Arama

Fikriyat Özel

İslam'ın temizliğe verdiği önem

İslam'ın temizliğe verdiği önem

Temizlik, sağlıklı bir hayatın ve mümini kötülükten alıkoyan namaz gibi kıymetli bir ibadetin ön şartıdır. Yeryüzündeki bütün canlılar, fıtratları gereği temiz olmaya çalışır. Ancak temizlik hususunda insanoğlunun bütün canlılar içinde ayrı bir yeri ve sorumluluğu vardır. Peki, İslam temizlik konusunda bize ne öğütler? İşte hadis ve ayetler ışığında temizliğin önemi…

Osmanlı’da bahçe ve çiçek kültürü

Osmanlı’da bahçe ve çiçek kültürü

Medeniyetimizde bahçe kavramı sosyal ve kültürel faaliyetlerin de gerçekleştiği bir buluşma mekanı olarak adlandırılırdı. Osmanlı'da inşa edilen saray bahçeleri, sade ve alçak gönüllü yapıdaydı. Osmanlı'daki bu bahçeler, şairlerin şiir meclislerine kadar girmişti. Bugün itibarıyla faaliyete geçen 11 Kasım "Milli Ağaçlandırma Günü" vesilesiyle, Osmanlı'da bahçe ve çiçek kültürüne dair bilgileri derledik.

Ümit Meriç'ten alıntılar

Ümit Meriç'ten alıntılar

"Babam Cemil Meriç, Dualar ve Aminler" gibi önemli eserleri ile tanınan sosyolog Ümit Meriç, yapıtlarında düşünce dünyasından sesleri kaleme aldı. Türkiye'nin yetiştirdiği değerli düşünürlerimizden Cemil Meriç'in kızı olan ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu (KSPK) üyeleri arasına seçilen Ümit Meriç'in eserlerinden alıntılar derledik.

Yunus Emre'nin şiirlerinde kullandığı 30 kelime

Yunus Emre'nin şiirlerinde kullandığı 30 kelime

İslam'ın sabır, kanaat, hoşgörü, cömertlik, iyilik ve fazilet gibi değerlerini benimsemeye yönelik telkinleriyle yüzyıllardır insanlığa ışık olan Yunus Emre, öğütleriyle de yol gösterdi. "Allah aşkı, tevhit düşüncesi, ahlak ve gelenek" gibi dört önemli kavramın oluşturduğu dünyasını ifade ettiği şiirleri, sade fakat bir o kadar da derindi. Yunus Emre'nin şiirlerini anlamanızı sağlayacak 30 kelimeyi derledik.

‘TED Gibi Konuş’manızı sağlayacak 25 motive edici alıntı

‘TED Gibi Konuş’manızı sağlayacak 25 motive edici alıntı

TED konuşmalarının geçmişi, 1980'li yıllara uzansa da bilinirliği internet teknolojilerinin gelişmesiyle 2000'li yıllarda arttı ve bu konuşmalar, tüm dünyaya ulaştı. Bugün, pek çok insana ilham veren ve 18 dakikayla sınırlı olan TED konuşmaları, milyonlarca kez izleniyor. Peki, bir konuşmacı olarak bakıldığında oldukça kısıtlı olan bu zaman diliminde TED konuşması yapmanın püf noktası nedir? Özellikle topluluk önünde konuşma yapmak isteyenler için rehber niteliğinde olan Carmine Gallo'nun TED Gibi Konuş kitabından motivasyonunuzu arttıracak 25 alıntıyı derledik.

Osmanlı’da sıradışı 5 casusluk olayı

Osmanlı’da sıradışı 5 casusluk olayı

Osmanlı tarihinde casusluk faaliyetleri henüz devletin temellerinin yeni yeni atılmaya başladığı dönemde, Osman Bey zamanında başladı. Osmanlı'nın kurduğu güçlü istihbarat ağı, kimi zaman padişahın öldürülmesini önledi, kimi zaman suikast planlarını alt üst etti, kimi zamansa devletin ayakta kalmasını sağladı. Peki, Timur'a esir düşen Bayezid, casusluk faaliyetleriyle nasıl kurtarıldı? Abdülhamid'e karşı gerçekleştirilen suikast planını kim, neden organize etti? Taht mücadelesinde II. Bayezid, kardeşi Cem Sultan'ı nasıl takip ettirdi? Osmanlı'da sıradışı 5 casusluk olayını derledik.

Türkiye tarihini şekillendiren camilerimiz

Türkiye tarihini şekillendiren camilerimiz

Huzur ve sükunetin hakim olduğu camiler sadece ibadet edilen mekanlar değil aynı zamanda toplumların birlik ve beraberliğinin bir simgesidir. Rabbimiz camilerin dokunulmazlığını ve bu konunun önemini Kur'an'ın birçok ayetinde bildirmiştir. Unutmayalım ki, cami olan bir bölge, o bölgede Müslüman bir topluluğun olduğunu işaret eder. Her köşesi buram buram tarih kokan Anadolu'dan, İstanbul'a, Bursa'dan Diyarbakır'a, Adana'dan Erzurum'a farklı mimarideki camileri derledik.

Dünya sanatına damgasını vuran iki eser ve Osmanlı izleri

Dünya sanatına damgasını vuran iki eser ve Osmanlı izleri

Osmanlı Devleti, tarih boyunca Avrupa ile daima etkileşimde bulunmuş; Avrupalı sanatkârların eserlerine ilham vermiştir. Batıdaki ülkeler, bir yandan Osmanlı'dan korkarken bir yandan da ona hayranlık beslemiş; krallar ise büyüklüğü karşısında imparatorluğu tehlike olarak görseler de pek çok konuda Osmanlıya öykünmeden edememişlerdir. Peki, dünya edebiyatının en ünlü oyun yazarlarından biri olan Moliere'in Kibarlık Budalası adlı eserinin Osmanlı ile ne ilgisi olduğunu biliyor musunuz? Ya da Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" adlı operasına konu olan sarayın Osmanlı'daki hangi saray olduğunu?

Uğur Derman'ın Fikriyat'taki tüm yazıları

Uğur Derman'ın Fikriyat'taki tüm yazıları

Ömrünü, kültür ve medeniyet serüvenimizin kopuk halkalarını kaybedildikleri yerden çıkarmaya adayan Uğur Derman; Mahir İz, Süheyl Ünver gibi hat sanatına gönül vermiş isimlerin rahle-i tedrisinden geçti. Türk-İslam sanatına yıllardır verdiği emek ile geleneksel hatlarımızı ve sanatkarlarını yaşatma yolundaki kıymetli eserleri, bugünkü kuşağa ulaştı. Ömrü hayatına hazine niteliğinde eserler sığdıran Prof. Uğur Derman, Necip Fazıl Saygı Ödülü'ne layık görüldü. Sizler için Uğur Derman'ın Fikriyat'ta kaleme aldığı ve hat sanatı hakkında önemli bilgiler verdiği yazılarını derledik.

Muhammed İkbal kimdir?

Muhammed İkbal kimdir?

Yirminci yüzyılın büyük filozofu Muhammed İkbal, insanları her zaman İslam'ı öğrenmeleri için çağırırdı. Çünkü "Müslümanların izzeti ve hürriyeti, İslam'ın asıl kaynağı olan Kur'an ve sünnettedir." diyordu. Muhammed İkbal'in amacı, mistik hayallerin içinde yolunu şaşırmış ya da Avrupa'nın ihtişamından gözleri kamaşmış dindaşlarının, Müslümanların kutsal merkezine dönmelerini sağlamaktı; bunu da eserleriyle yapıyordu. Sizler için Muhammed İkbal'in hayatını eserleri ve sözleriyle birlikte derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN