Arama

Sinema

Sinemanın Balkan topraklarındaki serüveni

Sinemanın Balkan topraklarındaki serüveni

Balkan sineması yerel müziğin gücünü ustalıkla kullanan, dram yüklü hikayeleriyle izleyicileri etkileyen örneklerle doludur. Sinema tarihimiz de bir anlamda bu topraklarla yakın ilişki içerisindedir. Nedeni ise Manaki Kardeşler'in Osmanlı vatandaşı olan Uzkınay'dan daha önce Osmanlı'yı çekmiş olmalarıdır. Böylece Osmanlı topraklarında yaptıkları çekimler ile sinemamızın temellerini atmışlardır. İşte sinemanın Balkan topraklarındaki serüveni...

Unutulmaz filmlerden hafızalara kazınan 50 replik

Unutulmaz filmlerden hafızalara kazınan 50 replik

Sinema tarihinde öyle filmler vardır ki, üzerinden uzun zaman geçse de aklımızdan çıkmaz. Yıllar geçse de öyküler, karakterler ve bazı cümleler hafızamıza kazınır. Yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandıran, yakın tarihin en çok izlenen filmlerinden hafızalara kazınan 50 repliği sizlerle buluşturuyoruz.

Sinema dünyasında gerçekleşen 20 ilk🎬

Sinema dünyasında gerçekleşen 20 ilk🎬

İlkler her zaman önemlidir ve unutulmaması gerekir. İşte bu ilklerden biri olan Lumiere Kardeşler, 1895 yılında çektikleri film ile sinema tarihinde ilke imza atarak halka açık film gösterimini yaptılar. Sinematograf adını verdikleri cihazlarının 1895 yılında patentini alarak sinemanın tarihini başlattılar. Sinema dünyasından hafızalarımıza kazınan 20 ilk...

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Bazı kitaplar vardır uyarlandıkları filmlerin gölgesinde kalır ve ismi ancak filmi ünlendikten sonra duyulur. Bazıları ise bu durumun tam tersi, kitaptaki heyecanı filme aktaramaz. Sizler için kitaplardan beyaz perdeye uyarlanmış ve büyük beğeni görmüş eserlerden bir kitap bir film listesi derledik.

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’ 📸🎬

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’ 📸🎬

Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biriydi Ara Güler. Deklanşörüyle görsel tarihe büyük katkılar sağlamış, önemli olaylara ve dönemlere tanıklık etmiş, objektifiyle her birini belgelemişti. Hem Türkiye'de hem de dünyada fotoğrafçılığa büyük katkılar sağlamış; kendinden sonra gelen birçok fotoğrafçı onun izinden gitmiş, onu örnek almıştı. Bizler usta duayeni daima "belgesel fotoğrafçı" olarak tanıdık; ancak onun tarihe katkısı çektiği karelerle sınırlı değil. Ara Güler, 1975 yılında bir belgesel filme imza atmış, tarihimize damga vuran Yavuz Zırhlısının sökümünü "Kahramanın Sonu" filmiyle anlatmıştı.

Osmanlı'da sinema tarihi

Osmanlı'da sinema tarihi

Sinema, bir sanat olmasının yanı sıra aynı zamanda da büyük bir endüstriydi. Hatta dönem dönem modayı, gelenekleri ve karakterleri bile etkiledi. Sinema ciddiye alınınca, yönetmenler filmlere has görsel bir dil oluşturdu. Böylece sinemacıların üslupları da ayırt edilmeye başlanmıştı. Günümüzde de büyük bir endüstri halinde devam eden sinema, teknolojik diğer gelişmelerin desteğiyle hızlı bir şekilde ilerliyor. Peki, Osmanlı'da sinema hangi serüvenlerden geçmişti?

Sharon Tate ölümü CIA planı mıydı? Bir Zamanlar Hollywood'da analizi… 🎬

Sharon Tate ölümü CIA planı mıydı? Bir Zamanlar Hollywood'da analizi… 🎬

Quentin Tarantino'nun son filmi Once Upon A Time In Hollywood ile Sharon Tate cinayeti yeniden gündeme geldi. Manson Ailesi tarikatı ve Sharon Tate hikayesiyle ilerleyen filmi Tarantino, kendince yorumladı, kanlı bir cinayetin tarihi seyrini değiştirdi. Diğer filmlerine nazaran bu filmde konuşacak olan, o döneme dair bilinmesi gereken detaylar... Tarantino tarihin seyrini nasıl değiştirdi? Sharon Tate cinayetinin arkasında CIA mi vardı?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN