Arama

Listeler

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Sabahları yataktan çıkma konusunda aşırı zorlanma ve isteksizlik durumuna "dysania" denildiğini biliyor muydunuz? Peki ya Paulo Coelho'nun normalliği "fikir birliğinden başka bir şey olmadığı" şeklinde tanımladığını? Ya da Rasim Özdenören'e göre İslam'ın, Sezai Karakoç'a göre Müslüman'ın ne anlama geldiğini? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Leonardo da Vinci’nin tarihe geçen icatları

Leonardo da Vinci’nin tarihe geçen icatları

Leonardo da Vinci, pek çoğumuz tarafından ressam kimliği ve tarihe geçen ünlü resimleri ile tanınsa da o, aynı zamanda çok yönlü bir bilim insanı ve iyi bir mühendistir. Kameranın keşfine giden yolu o açmış, insan gücü yerine kullanılacak makineler tasarlamış, bisiklet, uçak, helikopter ve paraşüt gibi icatların benzersiz eskizlerini çizmişti. Savaşta kullanılabilecek mühendislik bilgilerine sahip olan Da Vinci, Osmanlı'nın bir projesine de talip olmuştu. Kendinden sonra gelen bilim insanlarına öncü olan Leonardo da Vinci'nin icatlarını derledik.

Sultan II. Abdülhamid'in arşivinden Boğaziçi

Sultan II. Abdülhamid'in arşivinden Boğaziçi

Fotoğraf, keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında yaygınlaşmaya başlamış; fotoğrafa olan merakıyla bilinen, bu alanda gelişmeleri destekleyen ve kendisi de fotoğraf çeken Sultan II. Abdülhamid, pek çok fotoğrafçıyı himayesi altına almıştı. "Saray fotoğrafçısı" unvanı verilen Abdullah Biraderler, Vasilaki Kargopulo ve Pascal Sebah gibi fotoğrafçılar, İstanbul'un fotoğraflarını çekmekle görevlendirilmişlerdi. Sultan Abdülhamid'in Yıldız Arşivlerinde bulunan bir asırlık Boğaziçi fotoğraflarını derledik.

10 soruda Müslüman bilim adamı Harizmi

10 soruda Müslüman bilim adamı Harizmi

Matematik tarihinin unutamayacağı Harizmi, aynı zamanda gökbilim, coğrafya ve algoritma alanlarında çalışmış Müslüman bilim adamıdır. Aritmetik ve cebirin kurucusu denecek kadar ilim tarihinde iz bırakan Harizmi, cebirle ilgili ilk eseri yazmıştır. Sıfırı bularak matematikte çığır açan Harizmi kimdir? Hayatına ve eserlerine dair en çarpıcı 10 soru ve cevabı sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Yardıma ihtiyaç duyulan bir durumda, çevrede olaya tanıklık eden kişi sayısı ne kadar fazla ise müdahale eden kişi sayısının o oranda düştüğünü ve buna "seyirci etkisi" denildiğini biliyor muydunuz? Peki, Özdemir Asaf'ın herkes tarafından bilinen şiirine adını veren "lavinia"nın kelime anlamını? Ya da Cahit Zarifoğlu'na göre neden acımızı yaşamamız gerektiğini? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Az bilinen 20 nostaljik kelime

Az bilinen 20 nostaljik kelime

Türkçe, dünyanın en eski ve kapsamlı dilleri arasında yer alır. 600 binin üzerinde zengin sözcük kapasitesine sahip olsa da ne yazık ki, günlük hayatımızda yaklaşık 400 kelime kullanılıyor. Türkçemizin derinliklerinde unutulmaya mahkum edilen kelimeleri, diline hakim olan her bireyin bilmesi gerekir. Sizler için az bilinen nostaljik kelimeleri derledik.

Müslüman bilim insanları ve dünyaya armağan ettikleri buluşlar

Müslüman bilim insanları ve dünyaya armağan ettikleri buluşlar

Müslüman bilim adamları, astronomi, fizik, tıp, mühendislik, kimya gibi birçok alanda ilke imza attı. Alimlerin kaleme aldığı eserler, asırlar boyunca Avrupa okullarında ders kitabı olarak okutuldu. Atomun parçalanmasından sarkaçlı saate, çiçek hastalığının tespitinden otomatik kontrol sistemine kadar pek çok icatla yüzlerce yıl bilim dünyasına kaynak oldular. İşte buluşlarıyla uygarlığa yön veren Müslüman bilim insanları ve dünyaya armağan ettikleri icatlar..

Hayrı arttırmak ile ilgili ayet ve hadisler

Hayrı arttırmak ile ilgili ayet ve hadisler

Allah Teala, mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de "Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır" buyurmuş; Müslümanların iyilik ve takva üzere yardımlaşmasını emretmiştir. Peygamber Efendimiz, bir hadis-i şerifinde "Bir iyiliğe öncülük yapan kimseye, o iyiliği yapanların mükâfatı gibi sevap vardır" buyurmuştur. Hayrı arttırmak ile ilgili ayet ve hadisleri derledik.

Duygusal yeme sendromu nedir? Karantina sırasında aşırı yeme davranışının sebepleri nelerdir? 🍴

Duygusal yeme sendromu nedir? Karantina sırasında aşırı yeme davranışının sebepleri nelerdir? 🍴

Koronavirüs sebebiyle çoğu kişi kendini evlerinde gönüllü karantinaya altına aldı. Şüphesiz bu dönemde hepimiz stres altındayız. Stres vücudumuzun hormon seviyesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Özellikle bu dönemde negatif duyguların tetiklenmesiyle oluşan hormonal değişimlerimiz doğrultusunda duygusal açlık ortaya çıkar. Duygusal yeme problemine sahip insanlar, tok olduklarını fark etseler bile yemek yemeye devam ederler. Peki, duygusal yeme sendromu ne demek? Duygusal yeme nedir, nasıl başa çıkılır?

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla yazmak

Ünlü edebiyatçıların kaleminden alıntılarla yazmak

"Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım." Bu sözlerle anlatmıştı Sait Faik içinde oluşan yazma arzusunu. Tarih boyunca pek çok yazar, şair ve filozof yazma ile ilgili görüşlerini kaleme almışlar; belki de her gün yaptıkları eylemi yeniden tanımlamışlardı. Yazmak kimi için bir tutku, kimi için bir ihtiyaç, kimi içinse bilgi ve anıları kaydetmekti... Ünlü edebiyatçıların kaleminden yazmaya dair alıntıları derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN