Arama

Dünya Tarihi

Tarihe dair 20 sıra dışı bilgi

Tarihe dair 20 sıra dışı bilgi

Dünyaca ünlü Dedektif Sherlock Holmes karakterinin yaratıcısı İngiliz yazar Arthur Conan Doyle, aslında bir göz doktoru olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, tarihte Türkler hakkındaki ilk belgenin MÖ 318 tarihli bir sözleşme olduğunu? Ya da Sultan II. Abdülhamid'in hangi ülkeye 2 bin fotoğraftan oluşan büyük bir koleksiyon hediye ettiğini? Tarihe dair 20 sıra dışı bilgiyi derledik.

Beyazıd’ın yanında dini tartışmalara katılan Bizans İmparatoru II. Manuel

Beyazıd’ın yanında dini tartışmalara katılan Bizans İmparatoru II. Manuel

II. Manuel, 1391-1425 yılları arasında hüküm sürmüş bir Bizans İmparatorudur. Bizans'ın en sıkıntılı dönemlerinde İmparatorluk yapmış olan Manuel, küçük yaşlardan itibaren farklı devletlerde rehin olarak kalmıştır. I. Murat ve Yıldırım Beyazıt dönemlerinde Osmanlıların yanında rehin olarak bulunan Manuel, 1391 yılında Osmanlıların yardımıyla İmparator olmuştur. Peki, Osmanlıların yardımıyla imparator olan Manuel'in gözünden Osmanlı sultanı ve halkı nasıldır? Yıldırım Bayezid ve dönemin aydınlarıyla hangi konularda münakaşalara girişmiştir? İşte sizlerle…

Oyuncağın tarihçesi

Oyuncağın tarihçesi

Çocukları eğlendirmek ve günümüzde bilhassa eğitmek için yapılan oyuncaklar, ait oldukları dönemin ekonomik, sosyal ve kültürel panoramasını göstermesi açısından önemli bir işlevlere sahiptir. Aynı zamanda çocuğa olan bakış açısını da yansıtan oyuncaklar, geçmişten günümüze pek çok farklı rollere bürünmüştür. Peki, oyuncağın tarihi nedir? Geçmişten günümüze nasıl değişiklikler göstermiş ve hangi işlevlerde kullanılmıştır?

Dünyanın bilinen ilk portreleri  Fayyum

Dünyanın bilinen ilk portreleri Fayyum

Fayyum mumya portreleri, Roma devrinde Mısır'da mumyaların üzerlerine yerleştirilen ahşap plakalara yapılmış gerçekçi portrelerdir. Çarpıcı bakışlarıyla izleyiciye direkt olarak bakan bu çehreler, dünyanın bilinen ilk portreleridir. Bu eserler, ayrıca eşsiz özellikleriyle bilinen ilk tipik ikon resimlerdir. İşte yüzlercesinin günümüze ulaştığı mumya portreleri hakkında bilgiler sizlerle…

İslam uygarlığında ticaret nasıl yapılırdı?

İslam uygarlığında ticaret nasıl yapılırdı?

İslam uygarlığında ticaret oldukça önemli bir gelir kaynağıydı. Peygamberimizin "Rızkın onda dokuzu ticarettedir" hadisi de Müslümanları ticaret için manevi olarak teşvik etmişti. İslam beldelerinde ticaretin yaygınlaşmasını sağlayan Müslümanlar, bir müddet sonra ticaret aracılığıyla İslam'ın farklı coğrafyalara yayılmasına da ön ayak olmuşlardı. Peki, İslam uygarlığında ticaret nasıl yapılırdı? İslam'da ticaret neden önemliydi? Sözleşme, alışveriş, borçlanma ve ticaret adabı gibi konular nasıl gelişme göstermişti?

Dünya tarihinin en gizemli 10 ezoterik örgütü

Dünya tarihinin en gizemli 10 ezoterik örgütü

Dünya tarihinin en gizemli örgütleri hangileridir sorusu pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biri. Bu gizemli örgütler, zihin kontrolü uygulayarak hükümetleri ve kuruluşları ele geçiriyor; Yeni Dünya Düzeni'ni istekleri doğrultusunda kuruyor, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni altüst etmeyi planlıyorlar. Peki, tarih boyunca faaliyet gösteren ve çoğu gizli olan bu örgütler hangileridir? Dünya üzerinde faaliyet gösteren 10 ezoterik örgütü derledik.

İstanbul'un fethi Hristiyan dünyasında nasıl karşılandı?

İstanbul'un fethi Hristiyan dünyasında nasıl karşılandı?

İstanbul'un fethi, Peygamberimiz Hz. Muhammed tarafından müjdelenen ve tarihin en önemli hadiselerinden biri olarak kabul edilen bir zafer. Fatih Sultan Mehmet'in gerçekleştirdiği bu kutlu fetih ile Osmanlı'nın cihana hükmeden, dünya siyasetine yön veren bir imparatorluk olduğu anlaşılmış ve İslam dünyasındaki itibarı bir hayli artmıştı. Peki, Müslümanlar açısından bunlar yaşanırken Hristiyanlarda durum nasıldı? İstanbul'un fethi Hristiyan dünyasında nasıl karşılandı? İstanbul'un fethi Hristiyanları nasıl etkiledi? Fetih haberi Avrupa'ya ulaştığında Hristiyanların attıkları ilk adım ne oldu? Fatih, İstanbul'un fethinden sonra nasıl bir siyaset izledi?

Timur Bayezid’i nasıl esir aldı? Ankara Savaşı’nın bilinmeyenleri

Timur Bayezid’i nasıl esir aldı? Ankara Savaşı’nın bilinmeyenleri

Timur, büyük bir imparatorluk kuran ve dünya harp tarihinin en büyük komutanlarından biridir. Anadolu'dan Çin'e kadar uzanan coğrafyada hâkimiyet kuran Timur, Çin'e yönelik faaliyetlerini rahatça gerçekleştirmek için Osmanlıyı savaşa sürükleyecek adımlar atmış, Yıldırım Bayezid'in komutasındaki orduyu kasıtlı olarak yormuş ve Bayezid'i esir almıştı. Peki, Timur Bayezid'i nasıl esir aldı? Timur, esir düşen Bayezid'i nasıl karşıladı? Esir düşen Bayezid, şehzadeler tarafından nasıl kaçırıldı? İşte, Ankara Savaşı'nın bilinmeyenleri…

Görülmesi gereken antik kentler

Görülmesi gereken antik kentler

Malum olduğu üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılını 'Patara Yılı' ilan ettiklerini duyurdu. Patara Muğla'da bulunan bir antik kenttir. Muhteşem bir kültürel birikime sahip olduğumuz ülkemizde antik kentler, çağları birbirine bağlayan en önemli simgelerdendir. Bildiklerimizin aksine Türkiye bir antik kent cennetidir. Peki antik kent nedir? Antik kent isimleri nelerdir, Antalya, Çatalhöyük ve daha pek çok şehirde bulunan antik kentler hangileridir? İşte Türkiye'de görülmesi gereken 20 antik kent sizlerle…

Tahtelbahir nedir? Osmanlı tarihinde ilk denizaltı keşfi

Tahtelbahir nedir? Osmanlı tarihinde ilk denizaltı keşfi

Dünyanın ilk denizaltısının Osmanlı topraklarında icat edildiğini biliyor muydunuz? 1700'lü yılların başlarında, dünyanın hayaline dahi sığmayan bu icada, Arapçada denizaltı anlamına gelen "tahtelbahir" ismi verilmişti. Tahtelbahir ilk kez, Sultan III. Ahmet'in şehzadeleri için düzenlediği sünnet şöleninde tarih sahnesine çıkmış; Mimar İbrahim Efendi tarafından tasarlanan bu cisim büyük beğeni toplamıştı. Dünyanın ilk denizaltısı tahtelbahir ile ilgili az bilinen gerçekleri derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN