Arama

Dünya Tarihi

Sultan Abdülhamidin sevinçle çıkıp hüzünle dönen gemisi

Sultan Abdülhamid'in sevinçle çıkıp hüzünle dönen gemisi

Sultan II. Abdülhamid’in iyi niyet göstergesi olarak 14 Temmuz 1889’da, 61’i subay ve memur, 548’i er ve erbaş olmak üzere 609 kişilik mürettebatıyla Japonya’ya gönderdiği Ertuğrul Fırkateyni, 16 Eylül 1890’da saat 21.00 civarında dönüş yolunda tayfun nedeniyle, Funakura kayalıklarına çarparak battı. 527 denizcimiz şehit oldu…

Osmanlı Devletine sığınan kral: Tökeli İmre

Osmanlı Devleti'ne sığınan kral: Tökeli İmre

Tarihler 17'inci yüzyılı gösterdiğinde, Avrupa bir asır boyunca süren mezhep savaşlarına sahne olmuştu. O dönemde Tökeli İmre, Avusturya'da Protestan Macarların şefiydi. İmparatorun din baskılarına karşı ayaklanmış; ardından Osmanlı himayesine girmek istemişti. Tökeli İmre, Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmed Paşa'nın reddettiği bu isteğini, "Orta Macaristan Kralı" unvanını aldıktan sonra gerçekleştirdi ve Osmanlı Devletine birçok hizmette bulundu…

ABD gizli diplomatik belgelerinde 12 Eylül darbesi

ABD gizli diplomatik belgelerinde 12 Eylül darbesi

Bundan 7 yıl önce yapılan bir başvuru üzerine gizliliği kaldırılan ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerine ulaşıldı. İlgili belgelerde, 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle ilgili oldukça ilginç detaylar bulunuyor. Darbeden yalnızca birkaç saat sonra ABD’ye gönderilen diplomatik notta, cunta lideri Kenan Evren ile ilgili “askeri lideri iyi tanıdıkları ve Türkiye’nin dış politika ve savunma politikalarının değişeceği yönünde endişeye mahal olmadığı” bildiriliyor. Belgelerde, Türkiye’nin attığı her adımı ABD’nin detaylı olarak takip ettiği ve bu kararlarda etkili olmak için sık sık yönlendirmede bulundukları görülüyor.

ABD, 11 Eylülde saldırıya mı uğradı?

ABD, 11 Eylül'de 'saldırıya' mı uğradı?

Bundan tam 17 yıl önce bugün, dünya için bir dönüm noktası sayılacak, yeni bir olaya daha şahitlik ettik. "Süper güç" ABD, New York'un sembol binalarından olan İkiz Kulelerin yerle bir olmasıyla sarsılıyordu. Canlı yayınlarda uçakların kulelere çarpma anı tekrar tekrar gösteriliyor; dönemin ABD başkanı Bush, bu saldırıları "medeniyetler çatışması" olarak nitelendiriyordu. 11 Eylül saldırılarını gerekçe gösteren ABD, tüm siyasetini "teröre karşı mücadele" kılıfıyla şekillendirecek, böylece işgallerini meşrulaştıracaktı. Müslüman coğrafyalarını kana bulayan ve dünyayı "İslamofobi" kavramıyla tanıştıran ABD, gerçekte "saldırıya" mı uğradı?

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman

81 yıl önce, İspanya İç Savaşı sırasında Guernica şehrine büyük bir bombardıman yapıldı. Gerçekleştirilen hava saldırıları, büyük çapta yıkıma ve pek çok sivilin ölümüne yol açtı. Halkının çektiği acılara kayıtsız kalamayan ünlü ressam Picasso, Guernica isimli tablosuna bu bombardımanın izlerini yansıttı ve tablo, 1939 yılında güvenlik amacıyla New York'a götürüldü. Picasso, İspanya halkı cumhuriyete yeniden kavuşmadan tablonun ülkesine dönmesini istemiyordu. Ünlü ressamın bu vasiyeti yerine getirildi ve bundan tam 37 yıl önce parlamenter monarşinin ilanı sonrası tablo, anavatanı olan İspanya'ya iade edildi.

Günümüze ulaşmayan muhteşem buluş: Beşinci tekerlek

Günümüze ulaşmayan muhteşem buluş: Beşinci tekerlek

Tarihler 20’inci yüzyılın ortalarını gösterdiğinde, otomobil kullanımı dünyada giderek yaygınlaşmaya başladı. O dönemde, az sayıdaki otomobil markalarından biri olan Cadillac, sürücüler için yeni bir park sistemi geliştirdi. Peki, dünyanın ilk park sistemi olarak tarihe geçen “beşinci tekerlek”in akıbeti ne oldu?

Osmanlı’nın ABD’ye uzanan yardım eli

Osmanlı’nın ABD’ye uzanan yardım eli

Bundan tam üç asır önce Osmanlı Devleti, ilişkilerini güçlendirmek amacıyla ABD ile bir dostluk ve ticaret anlaşmasına imza atmıştı. Ecdadın dünyanın dört bir yanına uzanan yardım eli, kötü günlerinde ABD’yi de yalnız bırakmamış; kriz, felaket ve doğal afetlerde teklif dahi beklemeden daima insanlığın yanında olmuştu…

İngiltere ve Fransa’nın kıyasıya mücadele ettiği Osmanlı projesi

İngiltere ve Fransa’nın kıyasıya mücadele ettiği Osmanlı projesi

Osmanlı’nın “Muhteşem Yüzyıl”ında, Kanuni Sultan Süleyman’ın son sadrazamıydı Sokullu Mehmet Paşa. Yaşadığı dönem için çağının çok ötesinde sayılan ve kendinden sonra gelenlere ışık tutan projeler geliştirmişti. Bundan tam 149 yıl önce hayata geçen Süveyş Kanalı da, aslında Sokullu Mehmet Paşa’ya ait bir projeydi. O dönemde Mısır’a hayat katan, bugün ise turizmden sonra ülke ekonomisinin en önemli kalemini oluşturan Süveyş Kanalı, İngiltere ve Fransa arasında büyük bir mücadelenin sebebi haline gelmiş; uğruna Özgürlük Anıtı dikilmişti…

Sofra düzeninin mucidi Müslüman musikişinas

Sofra düzeninin mucidi Müslüman musikişinas

Dünyanın birçok yerinde, modern kültürün evrensel bir parçası olarak, yemeklerde önce çorba, sonra ana yemek ve en son olarak da tatlı servisi yapılır. Peki, bu uygulamanın kökeninin Müslüman bir musikişinasa ait olduğunu biliyor muydunuz?

Medeniyetler beşiği ani UNESCO ile şahlandı

'Medeniyetler beşiği ani' UNESCO ile şahlandı

Kars'ta Türkiye-Ermenistan sınırında yer alan, "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği", "Binbir Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak adlandırılan antik şehir Ani Örenyeri, UNESCO Dünya Miras Listesine alındıktan sonra ziyaretçi akınına uğradı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN