Arama

Dünya Tarihi

İslam uygarlığının coğrafyaya dair 25 ilginç keşfi

İslam uygarlığının coğrafyaya dair 25 ilginç keşfi

Bundan bin yıl önce yaşayan ünlü Müslüman coğrafyacı Mukaddesi'nin coğrafi terimleri ilk kullanan kişi olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, İdrisi'nin Dünyanın çevre uzunluğunu o günün şartlarına rağmen nasıl doğru şekilde hesapladığını? Ya da dairesel görünüme sahip ilk Dünya haritasını kimin çizdiğini veya uzaklardan gelen pek çok hacının Mekke ve Medine yolunu nasıl bulduğunu? Seyahat, keşif ve ticaret alanlarında çok başarılı olan Müslümanlar, asırlar öncesinden coğrafya biliminin temelini attılar. İslam uygarlığının coğrafyaya dair 25 ilginç keşfini sizlerle buluşturuyoruz.

Dünya tarihini değiştiren ilkler

Dünya tarihini değiştiren ilkler

Tarihte uçma deneyiminde bulunan ilk kişinin, Kurtubalı Müslüman Abbas Kasım İbn Firnas olduğunu biliyor musunuz? Peki ya, ilk denizaltının 18'inci yüzyılın başlarında Osmanlı topraklarında üretildiğini ve o dönemde "tahtelbahir" ismi verildiğini? Veya bugün bildiğimiz anlamda ilk futbol oyununun MÖ 500 yılında Çin'de oynandığını? Dünya tarihini değiştiren ilkleri sizler için derledik.

İstanbul’a gelen ilk Müslüman seyyah: Yahya İbn Hakem el Gazal

İstanbul’a gelen ilk Müslüman seyyah: Yahya İbn Hakem el Gazal

Fetih'ten çok önce, İstanbul'un henüz "Konstantinopolis" olarak adlandırıldığı tarihlerde, bu güzel şehre ayak basan ilk Müslüman seyyah Yahya İbn Hakem el Gazal olmuştu. Aynı zamanda Avrupa'da tanınan ilk Müslüman elçi olan El Gazal, akli ve nakli ilimlerde âlim sayılan bir kişiydi. El Gazal, Bizans saraylarında bir gelenek haline gelen imparatora secde etmeyi "kendi dininin Allah'tan başkasına secde etmesini yasakladığını" belirterek reddetmişti…

'Bir hayalim var' sözüyle hafızalara kazınan: Martin Luther King

'Bir hayalim var' sözüyle hafızalara kazınan: Martin Luther King

"Bir hayalim var!" konuşmasıyla hafızalarımıza kazınan Martin Luther King, bundan 51 yıl önce bugün kaldığı otelin balkonunda uğradığı silahlı suikast sonucu öldürüldü. Siyahi bir kadının "yerini beyaz bir vatandaşa vermemesi", bugün ırkçılığa karşı verdiği mücadeleyle tanıdığımız Martin Luther King'in hayatındaki dönüm noktalarından yalnızca biriydi. O olaydan sonra siyahilere yönelik adaletsizlikleri, şiddet içermeyen eylemlere dönüştürecek; kısa sürede bu eylemler geniş kitlelere yayılacaktı. Peki, Martin Luther King kimdir? Onun mücadelesi siyahi vatandaşların sivil haklara kavuşmasında nasıl mihenk taşı oldu? Ölümünün yıldönümünde Martin Luther King'e dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

12 maddede Avrupa üniversitelerinin Müslüman kökenleri

12 maddede Avrupa üniversitelerinin Müslüman kökenleri

Birçoğumuzun lisans veya yüksek lisans diploması aldığı veya alma hayali kurduğu köklü Avrupa üniversiteleri ilk kez 12'nci yüzyılda ortaya çıktı. Peki, Güney İtalya'dan İngiltere'ye doğru hızla yayılan bu üniversitelerin, nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü? Oxford, Padova ve Bologna gibi ünlü Avrupa üniversitelerinin kökenlerinin Müslümanlara dayandığını biliyor muydunuz? 12 maddede Avrupa üniversitelerinin Müslüman kökenlerini sizler için derledik.

İbn Haldun ve sosyal bilimlere dair 15 ilginç bilgi

İbn Haldun ve sosyal bilimlere dair 15 ilginç bilgi

İslam medeniyetinin en parlak döneminin sonlarında yaşamış bir alimdi, İbn Haldun. Yaşadığı bölgeden Haçlı istilası nedeniyle göç etmek zorunda kalmış; bu coğrafyaların istilalardan ne şekilde etkilendiğini inceleyerek araştırmalarına başlamıştı. Tarih yazıcılığının gerçeklerin liste halinde sunulmasından ibaret olmadığına, yazarların hangi bölgeye ait olduklarına ve taraflı olup olmadıklarına bağlı olarak farklılık arz edeceğini savunuyordu. Sosyoloji biliminin öncüsü olan ve sosyal bilimlere dair birçok kavramın temelini 7 asır öncesinden atan İbn Haldun'dan 15 ilginç bilgiyi sizlerle buluşturuyoruz.

Tarihte iz bırakan 30 mektup

Tarihte iz bırakan 30 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılardı mektuplar. Gurbetliğin acısı, savaşın ortasında sevdanın en şiddetlisi, idam emri verenlere tevazuyla verilen bir cevap, yakın dostların muhabbeti ya da bir siyasi liderin emaneti… Şairlerden yazarlara, ressamlardan askerlere, devlet başkanlarından sultanlara, ünlü isimlerin kaleme aldığı 30 mektubu sizler için derledik.

Havacılık tarihini değiştiren keşif

Havacılık tarihini değiştiren keşif

1900'lü yılların başında Wright Kardeşler ile başlayan modern havacılık, kazaları da beraberinde getirmiş; uçakların düşme nedeni muamma olarak kalmıştı. Bu soruna çare olacak "uçuş verilerini kaydetme" fikri ortaya atıldığında ise bu icadın faydasına kimse inanmamıştı. Peki, bu icada turuncu olmasına rağmen neden 'kara kutu' deniyordu? Kara kutu nasıl çalışıyor ve hangi bilgileri içeriyordu? Uçağın tamamen yok olduğu kazalarda kara kutu nasıl oluyor da sağlam kalıyordu?

Avrupalı bilginler Müslüman alimlerin hangi keşiflerinden nasıl etkilendiler?

Avrupalı bilginler Müslüman alimlerin hangi keşiflerinden nasıl etkilendiler?

Dünya tarihinde dönüm noktası sayılabilecek işlere imza atan birçok bilgin, modern bilime ve keşiflere önemli katkılarda bulundu. Peki, bilgi ve icatlarda yaşanan bu gelişmelerin temelini Müslüman alimlerin oluşturduğunu biliyor muydunuz? Bilim tarihinde çığır açan Avrupalı bilginlerin, Müslüman alimlerin hangi keşiflerinden ne şekilde etkilendiğini sizler için derledik.

Müslüman alimlerin ezber bozan astronomi keşifleri

Müslüman alimlerin ezber bozan astronomi keşifleri

Bugün bilim dünyasında pek çok kişi, astronominin Yunanlılarla birlikte öldüğüne, Dünyanın Güneşin etrafında döndüğünü söylemesiyle tanınan ve modern astronominin kurucusu kabul edilen Kopernik ile yeniden dirildiğine inanır. Peki, Kopernik'in gezegen teorisi modellerinin kendisinden bir asır önce yaşayan İbnü'ş Şatır'ın modelleriyle birebir aynı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğü teorisini, ilk olarak bir İslam aliminin kaleme aldığını? Müslüman alimlerin ezber bozan astronomi keşiflerini sizler için derledik.

Hac için yola çıkıp 28 yıl dünyayı dolaşan İbn Battuta

Hac için yola çıkıp 28 yıl dünyayı dolaşan İbn Battuta

İbn Battuta, doğduğu şehirden 22 yaşında hac niyetiyle yola çıkmış ve 28 yıl boyunca dünyanın birçok yerine seyahat etmişti. Gezileri boyunca pek çok farklı coğrafyanın yaşamına tanıklık eden İbn Battuta, bu seyahatlerini Er-Rıhle adlı eserinde toplamış; o dönemin devlet ve toplum yapılarına, inanç ve adetlerine, doğal özellik ve ürünlerine ayna tutmuştu. Dünyanın büyük gezgini sayılan Marko Polo'yu seyahatleri ve aktardığı bilgilerle geride bırakan İbn Battuta'ya dair bilinmeyenleri derledik.

Malcolm X’i kim, neden öldürdü?

Malcolm X’i kim, neden öldürdü?

ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi haline gelen siyahi Müslüman lider Malcolm X, insan haklarının en büyük savunucularındandı. Tarihteki en etkili Afro-Amerikanlardan biri olan Malcolm, hapishane yıllarında hayatını büyük ölçüde etkileyecek olan Elijah Muhammed ile tanışıp Müslüman oldu. Hatiplik konusundaki başarısıyla siyahilerin gönlünde taht kurmayı başardı. En büyük değişimini ise hac için gittiği Mekke'de yaşadı. 54 yıl önce bugün, uğradığı suikast sonucu yaşama veda eden Malcolm X'i, bir diğer adı ile el-Hâc Mâlik eş-Şahbâz'ı kim, neden öldürdü? Türkiye hakkında kaleme aldığı mektupta ne yazıyordu?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN