Arama

Sinema

Dersu Uzala film analizi

Dersu Uzala film analizi

Japon sinemasının usta ismi Akira Kurosawa'nın 1975 yapımı filmi olan Dersu Uzala, doğa ve insan ilişkisine odaklanır. Eşsiz doğa manzaraları sunan film, insana dostluk, yaşam, orman, şehir hayatına dair birçok şey anlatır. Sizin için Dersu Uzala filminin analizini yaptık.

Karanlık ve sisli bir tür: Kara film

Karanlık ve sisli bir tür: Kara film

Sinema; ışık, ses, kamera açıları gibi birçok farklı unsurun bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan bir sanattır. Filmler konu ve sinematografik ögeler bakımından birbirinden ayrışır, buna film türü denir. Film Noir olarak tanımlanan kara film de bir film çeşididir. İşte, II. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan bu tür hakkında bilmeniz gerekenler...

Film müziğinin tarihi

Film müziğinin tarihi

Sinemanın icat edildiği ilk dönemlerde çekilen filmlerin sesi olmasa da hiçbir zaman tam manada sessizliğe bürünmemiştir. Müzik, her daim sinemaya eşlik eder ve hatta bir tür halini alır. İnsanın duygu dünyasını harekete geçirme özelliği taşır ve sinemanın anlatım aracı olarak derdini seyirciye hissettirmeyi hedefler.

Bir film nasıl okunur?

Bir film nasıl okunur?

Sinema, seyirciye bir şeyleri anlatma, yönetmenin derdini paylaşma aracıdır. Bunu yaparken çeşitli anlatım tekniklerinden yararlanılır. Bir filmi seyretmek ile analizini yapmak arasındaki fark, verilmek istenen mesajı irdeleyebilme çabası ile gerçekleşir. Peki, bir film nasıl okunur?

Sinemada auteur kuramı

Sinemada auteur kuramı

Sinemanın sanat mı yoksa ticari endüstri mi olduğu eleştirmenler tarafından her dönem irdelenen bir meseledir. Bu noktada, Hollywood'un klasik sinema anlatısına karşıt yeni akımlar ortaya çıkmıştır. İlk olarak yönetmenin kamerayı edebiyatçı gibi kullandığı "kamera-kalem" teorisi, ardından da özgün sinema anlamında "auteur kuramı" oluşturulmuştur. Peki, sinemayı sanata dönüştüren nedir?

Ustasız ustanın eseri Işıkla Karanlık Arasındadan alıntılar

Ustasız ustanın eseri "Işıkla Karanlık Arasında"dan alıntılar

Türkiye sinemasının "ustasız ustası" Lütfi Ömer Akad, çektiği filmler ile gelecek yönetmenlere örnek olur. Sinemayı görerek, duyarak ve deneyimleyerek öğrenen usta isim, kendine özgü film dili ile dikkat çeker. Yapıtlarının yanı sıra yazdığı "Işıkla Karanlık Arasında" isimli kitabı ile de sinema dünyası için önemli bir kaynak oluşturur. Sizin için Akad'ın sinema dünyasındaki serüvenini anlatan "Işıkla Karanlık Arasında" kitabından alıntıları derledik.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN