Arama

Sinema

Yeşilçam'da hatıraları kalanlar...

Yeşilçam'da hatıraları kalanlar...

Türk sineması denildiği zaman aklımıza "Yeşilçam" gelir. Hafızalara kazınan sahneler kimi zaman derinliklerde kalsa da, usta oyuncuları görür görmez anılar canlanır, ortaya küçük tebessümler çıkar. Ne yazık ki yeni neslin tam olarak tanıyamadığı birçok usta oyuncu aramızdan ayrıldı; geriye güzel anıları bıraktı. Sizlere başlı başına birer hazine olan ve Yeşilçam'da hatırası kalan usta oyuncularımızı kısaca hatırlatıyoruz.

Bir Batı propaganda aracı olarak süper kahramanlar

Bir Batı propaganda aracı olarak "süper kahramanlar"

Lumiere Kardeşler'in Paris'te ilk sinema gösterimlerini yapmalarından bu yana tam 125 yıl geçti. Sinema, o günlerden bugünlere çoğunlukla bir eğlence aracı, sosyal bir aktivite olarak görüldü. Görüntülerin kitleler üzerindeki inandırıcılığı o denli yüksekti ki, otoritelerin de bu gücü fark etmeleri ve kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmeleri gecikmedi. Batı ortaya çıkardığı kahramanlar ve süper kahramanlarla sinema üzerinden kitlelerin algısını istediği yönde şekillendirdi. Peki, Batı'nın süper kahramanları ne zaman ve neden ortaya çıktı?

Münir Özkul'un sinema yolculuğu

Münir Özkul'un sinema yolculuğu

"Mahmut Hoca" ve "Yaşar Usta" tiplemeleriyle sevenlerinin kalbinde yer edinen usta oyuncu Münir Özkul, sinemada 1950'lerden itibaren görünmeye başladı. Özellikle 1970'li yıllarda, kalabalık kadrolu filmlerde "Kel Mahmut" gibi önemli rollerle unutulmazlar arasına girdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1998'de "devlet sanatçısı" unvanı verilen usta oyuncuyu 5 Ocak 2018'de son yolculuğuna uğurladık. 95'inci doğum yıl dönümünde Münir Özkul'u saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

En iyi 10 Kemal Sunal filmi

En iyi 10 Kemal Sunal filmi

Oynadığı tüm karakterlerle sinema tarihimizin unutulmazları arasında yer alan Kemal Sunal, izleyiciyi güldüren, güldürürken düşündüren bir isimdi. "Hababam Sınıfı", "Çöpçüler Kralı", "Süt Kardeşler" gibi filmleri en çok izlenen yapımlar arasında yer aldı. Ölümünden bu yana 20 yıl geçen Kemal Sunal'ın yediden yetmiş yediye herkesi kendine hayran bırakan 10 filmini sizler için derledik.

Babalar Günü'nü en iyi anlatan 14 film

Babalar Günü'nü en iyi anlatan 14 film

Varlıklarıyla güven veren babalarımız, çocuklarının ilk sığınağıdır. Kelimelerle anlatılamayacak fedakarlıklara imza atan babalar, adeta karşılıksız sevgi abidesidir. Sizler için bu özel günde, karşılıksız sevginin ve fedakarlığın temsili olan babalarınızla beraber izleyebileceğiniz filmleri derledik. İçindeki çocuğu hiç kaybetmeyen tüm babaların Babalar Günü kutlu olsun.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK ANONİM ŞİRKETİ
BİZE ULAŞIN