Arama

Sinema

Kamplardan beyazperdeye

Kamplardan beyazperdeye

Saraybosnalı yönetmen Aida Begic’in Türkiye’deki Suriyeli üç çocuğun hikâyesini anlatan “Beni Bırakma” filminin oyuncuları Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Akçakale’deki kamplardan seçildi.

Bu hafta 7 film vizyona girecek

Bu hafta 7 film vizyona girecek

Türkiye sinemalarında bugün "Çatışma" ve "Gürbüz: Hadi Allah'a Emanet" adlı filmler, yarın ise "Kıskanç", "Upgrade", "Dışarıda", "İtalyan Usulü Aşk" ve "Şafaktan Önce" filmleri izleyiciyle buluşacak.

Türk sinema tarihini değiştirecek belge bulundu!

Türk sinema tarihini değiştirecek belge bulundu!

1914'te çekilen Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı Türk sinemasının ilk filmi kabul edilir. Ama bu film 34 yıldır tartışmaların odağında. Kopyası kayıp olan, yıllardır çekilip çekilmediği tartışılan filmle ilgili akademisyen Doç. Dr. İ. Arda Odabaşı öyle bir belge buldu ki, yıllar süren tartışmaları bitirdi.

Türk sinema tarihini değiştirecek belge

Türk sinema tarihini değiştirecek belge

1914'te çekilen Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı Türk sinemasının ilk filmi kabul edilir. Ama bu film 34 yıldır tartışmaların odağında. Kopyası kayıp olan, yıllardır çekilip çekilmediği tartışılan filmle ilgili akademisyen Doç. Dr. İ. Arda Odabaşı öyle bir belge buldu ki, yıllar süren tartışmaları bitirdi. Film çekilmiş ve sinemalarda gösterilmiş. Fakat bu belgede sinema tarihinin yeniden yazılmasına neden olacak yeni bilgiler de mevcut.

TRT Worlde Emmy adaylığı

TRT World'e Emmy adaylığı

TRT World, Ortadoğu'da açığa çıkan insanlık dışı organ ticaretini gözler önüne seren "Sessiz Ölüm" adlı belgeselle, Emmy'de "Güncel Haber Programı" kategorisinde ödüle aday gösterildi.

Yeşilçamın naif oyuncusu: Çolpan İlhan

Yeşilçam'ın naif oyuncusu: Çolpan İlhan

Tiyatro oyunları dışında bugüne kadar 300'e yakın filmde de rol alan Çolpan İlhan, 1997 yılında kurduğu "Sadri Alışık Kültür Merkezi"nin ardından Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanını aldı.

Bir ömürde iki hayat: Ayşe Şasa

Bir ömürde iki hayat: Ayşe Şasa

Vefatının dördüncü yılında anılan inceliklerin yazarı Ayşe Şasa, inziva döneminde düşünsel anlamda kendisini değiştirdi; daha bilimsel, sezgici bir hayat sürmeye başladı ve bu yeni yaşam tarzını eserlerine de yansıttı.

Savaş ortamındaki kadınların mağduriyetleri beyaz perdede

Savaş ortamındaki kadınların mağduriyetleri beyaz perdede

Her yıl 7 şehrin 7 İslam büyüğünü tema edinen Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali, bu yıl Mevlana, Yunus Emre, Şeyh Edebali, Şeyh Şaban-i Veli, Ahmet Yesevi ve Yahya Şirvani temasıyla savaş ortamındaki kadınların durumunu konu eden filmleri sinemaseverlerle buluşturacak. Festival kapsamında düzenlenen senaryo yarışmasına yurt içi ve dışından gönderilen 638 senaryo arasından seçimi tamamlanan 7'si, film haline dönüştürülecek.

Adını kitapların yanma sıcaklığından alıyor

Adını kitapların yanma sıcaklığından alıyor

Yok edilmeye çalışılan düşünceler, susturulmaya çalışılan müzikler ve yakılan kitaplar, kütüphaneler. Deneyimleri, yaşanmışlıkları sonraki kuşaklara aktarmadaki en büyük araç olan yazı ve yazılarla oluşan kitaplar tarih boyunca hem dünyada hem de bizim kendi toplumumuzda, gücü elinde bulunduran kötüler tarafından hep tehlike olarak görüldü ve ortadan kaldırılmaya çalışıldı.

Burkina Faso isyanda

Burkina Faso isyanda

Pera Film, Burkina Faso’da şiddet içermeyen yaratıcı direnişi konu alan Burkina Faso İsyanda (Burkinabé Rising) belgeseline ev sahipliği yapıyor. Direniş Kültürleri Filmleri serisinin yeni yapımlarından olan bu belgeselin gösteriminin ardından, sanatçı Naz Köktentürk, küratör Mine Kaplangı ile Burkina Faso hakkında bir sohbet gerçekleştirecek.

Sözcüklerin gücünü hissettiren bir eser

Sözcüklerin gücünü hissettiren bir eser

Yönetmenlerin atası olarak nitelendirilen Yasujiro Ozu’nun Noriko Üçlemesi’nin son filmi olan Tokyo Monogatari (Tokyo Hikâyesi), günümüzden altmış yıl önce çekilmiş olmasına rağmen yeni nesil sinemacıların da yardımıyla bir hayli tanıdık olduğumuz modern toplum yozlaşması öyküsünü anlatan bir yapım.

Şiire hakkını teslim eden bir film

Şiire hakkını teslim eden bir film

İçinde bulunduğu kültürün kodlarını minimalist anlatım tarzıyla birleştirerek, İran sinemasını dünyaya tanıtan auteur yönetmenlerden biri Abbas Kiarostami’dir. Minimalist tarzıyla öne çıkan Kiarostami’nin İran şiirini filmlerinde kullanımı, sanatlar arası ilişkinin başarılı örneklerini oluşturmaktadır.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN