Arama

Avrupa Tarihi

Müslüman matematiği ile tarihe karışan Avrupa sayı sistemi: Sisteryen rakamları

Müslüman matematiği ile tarihe karışan Avrupa sayı sistemi: Sisteryen rakamları

Avrupa'da Orta Çağ döneminde aktif olarak kullanılan bir sayı sistemiydi Sisteryen rakamları. Bu rakamların en önemli özelliği, binli rakamların dahi tek bir karakter ile yazılabiliyor oluşuydu. Roma rakamlarına göre daha kullanışlıydı ve dört haneli bir sayı tek bir karakterle yazılabiliyordu. Ancak hem Sisteryen rakamlarının hem de Roma rakamlarının olumsuz bir yanı vardı: hesap yapmanın zorluğu. Müslüman biliminin geliştirdiği 1-9 arası rakamlar, 0'ın keşfi, ondalık sayılar ve hesap sistemi, kısa zamanda kabul gördü. Böylece Sisteryen rakamları da tarihe karışmış oldu…

Müslüman biliminin Bizans yoluyla Avrupa'ya aktarımı

Müslüman biliminin Bizans yoluyla Avrupa'ya aktarımı

İslam uygarlığı, 7 ila 17'nci yüzyıllarda altın çağını yaşadı; dünya üzerinde medeniyetin temelleri o tarihlerde atıldı. Müslüman âlimler, tıp, eczacılık, astronomi, robotik teknoloji ve mimarlık gibi birçok alanda büyük ilerleme sağladılar. Geliştirilen bilim, İspanya'dan Kuzey Afrika'ya, Orta Doğu'dan Endonezya ve Çin'e kadar üç kıtaya yayıldı. İslam biliminin yayılmasında etkili olan en etkili üç yoldan biri de Bizans üzerinden gerçekleştirilen aktarımdı.

İslam biliminin Avrupa’ya aktarımı nasıl son buldu?

İslam biliminin Avrupa’ya aktarımı nasıl son buldu?

İslam uygarlığı, 7 ila 17'nci yüzyıllarda altın çağını yaşadı; dünya üzerinde medeniyetin temelleri o tarihlerde atıldı. Bilim ile uğraşan, yeni keşifler yapan ve bilgiyi geliştirerek yeni teoriler ortaya koyan Müslüman âlimler, tıp, eczacılık, astronomi, robotik teknoloji ve mimarlık gibi birçok alanda büyük ilerleme sağladılar. Geliştirilen bilim, İspanya'dan Kuzey Afrika'ya, Orta Doğu'dan Endonezya ve Çin'e kadar üç kıtaya yayıldı. Peki, İslam biliminin Avrupa'ya aktarımı, ne zaman ve nasıl son buldu?

Leonardo da Vinci'nin uçmaya dair fikirleri

Leonardo da Vinci'nin uçmaya dair fikirleri

Leonardo da Vinci, pek çoğumuz tarafından ressam kimliği ve tarihe geçen ünlü resimleri ile tanınsa da o, aynı zamanda çok yönlü bir bilim insanı ve iyi bir mühendisti. İnsan gücü yerine kullanılacak makineler tasarlamış, mekanik icatların benzersiz eskizlerini çizmişti. Uçmaya dair fikirlerini ise canlıların anatomisini inceleyerek; vücut fonksiyonlarını bir makine gibi düşünerek çizimlerine yansıtmıştı. Onun bu çalışmaları, kendinden sonra gelen bilim insanları için öncü oldu.

Franz Liszt, Osmanlı sultanına neden hayrandı?

Franz Liszt, Osmanlı sultanına neden hayrandı?

Franz Liszt, 19'uncu yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden biriydi. Ünlü besteci, 1847 yılında İstanbul'a gelmiş, dervişlerden çok etkilenerek bir beste yapmıştı. Senfonik şiir tarzının öncüsü olan Liszt, Sultan Abdülmecid'e neden hayrandı? Abdülmecid'e Çırağan Sarayı'nda verdiği konseri, nargile dumanı altında mı gerçekleştirmişti? Gemiden iner inmez tutuklandığı haberi doğru muydu? Ölümünün yıl dönümünde, Franz Liszt'in İstanbul'a gelişine dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN