Arama

Dünya Tarihi

Kuzey Afrika’nın incisi: Fas

Kuzey Afrika'nın incisi: Fas

Rengarenk sokakları ve tarihi şehirleri ile Afrika'nın en dikkat çekici ülkelerinden biri Fas'tır. Sahip olduğu konumu ve doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi geçmişiyle de tarihte önemli yer tutar. İslam hakimiyetinin ardından Fas'ın kaderi bambaşka bir yere evrilir. Gelin, jeopolitik konumu nedeniyle sömürgeci ülkelerin daima hedefinde olan Fas'ın tarihine birlikte bakalım...

Eylül ayında gerçekleşen tarihi olaylar

Eylül ayında gerçekleşen tarihi olaylar

Sonbaharın başladığı bu ayda pek çok tarihi olay yaşandı. Bu olaylardan bazıları dünya tarihinin akışını değiştirecek kadar önemliydi. Sizler için Eylül ayında gerçekleşen önemli tarihi olayları derledik. İşte, Eylül ayında gerçekleşen tarihi olaylar...

II. Mahmud’un gönlünden süzülen dua

II. Mahmud'un gönlünden süzülen dua

Aldığı tedbirler ve gerçekleştirdiği ıslahat hareketleri ile Osmanlı Devleti'nin adeta ömrünü uzatan Sultan II. Mahmud, çocukluğundan itibaren güvensiz bir ortamda yetişti. Yalnızlığını hüsn-i hat ve şiir ile hemhal olarak sanata döken Sultan; Resul-i Ekrem'e aşık, benliğini Allah Resulü'nün kapladığı bir isimdi. Bu minvalde üç naat kaleme alan Adli aynı zamanda müstesna bir divan şairiydi.

Akdeniz’de bir Türk adası: Girit

Akdeniz’de bir Türk adası: Girit

Dünya tarihi için önemli bir noktada bulunan Akdeniz, tarihin her döneminde dünyanın siyasi, ticari ve iktisadi gelişmelerine yön verecek kadar derinlikli bir konuma sahiptir. Bu büyük denizde bulunan önemli stratejik nokta Girit, Osmanlı'nın fethinden sonra büyük bir değişime uğrayarak Türk-İslam medeniyetinin izlerini taşıyan bir ada haline gelir. Gelin, tarihte birçok devletin istilasına ve akınına uğrayan bu adanın tarihine birlikte bakalım.

Sömürgecilik: Topraklara değil zihinlere pranga

Sömürgecilik: Topraklara değil zihinlere pranga

Her milletin coğrafi sınırları ve bu sınırlar üzerine daimi ulusal planları vardır. Ama bazı kavimlerin diğer insanlara tasallut olan yayılmacı ve acımasız politikaları onların sıfatı olmuştur. Bugün Batılılar, Afrika'da zalim olarak adlandırılırlar. Çünkü herkesin bir akrabası bir şekilde bu insanların zulmüne maruz kalmıştır. Bir milletin, bir düşünce yapısının bekası coğrafi sınırlardan ziyade zihni sınırlara dayanır. Çünkü coğrafi sınırlar değişiklik gösterebilir ama zihin yapısı sadece daima ileriye odaklıdır. Bir ülkenin sömürge sahibi olması demek aslında o ülkenin emek hırsızı olması, başka bir medeniyetin dilini, dinini, coğrafyasını, kültürünü ve tarihini de çalması demektir.

Batı’nın karanlık sureti

Batı’nın karanlık sureti

Görkemli şehirleri, tıkanmayan demokrasileri, güllük gülistanlık yaşantıları ile öne çıkar Batı... Sanırsınız ki dünyanın tüm mutluluk rezervleri onların elindedir; oturmuş bir sistemleri, anlayışlı bir yönetimleri vardır. Peki, gerçek nedir? Size Batı'nın köklerinin; barbarlık, vahşet ve hainliğe dayandığını söylesek ne kadar şaşırırsınız?

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN