Arama

Sinema

Unutulmaz filmlerden hafızalara kazınan 50 replik

Unutulmaz filmlerden hafızalara kazınan 50 replik

Sinema tarihinde öyle filmler vardır ki, üzerinden uzun zaman geçse de aklımızdan çıkmaz. Yıllar geçse de öyküler, karakterler ve bazı cümleler hafızamıza kazınır. Yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandıran, yakın tarihin en çok izlenen filmlerinden hafızalara kazınan 50 repliği sizlerle buluşturuyoruz.

Sinema dünyasında gerçekleşen 20 ilk🎬

Sinema dünyasında gerçekleşen 20 ilk🎬

İlkler her zaman önemlidir ve unutulmaması gerekir. İşte bu ilklerden biri olan Lumiere Kardeşler, 1895 yılında çektikleri film ile sinema tarihinde ilke imza atarak halka açık film gösterimini yaptılar. Sinematograf adını verdikleri cihazlarının 1895 yılında patentini alarak sinemanın tarihini başlattılar. Sinema dünyasından hafızalarımıza kazınan 20 ilk...

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Bazı kitaplar vardır uyarlandıkları filmlerin gölgesinde kalır ve ismi ancak filmi ünlendikten sonra duyulur. Bazıları ise bu durumun tam tersi, kitaptaki heyecanı filme aktaramaz. Sizler için kitaplardan beyaz perdeye uyarlanmış ve büyük beğeni görmüş eserlerden bir kitap bir film listesi derledik.

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’ 📸🎬

Ara Güler’in bilinmeyen belgeseli ‘Kahramanın Sonu’ 📸🎬

Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biriydi Ara Güler. Deklanşörüyle görsel tarihe büyük katkılar sağlamış, önemli olaylara ve dönemlere tanıklık etmiş, objektifiyle her birini belgelemişti. Hem Türkiye'de hem de dünyada fotoğrafçılığa büyük katkılar sağlamış; kendinden sonra gelen birçok fotoğrafçı onun izinden gitmiş, onu örnek almıştı. Bizler usta duayeni daima "belgesel fotoğrafçı" olarak tanıdık; ancak onun tarihe katkısı çektiği karelerle sınırlı değil. Ara Güler, 1975 yılında bir belgesel filme imza atmış, tarihimize damga vuran Yavuz Zırhlısının sökümünü "Kahramanın Sonu" filmiyle anlatmıştı.

Osmanlı'da sinema tarihi

Osmanlı'da sinema tarihi

Sinema, bir sanat olmasının yanı sıra aynı zamanda da büyük bir endüstriydi. Hatta dönem dönem modayı, gelenekleri ve karakterleri bile etkiledi. Sinema ciddiye alınınca, yönetmenler filmlere has görsel bir dil oluşturdu. Böylece sinemacıların üslupları da ayırt edilmeye başlanmıştı. Günümüzde de büyük bir endüstri halinde devam eden sinema, teknolojik diğer gelişmelerin desteğiyle hızlı bir şekilde ilerliyor. Peki, Osmanlı'da sinema hangi serüvenlerden geçmişti?

Sharon Tate ölümü CIA planı mıydı? Bir Zamanlar Hollywood'da analizi… 🎬

Sharon Tate ölümü CIA planı mıydı? Bir Zamanlar Hollywood'da analizi… 🎬

Quentin Tarantino'nun son filmi Once Upon A Time In Hollywood ile Sharon Tate cinayeti yeniden gündeme geldi. Manson Ailesi tarikatı ve Sharon Tate hikayesiyle ilerleyen filmi Tarantino, kendince yorumladı, kanlı bir cinayetin tarihi seyrini değiştirdi. Diğer filmlerine nazaran bu filmde konuşacak olan, o döneme dair bilinmesi gereken detaylar... Tarantino tarihin seyrini nasıl değiştirdi? Sharon Tate cinayetinin arkasında CIA mi vardı?

Süleyman Turan kimdir, nerelidir?  Yeşilçam'da hatıraları kalanlar...

Süleyman Turan kimdir, nerelidir? Yeşilçam'da hatıraları kalanlar...

Türk sineması denildiği zaman aklımıza "Yeşilçam" gelir. Hafızalara kazınan sahneler kimi zaman derinliklerde kalsa da, usta oyuncuları görür görmez anılar canlanır, ortaya küçük tebessümler çıkar. Ne yazık ki yeni neslin tam olarak tanıyamadığı birçok usta oyuncu aramızdan ayrıldı; geriye güzel anıları bıraktı. Sizlere başlı başına birer hazine olan ve Yeşilçam'da hatırası kalan usta oyuncularımızı kısaca hatırlatmak istedik.

Ayastefanos'taki Rus Abidesi’nin yıkılışı hangi yıl çekilmiştir?

Ayastefanos'taki Rus Abidesi’nin yıkılışı hangi yıl çekilmiştir?

"Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı" Türk sinema tarihinin ilk filmi olarak kabul ediliyor. Uzun yıllar bu filmin kayıp olmasından dolayı, çekilip çekilmediğine dair tartışmalar süregeldi. Osmanlı'nın Birinci Dünya Savaşı'na girdiğini ilan ettiği gün çekilen bu film, aslında Ruslara karşı verilen bir mesajdı. Peki, Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı filmi neden bu kadar tartışıldı? Gerçekten çekilmiş miydi?

Ünlü yönetmenler sinema hakkında ne dedi?🎬

Ünlü yönetmenler sinema hakkında ne dedi?🎬

Yönetmen, sinemanın görünmeyen kahramanıdır. Film başarılı olursa ilk alkışlar yönetmene gider; başarısız olursa fatura yine ona kesilir… Elbette her yönetmenin sanatına karşı bir görüşü vardır. Sizler için, ünlü yönetmenlerin sinemaya dair düşüncelerini derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN