Arama

Dünya Tarihi

Müslüman alimlerin icat ettiği astronomi aletleri

Müslüman alimlerin icat ettiği astronomi aletleri

Müslümanların öncülük ettiği icatların başında, gök cisimlerini incelemek amacıyla muazzam büyüklükte tasarlanarak inşa edilen gözlem aletleri geliyordu. Bu aletleri kullanmaları, Müslüman bilim insanlarının ölçümlerindeki hata yüzdesini azaltıyordu. İlk kez İslam uygarlığında temelleri atılan rasathanelerde kullanılan aletler, bugün gök cisimlerini inceleyen aletlerin temellerini oluşturuyordu. Öyle ki, günümüzde sıklıkla kullandığımız GPS'in temelleri dahi o dönemde atılmıştı.

Ömer Muhtar kimdir? Ömer Muhtar’ın Libya’nın bağımsızlığındaki rolü…

Ömer Muhtar kimdir? Ömer Muhtar’ın Libya’nın bağımsızlığındaki rolü…

Libya'da İtalyanlara karşı direnişin önderi Ömer Muhtar, gösterdiği destansı mücadeleyle tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir isim. Uyguladığı stratejik savaş taktikleri ile Libya topraklarını işgal eden İtalyanları büyük hezimete uğratmış; savaşlardaki başarılarıyla "Çöl Aslanı" lakabı ile anılmıştı. 22 yıl süren mücadelesi boyunca pek çok İtalyan komutanı mağlubiyetle ülkesine göndermişti. Pusuya düşürülerek İtalyan güçleri tarafından yakalanan Ömer Muhtar, 1931 yılında idam edildi. Peki, Ömer Muhtar kimdir? Ömer Muhtar'ın Libya'nın bağımsızlığındaki rolü nedir?

Libya’nın tarihine dair önemli kırılma noktaları

Libya’nın tarihine dair önemli kırılma noktaları

Libya, tarih boyunca Akdeniz'deki stratejik konumu nedeniyle daima önemli bir coğrafya oldu. İslam'ın ilk yıllarından itibaren Müslüman toprağı olan Libya'yı, Haçlı istilasından Osmanlı Devleti kurtardı. Kanuni döneminde yardım isteyen Libya halkının imdadına Turgut Reis yetişti; İtalyanların işgaline kadar bu topraklarda 4 asır boyunca Osmanlı sancağı dalgalandı. Osmanlı'dan koparıldıktan sonra ise bölgede sular hiç durulmadı. Libya'da iç karışıklıklar devam etse de uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Türkiye'nin yürüttüğü askeri işbirliği, stratejik anlamda büyük önem taşıyor.

Dostoyevski idamdan nasıl kurtuldu?

Dostoyevski idamdan nasıl kurtuldu?

Suç ve Ceza, Budala, İnsancıklar, Karamazov Kardeşler gibi dünyaca ünlü eserlerin yazarı olan Dostoyevski'yi okumak bilmediğimiz muazzam bir şehre girmek, bir savaşın gölgesine tanık olmak gibidir. O yaptığı psikolojik analizler ile okurlarını büyüleyen, her bir eserinde farklı karakterleri ile okuyucusunu farklı dünyalara ulaştıran biridir. Her kuşağın yazarı olan Dostoyevski'nin doğum yıl dönümünde okumanız bilmeniz ve duymanız gerekenleri derledik.

Libya’yı Osmanlı birleştirmişti

Libya’yı Osmanlı birleştirmişti

Bugün birkaç parçaya ayrılmış olan Libya çatısı altında bulunan Trablus, Bingazi, Fizan bölgeleri geçmişte birbirinden ayrı ayrı bölgelerdi. Bu bölgelerin Osmanlı hakimiyeti altına alınmasıyla Libya bugünkü sınırlarına kavuşmuştu.

Müslüman alimlerin geometri keşifleri

Müslüman alimlerin geometri keşifleri

İslam dünyasında Müslümanlar, tarih boyunca inşa ettikleri pek çok yapıda karmaşık ve zarif geometrik süslemeler kullandılar ve büyüleyici güzellikteki bu eserlerle dünyada ün saldılar. Bu muhteşem motifler, nokta, çizgi ve açılarla oluşturulan iki ve üç boyutlu şekillerin ölçümleri ve özelliklerini ihtiva eden geometri bilimindeki atılımlar olmadan ortaya çıkamazdı. Müslüman alimler, düzgün beşgen, yedigen gibi yüzyıllar boyunca keşfedilememiş geometrik şekilleri çizebilmişler, "altın oran" konusunu ve insan vücudunun bu ölçülere göre yaratıldığını tespit etmişlerdi.

İlk Dünya haritasını çizen el İdrisi İstanbul’u nasıl anlattı?

İlk Dünya haritasını çizen el İdrisi İstanbul’u nasıl anlattı?

Doğu ile batının kesişim noktası olan İstanbul, yabancı seyyahların gözde şehriydi ve kaleme alınan eserlerde İstanbul'dan daima övgüyle söz edildi. O seyyahlardan biri de ilk Dünya haritasını çizen Müslüman âlim Şerif el İdrisi'ydi. İdrisi, bin yıl önce coğrafi incelemeler yapmak amacıyla seyahate çıkmış; İstanbul'a geldiğinde "Bütün Doğu Roma İmparatorluğu'nda İstanbul'la kıyaslanabilecek başka bir şehir yoktur" sözleriyle şaşkınlığını dile getirmişti.

Genel kültürünüzü arttıracak 25 ilginç bilgi

Genel kültürünüzü arttıracak 25 ilginç bilgi

1389'da, savaş alanında şehit düşen ilk Osmanlı padişahının Sultan I. Murat olduğunu biliyor musunuz? Peki ya tarihteki ilk roket 1633 yılında Osmanlı'da Hasan Çelebi tarafından yapıldığını? Ya da Osmanlı'da tahtı kendi isteği ile terk eden ilk padişahın kim olduğunu? Hem tarihe hem günümüze dair ufkunuzu açacak, genel kültürünüzü arttıracak 25 ilginç bilgiyi derledik.

Nobel Ödülü neye hizmet ediyor?

Nobel Ödülü neye hizmet ediyor?

2019 Nobel Edebiyat Ödülü’ne Avusturyalı yazar Peter Handke layık görüldü. Handke'nin soykırım destekçiliği yapması, Srebrenitsa Katliamına ilişkin sözleri nedeniyle ödül ve komite, büyük tepki aldı. Handke’nin bu ödüle layık görülmesi, “Nobel ödülü gerçekte neye hizmet ediyor” sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Öyle ki, Nobel Ödülleri'nin geçmişi, tarihin en ilginç ironilerini barındırıyor. Handke’nin aldığı ödülden de yola çıkarak Nobel’in tarihini ve tartışmalı Nobel ödüllerini derledik.

El Makdisi kimdir? El Makdisi’nin coğrafya bilimine katkıları

El Makdisi kimdir? El Makdisi’nin coğrafya bilimine katkıları

Bundan bin yıl önce yaşayan ünlü Müslüman coğrafyacı el Makdisi, coğrafi terimleri kullanan ilk kişiydi. Hayatının 20 yılından fazlasını İslam dünyasını gezerek geçirdi. Topladığı bilgileri, gördükleri ve okuduklarıyla; kendi gözlemlerini ise daha tecrübeli seyyahlarınkilerle karşılaştırarak sorguladı. Ehil bulduğu kimselere de danışan el Makdisi, ilk eserini 40'lı yaşlarında kaleme aldı. Peki, asırlar öncesinden coğrafya biliminin temelini atan el Makdisi kimdir? El Makdisi'nin coğrafya alanına katkıları nelerdir?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN