Arama

Sinema

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’ 📸🎬

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’ 📸🎬

Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biriydi Ara Güler. Deklanşörüyle görsel tarihe büyük katkılar sağlamış, önemli olaylara ve dönemlere tanıklık etmiş, objektifiyle her birini belgelemişti. Hem Türkiye'de hem de dünyada fotoğrafçılığa büyük katkılar sağlamış; kendinden sonra gelen birçok fotoğrafçı onun izinden gitmiş, onu örnek almıştı. Bizler usta duayeni daima "belgesel fotoğrafçı" olarak tanıdık; ancak onun tarihe katkısı çektiği karelerle sınırlı değil. Ara Güler, 1975 yılında bir belgesel filme imza atmış, tarihimize damga vuran Yavuz Zırhlısının sökümünü "Kahramanın Sonu" filmiyle anlatmıştı.

Osmanlı'da sinema tarihi

Osmanlı'da sinema tarihi

Sinema, bir sanat olmasının yanı sıra aynı zamanda da büyük bir endüstriydi. Hatta dönem dönem modayı, gelenekleri ve karakterleri bile etkiledi. Sinema ciddiye alınınca, yönetmenler filmlere has görsel bir dil oluşturdu. Böylece sinemacıların üslupları da ayırt edilmeye başlanmıştı. Günümüzde de büyük bir endüstri halinde devam eden sinema, teknolojik diğer gelişmelerin desteğiyle hızlı bir şekilde ilerliyor. Peki, Osmanlı'da sinema hangi serüvenlerden geçmişti?

Sharon Tate ölümü CIA planı mıydı? Bir Zamanlar Hollywood'da analizi… 🎬

Sharon Tate ölümü CIA planı mıydı? Bir Zamanlar Hollywood'da analizi… 🎬

Quentin Tarantino'nun son filmi Once Upon A Time In Hollywood ile Sharon Tate cinayeti yeniden gündeme geldi. Manson Ailesi tarikatı ve Sharon Tate hikayesiyle ilerleyen filmi Tarantino, kendince yorumladı, kanlı bir cinayetin tarihi seyrini değiştirdi. Diğer filmlerine nazaran bu filmde konuşacak olan, o döneme dair bilinmesi gereken detaylar... Tarantino tarihin seyrini nasıl değiştirdi? Sharon Tate cinayetinin arkasında CIA mi vardı?

Süleyman Turan kimdir, nerelidir?  Yeşilçam'da hatıraları kalanlar...

Süleyman Turan kimdir, nerelidir? Yeşilçam'da hatıraları kalanlar...

Türk sineması denildiği zaman aklımıza "Yeşilçam" gelir. Hafızalara kazınan sahneler kimi zaman derinliklerde kalsa da, usta oyuncuları görür görmez anılar canlanır, ortaya küçük tebessümler çıkar. Ne yazık ki yeni neslin tam olarak tanıyamadığı birçok usta oyuncu aramızdan ayrıldı; geriye güzel anıları bıraktı. Sizlere başlı başına birer hazine olan ve Yeşilçam'da hatırası kalan usta oyuncularımızı kısaca hatırlatmak istedik.

Ayastefanos'taki Rus Abidesi’nin yıkılışı hangi yıl çekilmiştir?

Ayastefanos'taki Rus Abidesi’nin yıkılışı hangi yıl çekilmiştir?

"Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı" Türk sinema tarihinin ilk filmi olarak kabul ediliyor. Uzun yıllar bu filmin kayıp olmasından dolayı, çekilip çekilmediğine dair tartışmalar süregeldi. Osmanlı'nın Birinci Dünya Savaşı'na girdiğini ilan ettiği gün çekilen bu film, aslında Ruslara karşı verilen bir mesajdı. Peki, Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı filmi neden bu kadar tartışıldı? Gerçekten çekilmiş miydi?

Ünlü yönetmenler sinema hakkında ne dedi?🎬

Ünlü yönetmenler sinema hakkında ne dedi?🎬

Yönetmen, sinemanın görünmeyen kahramanıdır. Film başarılı olursa ilk alkışlar yönetmene gider; başarısız olursa fatura yine ona kesilir… Elbette her yönetmenin sanatına karşı bir görüşü vardır. Sizler için, ünlü yönetmenlerin sinemaya dair düşüncelerini derledik.

Sinemanın temel kavramları 🎬

Sinemanın temel kavramları 🎬

Sinema kültürü, birden fazla sanat disiplininin içinde kendine yer bulmuş bir iletişim aracı olarak karşımıza çıkar. Bu iletişim aracını doğru algılamak, sinematografik unsurları profesyonel şekilde kullanmak bu alanda ilerlemenin önemli unsurudur. Bunun da önceliği, sinemaya yönelik kavramların doğru bilinmesinden geçer. İşte sinema alanında çalışan öğrenciler, eğitimciler ve sinemayla ilgilenenlerin bilmesi gereken temel kavramlar...

Japon sinemasının imparatoru: Akira Kurosawa

Japon sinemasının imparatoru: Akira Kurosawa

Evdeyken bile bir köşede sessiz sakin oturup zihninde canlandırdığı sahnelerle filmden başka bir şey düşünemeyen biridir Akira Kurosawa. İmparator lakaplı yönetmen, sinema dünyasında birçok tekniği ilk kez kullanarak öncü oldu. Ölüm yıl dönümünde düşük bütçeli filmlerle dehasını ortaya koyarak, başyapıtlara imza atan ünlü yönetmen hakkında az bilinenler...

Bağlılık Aslı filmi konusu nedir?

Bağlılık Aslı filmi konusu nedir?

Türkiye'nin 2020 Oscar adayı "Aslı" Bağlılık üçlemesinin ilk halkası… Semih Kaplanoğlu imzalı Kübra Kip ve Ece Yüksel'in başrollerini paylaştığı film, 20 Eylül'de vizyona girecek. Film, modern dünyada kadın ve anne olmanın meydana getirdiği açmazlara odaklanıyor. Türkiye'nin Oscar adayı Bağlılık Aslı filmine dair detayları derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN