Arama

Listeler

İbadetin önemi ile ilgili ayetler

İbadetin önemi ile ilgili ayetler

İbadet, Allah'a karşı sevgi, saygı ve bağlılığımızı gösteren duygu, düşünce ve davranış biçimleridir. İnsanoğlu olarak her birimizin yaratılış gayesi Yüce Rabbimize kulluk ve ibadet etmek; Cenab-ı Hakk'ın rızasını kazandıracak salih ameller işlemektir. Bu amaçla fert ve toplum yararına gerçekleştirilen her olumlu davranış dini ve manevi bir anlam kazanır. Peki ibadet nedir? İbadetin önemi nedir? İbadetin önemi hakkında Kur'an-ı Kerim bize ne öğütlemiştir? Sizler için ibadetin önemini anlatan ayetleri derledik.

Bir Vaizenin Okumaları kitabından alıntılar

Bir Vaizenin Okumaları kitabından alıntılar

İlim yolunda doğru bilgiyi, doğru şekilde verebilmek için çaba gösteren kıymetli isimlerden biri Fatma Bayram... Yaklaşık 30 senelik vaizelik görevinin ardından emekliye ayrılsa da ilmin peşinden koşmayı, öğrenmeyi, öğretmeyi asla bırakmadı. Onun okuma aşkı özellikle gençlere büyük bir ilham kaynağı oldu. Okumayı o denli seviyordu ki ikinci kitabı "Bir Vaizenin Okumaları" başlığı ile yayımlandı. Bu eser, okumaya yeni başlayacaklara, okumanın derin dünyasına dalmak için arayışta olanlara büyük bir nimet niteliğinde... Fikriyat'ın değerli yazarları arasında yer alan Fatma Bayram, kitaba şu alıntı ile başlayarak bize aslında ilerleyen sayfalarda göreceklerimiz hakkında küçük bir ipucu veriyor: "Kimi kitapların tadına bakılır, diğerleri yutulur, pek azı da iyice çiğnenerek, sindirilir." Okuma eylemini iyice sindirmek isteyenler için "Bir Vaizenin Okumaları" kitabından 15 alıntı derledik.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Haremeyn

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Haremeyn

Fotoğraf, Osmanlı Devleti'nin son asrında keşfedilen bir icattı ve kısa zamanda bu topraklara ulaştı. O döneme ait pek çok eser, görevlendirilen fotoğrafçılar sayesinde kayıt altına alındı. Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı himayesine geçen Haremeyn, Osmanlı'nın hizmet etmekten gurur duyduğu mukaddes topraklardı... Osmanlı arşivinden Harem-i Şerif'in, Kabe ve çevresinin fotoğraflarını derledik.

Filistin’in işgaline sebep olan işgal politikası: Siyonizm

Filistin’in işgaline sebep olan işgal politikası: Siyonizm

Üç semavi din için de mukaddes sayılan Kudüs'ü çevreleyen Filistin topraklarında, tarih boyunca kan ve gözyaşı hiç durmadı. Filistin toprakları, 1896 yılında Theodor Herzl öncülüğünde Siyonizm'in hedefi oldu. O tarihten itibaren planlı ve aşamalı bir biçimde işgale uğradı. Peki, Siyonizm nasıl ortaya çıktı? Yahudiler, siyasi bilinçle kalıcı olarak yerleşmek için Filistin'e kaç farklı göç dalgası ile akın ettiler? Filistin topraklarının işgali nasıl meşru kılındı? Hibbat Siyon, Aliyah, Nekbe ve Postsiyonizm ne anlama geliyor?

Okunması gereken Teoman Duralı kitapları

Okunması gereken Teoman Duralı kitapları

Prof. Dr. Teoman Duralı, ülkemizin yetiştirdiği en saygın ilim insanlarından biri. Hem Türkiye'de hem de dünyada gerçekleştirdiği çalışmalarla, verdiği derslerle, kaleme aldığı kitaplarla ve katıldığı seminerlerle felsefeyi ve İslam felsefesini en iyi şekilde anlattı ve geniş kitlelere sevdirdi. Felsefe denilince ilk akla gelen isimlerden olan çağımızın önemli mütefekkirlerinden Teoman Duralı'nın okunması gereken kitaplarını derledik.

İbn-i Sina Batı tıbbını nasıl etkiledi?

İbn-i Sina Batı tıbbını nasıl etkiledi?

İbn-i Sina, tıp dünyasına büyük katkı sağlayan, geliştirdiği tedavi yöntemleri günümüzde dahi kullanılan bir hekimdir. Avrupa'da "Avicenna" ve "Hekimlerin Prensi" olarak anılan İbn-i Sina'nın kaleme aldığı eserler, Batı tıbbının başlıca kaynağı olmuş ve ders kitabı olarak okutulmuştu. Peki, İbn-i Sina Batı tıbbını nasıl etkiledi? Onun bin yıl önce keşfettiği tedavi yöntemleri nelerdi?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN