Arama

Dünya Tarihi

Erdoğan'ın BM'deki İsrail konuşması

Erdoğan'ın BM'deki İsrail konuşması

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu'nda tarihi bir konuşmaya daha imza attı. Büyük yankı uyandıran konuşmasıyla Erdoğan, tüm dünyanın sessiz kaldığı işgallere, adaletsizliklere ve insan hakları ihlallerine dikkat çekti. İsrail'in işgalini gösteren haritayla Filistin meselesine de değinen Erdoğan "Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir, acaba bu İsrail'in toprakları nereleri kapsıyor, 1947'de İsrail neresiydi, 1949, 1967'de İsrail neresiydi ve şu anda İsrail neresi?" diye sordu. Erdoğan'ın o konuşmasını ve İsrail'in Filistin toprakları üzerindeki sistematik işgaline dair detayları sizler için derledik.

Abdülhamid ABD'ye nasıl yardım etti?

Abdülhamid ABD'ye nasıl yardım etti?

Osmanlı Devleti, dış dünyadaki hakimiyetini arttırmak ve diğer devletlerle ilişkilerini güçlendirmek amacıyla farklı stratejiler izlemişti. Bunlardan biri de üç asır önce, ABD ile imzaladığı dostluk ve ticaret anlaşmasıydı. ABD'nin "yüzyılın en büyük felaketini" yaşadığı dönemde Osmanlı yardım elini uzatmış, bölgeye ilk yardımı Sultan Abdülhamid ulaştırmıştı…

Nuri Paşa ve Bakü’nün bağımsızlığa giden yolu

Nuri Paşa ve Bakü’nün bağımsızlığa giden yolu

Bundan tam bir asır önce Azerbaycan, Çarlık Rusya'nın yıkılması sonucu bağımsızlığını ilan etmiş ve Müslüman Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyetini kurmuştu. Bağımsızlıklarını ilk olarak Osmanlı'nın tanıdığı bu genç devletle Ermeni ve Bolşevik tehditlerine karşı bir anlaşma yapıldı. Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu, bu tehditlere karşı Azerbaycan'ın yardımına koştu. Bakü'yü işgalden kurtardığı için "Bakü Fatihi" olarak anılan Nuri (Killigil) Paşa'nın kazandığı zafer, iki ülkenin "tek millet" olma anlayışının da temellerini attı.

Müslüman kimyagerlerin petrole dair önemli keşifleri

Müslüman kimyagerlerin petrole dair önemli keşifleri

Bugün pek çok sanayi için oldukça önemli bir hammaddedir petrol. 4 binden fazla kullanım alanı ile sudan sonra yaşamımız için neredeyse vazgeçilmez olmuştur. Arapçada neft olarak bilinen bu siyah balçık, çoğu zaman savaş sebebi haline gelmiş, coğrafyaların kaderini ve sınırlarını belirlemiştir. Peki, dünyadaki enerji tüketiminin büyük çoğunluğunu oluşturan petrolün yüzde 53 oranında en çok Ortadoğu'da bulunduğunu biliyor musunuz? Ya da Müslüman kimyagerlerin bin yıl önceki sistematik çalışmaları sayesinde petrolün işlenebildiğini?

Osmanlı’nın Viyana Kuşatması’ndan Avrupalılara ne kaldı?

Osmanlı’nın Viyana Kuşatması’ndan Avrupalılara ne kaldı?

Viyana Kuşatması sonrası Osmanlı ordusu geri çekilirken ağırlık yapacak her nevi eşyayı Avusturya topraklarında bırakmıştı. Peki, Osmanlı'nın bıraktığı bu ganimetlerin, Avrupa kültürünü şekillendirdiğini biliyor muydunuz? Ya da her kahvaltıda tükettikleri ve Avrupa ile özdeşleşmiş besinlerin Viyana Kuşatması sırasında keşfedildiğini? "Osmanlı'nın Viyana Kuşatması'ndan Avrupalılara ne kaldı?" sorusunun cevabını siz Fikriyat okuyucuları için derledik.

Bir seyyahın dilinden İstanbul’da veba salgını

Bir seyyahın dilinden İstanbul’da veba salgını

Hukuk eğitimi almasına rağmen kaleme aldığı tarih ve seyahat yazıları ile tanınan bir isim Alexander William Kinglake. Eğitimini tamamlayan pek çok İngiliz gibi, neredeyse gelenek haline gelen Doğu seyahatine çıkmış ve 1834 yılında İstanbul'a gelmişti. Kinglake'in İstanbul'a ayak bastığı dönemde, veba salgınının etkisi hala sürüyordu. Peki, Kinglake Osmanlı'daki hangi adetin veba salgınının yayılması ile ilgisini kuruyordu?

Müslümanlar kâğıdı Avrupa’ya nasıl aktardılar?

Müslümanlar kâğıdı Avrupa’ya nasıl aktardılar?

Bugün sıradan bir ürün olarak görülen kağıt, aslında medeniyet tarihimizin kilometre taşlarından biri. Çin'den Bağdat'a, oradan ise tüm İslam coğrafyasına yayılan kağıt, bilginin aktarılmasında en büyük kolaylığı sağladı. Müslümanlar, kağıt üretiminde yepyeni teknikler gerçekleştirdiler, farklı hammaddelerle çok çeşitli kağıtlar ürettiler. Onlardan biri olan "Türk kağıdı" tekniği, günümüzde tüm dünyada kaliteli yazı kağıtlarında ve kitaplarda hala kullanılıyor. Peki, Müslümanlar kâğıdı Avrupa'ya nasıl aktardılar?

'Bir hayalim var' sözüyle hafızalara kazınan: Martin Luther King

'Bir hayalim var' sözüyle hafızalara kazınan: Martin Luther King

"Bir hayalim var!" konuşmasıyla hafızalarımıza kazınan Martin Luther King, bundan 51 yıl önce bugün kaldığı otelin balkonunda uğradığı silahlı suikast sonucu öldürüldü. Siyahi bir kadının "yerini beyaz bir vatandaşa vermemesi", bugün ırkçılığa karşı verdiği mücadeleyle tanıdığımız Martin Luther King'in hayatındaki dönüm noktalarından yalnızca biriydi. O olaydan sonra siyahilere yönelik adaletsizlikleri, şiddet içermeyen eylemlere dönüştürecek; kısa sürede bu eylemler geniş kitlelere yayılacaktı. Peki, Martin Luther King kimdir? Onun mücadelesi siyahi vatandaşların sivil haklara kavuşmasında nasıl mihenk taşı oldu? Ölümünün yıldönümünde Martin Luther King'e dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

Avrupa tıbbı Müslüman hekimlerin hangi eserleriyle gelişti?

Avrupa tıbbı Müslüman hekimlerin hangi eserleriyle gelişti?

Bundan bin yıl önce, Avrupa'nın Karanlık Çağı yaşadığı dönemde Müslüman alimler bilim dünyasına dair pek çok keşif gerçekleştirdi. Tıp, o alanlardan sadece biriydi. Avrupa tıbbı, Müslüman alimlerin kaleme aldığı eserlerin Latinceye tercümeleriyle gelişti; birçok pratik uygulama bu eserler sayesinde öğrenildi. Hatta bazı tedaviler, Haçlı Seferleri sırasında İslam coğrafyasına gelerek yaralanan ve Müslüman hekimler tarafından tedavi edilen askerler aracılığıyla Avrupa'ya aktarıldı.

Müslüman alimlerin Ay'a dair gizemli keşifleri

Müslüman alimlerin Ay'a dair gizemli keşifleri

Asırlar önce yaşayan birçok Müslüman alimin neden zamanlarının büyük kısmını gökyüzünü seyrederek geçirdiğini hiç düşündünüz mü? Müslümanların, dünyanın her yerinden kıbleyi bulabilmeleri için Ay'ın konumunu bilmek oldukça önemliydi. Aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'de geçen bazı ayetlerin anlamı da bu bilgilerle anlaşılabiliyordu. Peki, Ay'ın evreleri ve konumu başka hangi sebeplerle önemliydi? İslam uygarlığında Müslüman alimlerin Ay'a dair gerçekleştirdikleri gizemli keşifleri sizlerle buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN