Arama

Dünya Tarihi

Libya’da düşman işgaline direnişin sembolü: Ömer Muhtar

Libya’da düşman işgaline direnişin sembolü: Ömer Muhtar

Ömer Muhtar, Libya'da işgalci İtalyan güçlerine karşı sergilediği destansı direnişle tarihe geçen bir isim. Coğrafi şartlara dair bilgisi ve uyguladığı stratejik savaş taktikleri ile İtalyanları büyük hezimete uğrattı; muharebelerde gösterdiği başarıları nedeniyle "Çöl Aslanı" lakabıyla anıldı. Onun 22 yıl süren mücadelesi, düşmanın bile takdir ettiği bir destana dönüşmüştü. Pusuya düşürülerek İtalyan güçleri tarafından yakalanan Ömer muhtar, 89 yıl önce idam edildi.

Sömürgecilik: Topraklara değil zihinlere pranga

Sömürgecilik: Topraklara değil zihinlere pranga

Her milletin coğrafi sınırları ve bu sınırlar üzerine daimi ulusal planları vardır. Ama bazı kavimlerin diğer insanlara tasallut olan yayılmacı ve acımasız politikaları onların sıfatı olmuştur. Bugün Batılılar Afrika'da zalim olarak adlandırılırlar. Çünkü herkesin bir akrabası bir şekilde bu insanların zulümlerine maruz kalmıştır. Bir milletin, bir düşünce yapısının bekası coğrafi sınırlardan ziyade zihni sınırlara dayanır. Çünkü coğrafi sınırlar değişiklik gösterebilir ama zihin yapısı sadece daima ileriye odaklıdır. Bir ülkenin sömürge sahibi olması demek aslında o ülkenin emek hırsızı olması, başka bir medeniyetin dilini, dinini, coğrafyasını, kültürünü ve tarihini de çalması demektir.

Hiroşima ve Nagazaki’ye neden atom bombası atıldı? Hiroşima’da kaç kişi öldü?

Hiroşima ve Nagazaki'ye neden atom bombası atıldı? Hiroşima'da kaç kişi öldü?

İkinci Dünya Savaşı'nın Pasifik muharebelerinde ABD, Japonya'ya 3 gün içinde 2 atom bombası attı. 6 Ağustos'ta Hiroşima, 9 Ağustos'ta Nagazaki şehirlerinin bombalanmasının üzerinden 75 yıl geçti. "Little Boy" adlı bomba Hiroşima'nın yüzde 70'ini yok etmiş, "Fat Man" isimli bomba ise Nagazaki'nin yarısını küle çevirmiş; Japonya'ya göre yarım milyon insanın ölümüne sebep olmuştu. Ancak ilerleyen yıllarda bu bombaların etkisinin bununla sınırlı kalmayacağı anlaşıldı. Peki, bombaların insan sağlığına etkisi ne oldu? Hiroşima ve Nagazaki'ye neden atom bombası atıldı? Hiroşima'da kaç kişi öldü? ABD'nin gerekçesi neydi?

Hangi devlet, kaç yıl Osmanlı himayesinde kaldı?

Hangi devlet, kaç yıl Osmanlı himayesinde kaldı?

Üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti, dünya siyasetine yön veren, fetihler yoluyla pek çok ülkeyi hakimiyeti altına alan ve bu coğrafyalarda İslam'ın yayılmasını sağlayan bir cihan imparatorluğuydu. Asırlar boyunca barışın hakim olduğu bu topraklar, Osmanlı'dan koparıldıktan sonra asla eski huzuruna kavuşamadı. Peki, hangi devlet, kaç yıl Osmanlı himayesinde kaldı?

Dünya tarihinde iz bırakan 10 kadın

Dünya tarihinde iz bırakan 10 kadın

Dünya tarihi boyunca insanlık, pek çok mücadeleye, savaşa, direnişe, keşfe, bilimsel gelişmeye ve birçok ilke şahit oldu. İnsanlık tarihini değiştiren, dönüştüren ve ona yön veren pek çok olayda kadınların oldukça önemli bir rolü bulunuyor. Verdikleri mücadelelerle, gösterdikleri dirayetle yaşam öykülerimize ilham olabilecek tarihte iz bırakan 10 kadının yaşamından kesitleri sizlerle buluşturuyoruz.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN