Arama

Listeler

İslam uygarlığında gerçekleştirilen teknolojik buluşlar

İslam uygarlığında gerçekleştirilen teknolojik buluşlar

İslam uygarlığı, altın çağını 7 ila 17. yüzyıllar arasında yaşadı. Ömrünü ilme adayan, birden çok bilim dalında ihtisaslaşan Müslüman alimler, yepyeni keşiflerde bulunarak, medeniyetin temellerini attılar. Geliştirdikleri teraziler ve ölçüm araçları, su düzenekleri, değirmenler, otomatlar ve kilitler ile teknolojik anlamda bugün kullandığımız pek çok aletin temelini oluşturdular.

Fikirleriyle tarihe yön veren isimlerden İslam’a dair alıntılar

Fikirleriyle tarihe yön veren isimlerden İslam’a dair alıntılar

Düşünce tarihinde kimi isimler var ki İslam'a dair fikirleriyle, Müslümanlığa dair telakkileriyle ön plana çıkmışlardır. İslam ve Müslümanlığa dair görüşleriyle kitlelere yön vermişler ve gelecek nesillere ışık tutmuşlardır. Ömer Muhtar'dan Aliya İzzetbegoviç'e, Necip Fazıl'dan Cemil Meriç'e, Nurettin Topçu'dan Nietzsche'ye fikirleriyle tarihe yön veren isimlerden İslam'a dair alıntıları derledik.

Peygamberimizin ‘ziyaret edin’ buyurduğu üç mescid

Peygamberimizin ‘ziyaret edin’ buyurduğu üç mescid

Dünya üzerinde kimi mescidler vardır ki faziletleri bakımından pek çok mabedden üstündür. Resul-i Ekrem Efendimiz, bir hadis-i şerifinde "Yolculuk ancak şu üç mescidden birine olur: Benim şu mescidime (Mescid-i Nebevi), Mescid-i Haram'a ve Mescid-i Aksa'ya." buyurmuştur. Bu mescidler İslam'ın en mübarek mescidleri kabul edilmiş; yine bir hadiste bu mescidlerde kılınan namazın kişinin evinde tek başına eda edeceği namazdan elli bin kat daha çok faziletli olduğu müjdelenmiştir.

Tavsiye listesi: Ne izleyelim, nereye gidelim, hangi sureyi ezberleyelim?

Tavsiye listesi: Ne izleyelim, nereye gidelim, hangi sureyi ezberleyelim?

Zamanınızı daha kaliteli geçirebilmeniz adına "Ne izleyelim, nereye gidelim, hangi sureyi ezberleyelim?" başlığı altında birbirinden değerli tavsiye listesini sizlerle buluşturuyoruz. Kur'an-ı Kerim'in kitap haline getirilmesine neden olan olayı öğrenebilir, çaresiz anlarımızda gönlümüze ferahlık veren İnşirah suresini ezberleyebilirsiniz. Ya da modern yaşamın beraberinde getirdiği unutkanlığa karşı kür hazırlayabilir, seyahat planlarınıza yeni bir şehir ekleyebilirsiniz. Gelin tavsiye listesine daha yakından bakalım.

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Osmanlı'daki öğretmen ve öğrenciler

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Osmanlı'daki öğretmen ve öğrenciler

İlme oldukça ehemmiyet veren Osmanlı, imparatorluğun her köşesine mektep, medrese ve yüksekokul inşa etti. Medrese ile okula başlayan talebe çeşitli kademelerde eğitimine devam ederdi. Asırlar boyunca bu eğitim kurumları, memleketin hukuk ve irfan hayata birçok değerli alim yetiştirdi. Sizler için, Sultan Abdülhamid'in 1891-1892 yıllarında Kağıthane'de mekteplere verdiği ziyafetin arşive yansıyan öğretmen ve öğrenci fotoğraflarını derledik.

Ne okuyalım, ne izleyelim, hangi tarifi yapalım?

Ne okuyalım, ne izleyelim, hangi tarifi yapalım?

Hayat, yoğun ve karmaşık bir düzende ilerlerken kendimize vakit ayıramamaktan, istediklerimizi yerine getirememekten yakınırız. Bu sorunu çözmede ilk adım hedeflerimizi belirleyip liste haline getirmektir. Zamanınızı daha kaliteli geçirebilmeniz adına "Ne okuyalım, ne izleyelim, hangi tarifi yapalım?" başlığı altında birbirinden değerli tavsiye listesini sizlerle buluşturuyoruz. Çağımızın hastalıklarından biri olan depresyon ve anksiyeteye karşı bitki kürü hazırlayabilir, hangi hastalığa hangi makamın iyi geldiğini öğrenebilirsiniz. Bu hafta okuyacağınız kitabı ve yeni tatil rotanızı belirleyebilirsiniz. Gelin tavsiye listesine daha yakından bakalım.

Doktorun İbn-i Sina olsaydı reçeten ne olurdu?

Doktorun İbn-i Sina olsaydı reçeten ne olurdu?

İslam medeniyetinin önemli simalarından birisi olan İbn-i Sina, hem filozof hem tabip olarak İslam dünyasındaki etkisinin yanı sıra asırlarca Avrupa tıbbını da etkiledi. Modern tıbbın kurallarını belirleyen İbn-i Sina, 276 esere imza attı ve birçok eseri, yüzyıllar sonra dahi birincil kaynak olarak okutuldu. Batılı kaynakların "Hakim-i Tıb" diğer bir deyişle "Hekimlerin Piri ve Hükümdarı" olarak nitelendirdikleri İbn-i Sina'nın, El-Kanun fi't-Tıb kitabında yer alan bilgilere göre, çeşitli rahatsızlıkların reçetelerini derledik.

Osmanlı’nın Balkanlar'da yaşayan 10 eseri

Osmanlı’nın Balkanlar'da yaşayan 10 eseri

Osmanlı'nın kuruluş ve kökleşmesinin büyük bir kısmı Balkanlar'da gerçekleşti. Osmanlı Devleti beş asır boyunca Balkanlarda hüküm sürdü, büyük bir miras bıraktı. Bir dönem Osmanlı hakimiyeti içerisinde yer alan Balkan şehirlerinin çoğunluğu, her türlü tahribata rağmen hala Osmanlı kimliğinden izler barındırmaya devam eder. Balkanlar'da Osmanlı mirasını yaşatan bu izlerden 10 eseri derledik.

Genel kültür bilginizi artıracak ilkler

Genel kültür bilginizi artıracak ilkler

Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın tarihteki 16 büyük Türk imparatorluğunu simgelediğini biliyor muydunuz? Peki ya Kafkas Cephesi'nde bulunduğu sırada bir Rus uçağını düşürerek "düşman uçağını düşüren ilk Türk pilotu" unvanı alan pilotumuzun Vecihi Hürkuş olduğunu? Ya da ilk yerli helikopterimizin ATAK olduğunu? Sizler için herkesin bilmesi gereken genel kültür bilgilerini derledik.

'Şehzadebaşı Camisi'ne dair az bilinen gerçekler

'Şehzadebaşı Camisi'ne dair az bilinen gerçekler

Mimarlık tarihinin mihenk taşı Mimar Sinan, eserlerindeki ustalık, mühendislik, ince işçilik ve asırlardır çözülemeyen mimari dehasıyla hayranlık uyandırıyor. Osmanlı toprakları içinde, 365 eseri bulunan Mimar Sinan'ın inşa ettiği camilerden biri olan Şehzadebaşı, büyük ustanın ilk selatin camisidir. Bu caminin Kanuni döneminde tarihi yarımadanın sıfır noktası tespit edildikten sonra buraya inşa edildiğini biliyor muydunuz?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN