Arama

Dünya Tarihi

Hilal altında dört yıl: Osmanlı’nın Venezuelalı subayı

Hilal altında dört yıl: Osmanlı’nın Venezuelalı subayı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik gerçekleştirilen darbe girişiminde, Maduro'ya ilk destek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelmişti. Maduro, Erdoğan'ın desteğine ilişkin yaptığı açıklamada 15 Temmuz darbe girişimine vurgu yaparak "Batılı basın bu darbe girişimini sanki Türkiye için iyi bir şeymiş gibi gösteriyordu ve Erdoğan'a karşıydılar. O günden bu yana Sayın Erdoğan ile dostuz" sözlerine yer vermişti. Peki, Venezuela ile Türkiye ilişkilerinin bu sağlam köklerinin Osmanlıya dek uzandığını biliyor muydunuz? Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı için cepheden cepheye koşan, "sınırı yüreğim burkularak geçtim" diyen Venezuelalı Rafael De Nogales Mendez'in yüzbaşılıktan generalliğe yükselen hayatını sizler için derledik.

İslam uygarlığında temelleri atılan ‘ilk hastanelere’ dair bilinmeyenler

İslam uygarlığında temelleri atılan ‘ilk hastanelere’ dair bilinmeyenler

Hastane koridorlarında uzman cerrahın peşi sıra yürüyen genç ve istekli doktor adayları… Bu manzarayı yalnızca günümüzde görebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Müslümanların bundan 8 asır önce kurduğu üniversite hastanelerinde, öğrencilere ilk elden teorik ve pratik bilgiler veriliyor, soru cevap yöntemiyle bilgilerin pekiştirilmesi sağlanıyor ve tıp eğitimi alan öğrenciler, hekimlerle birlikte hastaları muayene ediyorlardı. İslam uygarlığında 'tıp eğitimine' dair bilinmeyenleri sizin için derledik.

ABD’nin siyasi oyun alanı: Darbeler

ABD’nin siyasi oyun alanı: Darbeler

Venezuela'da meşru hükümeti görevden uzaklaştırma girişimine karşı Washington'ın tavrı, ABD'nin "siyasi oyun alanı olarak kullandığı darbeleri" gündeme getirdi. ABD, dünya çapında, Soğuk Savaş öncesinde ve sırasında uluslararası arenada çıkarlarına uygun aktörleri destekleyerek meşru yönetimlere müdahale etti. Washington, Doğu Bloku'nun yıkılmasının ardından da darbe girişimleri karşısında çıkarlarına göre tavır aldı. Geçmişten günümüze, olayların perde arkasında ABD yönetiminin olduğu darbeler…

10 soruda Yavuz Sultan Selim ve hilafet

10 soruda Yavuz Sultan Selim ve hilafet

Bundan tam 502 yıl önce Osmanlı ordusu, Memluk ordularını mağlup etmiş; 1517'de kazanılan bu zaferle hilafet sancağını Yavuz Sultan Selim devralmıştı. Tüm İslam aleminin birliğini sembolize eden bu sancak, 1924 yılına dek Osmanlı topraklarında dalgalandı... Peki, Ridaniye'de gerçekleşen bu savaşın fitilini ateşleyen olay neydi? Yavuz, "aşılamaz" sanılan Sina Çölünü 13 günde nasıl geçti? Yavuz'un hilafeti "İstanbul'da yapılan bir törenle devraldığı" iddiaları doğru mu? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

Terör döneminin ölüm makinesi: Giyotin

Terör döneminin ölüm makinesi: Giyotin

Giyotin, 1789 gerçekleştirilen Fransız Devrimi ile tarih sahnesine adını kazıdı. Avrupa'da daha önce benzerleri kullanılsa da, ölüm makinesi Giyotin, o tarihlerde Fransa'daki kaotik ortam ile adeta özdeşleşti. Bundan 225 yıl önce, Fransa Meclisi'nden geçen bir kararla, "özgürlük, eşitlik ve kardeşlik" düsturları ile yola çıkan devrimciler, yalnızca dört yılda "onlar gibi düşünmeyen" 15 bin kişinin Giyotinle idamına sebep oldular. Onlardan biri de dönemin Fransa Kralı 16. Louis'ydi.

Siyahilerin sivil haklara kavuşmalarında mihenk taşı: Martin Luther King

Siyahilerin sivil haklara kavuşmalarında mihenk taşı: Martin Luther King

Siyahi bir kadının "yerini beyaz bir vatandaşa vermemesi", bugün ırkçılığa karşı verdiği mücadeleyle tanıdığımız Martin Luther King'in hayatındaki dönüm noktalarından sadece biriydi. O olaydan sonra siyahilere yönelik adaletsizlikleri, şiddet içermeyen eylemlere dönüştürecek; kısa sürede bu eylemler geniş kitlelere yayılacaktı. Zamanla medyanın ilgi ve desteğini de kazanan, "Bir hayalim var!" konuşmasıyla hafızalarımıza kazınan Martin Luther, bundan 90 yıl önce bugün doğdu. Düzenlediği yürüyüşler ve onun aktivist ruhu, siyahi vatandaşların sivil haklara kavuşmasında bir mihenk taşı oldu.

Piri Reis‘in eseri Kitab-ı Bahriye hangi bilgileri içeriyordu?

Piri Reis‘in eseri Kitab-ı Bahriye hangi bilgileri içeriyordu?

Tüm dünyada yaygın inanış, pusulanın Çinliler tarafından Feng Shui'de kullanılmak üzere icat edildiği, daha sonra denizciler tarafından denizciliğe uygun hale getirildiği yönünde. Oysa mıknatıslı pusulaya ait en eski bulgulara, Muhammed Avfi'nin yazdığı Hikâyeler adlı Farsça eserde rastlanır. Piri Reis'in denizcilere Akdeniz kıyıları ve adaları hakkında bilgi veren Kitab-ı Bahriye adlı eseri ise modern deniz yolculuğunun rotasını hazırlamıştır.

İstanbul’u ihya eden Sultan Abdülhamid’in hizmetleri

İstanbul’u ihya eden Sultan Abdülhamid’in hizmetleri

Üç kıtaya hükmeden büyük bir imparatorluğun en zor dönemlerinin mirasını omuzlarına alan bir hükümdardı, Sultan II. Abdülhamid. Dünyanın en buhranlı döneminde tahta çıkmasına rağmen, Osmanlı Devletinin yükselmesi için eğitim, bilim, teknoloji ve sanayiye daima büyük önem verdi. Demiryollarından, hastanelere, mühendislik okullarından camilere, fabrikalardan hayır kurumlarına kadar İstanbul'a sayısız eser kazandırdı. Onun imzası bulunan mimari yapılar ise bir kitapta toplandı. Bizler de, "Ulu Hakan"ın İstanbul'a kazandırdığı bu paha biçilmez eserleri sizler için derledik.

Kamboçya’yı ‘ölüm tarlasına’ çeviren örgüt: Kızıl Kmerler

Kamboçya’yı ‘ölüm tarlasına’ çeviren örgüt: Kızıl Kmerler

20'nci yüzyılın sonlarında ortaya çıkan, dünyanın en baskıcı ve en kanlı rejimlerinden biriydi, Kızıl Kmer rejimi. Kısa sürede, "sosyalizm" ve "komünizm" adı altında milyonlarca insanı katlettiler. Kızıl Kmerler tarafından öldürülmek için değil rejime karşı olmak; gözlük veya saat takmak, kitap okumak veya yabancı dil bilmek dahi yetiyordu. Müslümanlara sistematik katliam uygulayan Kızıl Kmerler, çocuklara "anne", "baba" demeyi yasaklamışlar; aile kurumunu yok etmeyi hedeflemişlerdi. Katliamlarıyla Kamboçya'yı bir "ölüm tarlasına" çeviren Kızıl Kmerlerin, kendi halkına yaşattığı bu zulmü sizler için derledik.

Dünyanın oluşumuna dair Müslüman alimlerin teorileri

Dünya'nın oluşumuna dair Müslüman alimlerin teorileri

Bir zamanlar, Dünya'nın hem kendi ekseni hem de Güneş etrafında dönen "eğik bir küre" olduğu fikri, gülünç bir iddiadan öteye geçmezdi. Ancak Müslüman alimlerin yüzyıllar süren gözlem ve deneyleri, bilimin şekillenmesinde büyük bir rol oynadı ve bugün Dünya hakkında bildiğimiz tüm gerçeklerin altyapısını bu bilgiler oluşturdu. Dünya'ya dair Müslüman alimlerin teorilerini sizler için derledik.

Müslümanların tarım kitabı ekolojiye dair ne söylüyordu?

Müslümanların 'tarım kitabı' ekolojiye dair ne söylüyordu?

Bir bahçenin yahut da mahsulün çiçeklenip meyve verebilmesi için, yetiştirilmesi ile tabiat arasında ekolojik bir dengeye oturtulması gerekir. Çiçeklenme ve hasadın iyi olabilmesi için toprak, su ve insan müdahalesinin orantılı olması şarttır. Bir yandan mümkün olan azami verimi elde etmeye çabalayan, bir yandan da hayatlarının bağlı olduğu doğayı tahrip etmek istemeyen İspanya Müslümanları, bundan yüzlerce yıl önce toprak kimyası ve erozyon dâhil, pek çok sistematik zirai araştırmaya ön ayak olmuşlardı. Müslümanların tarıma yaptıkları katkıları sizler için derledik.

Kimyanın temellerini atan üç İslam alimi

Kimyanın temellerini atan üç İslam alimi

Plastik, suni ipek, yapay kauçuk ve petrol gibi ürünlerle insülin ve penisilin gibi ilaçların tamamının, kimya alanının gerçek öncüleri olan Müslüman alimlerce keşfedildiğini biliyor musunuz? Peki ya, "kimya" kelimesinin tüm dünyaya bu bilimin temellerini oluşturan Müslüman alimler sayesinde yayıldığını? İslam'ın altın çağında, olağanüstü keşifleriyle üç âlime dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN