Arama

Listeler

Hangi eser, kaç yılda yapıldı?

Hangi eser, kaç yılda yapıldı?

Osmanlı Devleti'nin temellerinin atıldığı ilk günlerden bu yana coğrafyamızın dört bir yanına birbirinden ihtişamlı yapılar inşa edilmiş; bunların birçoğu günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş… Peki, bugün gözlerimizi alamadığımız yapıların kaç yılda inşa edildiğini biliyor musunuz? Süleymaniye'den Selimiye'ye, Dolmabahçe Sarayı'ndan İshak Paşa Sarayı'na, Ulu Cami'den İnce Minareli Medrese'ye medeniyetin göz bebeği olan eserlere dair ilginç bilgileri derledik.

Hangi makam hangi hastalığa iyi geliyor? Makamların tedavi ettiği hastalıklar

Hangi makam hangi hastalığa iyi geliyor? Makamların tedavi ettiği hastalıklar

İslam âlimleri asırlar öncesinden kadim bilgi ve birikimleriyle gönül yorgunlarını müzik ile tedavi etti. Zekeriya Er-Razi, Farabi ve İbn Sina gibi âlimler de müziği insan ruhuna etkileri olduğunu söyledi. Rast makamı insana huzur verirken, saba makamı insana cesaret verirdi. Öğle vakitlerinde dinlendiği zaman etkili olan uşşak makamı ise insana gülme hissi verirdi. İşte makamların tedavi ettiği hastalıklar…

Hafızalardan silinmeyen 3 şahsiyet

Hafızalardan silinmeyen 3 şahsiyet

Onları şecaatleri, mücadeleleri ve hüzünleriyle tanıdık. Sabrı, acılara direnmeyi ve her yalnızlığın birer ihtilal olduğunu, onlardan öğrendik… Aliya İzzetbegoviç Allah'a tevekkülün, adanmışlığın en güzel örneklerinden biriydi. Bosna kapılarının anahtarını milletine bıraktı bu dünyadan ayrılırken… Muhammed Mursi'nin ülkesi ve ümmeti için hayalleri vardı. Edip Cansever ise kaybolup giden sokakların, mutluluk peşinde direnen ruhların şairiydi. "Her can bir gövdeye konuk…" demiş, Yunus Emre. Onlar da kondukları gövdeden, vaktince uçup gittiler.

Kudüs’ü ne kadar tanıyorsun? Soruları bil, kendini test et!

Kudüs’ü ne kadar tanıyorsun? Soruları bil, kendini test et!

Dünya tarihinin en önemli şehri Kudüs, Allah'ın mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de mübarek kıldığı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in ziyaret etmeyi buyurduğu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir beldedir. Sezai Karakoç'un "gökte yapılıp yere indirilen şehir" olarak tanımladığı mübarek ve mukaddes şehir Kudüs'ü siz ne kadar iyi tanıyorsunuz?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN