Arama

Sinema

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Pek çok insan belirli bir rotada kalmak yerine yeni yerler keşfetmeyi, doğada yolculuk yapmayı ve yeni insanlarla tanışmayı tercih eder. Sizler için yaz tatili süresince kendinizi keşfetmeye yardımcı olacak, macera duygunuzu perçinlerken yeni insanları ve kültürleri karşınıza çıkaracak 1 kitap 1 film listesi derledik.

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Göç ve mülteci kavramları son yıllarda toplumun her kesimi tarafından kullanılmaya başlandı. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan günümüze dünyanın belki de en dramatik mülteci hareketi ile karşı karşıya geldi. Yüz binlerce insanın ölümü ve milyonlarca insanın da evlerini terk etmesine sebep olan Suriye Savaşı'nın ürettiği insani kriz ise artık yönetilmesi kolay olmayan boyutlara ulaştı. Batılı ülkeler dikenli tel örgülerle sorumluluktan kaçmaya devam ederken, Türkiye bulunduğu zor koşullara rağmen Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sizler için sanata ve edebiyata yansıyan mülteci ve göçmen olgusuyla ilgili 1 kitap 1 film listesi derledik.

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Uyarlama eserlerden 1 kitap 1 film listesi

Kitap ve film ilişkisi bölünmez bir parçanın bütünleri gibidir. Bazı kitaplar vardır uyarlandıkları filmlerin gölgesinde kalır ve ismi ancak filmi ünlendikten sonra duyulur. Bazıları ise bu durumun tam tersi, kitaptaki heyecanı filme aktaramaz. Sizler için kitaplardan beyaz perdeye uyarlanmış ve büyük beğeni görmüş eserlerden bir kitap bir film listesi derledik.

Netflix çocukları tehdit ediyor!

Netflix çocukları tehdit ediyor!

Binlerce abonesi olan dijital platform Netflix, her içeriğine eşcinsel sapkınlığı eklemeyi ihmal etmiyor. Çocuklar için üretilen içeriklerde bile bu propagandalara yer vermesi durumun vahametini gözler önüne seriyor. Platformun 3 Altında: Arcadia Hikâyeleri, Big Mouth, Desire gibi pek çok içeriğinde çocukları hedef alan kirli propagandalar yer alıyor.

Sinemaya ilgi duyanlar için bilinmesi gereken terimler

Sinemaya ilgi duyanlar için bilinmesi gereken terimler

Sinefili kelimesini daha önce duydunuz mu? Peki ya, kalabalık sahnelerin çekimlerinde topluluğu oluşturan kişilerin bir anda hep bir ağızdan konuşmasına verilen ismi? "Sahnede bir silah varsa mutlaka patlar" diyen ünlü yazar kimdi? Alfred Hitchcock ile özdeşleşen MacGuffin terimi ne demekti? Sinemaya ilgi duyanlar için bilinmesi gereken terimleri derledik.

Bir uygarlık masalı olarak Western Kuşağı

Bir uygarlık masalı olarak Western Kuşağı

Pazar günlerinin vazgeçilmezi olan Western Kuşağı, birçoğumuzun yıllardır sabah kalkar kalkmaz ekran başına kilitlendiği; kovboyların aksiyonlarına, şeriflerin kötü adamı yakalamalarına ve bir dizi kahramanlığa tanıklık ettiği filmler. Bu filmlerde Kızılderililer daima kötü, saldırgan ve gayesi kafa derisi yüzmek olan vahşiler olarak tanımlandı. Peki, gerçekte durum öyle miydi yoksa ABD işgal ettiği toprakların asıl sahiplerine karşı gerçekleştirdiği katliamları meşru göstermenin yolunu Hollywood'da mı bulmuştu?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN