Arama

İslam İlmihali

Allahın isim ve sıfatları nasıl kullanılır? Allah yerine Tanrı demek günah mı?

Allah'ın isim ve sıfatları nasıl kullanılır? Allah yerine Tanrı demek günah mı?

Müminin Allah'ı tanıması amacıyla ilahi zatı nitelendiren kavramlara isim veya sıfat denilir. Peki, Allah'ın isim ve sıfatları nasıl kullanılır? Allah yerine Tanrı demek günah mı? İsm-i a'zam nedir? Allah'ın en büyük ismi hangisidir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, Allah'ın isim ve sıfatları hakkında merak edilenleri ile bilinmeyenleri sizler için derledik.

Peygamberlerin sıfatları nelerdir? Peygamberlerin sıfatları kaç tanedir?

Peygamberlerin sıfatları nelerdir? Peygamberlerin sıfatları kaç tanedir?

Peygamberlerin sıfatları deyince onlarda bulunması câiz olan sıfatlarla gerekli (vacip) ve zorunlu olan sıfatlar anlaşılır. Buna göre, peygamberlerin sıfatları nelerdir? Peygamberlerin sıfatları kaç tanedir? Vacip sıfatlar nedir? Peygamberler hakkında düşünülmesi caiz özellikler nelerdir? Peygamberlerin sıdk sıfatı, emanet sıfatı, ismet sıfatı, fetanet sıfatı, tebliğ sıfatı… Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, peygamberlerin sıfatları hakkında merak edilenleri derledik.

Cinler hakkında tek bilgi kaynağı nedir? Cinlerin çeşitleri nelerdir?

Cinler hakkında tek bilgi kaynağı nedir? Cinlerin çeşitleri nelerdir?

Sözlükte, "gizli ve örtülü varlık, görülmeyen şey" anlamına gelen cin, terim olarak duyu organlarıyla algılanamayan, çeşitli şekillere girebilen; ateşten yaratılmış, manevi, ruhani ve gizli varlıklara verilen bir addır. Peki, cinler hakkında tek bilgi kaynağı nedir? Cinler neden yaratılmışlardır? Cinlerin çeşitleri nelerdir? Cinlere karşı en tesirli dua hangisidir? Kur'ana göre insanın yaratılışı nasıldır? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, cinler hakkında merak edilenleri derledik.

Peygambere olan ihtiyaç ve peygamber gönderilmesindeki hikmet nedir?

Peygambere olan ihtiyaç ve peygamber gönderilmesindeki hikmet nedir?

Peygamber gönderilmesindeki hikmet şüphesiz ilahi bir hikmettir. Peki, peygamber gönderilmesindeki hikmet nedir? İnsanların peygamberlere ihtiyaç duymalarının sebepleri nelerdir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, peygambere olan ihtiyaç ve peygamber gönderilmesindeki hikmet hakkında merak edilenleri derledik.

Allahın varlığını nasıl ispat ederiz? Allahın varlığının delilleri nelerdir?

Allah'ın varlığını nasıl ispat ederiz? Allah'ın varlığının delilleri nelerdir?

Yaratılışı bozulmamış, aklı karışmamış her insan Allah'ın var ve bir olduğunu bulur ve anlar. Peki Allah'ın varlığını nasıl ispat ederiz? Allah'ın varlığının delilleri nelerdir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, Allah'ın varlığının delilleri hakkında merak edilenleri ile bilinmeyenleri sizler için derledik.

Kuranı diğer kutsal kitaplardan ayıran özellikler nelerdir?

Kur'an'ı diğer kutsal kitaplardan ayıran özellikler nelerdir?

İnsanları her iki cihanda da mutluluğa kavuşturmak için gönderilmiş bulunan Kur'ân-ı Kerîm, Allah tarafından inançların ve değer yargılarının yavaş yavaş güçlenip kökleşmesi vb. sebeplerle, o bir defada toptan indirilmedi. Peki, Kur'an'ı diğer kutsal kitaplardan ayıran özellikler nelerdir? Kur'an kaç senede inmiştir? Kur'an hangi konuları kapsar? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, Kur'an-ı Kerim hakkında merak edilenleri derledik.

Kaza ve kadere iman nedir? Kaza ve kadere inanmak insana neler kazandırır?

Kaza ve kadere iman nedir? Kaza ve kadere inanmak insana neler kazandırır?

Kader sözlükte "ölçü, miktar, bir şeyi belirli ölçüye göre yapmak ve belirlemek" anlamlarına gelir. Peki, kaza ve kadere iman nedir? Kaza ve kadere inanmak insana neler kazandırır? Kadere ve kazaya inanmak imannın esası mıdır? Kaza ne anlama gelir? Kader ne demektir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, kaza ve kadere iman hakkında merak edilenleri derledik.

Peygamber kavramının anlamı nedir? Peygamber kavramı ve peygamberlere iman nedir?

Peygamber kavramının anlamı nedir? Peygamber kavramı ve peygamberlere iman nedir?

İslam inancında Peygamber kavramı ve peygamberlere iman konusu çok önemli ve her Müslümanın bilmesi gereken bir konudur. Buradan hareketle Peygamber kavramının anlamı nedir? Peygamber kavramı ve peygamberlere iman nedir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, peygamber kavramı ve peygamberlere iman hakkında merak edilenleri derledik.

Kıyamet alametleri nelerdir? Kıyamet alametleri kaça ayrılır?

Kıyamet alametleri nelerdir? Kıyamet alametleri kaça ayrılır?

Kıyamet alâmetleri, insan iradesine bağlı olması veya olmaması, kıyametin kopuşuna çok yakın bulunup bulunmaması durumu göz önünde tutularak iki başlık altında incelenir. Peki, kıyamet alametleri nelerdir? Kıyamet alametleri kaça ayrılır? Eşratü's-saat ne demektir? Kıyametin küçük alametleri nelerdir? Kıyametin büyük alametleri nelerdir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, kıyamet alametleri hakkında merak edilenleri derledik.

Kıyamet nedir? Kıyametin kopması ne demektir?

Kıyamet nedir? Kıyametin kopması ne demektir?

Kıyamet genel bir ölümden sonra genel bir dirilişi kapsamaktadır. Peki, kıyamet ne demek? Kıyamet alametleri nelerdir? Kur'an'da kıyamet alametleri nasıl geçer? Kıyametin kopması ne kadar sürecektir? Kıyamet meleğinin ismi nedir? Kıyamet nasıl gerçekleşecek? Kıyamet ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, kıyamet hakkında merak edilenleri derledik.

Sur ne anlama gelir? Kıyamet gününde sura üfleyecek melek hangisidir?

Sur ne anlama gelir? Kıyamet gününde sura üfleyecek melek hangisidir?

Kelime olarak sûr, "seslenmek, boru, üflenince ses çıkaran boynuz" anlamlarına gelir. Peki, kıyamet gününde sura üfleyecek melek hangisidir? İsrafil sur'a kaç kez üfleyecek? Sur'un mahiyeti nedir? İsrafil'in tek görevi sura üflemek midir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, sur hakkında merak edilenleri derledik.

Allah inancı doğuştan mı gelir? İhlas Suresi neyi anlatır? Tevhid nedir?

Allah inancı doğuştan mı gelir? İhlas Suresi neyi anlatır? Tevhid nedir?

Allah inancı konusu, Kur'an'da insan için bilinmesi tabii, zorunlu ve apaçık bir gerçek olarak kabul edilmiştir. Peki, Allah inancı doğuştan mı gelir? İhlas Suresi neyi anlatır? Allah'ın varlığını ve birliğini anlatan ayetler nelerdir? Tevhid nedir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, Allah'ın varlığı ve birliği hakkında merak edilenleri ile bilinmeyenleri sizler için derledik.

Suhuf nedir? Tevrat nedir? İmanın gerekleri nelerdir? Son ilahi kitap nedir?

Suhuf nedir? Tevrat nedir? İmanın gerekleri nelerdir? Son ilahi kitap nedir?

İlâhî kitaplar Allah kelâmı olmak bakımından aralarında farklılık bulunmamasına rağmen, hacimleri ve hitap ettikleri kitlenin büyüklüğüne göre, suhuf ve kitap olmak üzere ikiye ayrılırlar. Peki suhuf nedir? İlahi kitap nedir? Tevrat nedir? İmanın gerekleri nelerdir? Son ilahi kitap nedir? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre,ilahi kitaplar hakkında merak edilenleri derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN