Arama

Listeler

İstanbul’un en iyi fotoğraf çekilecek yerleri 📷

İstanbul'un en iyi fotoğraf çekilecek yerleri 📷

Taşı toprağı altın, her adımda tarih kokan İstanbul; yeşili, mavisi ve eski eserleriyle geçmiş zamanları yaşatmaya devam ediyor. Türkiye'nin tarihi ve kültürel anlamda en zengin şehri olarak kabul edildiği için hemen her yerinde fotoğraf çekebilmeniz mümkün. Özellikle fotoğraf makineleri ve cep telefonlarının yardımıyla hızla yaygınlaşan fotoğrafçılık merakı ile tarihi ve manevi değeri yüksek yerlerde mükemmel kareler yakalayabilirsiniz. Bu merakınız sayesinde yeni yerleri de keşfe çıkmış olursunuz. Sizler için, özellikle İstanbul'da keyifli kareler yakalayabileceğiniz birkaç yer hakkında bilgiler derledik.

Dünyayı geziyoruz: İlginç tasarıma sahip binalar

Dünyayı geziyoruz: İlginç tasarıma sahip binalar

Dünyanın çeşitli bölgelerinde görenleri şaşırtan ilginç mimariye sahip binalar, bulundukları şehrin tanıtımına katkı sağlar. Nefes kesen tasarımlarıyla dikkatleri üzerine toplayan, bu alışılmışın aksine "anormal" olan yapıların her birinin ayrı bir hikayesi vardır. "Dünyayı geziyoruz" adlı yeni serimizde, özel mimarileriyle dünyanın dört bir yanından farklı tasarımlara sahip 10 bina örneğini sıraladık.

Kazım Karabekir’in tarih-inceleme türündeki 10 kitabı

Kazım Karabekir’in tarih-inceleme türündeki 10 kitabı

Kumandanlığı ve devlet adamlığı ile tanıdığımız Kazım Karabekir, çok sayıda eser kaleme almış bir isim. Vatan savunması sırasında esir, cephede muzaffer bir kumandan, diplomat, yetimler babası, milletvekili, muhalif bir siyasetçi ve idamla yargılanan bir sanık… Tüm bu sıfatların sahibi olan Kazım Karabekir, 65 yıllık ömrüne 68 eser sığdırarak Türk tarihinin en çok eser veren generali oldu. Osmanlıca basılan Nutuk'un kenarlarına düştüğü notlardan 3 bin 975 sayfalık bir eser ortaya çıktı ve Karabekir, yakın tarihin gerçeklerine bir kez daha ışık tuttu. Kazım Karabekir'in tarih-inceleme türünde yazdığı 10 kitabını sizlerle buluşturuyoruz.

Uzay araştırmalarının günlük hayatımıza katkıları

Uzay araştırmalarının günlük hayatımıza katkıları

Uzay araştırmaları ile ilgili dünya üzerinde birçok kişi "Uzay programının bana ne faydası var?" diye düşünebilir. Ancak, pek çoğumuz günlük hayatımızda kullandığımız, yaşamımızı kolaylaştıran ürünlerin, uzay teknolojileri sayesinde geliştirildiğini bilmeyiz. Uzay teknolojileri ile ilgili araştırmalar, binlerce yan ürünün geliştirilmesini sağlayarak tıptan gıdaya, internetten enerjiye pek çok farklı alanda hayatımızı kolaylaştıran buluşa imza attılar. Çoğumuzun üzerine pek de düşünmediği, kaynağını araştırmadığımız teknolojiler ve uzay araştırmalarının günlük hayatımıza etkisi...

Allah katındaki en yüksek mertebe şehitlikle ilgili ayet ve hadisler

Allah katındaki en yüksek mertebe şehitlikle ilgili ayet ve hadisler

Tarihe 'Çanakkale Geçilmez!' mührü vuran dedelerimizin torunları, 15 Temmuz hain darbe girişiminde de destan yazdı. Kalplerinde iman, ellerinde bayraklarla işçisi, mühendisi, profesörü, ev hanımı, imamı, taksicisi ve emeklisi o gece meydanlardaydı. Onlar dönmeyi asla düşünmediler! Şehitlik olmadan vatan olmaz düşüncesi ile hareket ettiler. Bugün sahip olduğumuz bu cennet vatan, kahraman atalarımızın ve torunlarının her karışını kanları ile sulayarak bize emanet ettikleri topraklardır. Allah katındaki en yüksek mertebe şehitlikle ilgili ayet ve hadisleri sizler için derledik.

Kabe’nin içinde ne var? Kabe hakkında 20 ilginç bilgi

Kabe'nin içinde ne var? Kabe hakkında 20 ilginç bilgi

Kabe, İslam'a ve mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'e göre yeryüzünde inşa edilen ilk mabeddir. Müslümanların kıblesi olan Kabe-i Muazzama, Kur'an-ı Kerim'de, "Secde et ve yaklaş" buyruğu ile müminin miracı namaz ibadetinin ikamesi olarak emredilmiştir. Her yıl umre ve hac maksadıyla ziyaret edilen Kabe, müminler için dünyanın merkezini temsil eder.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN