Arama

Fikriyat Özel

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Klinomaninin, en basit tanımıyla "yataktan çıkmama isteği" olarak bilindiğini; yatak, çarşaf ya da yastığa duyulan aşırı sevginin bir sonucu olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya Gazali'ye göre insanoğlunun iki önemli zaafının olduğunu ve sevdiğinde kusur, sevmediğinde meziyet görmediğini? Ya da Bukowski'nin yalnızlığı "yanlış bir kalpte olmaktan iyi" olarak tanımladığını? Kime göre, ne, nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Dünyada görülen 6 nadir hastalık

Dünyada görülen 6 nadir hastalık

Geçmişte nadir hastalıkların "yetim hastalıklar" olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Sağlık kuruluşları tarafından 2.000 kişiden 1 kişiyi etkileyen hastalıklar nadir hastalık olarak kabul edilir. Kronik ve hayatı tehdit eden bu hastalıkların tedavi olanağı da oldukça kısıtlıdır. Sizler için dünyada nadir görülen 6 hastalığı derledik.

Baharatların faydaları nelerdir? Hangi baharat neye iyi gelir?

Baharatların faydaları nelerdir? Hangi baharat neye iyi gelir?

Baharatların faydaları saymakla bitmiyor. Hem yemeklerimize eşsiz bir lezzet katıyor hem de sağlığımıza pek çok faydaları bulunuyor. Son dönemde özellikle solunum yolları hastalıklarına iyi gelen ve bağışıklığın güçlenmesini sağlayan baharatların tüketilmesi büyük önem taşıyor. Peki, sofralarımızın vazgeçilmez baharatların faydalarını yeterince biliyor muyuz? Baharatların faydaları nelerdir? Hangi baharat neye iyi gelir? İşte, sofralarımızdan eksik etmediğimiz baharatların faydaları...

Osmanlı'nın ilk karantina merkezleri

Osmanlı'nın ilk karantina merkezleri

Dünyada bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu yıllarda Osmanlı Devleti, topraklarını kara ve deniz yoluyla gelecek hastalıklardan korumak için çeşitli karantina merkezleri kurdu. İnsana ve insan sağlığına son derece önem veren Osmanlı, salgın hastalıklarının imparatorluk topraklarında yayılma ihtimaline karşı tedbirini aldı. Karantina uygulamalarının ilk örneklerini ise Tuzla ve Urla'da inşa ettirdiği tahaffuzhaneler oluşturuyordu. Peki, Osmanlı'da uygulanan 14 günlük kural neydi? Salgın hastalıkların yayılması nasıl engellendi?

Sevban bin Bücdüd kimdir? Sevban bin Bücdüd hayatı…

Sevban bin Bücdüd kimdir? Sevban bin Bücdüd hayatı…

Sevban bin Bücdüd, kabilesine yapılan bir baskında esir alındıktan sonra köle olarak satılmış; Peygamber Efendimiz tarafından azat edilmiş, isterse ailesine dönebileceği söylenmesine rağmen Resul-i Ekrem'in yanında kalmayı tercih etmişti. Hayatını Peygamberimizin hizmetine adamış, kendisine sevgi ve hürmette titiz davranmış ve bu konudaki saygısızlıklara karşı hassas davranmıştı. Sevban, Peygamberimizden ayrı kalma düşüncesi ile kahrolmuş, Nisa suresinden ayetler ile müjdelenmişti. Peki, Sevban bin Bücdüd kimdir? Sevban bin Bücdüd hayatı…

Genel kültürünüzü arttıracak 20 tarihi bilgi

Genel kültürünüzü arttıracak 20 tarihi bilgi

Peygamber Efendimizin ölümünden sonra ortaya çıkan yalancı peygamberlerle savaşan ve bu savaşlarda Kur'an'ı ezbere bilenlerin şehit düşmeleri nedeniyle ayetleri toplayarak Kur'an'ı bir kitap haline getirten halifenin kim olduğunu biliyor musunuz? Peki ya, 1814 yılında hangi salgın nedeniyle Kâbe'nin ziyaretçilere kapatıldığını? Ya da Türkiye'de ilk demiryolu müteahhidi olan, ilk uçak fabrikası, ilk tek motorlu uçak, ilk çift motorlu yolcu uçağı, ilk yerli paraşüt üretimini gerçekleştiren kişinin kim olduğunu? Genel kültürünüzü arttıracak 20 tarihi bilgiyi derledik.

Hadis-i şerifler ile Müslümanlara örnek olan 20 dua

Hadis-i şerifler ile Müslümanlara örnek olan 20 dua

İnsanlar hayatları boyunca, üstesinden gelemeyecekleri birçok durumla karşılaşıp, keder, sıkıntı ve ümitsizliklere maruz kalır. Yüce Allah'ın "De ki: "Ondan ve bütün sıkıntılardan sizi Allah kurtarır." ayetine binaen de insanlar duaya yönelirler. Peygamber Efendimiz, hadis-i şeriflerinde "Dua, ibadetin özüdür" buyurur. Sizler için Hz. Peygamber'in hastalık, bela gibi çeşitli durumlarda okuduğu Müslümanlara örnek olan dualarını derledik.

Kabe kaç kez, hangi sebeplerle kapatıldı?

Kabe kaç kez, hangi sebeplerle kapatıldı?

Tarih boyunca meydana gelen savaşlar, olaylar ve salgın hastalıklar, Hz. İbrahim'den ümmete miras kalan Kabe'nin defalarca kapatılmasına neden oldu. Kabe-i Muazzama, geçtiğimiz günlerde ise corona virüs salgını nedeniyle ziyaretçilere kapatıldı. Suudi Arabistan yönetiminin kararıyla geçici bir süreyle tavaf ve sa'y alanlarına girişin yasaklanması, Kabe'nin etrafının tamamen boş olduğunu gösteren fotoğraf ve görüntülerin sosyal medyada yayınlanması, İslam aleminde büyük bir üzüntüye sebep oldu. Ancak her ne kadar yakın tarihte benzerine rastlanmasa da geçmişte Kabe, defalarca farklı sebeplerle ziyaretçilere kapatılmıştı.

Necip Fazıl Kısakürek’ten 22 alıntı ile O ve Ben

Necip Fazıl Kısakürek’ten 22 alıntı ile O ve Ben

Necip Fazıl Kısakürek, fikirleri ve eserleriyle düşünce dünyamıza derin izler bırakan bir isim. Hayatının dönüm noktası olarak Abdülhakim Arvasi ile tanışmasını kabul etmiş ve eserini "ondan önce", "ondan sonra" olarak iki bölümde kaleme almıştı. Necip Fazıl, ondan önceki yaşamını boşa geçen 30 yıl olarak görmüş, sonrasında ise kendini bulma çabasına düşmüştü... Necip Fazıl'ın ölümsüz eseri O ve Ben'den 22 alıntıyı derledik.

Sosyal izolasyonda okunabilecek 15 kitap önerisi

Sosyal izolasyonda okunabilecek 15 kitap önerisi

Çin'in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs, binlerce kişinin ölümüne sebep oldu. Maalesef ülkemizde de görülen bu virüsten korunmanın ve yayılmasını önlemenin en etkili yolu ise sosyal izalasyondan geçiyor. Bu bilinçle binlerce insan, sosyal izolasyon ile hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına aldı ve evlerinde yol arkadaşı olarak kitaplara yöneldi. Sizler için sosyal izolasyon sürecinde okurken yeni bir dünyaya doğru yelken açmanızı sağlayacak 15 hikaye kitabını derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN