Arama

Listeler

Eserleri Latinceye ilk çevrilen Müslüman bilim adamı: Battani

Eserleri Latinceye ilk çevrilen Müslüman bilim adamı: Battani

Matematiğin temellerini atan Müslüman bilim adamı Battani, trigonometrinin babası kabul edilir. En büyük astronomlardan biri olan Battani, çalışmalarıyla kendinden asırlar sonra gelen Kopernik, Johann Müller gibi Batılı bilim adamlarının ufuklarını açtı ve onların çalışmalarına öncülük etti. Peki, çığır açan astronom ve ünlü matematikçi Battani hangi ilklere imza attı?

Malcolm X'ten hafızalara kazınan 20 alıntı

Malcolm X'ten hafızalara kazınan 20 alıntı

Malcolm X, ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi ve insan haklarının en büyük savunucularındandı. Tarihteki en etkili Afro-Amerikanlardan biri olan Malcolm, hapishane yıllarında hayatını büyük ölçüde etkileyecek olan Elijah Muhammed ile tanışarak Müslüman oldu. Hatiplik konusundaki başarısıyla siyahilerin gönlünde taht kurmayı başardı. En büyük değişimini ise hac için gittiği Mekke'de yaşadı. Uğradığı suikast sonucu yaşama veda eden Malcolm X'ten hafızalara kazınan 20 alıntıyı derledik.

Farklı kültürlerin asırlık mekanı Sille hakkında bilgiler

Farklı kültürlerin asırlık mekanı Sille hakkında bilgiler

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyan, Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı 5 bin yıllık tarihi yerleşim yeri Sille Mahallesi; camileri, köprüleri ve evleri ile farklı kültürleri bir arada yaşatıyor. Erken dönemlerden itibaren zengin bir kültürel birikime ev sahipliği yapan Sille, günümüze ulaşabilen kültür varlıklarının yanında, zengin gelenek ve görenekleri ile de üzerinde durulması gereken önemli bir tarihi merkez... Bugün olduğu gibi tarihin her döneminde iskan edilmiş bir mekan olan Sille hakkında bilgiler derledik.

Yalan söyleme hastalığı: Mitomani nedir?

Yalan söyleme hastalığı: Mitomani nedir?

Çoğu insan kimseyi üzmemek ya da durumu kurtarmak adına bazen yalan söyleyebiliyor. Yalan söyleme hastalığı, kişinin dikkat çekmek ve toplumda odak noktası haline gelmek için söylediği yalanlarla başlıyor. Yalan söyleyen kişiler çoğunlukla bu yaptıklarının hastalık derecesinde olduğunu düşünmezler. Bu sürekli olmuyorsa bir hastalık belirtisi değildir. Peki ya alışkanlık haline geldiyse?

Kadir Gecesiyle ilgili ayet ve hadisler

Kadir Gecesiyle ilgili ayet ve hadisler

Bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir Gecesi, Kur'an'ın Allah tarafından, Cebrail aracılığıyla Peygamber Efendimize vahyedilmeye başlandığı gecedir. Müslüman aleminin en kıymetli gecelerinden biri olan Kadir Gecesi her yıl Ramazan ayının 27. gecesinde idrak ediliyor. Bu yıl koronavirüs sebebiyle evlerimizde idrak edeceğimiz Kadir Gecesi'nde bol bol dua etmeli, Allah'tan mağfiret dilemeliyiz. İşte Kadir Gecesi ayet ve hadisleri...

Necip Fazıl Kısakürek'in Peygamber Halkası eserinden 20 alıntı

Necip Fazıl Kısakürek'in Peygamber Halkası eserinden 20 alıntı

Baki'den sonra, Sultanü'ş Şuara unvanına sahip ikinci şair olan Necip Fazıl Kısakürek, düşünce hayatımızda, fikirleri ve eserleriyle derin izler bıraktı. Kaldırımlar şairi, en çok şiirleriyle üne kavuşsa da hem Büyük Doğu idealiyle hem de fikir hayatımıza kazandırdıklarıyla hafızalarımıza kazındı. Peygamber Halkası isimli eserinde, sahabi keyfiyetinden bir pırıltı verebilmek gayesini gütmüş ve alınlarında sahabilik nurunu taşıyan ebediyyet kahramanlarından bir kısmını örnekleştirdi. Sizler için Necip Fazıl Kısakürek'in Peygamber Halkası eserinden 20 alıntı derledik.

Dünyayı geziyoruz: Kuleler

Dünyayı geziyoruz: Kuleler

Dünyanın en ünlü kuleleri, sahip oldukları ünlerini üzerlerinde harcanan emeğe ve ilginç mimarilerine borçlu. Bulundukları yerlerin simgesi haline gelmiş bu kuleler, şehirlerin silüetine şekil verirken milyonlarca seyahatseveri de bir araya getiriyor. Sizler için, "Dünyayı geziyoruz" adlı yeni serimizde kimine merdivenle nefes nefese kalarak çıkılan, kimineyse asansör kullanarak tüm şehri kuş bakışı izleyebileceğiniz kuleleri derledik.

Türk sanat müziği meraklılarının bilmesi gereken terimler

Türk sanat müziği meraklılarının bilmesi gereken terimler

Kökleri Osmanlı coğrafyasındaki müzik türlerine dayanan Klasik Türk müziği veya Türk sanat müziği; zengin kültürümüzü günümüze taşıyan önemli miraslarımızdan biridir. Köklerini geçmişten alan yüksek bir değere sahip olan Türk sanat müziği; eşsiz zenginlikte bir repertuvara sahiptir. Gelenek sahibi bir müzik olmasıyla da öne çıkan Türk sanat müziği; bu yönüyle Batılıların klasik müziği ve Hint müziğiyle birlikte dünyanın üç klasik müzik türünden biri olarak kabul edilir. Türk sanat müziği meraklıları için bilinmesi gereken terimleri derledik.

Müslümanlar silah teknolojisinin temellerini nasıl attılar?

Müslümanlar silah teknolojisinin temellerini nasıl attılar?

Tarih boyunca, medeniyetleri ayakta tutan en önemli iki unsur askeri deha ve silah gücü olmuştur. Her ne kadar günümüzde silah teknolojisi oldukça gelişmiş olsa da bu teknolojinin temelini, Müslümanların "barutu ilk defa silahlarda kullanmaları" oluşturur. Çağlarının sınırlarını aşan keşiflerle Müslüman alimler, bundan yaklaşık 800 yıl önce el bombası, top, roket ve torpido gibi silahlardan bahsetmişler; silahlara dair ilk kitapları kaleme almışlardı. Askeri bir deha sayılan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un fethinde kullanılan topları bizzat kendisi tasarlamıştı. Peki "Şahi Topu" olarak anılan bu silahın sırrı neydi? Müslümanlar silah teknolojisinin temellerini nasıl attılar?

Gazali'den hayata dair 20 unutulmaz alıntı

Gazali'den hayata dair 20 unutulmaz alıntı

Yalnız döneminin değil, İslam düşünce tarihinin de en önde gelen düşünürlerinden biri olan Gazali'ye Hüccetü'l-İslam lakabı verildi. Asırlar öncesinde Müslümanların maddi-manevi değerlerini tehdit edebilecek her türlü tehlikeye karşı uyardı. Din adına bıraktığı eserleri ile gelecek nesile ışık tuttu. İslam tefekkür tarihinin en mümtaz simalarından biri olan İmam Gazali'den unutulmaz alıntıları derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN