Arama

Kitap Tahlili

Cihanın fazılı, zamanın kamili Ahmedi ve İskendername hakkında bilgi...

Cihanın fazılı, zamanın kamili Ahmedi ve İskendername hakkında bilgi...

Alim, fazıl, kamil, Mevla olarak ifade edilir, fakat ne doğum yılı bellidir ne de ölüm yılı… İlk eğitimini nerede ve kimlerden aldığını bilmiyoruz. Hayatına dair bilgi veren kaynaklar, genellikle konuya memleketi ile başlasa da, bu konu dahi ihtilaflıdır. Osmanlı şiirinin kurucularından olarak birçok alimin kalemine zuhur etmiştir. Ama onu öyle güzel hatırladığımız bir eseri var ki asırlar öncesinde cihan imparatorlarına dahi bu eserle öğütler vermiştir. Sizleri 14. yüzyılda Anadolu'da yetişmiş en büyük divan şairimiz olan Ahmedi ve kaleme aldığı İskendername'sine doğru bir yolculuğa çıkarıyoruz.

Araba Sevdası hangi yönleriyle realist bir romandı?

Araba Sevdası hangi yönleriyle realist bir romandı?

Araba Sevdası, yıllar evvel bugün vefat eden Recaizade Mahmud Ekrem'in 1898 yılında yayımlanan ilk ve tek romanıdır. 1898 yılında yazılan eser, Türk edebiyatında ilk realist roman örneği olarak kabul edilmektedir. Romanın başkahramanı Bihruz Bey, tam da dönemin burjuva gençliğinin olması gerektiği gibi Fransız kültürüne hayran züppe bir gençtir ve bu gencin yaşamı üzerinden, dönemin İstanbul'unda görülen kimi cahilce davranış kalıpları, eğlence ve zevk yaşamı anlatılmaktadır. Peki, edebi bir akım olarak realizm nedir, nasıl ortaya çıkmış ve ilkeleri nelerdir? Türk edebiyatındaki ilk realist roman olan Araba Sevdası hangi yönleriyle realizme yaklaşır? İşte tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası sizlerle...

Kazım Karabekir’in tarih-inceleme türündeki 10 kitabı

Kazım Karabekir’in tarih-inceleme türündeki 10 kitabı

Kumandanlığı ve devlet adamlığı ile tanıdığımız Kazım Karabekir, çok sayıda eser kaleme almış bir isim. Vatan savunması sırasında esir, cephede muzaffer bir kumandan, diplomat, yetimler babası, milletvekili, muhalif bir siyasetçi ve idamla yargılanan bir sanık… Tüm bu sıfatların sahibi olan Kazım Karabekir, 65 yıllık ömrüne 68 eser sığdırarak Türk tarihinin en çok eser veren generali oldu. Osmanlıca basılan Nutuk'un kenarlarına düştüğü notlardan 3 bin 975 sayfalık bir eser ortaya çıktı ve Karabekir, yakın tarihin gerçeklerine bir kez daha ışık tuttu. Kazım Karabekir'in tarih-inceleme türünde yazdığı 10 kitabını sizlerle buluşturuyoruz.

Alaeddin Özdenören’in hayat serüveni: Unutulmuşluklar

Alaeddin Özdenören’in hayat serüveni: Unutulmuşluklar

Rasim Özdenören’in ikiz kardeşi, 7 Güzel Adam’dan biri… Saklı bir değer… Bugün tanıdığımız pek çok edebi isme yol göstermiş, ilk adımlarına ışık olmuş bir isim Alaeddin Özdenören … Unutulmuşluklar isimli eseriyle de biz okuyuculara, kendi hayatından izler taşıyan detaylarla yol gösteriyor. Bize de geriye, bu ders niteliğindeki tecrübeleri doğru okumak doğru yorumlamak ve doğru şekilde hayatımıza uygulamak kalıyor.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN