Arama

İslam İlmihali

Allah’ın rızasını kazanmak: Salih amel

Allah'ın rızasını kazanmak: Salih amel

Amel, kişinin imanıyla, takvasıyla, düşünce, hal ve hareketleriyle birlikte iş manasına da gelir. Dünya ve ahirette ceza veya mükafat konusu olan her türlü iş ve davranışı ifade eder. Salih ise ihlaslı, iyi niyetli, doğru yolda ilerleyen, kendini düzelten demektir. Salih ameller kişiye dünya ve ahirette saadeti mümkün kılar. Allah'ın rızasına ulaştırır, Allah katında bir değer ifade eder.

İman ile ilgili merak edilen 20 dini soru

İman ile ilgili merak edilen 20 dini soru

İman, Peygamber Efendimizin (sav) yüce Allah'tan getirdiklerini tasdik etmek ve onlara tereddüt etmeyerek gönülden inanmaktır. İslam'a göre kişinin kurtuluşa erebilmesi için iman etmesi şarttır. Kainatı yaratan, kendisine ibadet edilen tek ve en yüce varlık olan Allah'a inanmak, iman esaslarının birincisi ve temelidir. Bütün inanç esasları Allah'a imana ve O'nun birliği esasına dayanır. Peki, İsmi Azam ne demektir? Allah lafzı yerine "Tanrı" kelimesini kullanmak caiz midir? Çocuklara Allah'ın isimleri verilebilir mi? Kur'an'ın korunmuşluğunun delilleri nelerdir? Sizler için iman ile ilgili Diyanet'e sorulan dini soruları derledik.

Şevval ayı namazı nasıl kılınır, Tefriciye namazı nedir?

Şevval ayı namazı nasıl kılınır, Tefriciye namazı nedir?

Şevval ayı, İslam takvimine göre Ramazan ayından sonraki aydır ve bu ayda özellikle nafile ibadetler yapılması önerilir. Şevval ayının ilk altı gününde, yapılması önerilen bir nafile namaz vardır. Bu namaz, Tefriciye namazı olarak da bilinir.

Ramazan’ın son on günü nasıl ihya edilir?

Ramazan'ın son on günü nasıl ihya edilir?

On bir ayın sultanı Ramazan'ın son on gününün içindeyiz. "El-aşera el-evahira" tabiriyle de anılan bu mübarek günler, ayın 29 veya 30 çekmesi fark etmeksizin, yirminci orucun tutulduğu gece başlar. Bin yıldan daha hayırlı Kadir gecesini barındırması ve Peygamber Efendimizin (SAV) tüm gece ve gündüzünü itikafla geçirmesinden dolayı oldukça kıymetlidir. Peki, Ramazan'ın son on günü nasıl ihya edilir?

Ramazan ayının son on günü neden önemli?

Ramazan ayının son on günü neden önemli?

Ramazan ayının son on gününü ifade etmek için kısaca “el-aşera el-evahira” tabiri kullanılır. Ayın 29 veya 30 çekmesi fark etmeksizin Ramazan ayının son on günü, yirminci orucun tutulduğu gece başlar. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz 2021 senesinde Ramazan’ın son on günü 2 Mayıs Pazar günü başlayacak olup 12 Mayıs arefe günü akşamına kadar devam edecektir.

Ağır işte çalışanların oruç tutması gerekir mi? Ramazanda çalışırken oruç tutmamak günah mı?

Ağır işte çalışanların oruç tutması gerekir mi? Ramazanda çalışırken oruç tutmamak günah mı?

On bir ayın sultan ramazanın gelmesiyle Müslümanlar bu mübarek ayı ihya etmeye başladı. Bu mübarek zaman diliminde ağır koşullar altında çalışan müminler "Ağır işte çalışanların oruç tutması gerekir mi?" sorusunu merak ediyor. Peki, ramazanda çalışırken oruç tutmamak günah mı? Çalışanların iş verimini düşürmesi endişesiyle oruç tutmamaları caiz midir? İşten dolayı oruç tutmamak caiz midir?

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN