Arama

Fikriyat Özel

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı nasıl yazdı?

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı nasıl yazdı?

Şair, öğretmen, vaiz, Kur'an tercümanı, İslam ve vatan aşığı… En önemlisi İstiklal Marşı'nın yazarı…Onu birçok unvan ve sıfatla anabiliriz… Mehmet Akif Ersoy’dan bahsediyoruz. Bir daha benzeri yazılamayacak, İstiklal Marşı'nın dizelerine imzasını attı. İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde milletimizin hissiyatına tercüman oldu. Mehmet Akif'in bıraktığı en büyük miras olan İstiklal Marşı'nın yazılış hikâyesiyle milli şairimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Sağlık Arası I Hacamat ne zaman yaptırılmalı?

Sağlık Arası I Hacamat ne zaman yaptırılmalı?

Alanında uzman doktorlarla röportaj yaptığımız Sağlık Arası programımızın bu haftaki konusu hacamat. Geçmişi antik çağlara kadar uzanan bu kupa uygulaması, migrenden romatizmal hastalıklara kadar pek çok hastalığa fayda sağlar. "Hacamatın faydaları neler? Hacamat ne zaman yaptırılmalı? Kimler hacamat yaptıramaz? Hacamat detoks mudur? Hacamattan önce ve sonra neler yapılmalı?" gibi pek çok soruyu Prof. Dr. Abdurrahman Koçyiğit ile konuştuk.

Asırlık tarihin şahidi: Beyazıt Yangın Kulesi

Asırlık tarihin şahidi: Beyazıt Yangın Kulesi

İstanbul, asırlar boyunca birçok yangına maruz kaldı. Bundan dolayı da tarihin en çok yangın geçiren şehirlerinden biri olarak anıldı. Kadim kentin korkulu rüyası haline gelen bu yangınlara çözüm olması için Beyazıt Kulesi inşa edildi. Burada görülen yangınlar, kendine özgü yöntemler ile tulumbacılara ve halka bildirilirdi. Peki, kuleden neden sepet sarkıtılırdı? Beyazıt Yangın Kulesi'nin ışıkları ne anlama gelir?

Mukaddes Emanetler nedir? Mukaddes Emanetler hakkında bilinmesi gerekenler

Mukaddes Emanetler nedir? Mukaddes Emanetler hakkında bilinmesi gerekenler

Mukaddes Emanetler, Peygamber Efendimizin ve diğer bazı peygamberlere, sahabe ve İslam büyüklerine ait eşyalardır. Önemli bir kısmı Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethi sırasında ve daha sonra oradan getirilenlerden oluşur. Asırlar öncesinden gelen bu aziz emanetler, nesiller boyunca büyük bir titizlikle korundu. Peki, Mukaddes Emanetler nelerdir? İşte Kutsal Emanetler hakkında bilinmesi gerekenler...

Hafızasıyla kitap çoğaltan tarihçi: Mükrimin Halil Yinanç

Hafızasıyla kitap çoğaltan tarihçi: Mükrimin Halil Yinanç

Hafızanıza ne kadar güveniyorsunuz? Mesela yüz sayfalık kitabı harfi harfine ezberleyebilir misiniz? Ülkemizde öyle isimler vardı ki, değil birkaç sayfa hafızalarında kütüphaneleri barındırırdı. Ordinaryüs Profesör Mükrimin Halil Yinanç bunlardan biriydi.

Müslüman alimlerin icat ettikleri kimya araç gereçleri

Müslüman alimlerin icat ettikleri kimya araç gereçleri

Plastik, suni ipek, yapay kauçuk ve petrol gibi ürünlerle insülin ve penisilin gibi ilaçların tamamının kimya alanının gerçek öncüleri olan Müslüman âlimlerce keşfedildiğini biliyor musunuz? Peki ya, "kimya" kelimesinin tüm dünyaya bu bilimin temellerini oluşturan Müslüman âlimler sayesinde yayıldığını? İslam'ın altın çağında, Müslüman âlimler kimya biliminin temellerini atmış; pek çok laboratuvar araç gerecinin mucidi olmuşlardı.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN