Arama

Listeler

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Serendipçe kelimesinin "aramazken bulunan, mutlu tesadüf, mutlu kaza" anlamlarına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Peyami Safa'nın suçlamayı "anlamaktan kolaydır; çünkü anlarsan değişmen gerekir" sözüyle betimlediğini? Veya Cemil Meriç'e göre "değişiklik olmayan yerde" hayatın da olmadığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Hayvan sevgisini konu edinen 15 kitap

Hayvan sevgisini konu edinen 15 kitap

Onlar kimi zaman en yakın dostlarımız, kimi zaman koruyucularımız, kimi zaman da sevdiğimiz kitapların kahramanları… Zekalarıyla bizi hayrete düşüren, tatlılıklarıyla en kötü günlerimizi bile güzelleştiren, varlıklarıyla umut veren hayvan dostlarımıza karşı olan sevgi, yazın dünyasında da yerini aldı. Sizler için hayvan sevgisini konu edinen 15 kitabı derledik.

Hz. Lokman’dan hayata yön veren 50 öğüt

Hz. Lokman’dan hayata yön veren 50 öğüt

Kur'an-ı Kerim'de ismi zikredilerek kendisine değer verilen ve örnek bir insan olarak yad edilen ender şahsiyetlerden birisi Hz. Lokman'dır. Lokman Hekim, öğütleriyle günümüze değin insanlara yol gösterdi. Hz. Lokman'ın oğluna verdiği altın değerinde öğütler tüm Müslümanlara miras kaldı. İşte sizler için Hz. Lokman'dan hayata yön veren öğütleri derledik.

Osmanlı padişahlarının mezarları nerede?

Osmanlı padişahlarının mezarları nerede?

Osmanlı İmparatorluğunu 1299-1922 yılları arasında yöneten 36 padişahtan ilk altısının kabrinin Bursa'da; son padişah VI. Mehmet Vahdettin'in Şam'da; diğer 29 padişahın kabrinin ise İstanbul'da olduğunu biliyor muydunuz? İşte Osmanlı'yı yöneten padişahların İstanbul'da bulunan türbeleri…

Mimar Sinan’ın az bilinen 10 eseri

Mimar Sinan’ın az bilinen 10 eseri

Mimar Sinan, Osmanlı mimarisinin klasik çağını kurup imparatorluğa özgü bir mimari kimlik oluşturdu. Peki, Mimar Sinan'ın eserlerindeki yakaladığı uyumun, Osmanlı mimarisinin "doruk noktası" olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için, sadece yaşadığı dönemi değiştirmekle kalmayıp vizyonu ve dehasıyla çağlar ötesine ulaşan Mimar Sinan'dan az bilinen 10 eseri derledik.

Leonardo da Vinci’ye dair 30 gizemli gerçek

Leonardo da Vinci’ye dair 30 gizemli gerçek

Leonardo da Vinci ilginç ve gizemli hayatı ile daima ilgi çekmiş ve farklı açılardan inceleme konusu olmuştur. Onu, ünlü Mona Lisa tablosuyla yani ressam kimliğiyle biliriz. Ancak ressamlığının yanında da Vinci'nin farklı uzmanlık alanları olduğunu biliyor muydunuz? Kaleme aldığı taslakların neden sadece "ayna karşısında" okunabildiğini, 30'dan fazla kadavrayı neden incelediğini veya II. Bayezid'e hitaben kaleme aldığı mektupta Osmanlı'ya ne teklif ettiğini? Dünya tarihinin en gizemli şahsiyetlerinden biri olan Da Vinci'ye dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

Eski İstanbul'un az bilinen 10 mizah dergisi

Eski İstanbul'un az bilinen 10 mizah dergisi

İstanbul'un Türkçe mizahın başkenti olduğunu biliyor muydunuz? Ya da yurt dışında çıkarılan gazetelerin bile ana gayesinin İstanbul'a gelmek olduğunu? Sizler için, halkın İstanbul'dan haber alıp, İstanbul'un yaşayışını öğrendiği 10 mizah dergisini derledik.

Suya aksini yansıtan 3 İstanbul camisi

Suya aksini yansıtan 3 İstanbul camisi

Dolmabahçe Sarayı'nın hemen yanında yer aldığı için sarayın devamı olarak düşünülen ve "Dolmabahçe Camii" olarak bilinen caminin asıl adını biliyor musunuz? Peki ya, Boğaziçi'nin hemen girişinde zarif mimarisiyle bizleri karşılayan Ortaköy Camii'nin kim tarafından yaptırıldığını? Veya iyi bir hat sanatkarı olan Sultan Abdülmecid'in nakşettiği kelime-i tevhidin hangi caminin minberinde yer aldığını? Allah'ın bize mescid kıldığı yeryüzünde, kimi camiler var ki denize açılan pencereleriyle, suyun üzerine düşürdükleri yansımalarıyla adeta göz kamaştırıyorlar. Suya aksini yansıtan 3 İstanbul camisini sizler için derledik.

İstanbul'da mutlaka yapmanız gereken 10 aktivite

İstanbul'da mutlaka yapmanız gereken 10 aktivite

Dünyanın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, uzunca bir dönem dünyanın merkezi olmuş İstanbul'da, gezilecek ve görülecek çok fazla yer, yapılacak çok fazla aktivite var. Doğal, sakin, tarihi yerlerden, Anadolu Yakası'ndan, Avrupa Yakası'na kadar, İstanbul'da gezilecek, görülecek ve yapılacak 10 aktiviteyi listeledik.

Fikriyat Sözlük'ten az bilinen Osmanlıca kelimeler

Fikriyat Sözlük'ten az bilinen Osmanlıca kelimeler

Arap alfabesine birkaç harf ilave edilerek oluşturulan Osmanlı alfabesini Türkler bin yıla yakın bir süre kullanarak onu bir medeniyet dili haline getirdi. Bu alfabeyle yaklaşık 45 bin eser, koca bir divan edebiyatı oluşturdu. Kültür taşıyıcısı olan kelimeler sayesinde de bu medeniyetin izlerini sürmek mümkün. İşte sizler için Fikriyat Sözlük'ten Osmanlı kültürünün izlerini sürebileceğiniz muhtemelen az bildiğiniz 30 Osmanlıca kelimeyi derledik.

İslam uygarlığının coğrafyaya dair 25 ilginç keşfi

İslam uygarlığının coğrafyaya dair 25 ilginç keşfi

Bundan bin yıl önce yaşayan ünlü Müslüman coğrafyacı Mukaddesi'nin coğrafi terimleri ilk kullanan kişi olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, İdrisi'nin Dünyanın çevre uzunluğunu o günün şartlarına rağmen nasıl doğru şekilde hesapladığını? Ya da dairesel görünüme sahip ilk Dünya haritasını kimin çizdiğini veya uzaklardan gelen pek çok hacının Mekke ve Medine yolunu nasıl bulduğunu? Seyahat, keşif ve ticaret alanlarında çok başarılı olan Müslümanlar, asırlar öncesinden coğrafya biliminin temelini attılar. İslam uygarlığının coğrafyaya dair 25 ilginç keşfini sizlerle buluşturuyoruz.

Vücudun ihtiyacı olan 25 besin

Vücudun ihtiyacı olan 25 besin

Günlük yaşantınızda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayabiliyor musunuz? En sağlıklı besinler nelerdir? Sağlıklı beslenmek için hangi besinler tüketilmeli? Hangi besinlerin besin değeri yüksek? Sağlıklı beslenmek için ne yapılmalı? Vücudumuzun hangi vitaminlere ihtiyacı var? Sizler için, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin ve vitaminleri derledik.

Dünya tarihini değiştiren ilkler

Dünya tarihini değiştiren ilkler

Tarihte uçma deneyiminde bulunan ilk kişinin, Kurtubalı Müslüman Abbas Kasım İbn Firnas olduğunu biliyor musunuz? Peki ya, ilk denizaltının 18'inci yüzyılın başlarında Osmanlı topraklarında üretildiğini ve o dönemde "tahtelbahir" ismi verildiğini? Veya bugün bildiğimiz anlamda ilk futbol oyununun MÖ 500 yılında Çin'de oynandığını? Dünya tarihini değiştiren ilkleri sizler için derledik.

Fareler ve İnsanlar'dan hayata dokunan 20 alıntı

Fareler ve İnsanlar'dan hayata dokunan 20 alıntı

Derdi insan olan John Steinbeck, en büyük hüneri okurunu hikâyenin içine yalın diliyle çekerek tarihsel olayları ustaca kurgulamasıydı. Irgat bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşlarda çiftçilik yaparak zorlu bir hayat geçiren John Steinbeck, hikâyelerinde işçilerin ve ırgatların yaşamları, karşılaştıkları zorlukları ve yaşam koşullarını anlattı. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran iki mevsimlik işçinin öyküsünü anlattığı Fareler ve İnsanlar romanından hayata dokunan alıntıları sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN