Arama

Listeler

Nüzhetül’l Ervah’tan altı çizili cümleler

Nüzhetül'l Ervah'tan altı çizili cümleler

İslami ilimlerin en önemli dallarından birisi de İslam Felsefesi'dir. Tarih boyunca pek çok önemli alim bu alana dair çalışmalar yaparak İslam'ın altın çağına katkıda bulunmuşlardır. 13. yüzyılın önde gelen isimlerinden olan Muhammed b. Mahmud Şehrezuri meşhur eseri Nüzhetül'l Ervah ile felsefe tarihine önemli eklemeler yapmıştır. Dilimize "ruhların gezintisi ve sevinçler bahçesi" olarak geçen Nüzhetül'l Ervah'tan önemli anekdotların altını çizdik.

Kelam ve ahlak alimi Hüccetü’l-İslam: İmam-ı Gazali

Kelam ve ahlak alimi Hüccetü'l-İslam: İmam-ı Gazali

İslam mütefekkiri Gazali, "Hüccetü'l-İslam" olarak anılmaktadır. O, birçok alim tarafından İslam aleminin ışığı olarak nitelendirilir. İmam Gazali, Avrupalı filozofların "dünyanın tepsi gibi düz olduğunu" iddia ettikleri dönemde ilim ve felsefeyi İslam dünyasına tanıtmış ve büyük bir uyanışa vesile olmuştur. İşte, kelam ve ahlak aliminden altı çizili cümleler...

Mucizeler beklemeye hakkımız yok mu?

Mucizeler beklemeye hakkımız yok mu?

Türk edebiyatının en özgün şairlerinden olan Orhan Veli Kanık, eserlerinde hicivsel bir üslupla mizah ögelerinden yararlanır. Kanık, İstanbul'a olan hayranlığını her eserinde hemen hemen dile getirir. Hatta Ahmet Hamdi Tanpınar, onu, şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren yenilikçi bir şair olarak tarif eder.  İşte Orhan Veli Kanık'ın  “Yalnız seni arıyorum” eserinden nadide alıntılar... Türk edebiyatının en özgün şairlerinden biri olan Orhan Veli Kanık, eserlerinde hicivsel bir üslupla mizah ögelerinden yararlanır. Kanık, İstanbul'a olan hayranlığını hemen her eserinde dile getirir. Hatta Ahmet Hamdi Tanpınar onu, şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren yenilikçi bir şair olarak tarif eder. İşte Orhan Veli Kanık'ın "Yalnız seni arıyorum" eserinden nadide alıntılar...

Cal Newport’un Pür Dikkat kitabından alıntılar

Cal Newport'un Pür Dikkat kitabından alıntılar

Son yıllarda artan teknoloji, sınırları zorlayan sosyal medya kullanımı ve "her an her yerde ulaşılabilir olma" gerekçesi yüzünden dikkat ve odaklanma konusunda epey zorlanıyoruz. Bilgisayar bilimci Cal Newport "Pür Dikkat" isimli kitabında odaklanma becerimizi nasıl yitirdiğimizi ve nasıl geri kazanabileceğimizin yollarını okuyucusuna aktarıyor. Günümüzün dünyasında zor işlerde çabucak ustalaşabilecek ve pür dikkat çalışma becerisine sahip olanların hep bir adım önde olacağını vurguluyor. Kaybolan odaklanma becerimizi nasıl kazanacağımıza yönelik tavsiyelerle rehber olan Newport'un "Pür Dikkat" kitabından alıntıları sizler için derledik.

Nuri Pakdil’in kaleminden altı çizili cümleler

Nuri Pakdil'in kaleminden altı çizili cümleler

İsmi Kudüs ile birlikte anılan yazarlarımızdan Nuri Pakdil, eserleriyle okurlarının ufkunu açan önemli bir simamızdır. Edebiyatımıza adını altın harflerle yazdıran Kudüs şairimiz, "edebiyat dünyasının dervişi" olarak anılmaktadır. İşte, Nuri Pakdil'in kaleminden altı çizili cümleleri sizler için bir araya getirdik.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN