Arama

Listeler

Hayırlı işlere koşmaya dair ayet ve hadisler

Hayırlı işlere koşmaya dair ayet ve hadisler

Huzurlu bir toplum, birbirini seven ve hayırlı işlere koşan, hayırda birbiri ile yarışan insanlardan meydana gelir. Allahü Teala, "Ey müminler! Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir" buyurmuş; Peygamber Efendimiz pek çok hadis-i şerifinde hayırlı işlerde acele edilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Hayırlı işlere koşmaya dair ayet ve hadisleri derledik.

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı'nın önemli alimlerinden olan Erzurumlu İbrahim Hakkı, yetmişten fazla esere imza attı. "Arzda ve semada müşahede olunan bütün şekiller yuvarlaktır" diyen İbrahim Hakkı'nın bu görüşünü Einstein, ondan çok daha sonra matematiksel yollardan göstermişti. 400'den fazla kaynaktan yararlanarak yazdığı Marifetname'sinde tasavvuftan, edebiyata ve astronomiye kadar pek çok konuya yer veren Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan günümüze ışık tutacak terbiye kurallarını derledik.

Divan şairlerinden en güzel beyitler

Divan şairlerinden en güzel beyitler

Milletimizin eskiye dair düşünme tarzı, yaşayış ve anlayış biçimini yansıtan divan edebiyatı, edebiyatımızın zirve noktasıdır. Söz sanatları ile bezenen bu güzel bahçe, yüzyıllar boyunca edebiyatseverlerin hafızasında yaşamıştır. Sizler için sevginin, sanatın ve düşüncenin zarif bir şekilde gönüllere yansıması olan divan edebiyatından en güzel beyitleri günümüz anlamları ile beraber derledik. Muhtelif şairlerin kaleminden çıkan şiirleri okurken uzakları anımsayacak, milletimizin eski hazan bahçelerinde dolaşacaksınız.

Nurettin Topçu’nun Hareket Felsefesi kitabından 20 alıntı

Nurettin Topçu’nun Hareket Felsefesi kitabından 20 alıntı

Onu en iyi anlatan üç kelime: İsyan, hareket ve idare... Nurettin Topçu, fikir tarihimizin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak, en özgün düşünce adamlarından biriydi. Pek çok kavrama, İslam ve Anadolu minvalinde yepyeni bir tanım yaptı. Kaleme aldığı eserde, hareket felsefesine Maurice Blondel'in penceresinden baktı. Ona göre isyanın da bir ahlakı vardı. Kendine özgü, ilgi çekici, cesaretli bir yazar, akademisyen ve fikir adamı olan Nurettin Topçu'nun Hareket Felsefesi kitabından 20 alıntıyı derledik.

Eserleri Latinceye ilk çevrilen Müslüman bilim adamı: Battani

Eserleri Latinceye ilk çevrilen Müslüman bilim adamı: Battani

Matematiğin temellerini atan Müslüman bilim adamı Battani, trigonometrinin babası kabul edilir. En büyük astronomlardan biri olan Battani, çalışmalarıyla kendinden asırlar sonra gelen Kopernik, Johann Müller gibi Batılı bilim adamlarının ufuklarını açtı ve onların çalışmalarına öncülük etti. Peki, çığır açan astronom ve ünlü matematikçi Battani hangi ilklere imza attı?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN