Arama

Fikriyat Özel

Neşet Ertaş kimdir? Neşet Ertaş'ın hayatı

Neşet Ertaş kimdir? Neşet Ertaş'ın hayatı

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, bu dünyadan göçeli tam sekiz yıl oldu. 74 yıllık ömrü boyunca, yüreğinin derinliklerinde hissetmediği, sızısını gönlünde duymadığı hiçbir duyguyu ne anlattı, ne yazdı, ne de çalıp söyledi. Ondan geriye "Gönül Dağı"nda bir "Garip Bülbül" kaldı. Neşet Baba türküleri öksüz, bozlakları yetim bıraktı… "Bozkırın Tezenesi" olarak tanınan Neşet Ertaş kimdir? Onun türkülerle özdeşleşen yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

Sabrı ile insanlığa örnek gösterilen Hz. Eyyub

Sabrı ile insanlığa örnek gösterilen Hz. Eyyub

Hz. Eyyub, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamberlerden biridir. Sabrı ve tahammülü ile insanoğluna örnek olmuş; onun bu özelliği ayet ve hadislerde vurgulanmıştır. Hz. Eyyub takva sahibi, yoksullara karşı merhametli, dulları ve yetimleri kollayan, misafire ikram eden, yolcunun yardımına koşan, Allah'ın verdiği nimetlere şükreden bir kuldur. Büyük bir hastalığa yakalanmış; sabır ve metanet göstererek sadece içinde bulunduğu durumu "Bu dert bana dokundu, Sen merhametlilerin en merhametlisisin" duası ile Rabbine arz etmiştir.

Sonbahar kış hastalıklarından korunma yolları

Sonbahar kış hastalıklarından korunma yolları

Havaların soğuması ve sonbaharın gelmesiyle hastalıklara yakalanma riski de arttı. Covid 19 salgınının bu hastalıklarla karıştırılması ihtimali ise uzmanların en çok uyardıkları konulardan biri. Pandemi sürecinde, bu tür bir panik yaşamamanın yolu ise sonbahar kış hastalıklarına hiç yakalanmamaktan geçiyor. Peki, sonbahar kış hastalıklarından korunma yolları neler? Bağışıklığımızı bu hastalıklara karşı nasıl güçlendirebiliriz? Ünlü tıp alimi İbn-i Sina, bu hastalıkların tedavisinde ne öneriyor?

Padişahların şehre açılan gizli yolu: At Rampası

Padişahların şehre açılan gizli yolu: At Rampası

"Fikriyat ile geziyoruz!" serimizde bu hafta, Topkapı Sarayı'nın uzun süre kapalı bölümlerinden biri olan ve geçtiğimiz günlerde ziyarete açılan "At Rampası"nı ziyaret ettik. Osmanlı döneminde padişahlar, halkın arasına karışmak istediklerinde tebdil-i kıyafete bürünerek bu gizli yolu kullanıyorlardı. Peki, bu özel yolun tarihteki önemi neydi? En çok hangi padişahlar tarafından tercih ediliyor ve nasıl geçiş sağlıyorlardı? Özel gezi videomuz ve Milli Saraylar İdaresi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çapoğlu'nun Fikriyat'a özel açıklamaları ile bu soruların cevabını ve daha fazlasını sizlerle buluşturuyoruz.

Hulefa-yi Raşidin dönemindeki karışıklıklar ve iç savaşlar

Hulefa-yi Raşidin dönemindeki karışıklıklar ve iç savaşlar

Hulefa-yi Raşidin olarak anılan dönem, Peygamber Efendimizin vefatının ardından İslam sancağını sırasıyla devralan dört halifenin idaresidir. Resul-i Ekrem "ihtilafla karşılaştığınızda size düşen görev benim sünnetime ve Hulefa-yi Raşidin'in sünnetine uymaktır" buyurmuştur. Ancak bu dönem aynı zamanda İslam tarihinde büyük fitne ve iç karışıklıkların çıkarıldığı, etkileri günümüze kadar ulaşan olayların yaşandığı bir devirdir. Nitekim yalnızca Hz. Ebu Bekir eceliyle vefat elmiş; diğer üç halife bu olaylar nedeniyle şehid edilmiştir.

Kalbin anahtarı hüzün hakkında unutulmaz alıntılar

Kalbin anahtarı hüzün hakkında unutulmaz alıntılar

Hüzün, istenmeyen bir olayın başa gelmesinden dolayı duyulan derin üzüntüdür. Dünya kimileri için zevk ve safa yeri kimileri için ise gurbet yurdudur. Zira yeryüzünde her türlü kederin gölgesi üstümüzden geçer. Bu üzüntülü hal, kalbin anahtarıdır. Çünkü Cahit Zarifoğlu'nun da dediği gibi, hüzün en güzel duayı ettirir. Sizler için, ünlü yazarlardan hüzün hakkında alıntıları derledik.

8 yıla 80 yıl sığdıran Yavuz Sultan Selim’in muharebeleri

8 yıla 80 yıl sığdıran Yavuz Sultan Selim’in muharebeleri

Yavuz Sultan Selim Doğu'ya yaptığı fetihlerle 8 yıla 80 yıl sığdırdı. Şehzadelik yıllarında çok iyi eğitimlerden geçen, siyasi ve askeri dehasının temellerini o günlerde atan Yavuz, Osmanlı tarihinde imparatorluğa en çok toprak katan padişah oldu. Öyle ki, "geçilemez" sanılan Sina Çölü'nü bile o günün şartlarıyla 13 günde aştı. Miras bıraktığı topraklar sayesinde kendisinden sonra padişah olan Kanuni devri "imparatorluğun en geniş yüzölçümüne" sahip oldu. Peki, Yavuz Sultan Selim bu zaferleri nasıl kazandı?

Dünyanın sıra dışı yapılarına dair 15 ilginç bilgi

Dünyanın sıra dışı yapılarına dair 15 ilginç bilgi

Dünya üzerinde, güzelliğiyle, geçmişiyle ve gizemiyle insanların dikkatini çeken pek çok yapı bulunuyor. Kimi insan eliyle meydana getirilmiş, kimi teknolojinin sınırlarını zorlamış, kimi ise doğada nadir bulunan güzelliklerden... Dünyanın sıra dışı yapılarına dair 15 ilginç bilgiyi derledik.

Abdülhamid'in hayatı hakkında 34 ilginç gerçek

Abdülhamid'in hayatı hakkında 34 ilginç gerçek

Abdülhamid, Osmanlı tarihinde belki de en çok merak edilen padişahlardan biri. Osmanlı Devleti'nin 34'üncü padişahı olan Sultan Abdülhamid, 1876 ila 1909 yılları arasında 33 yıl hükümdarlık yapmıştı. Sultan II. Abdülhamid, dünyanın en buhranlı döneminde tahta çıkmış, Osmanlı topraklarına birçok hizmette bulunmuş ve dindar bir yaşam sürmüştü. Çok yönlü bir eğitimden geçmiş, adaletle yönetilen siyaset anlayışını benimsemiş, diğer ülkelere karşı başarılı bir diplomasi yürütmüştü. Peki, Abdülhamid kaç yılları arasında padişahtı? Abdülhamid'in hayatı nasıldı? İşte, Abdülhamid'in hayatı hakkında 34 ilginç gerçek…

Selçuklu döneminde yetişen alimler

Selçuklu döneminde yetişen alimler

Selçuklu, inşa ettiği medreseler ve himaye ettiği bilim insanları ile döneminde dünyanın en önemli ilim merkezlerinden biriydi. Nizamiye gibi İslam uygarlığının en önemli medreseleriyle çok sayıda ilim ve devlet adamının yetişmesini sağladı. Gazali'den Mevlana'ya, Cezeri'den Ömer Hayyam'a kadar ilim hayatına yön veren isimler bu dönemde yetişti. Sizler için Selçuklu döneminde yetişen alimleri derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN