Arama

Fikriyat Özel

Hz. Musa Allahu Teala'yı görmek isteyince ne oldu?

Hz. Musa Allahu Teala'yı görmek isteyince ne oldu?

Bazı kelimeler var ki, yaşanan hadiselerden dolayı onlara ayrı bir kudsiyet atfedilir. Bu kelimelerden biri de 'tûr'. Sina Çölü'nde bir dağın özel adı olan 'tûr', Hz. Musa'nın Kelimullah sıfatını almasına şahitlik etmiştir. Peki, Hz. Musa'nın Tûr hadisesi nedir? Hz. Musa, Allahu Teala'yı görmek isteyince ne oldu? Tasavvufta bu dağ ne anlamda kullanılır?

Unutkanlıkla baş etmenin yolları

Unutkanlıkla baş etmenin yolları

Modern yaşamın beraberinde getirdiği unutkanlık, çoğu zaman normal gibi görünse de bazı hastalıkların ya da vücuttaki hormon yetersizliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabiliyor. Ayrıca unutkanlık, ağır depresyon haliyle de kendini iyice belli ediyor. Peki, unutkanlığa yol açan nedenler neler? Hangi hastalıklarda unutkanlık görülür? Kur'an'da unutkanlıktan nasıl bahsediliyor? Hafızayı güçlendirecek beslenme önerileri neler? İşte unutkanlıkla baş etmenin yolları...

Abdülhamid’in ABD Kongre Kütüphanesi’ne hediye ettiği 10 tarih kitabı

Abdülhamid’in ABD Kongre Kütüphanesi’ne hediye ettiği 10 tarih kitabı

Bir kitap tutkunu olan Sultan Abdülhamid'in Yıldız Sarayı'nda oluşturduğu kütüphanesinde, Shakespeare'in eserlerinden Sherlock Holmes'ün maceralarına, tarihten coğrafyaya, dil bilgisinden mühendisliğe, edebiyattan İslami ilimlere kadar pek çok kitap bulunuyordu. Abdülhamid, 1884 yılında ABD Kongre Kütüphanesi'ne farklı türlerde tam 318 kitap hediye etmişti. Abdülhamid'in Yıldız Koleksiyonu'ndan ABD Kongre Kütüphanesi'ne gönderdiği 10 tarih kitabını sizler için derledik.

Ali Ufki Bey'in kaleminden Enderun ve Osmanlı musikisi

Ali Ufki Bey'in kaleminden Enderun ve Osmanlı musikisi

İstanbul'a savaş esiri olarak gelmiş, daha sonra azat edilmesine rağmen İstanbul'dan kopamamış bir musikişinas, tercüman ve seyyahtı Albertus Bobovius. Ya da Osmanlı'da bilinen adıyla Santuri Ali Ufki Bey. Ali Ufki Bey, yaşadığı dönemin pek çok musiki eserini nota bilgisi sayesinde kayıt altına almış ve bilinen pek çok ezginin en eski versiyonlarını bugünlere ulaştırmıştı. Kitab-ı Mukaddes'i Türkçeye çeviren ilk kişi olma özelliğini de taşıyan Ali Ufki Bey hakkında çok az bilgi olan Enderun Mektebine dair en ince detayları yazdığı eserde kaleme almıştı.

Osmanlı'nın nefes aldıran mesire alanları

Osmanlı'nın nefes aldıran mesire alanları

Geçmiş dönemlerde insanlar, günlük hayatın çeşitli yorgunluklarından kurtulmak için yollar aramışlardır. Osmanlı toplumunda bu ihtiyaç mesire alanlarıyla giderilmişti. Bu nefes aldıran alanlar, halk tarafından özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilirdi. Gündelik hayatının beğenilen ve kolay gerçekleşebilen bu gezileri, hem halk, hem padişah ve çevresi tarafından sevilirdi. Çamlıca, Kağıthane, Fenerbahçe, Kavacık, Sadabad ve Beykoz gibi mesire alanları Osmanlı halkının nefes aldığı alanlardı. İşte İBB Atatürk Kitaplığından Osmanlı'nın mesire alanlarına ait az bilinen fotoğraflar...

Az bilinen Osmanlıca kelimeler ve anlamları

Az bilinen Osmanlıca kelimeler ve anlamları

XI. yüzyıldan XX. yüzyıl başlarına kadar geçen zaman diliminde Müslüman Türklerin hakim olduğu geniş coğrafyada İslamiyet'in şekillendirdiği kültür ve mana iklimi, günümüzde Osmanlıca adıyla bilinen bir dilinin gelişmesine olanak sağladı. Arapça, Farsça, Türkçe sözcüklerden oluşan bu "yazı dili" yüzyıllar içinde daha da zenginleşti. Bir zamanlar bütünüyle yokluğa terk edilen ilim ve kültür hazinesi olan Osmanlıcaya artık sahip çıkılıyor. Bu medeniyet eserlerini okuyup öğrenmek isteyen pek çok kişi bulunuyor. İşte sizler için Osmanlıca öğrenirken karşılaşacağınız az bilinen 33 kelimeyi derledik.

Mukaddes bir yolculuk olan haccın faziletleri

Mukaddes bir yolculuk olan haccın faziletleri

Müslümanlara İslam'ın muhteşem geçmişini hatırlatan hac, üstün amellerden biridir. Bütün ibadetlerin manalarını bir araya toplayan bir ibadet olan hacda Allah'ın misafirleri, "Şüphesiz müminler ancak kardeştir" ilahi hitabını anlar. İşte sizlere mukaddes bir yolculuk olan haccın faziletlerini derledik.

Fikriyat'ın 'Kırkambar'ından seçkiler - 2

Fikriyat'ın 'Kırkambar'ından seçkiler - 2

Teoman Duralı'ya göre akıl nedir? Edebiyatımızda bestelenerek şarkılara dönüşen şiirlerimiz hangileridir? Çevremizde gelişen olayların gözümüzü yorduğu ve bizim, hayatın bütünsel akışıyla olan bağlarımızı güçlükle koruduğumuz dönemde, o bağlara canlılık veren şairimiz kimdir? Bilgi hazinenize yeni değerler katacak, bilgilendikçe sevineceğiniz Kırkambar seçkimizin ikinci dizisini sizler için derledik.

Kurban Bayramı tatilinde gezilecek yerler

Kurban Bayramı tatilinde gezilecek yerler

Bayram'da İstanbul'da nereler gezilir, gezilecek yakın yerler nerelerdir? Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul, bir tarih şeridinde yol alıyor gibi her sokağında caddesinde bir iz bırakarak bizleri hep hayret ufkunda seyre çıkarır. Her sokağında, caddesinde bir iz bırakır. İşte bayramı İstanbul'da geçirecekler için seyahat rotası hazırladık.

Osmanlı'da Kurban Bayramı nasıl idrak edilirdi?

Osmanlı'da Kurban Bayramı nasıl idrak edilirdi?

Son yıllarda bayram denildiğinde artık birçok kişinin aklına beraberlik, yardımlaşma duygusu değil tatil gelmeye başladı. Peki, hep böyle miydi? İslam dinine özgü olan Kurban Bayramı, Osmanlı kültür hayatında önemli bir yer tutardı. Sizler için, 13 maddede Osmanlı'da Ramazan Bayramı'nı derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN