Arama

Listeler

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk kitabından alıntı ve sözler

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk kitabından alıntı ve sözler

İskender Pala'nın "divan edebiyatını sevdiren yazar" olarak anıldığını biliyor muydunuz? Yazdığı eserlerle okurlarını divan edebiyatının kendine has bahçesinde gezintiye çıkaran Pala, bu sayfalarda geçmiş zamanların neşeleri ve sevinçlerini, hüzünlerini ve acılarını hissettiriyor. Bu eserlerinden biri de Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk... Daha romana giriş yaparken yazar, okuyuculara şöyle seslenir: "Bize kalırsa aşkı tanımayan bir okuyucu bu kitabı hiç okumamalıdır. Aşkı bilen biri için yedi gerçek sır vardır. Eğer aşkı öğrenmek istersen önce elemi yaşamalısın. Fuzuli'nin aşk kitabını incelersen eğer, onun yolunu yordamını da keşfedebilirsin!" Sizler için Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk kitabından alıntı ve sözleri derledik.

8 maddede Enderun nedir, ne zaman kuruldu?

8 maddede Enderun nedir, ne zaman kuruldu?

Enderun, Osmanlı'da idari ve askeri kadronun yetiştirilmesi için teşkil edilen saray eğitim kurumu demektir. I. Murad zamanında kurulup, Osmanlı Devleti'nin son zamanlarına kadar varlığını sürdüren Enderun Mektebi'nde Kur'an-ı Kerim, tefsir, hadis, kelam gibi dini dersler; edebiyat, dil bilgisi, Arapça, Farsça ile matematik, coğrafya, mantık gibi müspet ilimler dersleri okutulurdu. Sizler için 8 maddede Enderun ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledik.

Üzüntü, karamsarlık, vesveseye karşı ruha şifa ayetler

Üzüntü, karamsarlık, vesveseye karşı ruha şifa ayetler

Vesvese, irade dışı gelen, kişiyi tedirgin eden, şuurla kovulamayan ve tekrarlayan düşüncelerdir. Vesvese kişiyi gereksiz evhama, kaygı ve üzüntüye, sonunda ise karamsarlığa sürükler. Oysa İslam dini, vesvesenin şeytan tarafından insana telkin edildiğini, Allah'a tevekkül edip her işimizde ona sığınmayı, üzüntülü anlarımızı bir imtihan kabul edip dua ve sabır ile bu süreci atlatmayı telkin eder. Üzüntü, karamsarlık, vesveseye karşı ruha şifa ayetleri derledik.

Sadi Şirazi kimdir? Sadi Şirazi'den alıntı ve sözler

Sadi Şirazi kimdir? Sadi Şirazi'den alıntı ve sözler

Sadi Şirazi'nin Şam'da iken Haçlılara karşı Türk-İslam ordularında savaştığını biliyor muydunuz? İran edebiyatının büyük şairi Sadi Şirazi, mesnevi türünün en büyük üstadıydı. Onun toplumun düşünce ve isteklerine tercüman olan özlü sözleri, atasözü haline gelerek günümüze kadar kullanıldı. Moğol istilasıyla insanların genç, ihtiyar, çoluk çocuk demeden öldürüldüğü umutların tükendiği bir coğrafyada insanları yüreklendirdi. Sadi Şirazi'nin hikmetli sözlerini sizler için derledik.

10 maddede geçmişin izini günümüze taşıyan tarihi hanlar

10 maddede geçmişin izini günümüze taşıyan tarihi hanlar

Geçmişin izlerini günümüzde de yakalayabileceğiniz yerlerden biri olan tarihi hanlar, zamanın değişimine direnerek bizi eski günlerin yolculuğuna çıkarır. Selçuklu ve Osmanlı'da önemli yeri olan hanlar, tasarımlarına uygun olarak ticari amaçlı veya yolcular için inşa edildi. Aynı zamanda hem misafirhane hem de pazar olan, harp zamanlarında da erzak ve mühimmat ambarı olarak hizmet veren önemli görevleri de vardı. 10 maddede geçmişin izini günümüze taşıyan tarihi hanlar hakkında bilgiler derledik.

Baharatların faydaları nelerdir? Hangi baharat neye iyi gelir?

Baharatların faydaları nelerdir? Hangi baharat neye iyi gelir?

Baharatların faydaları saymakla bitmiyor. Hem yemeklerimize eşsiz bir lezzet katıyor hem de sağlığımıza pek çok faydaları bulunuyor. Son dönemde özellikle solunum yolları hastalıklarına iyi gelen ve bağışıklığın güçlenmesini sağlayan baharatların tüketilmesi büyük önem taşıyor. Peki, sofralarımızın vazgeçilmez baharatların faydalarını yeterince biliyor muyuz? Baharatların faydaları nelerdir? Hangi baharat neye iyi gelir? İşte, sofralarımızdan eksik etmediğimiz baharatların faydaları...

Hijyen hakkında bilmeniz gereken 20 terim

Hijyen hakkında bilmeniz gereken 20 terim

Hijyen konusu, özellikle de koronavirüsün yayılmaya başladığı şu günlerde her birimiz için hayati öneme sahip. Yüzeylerde bulunan ve temas yoluyla insanlara bulaşan Covid 19 virüsü, evden ofise, toplu taşımadan gıda tesislerine, hijyen konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Peki hijyen ile ilgili literatüre yeterince hakim miyiz? Bu sorudan yola çıkarak hjiyen hakkında bilmeniz gereken 20 terimi derledik.

Cemil Meriç'in Sosyoloji Notları ve Konferanslar kitabından alıntılar

Cemil Meriç'in Sosyoloji Notları ve Konferanslar kitabından alıntılar

Sosyoloji Notları ve Konferanslar, Cemil Meriç'in İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde 1965'ten 1969'a kadar anlattığı dersleri, verdiği birkaç konferansın metnini ve bazı sohbetlerinden alınan notları içeriyor. Öğrencileriyle ve dinleyenleriyle birlikte sesli düşünen bir fikir adamı olan Meriç'in daha sonraki yıllarda yazdığı kitapların taslaklarını oluşturan eserinden alıntılar derledik.

Toplumsal izolasyonu yaşam biçimi haline getiren şizoid kişilikler

Toplumsal izolasyonu yaşam biçimi haline getiren şizoid kişilikler

Şizoid kavramı ilk kez İsviçreli psikiyatr Eugen Bleuler tarafından "kendi iç dünyasına yönelen insanları" tanımlamak için kullanılmış. Şizoid kişilik bozukluğu veya şizoid kişilik, sosyal ilişkilere ilgi azlığı, duygusal soğukluk, içe dönüklük ve yalnızlığı yaşam biçimi haline getirme ile karakterize edilmiş bir kişilik bozukluğudur. Koronavirüs sebebiyle toplumsal izolasyon yaşadığımız şu günlerde, bu durumdan zevk alan ve toplumsal izolasyonu bir yaşam biçimi haline getiren insanların kişilik özelliklerine göz atmak ilgi çekici görünüyor. O halde şizoid kişiliklerin "izole" edilmiş kapalı dünyalarına adım atmaya var mısınız?

Genel kültürünüzü arttıracak 20 tarihi bilgi

Genel kültürünüzü arttıracak 20 tarihi bilgi

Peygamber Efendimizin ölümünden sonra ortaya çıkan yalancı peygamberlerle savaşan ve bu savaşlarda Kur'an'ı ezbere bilenlerin şehit düşmeleri nedeniyle ayetleri toplayarak Kur'an'ı bir kitap haline getirten halifenin kim olduğunu biliyor musunuz? Peki ya, 1814 yılında hangi salgın nedeniyle Kâbe'nin ziyaretçilere kapatıldığını? Ya da Türkiye'de ilk demiryolu müteahhidi olan, ilk uçak fabrikası, ilk tek motorlu uçak, ilk çift motorlu yolcu uçağı, ilk yerli paraşüt üretimini gerçekleştiren kişinin kim olduğunu? Genel kültürünüzü arttıracak 20 tarihi bilgiyi derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN