Arama

Fikriyat Özel

Savaş meydanlarında yiğit bir sahabe: Zeyd bin Hattab

Savaş meydanlarında yiğit bir sahabe: Zeyd bin Hattab

Zeyd bin Hattab, İslam'ın ikinci halifesi Hz. Ömer'in ağabeyiydi. İslam davetinin henüz gizli yürütüldüğü dönemlerde Müslüman olmuş, bu durumu uzun süre ev halkından ve özellikle kardeşi Hz. Ömer'den saklamıştı. Müslüman olmak için Erkam'ın evine giden Hz. Ömer, abisini karşısında görünce şaşkınlığını gizleyememişti. Zeyd, Medine'ye ilk hicret edenler arasında yer almış; Bedir, Uhud, Hendek gazveleri başta olmak üzere bütün savaşlara katılmıştı. Onun Yemame Savaşı'ndaki şehadetinin ardından Hz. Ömer şöyle demişti: "O iki güzellikte de beni geçti; hem benden önce Müslüman oldu hem de benden önce şehid düştü."

Mehmet Akif Veda Hutbesine dair şiiri neden yazamadı?

Mehmet Akif Veda Hutbesine dair şiiri neden yazamadı?

Mehmet Akif Ersoy, yazma fikrini aklından hiç çıkarmayan bir şairimiz. "Nefsini bildiğinden beri Şeyday-ı Muhammed" olan usta şair, Peygamberimizin Veda Haccı ve Veda Hutbesini şiirleştirmek istemiş, bu eseri en küçük ayrıntısına kadar planlamıştı. Yazmaya başlamadan önce hadiselerin gerçekleştiği yerleri görmek istemiş, Mekke'ye Medine'ye gitmiş, Hira Dağı'na çıkıp Peygamberimizin sığındığı mağaraya dahi girmişti. Peki, Mehmet Akif Veda Haccı ve Hutbesine dair şiiri neden yazamadı?

Eğitim tarihimizde iz bırakan hocalar

Eğitim tarihimizde iz bırakan hocalar

Öğretmenlik, dünyanın bilinen en kadim mesleklerinden biridir. İlmi talep ettiğimiz bu kişiler, hayatımızın her anında bizi biçimlendirir. Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Akif Ersoy, Erdem Bayazıd, Yahya Kemal Beyatlı gibi isimler, edebiyatımızda yazarlıklarının yanında öğretmenlik de yaparak insanların hayatlarına dokundu. Sizler için eğitim tarihimizde iz bırakan hocaları derledik.

Müslümanların tarihi keşfi: Yel değirmeni

Müslümanların tarihi keşfi: Yel değirmeni

Bir ülkenin kalkınmasında en önemli kalemlerden biri olan üretim için, hiç şüphesiz enerjiye ihtiyaç vardır. Petrolle çalışan makinelerin icadından önce bu ihtiyaç, sürdürülebilir kaynaklardan elde ediliyordu. Bin yıl öncesinin İslam dünyasında enerjinin bir kısmı sudan elde ediliyor; suyun kemerlere çıkarılarak şehirlere iletilebilmesi için krank mili sistemine benzer makineler kullanılıyordu. Buğday öğüten değirmenleri döndürmek için su gücünden yararlanılıyor; ayrıca, İslam dünyasının kurak bölgelerinde alternatif enerji kaynakları aranıyordu.

Filistin davasının ilk lideri: Emin el-Hüseyni

Filistin davasının ilk lideri: Emin el-Hüseyni

Emin el-Hüseynî, Filistin topraklarını istila eden İngilizlere, sonra ise Yahudilere karşı büyük bir mücadele verdi. Filistin davasına uluslararası bir hüviyet kazandırmak amacıyla faaliyetlerde bulundu. Filistin topraklarının Yahudilere satılmasını ve Yahudi yerleşimlerini önlemek amacıyla arazilerin vakıflaştırılmasını sağladı; Balfour Deklarasyonu'na ve Birleşmiş Milletler'in Taksim Planı'na sonuna kadar karşı çıktı. Ona göre bu topraklar yalnızca Filistin'e aitti ve geri alınması için ne gerekiyorsa yapılmalıydı. Ömrünü Siyonizm'le mücadeleye adayan Emin el-Hüseyni'nin yaşamını derledik.

Haliç’in incisi: Katar

Haliç’in incisi: Katar

Haliç ülkeleri içerisinde yer alan Katar, tarihi ve turistik mekanlarıyla kendisini ziyaret etmek isteyenler için görülmesi gereken bir ülkedir. Aynı zamanda üniversitesi ve öğrencilere sunduğu geniş imkanlarla eğitim, lisans ve lisanüstü olanaklarıyla ideal bir fırsat sağlar. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi yıllarında Mevlana Programı ile beş aylığına gitme fırsatı bulduğum Katar'da geçirdiğim güzel zamanları ve maceralarımı Fikriyat okurları için kaleme aldım. Keyifle okumanız dileğiyle…

Farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilim

Farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilim

Telefonla birini arayıp ona ulaşamadığınızda yaşadığınız o "Ya bir şey olduysa?" korkusunun hangi zaaftan kaynaklandığını biliyor musunuz? Peki ya evden, iş ortamınızdan ve çevrenizden koşarak uzaklaşmak istediğinizde buna sebep olan psikolojik eğilimi? Ya da çoğu zaman yanlışlıkla otizm teşhisi konan çocuklarda aslında Prosopagnosia denilen bir hastalığın bulunduğunu? Fikriyat olarak, farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilimi sizler için derledik.

İslam tarihinin en başarılı tabibi Ebu Bekir er-Razi’den tavsiyeler

İslam tarihinin en başarılı tabibi Ebu Bekir er-Razi’den tavsiyeler

İslam tarihinin en başarılı hekimlerinden biri olan Ebu Bekir er-Razi, eserleriyle kendinden sonraki âlimlere ilham verdi. İslam medeniyetinin altın çağında ömür süren müstesna zekâlardan biri olan Razi, tıp bilimine ışık tuttu. Sizler için İslam dünyasında tıp etiği alanında eser veren ilk âlimlerden biri olan Ebu Bekir er-Razi'nin verdiği tavsiyeleri derledik.

Uzakdoğu'daki İslam nişanesi: Tokyo Camii

Uzakdoğu'daki İslam nişanesi: Tokyo Camii

Japonya genelinde toplam 80 mescit ve iki cami bulunuyor. Bunlar, Kobe şehrinde Arap mimarisiyle öne çıkan Kobe ve başkentteki Tokyo Camisi. Mabedin inşasında o dönemde Japonya'ya göçen Kazan Türkleri ile ömrünün son yıllarını Japonya'da geçiren seyyah ve fikir adamı Abdürreşid İbrahim öncü oldu. Peki, Tokyo Cami nasıl inşa edildi?

Allah'ın mümin kuluna verdiği ilham: Muvafakat-ı Ömer

Allah'ın mümin kuluna verdiği ilham: Muvafakat-ı Ömer

İslam'ın ikinci halifesi Hz. Ömer, Resul-i Ekrem'in en yakın dostlarından biriydi ve Peygamberimiz çeşitli konularda sık sık onunla istişare ederdi. Hz. Ömer, İslam'ın hükümleri konusunda ileri görüşlülüğü ile ön plana çıkmış, onun bu özelliği nazil olan ayetlerle teyit edilmiş; bu ayetler "Muvafakat-ı Ömer" olarak adlandırılmıştı. İslam dinindeki bazı hükümler konusunda ileri görüşlülük gösteren Hz. Ömer'in firasetine oğlu Abdullah da "dediği mutlaka çıkar" şeklinde işaret etmişti. Allah'ın mümin kuluna verdiği ilhamla Hz. Ömer'in daha nazil olmadan evvel temenni ettiği o ayetler…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN