Arama

Avrupa Tarihi

12 maddede Avrupa üniversitelerinin Müslüman kökenleri

12 maddede Avrupa üniversitelerinin Müslüman kökenleri

Birçoğumuzun lisans veya yüksek lisans diploması aldığı veya alma hayali kurduğu köklü Avrupa üniversiteleri ilk kez 12'nci yüzyılda ortaya çıktı. Peki, Güney İtalya'dan İngiltere'ye doğru hızla yayılan bu üniversitelerin, nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü? Oxford, Padova ve Bologna gibi ünlü Avrupa üniversitelerinin kökenlerinin Müslümanlara dayandığını biliyor muydunuz? 12 maddede Avrupa üniversitelerinin Müslüman kökenlerini sizler için derledik.

Tarihte iz bırakan 30 mektup

Tarihte iz bırakan 30 mektup

Geçmiş yıllarda, teknolojinin henüz dünyayı "küresel bir köye" çevirmediği dönemlerde, insanların kalplerindekini dile getirdiği, uzak mesafelerden özlemlerini giderdiği aracılardı mektuplar. Gurbetliğin acısı, savaşın ortasında sevdanın en şiddetlisi, idam emri verenlere tevazuyla verilen bir cevap, yakın dostların muhabbeti ya da bir siyasi liderin emaneti… Şairlerden yazarlara, ressamlardan askerlere, devlet başkanlarından sultanlara, ünlü isimlerin kaleme aldığı 30 mektubu sizler için derledik.

12 asır önce yaşayan Kral Offa neden Müslüman parası bastırdı?

12 asır önce yaşayan Kral Offa neden Müslüman parası bastırdı?

Tarihte bazı arkeolojik keşifler var ki, aradan yüzyıllar geçse dahi gizemi bir türlü çözülemiyor. O keşiflerden biri de İngiltere ve Mersiya hükümdarı olan Kral Offa'nın bastırdığı altın sikkeler. Bundan tam 12 asır önce yaşayan Kral Offa, neden Müslüman sikkesi bastırmış; bu sikkelere neden Arapça harflerle kelime-i tevhid yazdırmıştı? Bilim insanlarını şaşkına çeviren Kral Offa'nın altın sikkesine dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN