Arama

Fikriyat Özel

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Edebiyatımızın önemli isimlerinden Rasim Özdenören'in "İslam"ı nasıl tanımladığını biliyor musunuz? Peki ya, dünyada Oryantalizm ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan Filistin asıllı Edward Said'in "Şark" kavramını nasıl açıkladığını? Ya da geceleri uyumamızı sağlayan, davranış ve bedensel işlevlerimizi ciddi şekilde etkileyen sirkadiyen ritmin ne olduğunu? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını derledik.

Hastalıkların tedavisine yardımcı olan 10 tıbbi bitki

Hastalıkların tedavisine yardımcı olan 10 tıbbi bitki

İlk çağlardan beri hastalıkların tedavisinde bitkiler kullanılırdı. Günümüzde sentetik ilaçlar kullanılsa da yan etkisi büyük bir problem oluşturunca bitkisel tedaviye geri dönüldü. Tedavi araçlarından biri olan bitkiler, ilaca benzer bir etki göstererek bedensel fonksiyonları kuvvetlendirir. Bazı bitkiler ise vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olur. İşte hastalıkların tedavisine yardımcı olan 10 tıbbi bitkiyi derledik.

İstanbul'un fethi Hristiyan dünyasında nasıl karşılandı?

İstanbul'un fethi Hristiyan dünyasında nasıl karşılandı?

İstanbul'un fethi, Peygamberimiz Hz. Muhammed tarafından müjdelenen ve tarihin en önemli hadiselerinden biri olarak kabul edilen bir zafer. Fatih Sultan Mehmet'in gerçekleştirdiği bu kutlu fetih ile Osmanlı'nın cihana hükmeden, dünya siyasetine yön veren bir imparatorluk olduğu anlaşılmış ve İslam dünyasındaki itibarı bir hayli artmıştı. Peki, Müslümanlar açısından bunlar yaşanırken Hristiyanlarda durum nasıldı? İstanbul'un fethi Hristiyan dünyasında nasıl karşılandı? İstanbul'un fethi Hristiyanları nasıl etkiledi? Fetih haberi Avrupa'ya ulaştığında Hristiyanların attıkları ilk adım ne oldu? Fatih, İstanbul'un fethinden sonra nasıl bir siyaset izledi?

Hayali Bey kimdir? Hayali Bey'in divanı ve şiirleri

Hayali Bey kimdir? Hayali Bey'in divanı ve şiirleri

Fuzuli, Baki, Taşlıcalı Yahya gibi önemli isimlerle çağdaş olan Hayali, 16. yüzyılın büyük şairleri arasındadır. Peki, Kanuni döneminde yaşayan ve padişahla birlikte daha pek çok devlet erkanının takdirini, beğenisini kazanan Hayali kimdir? Döneminde hangi ünlü şairler tarafından kıskançlıkla karşılanmış ve bugün hemen herkesin aşina olduğu hangi beyti yazmıştır? İşte bu soruların cevabı ve daha fazlası sizlerle…

Hayatını İslam'a adayan alimler

Hayatını İslam'a adayan alimler

İslam'a ömrünü adayan alimler, neredeyse 'Allah' demenin yasak olduğu dönemlerde tek başlarına bir Kur'an mektebi oldular. Her kesimden insana kucak açararak onlarca insanı ihya ettiler. Peki, Gönenli Mehmet Efendi kimdir? Mehmet Zahit Kotku kimdir? Mehmet Zahit Kotku'nun İslam alemi için yaptığı çalışmalar nelerdi? Dünyaca tanınan alin Abdurrahman Gürses, Osmanlı'dan hangi geleneği günümüze taşıdı?

Nietzsche’nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabından 20 alıntı

Nietzsche’nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabından 20 alıntı

Nietzsche, filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci kimliği ile adını tarihe yazdırmış isimlerden biri. Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine ironi ve aforizma dolu bir üslupla eleştirel yazılar yazan Nietzsche, kaleme aldığı İyinin ve Kötünün Ötesinde adlı eserini hastalığına rağmen tamamlamayı başarabilmişti. Nietzsche, gerçek Hristiyanlığın insan varlığından nefret etmek olduğunu ifade etmiş; yayınlanmasının ardından eleştirmenler bu eseri bir "dinamite" benzetmişlerdi. Nietzsche'nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabından 20 alıntıyı derledik.

İslam uygarlığında gerçekleştirilen trigonometri keşifleri

İslam uygarlığında gerçekleştirilen trigonometri keşifleri

Birçoğumuzun trigonometriyle ilk tanışması sinüs, kosinüs ve tanjant hesaplayabilen bilimsel hesap makinelerinin elimize ilk tutuşturulduğu okul yıllarına tekabül eder. İleri düzey matematikle ilk gerçek ve büyüleyici buluşmamız olan bu garip işlevler kimimizi, aslına bakarsanız pek azımızı fazlasıyla heyecanlandırmıştır. Peki, bu karmaşık işlemlerin astronomiden denizciliğe pek çok farklı alanda kullanıldığını ve hayatımızı kolaylaştırdığını biliyor muydunuz? İslam uygarlığında Müslüman alimlerin temellerini attıkları trigonometriye dair keşifleri derledik.

Sahih-i Buhari'yi Türkçeye kazandıran Babanzade Ahmed Naim kimdir?

Sahih-i Buhari'yi Türkçeye kazandıran Babanzade Ahmed Naim kimdir?

Sahih-i Buhari'yi Türkçeye kazandıran Babanzade Ahmed Naim, ülkemizde hadis usulü ve tarihi denilince akla gelen ilk isimlerdendi. Mehmet Akif Ersoy, Naim Bey'i "ashaptan sonra en sevdiği kişi" olarak tanımlardı. Peki, Mehmet Akif ile gerçekleştirmek istedikleri büyük proje neydi? Babanzade Ahmed Naim ve Yahya Kemal neden tartıştı? Ahmed Naim nasıl vefat etti?

Divan şiirinin edasını dönüştüren Fuzuli'nin beyitleri ve anlamları

Divan şiirinin edasını dönüştüren Fuzuli'nin beyitleri ve anlamları

Divan şiirinin edasını dönüştüren Fuzuli'nin yazdığı beyitler, insanların hafızasında yer edindi. Onun yazdığı beyitler, nesilden nesile aktarılarak günümüzde de ezberlenip okunmaya devam etti. Edebiyatımızın en büyük şairlerinden Fuzuli'nin asırlardır dilden dile dolaşan beyitlerini ve anlamlarını derledik.

Ahmet Mithat Efendi’ye ait kütüphanenin hazin sonu

Ahmet Mithat Efendi’ye ait kütüphanenin hazin sonu

Ahmet Mithat Efendi, kaleme aldığı yazılarla ve gerçekleştirdiği yayınlarla edebiyat tarihimizde kendine yer edinmiş önemli bir isim. Ahmet Mithat Efendi, edebiyat ve yayıncı kimliğinin yanı sıra büyük bir kütüphanenin de sahibiydi. Kütüphanesi, yerli ve yabancı pek çok kitaba, ansiklopediye, el yazması esere ve kendi el yazısıyla kaleme aldığı pek çok yapıta ev sahipliği yapıyordu. Binlerce kitabın bulunduğu bu kütüphane, Ahmet Mithat Efendi'den daha önce hayata gözlerini yuman damadı Muallim Naci'nin kitaplarını da barındırıyordu. Peki, Ahmet Mithat Efendi'nin kütüphanesine ne oldu?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN