Arama

Kitap Tahlili

Semih Kaplanoğlu sinemasında zamanın ehemmiyeti

Semih Kaplanoğlu sinemasında 'zamanın' ehemmiyeti

1990’larla başlayan Yeni Türk Sineması’nın en önemli yönetmenleri arasında yer alan Semih Kaplanoğlu’nun, ayağının yere bastığı coğrafya ya da zemin itibariyle kendi nevi şahsına münhasır bir dili keşfetme (form ve içerik) ve ardından buna inkişaf edebilme süreçlerinde geçtiği “durak”ların üzerindeki yolculuğuna eşlik ediyoruz.

Le Carré efsanesinin yeni tohumu: Casusun Mirası

Le Carré efsanesinin yeni tohumu: Casusun Mirası

57 yıldır casusluk üzerine roman yazan, İngiliz yazarlar içinde eserleri beyazperdeye en çok aktarılan bir yazar, John Le Carrè… Polisiyenin usta ismi, İngiliz casusluk romanı yazarı Le Carrè, Soğuk Savaş’la bugünü birlikte ele aldığı, Soğuktan Gelen Casus ve Köstebek gibi önemli romanlarındaki karakteri bir araya getirdiği son romanı ‘Casusun Mirası’ ile yeniden gündemde…

Asırlar öncesinden toplum yönetme sanatı: Nasîhatü’l Mülûk

Asırlar öncesinden toplum yönetme sanatı: Nasîhatü’l Mülûk

Toplumların var olduğu süre boyunca, insan topluluklarını yönetmek, bir sanat olarak görüldü ve bu sanatın nasıl gerçekleştirileceğine dair tavsiyeler, sayısız siyasetname yoluyla nesilden nesle aktarıldı. Bu siyasetnameler içinde oldukça farklı bir konuma sahip olan eserlerden biri ise, Nasîhatü’l Mülûk.

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

İkinci Yeni şiirinin uç beyi, yeni mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi Sezai Karakoç’un önemli tespitlerinin yer aldığı ve insanlığa ışık tutacak değerdeki yazılarının bulunduğu “Ruhun Dirilişi” isimli kitabında Batı'nın ikiyüzlülüğüne dair tespitler yer alıyor.

PMD’den Karanlık Gecenin Öyküsü kitabı

PMD’den Karanlık Gecenin Öyküsü kitabı

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi gecesine ilişkin milletvekillerinin ve parlamento muhabirlerinin anlatımlarının yer aldığı, Parlamento Muhabirleri Derneğince hazırlanan "Karanlık gecenin öyküsü, TBMM ateş altında" kitabı yayımlandı

Şanlı direnişi anlatan kitaplar

Şanlı direnişi anlatan kitaplar

15 Temmuz darbe girişimi ve milletin şanlı direnişini yıldönümünde, sıcağı sıcağına ilk kitaplar yazılmaya başlandı. Sokaklarda canları pahasına direnenler anılarını anlattı, şehit yakınları duygularını aktardı. FETÖ yapılanması hakkında ayrıntılı bilgi veren, fotoğraflarla darbeyi aktaran eserler de raflarda yerini aldı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN