Arama

Listeler

Yunus Emre’nin en çok sevilen 15 şiiri

Yunus Emre'nin en çok sevilen 15 şiiri

Anadolu mutasavvıfı ve halk şairi Yunus Emre; İslam'ın sabır, kanaat, hoşgörü, cömertlik, iyilik, fazilet değerlerini benimsemeye yönelik telkinleriyle yüzyıllardır insanlığa ışık saçmaya devam ediyor. Allah ve insan sevgisini, dostluğu, kardeşliği, merhamet ve yardımlaşmayı öğütleyen şiirleri, yüzyılları aşarak günümüze kadar ulaştı. Tapduk Emre'nin dergahında yetişen Yunus Emre'nin en çok sevilen 15 şiirini derledik.

Edebiyatımızda ilklere ne kadar hakimsin? Soruları bil, kendini test et!

Edebiyatımızda ilklere ne kadar hakimsin? Soruları bil, kendini test et!

Edebiyat duygu ve düşüncelerin en güzel biçimde zihinlerde canlı tutulmasıdır. Adeta dipsiz bir kuyu olan edebiyatımızda değerli yazarların kaleminden çıkan her eser büyük bir yer edinmiş ve hafızalarımıza kazınmıştır. Kimiyle okulda kimiyle kendi tecrübelerimiz esnasında tanıştık. Nihayet hepsinin hayatımızın bir kısmında karşımıza çıktığını gördük. Örneğin; edebiyatımızda ilk edebi roman hangisidir desek ya da ilk tarihi romanımızın ismi nedir diye sorsak, kaçımız bilir? Size birbirinden öğretici sorularla edebiyatımızın önemli yazar ve eserleriyle ilgili, eğlenirken bilgilendirecek bir test hazırladık. Kaç soru bildiğinizi, Instagram hesabımızdan bizlere yazabilirsiniz!

Müslüman alimlerin icat ettikleri kimya araç gereçleri

Müslüman alimlerin icat ettikleri kimya araç gereçleri

Plastik, suni ipek, yapay kauçuk ve petrol gibi ürünlerle insülin ve penisilin gibi ilaçların tamamının kimya alanının gerçek öncüleri olan Müslüman âlimlerce keşfedildiğini biliyor musunuz? Peki ya, "kimya" kelimesinin tüm dünyaya bu bilimin temellerini oluşturan Müslüman âlimler sayesinde yayıldığını? İslam'ın altın çağında, Müslüman âlimler kimya biliminin temellerini atmış; pek çok laboratuvar araç gerecinin mucidi olmuşlardı.

Tarihe damga vuran siyasi kişilere dair 5 mektup

Tarihe damga vuran siyasi kişilere dair 5 mektup

Yahudiler, Avrupa'da daha fazla kalamayacaklarını anlayınca Sultan Abdülhamid'den Filistin topraklarını talep etmişlerdi. Peki, Siyonist lider Theodor Herzl, Abdülhamid'e kaleme aldığı mektupta hangi sözlere yer vermişti? Abdülhamid, hâl' edilmesinin sebebi olarak gördüğü bu olayı yazdığı mektupta neler söylemişti? Einstein'dan Atatürk'e, Adnan Menderes'ten Aliya İzzetbegoviç'e, tarihe damga vuran siyasi kişilere dair 5 mektubu sizlerle buluşturuyoruz.

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Ünlü yazarların kaleminden alıntılarla ‘konuşmak’

Duygu ve düşüncelerimizi bir dilin sözcükleriyle dile getirdiğimiz, türlü ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ve diğer insanlarla iletişim kurabilmek için en sık kullandığımız yöntem, konuşmak… Öyle bir eylem ki, konuşmanın varlığı kadar yokluğu da bir sembol taşır. Ünlü yazarların kaleminden konuşmaya dair alıntıları derledik.

Hadis-i Şerifler hakkındaki bilgilere ne kadar hakimsin? Soruları bil, kendini test et!

Hadis-i Şerifler hakkındaki bilgilere ne kadar hakimsin? Soruları bil, kendini test et!

Hadis-i şerif, Hz. Peygamber'in (sav) sözlerini, fiillerini ve tasviplerini ifade eden terim anlamına gelir. Bu dünyada ve ahirette yolumuzu aydınlatır, hidayete ulaşmamıza yardım eder ve Allah Resulü'nün (sav) uygun gördüklerini müminlerin de hayatına uygulayabilmesi açısından büyük önem taşır. Bilgi ve kültür yaşamınıza değer katabilmesi açısından başlattığımız testlere hadis-i şerifler ile devam ediyoruz. Hadis-i Şerifler hakkındaki bilgilere ne kadar hakimsiniz? Soruları bilin, kendinizi test edin!

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN