Arama

Kitap Tahlili

Kazım Karabekir’in tarih-inceleme türündeki 10 kitabı

Kazım Karabekir’in tarih-inceleme türündeki 10 kitabı

Kumandanlığı ve devlet adamlığı ile tanıdığımız Kazım Karabekir, çok sayıda eser kaleme almış bir isim. Vatan savunması sırasında esir, cephede muzaffer bir kumandan, diplomat, yetimler babası, milletvekili, muhalif bir siyasetçi ve idamla yargılanan bir sanık… Tüm bu sıfatların sahibi olan Kazım Karabekir, 65 yıllık ömrüne 68 eser sığdırarak Türk tarihinin en çok eser veren generali oldu. Osmanlıca basılan Nutuk'un kenarlarına düştüğü notlardan 3 bin 975 sayfalık bir eser ortaya çıktı ve Karabekir, yakın tarihin gerçeklerine bir kez daha ışık tuttu. Kazım Karabekir'in tarih-inceleme türünde yazdığı 10 kitabını sizlerle buluşturuyoruz.

Alaeddin Özdenören’in hayat serüveni: Unutulmuşluklar

Alaeddin Özdenören’in hayat serüveni: Unutulmuşluklar

Rasim Özdenören’in ikiz kardeşi, 7 Güzel Adam’dan biri… Saklı bir değer… Bugün tanıdığımız pek çok edebi isme yol göstermiş, ilk adımlarına ışık olmuş bir isim Alaeddin Özdenören … Unutulmuşluklar isimli eseriyle de biz okuyuculara, kendi hayatından izler taşıyan detaylarla yol gösteriyor. Bize de geriye, bu ders niteliğindeki tecrübeleri doğru okumak doğru yorumlamak ve doğru şekilde hayatımıza uygulamak kalıyor.

2021 Uluslararası Booker Ödülü’ne “At Night All Blood is Black” layık görüldü!

2021 Uluslararası Booker Ödülü’ne “At Night All Blood is Black” layık görüldü!

David Diop’un, İngilizceye Anna Moschovakis tarafından çevrilen romanı At Night All Blood is Black Uluslararası Booker Ödülü’ne layık görüldü. Yazar David Diop aldığı bu ödülle Booker Ödülü’nü kazanan ilk Fransız yazar olurken, 50 bin sterlinlik para ödülü, yazar ve çevirmen arasında eşit paylaştırılacak. At Night All Blood is Black, Aycan Başoğlu’nun Fransızca aslından çevirisiyle Sahi Kitap tarafından yayınlanacak.

Altı çizili satırlar: Cahit Zarifoğlu’nun Serçekuş’u yalnızca çocuk kitabı mıdır?

Altı çizili satırlar: Cahit Zarifoğlu’nun Serçekuş’u yalnızca çocuk kitabı mıdır?

“Acaba bugün neler olacak?” düşünceleriyle uyandığımız sabahlar vardır. Cahit Zarifoğlu’nun Serçekuş’u da merakımızı kamçılayan bu cümlesiyle kendi hikayesine bizleri dahil eder. Bizler de Serçekuş’un hikayesine, kitabın şiirsel diline birden kapılıp gidiveririz. Peki, Zarifoğlu’nun çocuk kitapları arasında yer alan ve yediden yetmişe herkesin ilgiyle okuyacağı Serçekuş’u yalnızca “çocuk kitabı” olarak tanımlamak eseri doğru anladığımız anlamına gelir mi? Altı çizili satırlar serimize edebiyatımızın usta şairi Cahit Zarifoğlu’nun Serçekuş eserinin tahliliyle devam ediyoruz…

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN