Arama

Fikriyat Özel

Necip Fazıla ismini veren Kısakürekzade Ahmed Necib Efendinin miras listesi

Necip Fazıl'a ismini veren Kısakürekzade Ahmed Necib Efendi'nin miras listesi

Necip Fazıl’ın çeşitli eserlerinde zaman zaman sitayişle söz ettiği Müftü Ahmed Necib Efendi, Kısakürek ailesinin atalarından biri, Necip Fazıl isminin de asıl kaynağıdır. Maraş Şer’iye Sicilleri sayesinde Ahmed Necib Efendi ile Kısakürek ailesinin yaklaşık olarak 150 sene önceki fertlerinden bir haylisini tespit etmek mümkün oldu. O halde, Sultanu’ş şuara Necip Fazıl’ın soyu nereden geliyordu?

Süheyl Ünverin İstanbulu kaydettiği defteri

Süheyl Ünver'in İstanbul'u kaydettiği defteri

Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver ( 1898 – 1986), olağanüstü bir çalışkanlıkla ömrünü tıp, sanat ve kültür tarihimize adamış, dünümüzü bugüne bağlayan mühim ve müstesna kişilerdendi. 88 yıllık ömrünün yaklaşık 75 yılını okuyup yazarak araştırma yapmak, ders vermek, hekimlikte bulunmak, resim yapmak, tezhip çalışmak, hat çekmek ve arşiv oluşturmakla geçirmişti. Süheyl Ünver Hoca'nın Süleymaniye Kütüphanesi'ne bağışladığı hazineyi meraklıları bilir. Bu defterler arasında öyle biri vardır ki adeta yüzyıl başı İstanbul'unun kayıt defteridir. Defter-i Meşâhir.

Mektuplardan derlenen 15 kitap

Mektuplardan derlenen 15 kitap

Goethe'nin, "Genç Werther'in Acıları" isimli mektuplardan oluşan kitabının, yazıldığı dönemin Almanyasında toplu intihar vakalarına sebep olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Cemal Süreya'nın hastanede kaldığı eşi için on üç gün boyunca mektup yazdığını? Sizler için mektuplardan derlenen 15 kitabı derledik.

Malcolm X’i kim, neden öldürdü?

Malcolm X’i kim, neden öldürdü?

ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi haline gelen siyahi Müslüman lider Malcolm X, insan haklarının en büyük savunucularındandı. Tarihteki en etkili Afro-Amerikanlardan biri olan Malcolm, hapishane yıllarında hayatını büyük ölçüde etkileyecek olan Elijah Muhammed ile tanışıp Müslüman oldu. Hatiplik konusundaki başarısıyla siyahilerin gönlünde taht kurmayı başardı. En büyük değişimini ise hac için gittiği Mekke'de yaşadı. 54 yıl önce bugün, uğradığı suikast sonucu yaşama veda eden Malcolm X'i, bir diğer adı ile el-Hâc Mâlik eş-Şahbâz'ı kim, neden öldürdü? Türkiye hakkında kaleme aldığı mektupta ne yazıyordu?

Yazı işçisi Umberto Ecodan 44 alıntı

Yazı işçisi Umberto Eco'dan 44 alıntı

Umberto Eco'nun vasiyetine göre, önümüzdeki en az 10 yıl boyunca kendisi ve eserleri üzerine etkinlik düzenlenmesini istemediğini biliyor muydunuz? O, yeri geldi engin bilgi birikimiyle karanlık Orta Çağ'ı anlattı, yeri geldi göstergebilim uzmanı olarak dünyadaki en küçük ayrıntının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Sizler için, Umberto Eco'dan, insan davranışlarının karmaşıklığını incelikle yazdığı 44 alıntıyı derledik.

Deneme türünün öncüsü Montaigne’den 30 alıntı

Deneme türünün öncüsü Montaigne’den 30 alıntı

Montaigne'nin deneme türünün kurucusu ve ilk büyük ustası olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Montaigne'nin 'Denemeler' adını taşıyan ve üç cilt olarak yayımlanan eserinde birey ve toplumla ilgili her konu üzerinde durduğunu, Orta Çağ'a ait düşünce ve inanç kalıplarının dışına çıkarak hemen her konuyu yeni baştan yazdığını biliyor muydunuz? Sizler için, Montaigne'den insanı, özellikle de kendini büyük bir açıksözlülükle incelediği 30 alıntıyı derledik.

Tabiatın kalbinden doğmuş filmler

Tabiatın kalbinden doğmuş filmler

Metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa dönüşü anlatan doğa filmleri, şehirden ve şehir hayatının sunduklarından sıkılan insanlar için bir kaçış niteliği taşır. Sizler için bu kaçışa bir nebze de olsa yardım edecek, yolun ya da yolcunun hikâyesi olan doğa filmlerini listeledik.

Yetenekli dehaların tuvallerinden okunan rahatsızlıkları

Yetenekli dehaların tuvallerinden okunan rahatsızlıkları

Pablo Picasso migrenden, Claude Monet ile Vincent Van Gogh katarakttan, Galile şaşı olduğundan, kimisi de miyopluktan, astigmattan şikâyetçiydi. Eserleri bugün servet değerinde olan bu dehaları, sıradan insanlardan ayıran sadece yetenekleri miydi?

Psikoloji bilimine dair okumanız gereken 12 kitap

Psikoloji bilimine dair okumanız gereken 12 kitap

Psikologlar tarafından bugüne kadar tespit edilmiş 400'ün üzerinde farklı fobi bulunduğunu biliyor muydunuz? Ya da görme engelli insanlarda bugüne kadar hiç şizofreni vakasına rastlanmadığını? Sizler için psikoloji bilimine dair okunması gereken 12 kitabı derledik.

Dünya tarihinde yasaklanmış kitaplar

Dünya tarihinde yasaklanmış kitaplar

Yazar ve şairlerin anlatmak ihtiyacıyla kaleme aldığı eserler, her zaman toplum tarafından kabul görmedi. Bunlardan bazıları farklı nedenlerle yasaklandı, okuruyla arasına çeşitli engeller kondu ve hemen hemen herkesin hayatında, düşünce ve iç dünyasında bir biçimde yer edinmiş kitaplar toplatılarak imha edildi. Tozlu raflara baktığımızda çok eski zamanlardan şimdiye kadar on binlerce kitap yasaklandı. Kimisi döneminden sıyrılıp edebiyatın tüm zamanlarında kalıcılık kazandı ve günümüzde kütüphanemizin gözde rafların da yerini alırken, kimisi hala yasaklı hükmünü koruyor. İşte, döneminde yasaklanmış kitapların en çarpıcı örnekleri…

Fikriyat Sözlükten az bilinen 30 kelime

Fikriyat Sözlük'ten az bilinen 30 kelime

Hissikablelvuku kelimesinin anlamının olanları önceden tahmin etmek olduğunu biliyor muydunuz? Ya da 'Müşkülpesent' kelimesinin çok dikkat ve özenle davranan veya böyle davranılmasını isteyen kimse için kullanıldığını? Sizler için az bilinen 30 kelimeyi derledik.

Doğunun Kafkası Sadık Hidayetten yaralı alıntılar

Doğu'nun Kafkası Sadık Hidayet'ten yaralı alıntılar

Düzyazı ve kısa hikâye yazarı olan Sâdık Hidayet, İran edebiyatında modern öykücülüğün kurucularından. Doğu'nun Kafkası olarak bilinen Hidayet, Doğu ve Batı arasında sıkışıp kaldı; yaşamı çok uzun sürmedi. İlk intihar girişimini 25 yaşında gerçekleştirdi. Bundan tam 23 sene sonra ise bu kez kimsenin onu kurtaramayacağı düşüncesiyle hayata veda etti. Sizler için, Hidayet'in ruhunu kemiren yaralarından alıntıları derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN