Arama

Fikriyat Özel

İslam uygarlığında coğrafya hakkında az bilinen 25 bilgi

İslam uygarlığında coğrafya hakkında az bilinen 25 bilgi

İslam uygarlığında yetişen bilim adamları birçok ilmi konuda öncü oldu. Bunlardan biri de coğrafyaydı. Daha 9. yüzyılın başlarında Ekvator'un uzunluğunu yüksek bilimsel metotlarla 40 bin km kadar bulan Müslümanlar, birçok ilki barındıran eserlerini dünyaya sundu. Dünyanın yuvarlak olduğu fikri, İslam aleminde hicri 1. yüzyılın 2. yüzyıla dönümünde tanınmaya başladı. Öyle ki, Biruni de dahil olmak üzere 10. yüzyılda birçok Müslüman alim için bu bilgisi sıradan sayılıyordu. Sizler için İslam uygarlığında coğrafya hakkında az bilinen 25 bilgiyi derledik.

Kudüs’ün ilk kadısı: Ubade bin Samit

Kudüs’ün ilk kadısı: Ubade bin Samit

Medineli sahabelerden Ubade bin Samit, ashab-ı suffenin hocası, Filistin'in ilk kadısıydı. Akabe biatından sonra gösterdiği ahde vefa ile ayetlerin nazil olmasına vesile oldu. İslam'ı öğretmek dışında görev kabul etmeyen Ubade bin Samit, Peygamber Efendimiz döneminde Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezberleyen 5 sahabeden biriydi. Peki, hangi olay üzerine ayetler nazil oldu?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in dilinden dualar

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in dilinden dualar

İnsanlar hayatları boyunca, üstesinden gelemeyecekleri birçok durumla karşılaşıp, keder, sıkıntı ve ümitsizliklere maruz kalır. İşte bu yüzden dua; ümit etmek; kulluğun idraki, dünyadaki garipliğimizin itirafıdır. Peygamber Efendimiz de dünyevî ve uhrevî, maddî ve manevî birçok konuda Allah'a dua etmiştir. İşte Müslümanlara kılavuz olacak Peygamberimizin yaptığı, müminlerin de yapmasını istediği ve ashabına öğrettiği dualar…

Hafta sonu ne izleyelim, ne okuyalım, hangi icadı öğrenelim?

Hafta sonu ne izleyelim, ne okuyalım, hangi icadı öğrenelim?

"Fikriyat ile ne izleyelim, ne okuyalım, hangi icadı öğrenelim?" başlığıyla hafta sonunda değerlendirebileceğiniz birbirinden kıymetli tavsiyeleri sizlerle buluşturuyoruz. İslam medeniyetinin etkisiyle Avrupa mimarisinin nasıl şekil aldığını öğrenebilir, özel röportajımız eşliğinde Necip Fazıl Müzesi'nde yolculuğa çıkabilirsiniz. Cezeri'nin icadını öğrenerek tarih bilincinizi güçlendirebilirsiniz. Gelin tavsiye listesine daha yakından bakalım.

İslam uygarlığında geliştirilen denizcilik faaliyetleri

İslam uygarlığında geliştirilen denizcilik faaliyetleri

Müslümanlar, 7. yüzyılın ortalarına doğru kendi filolarıyla Akdeniz'in doğusuna hâkim olmaya başladılar. Buradaki adaları fethetmeye başlayıp kısa bir zamanda önce güney Akdeniz'de ve daha sonra Akdeniz havzasının tamamında büyük bir deniz gücü haline geldiler. Onları bu alanda bu denli geliştiren şey ise denizcilik, coğrafya ve astronomi alanında geliştirdikleri aletler, geometri ve matematik alanındaki engin bilgileriydi. Peki, denizciler yönlerini nasıl buluyorlardı? Pusula ne zaman keşfedildi? Müslüman denizciliğinin büyük isimleri kimlerdi?

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN