Arama

İslam İlmihali

Estetik bir ölçü olarak “sünnet”

Estetik bir ölçü olarak “sünnet”

Sözlükte izlenen yol anlamına gelen sünnet, terim olarak farklılık gösterir. İslam hukukçuları ve kelamcılar bu hususta farklı tanımlamalara girse de temel olarak sünnet; bir eylemin Efendimiz (sav) ile ilişkili olması demektir. Müslümanlar hayatları boyunca sözlü ve fiili olarak Resul-i Ekrem’in yaptığı şeyleri yapmaya, men ettiklerinden de uzak durmaya dikkat ederler. Çünkü O, bizler için bir ölçü ve rehberdir. O’nun sınırlarını çizdiği bu kutlu yoldan ilerleyerek biz de “kurtulanlar” zümresinden olmak isteriz. Sünnet asırlardır, Hakka götüren ince ve müstesna bir çizgi olmuştur.

Allah’ın rızasını kazanmak: Salih amel

Allah'ın rızasını kazanmak: Salih amel

Amel, kişinin imanıyla, takvasıyla, düşünce, hal ve hareketleriyle birlikte iş manasına gelir. Dünya ve ahirette ceza veya mükafat konusu olan her türlü iş ve davranışı ifade eder. Salih ise ihlaslı, iyi niyetli, doğru yolda ilerleyen, kendini düzelten demektir. Salih ameller kişiye dünya ve ahirette saadeti mümkün kılar. Allah'ın rızasına ulaştırır, Allah katında bir değer ifade eder.

Zilhicce ayı nedir? Zilhicce ayı ne zaman başlıyor?

Zilhicce ayı nedir? Zilhicce ayı ne zaman başlıyor?

Her Müslümanın imkânları el verdiği müddetçe hayatında en az bir kez hac ibadetini yapması farzdır. Hac yılın herhangi bir vaktinde yerine getirilmesi mümkün olmayan yalnızca hicri aylarda zilhicceye mahsus bir ibadettir. Peki, zilhiccenin anlamı nedir, bu ayda hac haricinde başka hangi ibadetleri yapmak önemlidir, zilhicce ayına dair İslam literatüründe ayet ve hadisler mevcut mudur?

Zilkade ayı hangi ay başlıyor? Zilkade ayı önemi ve anlamı nedir?

Zilkade ayı hangi ay başlıyor? Zilkade ayı önemi ve anlamı nedir?

Haram aylardan ilki olan Zilkade'yi idrak etmiş bulunmaktayız. Zilkade ayı, miladi 2021 yılına göre 11 Haziran ve 10 Temmuz tarihleri arasında devam edecek olup haram aylardan ilkidir. Peki, Zilkade’nin önem ve fazileti nedir? Zilkade ayı hangi ay başlıyor? Bu ay isim olarak ne anlama gelmektedir ve zilkade ayında neler yaşanmıştır?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN