Arama

Fikriyat Özel

Oscar Wilde’dan 25 alıntı 🖍

Oscar Wilde’dan 25 alıntı 🖍

İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair Oscar Wilde, kendine has iğneli üslubu ve alaycılığı ile edebiyat tarihinin en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. Trajik hayatı ile ön plana çıkan Oscar Wilde, dehasını hayatı için kullanır, eserlerinde yalnızca yeteneğini konuştururdu. Wilde, çarpıcı ve esprili söz oyunlarıyla örülü bir retorik geliştirdi. Kendine özgü özdeyişler, parlak nükteler, şaşırtıcı paradokslar üreten Oscar Wilde'dan 25 alıntıyı derledik.

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı'nın önemli alimlerinden olan Erzurumlu İbrahim Hakkı, yetmişten fazla esere imza attı. "Arzda ve semada müşahede olunan bütün şekiller yuvarlaktır" diyen İbrahim Hakkı'nın bu görüşünü Einstein, ondan çok daha sonra matematiksel yollardan göstermişti. 400'den fazla kaynaktan yararlanarak yazdığı Marifetname'sinde tasavvuftan, edebiyata ve astronomiye kadar pek çok konuya yer veren Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan günümüze ışık tutacak terbiye kurallarını derledik.

İbn Haldun’a göre beslenme ibadeti nasıl etkiliyor? 🍽

İbn Haldun’a göre beslenme ibadeti nasıl etkiliyor? 🍽

İslam tarihinin en önemli alimlerinden İbn Haldun, Mukaddime adlı eserinde beslenmenin ibadet üzerinde oldukça etkili bir husus olduğuna dikkat çeker. İbn Haldun, bolluk ve genişliğin kişiler üzerindeki etkilerine değinerek, nefsini ve bedenini açlığa alıştıran, dünyevi lezzetlerden uzaklaştıranların kendilerini dine ve ibadete verdiklerini belirtir. Peki ya hangi besinler, ibadeti ne şekilde etkiliyor? İbn Haldun, "insanı açlık değil, tokluk öldürür" derken neyi kastediyor?

Dünya hakkında 30 ilginç gerçek🌍

Dünya hakkında 30 ilginç gerçek🌍

Dünya'nın ne zamandan beri var olduğuna dair tarih boyunca pek çok hesaplamalar yapılmıştır. Jeologların edindiği kapsamlı ve geniş bilimsel kanıtlara dayanarak, Dünya'nın yaşının yaklaşık 4,54 milyar yıl olduğuna karar verilmiştir. Peki, yeryüzünde her kıtanın, yılda ortalama olarak 2 santimetre kadar yer değiştirdiğini biliyor muydunuz? Ya da gezegenimizin en uzaktan çekilmiş fotoğrafını daha önce hiç gördünüz mü? Dünya hakkında 30 ilginç gerçeği derledik.

Dünyanın ilk romanı Genji'nin Hikâyesi hakkında detaylar

Dünyanın ilk romanı Genji'nin Hikâyesi hakkında detaylar

Dünya edebiyatının ilk romanı Don Kişot olarak anılsa da gerçek öyle değil. İlk roman, Cervantes'in eserinden tam altı yüz yıl önce, Genji'nin Hikayesi ismiyle kaleme alındı. Japonya'da saray nedimesi olan Murasaki Şikibu tarafından yazılan bu eserin kayıp sayfaları bir evde bulundu. Uzmanlar yeni bulunan el yazmasının gerçekliğini onayladı. El yazmasının 21,9 cm uzunluğunda ve 14,3 cm genişliğinde olduğu belirtildi. İşte insanlık tarihinin ilk romanı hakkında bilgiler…

Nietzsche kimdir? Nietzsche’nin İslam hakkındaki sözleri…

Nietzsche kimdir? Nietzsche’nin İslam hakkındaki sözleri…

Nietzsche, tarihin en önemli felsefecilerinin başında gelir. Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine aforizmalarla dolu birçok esere imza atan Nietzsche'nin, İslam'dan övgüyle söz ettiğini biliyor musunuz? Hristiyanlığın tanrısının öldüğünü söyleyen Nietzsche, 19'uncu yüzyıl çağdaş kültürünün, İslam kültürünün yanında son derece "yoksul" ve "oldukça geç kalmış" olduğuna vurgu yapmıştı. Nietzsche, "Haçlılar, aslında önünde diz çökmeleri gereken asil ve yüksek bir kültüre karşı savaş açmışlardı" demişti. Peki, Nietzsche kimdir? Nietzsche'nin İslam hakkındaki sözleri…

Osmanlı'nın üstün başarı alameti nişanlar

Osmanlı'nın üstün başarı alameti nişanlar

Devlet adına gösterilen üstün başarı ve yararlılıklardan ötürü hak eden kişileri onurlandırmak amacıyla verilen nişanların klasik dönemde pek yeri yoktu. Padişahlar bunun yerine derece derece hıl'at (hırka), çeleng ve kılıç verirlerdi ki bunlardan son ikisi mücevherli olurdu. Osmanlı'da ilk örneklerine III. Selim döneminde rastlanan nişanlar, varlığını 120 sene sürdürdü.

Sezai Karakoç'un 'Yitik Cennet'inden 25 unutulmaz alıntı

Sezai Karakoç'un 'Yitik Cennet'inden 25 unutulmaz alıntı

Bir yazar düşünün, bir mütefekkir ömrünü diriliş mücadelesine adayan. Edebiyat ile insanlığın en diri ve güçlü seslerinden biri olan. Sezai Karakoç, Türk edebiyatı ve düşüncesinin gerçek bir dönüm noktası oldu. "Hata yapmak fırsatını Adem'e veren sendin." demişti İsmet Özel, hata yapmanın nasıl bir fırsata dönüştüğünün cevabını da Karakoç bu eserinde veriyor. Karakoç'un eserlerinin genel karakteristiğini anlamak, diplerdeki mana incilerine ulaşmak isteyenler için 25 alıntıyı derledik.

Büyük Ortadoğu Projesi nedir? Büyük Ortadoğu Projesi’nin maddeleri…

Büyük Ortadoğu Projesi nedir? Büyük Ortadoğu Projesi’nin maddeleri…

Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda operasyonlar sürüyor. ABD ve Batı ülkelerinin karşı çıktığı, Türkiye'ninse kararlılıkla devam ettiği bu operasyon, bölgedeki terör koridorunu ortadan kaldıracak ve güney doğuda bir terör devletinin kurulmasını önleyecek. Barış Pınarı Harekatı, ABD'nin maddeleri 1997 yılında belirlenen, bölgedeki hâkimiyetini arttıracağı ve müttefiki İsrail'i bölgesel güç haline getireceği Büyük Ortadoğu Projesi'nin gerçekleşmesine de ket vuracak. Peki, Büyük Ortadoğu Projesi nedir? Büyük Ortadoğu Projesi'nin maddeleri…

Sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sosyal medya çoğu insan için hayatının odak noktalarından birisi. Bu uygulamalara üye olurken girdiğimiz bilgiler, düzenli olarak yaptığımız paylaşımlar aslında zannettiğimizden daha önemli. Yapılan araştırmalara göre Facebook, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında neredeyse günün büyük bir kısmını harcıyoruz. Peki, güvenliğiniz için sosyal medyada hangi bilgileri kesinlikle paylaşmamanız gerekiyor? Sosyal medyada güvenlik nasıl sağlanır?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN