Arama

Sinema

Osmanlı'nın ilk sinemacılarından Fuat Uzkınay

Osmanlı'nın ilk sinemacılarından Fuat Uzkınay

29 Mart 1956'da hayatını kaybeden Fuat Uzkınay, ilk Türk sinemacılarındandır. Kameranın kullanımını Sigmund Weinberg'ten öğrenen Uzkınay,1914 yılında Seden Kardeşler'le birlikte Sirkeci'de Ali Efendi Sineması'nın işletmeciliğine başlayarak sinema sektörüne adım attı. Ömrü boyunca pek çok film ve belgesel çeken Fuat Uzkınay'ın görüntüleri günümüze ulaşamayan ilk filmi hangisiydi ve bu filmin sinema tarihimiz açısından önemi neydi? İşte yıllar önce bugün vefat eden Fuat Özkınay'ın yaşamı ve sinemacı yönüne dair ayrıntılar...

Sosyal izolasyonda izleyebileceğiniz 10 film önerisi

Sosyal izolasyonda izleyebileceğiniz 10 film önerisi

Çin'in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs, binlerce kişinin ölümüne sebep oldu. Maalesef ülkemizde de görülen bu virüsten korunmanın ve yayılmasını önlemenin en etkili yolu ise sosyal izolasyondan geçiyor. Bu bilinçle binlerce insan, sosyal izolasyon ile hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına aldı. Hayatı eve sığdırdığımız bu süreçte izleyebileceğiniz 10 filmi sizler için derledik.

Batı’nın süper kahramanları neden ortaya çıktı?

Batı’nın süper kahramanları neden ortaya çıktı?

Lumiere Kardeşler'in Paris'te ilk sinema gösterimlerini yapmalarından bu yana tam 125 yıl geçti. Sinema, o günlerden bugünlere çoğunlukla bir eğlence aracı, sosyal bir aktivite olarak görüldü. Görüntülerin kitleler üzerindeki inandırıcılığı o denli yüksekti ki, otoritelerin de bu gücü fark etmeleri ve kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmeleri gecikmedi. Batı ortaya çıkardığı kahramanlar ve süper kahramanlarla sinema üzerinden kitlelerin algısını istediği yönde şekillendirdi. Peki, Batı'nın süper kahramanları ne zaman ve neden ortaya çıktı?

20 maddede senaryo yazım teknikleri

20 maddede senaryo yazım teknikleri

Yazar olmak için kimimiz doğuştan gelen üstün yeteneklere sahip olmamız gerektiğini düşünürüz. Fakat bu düşünce belki de yazmaya karşı koyduğumuz setlerle birlikte, zihnimizin tembelliğinden ileri gelen bahanelerden yalnızca birkaçıdır. Oysa günlük hayatta, bir durumu, gözlemi; öznel yorumlarımızla harmanlayıp kendi tasvirlerimizle aktarırken aslında tahkiye biçimini kullanmaktayız. Senaryo yazımı da belli bir beceri gerektirmenin yanında öğrenilebilir ve zamanla uzmanlaşılabilir bir alandır. Bu çalışma ve emek gerektiren zorlu süreçte senaryo yazım tekniklerinin neler olduğunu, senaryo yazımına dair ipuçlarını siz Fikriyat okurları için derledik.

Charlie Chaplin’e dair az bilinen 20 ilginç gerçek

Charlie Chaplin’e dair az bilinen 20 ilginç gerçek

Melon şapkası, bastonu, dar ceketi, bol pantolonu, büyük ayakkabıları ve penguen yürüyüşüyle kısacası "Şarlo" karakteri ile hafızalarımıza kazınmış bir isim, Charlie Chaplin. Sessiz filmleriyle çok şey anlatmış, "Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya Amerika'dan ibaret değil!" sözüyle tarihe geçmişti. Peki, onunla özdeşleşen "Şarlo" karakterinin nasıl doğduğunu biliyor musunuz? Ya da film setinde neden hastaneye kaldırıldığını veya Oscar töreninde 12 dakika boyunca neden alkışlandığını?

Sinemanın Balkan topraklarındaki serüveni

Sinemanın Balkan topraklarındaki serüveni

Balkan sineması yerel müziğin gücünü ustalıkla kullanan, dram yüklü hikayeleriyle izleyicileri etkileyen örneklerle doludur. Sinema tarihimiz de bir anlamda bu topraklarla yakın ilişki içerisindedir. Nedeni ise Manaki Kardeşler'in Osmanlı vatandaşı olan Uzkınay'dan daha önce Osmanlı'yı çekmiş olmalarıdır. Böylece Osmanlı topraklarında yaptıkları çekimler ile sinemamızın temellerini atmışlardır. İşte sinemanın Balkan topraklarındaki serüveni...

Unutulmaz filmlerden hafızalara kazınan 50 replik

Unutulmaz filmlerden hafızalara kazınan 50 replik

Sinema tarihinde öyle filmler vardır ki, üzerinden uzun zaman geçse de aklımızdan çıkmaz. Yıllar geçse de öyküler, karakterler ve bazı cümleler hafızamıza kazınır. Yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandıran, yakın tarihin en çok izlenen filmlerinden hafızalara kazınan 50 repliği sizlerle buluşturuyoruz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN