Arama

Fikriyat Özel

Sultan Abdülhamidin sevinçle çıkıp hüzünle dönen gemisi

Sultan Abdülhamid'in sevinçle çıkıp hüzünle dönen gemisi

Sultan II. Abdülhamid’in iyi niyet göstergesi olarak 14 Temmuz 1889’da, 61’i subay ve memur, 548’i er ve erbaş olmak üzere 609 kişilik mürettebatıyla Japonya’ya gönderdiği Ertuğrul Fırkateyni, 16 Eylül 1890’da saat 21.00 civarında dönüş yolunda tayfun nedeniyle, Funakura kayalıklarına çarparak battı. 527 denizcimiz şehit oldu…

Afrika’da hangi ülke neyi hedefliyor?

Afrika’da hangi ülke neyi hedefliyor?

Çin'in Afrika yatırımları, DEAŞ'ın bölgeye göç dalgası, ABD'nin "terör bahanesi"ne, bir de İsrail eklendi. Son dönemde tüm dikkatler Afrika üzerinde toplanmış durumda. Peki, küresel güçlerin Afrika yolunda başlattıkları hamleler neler ve ne hedefliyorlar? Afrika'ya "getiri sağlayan" ülkeler, Afrika'dan ne götürecek?

Edebiyatçılar arasında kitaptan fal bakma geleneği tefeül

Edebiyatçılar arasında kitaptan fal bakma geleneği tefe'ül

Olacaklardan önceden haberdar olma ve ona göre hareket etme ihtiyacı duyan insan, bu amaçla bir bakıma varlığını koruma ve güvence altına alma adına geleceği önceden bilme hevesinden de kesinlikle uzaklaşmadı. Zamanla Kur’an içerisinden fal bakma ve edebiyatçılar arasında gelenek olmasıyla bir tabir literatürümüzde yerini aldı. Kitaptan fal bakmak… Yani tefe’ül geleneği…

Anadolu’da telif edilen ilk eser Keşfül Akabe

Anadolu’da telif edilen ilk eser "Keşfü'l Akabe"

Anadolu’da Türkçe eserler yazma geleneği Fuad Köprülü’nün ifade ettiği gibi 13’üncü asırla birlikte Danişmend ilinde başlar. Danişmendoğulları’nın ülkelerinde Türkmencilik ülküsünü yerleştirme gayretleri bu yörelerde Türkçe eserler yazılmasına vesile teşkil eder. Anadolu Selçukluları zamanında te’lif edilen eserler kronolojik bir sıralamaya tabi tutulduğunda, Malazgirt Zaferi’ni takip eden ilk 150 yılda müsbet ilimlere ve felsefeye ilgi duyulduğu, devlet adamlarının da, ilim adamlarını bu yönde teşvik ettiği, bunun sonucu olarak da ilk 150 sene içinde pozitif ilimler alanında eserler yazıldığı görülür.

Osmanlı Devletine sığınan kral: Tökeli İmre

Osmanlı Devleti'ne sığınan kral: Tökeli İmre

Tarihler 17'inci yüzyılı gösterdiğinde, Avrupa bir asır boyunca süren mezhep savaşlarına sahne olmuştu. O dönemde Tökeli İmre, Avusturya'da Protestan Macarların şefiydi. İmparatorun din baskılarına karşı ayaklanmış; ardından Osmanlı himayesine girmek istemişti. Tökeli İmre, Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmed Paşa'nın reddettiği bu isteğini, "Orta Macaristan Kralı" unvanını aldıktan sonra gerçekleştirdi ve Osmanlı Devletine birçok hizmette bulundu…

Cihan sultanı Abdülhamidin Alman imparatorunu susturan cevabı

Cihan sultanı Abdülhamid'in Alman imparatorunu susturan cevabı

Çağımızın en önemli mütefekkir yazarı, bir Osmanlı hanımefendisi Sâmiha Ayverdi, edebiyatımıza roman türündeki eserlerle girdi. Ardından mensur şiir ve hikâyeye yöneldi. Fakat onu benzeri pek çok yazardan ayıran en önemli husus, aynı zamanda bir tefekkür insanı olmasıydı. Ayverdi, parça parça hatıralarından oluşan Bağ Bozumu kitabında babasından ve yakın dostundan dinlemiş olduğu anılar ile Sultan Hamid’in idaresinin mükemmelliğine değiniyor.

Aranızda Kaplumbağa Terbiyecisi gören var mı?

Aranızda "Kaplumbağa Terbiyecisi" gören var mı?

Sanat, herkesçe farklı anlamlar barındıran bir dal. Elbette ki “Kaplumbağa Terbiyecisi” için de farklı görüşler meydana geldi. Kimine göre hiciv olan bu resim kimine göre Osman Hamdi’nin okuduğu bir makaleden aldığı ilham, kimine göre Osman Hamdi’nin hayata bakışını yansıttığı bir eser… Dünyaca tanınan bu eser bakalım sizin için ne ifade edecek?

Sezai Karakoçun Kapalı Çarşı şiirinde Onlar

Sezai Karakoç'un "Kapalı Çarşı" şiirinde "Onlar"

Renk renk süs eşyaları, birbirinden farklı dillerden kulağa takılan kelimeler, mücevherlerin ışıltısıyla yürüdüğünüz dar sokaklar… İçeriye adım attığınızda uğultunun sıcaklığı sizi karşılar. İnsanların birbiri arasındaki azıcık mesafelerde uyumlu hareketleri tepeden baktığınızda sizi şaşırtır. Sonrasında farkında olmadan çarşının o tarihinde kendinize ait bir doku bulursunuz. Siz de harmanlanan duygularınızı çarşının mermerlerine, tavanındaki işlemelerine aktararak döneme bir dokunuşu bırakırsınız. Dünden bugüne İstanbul’un her noktası şairler için kutsal olduğu gibi Kapalı Çarşı da edebiyatımızda önemli bir yer teşkil ediyor. Sezai Karakoç’un “Kapalı Çarşı” şiirini sizin için inceledik.

Tarihin ilk enerji savaşı Tesla mı? Edison mu?

Tarihin ilk enerji savaşı Tesla mı? Edison mu?

Elektrik denince akla ilk gelenlerden Nikola Tesla ile Thomas Edison, yüzyılın kuşkusuz en büyük rekabetini başlattı. Bu iki mucidin yolları kesişecek ve aralarında tam anlamıyla “Akımlar Savaşı” başlayacaktı. Peki, bu savaşın galibi kim oldu dersiniz?

ABD, 11 Eylülde saldırıya mı uğradı?

ABD, 11 Eylül'de 'saldırıya' mı uğradı?

Bundan tam 17 yıl önce bugün, dünya için bir dönüm noktası sayılacak, yeni bir olaya daha şahitlik ettik. "Süper güç" ABD, New York'un sembol binalarından olan İkiz Kulelerin yerle bir olmasıyla sarsılıyordu. Canlı yayınlarda uçakların kulelere çarpma anı tekrar tekrar gösteriliyor; dönemin ABD başkanı Bush, bu saldırıları "medeniyetler çatışması" olarak nitelendiriyordu. 11 Eylül saldırılarını gerekçe gösteren ABD, tüm siyasetini "teröre karşı mücadele" kılıfıyla şekillendirecek, böylece işgallerini meşrulaştıracaktı. Müslüman coğrafyalarını kana bulayan ve dünyayı "İslamofobi" kavramıyla tanıştıran ABD, gerçekte "saldırıya" mı uğradı?

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN