Arama

Listeler

Sabah namazı imsak vaktinin girmesiyle kılınabilir mi? Şifa niyetiyle Kur'an okumak caiz midir?

Sabah namazı imsak vaktinin girmesiyle kılınabilir mi? Şifa niyetiyle Kur'an okumak caiz midir?

İbadet; kulun Allah'a karşı kulluk vazifesini, O'nun emrettiği tarzda yerine getirmesidir. Öyle ki yüce Allah, "Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet (kulluk) ediniz. Umulur ki, böylece takvaya ermiş olursunuz." buyurur. Bu minvalde Müslümanlar, Kur'an ve sünnet ışığında hareket eder. Peki, sabah namazı imsak vaktinin girmesiyle kılınabilir mi? Zekat kimlere verilir? Şifa niyetiyle Kur'an okumak caiz midir? Abdest alırken belli duaları okumak şart mıdır? İşte ibadet hakkında merak edilen sorular ve cevapları...

Tevekkül ile ilgili hadisler

Tevekkül ile ilgili hadisler

Tevekkül, kelime olarak Allah'a güvenip dayanma anlamına gelir. Tevekkül, bir kimsenin kendini Allah'a teslim etmesi, rızkında ve işlerinde Allah'ı kefil bilip sadece O'na güvenmesidir. Tevekkül, bizi hayra götürecek sebeplere sarılıp çalışmak, Allah'ın bizim yardımcımız olduğunu unutmamak ve işin sonucunu Allah'a bırakmak ve sonucuna rıza göstermektir. Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de "Müminler sadece Allah'a tevekkül etsinler", "Kim Allah'a tevekkül ederse, O, ona yeter" gibi ayetlerle tevekkül etmenin önemi vurgulanır. Tevekkül ile ilgili hadisleri derledik.

Kültür ve medeniyetimize dair 20 ilginç bilgi

Kültür ve medeniyetimize dair 20 ilginç bilgi

Günümüzde tüm dünyada hastalıklardan korunmak amacıyla kullanılan aşının, eski Türk kavimlerinden miras kaldığını ve asırlar boyu Anadolu coğrafyasında kullanıldığını biliyor musunuz? Peki ya, Osmanlı'nın tarih sahnesine çıktığı ilk yıllara dair en güvenilir bilgilere nereden ulaştığımızı? Hüsn-i hat alanında "üstat" mertebesine ulaşan padişahın kim olduğunu? Kültür ve medeniyetimize dair 20 ilginç bilgiyi derledik.

Müslümanın Müslümana karşı sorumlulukları ile ilgili ayet ve hadisler

Müslümanın Müslümana karşı sorumlulukları ile ilgili ayet ve hadisler

Allahü Teala, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de "Müminler ancak kardeştirler" buyurmuş; hem ayet-i kerimelerde hem de hadis-i şeriflerde Müslümanın Müslümana karşı sorumlulukları, birbirlerine olan saygı ve sevgileri, birbirleri ile münasebetlerinin nasıl olması gerektiği sık sık hatırlatılmıştır. Müminler arasındaki kardeşlik, takvanın bir unsuru olarak zikredilmiş; müminlerin arasını bozacak her türlü davranış haram sayılmıştır. Müslümanın Müslümana karşı sorumluluklarını anlatan ayet ve hadisleri derledik.

Sabırla ilgili 10 öğüt

Sabırla ilgili 10 öğüt

Musibetlere karşı sabretmek Müslümanların ahlaki özelliklerindendir. Sahabeler başlarına bir musibet geldiğinde bir sıkıntı ile karşılaştıklarında sabır eder ve Allah'tan yardım dilerlerdi. Yüce Allah Kur'an'da sabredenleri müjdeleyerek, sabırlarından dolayı ecirlerinin hesapsız olarak verileceğini bildirir. Sizler için başta sahabeler olmak üzere ümmetin alimlerinden sabırla ilgili öğütleri derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN