Arama

Listeler

‘TED Gibi Konuş’manızı sağlayacak 25 motive edici alıntı

‘TED Gibi Konuş’manızı sağlayacak 25 motive edici alıntı

TED konuşmalarının geçmişi, 1980'li yıllara uzansa da bilinirliği internet teknolojilerinin gelişmesiyle 2000'li yıllarda arttı ve bu konuşmalar, tüm dünyaya ulaştı. Bugün, pek çok insana ilham veren ve 18 dakikayla sınırlı olan TED konuşmaları, milyonlarca kez izleniyor. Peki, bir konuşmacı olarak bakıldığında oldukça kısıtlı olan bu zaman diliminde TED konuşması yapmanın püf noktası nedir? Özellikle topluluk önünde konuşma yapmak isteyenler için rehber niteliğinde olan Carmine Gallo'nun TED Gibi Konuş kitabından motivasyonunuzu arttıracak 25 alıntıyı derledik.

Atatürk’ün vefatında yüzbinler Dolmabahçe’ye koştu

Atatürk’ün vefatında yüzbinler Dolmabahçe’ye koştu

Atatürk'ün vefatından sonra Dolmabahçe Sarayı'ndaki naaşını yüzbinler ziyaret etti. İzdihamdan dolayı 11 kişi öldü, 40'a yakın vatandaşımız yaralandı. Hükümetin endişelerinden dolayı Atatürk'ün cenaze namazı Dolmabahçe Sarayı'nın Muayede Salonu'nda kılındı.

Osmanlı’da sıradışı 5 casusluk olayı

Osmanlı’da sıradışı 5 casusluk olayı

Osmanlı tarihinde casusluk faaliyetleri henüz devletin temellerinin yeni yeni atılmaya başladığı dönemde, Osman Bey zamanında başladı. Osmanlı'nın kurduğu güçlü istihbarat ağı, kimi zaman padişahın öldürülmesini önledi, kimi zaman suikast planlarını alt üst etti, kimi zamansa devletin ayakta kalmasını sağladı. Peki, Timur'a esir düşen Bayezid, casusluk faaliyetleriyle nasıl kurtarıldı? Abdülhamid'e karşı gerçekleştirilen suikast planını kim, neden organize etti? Taht mücadelesinde II. Bayezid, kardeşi Cem Sultan'ı nasıl takip ettirdi? Osmanlı'da sıradışı 5 casusluk olayını derledik.

Türkiye tarihini şekillendiren camilerimiz

Türkiye tarihini şekillendiren camilerimiz

Huzur ve sükunetin hakim olduğu camiler sadece ibadet edilen mekanlar değil aynı zamanda toplumların birlik ve beraberliğinin bir simgesidir. Rabbimiz camilerin dokunulmazlığını ve bu konunun önemini Kur'an'ın birçok ayetinde bildirmiştir. Unutmayalım ki, cami olan bir bölge, o bölgede Müslüman bir topluluğun olduğunu işaret eder. Her köşesi buram buram tarih kokan Anadolu'dan, İstanbul'a, Bursa'dan Diyarbakır'a, Adana'dan Erzurum'a farklı mimarideki camileri derledik.

Türkiye'de raftinge uygun akarsular 🌊

Türkiye'de raftinge uygun akarsular 🌊

Ülkemizdeki akarsuların büyük bölümü akarsu turizmi olarak tanımlanan rafting, kano ve nehir kayağı için oldukça elverişlidir. Bu nedenle büyük yatırımlar gerektirmeyen akarsu turizmi, çevrenin tarihi, arkeolojik, kültürel, otantik değerleri ve diğer turizm çeşitleriyle bir bütünlük oluşturur. Rafting de macera ve doğayı aynı anda hissetmeyi seven herkesin ilgisini çekebilecek bir spor dalıdır. Peki ülkemizde raftinge elverişli akarsular nerelerde bulunur?

Hızlı okuma teknikleri nelerdir? Okuma hızı nasıl artar?

Hızlı okuma teknikleri nelerdir? Okuma hızı nasıl artar?

Hayatımıza her gün bir milyondan fazla sözcük dahil oluyor. Dergiler, gazeteler, afişler bir de zaman bulabilirsek okumak istediğimiz kitaplar… Bu kadar okunacak metin varken kısıtlı zaman diliminde olmamız bizi ya okumaktan soğutuyor ya da ertelediklerimiz altında ezilmemize sebebiyet veriyor. Peki, bu vakit darlığında hızlı ve anlaşılabilir şekilde okuma yapmak mümkün müdür? Hızlı okuma teknikleri nelerdir? Okuma hızı nasıl artar? Nasıl hızlı okunulur? İşte kolay yöntemlerle hızlı okuma teknikleri...

Genel kültürünüzü arttıracak 20 ilginç bilgi

Genel kültürünüzü arttıracak 20 ilginç bilgi

Ayasofya Müzesi'nin orijinal çinilerinin, hangi ülke tarafından çalındığını ve dünyanın hangi ünlü müzesinde sergilediğini biliyor musunuz? Ya da Osmanlı sarayında yemeklerin içinde zehir olup olmadığını anlamak için Seladon porseleninden yapılan tabakların kullanıldığını? Hem tarihe hem günümüze dair ufkunuzu açacak, genel kültürünüzü arttıracak 20 ilginç bilgiyi derledik.

Yeni maceralara atılmadan önce bilmeniz gereken seyahat terimleri 🛩

Yeni maceralara atılmadan önce bilmeniz gereken seyahat terimleri 🛩

Kendini keşfetmenin, maceralara atılmanın ve yeni insanlarla tanışmanın önemli yollarından biri de seyahattir. Hiç bilmediğiniz bir yeri keşfetme heyecanınıza bir de kültürünüzü eklediğinizde daha keyifli rotalara yol almanız mümkün. İşte yeni maceralara atılmadan önce bilmeniz gereken seyahat terimleri...

Şairlerimizden Peygamberimize yazılan naat şiirleri

Şairlerimizden Peygamberimize yazılan naat şiirleri

Kimi "Nefsini bildiğinden beri Şeyday-ı Muhammed" olarak tanımlanırdı, kimi ise en meşhur şiirinde Peygamberimize beslediği derin sevgiyi konu almıştı. "Konsun yine pervazlara güvercinler / "Hu hu"lara karışsın âminler / Mübarek akşamdır / Gelin ey Fatiha'lar, Yasin'ler!" dizeleriyle ve bugünün Mevlid Kandili olması vesilesiyle Mehmet Akif Ersoy'dan Necip Fazıl'a, Arif Nihat Asya'dan Sezai Karakoç'a, Yunus Emre'den Fuzuli'ye Peygamber Efendimize yazılan şiirleri derledik.

Peygamber Efendimiz ile ilgili ayetler

Peygamber Efendimiz ile ilgili ayetler

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)'in 23 yıllık risalet hayatı insanlara Allah'ın dinini tebliğ ve beyan ile geçti. Mekke'de 13 yıl, Medine'de ise 10 yıl boyunca çetin bir mücadeleye girişti. Yüce Allah'ın "Rasûlüm! Biz Sen'i ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." diye hitap ettiği Peygamber Efendimiz Müslümanlara kılavuz oldu. Sizler için yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de yer alan Peygamber Efendimiz ile ilgili ayetleri derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN