Arama

Listeler

Marifetname hakkında 10 bilgi

Marifetname hakkında 10 bilgi

Dünya ve ahiretin insan için, insanın da yaratıcısını bilmek için halkedildiğini, ancak Rabbi bilmenin nefsi bilmeye, nefsi bilmenin de kişinin hem kendi maddi varlığını hem fizik alemini bilmesine bağlı olduğunu söyleyen Erzurumlu İbrahim Hakkı bu sebeple eserinde astronomi, fizyoloji, psikoloji ve hikmetin yanı sıra kalbî ilimlerden ve irfan alanından faydalanarak açıklamalar yaptığını kaydetmiştir. Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın bu ufuk açıcı eseri hakkında 10 bilgi derledik.

Hüznün ve sevincin hakim olduğu 10 bayram şiiri

Hüznün ve sevincin hakim olduğu 10 bayram şiiri

Bayramı bir armağan bilen ve neşeyle karşılayan Müslümanlar için, Kurban Bayramı bereketi ve rahmeti ile birlikte hoş geldi. Bu bayramda da çocuklar sevindirilecek, kimsesizlerin yardımına koşulacak. Biz de sizler için bayramın sevinç ve coşkusunun yanı sıra hüznünü de dizelerinde işlemiş şairlerden 10 bayram şiirini listeledik.

Şehirlerle özdeşleşen yemekler

Şehirlerle özdeşleşen yemekler

Dünyanın en önemli mutfaklarından birine sahip olan ülkemizin her köşesi ayrı bir lezzeti barındırır. Yüzyılların deneyiminden süzülerek kuşaktan kuşağa aktarılan bu miraslar, köklü ve çok yönlü bir mutfak kültürünü oluşturur. Öyle ki şehrin sadece sokaklarını gezmek yeterli değildir; aynı zamanda simgeleşen lezzetlerini de tatmanız gerekir. Sizler için şehirlerle özdeşleşen birbirinden lezzetli yemekleri derledik.

Cahit Zarifoğlu’ndan 100 Alıntı

Cahit Zarifoğlu'ndan 100 Alıntı

Şiirleri ile hafızalarda yer edinen Cahit Zarifoğlu, hayatı ile kurduğu ilişkiyi şiir üzerinden izah eder. Durgun bir ırmak ve imge hazinesi olan Zarifoğlu şiiri, hızla akan hayat içerisinde huzur veren bir sığınaktır. Müslüman bir şair olmanın getirdiği anlayışla şiirlerini kaleme alan Cahit Zarifoğlu, eserleri ile ümmet bilincini sonraki kuşaklara aşılar. Sizler için Türk edebiyatının mana şairi Cahit Zarifoğlu'nun şiirlerinden çarpıcı ve etkileyici mısraları bir araya getirdik. Cahit Zarifoğlu şiirleri, sözleri, mısraları, eserleri, sanatı, sanat anlayışı, edebi yönü, kişiliği…

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı'nın önemli alimlerinden olan Erzurumlu İbrahim Hakkı, yetmişten fazla esere imza attı. "Arzda ve semada müşahede olunan bütün şekiller yuvarlaktır" diyen İbrahim Hakkı'nın bu görüşünü Einstein, ondan çok daha sonra matematiksel yollardan göstermişti. 400'den fazla kaynaktan yararlanarak yazdığı Marifetname'sinde tasavvuftan, edebiyata ve astronomiye kadar pek çok konuya yer veren Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan günümüze ışık tutacak terbiye kurallarını derledik.

Divan şairlerinden en güzel beyitler

Divan şairlerinden en güzel beyitler

Milletimizin eskiye dair düşünme tarzı, yaşayış ve anlayış biçimini yansıtan divan edebiyatı, edebiyatımızın zirve noktasıdır. Söz sanatları ile bezenen bu güzel bahçe, yüzyıllar boyunca edebiyatseverlerin hafızasında yaşamıştır. Sizler için sevginin, sanatın ve düşüncenin zarif bir şekilde gönüllere yansıması olan divan edebiyatından en güzel beyitleri günümüz anlamları ile beraber derledik. Muhtelif şairlerin kaleminden çıkan şiirleri okurken uzakları anımsayacak, milletimizin eski hazan bahçelerinde dolaşacaksınız.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN