Arama

Sinema

Görsel ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen 15 tarihi film

Görsel ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen 15 tarihi film

Griffith'in Amerika'nın ilk uzun metraj tarihi filmi, tartışmalı The Birth of a Nation (Bir Ulusun Doğuşu), kendinden önceki İtalyan epikleri Quo Vadis? ve Cabiria'dan derinden etkilenmişti. Görsel ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen bu filmler seyredenlere lüks ve tarihi yaşatıyordu.

Japonya'dan dünyaya yayılan kültür anime

Japonya'dan dünyaya yayılan kültür "anime"

Japon kültürünün spritüel ve çok katmanlı hayal gücünü yansıtan animeler, kendine özgü çizim tekniklerinden oluşur. Japon çizgi sanatının dünyaya yaydığı bir kültür olan animelerin her biri bambaşka hikâyeler anlatır. Animeye nereden başlayacağını bilemeyenlere ve anime kültürüne dair bilgi edinmek isteyenler için tüm zamanların en çok izlenen anime filmlerini listeledik.

Ünlü yönetmen Tarkovski’nin kadrajından bizzat çektiği fotoğraflar

Ünlü yönetmen Tarkovski’nin kadrajından bizzat çektiği fotoğraflar

Rus yönetmen Andrey Tarkovsky, sinema camiasının isimleri arasında bir öncü ve bir kâşif olarak bilinir. Ancak sinema dünyasının içerisindeki tüm üretken imajını fotoğrafçılıkta da kullanır. 1979 ve 1984 yılları arasında Rusya ve İtalya'da Tarkovski'nin bizzat çektiği polaroid fotoğraflar, Instant Light: Tarkovsky Polaroids adlı kitapta derlendi. İşte, ünlü yönetmenin kadrajından gölgeler ve parıldayan güneş ışığının yanı sıra Tarkovsky'nin eşi, oğlu ve köpeği ile yakaladığı yakın anlar ve Rus, İtalyan manzaraları…

En iyi 80 bilim kurgu filmi

En iyi 80 bilim kurgu filmi

Bilim kurgu sinemasının doğuşu olarak nitelendirilebilecek ilk filmin Ay'a Seyahat olduğunu biliyor muydunuz? Ya da 21 dakikalık bu filmin yönetmeninin H.G. Wells'in kitaplarından esinlendiğini? Yakın ya da uzak gelecekle ilgili öykülerin bugün mümkün olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasıyla ortaya çıkan bilim kurgu, dönemin her zaman imkansızlarını ele almayı başardı. Sizin için, gelecekle ilgili önemli mesajlar veren en iyi 80 bilim kurgu filmini derledik.

Belgesel sinemanın ustası: Suha Arın

Belgesel sinemanın ustası: Suha Arın

Türk belgesel sinemacılığının ustası olarak gösterilen ve 2004 yılında vefat eden, "Altın Portakal" başta olmak üzere birçok ödül alan Suha Arın, vefatının 15. yılında anılıyor.

Hukukçular ve hukuka ilgisi olanlar için mutlaka izlenmesi gereken filmler

Hukukçular ve hukuka ilgisi olanlar için mutlaka izlenmesi gereken filmler

Beyaz perdenin her kitleye ulaşan yapımları arasında, hem yorucu hem de gerçekçi bir şekilde ele alınan hukuk filmleri, özellikle bu alanda tahsil görmek isteyenler için önemli bir öğrenme aracı olarak karşıma çıkıyor. Gerçek hayattaki soğuk mahkeme salonları, sanıklar, tanıklar, davacı, davalı, celseler, hâkimler, avukatlar ile yüzleşme imkânı sağlayan bu filmlerden, hukukçular ve hukuka ilgisi olanlar için mutlaka izlenmesi gereken yapımları listeledik.

Sürpriz sonlarıyla şaşırtan 10 film

Sürpriz sonlarıyla şaşırtan 10 film

Bazı filmlerin sonunu kestirmek zor değildir, nasıl biteceğine dair sinyaller verir. Ancak bazı filmler var ki bizi ters köşe yapmakta ustadırlar. Sizler için sonunu tahmin etmekte epey zorlanacağınız ve muhtemelen ufak sürprizlerle karşılaşacağınız 10 filmi derledik.

Şiiri sinemanın merkezine yerleştiren filmler

Şiiri sinemanın merkezine yerleştiren filmler

Hayatın her alanında olduğu gibi sinemada da yerini alan şiir, izleyiciyi farklı dünyalara götüren bir kapı niteliği taşır. Şiirin, sinemada somut olarak yer aldığı birçok yapım mevcuttur. Şiirsel sinema dediğimiz bu yapımlarda ilk olarak akla gelenler Andrey Tarkovski, Abbas Kiarostami gibi önemli yönetmenlerdir. Sizler için uzun planlar, sakin bir dil ve soyut anlatımlar ile ön plana çıkan şiiri sinemanın merkezine yerleştiren yapımları listeledik.

Gerilim sinemasının ustası Alfred Hitchcock izlenmesi gereken 10 film

Gerilim sinemasının ustası Alfred Hitchcock izlenmesi gereken 10 film

Gerilim sinemasının büyük ustası Alfred Hitchcock'un kendi filmlerini izlemekten korktuğunu biliyor muydunuz? Ya da ''Kuşlar'' filmindeki seslerin daha da ürkütücü olmasını isteği için tüm kuş seslerinin elektronik olarak yapıldığını? Sizler için, "Hitchcockvari'' izlenmesi gereken 10 filmi derledik.

Sinema tarihinin hafızalara kazınan 100 filmi

Sinema tarihinin hafızalara kazınan 100 filmi

Yaşamınız boyunca hayal dünyanızı ve ufkunuzu genişletip sinema literatürüne dair bilgi verecek ve sosyal çevrenizde kültürel açıdan söz sahibi olmanızı sağlayacak "mutlaka izlemeniz gereken", "unutulmaz" filmlerin listesi…

Tüm zamanların en iyi 25 savaş filmi

Tüm zamanların en iyi 25 savaş filmi

Stefan Zweig'in dediği gibi, ''Birisi barışı başlatmalı, tıpkı savaşı başlattığı gibi…" Savaşların sebep olduğu acıları anlatmak için düşünen ve üreten insanlar, savaşın yıkımını gösteren filmler çekti. Çünkü savaşa savaşla karşılık vermek düşünen insanların yapabileceği türden bir şey değildi. Sanat, her zaman savaşı değil; barışın getirdiği güzellikleri göstermek için var oldu. Hiçbir adlandırmaya sığamayacak kadar yıkıcı olan savaş hakkında 25 filmi sizler için derledik.

Ayşen Gruda’nın başarılarla dolu hayatı ve hakkında bilinmeyenler

Ayşen Gruda’nın başarılarla dolu hayatı ve hakkında bilinmeyenler

Bir süredir yoğun bakımda tedavisi devam eden Türk tiyatro ve sinema oyuncusu 74 yaşındaki Ayşen Gruda, bugün hayatını kaybetti. Pankreas kanseri nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır tedavi gören Gruda, küçükten büyüğe her kesime hitap eden, yaptığı işlerle adını tekrar tekrar gönlümüze yazdıran bir isimdi. Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Neşeli Günler, Şekerpare gibi pek çok filmde yer alan komedinin kraliçelerinden Ayşen Gruda, renkli karakteriyle hafızalarımızda yer edindi. İşte, Ayşen Gruda'nın başarılarla dolu hayatı ve hakkında bilinmeyenler...

Hint sinemasının mutlaka izlenmesi gereken filmleri

Hint sinemasının mutlaka izlenmesi gereken filmleri

Bollywood, Hindistan'ın en önemli film üretim merkezi olan Bombay'ın ve Hollywood'un isimlerinin karışımından oluşur. Genellikle vermiş oldukları sosyal mesajlarla ve sıcak oyunculuklarla izleyicilerin sevgilisi haline gelen Hint yapımları, kültürleriyle de harmanlanarak olağanüstü yapımlar haline geldiler. Sizin için IMDb listelerine göre, Bollywood sinemasının en iyi 30 filmini listeledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN