Arama

Fikriyat Özel

Cennete kapı açan yemin: Rıdvan biatı

Cennete kapı açan yemin: Rıdvan biatı

Mekke'nin fethinden iki yıl önce, umre için yola çıkan Peygamber Efendimiz ve sahabelerin şehre girmesi engellendi. Müslümanların orada bulunma amacını anlatması için elçi olarak gönderilen Hz. Osman'ın öldürüldüğüne dair söylentiler çıkması üzerine, Allah Resulü yanındakilerden her ne olursa olsun savaştan kaçmayacaklarına dair biat etmelerini istedi. Müslümanların verdiği bu söz, yeryüzünün en hayırlıları olarak anılmalarını ve cennetle müjdelenmelerini sağlayacaktı.

Radyolar hayatımızın neresinde?

Radyolar hayatımızın neresinde?

Yaklaşık bir asır önce hayatımıza giren radyo, en çok tercih edilen kitle iletişim araçlarından biri olarak popülerliğini koruyor. Yayın içerikleri ve çeşitliliğinin arttığı, tematik kanalların ortaya çıktığı ve internet teknolojileri ile dijitalleşen radyolar, farklı platformlar ortaya çıksa da halen tercih ediliyor. RTÜK’ün verilerine göre, Türkiye'de günlük radyo dinleme süresi ortalama 1 saat 43 dakika. Peki, radyodan neden vazgeçemiyoruz? 13 Şubat Dünya Radyo Günü dolayısıyla “Radyolar hayatımızın neresinde?” sorusunun cevabını derledik.

Az bilinen 30 nostaljik kelime

Az bilinen 30 nostaljik kelime

Asırlık maziye sahip olan Türkçe, dünyanın en eski dillerinden biridir. Fakat diğer canlı varlıklar gibi dilimiz de her an değişim halindedir. Bundan dolayı bazı kelimeler, zaman içerisinde unutulmaya ya da kullanımı azalmaya başlıyor. Öyle ki 600 binin üzerinde zengin sözcük kapasitesine sahip olsak da çoğu insan günlük hayatında yaklaşık 400 kelime kullanılıyor. Sizler için Türkçemizdeki söz varlıklarının lügatlerin tozlu sayfalarında unutulmaması adına 30 nostaljik kelimeyi derledik.

Leonardo da Vinci’nin uçmaya dair fikirleri

Leonardo da Vinci'nin uçmaya dair fikirleri

Leonardo da Vinci, pek çoğumuz tarafından ressam kimliği ve tarihe geçen ünlü resimleri ile tanınsa da aynı zamanda çok yönlü bir bilim insanı ve iyi bir mühendisti. İnsan gücü yerine kullanılacak makineler tasarlamış, mekanik icatların benzersiz eskizlerini çizmişti. Uçmaya dair fikirlerini ise canlıların anatomisini inceleyerek; vücut fonksiyonlarını bir makine gibi düşünerek çizimlerine yansıtmıştı. Onun bu çalışmaları, kendinden sonra gelen bilim insanları için öncü oldu.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN