Arama

Fikriyat Özel

Sağlık Arası I Hacamat ne zaman yaptırılmalı?

Sağlık Arası I Hacamat ne zaman yaptırılmalı?

Geçmişi antik çağlara kadar uzanan bu kupa uygulaması olan hacamat, migrenden romatizmal hastalıklara kadar pek çok hastalığa fayda sağlar. "Hacamatın faydaları neler? Hacamat ne zaman yaptırılmalı? Kimler hacamat yaptıramaz? Hacamat detoks mudur? Hacamattan önce ve sonra neler yapılmalı?" gibi pek çok soruyu Prof. Dr. Abdurrahim Koçyiğit ile konuştuk.

Osmanlı sultanlarına kılıç kuşandıran 3 alim

Osmanlı sultanlarına kılıç kuşandıran 3 alim

Peygamber Efendimizin savaşlarda kılıç kuşandığı bilinirdi. Zamanla gelenek haline gelerek hükümdarlık alametlerinden biri sayıldı. Sultanların beline kılıcı bağlama vazifesi Peygamberimizin soyundan gelenlerin temsilcisi olan nakşibüleşraf, şeyhülislam veya çelebi efendiye verilirdi. Gelin Osmanlı sultanlarına kılıç kuşatan 3 alim Emir Sultan, Akşemseddin ve Aziz Mahmud Hüdayi'ye daha yakından bakalım.

İstanbul’un fethinin başladığı yer: Aydos Kalesi

İstanbul'un fethinin başladığı yer: Aydos Kalesi

İstanbul'un en yüksek noktası, 537 metre ile Aydos Tepesi'dir. Burayı dikkat çekici yapan bir diğer noktaysa zirvesinde yer alan kalesidir. Prof. Dr. Halil İnalcık, Aydos Kalesi'ni "İstanbul'un fethinin başladığı yer" olarak tanımlar. İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan yol üzerinde yer alan kale, tarih içerisinde kilit rol oynadı. Peki, Abdurrahman Gazi kaleyi nasıl fethetti?

Karacahmet Türbesi’ni tamir ettiren Kanuni’nin eşi Gülfem Hatun

Karacahmet Türbesi’ni tamir ettiren Kanuni’nin eşi Gülfem Hatun

1511 yılında Kanuni ile evlenen Gülfem Hatun, Sultan Süleyman'ın ikinci eşidir. Popüler kültür aracılığıyla aşina olduğumuz Gülfem Hatun'un hayatına ve ölümüne dair çeşitli rivayetler bulunur. Fakat göz ardı edilse de padişah eşlerinin en önemli özelliklerinden biri hayırda yarışan kimseler olmasıdır. Peki, Gülfem Hatun'un yaptığı hayır hizmetleri nelerdir?

Öğrenme yeteneğinizi geliştirecek etkili yöntemler

Öğrenme yeteneğinizi geliştirecek etkili yöntemler

Öğrenme zamana, mekâna ve kişiden kişiye değişen bir dizi süreci ihtiva eder. Hayatımız boyunca pek çok şey öğrenmeye çabalar, yoğun emek ve zaman harcarız. Ancak pek çoğumuz "öğrenmenin de öğrenilecek bir süreç" olduğunun farkına varmayız. Kimi zaman isteksizlik, tembellik, motivasyon kaybı ya da zamanı iyi değerlendirememe gibi unsurlar da öğrenme sürecimizin önündeki en büyük engeller olarak karşımıza çıkar.

Hasidik Yahudi Gizemi

"Hasidik Yahudi Gizemi"

Gizli tüneller, kanlı yataklar, insanlık dışı görüntüler… Yakın zamanda New York’un Brooklyn bölgesinde bir sinagogun altında ortaya çıkan gizli tünellerden yola çıkarak Hasidik Yahudilerine ait olduğu bilinen bu tünellerin gizemine odaklanıyoruz. Yahudi anlayışına göre “Yahudi doğulur, Yahudi olunmaz” Hatta Yahudi olmayan birinin varlığı gereksiz görülürken, tüm yaratılmışlar sadece Yahudiler için yaratılmıştır. Hasidik Yahudileri kimdir ve neden şimdi 150 yılı aşkın Amerika’da bulunan Hasidikler dünya gündemine oturdu? Bu yaşananlar İsrail ve Amerika arasındaki çatışmanın bir yansıması mı? Epstein Ada’sının tünellerle bağlantısı ne? Epstein davası, Hasidik Yahudilerinin gizemli ve sıra dışı gerçeklerini sizlere sunuyoruz.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN