Arama

Listeler

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bundan 87 yıl önce bugün doğan "Sanat Güneşi" Zeki Müren'in, ilk bestesini 17 yaşında yaptığını biliyor muydunuz? Peki ya, Yunus Emre'nin susmayı "edebi elden gidene en güzel cevap" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

İçimizdeki hazineyi keşfetmenin hikâyesi olan Simyacı’dan 25 alıntı

İçimizdeki hazineyi keşfetmenin hikâyesi olan Simyacı’dan 25 alıntı

Mevlâna'nın ünlü 'Mesnevî'sinde yer alan küçük bir öyküden yola çıkarak yazılan 'Simyacı'yı okumak, herkes uykudayken şafak vakti uyanarak, güneşin doğuşunu izlemekle eşdeğerdir. Size, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamından 25 alıntıyı derledik.

Dünya üzerindeki en büyüleyici 25 mağara

Dünya üzerindeki en büyüleyici 25 mağara

Dünyanın bize sunduğu güzellikler içinde en saklı kalmış, en gizemli yeryüzü şekillerinden yalnızca biri mağaralar. Kimi içinde doğal havuzları barındırıyor, kimi rengarenk ışıkları yansıtıyor, kimi ise sahip olduğu buzullarla ziyaretçilere adeta bir görsel şölen sunuyor… Büyüleyici atmosferleriyle fantastik bir filmde başrol oynuyormuş gibi hissettirecek 25 mağarayı sizler için derledik.

Adını kitapların yanma sıcaklığından alan Fahrenheit 451’den 25 alıntı

Adını kitapların yanma sıcaklığından alan Fahrenheit 451’den 25 alıntı

Bilim kurgu edebiyatının kültleşmiş isimlerinden biri olan Ray Bradbury, Fahrenheit 451 ile korkunç bir gelecek öngördü. Ancak işin daha kötü yanı onun gelecek tahayyülünün feci bir şekilde akla yatkın olmasıydı. Ray Bradbury, ateşle yanıp kavrulan kitabıyla, ruhen çöle dönmüş bir dünyayı anlatıyor bizlere. Okuyucusunu "kitapların yakıldığı bir dünyaya" götüren Fahrenheit 451'den 25 alıntıyı sizler için derledik.

Sinemada distopyanın 7 örneği

Sinemada distopyanın 7 örneği

Sinemanın ilk distopik filminin Metropolis olduğunu ve filmin sessiz çekilerek bilim kurgunun temelini attığını biliyor muydunuz? Distopik romanlara karşı her geçen gün artan ilginin nedeni, korku dolu kurgunun gelecekte de yaşanabilecek olma ihtimali miydi?

Huzurun müziği

'Huzur'un müziği

Tanpınar'ın en önemli romanlarından birisi olan Huzur'u yazarken ses ve musikiye çok önem verir. Hatta romanın kompozisyonunu anlamak için ses ve musiki unsurunun bir anahtar vazifesi görür. Biz de sizler için Huzur romanında geçen musiki parçalarını derledik.

Nikos Kazancakisin zorba romanından insanlığa dair çarpıcı 20 alıntı

Nikos Kazancakis'in zorba romanından insanlığa dair çarpıcı 20 alıntı

İçi boşaltılmış kişisel gelişim kitaplarının aksine Kazancakis, ''Zorba'' eseri ile bize gerçeğin içinden kopmuş bir kişisel gelişim örneği sunuyor. Kazancakis, bu romanında geçmişin, elden kayıp giden zamanın ve insanın temel yanılgılarının bir kez daha gözden geçirilmesini sağlıyor. Kazancakis'in ağır ve suskunlukla geçen karanlık döneminin ilk meyvesinden 20 alıntıyı sizler için derledik.

Unutamama hastalığı

Unutamama hastalığı

Kişisel geçmişe dair aşırı bellek olan hipertimezi, bir insanın otobiyografik hafızasının aşırı gelişmiş olması yüzünden kendi hayatıyla ilgili neredeyse tüm deneyim ve yaşadığı olaylar hatırlayabilmesidir. Bu hastalıktan mustarip kişiler anılarını kontrol edilemez şeyler olarak görür ve karşılaştıkları bir tarihle beyinlerinde o günün canlı tasvirlerini görürler. Peki, geçmişe dair her şeyi hatırlamak bir armağan mı lanet mi? Sizler için hipertimezi hastalığını derledik.

İstanbul şairi Yahya Kemalden alıntılar

İstanbul şairi Yahya Kemal'den alıntılar

Türk edebiyatının usta şair ve yazarı Yahya Kemal, sadece şiirleriyle değil fikirleriyle de bir döneme damgasını vurdu. Hayatı boyunca sadece dergi ve gazetelerde yazı hayatını sürdürdü. Türk edebiyatının şaşmayan saati Yahya Kemal'in şiirlerinden 25 alıntıyı sizler için derledik.

George Orwellin metaforlarla dolu kitabı hayvan çiftliğinden 20 alıntı

George Orwell'in metaforlarla dolu kitabı hayvan çiftliğinden 20 alıntı

Dünyaca ünlü yazar George Orwell'in gerçek isminin Eric Arthur Blair olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Hayvan Çiftliği ve 1984 romanları ile en çok dile çevrilen yazar olma rekorunun sahibi olduğunu? Çağının tanığı olmanın kabullenmekten değil, yüzleşmekten geçtiğini her eylemiyle bir kez daha anlatan Hayvan Çiftliği'nden 20 alıntıyı sizler için derledik.

Zamanda yolculuğa dair okunması gereken 10 roman

Zamanda yolculuğa dair okunması gereken 10 roman

Bilim kurgunun en sevilen temalarından biri, zamanda yolculuktur. Bu tür, aynı zamanda insanoğlunun en çok merak ettiği konuların başında gelir. Bilimsel olarak şuan mümkün olmasa da bazı kitaplar zamanda yolculuğunun bin bir yolunu çoktan keşfetti. Sayamayacağımız kadar çok roman ve öyküye ilham veren bu temanın okunması gereken romanlarını sizler için derledik.

Marcel Prousun zihninin derinliklerinden 25 alıntı

Marcel Prous'un zihninin derinliklerinden 25 alıntı

20. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen Kayıp Zamanın İzinde'nin yaklaşık bir milyon iki yüz elli bin sözcükten ve 3,000 sayfadan oluştuğunu biliyor muydunuz? Sizler için derinlikli anlatımıyla toplum içindeki bireyin ötesini görmemizi ve kendimize ve başkalarına belirli bir mesafeyle bakmamızı sağlayan Marcel Proust'dan 25 alıntıyı sizler için derledik.

Dünyanın en büyük 10 çölü

Dünyanın en büyük 10 çölü

Dünyada sürüngenlerin yaşamadığı tek yerin Antarktika olduğunu biliyor muydunuz? Ya da dünyanın tatlı su kaynaklarının yüzde 70'inin burada olduğunu? Sizler için dünyanın en büyük 10 çölünü derledik.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN