Arama

Sinema

Kar kış filmleri

Kar kış filmleri

Bazı filmler, kış mevsiminde geçmesiyle akıllara kazınır. Karlı tepeleri, soğuk havaları, kürklü elbiseleriyle hatırlanır. Kış, zengin mevsimidir, Yoksulluğu göstermenin en uygun olduğu ortamdır. Aynı zamanda bembeyaz manzarasıyla masumiyeti, temizliği de temsil eder. Bir o kadar da soğuktur, İnsanın kendisine yabancılaşmasını gösterecek kadar soğuk... Bazı yönetmenler özellikle de bu nedenlerle filmlerini kışın çekmeyi tercih ederler. İşte böyle filmleri izlemek için en iyi zaman yine kış mevsimidir. Sizin için soğuk günlerde izleyebileceğiniz, kar manzaralı birbirinden eşsiz filmleri derledik.

Kitle imha sanatı

Kitle imha sanatı

Sinema, insanların sevdikleri ile beraber güzel vakit geçirmek için gittiği, perdenin açılması ile ağlayıp, güldükleri bir aktivite. Peki, bu masum görünen perdenin arkasındaki tehlikenin farkında mıyız? Amerikan inanç sisteminin vücut bulmuş hali olan Hollywood, tüm dünyaya kendi fikirlerini yayarak insanlığın zihin kodlarıyla oynuyor. Hollywood bunu nasıl yapıyor? Gelin cevabı beraber bulalım.

Türk sinema tarihini başlatan film

Türk sinema tarihini başlatan film

Türkiye sinemasının tarihi, Osmanlı dönemine kadar uzanır. Film, Osmanlı'nın Birinci Dünya Savaşı'na girdiği gün yedek subay Fuat Uzkınay tarafından çekilir. Böylece Türk sinema tarihi başlamış olur. Filmin hikayesi ise oldukça ilginçtir. Peki, yıllar boyu büyük tartışmalara neden olan filmin gün yüzüne çıkma hikayesi neydi?

Geçmişten günümüze Azerbaycan sineması

Geçmişten günümüze Azerbaycan sineması

Filmler, gerçek hayatın içerisinde sinemasal gerçekliği ortaya koyarak yaşamımıza renk katan eserlerdir. Bazen yorgun hissettiğimizde dinlenmemize bazen de sanatsal açıdan gelişimimizi artırmak için kullandığımız bir araç olurlar. Her ülkenin kendine ait sinemasının olduğu da bilinen bir gerçektir. Sinema köşemizde komşu ve kardeş ülkemiz Azerbaycan'ın sinema tarihi ve filmlerini manşete taşıyoruz.

Hafızalarda yer eden 10 film

Hafızalarda yer eden 10 film

Her insanın yaşamı boyunca en az bir kez izlemesi gereken başyapıt niteliğinde filmler vardır. Kimi yaşama bakışınızı değiştirirken kimi de ders çıkaracak bilgiler sunar. Bu filmleri izlemek için en uygun mevsim ise sonbahar. Nitekim yağmurlu ve serin havalarda sıcak bir içecek eşliğinde yapılacak en iyi aktivitelerden biri. Sizler için geçmişten bugüne hafızalarda yer eden en iyi 10 filmi derledik.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN