Arama

Fikriyat Özel

George Orwell'ın Daralma kitabından alıntılar

George Orwell'ın Daralma kitabından alıntılar

Özgün adı "Coming up for Air" olan eser, Daralma ve Boğulmamak İçin isimleriyle yayınlandı. Hem zengin bir okuma keyfi sunan hem de iki klasiğin tohumlarını birden barındıran bu kitapta George Orwell, kara mizahı her zamankinden daha canlı halde sundu. Fas'ta kaleme aldığı bu eserinde, geçmişe özlemiyle savaş ve nazizm tehdidi altında gördüğü gelecekle ilgili tedirginliğini anlattı. Daha sonra Hayvanlar Çiftliği'ni ve kendisine dünya çapındaki ününü kazandıran 1984 romanını kaleme aldı. Ölüm yıl dönümünde George Orwell'ın Daralma ve Boğulmamak İçin isimleriyle yayınlanan kitabından alıntılar derledik.

Hangi şehirde ne yenir?

Hangi şehirde ne yenir?

Seyahat etmenin en güzel yanı, yeni kültürleri tanımanın yanında şehrin kendine has lezzetlerini deneme şansı yakalamak. Farklı yemeklere duyulan ilgi ve merakın artmasıyla lezzet için seyahat edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu lezzet turları insanlar için farklı bir seyahat deneyimi sağlıyor. Hangi şehirde ne yenmesi gerektiğini sizler için derledik.

Hücre yenileyici 20 besin

Hücre yenileyici 20 besin

Gün içinde tükettiğimiz pek çok besinin, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuza birçok faydası bulunuyor. Vücudumuzun ihtiyacına uygun, yeterli ve dengeli beslenmek, zaman içinde yıpranan hücrelerin yerini, nitelikli ve sağlıklı hücrelere bırakmasını sağlıyor. Yenilenme ve tamiri en üst seviyeye çıkarmak, yaşlanmayı geciktirmek ve sağlığınızı korumak için hücre yenileyici besinler tüketmek büyük bir önem taşıyor. Peki, hücre yenileyici besinler neler? Hücreleri yenileyen yaşlanma karşıtı besinler neler?

Fatih’e sunduğu kaside ile idamdan kurtulan şair: Ahmet Paşa

Fatih’e sunduğu kaside ile idamdan kurtulan şair: Ahmet Paşa

Devlet adamı rolüyle üstün başarılar göstererek Fatih döneminde vezirlik rütbesine kadar yükselen Ahmet Paşa, aynı zamanda klasik edebiyatımızın da önemli simalarından biridir. Hayat öyküsü oldukça ilgi çekici olan şairin, Fatih Sultan Mehmet'e bu denli yakınken neden Yedikule zindanlarına atılarak hakkında idam hükmü verildiğini biliyor muydunuz? Peki şairin nasıl kurtulduğunu? İşte tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını siz Fikriyat okurları için inceledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Şikeste kelimesinin, kırılmış, kırık, yenilmiş, yenik düşmüş, gücenmiş, kırgın, kederli anlamlarına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya Goethe'nin bu dünyayı "hassas kalpler için bir cehennem" olarak tanımladığını? Veya Cemal Süreya'nın dört cümle ile biyografisini nasıl anlattığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını derledik.

Ahmet Mithat’ın Beykoz’u

Ahmet Mithat’ın Beykoz’u

"Dünyanın en güzel şehri İstanbul, İstanbul'un en güzel yeri Beykoz, Beykoz'un en güzel yeri benim yalının olduğu yerdir" diyen Ahmet Mithat Efendi, yazdığı otuzu aşkın romanıyla Türk edebiyatının en velud yazarları arasındaki yerini aldı. Önemli bir Tanzimat aydını olan Ahmet Mithat, romanlarında sunduğu canlı tasvirlerle dönemin İstanbul'unun sosyal ve kültürel hayatını romanlarına taşıdı. Bilhassa ikamet ettiği bölge olması ve yazarın çok sevmesi bakımından Beykoz yazarın romanların ayrıcalıklı bir konumdadır. Peki, İstanbul'un en güzide semtlerinden biri olan Beykoz, Ahmet Mithat'ın romanlarında nasıl yer aldı? Şayet hazırsanız, 19. yüzyılın Beykoz'una doğru bir yolculuk sizleri bekliyor…

İslam alimlerinin dünya bilimi alanında yaptıkları çalışmalar

İslam alimlerinin dünya bilimi alanında yaptıkları çalışmalar

İslam uygarlığında, coğrafyadan değerli taşlara kadar doğal bilimler üzerine heyecan verici fikirler geliştirildi. Bu nedenle günümüzdeki pek çok bilim dalı, bin yıl önceki düşüncelerin ürünüdür. İslam uygarlığı sınırlarının büyük olması, bilim insanlarına çalışmak için oldukça geniş bir coğrafi alan sağlıyordu. Öyle ki, Malay adaları gibi en uzak noktalardan bile mineraller, bitkiler ve hayvanlar hakkında bilgiler toplanabiliyordu. İslam alimlerinin dünya bilimi hakkında asırlar öncesinde yaptıkları çalışmaları derledik.

İslam uygarlığında rasathaneler

İslam uygarlığında rasathaneler

İnsanoğlu, en eski çağlardan bu yana büyüleyici yıldızlarla dolu gök kubbeyi ve gökyüzündeki her cismin hareketini hayranlıkla seyretmişti. Asırlar boyunca bilim insanları göklerde bulunan düzenin yapısını çözebilmek için sayısız girişimde bulundular. Güneş'in ve Ay'ın belirli bir zamandaki konumunu, Güneş tutulmalarının tarihini ve gezegen ve yıldızların konum değişikliklerini önceden tahmin edilebilmesini sağlayan en önemli atılım ise İslam uygarlığında gerçekleşti. Müslüman âlimler, tarihteki ilk rasathaneleri kurarak astronomi biliminin temellerini attılar.

Orhan Veli’nin “Efsane” şiirinin öyküsü

Orhan Veli’nin “Efsane” şiirinin öyküsü

Bugün severek okuduğumuz şiirlerin perde arkasında oldukça ilginç hikayeler yatmaktadır. Türk edebiyatının en renkli şahsiyetlerinden olan Orhan Veli'nin sağlığında şiir kitabına almadığı, ölümünden sonra toplu şiirlerinde yer alan "Efsane" şiiri, ilginç öyküye sahip şiirlerden. Bu sebeple Yahya Kemal ile bağlantılı olan Efsane şiirinin çarpıcı öyküsüne dair rivayetleri sizler için derledik.

Tolstoy’un Hacı Murat kitabından 20 alıntı

Tolstoy’un Hacı Murat kitabından 20 alıntı

Tolstoy, dünya edebiyat tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir isim. Edebi dehasının yanında sıra dışı bir kişiliğe de sahip olan Tolstoy, yaşadığı dönemde dünyanın en ünlü insanıydı. Kaleme aldığı Hacı Murat adlı eserinde, 1800'lü yılların ortalarında, Kafkasya'da Ruslara karşı mücadele etmiş Hacı Murat isimli Müslüman bir komutanın dramatik hikâyesini anlatıyor. Tolstoy farkının her cümlesinde hissedildiği tarihi ve belgesel nitelikli bir roman olan Hacı Murat kitabından 20 alıntıyı derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN