Arama

Bilim-Teknoloji

Azmin zaferi: Tarihe damga vuran 10 ünlü kişiliğin az bilinen hastalıkları

Azmin zaferi: Tarihe damga vuran 10 ünlü kişiliğin az bilinen hastalıkları

Yapılan araştırmalara göre ailesinde mental rahatsızlık görülen kişilerin yaratıcı olma ihtimali daha da artıyor. Bunların en büyük kanıtı ise "dahiler". Dünyanın büyük dahileri, mental hastalıklarının etkisiyle önemli eserler ve yaratıcı fikirler ortaya koydu. Sanat ve bilim dünyasının gelmiş geçmiş en büyük dahileri arasındaki 10 üstün zekanın sırlarına doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

Son 20 yılımıza damga vuran bilimsel gelişmeler💉🔬🔭

Son 20 yılımıza damga vuran bilimsel gelişmeler💉🔬🔭

İnsanoğlu yapay zeka, robotik, uzay bilimleri, büyük veri ve daha pek çok alanda çığır açan bilimsel gelişmelere tanık olmaya devam ediyor. Bilim insanları bir yandan mevcut yaşamamızı kolaylaştıracak yeniliklere imza atarken bir yandan da yeni yaşam alanları kurabileceğimiz çalışmalar sürdürüyor. Peki, dünyada bilimle beraber 21'inci yüzyılda neler değişti, bu gelişmeler yaşamımızı nasıl etkiledi?

Galaksi, uzay ve evren hakkında 30 çarpıcı bilgi🌏🌑🌛

Galaksi, uzay ve evren hakkında 30 çarpıcı bilgi🌏🌑🌛

Uzay insanoğlu için bilinmezlik ve maceranın girdabı oldu. İnsanın kendisini merak etmekten alıkoyamadığı bu muamma, her geçen gün büyüdü ve yeni gerçekleri ortaya çıkardı. Peki, uzaya gönderilen ilk canlı hangisiydi? Uzay nasıl kokuyordu? Astronotlar uzayda neden her gün en az 2 saat egzersiz yapmak zorundadırlar? Merak edenler için, galaksi uzay ve evren hakkında 30 çarpıcı bilgi..

Online alışverişte dikkat edilmesi gereken altın kurallar

Online alışverişte dikkat edilmesi gereken altın kurallar

Koronavirüs nedeniyle toplum sağlığını korumak için evden çıkmamaya gayret gösteren insanlar, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere online alışverişe yöneldi. İnternetten bir tıkla market alışverişinizden giyime, teknolojiden kitaba aklınıza gelebilecek bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Fakat giderek artan online alışveriş nedeniyle mağdur olunmaması için önerilere titizlikle uyulması gerekiyor. Peki, internetten güvenli alışveriş yapmak için uyulması gereken altın kurallar neler?

Bilinmesi gereken 22 SEO terimi

Bilinmesi gereken 22 SEO terimi

Günümüzde internet neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Peki, arama yaptığımızda sitelerin neye göre sıralandığını hiç düşündünüz mü? "Arama motoru optimizasyonu" için kullanılan bir kısaltma olan SEO, belli başlı kurallarla sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan çalışmalara verilen addır. Sizler için bilinmesi gereken 22 SEO terimini derledik.

Modern çağın hastalığı: İnternet bağımlılığı nedir?

Modern çağın hastalığı: İnternet bağımlılığı nedir?

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile yeni bağımlılıklar görülmektedir. İnternet bağımlılığı da bunlardan biridir. Teknolojinin, bireylere birçok alanda sağladığı yararların yanı sıra özellikle çocuklar üzerinde birtakım duygu ve davranış problemlerine yol açabilmektedir. Peki, internet bağımlılığı ne demek? Teknoloji bağımlığının sebepleri nelerdir? İşte modern çağın hastalığı internet bağımlılığı hakkında bilinmesi gerekenler...

Müslüman bilim insanları ve dünyaya armağan ettikleri buluşlar

Müslüman bilim insanları ve dünyaya armağan ettikleri buluşlar

Müslüman bilim adamları, astronomi, fizik, tıp, mühendislik, kimya gibi birçok alanda ilke imza attı. Alimlerin kaleme aldığı eserler, asırlar boyunca Avrupa okullarında ders kitabı olarak okutuldu. Atomun parçalanmasından sarkaçlı saate, çiçek hastalığının tespitinden otomatik kontrol sistemine kadar pek çok icatla yüzlerce yıl bilim dünyasına kaynak oldular. İşte buluşlarıyla uygarlığa yön veren Müslüman bilim insanları ve dünyaya armağan ettikleri icatlar..

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN