Arama

Listeler

Osmanlı'nın nefes aldıran mesire alanları

Osmanlı'nın nefes aldıran mesire alanları

Geçmiş dönemlerde insanlar, günlük hayatın çeşitli yorgunluklarından kurtulmak için yollar aramışlardır. Osmanlı toplumunda bu ihtiyaç mesire alanlarıyla giderilmişti. Bu nefes aldıran alanlar, halk tarafından özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilirdi. Gündelik hayatının beğenilen ve kolay gerçekleşebilen bu gezileri, hem halk, hem padişah ve çevresi tarafından sevilirdi. Çamlıca, Kağıthane, Fenerbahçe, Kavacık, Sadabad ve Beykoz gibi mesire alanları Osmanlı halkının nefes aldığı alanlardı. İşte İBB Atatürk Kitaplığından Osmanlı'nın mesire alanlarına ait az bilinen fotoğraflar...

Az bilinen Osmanlıca kelimeler ve anlamları

Az bilinen Osmanlıca kelimeler ve anlamları

XI. yüzyıldan XX. yüzyıl başlarına kadar geçen zaman diliminde Müslüman Türklerin hakim olduğu geniş coğrafyada İslamiyet'in şekillendirdiği kültür ve mana iklimi, günümüzde Osmanlıca adıyla bilinen bir dilinin gelişmesine olanak sağladı. Arapça, Farsça, Türkçe sözcüklerden oluşan bu "yazı dili" yüzyıllar içinde daha da zenginleşti. Bir zamanlar bütünüyle yokluğa terk edilen ilim ve kültür hazinesi olan Osmanlıcaya artık sahip çıkılıyor. Bu medeniyet eserlerini okuyup öğrenmek isteyen pek çok kişi bulunuyor. İşte sizler için Osmanlıca öğrenirken karşılaşacağınız az bilinen 33 kelimeyi derledik.

Edebiyatın derinliklerinden gelen 1 şiir 1 şarkı listesi

Edebiyatın derinliklerinden gelen 1 şiir 1 şarkı listesi

Şiirlerden bestelenen şarkılar hem müziğin hem de şiirin yeniden ifade edilmesiyle birlikte, varlığını yeni alanlarda yaşatmaya devam eder. Bizim şiirimizde de bestelenerek şarkılara dönüşen pek çok eser yer alır. Şairlerin dünyasının müzikle yakın temas kurduğu gerçeği, bestelerle bir kez daha kendini gösterir. Sizlere, edebiyatın derinliklerinden derlediğimiz 1 şiir 1 şarkı listesi ile hem müziğin hem de şiirin gücünü bir arada sunuyoruz.

Fikriyat'ın 'Kırkambar'ından seçkiler - 2

Fikriyat'ın 'Kırkambar'ından seçkiler - 2

Teoman Duralı'ya göre akıl nedir? Edebiyatımızda bestelenerek şarkılara dönüşen şiirlerimiz hangileridir? Çevremizde gelişen olayların gözümüzü yorduğu ve bizim, hayatın bütünsel akışıyla olan bağlarımızı güçlükle koruduğumuz dönemde, o bağlara canlılık veren şairimiz kimdir? Bilgi hazinenize yeni değerler katacak, bilgilendikçe sevineceğiniz Kırkambar seçkimizin ikinci dizisini sizler için derledik.

Osmanlı'da Kurban Bayramı nasıl idrak edilirdi?

Osmanlı'da Kurban Bayramı nasıl idrak edilirdi?

Son yıllarda bayram denildiğinde artık birçok kişinin aklına beraberlik, yardımlaşma duygusu değil tatil gelmeye başladı. Peki, hep böyle miydi? İslam dinine özgü olan Kurban Bayramı, Osmanlı kültür hayatında önemli bir yer tutardı. Sizler için, 13 maddede Osmanlı'da Ramazan Bayramı'nı derledik.

Hüznün ve sevincin hakim olduğu 10 bayram şiiri

Hüznün ve sevincin hakim olduğu 10 bayram şiiri

Bayramı bir armağan bilen ve neşeyle karşılayan Müslümanlar için, Kurban Bayramı bereketiyle birlikte hoş geldi. Bu bayramda da çocuklar sevindirilecek, kimsesizlerin yardımına koşulacak. Biz de sizler için bayramın sevinç ve coşkusunun yanı sıra hüznünü de dizelerinde işlemiş şairlerden 10 bayram şiirini listeledik.

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Pek çok insan belirli bir rotada kalmak yerine yeni yerler keşfetmeyi, doğada yolculuk yapmayı ve yeni insanlarla tanışmayı tercih eder. Sizler için yaz tatili süresince kendinizi keşfetmeye yardımcı olacak, macera duygunuzu perçinlerken yeni insanları ve kültürleri karşınıza çıkaracak 1 kitap 1 film listesi derledik.

Size felsefeyi sevdirecek 18 kitap

Size felsefeyi sevdirecek 18 kitap

Düşünce bilimi olarak tanımlanan felsefenin temeli soru sormak ile başlar. Temelinde sonu gelmeyen merak olan düşünce edimi olarak felsefe, her olgu ve kavramı kendine konu edinebilir. Sizler için, hayatınızda farklı pencereler açacak, felsefeyle tanışmanızı sağlayacak okuma listesi derledik.

Kurban Bayramı'nda beslenmenin 20 altın kuralı

Kurban Bayramı'nda beslenmenin 20 altın kuralı

Kurban Bayramı'nda özellikle kırmızı et ve tatlı tüketimi bir hayli artıyor. Bayram ziyaretleri sırasında ikram edilen tatlılar ise kan şekerinin hızla yükselmesine yol açıyor. Peki, Kurban Bayramı'nda nasıl beslenilmeli? Kurban Bayramı'nda kesilen eti hemen pişirmek doğru mu? Kurban etini pişirirken nelere dikkat etmeliyiz? Küçük ama etkili önlemlerle bayramı sağlıklı geçirmeniz için 20 kuralı derledik.

Kültür sofrasına dönüşen 5 edebiyatçı mekanı

Kültür sofrasına dönüşen 5 edebiyatçı mekanı

Kimi kitap okur kimi tavla ve satrançla meşgul olur kimi de nevgüfte gazeller getirirdi. Çaylar eşliğinde derinleşen nice konular, müdavimleri olan edebiyatçılarla daha da renkli hale gelirdi. On altıncı yüzyıldan itibaren Osmanlı'da yapılanmaya başlayan kahvehaneler, yorgunlukların atıldığı, muhabbetlerin döndürüldüğü mekanlar haline geldi. Sizler için kültür sofrasına dönüşen edebiyatçıların uğrak mekanlarından 5 tanesini derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN