Arama

Dünya Tarihi

İslam uygarlığında Müslüman alimlerin icat ettiği saatler

İslam uygarlığında Müslüman alimlerin icat ettiği saatler

İslam uygarlığı, altın çağını 7 ila 17. yüzyıllar arasında yaşadı. Ömrünü ilme adayan, birden çok bilim dalında ihtisaslaşan Müslüman alimler, yepyeni keşiflerde bulunarak, medeniyetin temellerini attılar. Geliştirdikleri teraziler ve ölçüm araçları, su düzenekleri, değirmenler, otomatlar ve kilitler ile teknolojik anlamda bugün kullandığımız pek çok aletin temelini oluşturdular. O teknolojilerden biri de saatlerdi. Müslümanların ibadeti için en önemli unsurlardan biri olan zamanın hesaplanması, alimlerin en büyük önceliklerindendi.

Alexander Fleming penisilini hangi tesadüf sonucu keşfetti?

Alexander Fleming penisilini hangi tesadüf sonucu keşfetti?

Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı döneminde kış aylarında sefere çıkan askerlerin hastalanmalarını önlemek için küflü peynir yedirirdi. Yine yüzyıllar önce Batılı seyyahlar, Türk askerlerinin yaralarına küflü peynir sürdüklerini anlatırlar. Peki, Osmanlı'da sıklıkla kullanılan bu yöntemin, başka bir yüzyılda, başka bir coğrafyada insanların hayatlarını kurtaracak bir ilaç haline gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Alexander Fleming ve onun tesadüf olarak keşfettiği penisiline dair ilginç detayları derledik.

Tarihe tanıklık eden meydanlar

Tarihe tanıklık eden meydanlar

Dünya üzerindeki pek çok meydan, tarihi değiştiren birçok olayın en yakın şahidi oldu. Kimi bir devrimin, kimi bir savaşın; bazıları protestoların bazıları ise bağımsızlığın sembolü olarak hafızalara kazındı. Tahrir'den Firdevs'e, Azadlık'tan Sultan Ahmet'e tarihe tanıklıkları ile dünyada simgeleşen meydanları derledik.

Tarihe dair 20 sıra dışı bilgi

Tarihe dair 20 sıra dışı bilgi

Dünyaca ünlü Dedektif Sherlock Holmes karakterinin yazarı Arthur Conan Doyle'un, aslında bir göz doktoru olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, tarihte Türkler hakkındaki ilk belgenin MÖ 318 tarihli bir sözleşme olduğunu? Ya da Sultan II. Abdülhamid'in hangi ülkeye 2 bin fotoğraftan oluşan büyük bir koleksiyon hediye ettiğini? Tarihe dair 20 sıra dışı bilgiyi derledik.

Genel kültürünüzü arttıracak 20 ilginç bilgi

Genel kültürünüzü arttıracak 20 ilginç bilgi

Ayasofya'nın orijinal çinilerinin, hangi ülke tarafından çalındığını ve dünyanın hangi ünlü müzesinde sergilediğini biliyor musunuz? Ya da Osmanlı sarayında yemeklerin içinde zehir olup olmadığını anlamak için Seladon porseleninden yapılan tabakların kullanıldığını? Hem tarihe hem günümüze dair ufkunuzu açacak, genel kültürünüzü arttıracak 20 ilginç bilgiyi derledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN