aktarıldı.

Sinema dünyasında gerçekleşen 20 ilk🎬

Sinema dünyasında gerçekleşen 20 ilk🎬

İlkler her zaman önemlidir ve unutulmaması gerekir. İşte bu ilklerden biri olan Lumiere Kardeşler, 1895 yılında çektikleri film ile sinema tarihinde bir ilke imza atarak halka açık film gösterimini yaptılar. Sinematograf adını verdikleri cihazlarının 1895 yılında patentini alarak sinemanın tarihini başlattılar. Sinema dünyasından hafızalarımıza kazınan 20 ilk...

En iyi 10 Kemal Sunal filmi

En iyi 10 Kemal Sunal filmi

Oynadığı tüm karakterlerle sinema tarihimizin unutulmazları arasında yer alan Kemal Sunal, izleyiciyi güldüren, güldürürken düşündüren bir isimdi. "Hababam Sınıfı", "Çöpçüler Kralı", "Süt Kardeşler" gibi filmleri en çok izlenen yapımlar arasında yer aldı. Ölümünden bu yana 20 yıl geçen Kemal Sunal'ın yediden yetmiş yediye herkesi kendine hayran bırakan 10 filmini sizler için derledik.

Unutulmaz filmlerden hafızalara kazınan 50 replik

Unutulmaz filmlerden hafızalara kazınan 50 replik

Sinema tarihinde öyle filmler vardır ki, üzerinden uzun zaman geçse de aklımızdan çıkmaz. Yıllar geçse de öyküler, karakterler ve bazı cümleler hafızamıza kazınır. Yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandıran, yakın tarihin en çok izlenen filmlerinden hafızalara kazınan 50 repliği sizlerle buluşturuyoruz.

Bir Batı propaganda aracı olarak süper kahramanlar

Bir Batı propaganda aracı olarak "süper kahramanlar"

Lumiere Kardeşler'in Paris'te ilk sinema gösterimlerini yapmalarından bu yana tam 125 yıl geçti. Sinema, o günlerden bugünlere çoğunlukla bir eğlence aracı, sosyal bir aktivite olarak görüldü. Görüntülerin kitleler üzerindeki inandırıcılığı o denli yüksekti ki, otoritelerin de bu gücü fark etmeleri ve kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmeleri gecikmedi. Batı ortaya çıkardığı kahramanlar ve süper kahramanlarla sinema üzerinden kitlelerin algısını istediği yönde şekillendirdi. Peki, Batı'nın süper kahramanları ne zaman ve neden ortaya çıktı?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN