Arama

Sinema

Mutlaka izlenmesi gereken 20 biyografi filmi

Mutlaka izlenmesi gereken 20 biyografi filmi

Mozart'ın ilk bestesini üç yaşında yazdığını biliyor muydunuz? Ya da Einstein'in fazla uyumasın diye, koltuğunda elinde bir kaşık ve altında bir tepsiyle uyuduğunu? Biyografi filmleri, gerçek hayatları ve hikâyeleri bizlerle buluşturur. Hayal ürünü veya gerçek hayattan alınmış bu filmler hikâyeleriyle bizi hayranlık içinde bırakır. Tarihten günümüze hafızalarda iz bırakan, dünya sinemasından 20 biyografik filmi sizler için derledik.

İlhamını Kafkadan alan 10 Kafkaesk film

İlhamını Kafka'dan alan 10 Kafkaesk film

Franz Kafka'nın tasvirlerinden yola çıkılarak geliştirilen, tehdit edici ya da korkutucu anlamlarına gelen bir sıfattır, 'Kafkaesk'. Kafka'nın hikâyelerinde anlatım akışının doğal bir parçası haline gelerek, algılanan gerçeklikten kopma, uzaklaşma durumunu ifade eder. Bu bağlamda benzer özellikler taşıyan Kafkaesk atmosfere sahip 10 filmi sizler için derledik.

Sinemanın en iyi 12 sanal gerçeklik filmi

Sinemanın en iyi 12 sanal gerçeklik filmi

İnsanların hem keşfedip hem de etkileşime girebildiği üç boyutlu bilgisayar teknolojileri ile donatılan sanal gerçeklik teknolojisi, bizleri her geçen gün daha da şaşırtmayı başarıyor. Sanal gerçekliğe olan ilginin artma nedeni ise korku dolu kurgunun gelecekte de yaşanabilecek olma ihtimali. Sizler için sinemanın en iyi 12 sanal gerçeklik filmini derledik.

Dünyaya bakış açınızı değiştirecek 15 belgesel

Dünyaya bakış açınızı değiştirecek 15 belgesel

Kimi süpermarketlerden aldığımız ve ailelerimize sunduğumuz gıdalar hakkındaki gerçekleri gözler önüne seriyor. Kimi ise evrenin bilinmeyen sırlarıyla bizi büyülüyor. Belgeseller, sinemanın ilkel olduğu dönemden bu yana kendisini var eden en etkili yöntemlerden biri. Dünyaya bakış açınızı değiştirecek 15 belgeseli sizler için derledik.

2018in en iyi 20 filmi

2018'in en iyi 20 filmi

2018 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde, "yedinci sanat" olarak anılan sinema filmleri, halen geniş kitlelere ulaşmaya; sinemaseverler, salonları doldurup taşırmaya devam ediyor. IMDb listelerinden yola çıkarak 2018'in en iyi filmlerini derlediğimiz listemizin başında ise Nuri Bilge Ceylan'ın "Ahlat Ağacı" filmi bulunuyor.

Sinemada distopyanın 7 örneği

Sinemada distopyanın 7 örneği

Sinemanın ilk distopik filminin Metropolis olduğunu ve filmin sessiz çekilerek bilim kurgunun temelini attığını biliyor muydunuz? Distopik romanlara karşı her geçen gün artan ilginin nedeni, korku dolu kurgunun gelecekte de yaşanabilecek olma ihtimali miydi?

Mutlaka izlenmesi gereken 40 gerilim filmi

Mutlaka izlenmesi gereken 40 gerilim filmi

Bazı filmler içerdikleri gizem ve esrarengiz olaylarıyla gerilmemize neden olurlar. Fakat yine de bu tarz gerilim filmlerinden vazgeçemeyiz ve psikolojimizi test etmek isteriz. Bir sonraki sahnesinde neler olacağı merakla beklenen, gizem ve gerilimi buluşturan sürükleyici 40 filmi sizler için derledik.

İzlenmesi gereken en iyi 20 aksiyon filmi

İzlenmesi gereken en iyi 20 aksiyon filmi

Yedinci sanatın geniş kitlelere yayılmasında ve insanların sinema salonlarını doldurup taşırmasında başrol çoğu zaman aksiyon filmlerinde oldu. Teknoloji geliştikçe gerçekçilik dozu artan filmler biz izleyicileri büyülemeye devam ediyor. Sizler için aksiyon türünün vazgeçilmez 20 filmini derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN