Arama

Kitap Tahlili

Abdülhamid’in ABD Kongre Kütüphanesi’ne hediye ettiği 10 tarih kitabı

Abdülhamid’in ABD Kongre Kütüphanesi’ne hediye ettiği 10 tarih kitabı

Bir kitap tutkunu olan Sultan Abdülhamid'in Yıldız Sarayı'nda oluşturduğu kütüphanesinde, Shakespeare'in eserlerinden Sherlock Holmes'ün maceralarına, tarihten coğrafyaya, dil bilgisinden mühendisliğe, edebiyattan İslami ilimlere kadar pek çok kitap bulunuyordu. Abdülhamid, 1884 yılında ABD Kongre Kütüphanesi'ne farklı türlerde tam 318 kitap hediye etmişti. Abdülhamid'in Yıldız Koleksiyonu'ndan ABD Kongre Kütüphanesi'ne gönderdiği 10 tarih kitabını sizler için derledik.

Kazım Karabekir’in tarih-inceleme türündeki 10 kitabı

Kazım Karabekir’in tarih-inceleme türündeki 10 kitabı

Kumandanlığı ve devlet adamlığı ile tanıdığımız Kazım Karabekir, çok sayıda eser kaleme almış bir isim. Vatan savunması sırasında esir, cephede muzaffer bir kumandan, diplomat, yetimler babası, milletvekili, muhalif bir siyasetçi ve idamla yargılanan bir sanık… Tüm bu sıfatların sahibi olan Kazım Karabekir, 65 yıllık ömrüne 68 eser sığdırarak Türk tarihinin en çok eser veren generali oldu. Osmanlıca basılan Nutuk'un kenarlarına düştüğü notlardan 3 bin 975 sayfalık bir eser ortaya çıktı ve Karabekir, yakın tarihin gerçeklerine bir kez daha ışık tuttu. Kazım Karabekir'in tarih-inceleme türünde yazdığı 10 kitabını sizlerle buluşturuyoruz.

Sultan Abdülhamid 'Birinci Dünya Savaşı'na girer miydi?

Sultan Abdülhamid 'Birinci Dünya Savaşı'na girer miydi?

Tarihçi olmasaydı yine tarihçi olacağını vurgulayan; sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli tarihçilerinden biri olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tarihin İzinde isimli kitabında okuyucusuyla adeta sohbet ediyor. Tarihin derinliklerindeki cevapsız sorulara yanıt veren Ortaylı, şahsi yorumlarının yanı sıra Ortadoğu’dan başlayarak Osmanlı’nın kuruluşuna; Amerika’dan, Avrupa’ya; tarih bilme bilincinden, İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık arasındaki ilişkilere; Abdülaziz’in ölümünden, Türkiye isminin nereden geldiğine dair çok önemli tarihi bilgileri gün yüzüne çıkarıyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN