Arama

Fikriyat Özel

Tarihte bugün; Sıratımüstakim'de çıkan haberler

Tarihte bugün; Sıratımüstakim'de çıkan haberler

Sıratımüstakim, yayın hayatına başladığı ilk günden itibaren İttihad-ı İslam düşüncesinin savunucusu oldu. Yazı kadrosunda Mehmet Akif'in, İsmail Hakkı'nın, Mehmet Tahir'in, Abdürreşid İbrahim'in yer aldığı dergi, İslam aleminin uyanması ve yükselmesi için çalışmayı en mukaddes görev kabul etti. İslam coğrafyasının değişik bölgelerinde bulundurduğu yazarlar sayesinde oralarla ilgili sağlıklı haberlere yer verdi. Japonya'dan Balkanlara kadar geniş bir okuyucu ve yazar kitlesi bulunuyordu. Hacca gitmek, kutsal toprakları görmek her Müslüman'ı heyecanlandırır, huzura erdirir. Peki, Osmanlı'da hacca gitmiş bir Müslüman bu duygularını nasıl kaleme aldı? İslam beldelerindeki eğitim faaliyetleri nelerdi? Sizler için 14 Nisan 1910 tarihinde Sıratımüstakim'de çıkan yazıları derledik.

Fikriyat özel röportaj: Ramazan ayını en verimli şekilde nasıl değerlendirebiliriz?

Fikriyat özel röportaj: Ramazan ayını en verimli şekilde nasıl değerlendirebiliriz?

Ramazan ayı, mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’de adı geçen ve kıymeti vurgulanan yegâne aydır. Müslümanlar için orucun farz kılındığı Ramazan ayının önemi, hem ayet-i kerimelerde hem de hadis-i şeriflerde vurgulanmış; Peygamber Efendimizin sünneti olan bu aya mahsus ibadetler asırlardır ifa edilmiştir. Peki, Ramazan ayında gerçekleştirilmesi gereken ibadetler nelerdir? İlahiyatçı yazar Dr. Kamil Yaşaroğlu, Ramazan ayını en verimli şekilde nasıl değerlendirebileceğimizi Fikriyat okurları için anlattı.

Sahur ile ilgili ayet ve hadisler

Sahur ile ilgili ayet ve hadisler

Sahur, oruç tutmaya hazırlık olmak üzere fecrin doğmasından önce yani seher vaktinde yenilen yemeği ifade eder. Hadislerde sahura kalkmak ve bir yudum su ile bile olsa sahur yapmak tavsiye edilir ve sahura kalkanların Allah'ın rahmetine ve meleklerin duasına mazhar olacağı belirtilir. Peygamber Efendimiz, sahur yemeğini "mübarek bir gıda" olarak nitelendirmiştir. İşte seherde yenen bereketli gıda sahurla ilgili ayet ve hadisler...

Fatih Camii haziresinde medfun olan önemli isimler

Fatih Camii haziresinde medfun olan önemli isimler

Fatih Camii haziresi İstanbul'un en meşhur ve en büyük hazirelerinden biridir. Osmanlı döneminden bu yana sivil, asker, ulema ve idareci pek çok önemli ismin mezarı, Fatih Camii'nin kıble tarafındaki geniş bahçede yer alan bu hazirede medfundur. Son yıllarda yaşamını yitiren önemli tarihçilerimizden Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. Semavi Eyice, Prof. Dr. Kemal Karpat ve geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Kadir Topbaş da Fatih Camii haziresine defnedilmiştir. Ömrünü ilim yolculuğuna adayan ve dün hayata gözlerini yuman hadis âlimi Muhammed Emin Saraç, yarın Fatih Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip hazirede toprağa verilecek...

Radyolar hayatımızın neresinde?

Radyolar hayatımızın neresinde?

Yaklaşık bir asır önce hayatımıza giren radyo, en çok tercih edilen kitle iletişim araçlarından biri olarak popülerliğini koruyor. Yayın içerikleri ve çeşitliliğinin arttığı, tematik kanalların ortaya çıktığı ve internet teknolojileri ile dijitalleşen radyolar, farklı platformlar ortaya çıksa da halen tercih ediliyor. RTÜK'ün verilerine göre, Türkiye'de günlük radyo dinleme süresi ortalama 1 saat 43 dakika. Peki, radyodan neden vazgeçemiyoruz?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN