Arama

Fikriyat Özel

Abdülhamid’in ‘toprak isteyen’ Siyonist lidere cevabı

Abdülhamid’in ‘toprak isteyen’ Siyonist lidere cevabı

Emperyalist güçler tarafından paramparça edilme kavgasına, vatan ve milletinin selâmeti için dimdik durdu Sultan Abdülhamid. Siyonizm lobisinin harekete geçtiği günlerdi ve Yahudiler, bir devlet kurmak için üç kıtaya hükmeden Osmanlı Sultanından "toprak satın almak" istiyorlardı. Abdülhamid'in yanıtı ise oldukça netti…

Siyonizmin kanlı hedefleri için Osmanlı’dan kopardılar!

Siyonizmin kanlı hedefleri için Osmanlı’dan kopardılar!

Geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Trump, Filistin'in varlığını bir kez daha hiçe sayarak, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını belirtti. Dünyanın ve BM'nin verdiği büyük tepkilere rağmen, ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyarak cehennemin kapılarını açtı. Bunun üzerine Filistin'de "Üçüncü İntifada" çağrısı yapıldı ve çatışmalar başladı. Bu çatışmaları, abluka altındaki Gazze'de hâlen devam eden ve 200'ün üzerinde Filistinlinin şehit olduğu "Büyük Dönüş Yürüyüşü" izledi... Bundan 101 yıl önce bugün, Filistin toprakları Osmanlı'dan koparıldı ve bölgede o günden bu yana kan hiç durmadı.

Modernizmin ayak izinin bulunmadığı izole kabileler

Modernizmin ayak izinin bulunmadığı izole kabileler

4 milyar 54 milyon yıllık bir gezegen. Yaşlı mavi gezegenimiz ihtişamıyla yörüngesinde dönerken insanlığın var olmasıyla birçok şey değişti. İnsanlık ve dünya birbiri üzerinde egemenlik mücadelesine başlamıştı. Kimi zaman dünya gücünü hatırlatırken, insan aklını kullanarak kendisini koruyabiliyordu. Bir süre sonra insanlık, dünyanın yanı sıra birbiri arasında da mücadele etmeye başladı. Medeniyet ve modernlik kavramlarıyla bir örnek topluluklar meydana geldi. Peki, üzerinde modernizm ve medeniyetin hala uğramadığı yerler var mıydı?

İbn-i Haldunun nazarından Ümran İlmi

İbn-i Haldun'un nazarından 'Ümran İlmi'

Kadim geleneğimizde kitaplar Besmele, hamdele ve salvele denilen kısımlara yer verirdi. Başka bir deyişle de bu kısımlarda yazılmış olan metin özetlenirdi. Bu kısımda o disipline bağlı kalınarak kitabın temel kavramlarından bahsedilirken geri kalan kısımlarında girişlerin geniş açıklaması yapılırdı. Mukaddime, İbn-i Haldun’un eseri olan İber’in girişidir ve ümran kelimesi ilk burada geçer ve ‘Ümran İlmi’nin temel kavramları burada yer alır.

John Lennon’u kim öldürdü?

John Lennon’u kim öldürdü?

Bugün, dünyaca ünlü İngiliz müzisyen John Lennon'un ölüm yıl dönümü. Efsane grup The Beatles'ın kurucularından biri olan ve 37 yıl önce bugün öldürülen John Lennon, yaşasaydı 77 yaşında olacaktı. Dünyaca ünlü müzisyen, The Beatles hayranı olduğu ve akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen Mark David Chapman tarafından, dört kurşunla öldürüldü. Aktivist ruhu nedeniyle Nixon hükümeti tarafından hedef gösterilen Lennon'un katili, gerçekten sıradan bir hayranı mıydı, yoksa birileri tarafından yönlendirilen bir tetikçi mi?

Müslüman coğrafyalardan dünyaya yayılan İslam mimarisi

Müslüman coğrafyalardan dünyaya yayılan İslam mimarisi

İslam'ın altın çağını yaşadığı yüzyıllarda, Müslüman mimarisine ait çok sayıda unsur, usta ve sanatçılar aracılığıyla Avrupa'ya ulaştı. Mimariye yön veren detaylarla, Avrupa'da "Romanesk" stilinin ortaya çıkmasını sağlayan Müslümanların "İslamlaştırdığı" mimari yapıları sizler için derledik.

Reşat Nuri Güntekinden Mehmet Akif hatırası

Reşat Nuri Güntekin'den Mehmet Akif hatırası

Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Acımak, Yaprak Dökümü gibi önemli romanları edebiyatımıza kazandıran Reşat Nuri babasının kütüphanesinde başlayan eğitimini, Darülfünun Edebiyat Şubesi'nde devam ettirdi. Eğitiminden sonra çeşitli şehirlerde öğretmenlik yapan Güntekin, Birinci Cihan Harbi'nin sonlarına doğru yazarlık yapmaya başladı. 7 Aralık 1956'da yaşamını yitiren Reşat Nuri’yi ölüm yıldönümünde, Hocası Mehmet Akif ile olan hatırası ile birlikte anıyoruz.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bundan 87 yıl önce bugün doğan "Sanat Güneşi" Zeki Müren'in, ilk bestesini 17 yaşında yaptığını biliyor muydunuz? Peki ya, Yunus Emre'nin susmayı "edebi elden gidene en güzel cevap" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN