Arama

Listeler

Mimar Sinan’ın 3 eseri: Şehzade, Süleymaniye ve Selimiye camileri

Mimar Sinan'ın 3 eseri: Şehzade, Süleymaniye ve Selimiye camileri

Mimar Sinan, ortaya koyduğu eserlerdeki ustalık, mühendislik, ince işçilik ve mimari dehasıyla tarih boyunca hayranlık uyandırdı. Mimar Sinan'ın "çıraklık eserim" dediği Şehzade Camii, İstanbul'da inşa ettiği ilk eserdi. "Kalfalık eseri" Süleymaniye Camii'ndeki mimari dehası ile "Koca Sinan" olarak anılmaya başladı. Hayatı boyunca pek çok şahesere imzasını atan Sinan, "ustalık eseri" olan Selimiye Camii'ni ise 85 yaşında iken inşa etti. Sırrı çözülemeyen dehasıyla Mimar Sinan'ın 3 eserini derledik.

Tavsiye listesi: Ne izleyelim, nereye gidelim, hangi sureyi ezberleyelim?

Tavsiye listesi: Ne izleyelim, nereye gidelim, hangi sureyi ezberleyelim?

Zamanınızı daha kaliteli geçirebilmeniz adına "Ne izleyelim, nereye gidelim, hangi sureyi ezberleyelim?" başlığı altında birbirinden değerli tavsiye listesini sizlerle buluşturuyoruz. Kur'an-ı Kerim'in kitap haline getirilmesine neden olan olayı öğrenebilir, çaresiz anlarımızda gönlümüze ferahlık veren İnşirah suresini ezberleyebilirsiniz. Ya da modern yaşamın beraberinde getirdiği unutkanlığa karşı kür hazırlayabilir, seyahat planlarınıza yeni bir şehir ekleyebilirsiniz. Gelin tavsiye listesine daha yakından bakalım.

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı aliminden günümüze ışık tutacak terbiye kuralları

Osmanlı'nın önemli alimlerinden olan Erzurumlu İbrahim Hakkı, yetmişten fazla esere imza attı. "Arzda ve semada müşahede olunan bütün şekiller yuvarlaktır" diyen İbrahim Hakkı'nın bu görüşünü Einstein, ondan çok daha sonra matematiksel yollardan göstermişti. 400'den fazla kaynaktan yararlanarak yazdığı Marifetname'sinde tasavvuftan, edebiyata ve astronomiye kadar pek çok konuya yer veren Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan günümüze ışık tutacak terbiye kurallarını derledik.

Hayırlı işlere koşmaya dair ayet ve hadisler

Hayırlı işlere koşmaya dair ayet ve hadisler

Huzurlu bir toplum, birbirini seven ve hayırlı işlere koşan, hayırda birbiri ile yarışan insanlardan meydana gelir. Allahü Teala, "Ey müminler! Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir" buyurmuş; Peygamber Efendimiz pek çok hadis-i şerifinde hayırlı işlerde acele edilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Hayırlı işlere koşmaya dair ayet ve hadisleri derledik.

Sabır nedir? Sabırla ilgili ayetler… 📌

Sabır nedir? Sabırla ilgili ayetler… 📌

Yaşadığımız dünya her geçen gün zorlaşmaya devam ederken, zorluklara karşı gösterilmesi gereken müsamaha da gittikçe azalıyor. Bilinmiyor ki, bir zorluk varsa, sabır gösterildiği müddetçe kolaylığı da elbette vardır. Çünkü sabır, gelen sıkıntı karşısında katlanmak değildir, gelen sıkıntıya göğüs germektir ve ahlakımızın olgunlaşması için gerekli olan en önemli prensiplerdendir. Bu nedenle sabır İslam'dan edebiyata; ayet, hadis ve mısralarda yerini almıştır. İşte sabrın önemini anlatan ayet ve hadislerden, edebiyata uzanan 20 alıntı...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN