Arama

Avrupa Tarihi

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman

81 yıl önce, İspanya İç Savaşı sırasında Guernica şehrine büyük bir bombardıman yapıldı. Gerçekleştirilen hava saldırıları, büyük çapta yıkıma ve pek çok sivilin ölümüne yol açtı. Halkının çektiği acılara kayıtsız kalamayan ünlü ressam Picasso, Guernica isimli tablosuna bu bombardımanın izlerini yansıttı ve tablo, 1939 yılında güvenlik amacıyla New York'a götürüldü. Picasso, İspanya halkı cumhuriyete yeniden kavuşmadan tablonun ülkesine dönmesini istemiyordu. Ünlü ressamın bu vasiyeti yerine getirildi ve bundan tam 37 yıl önce parlamenter monarşinin ilanı sonrası tablo, anavatanı olan İspanya'ya iade edildi.

Nietzsche İslam hakkında ne söylemişti?

Nietzsche İslam hakkında ne söylemişti?

Tarihin en önemli felsefecilerinin başında gelen Friedrich Nietzsche, din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine aforizmalarla dolu birçok esere imza attı. Profesörlük unvanını aldığında henüz 24 yaşındaydı. Hristiyanlığın tanrısının öldüğünü söyleyen Nietzsche; İslam’dan ise, övgüyle bahsetmişti. 19’uncu yüzyıl çağdaş kültürünün, İslam kültürünün yanında son derece ‘yoksul’ ve ‘oldukça geç kalmış’ olduğuna vurgu yapan Nietzsche, “Haçlılar, aslında önünde diz çökmeleri gereken asil ve yüksek bir kültüre karşı savaş açmışlardı” demişti.

İngiltere ve Fransa’nın kıyasıya mücadele ettiği Osmanlı projesi

İngiltere ve Fransa’nın kıyasıya mücadele ettiği Osmanlı projesi

Osmanlı’nın “Muhteşem Yüzyıl”ında, Kanuni Sultan Süleyman’ın son sadrazamıydı Sokullu Mehmet Paşa. Yaşadığı dönem için çağının çok ötesinde sayılan ve kendinden sonra gelenlere ışık tutan projeler geliştirmişti. Bundan tam 149 yıl önce hayata geçen Süveyş Kanalı da, aslında Sokullu Mehmet Paşa’ya ait bir projeydi. O dönemde Mısır’a hayat katan, bugün ise turizmden sonra ülke ekonomisinin en önemli kalemini oluşturan Süveyş Kanalı, İngiltere ve Fransa arasında büyük bir mücadelenin sebebi haline gelmiş; uğruna Özgürlük Anıtı dikilmişti…

Sofra düzeninin mucidi Müslüman musikişinas

Sofra düzeninin mucidi Müslüman musikişinas

Dünyanın birçok yerinde, modern kültürün evrensel bir parçası olarak, yemeklerde önce çorba, sonra ana yemek ve en son olarak da tatlı servisi yapılır. Peki, bu uygulamanın kökeninin Müslüman bir musikişinasa ait olduğunu biliyor muydunuz?

Kanuni’nin büyük galibiyeti: Estergon

Kanuni’nin büyük galibiyeti: Estergon

Bundan tam 475 yıl önce bugün, Kanuni Sultan Süleyman tarihe geçecek bir galibiyetin mimarı oldu. Macarlar için kutsallığın büyük bir sembolü olan Estergon Kalesi, Avusturya ordusu ile gerçekleştirilen şiddetli çatışmaların ardından Osmanlı’nın himayesi altına alındı. Kanuni, Estergon için bir kanun dahi hazırlattı. Bu zaferden elli yıl sonra kale, “Biz Rumeli gazileriyiz; kelle verir, kale vermeyiz!” sözleriyle yeni bir mücadeleye tanık olacaktı…

Boşnakların 23 yıldır kapanmayan yarası: Srebrenitsa

Boşnakların 23 yıldır kapanmayan yarası: Srebrenitsa

En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımı, aradan 23 yıl geçmesine rağmen Boşnak halkı için kapanmayan bir yara olmaya devam ediyor. Soykırımın yıl dönümü 11 Temmuz'da, kimlik tespitleri tamamlanan 35 yeni kurbanın defnedileceği Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 6 bin 575 kurbanın mezarı bulunuyor. Farklı mahkemelerde görülen Srebrenitsa davalarında bugüne kadar 45 Sırp, toplam 699 yıl hapis cezası aldı.

Fuat Sezgin Rönesans ninnisine son vermişti

Fuat Sezgin Rönesans ninnisine son vermişti

Prof. Dr. Fuat Sezgin, geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir konferansta, bize öğretilenlerin çoğunun aslında bildiğimiz gibi olmadığını anlatmıştı. Avrupa'daki bilim ve kalkınmanın Müslümanlar üzerine kurulu olduğunu söyleyen Fuat Sezgin, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde, toplumumuzun Rönesans ninnileriyle büyüdüğüne işaret etmişti. Günümüz biliminin temellerini Müslüman bilginlerin attığını belirten Sezgin, "Eğer Müslümanlar İber Yarımadasına geçmeyip, Afrika'da kalsalardı bugün Avrupa'nın ve dünyanın jeopolitik ve bilimsel kaderi bambaşka olacaktı" şeklinde konuşmuştu.

Nargile dumanı altında piyano çalan Liszt

Nargile dumanı altında piyano çalan Liszt

19’uncu yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden biri olan Macar asıllı Franz Liszt, senfonik şiir tarzının yaratıcısıydı. Liszt, Macarlara kucak açarak; onların iadesini talep eden ülkelere sert bir tavırla karşı çıkan Sultan Abdülmecid’in büyük bir hayranıydı. Ünlü besteci, yıllar boyu İstanbul’a gelmenin hayalini kurmuş, nihayet 1847 yılında şehre ayak basabilmişti. Liszt, 171 yıl önce bugün Abdülmecid’e Çırağan Sarayı’nda verdiği konseri, nargile dumanı altında mı gerçekleştirmişti?

Napolyon’a yenilgiyi tattıran Türk komutan

Napolyon’a yenilgiyi tattıran Türk komutan

Napolyon, gerçekleştirdiği seferlerle Avrupa’nın siyasi haritasını tamamen değiştiren ve adını dünya tarihine yazdıran bir Fransız İmparatoruydu. Askeri ve siyasi stratejileriyle birçok bölgeyi ele geçiren Napolyon, son olarak Doğu’nun zengin topraklarına gözünü dikmişti. Bu topraklarda, “yenilmez Napolyon"a ilk gerçek yenilgiyi tattıracak olan ise, cesur bir Türk komutanıydı. Napolyon, bundan tam 219 yıl önce bugün, Akka’da büyük bir hezimete uğramış ve Doğu düşleri böylece sona ermişti.

Saraybosnada Osmanlı Şehitliği

Saraybosna'da Osmanlı Şehitliği

Saraybosna'da bulunan Osmanlı Şehitliği için, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düzenlenmesi yönünde verdiği talimat üzerine, çalışmalara başlandı. Bosna’nın ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegovic’in de defnedildiği bu mezarlıkta, tarihi eser niteliğinde birçok Osmanlı mezar taşı bulunuyor. Osmanlı şehitlerinin defnedildiği Kovaçi Mezarlığı, 15’inci yüzyılda Osmanlı’nın himayesine giren Saraybosna’nın en eski mezarlığı olarak biliniyor.

Tüm heybetiyle Gotik Mimari sanatı

Tüm heybetiyle Gotik Mimari sanatı

Başlangıcı ve ana damarı mimari olan; 12. yüzyılın ortalarında, Fransa'da Romaneskin içinden doğmuş, yerini Rönesans'a devreden bir Ortaçağ Sanatı olan Gotik mimari tarzını siz Fikriyat okuyucuları için anlattık.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN