Arama

Listeler

Doğunun Kafkası Sadık Hidayetten yaralı alıntılar

Doğu'nun Kafkası Sadık Hidayet'ten yaralı alıntılar

Düzyazı ve kısa hikâye yazarı olan Sâdık Hidayet, İran edebiyatında modern öykücülüğün kurucularından. Doğu'nun Kafkası olarak bilinen Hidayet, Doğu ve Batı arasında sıkışıp kaldı; yaşamı çok uzun sürmedi. İlk intihar girişimini 25 yaşında gerçekleştirdi. Bundan tam 23 sene sonra ise bu kez kimsenin onu kurtaramayacağı düşüncesiyle hayata veda etti. Sizler için, Hidayet'in ruhunu kemiren yaralarından alıntıları derledik.

İnsan ruhunun derinlerine inen Karanlığın Yüreği’nden 22 alıntı

İnsan ruhunun derinlerine inen Karanlığın Yüreği’nden 22 alıntı

Joseph Conrad'ın ''Karanlığın Yüreği'' isimli eserinde sömürge eleştirisini sadece 19. yüzyılda değil, bugün ve yarın da tesir bırakacak şekilde okuyucuya sunduğunu biliyor muydunuz? Conrad, bu sömürge eleştirisini öyle derin analizler ve öyle insani tasvirlerle yapar ki, gelmiş geçmiş en karanlık romanlardan sayılması boşuna değildir. Sizler için, Conrad'ın okuyanın kalbinde dönemin karanlık ruhunu ustalıkla çizdiği, Karanlığın Yüreği'nden 22 alıntıyı derledik.

Yazmak üzerine izlemeniz gereken 10 film

Yazmak üzerine izlemeniz gereken 10 film

Yazar olmayı kafaya koyanlar için, "Sadece kitaplar ve diğer yazarlar değil, bırakın ressamlar da sizi etkilesin," der Hemingway. Biz de "Bırakın filmler sizi etkilesin!" diyerek, yazmak konulu 10 filmi listeledik.

Türkiyenin nefes aldıran şehirleri

Türkiye'nin nefes aldıran şehirleri

Küresel nüfusun yüzde 55'inin kentsel alanlarda yaşadığı ve bunun 2050 yılına kadar yüzde 68'e çıkacağı tahminler arasında. Birkaç istisna dışında şehirlerin daha büyük ve daha kalabalık olması bekleniyor. Sizler için 2018 verilerinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde, Türkiye'nin yaşanabilirlik açısından önemli 10 şehrini listeledik.

10 maddede Simurgun hikayesi

10 maddede Simurg'un hikayesi

Simurg'un, Türk ve dünya kültüründe önemli yeri olan, kimseye muhtaç olmadan kendi başına yaşayan, küllerinden doğan bir kuş olduğunu biliyor muydunuz? Peki, Simurg'a nasıl bakmalıyız? Sümerlilerin Zû kuşu, Hintlilerin Garuda, Arapların Anka veya Eski Mısırlıların Phoenix kuşu olarak mı? Sizler için 10 maddede Simurg'un hikayesini derledik.

Yalnızlıkta ışık arayan Van Goghdan ilham verici 30 alıntı

Yalnızlıkta ışık arayan Van Gogh'dan ilham verici 30 alıntı

Sanat dünyasının hem deli hem de dahi ressamı Van Gogh'un, yaşadığı süre boyunca yalnızca bir tane resminin satıldığını biliyor muydunuz? Ya da kulağını kesip gönderdiği kişinin 128 yıl sonra ortaya çıktığını? Sizler için Vincent Van Gogh'un on yedi yıl boyunca, intiharından iki gün önceye dek yazdığı mektuplardan 30 alıntıyı derledik.

Müziğin başrolde olduğu 10 kitap

Müziğin başrolde olduğu 10 kitap

Ünlü yazar, Haruki Murakami'yi dünyaya tanıtan romanın "İmkânsızın Şarkısı'' olduğunu biliyor muydunuz? Bazen "söz uçar yazı kalır" bazen de müzik, kelimeler sayesinde sayfaların arasından uçar gider. Sizler içi, yazarların kelimelerini enstrüman olarak kullandığı 10 kitabı derledik.

Geleceği kurgulamada usta olan William Goldingden 30 alıntı

Geleceği kurgulamada usta olan William Golding'den 30 alıntı

William Golding'in, 'geɾçekle söylenceyi ustaca birleştiren, insanın ruhsal ve fiziksel boyutlarını derinlemesine inceleyen romancı' ödülünü aldığını biliyor muydunuz? Ya da yazın hayatına başlamadan önce öğretmenlik yaptığını? Sizler için William Golding'den 30 alıntıyı derledik.

Doğanın satırlara çizilmiş resminden alıntılar

Doğanın satırlara çizilmiş resminden alıntılar

İnsan doğada kendini bulan ve yaşamını devam ettirebilmesi için de, zorunlu olarak doğayla iç içe olan bir canlıdır. Biliyoruz ki doğa insan olmadan da yaşar, ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz. Öyle ki doğa ve insan ilişkisi birçok kitaba konu olmuş, mısralarda da yerini almıştır. Sizler için satırlarda yerini almış doğa ile ilgili cümleleri listeledik.

Necip Fazılın büyük yankı uyandıran tiyatroları

Necip Fazıl'ın büyük yankı uyandıran tiyatroları

30 yaşındayken her şeyi bırakıp, sıfırdan yepyeni bir hayata başlayan mücadele adamı Necip Fazıl Kısakürek, Yunus Emre'den, Fuzuli'den, Yahya Kemal Beyatlı'dan miras aldığı edebiyata yeni bir boyut kazandırdı. Bir edebiyat çilekeşi Necip Fazıl Kısakürek, fikirleri ve eserleriyle düşünce dünyamıza derin izler bıraktı. Tiyatroyu "hayatın değersiz ve geçici yüzünü değil, kalite gibi derin ve sonsuz şahsiyetini zapt eden ve onu molozlarından ayıklayarak tasfiye eden tıpkısı fakat başka türlüsünü gösteren mistik bir ayna" olarak gören usta kalemin büyük yankı uyandıran tiyatrolarını sizler için derledik.

Görsel ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen 15 tarihi film

Görsel ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen 15 tarihi film

Griffith'in Amerika'nın ilk uzun metraj tarihi filmi, tartışmalı The Birth of a Nation (Bir Ulusun Doğuşu), kendinden önceki İtalyan epikleri Quo Vadis? ve Cabiria'dan derinden etkilenmişti. Görsel ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen bu filmler seyredenlere lüks ve tarihi yaşatıyordu.

Mutsuzluğun ablukasını kıran Turgut Uyardan 50 alıntı

Mutsuzluğun ablukasını kıran Turgut Uyar'dan 50 alıntı

'Şiir işçisi' olarak tanıdığımız Turgut Uyar'ın, İkinci Yeni şiir akımının "üç atlısı"ndan biri olduğunu biliyor muydunuz? Ya da eserlerinin çoğunda Garip akımı etkisinde kalmasına rağmen, bir atılımla şiir ve anlam bakımından çok farklı bir alana yönelerek, üçüncü kitabı olan "Dünyanın En Güzel Arabistan'ı" isimli eserini yazdığını? Sizler için, sadece şiir yazmak uğruna yaşayan Turgut Uyar'dan 50 alıntıyı derledik.

20 ünlü yazardan sevmek üzerine söylenen 20 söz

20 ünlü yazardan sevmek üzerine söylenen 20 söz

Sevgi, her daim insanların merkezinde yer almıştır. ''Yaşamak, ilkin sevgi ile, sevmek ile başlar, doğumla, doğmakla değil. Yaşam da sevgisizlikle biter, ölümle, ölmekle değil.'' Sizler için 20 ünlü yazardan sevmek üzerine söylenen 20 sözü sizler için derledik.

İnsanlığın masalını yazan İsmet Özelden eşsiz alıntılar

İnsanlığın masalını yazan İsmet Özel'den eşsiz alıntılar

İsmet Özel, felsefesi gereği, insanı her daim değerli kıldı. Bir Yusuf Masalı ile tüm insanlığın masalını yazdı. İsmet Özel'e göre, insan hayatında sıkıntının en yoğun hissedildiği dönem gençlik yıllarıdır. Çocukluktan yeni çıkmış ve henüz yürüyecekleri yolun sınırlarını belirgince çizmemiş insanlar kolayca sıkılır ve başkalarını kolayca sıkıcı bulurlar, der. Sizler için hem insanlığı hem de şairin düşünce dünyasını algılamamızı kolaylaştıracak alıntıları derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN