Arama

İslam İlmihali

Tebbet Suresi Okunuşu ve Anlamı

Tebbet Suresi Okunuşu ve Anlamı

Tebbet suresi Mekke döneminde inmiş ve kelime anlamı olarak kurusun, kahrolsun şeklinde tanımlanmıştır. Tebbet Suresi 5 ayetten oluşur. Mushaftaki sıralamada 111'inci, iniş sırasına göre altıncı suredir. Tebbet Suresinde Hz. Peygamber’in amcası olup ona karşı düşmanca davranışlar sergileyen Ebu Leheb ve karısı eleştirilir, onlar gibi servet ve gücüne güvenenlerin acı sonu bildirilir. Peki, Tebbet Suresi okunuşu ve anlamı nasıldır?

Kurban ile ilgili ayet ve hadisler

Kurban ile ilgili ayet ve hadisler

Yüce dinimiz İslam, insanı yaratıcısına yakınlaştırmak, O'na ulaştırmak, Allah ile kulu arasındaki bağı sağlamlaştırmak gibi maksatlarla çeşitli ibadetleri meşru kılmıştır ki namaz, oruç, hac, zekat ve kurban ibadeti de bunlardan bazılarıdır. Allah'a yakın olmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, Allah rızasını kazanmak amacı ve ibadet niyetiyle belirli vakitte, belirli nitelikleri taşıyan hayvanı usulünce kesmek demektir. Peygamberimiz (sav) kurbanı "Hz. İbrâhim'in sünneti" olarak nitelendirmiştir.

Cuma Suresi Oku - 9-11. ayetleri Cuma suresi hangi cüzde?

Cuma Suresi Oku - (9-11. ayetleri) Cuma suresi hangi cüzde?

Göklerdeki ve yerdeki her şeyin, Allah’ı tespih ettiğini haber veren, esma-i hüsnâ'dan dört ismin yer aldığı Cuma Suresi, dindarlığın vahye bağlı olmaksızın gerçekleşmeyeceğini, onun kuru bir iddia veya amelsiz bilgiler yığını ile değil, bu bilgilerin yaşanmasıyla elde edilebileceğini ortaya koyar. Peki, Cuma Suresi okunuşu nasıl? Cuma suresi kaç defa okunmalı? Cuma suresinin anlamı nedir? Cuma suresi hangi cüzde? Cuma suresi okunuşu, meali ve faziletleri! Cuma suresi oku ve dinle... Cuma suresi oku (9-11. ayetleri)...

Namaz sureleri sırası... Namazda sırasıyla okunacak sure ve dualar!

Namaz sureleri sırası... Namazda sırasıyla okunacak sure ve dualar!

Namazda okunan ayet ve surelerin, gerek bir rekat içinde gerekse ikinci rekatla birlikte düşünüldüğünde, Mushaf’taki sıraya göre okunması sünnete uygundur. Bir sureyi veya ayeti okuduktan sonra, ardından önceki bir sureyi veya ayeti okumak mekruhtur. Peki, namaz kılarken en çok okunan sureler nelerdir? Namazda okunan zammı sureler nelerdir? Namaz sureleri sırası nasıldır? Namaz surelerinin okunuşu, namaz surelerinin anlamı, namaz surelerinin sırası ile okunuşu...

İman ile ilgili merak edilen 20 dini soru

İman ile ilgili merak edilen 20 dini soru

İman, Peygamber Efendimizin (sav) yüce Allah'tan getirdiklerini tasdik etmek ve onlara tereddüt etmeyerek gönülden inanmaktır. İslam'a göre kişinin kurtuluşa erebilmesi için iman etmesi şarttır. Kainatı yaratan, kendisine ibadet edilen tek ve en yüce varlık olan Allah'a inanmak, iman esaslarının birincisi ve temelidir. Bütün inanç esasları Allah'a imana ve O'nun birliği esasına dayanır. Peki, İsmi Azam ne demektir? Allah lafzı yerine "Tanrı" kelimesini kullanmak caiz midir? Çocuklara Allah'ın isimleri verilebilir mi? Kur'an'ın korunmuşluğunun delilleri nelerdir? Sizler için iman ile ilgili Diyanet'e sorulan dini soruları derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK ANONİM ŞİRKETİ
BİZE ULAŞIN