Arama

Listeler

Osmanlı hekiminden hastalıklar ve tedavi yöntemleri

Osmanlı hekiminden hastalıklar ve tedavi yöntemleri

İnsana ve insan sağlığına son derece önem veren Osmanlı'da tıp bilimi oldukça ehemmiyetliydi. Burada âlimler desteklenip, medreseler ve şifahaneler açılırdı. Bu âlimlerden biri de İbn-i Şerîf'ti. Osmanlı Devleti'nde 15. yüzyılda yaşayan önemli hekimlerden İbn-i Şerif, ölümüne kadar tıpla ilgilenmiş, halkın anlayabileceği nitelikte eserler kaleme almıştı. İbn-i Şerîf'in Yadigar eserinden hastalıklar ve tedavi yöntemlerini sizler için derledik.

Nizamülmülk'ten 25 alıntı

Nizamülmülk'ten 25 alıntı

İslam dünyasının en başarılı devlet adamlarından biri olan Nizamülmülk, Selçuklu Devleti'nde Çağrı Bey, Sultan Alparslan ve Melikşah döneminde vezirlik yaptı. Devlet idaresi, ahlâk ve adalet gibi iki temele dayandığından Nizamülmülk, yazdığı eserle bu minvalde devlet adamlarına tavsiyelerde bulundu. İşte yarım asırlık devlet tecrübesi olan Nizamülmülk'ün Siyasetnamesi'nden alıntılar...

İslam dünyasının batı ucunda yetişen ilk Müslümanı: İbn Bacce

İslam dünyasının batı ucunda yetişen ilk Müslümanı: İbn Bacce

Akıl onun için oldukça önemliydi. O, İslam dünyasının batı ucunda olan Endülüs'te yetişen ilk Müslüman filozof olarak tarihe geçti. Bununla yetinmeyip, Kur'an'daki akıl ve düşünceye dair ayetler üzerinde çalışmalar yaptı. Bu yüzden de sağlam ve kesin bilginin ancak akılla kazanılabileceğini ileri sürdü. Kimden mi bahsediyoruz? Rasyonalist bir düşünür olarak tanınan İbn Bacce'den. "Filozof, her daim akli olanı ve en doğru olanı yapar" diyen İbn Bacce'nin hayatını derledik.

Türkiye'deki doğa harikası kanyonlar

Türkiye'deki doğa harikası kanyonlar

Denizleri, dağları ve ovalarıyla Türkiye, gezilecek yerler listesi bakımından diğer ülkelere göre zengin bir ülkedir. Bu zenginlik Türkiye'nin kanyonları ile de göz önüne çıkıyor. Nehirlerce oluşturulmuş bu derin kanyonlar insanları kendine hayran bırakıyor. Sizin için Türkiye'deki doğa harikası kanyonları ve burada neler yapabileceğinizi derledik.

Yanlış bilinen atasözü ve deyimler

Yanlış bilinen atasözü ve deyimler

Türkçenin söz varlığını oluşturan atasözleri ve deyimlerimiz, hayata bakışımızın, değerlerimizin, geleneklerimizin, inançlarımızın söze dönüşmüş biçimleridir. Binlerce yıllık tarihimiz içerisinde atalarımızın dilimizin söz varlığına kazandırdığı bu kültür değerlerini doğru bilmek ve doğru telaffuz etmek, hepimizin görevidir. İşte günümüzde sıklıkla kullandığımız fakat yanlış olduğunu algılayamadığımız atasözü ve deyimlerimizin doğru biçimleri...

Yaşam kalitenizi arttıracak sağlıklı 30 bilgi

Yaşam kalitenizi arttıracak sağlıklı 30 bilgi

Beslenmenizde ve yaşam tarzınızdaki ufak değişiklikler, sağlığınızı olumlu ya da olumsuz yönde mutlaka etkiler. Bu nedenle sağlığa, hangi besin daha faydalı hangi besin daha zararlı bilmek gerekir. Bunun yanı sıra hangi besini nasıl tüketmek gerektiği de mutlaka bilinmesi gerekenler arasında yer alır. İşte sağlıklı yaşamın temelini oluşturan besinler hakkında 30 yararlı bilgi...

Dünyaca ünlü 10 yapının yapım aşamasındaki fotoğrafları ve hikayesi

Dünyaca ünlü 10 yapının yapım aşamasındaki fotoğrafları ve hikayesi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Eyfel Kulesi, Özgürlük Anıtı… Dünyanın her köşesinden insanlar, bu mimari yapılar için kilometrelerce yol kat ediyor. Peki, bu meşhur yapıların inşa aşamasına dair bir fikriniz var mı? Ya da nasıl inşa edildiğine? Sizleri, 10 meşhur yapının geçmişine doğru kısa bir yolculuğa çıkartıyoruz.

Hastalıklara şifa 13 bitki çayı ☕

Hastalıklara şifa 13 bitki çayı ☕

Sonbahar mevsimini yaşadığımız şu günlerde havanın da soğumasıyla birlikte, grip, nezle ve solunum yolları hastalıkları hızla yaygınlaşmaya başladı. Evde tedavide veya ilaçların yanında takviye olarak başvurduğumuz ilk yöntem ise hiç şüphesiz bitki çayı tüketmek. Çok eski tarihlerden bu yana kullanılan bitki çayları, pek çok hastalığın tedavisinde adeta bir şifa deposu. Hastalıklarınızın tedavisinde faydasını göreceğiniz 13 şifalı bitki çayını sizler için derledik.

Oğuz Atay’dan 20 alıntı

Oğuz Atay’dan 20 alıntı

Oğuz Atay, kaleme aldığı roman, öykü ve oyunlar ile adını edebiyat tarihimize altın harflerle yazdırmış bir isim. Kelimeleri kullanma konusundaki ustalığıyla, duyguları anlatış biçimiyle ve eşsiz mizahıyla okuyucuya bambaşka kapılar açan Oğuz Atay, kaleme aldığı Bir Bilim Adamının Romanı'nda, zorluk içerisinde yaşanılsa dahi ahlaki değerlerden ve özünden hiçbir şey kaybetmeden başarıya ulaşılabileceğini anlatıyor. Bugünün Oğuz Atay'ın doğum günü olması vesilesiyle Bir Bilim Adamının Romanı'ndan 20 alıntıyı sizlerle buluşturuyoruz.

Herkesin hayatında en az bir kere okuması gereken 35 kitap

Herkesin hayatında en az bir kere okuması gereken 35 kitap

Bazı kitaplar var ki, zamanının en iyi yazarları tarafından kaleme alınmış, evrensel konulara, karakterlere, hayatlara, duygulara ve bakış açılarına sahiptirler. Bu kitapları okumak, zihninizi olağanüstü yeni dünyalar açar, bakış açınızı değiştirir. İşte herkesin hayatında en az bir kere okuması gereken 35 kitap...

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN