Arama

Avrupa Tarihi

Franz Liszt, Osmanlı sultanına neden hayrandı?

Franz Liszt, Osmanlı sultanına neden hayrandı?

Franz Liszt, 19'uncu yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden biriydi. Ünlü besteci, 1847 yılında İstanbul'a gelmiş, dervişlerden çok etkilenerek bir beste yapmıştı. Senfonik şiir tarzının öncüsü olan Liszt, Sultan Abdülmecid'e neden hayrandı? Abdülmecid'e Çırağan Sarayı'nda verdiği konseri, nargile dumanı altında mı gerçekleştirmişti? Gemiden iner inmez tutuklandığı haberi doğru muydu? Ölümünün yıl dönümünde, Franz Liszt'in İstanbul'a gelişine dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

Avrupa için durdurulamayan 'Osmanlı tehdidi'

Avrupa için durdurulamayan 'Osmanlı tehdidi'

Avrupa, asırlar boyunca kendi egemenliğini hakim kılabilmek amacıyla Doğu'dan gelebilecek her türlü saldırıya karşı tetikte oldu. Avrupa'da İslamiyet'in yayılması ve Hristiyanlığın gerilemesi, Batı dünyasını paniğe sürükledi ve "hilal" ile "haç"ın amansız mücadelesi yüzyıllar boyu sürdü. Peki, Avrupa Osmanlı'yı tehdit olarak görmeye ne zaman başladı? Bizler için "kutlu fetih" olan İstanbul'un fethi, Batı dünyası için ne ifade ediyor?

Davası Allah olan bir lider: Aliya İzzetbegoviç

Davası Allah olan bir lider: Aliya İzzetbegoviç

Bağımsızlığa giden zor ve çetin yıllarda Bosna-Hersek halkına önderlik eden, ülkenin ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç, yirminci yüzyıl Avrupa'sının önemli Müslüman düşünürlerinden biriydi. Bir aydın olarak dikkat çeken yanı ise İslam dünyasındaki krizleri sadece fark etmesi değil; krizlerin çözülmesine karşı da ilgisini yoğunlaştırmasıydı. Merhum Aliya İzzetbegoviç'i rahmet ve özlemle anıyor; hayat felsefesi, adaletli tavrı ve mücadelesini sizlerle buluşturuyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’nda Bükreş’te dalgalanan Osmanlı sancağı

Birinci Dünya Savaşı’nda Bükreş’te dalgalanan Osmanlı sancağı

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun yüzyıllar sonra bir Avrupa devletinin yönetimini ele aldığını biliyor muydunuz? Enver Paşa, savaşın kaderinin Avrupa cephelerinde tayin edileceğini savunmuş, buraya birlikler göndermeyi teklif etmiş ancak bu teklifi kabul edilmemişti. Peki, Osmanlı ordusunun sancağı hangi olayla Bükreş'te dalgalanmaya başladı? Diğer ülkelerin subayları saldırıya uğrarken, Osmanlı askerlerine neden dokunulmadı? Fikriyat olarak, Bükreş'te bulunan Osmanlı askerlerinin daha önce hiçbir yerde görmediğiniz arşiv fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

24 yıldır kapanmayan yara: Srebrenitsa ve mavi kelebekler

24 yıldır kapanmayan yara: Srebrenitsa ve mavi kelebekler

Srebrenitsa Soykırımı, aradan geçen 24 yıla rağmen hem Boşnak halkı hem de tüm Müslümanlar için kapanmayan bir yara… 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce katledildiği bu soykırım, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak tarihe geçti. Yaşanan katliamdan kaçmaya çalışanların menzili ise yine "ölüm yolu" oldu. Boşnaklar, "fazla mermi gitmesin" diye kendi elleriyle kazdıkları çukurlara atılıp bombalanarak katledildiler. Yıllar sonra Bosna Hersek'in başkanı Aliya İzzetbegoviç, bu mezarları nasıl bulduklarını şu sözlerle anlatmıştı: "Nerede mavi kelebek gördüysek orayı kazdık..."

Laleyi dünyaya tanıtan seyyah Kanuni’yi nasıl anlatmıştı?

Laleyi dünyaya tanıtan seyyah Kanuni’yi nasıl anlatmıştı?

Osmanlı'da büyük bir özenle yetiştirilen lalenin Avrupa'ya ilk kez Kanuni Sultan Süleyman devrinde gittiğini biliyor muydunuz? Türk lalesini önce Avrupa'ya daha sonra tüm dünyaya tanıtan Busbecq, Osmanlı topraklarına elçi olarak gelmişti. Busbecq, bir tören sırasında Kanuni'yi görmüş, kaleme aldığı seyahatnamesinde "onda bir zerre bile gurur nişanesi görülmediğini" söylemişti. Peki Busbecq, payitahta dair başka neler anlattı?

Avrupa’nın Karanlık Çağı’nda tıp ilmine ışık tutan Müslüman alimler

Avrupa’nın Karanlık Çağı’nda tıp ilmine ışık tutan Müslüman alimler

Bundan bin yıl önce, Karanlık Çağı yaşadığı dönemde Avrupa'ya ilim götürenlerin Müslüman alimler olduğunu biliyor musunuz? Peki ya, Batıda tıp ilminin gelişmesini, İbn-i Sina, Er-Razi, Zehravi ve İbnü'l Cezzar gibi Müslüman alimlerin eserlerinin tercümeleriyle sağladığını? Veya tıbba dair bazı tedavilerin, Müslüman hekimler tarafından tedavi edilen Haçlılardan öğrenildiğini? Fikriyat olarak Avrupa'nın Karanlık Çağı'nda tıp ilmine ışık tutan Müslümanlara dair bilinmeyenleri derledik.

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Roma

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Roma

Roma, geçmişi tarih öncesi devirlere kadar uzanan bir Avrupa şehri. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Roma, Osmanlı döneminde de oldukça popüler şehirlerden biriydi. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmaya başlamış, dönemin sultanları dünyanın farklı yerlerine ait fotoğrafları arşivlemeye başlamıştı. Roma'nın tarihi fotoğraflarını siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Avrupa’da hikayesi Osmanlı’ya uzanan ay yıldızlı spor kulübü

Avrupa’da hikayesi Osmanlı’ya uzanan ay yıldızlı spor kulübü

19'uncu yüzyılda, İngiliz sömürgesi olan İrlanda'da yaşanan kıtlığın, bir milyon insanın ölümüne yol açtığını biliyor muydunuz? Peki ya, Sultan Abdülmecid'in kilometrelerce uzağa göndermek istediği yardımı, İngiltere kraliçesinin neden engellemek istediğini? Avrupa'da hikayesi Osmanlı'ya uzanan ay yıldızlı Drogheda United Spor Kulübü'nün tarihini sizlerle buluşturuyoruz.

12 asır önce yaşayan Kral Offa neden Müslüman parası bastırdı?

12 asır önce yaşayan Kral Offa neden Müslüman parası bastırdı?

Tarihte bazı arkeolojik keşifler var ki, aradan yüzyıllar geçse dahi gizemi bir türlü çözülemiyor. O keşiflerden biri de İngiltere ve Mersiya hükümdarı olan Kral Offa'nın bastırdığı altın sikkeler. Bundan tam 12 asır önce yaşayan Kral Offa, neden Müslüman sikkesi bastırmış; bu sikkelere neden Arapça harflerle kelime-i tevhid yazdırmıştı? Bilim insanlarını şaşkına çeviren Kral Offa'nın altın sikkesine dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN