Arama

Bilim-Teknoloji

Müslüman alimlerin bilim tarihine yön veren uzay çalışmaları

Müslüman alimlerin bilim tarihine yön veren uzay çalışmaları

Türkiye'nin merakla beklediği "Milli Uzay Programı"nın detayları açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin 100. yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Toplantıda aynı zamanda; astronomi, matematik ve tıp gibi temel bilimlerde öncü olan Müslüman alimlerden bahsedildi. Biz de Fikriyat olarak sizler için Müslüman alimlerin uzay çalışmalarını derledik. Gelin, tarihin seyrini değiştiren ve ilklere imza atan Müslüman bilim insanlarına daha yakından bakalım.

Dijital dünyaya dair bilinmesi gereken 10 kavram

Dijital dünyaya dair bilinmesi gereken 10 kavram

Bilgisayar ve internet teknolojilerinin hayatımıza girmesi ile pek çok rutinimiz, alışkanlığımız, iş yapma şeklimiz ve hayat tarzımız neredeyse tamamen değişti. Bu teknolojilerin her geçen gün geliştirilmesi, dijitalleşmenin yaşam alanlarımızda daha fazla yer kaplamaya başlamasıyla sonuçlanıyor. Dijital dünyaya dair bilinmesi gereken 10 kavramı sizler için derledik.

Bilim ve yaşama dair 20 ilginç sorunun cevabı

Bilim ve yaşama dair 20 ilginç sorunun cevabı

Beynin neden acı hissetmediğini hiç düşündünüz mü? Ya da uçakların yüksek irtifada arkalarında neden beyaz iz bıraktığını? Kimi zaman, pek çoğumuzun sürekli olarak düşündüğü bu tür soruların cevapları, bizi ciddi bir aydınlanmayla karşı karşıya bırakabiliyor. İşte aklınızda dönüp duran o sorulara verilmiş bilimsel yanıtlar...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN