Arama

Dünya Tarihi

Rus esaretinden Sultan Abdülaziz sayesinde kurtulan Şeyh Şamil

Rus esaretinden Sultan Abdülaziz sayesinde kurtulan Şeyh Şamil

Rus işgaline karşı direnişiyle tanınan Dağıstanlı lider Şeyh Şamil, hayatı boyunca verdiği destansı mücadeleler sebebiyle "Kafkas Kartalı" olarak anıldı. 1859'da Ruslara esir düşen Şeyh Şamil, 10 yıl boyunca esaret altında yaşadı. Peki, on yıllık bu esaretin ardından imparatorluk topraklarına gelen Şeyh Şamil'in Sultan Abdülaziz'den istediği neydi? Rus topraklarında kalacak ailesi ve gelecek nesildeki soyu adına hangi endişeleri taşıyordu? İşte tarihi bir vesika ile ayrıntılar...

Marshall G. S. Hodgson'dan 25 alıntı ile Dünya Tarihini Yeniden Düşünmek

Marshall G. S. Hodgson'dan 25 alıntı ile Dünya Tarihini Yeniden Düşünmek

ABD'li şarkiyatçı ve dünya tarihçisi Marshall G. S. Hodgson, dünya düzenine dair getirdiği eleştirilerle tanınmış bir isim. İslami çalışmalara kavramsal ve metodolojik katkılar yapmış, diğer Batılı tarihçilerin aksine, İslam medeniyetinin altın çağını yaşadığı döneme büyük önem vermişti. İslam'ı hem bir din hem de bir dünya medeniyeti olarak ele alan Hodgson, Batı'nın tüm dünyaya kabul ettirdiği haritalarda oynadığı oyunlara da yer vermiş, Avrupa'yı bu konuda sık sık eleştirmişti. Marshall G. S. Hodgson'ın Dünya Tarihini Yeniden Düşünmek kitabından 25 alıntıyı derledik.

10 soruda kübizmin öncüsü Pablo Picasso

10 soruda kübizmin öncüsü Pablo Picasso

Kübizmin öncüsü, ömrüne binlerce eser sığdırmış, modern resmin en büyük ve tanınan temsilcilerinden biri Pablo Picasso, bundan 47 yıl önce hayata gözlerini kapadı. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olan Picasso, tüm yaşamı boyunca, herkesin değersiz dediğinde bir ışık görmeyi, oradan bir sanat çıkarmayı kendine görev edindi. Bu sebeple arkasında paha biçilemez eserler bıraktı. Hakkında bilmediğimiz pek çok şey olan Picasso'nun yaşamı ve sanatı hakkındaki en çarpıcı 10 soru ve cevabı derledik.

Tarih boyunca sırrı çözülemeyen 15 gizemli olay

Tarih boyunca sırrı çözülemeyen 15 gizemli olay

Dünya tarihinde yaşanılan bazı olaylar var ki, teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, bu olayların gizemi akıllarda daima soru işareti bırakacak gibi görünüyor. Mu kıtası ve Atlantis'in gerçek olup olmadığı, Nazca Çizgileri'nin hangi amaçla yapıldığı, 8 bin Terra Cotta asker heykelinin yüz hatlarının neden farklı olduğu, yıllardır tartışılan konulardan bazıları... Peki, The Beatles üyesi Paul McCartney'in öldüğü ve yerine benzerinin bulunduğu doğru mu? ABD'deki 51. Bölge'de neler oluyor? 2014 yılında kaybolan ve hiçbir izine rastlanamayan Malezya uçağı, kaçırılarak bir adaya mı götürüldü? Geçmişten günümüze sırrı çözülemeyen 15 gizemli olayı derledik.

Genel kültürünüzü arttıracak 20 tarihi bilgi

Genel kültürünüzü arttıracak 20 tarihi bilgi

Peygamber Efendimizin ölümünden sonra ortaya çıkan yalancı peygamberlerle savaşan ve bu savaşlarda Kur'an'ı ezbere bilenlerin şehit düşmeleri nedeniyle ayetleri toplayarak Kur'an'ı bir kitap haline getirten halifenin kim olduğunu biliyor musunuz? Peki ya, 1814 yılında hangi salgın nedeniyle Kâbe'nin ziyaretçilere kapatıldığını? Ya da Türkiye'de ilk demiryolu müteahhidi olan, ilk uçak fabrikası, ilk tek motorlu uçak, ilk çift motorlu yolcu uçağı, ilk yerli paraşüt üretimini gerçekleştiren kişinin kim olduğunu? Genel kültürünüzü arttıracak 20 tarihi bilgiyi derledik.

Tarihlerle 20 ilginç bilgi

Tarihlerle 20 ilginç bilgi

1453'te İstanbul'un fethinin ardından camiye çevrilen Ayasofya'nın ilk olarak ne zaman inşa edildiğini biliyor musunuz? Peki ya, tarihteki ilk karantina uygulamasının hangi yıl yapıldığını? Ya da dünyanın en eski ezoterik örgütü Tapınak Şövalyeleri'nin ne zaman kurulduğunu? Tarihlerle 20 ilginç bilgiyi derledik.

Tarihteki ilk telefon görüşmesi nasıl yapıldı?

Tarihteki ilk telefon görüşmesi nasıl yapıldı?

Tarihte bugün, telefonu icat eden Graham Bell 10 Mart 1876 tarihinde, ilk telefon görüşmesini yardımcısı Mr. Watson ile yaptı. Peki, bu telefon görüşmesi nasıl gerçekleşti, arkasında yatan hikaye ne? İşte sizlerle…

Batı’nın iki yüzlülüğünü gösteren insanlık dramı: ‘Bhopal faciası’

Batı’nın iki yüzlülüğünü gösteren insanlık dramı: ‘Bhopal faciası’

İnsanlık yüzyıllardır pek çok felaketle karşı karşıya kaldı. Bu felaketlerin başında gelen endüstriyel kazalar, yalnızca kendi çağında değil gelecek kuşaklarda dahi etkileri hissedilen insanlık dramıdır. Modernizmin getirisi olan sanayileşme, medeniyetleri yüksek gelişmişlik seviyesine taşırken bir yandan insanlığın yıkımı haline gelebiliyor. Bugün bilinen en büyük çevre faciaları Japonya'ya atılan atom bombaları ve Çernobil felaketidir. Pek çok kişi haberdar olmasa da Hindistan'da yaşanan endüstriyel kaza Bhopal Faciası, Çernobil'den bile daha fazla çevresel etki uyandırdı. Peki, Hindistan'da bugün bile etkisini sürdüren Bhopal faciası neydi? Batı hangi noktalarda bu felakette iki yüzlülüğünü gösterdi?

Dünya tarihinde iz bırakan 10 kadın

Dünya tarihinde iz bırakan 10 kadın

Dünya tarihi boyunca insanlık, pek çok mücadeleye, savaşa, direnişe, keşfe, bilimsel gelişmeye ve birçok ilke şahit oldu. İnsanlık tarihini değiştiren, dönüştüren ve ona yön veren pek çok olayda kadınların oldukça önemli bir rolü bulunuyor. Verdikleri mücadelelerle, gösterdikleri dirayetle yaşam öykülerimize ilham olabilecek tarihte iz bırakan 10 kadının yaşamından kesitleri sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı Kıbrıs'ı nasıl fethetti?

Osmanlı Kıbrıs'ı nasıl fethetti?

Kıbrıs, sahip olduğu jeopolitik konumu sebebiyle tarih boyunca önemli bir ada oldu. Çok eski çağlardan beri yerleşimin olduğu, asırlar boyunca pek çok milletin hakimiyeti altına giren Kıbrıs, Müslümanlar tarafından ilk kez Hz. Osman döneminde fethedilmek istendi. Bu sefer sonucunda Kıbrıs fethedilemediyse de vergiye bağlandı. Daha sonra Venedik'in hakimiyetine giren Kıbrıs'ın tekrar Müslümanların eline geçmesinin, İslam aleminin lideri olan Osmanlılara düştüğü bilinciyle Kıbrıs'a sefer düzenlendi. Peki, Osmanlı Kıbrıs'ı nasıl fethetti? Kıbrıs'ın fethi öncesi nasıl önlemler alındı? Kıbrıs'ta uygulanan iskan politikası nasıldı?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN