Arama

Dünya Tarihi

Teoman Duralı yorumuyla İngiliz-Yahudi medeniyetinin dünyaya etkileri

Teoman Duralı yorumuyla İngiliz-Yahudi medeniyetinin dünyaya etkileri

Ülkemizin yetiştirdiği en saygın ilim insanlarından biri olan Prof. Dr. Teoman Duralı, felsefe denilince ilk akla gelen isimlerden biri. Dün yayınlanan bir TV programında Teoman Duralı, hem tarihi hem de güncel olaylara dair önemli yorumlarda bulundu. Duralı, İngiliz-Yahudi medeniyetinin, Sultan II. Abdülhamid'in oluşturmak istediği İslam medeniyetini bir tehdit olarak gördüğünü ve bu nedenle Osmanlı'da harlanan o ateşin söndürüldüğünü ifade etti. Duralı, Trump'ın azil sürecine de değinerek, şu anda yaşanan krizin aslında ABD politikalarının arka planına dair önemli işaretler olduğunu söyledi. Teoman Duralı'nın konuşmasından öne çıkan detaylar…

Dünyanın ilk siyahi pilotu: Arap Ahmet

Dünyanın ilk siyahi pilotu: Arap Ahmet

Havacılık tarihinde özel bir yere sahip Arap Ahmet, dünyanın ilk siyahi pilotu. 19'uncu yüzyılda köle tacirleri tarafından İstanbul'a getirilerek satılan adı bilinmeyen bir kadının torunu olan Arap Ahmet, denizci olmayı hayal ediyordu. Tam da o yıl, Wright Kardeşler ilk uçuş denemelerini yapmışlar ve dünyada popülaritesi gün geçtikçe artan yeni bir merak uyandırmışlardı. Osmanlı ordusunun ilk pilotlarından biri olan Arap Ahmet, dünya havacılık tarihinde ilk siyahi pilot oluşuyla ve Birinci Dünya Savaşı'nda direnişe verdiği destekle tarihimizde özel bir yere sahip. Peki, Arap Ahmet kimdir?

Eczacılığın İslam uygarlığına uzanan kökeni

Eczacılığın İslam uygarlığına uzanan kökeni

Dünya üzerindeki ilk eczane, bundan tam 12 asır önce Bağdat'ta kuruldu. Burada "muhtesib" adı verilen memurların görevi, sadece ilaçların ağırlığını, saflığını ve bozulup bozulmadığını denetlemekti. Müslüman alimler, 9'uncu yüzyılda temelini attıkları eczacılığı her geçen gün biraz daha geliştirdiler ve bu alanda birçok yazılı eseri literatüre kazandırdılar. Ortaya koydukları eserlerle tıpta adeta bir devrim gerçekleştiren bu alimlerin keşfettikleri ilaçlara ve eczanelere dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

Aliya İzzetbegoviç: Davası Allah olan lider

Aliya İzzetbegoviç: Davası Allah olan lider

Aliya İzzetbegoviç, bağımsızlığa giden zor ve çetin yıllarda Bosna-Hersek halkına önderlik eden, ülkenin ilk cumhurbaşkanı ve yirminci yüzyıl Avrupa'sının önemli Müslüman düşünürlerinden biriydi. Aliya İzzetbegoviç'in bir aydın olarak dikkat çeken yanı ise İslam dünyasındaki krizleri sadece fark etmesi değil; krizlerin çözülmesine yönelik ilgisiydi. Merhum Aliya İzzetbegoviç'i rahmet ve özlemle anıyor; hayat felsefesi, adaletli tavrı ve mücadelesini sizlerle buluşturuyoruz. Aliya İzzetbegoviç kimdir? Aliya İzzetbegoviç'in hayatı...

Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsü

Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsü

Bundan bir asır önce Azerbaycan halkı, Çarlık Rusya'nın yıkılması sonucu bağımsızlığını ilan etmiş ve Müslüman Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyetini kurmuştu. Bağımsızlıklarını ilk olarak Osmanlı'nın tanıdığı bu genç devlet, iki yıl sonra Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi. 70 yıl sonra Azerbaycan, 18 Ekim 1991'de tarih sahnesinde yeniden bağımsız devlet olarak yerini aldı. Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz.

Fransa ‘terörizm’den ne anlıyor?

Fransa ‘terörizm’den ne anlıyor?

Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda operasyonlar sürüyor. Türkiye'nin bölgedeki terör koridorunu ortadan kaldırmayı ve güney doğuda bir terör devletinin kurulmasını önlemeyi hedeflediği bu harekata, ABD ve pek çok Batı ülkesi ise karşı çıkıyor. O ülkelerden biri de Fransa. Operasyon sonrası Türkiye'ye gerçekleştirdiği silah ihracatını durdurduğunu açıklayan Fransa, Milli Takım'ın maç sırasında "asker selamı" ile gösterdiği gol sevincine yönelik manipülasyonlarına da devam ediyor. Peki, Fransa'nın "terörizm" algısı tam olarak ne? Fransa'nın gerçekleştirdiği katliamlar ve sömürgecilik tarihi bu konuda bizlere neler söylüyor?

Büyük Ortadoğu Projesi nedir? Büyük Ortadoğu Projesi’nin maddeleri…

Büyük Ortadoğu Projesi nedir? Büyük Ortadoğu Projesi’nin maddeleri…

Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda operasyonlar sürüyor. ABD ve Batı ülkelerinin karşı çıktığı, Türkiye'ninse kararlılıkla devam ettiği bu operasyon, bölgedeki terör koridorunu ortadan kaldıracak ve güney doğuda bir terör devletinin kurulmasını önleyecek. Barış Pınarı Harekatı, ABD'nin maddeleri 1997 yılında belirlenen, bölgedeki hâkimiyetini arttıracağı ve müttefiki İsrail'i bölgesel güç haline getireceği Büyük Ortadoğu Projesi'nin gerçekleşmesine de ket vuracak. Peki, Büyük Ortadoğu Projesi nedir? Büyük Ortadoğu Projesi'nin maddeleri…

Tarihe damga vuran siyasi kişilere dair 5 mektup

Tarihe damga vuran siyasi kişilere dair 5 mektup

Yahudiler, Avrupa'da daha fazla kalamayacaklarını anlayınca Sultan Abdülhamid'den Filistin topraklarını talep etmişlerdi. Peki, Siyonist lider Theodor Herzl, Abdülhamid'e kaleme aldığı mektupta hangi sözlere yer vermişti? Abdülhamid, hâl' edilmesinin sebebi olarak gördüğü bu olayı yazdığı mektupta neler söylemişti? Einstein'dan Atatürk'e, Adnan Menderes'ten Aliya İzzetbegoviç'e, tarihe damga vuran siyasi kişilere dair 5 mektubu sizlerle buluşturuyoruz.

İslam uygarlığında temizlik kültürü ve hamamların tarihi

İslam uygarlığında temizlik kültürü ve hamamların tarihi

Bugün dünyanın dört bir yanındaki kaplıca ve sağlık merkezlerinin buhar banyolarına, kaliteli sabunlarına ve diğer lüks imkânlarına baktığımızda, bu durumun geçmişten bu yana böyle olduğunu düşünebiliriz. Ancak bir zamanlar pek çok coğrafya, hem bu bilince hem de bu imkanlara sahip değildi. İslam'ın yayılmasıyla birlikte Müslüman coğrafyalarda temizlik olmazsa olmaz kabul edilirken; Karanlık Çağlarını yaşayan Avrupa'da ise su ve banyo çok sevilmezdi.

Hamburgerin Orta Asya’ya uzanan tarihi

Hamburgerin Orta Asya’ya uzanan tarihi

Hamburger, özellikle kısıtlı zamanlarda hızlı ve pratik bir öğün arayışına girdiğimizde, neredeyse ilk tercih ettiğimiz yemek olarak karşımıza çıkıyor. Peki, ABD kültürünün tüm dünyaya yayılması ve zincir restoranlar ile popüler kültürün adeta bir taşıyıcısı olan hamburgerin aslında Orta Asya'ya uzanan bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ya da hamburger isminin nereden geldiğini? Veya hamburgeri tükettikten sonra vücudunuza etkilerini? Hamburgerin tarihine dair az bilinen detayları sizlerle buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN