Arama

Listeler

İlginç bilgilerle Ahmet Hamdi Tanpınar

İlginç bilgilerle Ahmet Hamdi Tanpınar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Huzur, Beş Şehir gibi klasikleşen kitapların yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar'ın, adını ilk kez "Musul Akşamları" şiiriyle duyurduğunu biliyor muydunuz? Peki, Yahya Kemal Beyatlı'nın etkisiyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne girdiğini ya da Sergei Eisenstein, Ingmar Bergman gibi yönetmenlerin filmleri üzerine eleştiriler kaleme aldığını? Tanpınar'ı doğum yıl dönümünde ilginç bilgiler ve altı çizili satırlar ile hatırlıyoruz.

İslam’ın dördüncü kutsal şehri Harar hakkında tarihi bilgiler

İslam’ın dördüncü kutsal şehri "Harar" hakkında tarihi bilgiler

Etiyopya'nın tarihi şehri Harar, yüze yakın camisi ve yüzden fazla türbesiyle İslam'ın dördüncü kutsal şehri olarak anılıyor. Yüzyıllardır biriktirdiği kültürel mirasıyla kendini çevreleyen surların arkasında derin bir tarih saklayan Harar, 10 yıl kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmasına rağmen kültürümüze ait şehir mimarisinin esintilerini sürdürmeye devam ediyor. Mimari yapısı, kendine özgü giyim kültürü ve canlı ticari hayatıyla dikkat çeken şehirle ilgili tarihi bilgiler derledik.

Nurullah Genç'in en sevilen 15 şiiri

Nurullah Genç'in en sevilen 15 şiiri

Nurullah Genç, zengin imgelere yer verdiği renkli dizeleriyle insanların ufkunu açıyor. 1990 yılında Türkiye Diyanet Vakfı N'at-ı Şerif Büyük Ödülü'ne layık görülen şair, modern zamanın dervişi olarak adlandırılıyor. Şiir hayatı bir tren garında başlayan Nurullah Genç'in bu yolculuğu halen devam ediyor. Sizler için Nurullah Genç'in en sevilen 15 şiirini derlerdik.

İskender Pala'nın dilinden deyimlerin hikayeleri

İskender Pala'nın dilinden deyimlerin hikayeleri

Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kılmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, bilmece, tekerlemeler gibi… Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimlerdir. İşte İskender Pala'nın İki Dirhem Bir Çekirdek kitabından derlediğimiz deyimlerin hikâyeleri...

İstanbul'daki Mimar Sinan camileri

İstanbul'daki Mimar Sinan camileri

Osmanlı'ya özgü mimari kimlik oluşturan Mimar Sinan, gelenekleri yadsımayan bir yenilikçi, dahice sentezler üreten bir mimardı. Sinan, Osmanlı mimarisinin klasik çağını kurup imparatorluğa özgü bir mimari kimlik oluşturdu. Sadece yaşadığı dönemi değiştirmekle kalmayıp vizyonu ve dehasıyla çağlar ötesine ulaştı. Bütün dünyanın ustalığını kabul ettiği Mimar Sinan'ın, İstanbul'u süslediği camilerini sizleri için derledik.

Mimar Sinan eseri 5 külliye

Mimar Sinan eseri 5 külliye

Tüm zamanların en iyi mimarı olan "Koca Sinan" olarak anılan Mimar Sinan, ortaya koyduğu eserlerindeki ustalık, mühendislik zekası ve işçilikle yüzlerce yıldır hayranlık uyandırdı. 82 cami, 52 mescit, 55 medrese, 7 darülkurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa, 6 su yolu, 10 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 364 eserde imzası bulunan Sinan, dünyada Osmanlı mimarisinin özgünlüğünü kanıtlamış oldu. Mimar Sinan'ın, "ustalık eseri" ve "şaheseri" olarak nitelendirilen 5 önemli külliyesini sizler için derledik.

Diyanete sıkça sorulan 60 soru

Diyanete sıkça sorulan 60 soru

Müslüman toplumların kültürlerinin şekillenmesinde ve hayat tarzlarının oluşmasında hiç kuşkusuz en önemli etki ve katkıyı Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in hadisleri sağlar. Bu nedenle müminler, Kur'an ve sünnet ışığında hareket eder. Peki, bir erkek evli olmayan kız kardeşine bakmakla yükümlü müdür? Koruyucu aile olmanın hükmü nedir? Kişi kendi miras payını başkasına verebilir mi? Kadınlar bayram namazı ile sorumlu mudur? Kişinin mallarını tümüyle vakfetmesi caiz midir? Diyanet'e sık sorulan 60 soru ve 60 cevabı sizler için derledik.

İsraf nedir, çeşitleri nelerdir? İsraf ile ilgili ayet ve hadisler....

İsraf nedir, çeşitleri nelerdir? İsraf ile ilgili ayet ve hadisler....

İsraf, kelime anlamı olarak bakıldığında sadece yeme-içmede değil, her konuda haddi aşmak, saçıp savurmak ve sorumsuzca davranmak manasına gelir. Dolayısıyla israfı sadece çok yemek anlamında algılamak, bu kavramın ihtiva ettiği derin manalara haksızlık olur. Nitekim insan kendini de israf eder. İnsanın günahlara dalması, Peygamberlere uymaması, onların kılavuzluğunu reddetmesi de israftır. Tüm Müslümanların bu nedenle israf konusuna özellikle dikkat etmesi gerekir. Peki, israf nedir, kaç çeşit israf vardır? İsraf ile ilgili ayet ve hadisleri sizler için derledik.

Olsa da yesek: Birbirini tamamlayan lezzetler 🍽

Olsa da yesek: Birbirini tamamlayan lezzetler 🍽

Türk mutfağının oldukça zengin ve lezzetli olduğu tüm dünya tarafından bilinen bir gerçek. Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağında her ne kadar yörelere göre farklılık gösteren lezzetler mevcut olsa da bazı yiyecek ve içecekler her kesim tarafından birlikte tüketilmek istenir. İşte olsa da yesek diyeceğiniz birbirini tamamlayan ekürili lezzetler...

Yunanistan'daki Osmanlı mirası bugün ne durumda?

Yunanistan'daki Osmanlı mirası bugün ne durumda?

Geçmişte, Osmanlı sınırları içinde yer alan Yunanistan'da, 10 binden fazla Osmanlı eseri bulunuyordu. Ancak yıllar içinde Yunan makamları, bu yapıların bazılarını yıllar içerisinde yıktı ya da dönüştürdü. Yunanistan'da yer alan Osmanlı'dan kalma birçok caminin mahiyeti ise Müslümanların tehcir edilmesi ile değişti. Türk-İslam mimarisine ait çok sayıda cami, bugün yapılış amacından uzak bir şekilde kullanılıyor. Bu camilerin birçoğu ya harabe halinde ya da ahır, otopark, AVM gibi başka bir yapıya çevrilmiş durumda. Ayasofya'nın cami olmasına karşı çıkanlar ise Yunanistan'daki camilerin mahiyetinden ne yazık ki habersiz...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN