Arama

Bilim-Teknoloji

Günümüze ulaşmayan muhteşem buluş: Beşinci tekerlek

Günümüze ulaşmayan muhteşem buluş: Beşinci tekerlek

Tarihler 20’inci yüzyılın ortalarını gösterdiğinde, otomobil kullanımı dünyada giderek yaygınlaşmaya başladı. O dönemde, az sayıdaki otomobil markalarından biri olan Cadillac, sürücüler için yeni bir park sistemi geliştirdi. Peki, dünyanın ilk park sistemi olarak tarihe geçen “beşinci tekerlek”in akıbeti ne oldu?

Evrenin merkezinde Dünya mı var?

Evrenin merkezinde Dünya mı var?

Evrenin merkezi dünyamız mı güneş mi yoksa bambaşka bir nokta mı? Peki, evrenimiz sonsuz mu yoksa sonlu ama devasa bir boyuta mı sahip? Öyleyse bir merkezden bahsedilebilir mi? Merkezde olmak hakikaten önemli mi? Gelin tüm bu soruların yanıtlarını arayalım.

Laboratuvarda bakteri öldüren hücre üretildi

Laboratuvarda bakteri öldüren hücre üretildi

ABD'li bilim insanları, dirençli enfeksiyonlarla mücadelede önemli olabilecek bir adım attı. Araştırmacılar, laboratuvar ortamında canlı hücrelerin bazı özelliklerini taklit eden E. coli bakterisini tespit ederek ortadan kaldıran yapay hücreler üretti.

Yeni bir roman formatı: Insta-Roman

Yeni bir roman formatı: Insta-Roman

Genç okurlara sosyal medya platformları üzerinden ulaşmayı hedefleyen New York Halk Kütüphanesi, Kafka’nın Dönüşüm’ü ve Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarında’sı gibi klasik hikâyeleri kısa animasyonlarla tanıtıyor.

Aşı yaptırmak otizme yol açar mı?

Aşı yaptırmak otizme yol açar mı?

Son birkaç yıldır dünyada ve Türkiye’de aşı karşıtlığı hayli yükselişte. Öyle ki bu yıl Türkiye’de çocuğuna aşı yaptırmayı reddeden aile sayısı 23 bin. Aşı karşıtlarının savları, aşının otizme neden olduğu, alerjiye yol açtığı ve birtakım zararlı kimyasalları çocuklara enjekte ettiği... Peki, haklılar mı? Aşı karşıtlığının bilimsel bir dayanağı var mı, gelin bakalım.

wwwnin mucidinden yeni internet sistemi!

'www'nin mucidinden yeni internet sistemi!

World Wide Web yani internette bilinen adıyla "www"nin mucidi Tim Berners-Lee, internet sektöründe çok ses getirecek yeni bir projeyle karşımıza çıktı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN