Arama

Sinema

Film yapım ekibi kimlerden oluşur?

Film yapım ekibi kimlerden oluşur?

Sinema salonlarında ya da evimizde keyifle film izlerken gördüğümüz şeyler bize gösterilenlerdir. Peki, kameranın arkasında kimler var, hiç düşündünüz mü? Yapımcısından yönetmenine, ışıkçısından kostümcüsüne kadar kocaman bir ekip emek emek oluşturur filmi. Gelin, kamera arkasındaki kahramanlara yakından bakalım.

Türüne özgü sinema

Türüne özgü sinema

Sinemada tür kavramı çeşitli yönlerden benzerlik gösteren filmleri tanımlamak için kullanılır. Aynı türdeki filmlerde ortak nitelik, özellik ve öğeler bulunur. Bazı filmlerin elbette ki tek bir türü olmayabilir. Aynı film hem savaş hem melodram filmi olabilir. Ancak baskın bir özelliği hangi türün ağır bastığını gösterir. İlk bakışta anımsattığı bir tür vardır. Biz de meraklısına komedi, savaş gibi film türlerini ve özelliklerini derledik.

Ne izlemeli diyenler için 5 film önerisi

Ne izlemeli diyenler için 5 film önerisi

Vakit kaybı yaşamadan, hızlıca film seçip, izlemek isteyenlerdenseniz, bu listemiz tam size göre... Hafta sonuna hazırlanabilmeniz için "mutlaka" izlemeniz gereken filmleri derledik. Listede; İran sinemasından, Japon sinemasına, Gürcistan sinemasından, Avusturya sinemasına kadar birçok tatta seyirlik öneriler yer alıyor.

Akira Kurosawa’nın gözünden sinema

Akira Kurosawa’nın gözünden sinema

Japon sinemasının önemli yönetmenlerinden Akira Kurosawa, çektiği filmlerle Japon sinemasına saygınlık kazandırdı. Hayatını yazarak kitaba çeviren usta yönetmen, "Kurbağa Yağı Satıcısı" isimli otobiyografik eserinde, filmlerine ve yönetmenliğe dair bilgiler verdi. Sinemaseverlere yol gösterimesi için eserden kısa notlar derledik.

Film nasıl izlenmeli?

Film nasıl izlenmeli?

İyi bir sinema izleyicisiyseniz filme başlamadan önce yapmanız gereken bazı şeyler olduğunu bilirsiniz. Bu gereklilikler bizi filmi anlama ve anlamlandırma noktasında sıradan izleyiciden ayırır. Film ile bütünleştirir ve onu çözümlemeye çalışmamızı sağlar. Sizler için film izlemeye başlamadan önce yapılması gerekenleri listeledik.

Hafta sonunda izleyebileceğiniz film önerileri

Hafta sonunda izleyebileceğiniz film önerileri

Film izlemek, hafta sonu ailece yapılabilecek aktiviteler arasında yer alır. Ancak film seçimi yapmak işin en zor kısmıdır. Eğer siz de hafta sonu ne izleyeceğinizi araştırıyorsanız cevabı bu içerikte. İran sinemasının irfan yönetmeni olarak anılan Mecid Mecidi'nin "Serçelerin Şarkısı ve Cennetin Çocukları" filmlerini sizin için seçtik, konusunu ve detaylarını anlattık. Şimdiden iyi seyirler...

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN