Arama

Listeler

İslam uygarlığında gerçekleştirilen trigonometri keşifleri

İslam uygarlığında gerçekleştirilen trigonometri keşifleri

Birçoğumuzun trigonometriyle ilk tanışması sinüs, kosinüs ve tanjant hesaplayabilen bilimsel hesap makinelerinin elimize ilk tutuşturulduğu okul yıllarına tekabül eder. İleri düzey matematikle ilk gerçek ve büyüleyici buluşmamız olan bu garip işlevler kimimizi, aslına bakarsanız pek azımızı fazlasıyla heyecanlandırmıştır. Peki, bu karmaşık işlemlerin astronomiden denizciliğe pek çok farklı alanda kullanıldığını ve hayatımızı kolaylaştırdığını biliyor muydunuz? İslam uygarlığında Müslüman alimlerin temellerini attıkları trigonometriye dair keşifleri derledik.

Divan şiirinin edasını dönüştüren Fuzuli'nin beyitleri ve anlamları

Divan şiirinin edasını dönüştüren Fuzuli'nin beyitleri ve anlamları

Divan şiirinin edasını dönüştüren Fuzuli'nin yazdığı beyitler, insanların hafızasında yer edindi. Onun yazdığı beyitler, nesilden nesile aktarılarak günümüzde de ezberlenip okunmaya devam etti. Edebiyatımızın en büyük şairlerinden Fuzuli'nin asırlardır dilden dile dolaşan beyitlerini ve anlamlarını derledik.

Akşemseddin sözleri ve alıntıları

Akşemseddin sözleri ve alıntıları

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un kapısında kendisini karşılayan ahaliye, "O benim hocamdır. Şehrin manevi fatihidir" dediği Akşemseddin, Osmanlı döneminin önemli din alimlerinden biridir. Antonie van Leeuwenhoek'in iki asır sonra deneyle keşfettiği mikrobu Akşemseddin, Maddetü'l-Hayat adlı eserinde yıllar önce dile getirdi. İşte Akşemseddin'in vasiyetnamesinden 20 öğüt...

Nasihat nedir? Nasihat hakkında kitaplar...

Nasihat nedir? Nasihat hakkında kitaplar...

Nasihatin ilk anlamı; bir şeyi veya bir kimseyi içten ve gönülden sevmek, ona bağlanmak, ihlas, sadakat ve samimiyettir. İkinci anlamı ise insanları iyiye ve güzele sevk etmek için yapılan güzel konuşma, vaaz, öğüt, tavsiye ve ibret verici ders niteleğindeki ifadelerdir. Türkçede sadece bu anlamı geçer. Kur'an-ı Kerim'de nasihat kelimesinin on iki ayette isim ve fiil şeklinde türevleri yer alır. Hadislerde ise hem nasihat kelimesi hem türevleri sıkça kullanılır. Sizler için nasihatle ilgili bilgileri ve öğütler içeren kitapları derledik.

En sağlıklı besinler ve günlük tüketim miktarları

En sağlıklı besinler ve günlük tüketim miktarları

Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun ihtiyacını karşılayacak besinleri ve bu besinlerin özelliklerini bilmek oldukça önemli. Bunun yanı sıra besinlerin ne kadar tüketileceğini bilmek de sağlıklı beslenmek konusunda bir başka önemli husus. Bilim insanları, insan sağlığına iyi gelen gıdaları açıkladı. Peki, en sağlıklı besinler neler? Besinlerin sağlığa faydaları neler? Bu besinleri ne kadar tüketmeli? Bu soruların cevaplarını derledik.

20 yazar ve kullandıkları takma isimler

20 yazar ve kullandıkları takma isimler

Takma ad, müstear, lakap, mahlas, hatta şimdilerde nick… Yazarlar, bazen ek gelir için bazen de özgürce yazmak için "mahlas" kullanır. Bizlere çok tanıdık gelen yazarların asıl adlarını kullanmadıklarını, bildiğimiz takma adları nasıl seçtiklerini okuyunca şaşıracaksınız.

Doğal afetler ile ilgili 25 kavram

Doğal afetler ile ilgili 25 kavram

Doğal afetler, büyük oranda veya tamamen insanların kontrolü dışında gerçekleşen, mal ve can kaybına neden olabilecek tehlikeli ve genellikle büyük çaplı olaylara denir. Dünya genelindeki doğal afetler ele alındığında, 31 çeşit doğal afetin 28'inin meteorolojik nedenlerle gerçekleştiği görülür. Peki, doğal afetler ile ilgili literatüre ne derece hâkimiz? Episantr, hipotermi, mor ötesi ışık, P dalgası gibi terimlerin anlamlarını biliyor muyuz? Doğal afetler ile ilgili 25 kavramı derledik.

İskender Pala’nın Od kitabından alıntılar

İskender Pala’nın Od kitabından alıntılar

Yazdığı kitaplarla "divan edebiyatını sevdiren yazar" olarak anılan İskender Pala, birbirinden güçlü eserleriyle okurlarını farklı alemlere taşıyor. Divan edebiyatının kendine has bahçesinde gezintiye çıkaran Pala, bu sayfalarda geçmiş zamanların neşeleri ve sevinçlerini, hüzünlerini ve acılarını hissettiriyor. Bu eserlerinden biri de Yunus Emre romanı olan Od kitabı. İskender Pala'nın 13. yüzyılın yanıp yıkılan ortamında, Yunus Emre'nin, Aşık Yunus olma sürecini anlattığı Od kitabından alıntıları sizler için derledik.

Timur Bayezid’i nasıl esir aldı? Ankara Savaşı’nın bilinmeyenleri

Timur Bayezid’i nasıl esir aldı? Ankara Savaşı’nın bilinmeyenleri

Timur, büyük bir imparatorluk kuran ve dünya harp tarihinin en büyük komutanlarından biridir. Anadolu'dan Çin'e kadar uzanan coğrafyada hâkimiyet kuran Timur, Çin'e yönelik faaliyetlerini rahatça gerçekleştirmek için Osmanlıyı savaşa sürükleyecek adımlar atmış, Yıldırım Bayezid'in komutasındaki orduyu kasıtlı olarak yormuş ve Bayezid'i esir almıştı. Peki, Timur Bayezid'i nasıl esir aldı? Timur, esir düşen Bayezid'i nasıl karşıladı? Esir düşen Bayezid, şehzadeler tarafından nasıl kaçırıldı? İşte, Ankara Savaşı'nın bilinmeyenleri…

Cemil Meriç’ten 25 alıntı ile Umrandan Uygarlığa

Cemil Meriç’ten 25 alıntı ile Umrandan Uygarlığa

Cemil Meriç, başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapan ve yazılar kaleme alan bir isim. Bir çağın vicdanı olan Cemil Meriç, düşünce dünyasıyla yalnızca kendi dönemini değil, ardından gelen nesilleri de etkiledi. Hayatını "münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi" olarak tanımlayan Cemil Meriç'in Umrandan Uygarlığa adlı eserinden 25 alıntıyı derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN