Arama

Bilim-Teknoloji

Fuat Sezgin'den kalan ilmi miras

Fuat Sezgin'den kalan ilmi miras

Yaptığı çalışmalarla uluslararası bilim camiasının İslam Bilimler Tarihi alanında en önemli ismi kabul edilen, Müslüman alimlerin bilim dünyasında oynadıkları yeri doldurulamaz rolü tüm dünyaya tanıtan değerli bilim adamımız Prof. Dr. Fuat Sezgin'in her eseri birer başyapıt niteliğinde. Doğum yıl dönümünde Fuat Sezgin'in ardında bıraktığı ilmi miraslarını derledik.

Galaksi, uzay ve evren hakkında 30 çarpıcı bilgi🌏🌑🌛

Galaksi, uzay ve evren hakkında 30 çarpıcı bilgi🌏🌑🌛

Uzay insanoğlu için bilinmezlik ve maceranın girdabı oldu. İnsanın kendisini merak etmekten alıkoyamadığı bu muamma, her geçen gün büyüdü ve yeni gerçekleri ortaya çıkardı. Peki, uzaya gönderilen ilk canlı hangisiydi? Uzay nasıl kokuyordu? Astronotlar uzayda neden her gün en az 2 saat egzersiz yapmak zorundadırlar? Merak edenler için, galaksi uzay ve evren hakkında 30 çarpıcı bilgi..

Zamanda yolculuk mümkün mü? Solucan deliği nedir?🕐🕜🕣

Zamanda yolculuk mümkün mü? Solucan deliği nedir?🕐🕜🕣

Solucan deliği uzay zamanın nokta tasarımı ve zamanda bir kısa yol olan kuramsal topolojik bir vasfıdır. Peki, solucan deliği nedir? Kim ya da kimler tahmin etmiştir? Yeterli teknoloji ile yapılmış uzay aracı bizi 3000'li yıllara götürebilir mi?

Dijital çağda insan kalmak

Dijital çağda insan kalmak

“Yaşadığımız dönüşüm, problemlerini tespit edebilme noktasında dijital çağı iyi tanımak, o dünyanın içindeki yerimizi ve duruşumuzu da tayin etmek ve sağlamlaştırmak zorunda olduğumuz gerçeğini gösteriyor. Şahit olduğumuz bir diğer gerçek de, nitelikli bir dijital medya okuryazarlığının bu çağda elzem olduğu…” İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, “Dijital Çağda İnsan Kalmak” isimli makalesinde, hızlı değişen ve ciddi dönüşümleri beraberinde getiren “dijital çağı” nasıl okumak ve anlamlandırmak gerektiğini anlatıyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN