Arama

Listeler

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Sabahları yataktan çıkma konusunda aşırı zorlanma ve isteksizlik durumuna "dysania" denildiğini biliyor muydunuz? Peki ya Paulo Coelho'nun normalliği "fikir birliğinden başka bir şey olmadığı" şeklinde tanımladığını? Ya da Rasim Özdenören'e göre İslam'ın, Sezai Karakoç'a göre Müslüman'ın ne anlama geldiğini? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

İmam Gazali’den ahiret hayatı ile ilgili nasihatler

İmam Gazali'den ahiret hayatı ile ilgili nasihatler

Kelam ve ahlak alimi İmam Gazali, İslam tarihinin en önde gelen düşünürlerinden biri... İslam alimlerinin yol göstericisi olarak tarif edilen Gazali'ye Ehl-i sünnet inancına yaptığı hizmet nedeniyle Hüccetü'l-İslam unvanı verildi. Üstün zekası ve çalışkanlığı ile gelecek nesle ışık tuttu. İlminin derinliği, meseleleri izah etmekteki üstün kabiliyetinin bir göstergesiydi. Sizler için Gazali'den ahiret hayatı ile ilgili 12 nasihat derledik.

Leonardo da Vinci’nin tarihe geçen icatları

Leonardo da Vinci’nin tarihe geçen icatları

Leonardo da Vinci, pek çoğumuz tarafından ressam kimliği ve tarihe geçen ünlü resimleri ile tanınsa da o, aynı zamanda çok yönlü bir bilim insanı ve iyi bir mühendistir. Kameranın keşfine giden yolu o açmış, insan gücü yerine kullanılacak makineler tasarlamış, bisiklet, uçak, helikopter ve paraşüt gibi icatların benzersiz eskizlerini çizmişti. Savaşta kullanılabilecek mühendislik bilgilerine sahip olan Da Vinci, Osmanlı'nın bir projesine de talip olmuştu. Kendinden sonra gelen bilim insanlarına öncü olan Leonardo da Vinci'nin icatlarını derledik.

Edebiyatımızda ilklere ne kadar hakimsin? Soruları bil, kendini test et!

Edebiyatımızda ilklere ne kadar hakimsin? Soruları bil, kendini test et!

Edebiyat duygu ve düşüncelerin en güzel biçimde zihinlerde canlı tutulmasıdır. Adeta dipsiz bir kuyu olan edebiyatımızda değerli yazarların kaleminden çıkan her eser büyük bir yer edinmiş ve hafızalarımıza kazınmıştır. Kimiyle okulda kimiyle kendi tecrübelerimiz esnasında tanıştık. Nihayet hepsinin hayatımızın bir kısmında karşımıza çıktığını gördük. Örneğin; edebiyatımızda ilk edebi roman hangisidir desek ya da ilk tarihi romanımızın ismi nedir diye sorsak, kaçımız bilir? Size birbirinden öğretici sorularla edebiyatımızın önemli yazar ve eserleriyle ilgili, eğlenirken bilgilendirecek bir test hazırladık. Kaç soru bildiğinizi, Instagram hesabımızdan bizlere yazabilirsiniz!

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Edebiyatçıların kaleme aldığı 14 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılardı mektuplar. Gurbetliğin acısı, sevdanın en şiddetlisi, yakın dostların muhabbeti ya da bir görüş ayrılığı nedeniyle kalp kırıklığı... Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Cemil Meriç'ten Sabahattin Ali'ye, Kafka'dan Stefan Zweig'a ünlü edebiyatçıların kaleme aldığı mektupları derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN