Arama

Avrupa Tarihi

İslam uygarlığında tekstil ve ticaret nasıl gelişti?

İslam uygarlığında tekstil ve ticaret nasıl gelişti?

Orta Çağ ticaretinin hatırı sayılır bir bölümünü kumaşlar ve diğer tekstil ürünleri teşkil ediyor; bu ürünler ekonomide büyük önem taşıyordu. Tekstil ürünlerinin üretimi ve ticaretinde İslam uygarlığı oldukça ilerlemişlerdi. İspanya Müslümanları aracılığıyla tüm Avrupa'ya yayılan tekstil ürünlerinin kullanımı her geçen gün artıyor, Avrupalılar Müslüman kumaşlarına hayran kalıyorlardı. Peki, İslam uygarlığında tekstil nasıl gelişti, tekstil ürünleri Batı'da nasıl yaygınlık kazandı?

Osmanlı’nın Viyana Kuşatması’ndan Avrupalılara ne kaldı?

Osmanlı’nın Viyana Kuşatması’ndan Avrupalılara ne kaldı?

Viyana Kuşatması sonrası Osmanlı ordusu geri çekilirken ağırlık yapacak her nevi eşyayı Avusturya topraklarında bırakmıştı. Peki, Osmanlı'nın bıraktığı bu ganimetlerin, Avrupa kültürünü şekillendirdiğini biliyor muydunuz? Ya da her kahvaltıda tükettikleri ve Avrupa ile özdeşleşmiş besinlerin Viyana Kuşatması sırasında keşfedildiğini? "Osmanlı'nın Viyana Kuşatması'ndan Avrupalılara ne kaldı?" sorusunun cevabını siz Fikriyat okuyucuları için derledik.

Müslümanlar kâğıdı Avrupa’ya nasıl aktardılar?

Müslümanlar kâğıdı Avrupa’ya nasıl aktardılar?

Bugün sıradan bir ürün olarak görülen kağıt, aslında medeniyet tarihimizin kilometre taşlarından biri. Çin'den Bağdat'a, oradan ise tüm İslam coğrafyasına yayılan kağıt, bilginin aktarılmasında en büyük kolaylığı sağladı. Müslümanlar, kağıt üretiminde yepyeni teknikler gerçekleştirdiler, farklı hammaddelerle çok çeşitli kağıtlar ürettiler. Onlardan biri olan "Türk kağıdı" tekniği, günümüzde tüm dünyada kaliteli yazı kağıtlarında ve kitaplarda hala kullanılıyor. Peki, Müslümanlar kâğıdı Avrupa'ya nasıl aktardılar?

Avrupa tıbbı Müslüman hekimlerin hangi eserleriyle gelişti?

Avrupa tıbbı Müslüman hekimlerin hangi eserleriyle gelişti?

Bundan bin yıl önce, Avrupa'nın Karanlık Çağı yaşadığı dönemde Müslüman alimler bilim dünyasına dair pek çok keşif gerçekleştirdi. Tıp, o alanlardan sadece biriydi. Avrupa tıbbı, Müslüman alimlerin kaleme aldığı eserlerin Latinceye tercümeleriyle gelişti; birçok pratik uygulama bu eserler sayesinde öğrenildi. Hatta bazı tedaviler, Haçlı Seferleri sırasında İslam coğrafyasına gelerek yaralanan ve Müslüman hekimler tarafından tedavi edilen askerler aracılığıyla Avrupa'ya aktarıldı.

Franz Liszt, Osmanlı sultanına neden hayrandı?

Franz Liszt, Osmanlı sultanına neden hayrandı?

Franz Liszt, 19'uncu yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden biriydi. Ünlü besteci, 1847 yılında İstanbul'a gelmiş, dervişlerden çok etkilenerek bir beste yapmıştı. Senfonik şiir tarzının öncüsü olan Liszt, Sultan Abdülmecid'e neden hayrandı? Abdülmecid'e Çırağan Sarayı'nda verdiği konseri, nargile dumanı altında mı gerçekleştirmişti? Gemiden iner inmez tutuklandığı haberi doğru muydu? Ölümünün yıl dönümünde, Franz Liszt'in İstanbul'a gelişine dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

Avrupa için durdurulamayan 'Osmanlı tehdidi'

Avrupa için durdurulamayan 'Osmanlı tehdidi'

Avrupa, asırlar boyunca kendi egemenliğini hakim kılabilmek amacıyla Doğu'dan gelebilecek her türlü saldırıya karşı tetikte oldu. Avrupa'da İslamiyet'in yayılması ve Hristiyanlığın gerilemesi, Batı dünyasını paniğe sürükledi ve "hilal" ile "haç"ın amansız mücadelesi yüzyıllar boyu sürdü. Peki, Avrupa Osmanlı'yı tehdit olarak görmeye ne zaman başladı? Bizler için "kutlu fetih" olan İstanbul'un fethi, Batı dünyası için ne ifade ediyor?

Davası Allah olan bir lider: Aliya İzzetbegoviç

Davası Allah olan bir lider: Aliya İzzetbegoviç

Bağımsızlığa giden zor ve çetin yıllarda Bosna-Hersek halkına önderlik eden, ülkenin ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç, yirminci yüzyıl Avrupa'sının önemli Müslüman düşünürlerinden biriydi. Bir aydın olarak dikkat çeken yanı ise İslam dünyasındaki krizleri sadece fark etmesi değil; krizlerin çözülmesine karşı da ilgisini yoğunlaştırmasıydı. Merhum Aliya İzzetbegoviç'i rahmet ve özlemle anıyor; hayat felsefesi, adaletli tavrı ve mücadelesini sizlerle buluşturuyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’nda Bükreş’te dalgalanan Osmanlı sancağı

Birinci Dünya Savaşı’nda Bükreş’te dalgalanan Osmanlı sancağı

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun yüzyıllar sonra bir Avrupa devletinin yönetimini ele aldığını biliyor muydunuz? Enver Paşa, savaşın kaderinin Avrupa cephelerinde tayin edileceğini savunmuş, buraya birlikler göndermeyi teklif etmiş ancak bu teklifi kabul edilmemişti. Peki, Osmanlı ordusunun sancağı hangi olayla Bükreş'te dalgalanmaya başladı? Diğer ülkelerin subayları saldırıya uğrarken, Osmanlı askerlerine neden dokunulmadı? Fikriyat olarak, Bükreş'te bulunan Osmanlı askerlerinin daha önce hiçbir yerde görmediğiniz arşiv fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

24 yıldır kapanmayan yara: Srebrenitsa ve mavi kelebekler

24 yıldır kapanmayan yara: Srebrenitsa ve mavi kelebekler

Srebrenitsa Soykırımı, aradan geçen 24 yıla rağmen hem Boşnak halkı hem de tüm Müslümanlar için kapanmayan bir yara… 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce katledildiği bu soykırım, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak tarihe geçti. Yaşanan katliamdan kaçmaya çalışanların menzili ise yine "ölüm yolu" oldu. Boşnaklar, "fazla mermi gitmesin" diye kendi elleriyle kazdıkları çukurlara atılıp bombalanarak katledildiler. Yıllar sonra Bosna Hersek'in başkanı Aliya İzzetbegoviç, bu mezarları nasıl bulduklarını şu sözlerle anlatmıştı: "Nerede mavi kelebek gördüysek orayı kazdık..."

Laleyi dünyaya tanıtan seyyah Kanuni’yi nasıl anlatmıştı?

Laleyi dünyaya tanıtan seyyah Kanuni’yi nasıl anlatmıştı?

Osmanlı'da büyük bir özenle yetiştirilen lalenin Avrupa'ya ilk kez Kanuni Sultan Süleyman devrinde gittiğini biliyor muydunuz? Türk lalesini önce Avrupa'ya daha sonra tüm dünyaya tanıtan Busbecq, Osmanlı topraklarına elçi olarak gelmişti. Busbecq, bir tören sırasında Kanuni'yi görmüş, kaleme aldığı seyahatnamesinde "onda bir zerre bile gurur nişanesi görülmediğini" söylemişti. Peki Busbecq, payitahta dair başka neler anlattı?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN