Arama

Avrupa Tarihi

Fransa ‘terörizm’den ne anlıyor?

Fransa ‘terörizm’den ne anlıyor?

Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda operasyonlar sürüyor. Türkiye'nin bölgedeki terör koridorunu ortadan kaldırmayı ve güney doğuda bir terör devletinin kurulmasını önlemeyi hedeflediği bu harekata, ABD ve pek çok Batı ülkesi ise karşı çıkıyor. O ülkelerden biri de Fransa. Operasyon sonrası Türkiye'ye gerçekleştirdiği silah ihracatını durdurduğunu açıklayan Fransa, Milli Takım'ın maç sırasında "asker selamı" ile gösterdiği gol sevincine yönelik manipülasyonlarına da devam ediyor. Peki, Fransa'nın "terörizm" algısı tam olarak ne? Fransa'nın gerçekleştirdiği katliamlar ve sömürgecilik tarihi bu konuda bizlere neler söylüyor?

Kahve endüstrisi kölelik ile nasıl yükseldi?

Kahve endüstrisi kölelik ile nasıl yükseldi?

Bugün 1 Ekim Dünya Kahve Günü. Her birimizin neredeyse müdavimi haline geldiği, içmeden güne başlayamadığı kahvenin keşfinin bundan 1500 yıl öncesine dayandığı düşünülüyor. Peki, "kara inci" olarak adlandırılan ve yüzyıllar boyu önemli bir ticaret maddesi olan kahvenin Avrupa'ya hangi olayla ulaştığını biliyor musunuz? Kahve, Avrupa için kısa zamanda bir sömürge malzemesi; ABD için ise köleler aracılığıyla yükselen bir endüstri haline geldi. 'Kara inci' kahvenin acı yolculuğunu sizlerle buluşturuyoruz.

İlluminati nedir? İlluminati örgütünün amacı nedir?

İlluminati nedir? İlluminati örgütünün amacı nedir?

Zihin kontrolü uyguluyor, hükümetleri ve kuruluşları ele geçirerek Yeni Dünya Düzeni'ni istekleri doğrultusunda kuruyor, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni altüst etmeyi planlıyorlar… İlluminati örgütü, tarih boyunca belki de en çok merak edilen hakkında en fazla komplo teorisi üretilen topluluğu. Peki, halk kitlelerinin karar verme yetisini kontrol altında tuttuğu, dünya liderlerini ve ekonomiyi istediği şekilde yönlendirdiği iddia edilen İlluminati nedir? İlluminati örgütünün amacı nedir?

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Budapeşte

Osmanlı arşivinden fotoğraflarla Budapeşte

Tuna nehrinin iki yakasını bir araya getiren, Budin ve Peşte'nin birleşmesiyle oluşan bir şehirdir Budapeşte. Kanuni zamanında kısa bir süre Türk hâkimiyetinde kalan bu şehir, 1686'da elden çıkmıştı. Evliya Çelebi'nin de Seyahatnamesi'nde tasvirine yer verdiği Budapeşte, Osmanlı için daima popüler bir şehir oldu. Fotoğrafın keşfinden kısa bir süre sonra Osmanlı coğrafyasında fotoğraf yaygınlaşmaya başlamış, dönemin sultanları Budapeşte'ye dair fotoğrafları da arşivlemeye başlamıştı.

Haçlılar, İstanbul’u nasıl istila ettiler?

Haçlılar, İstanbul’u nasıl istila ettiler?

Geoffroi de Villehardouin, 4. Haçlı Seferi sırasında İstanbul'a gelen şövalyelerden biriydi. Sefer süresince önemli olaylara tanık olmuş, kendi zamanının en önemli tarihçilerinden biri sayılmıştı. Bizans ile Franklar arasında yaşanan gelişmeleri kaleme aldığı kroniğinde anlatmış, Haçlılar'ın İstanbul'u nasıl istila ettiğini yazmıştı.

İslam uygarlığında tekstil ve ticaret nasıl gelişti?

İslam uygarlığında tekstil ve ticaret nasıl gelişti?

Orta Çağ ticaretinin hatırı sayılır bir bölümünü kumaşlar ve diğer tekstil ürünleri teşkil ediyor; bu ürünler ekonomide büyük önem taşıyordu. Tekstil ürünlerinin üretimi ve ticaretinde İslam uygarlığı oldukça ilerlemişlerdi. İspanya Müslümanları aracılığıyla tüm Avrupa'ya yayılan tekstil ürünlerinin kullanımı her geçen gün artıyor, Avrupalılar Müslüman kumaşlarına hayran kalıyorlardı. Peki, İslam uygarlığında tekstil nasıl gelişti, tekstil ürünleri Batı'da nasıl yaygınlık kazandı?

Osmanlı’nın Viyana Kuşatması’ndan Avrupalılara ne kaldı?

Osmanlı’nın Viyana Kuşatması’ndan Avrupalılara ne kaldı?

Viyana Kuşatması sonrası Osmanlı ordusu geri çekilirken ağırlık yapacak her nevi eşyayı Avusturya topraklarında bırakmıştı. Peki, Osmanlı'nın bıraktığı bu ganimetlerin, Avrupa kültürünü şekillendirdiğini biliyor muydunuz? Ya da her kahvaltıda tükettikleri ve Avrupa ile özdeşleşmiş besinlerin Viyana Kuşatması sırasında keşfedildiğini? "Osmanlı'nın Viyana Kuşatması'ndan Avrupalılara ne kaldı?" sorusunun cevabını siz Fikriyat okuyucuları için derledik.

Müslümanlar kâğıdı Avrupa’ya nasıl aktardılar?

Müslümanlar kâğıdı Avrupa’ya nasıl aktardılar?

Bugün sıradan bir ürün olarak görülen kağıt, aslında medeniyet tarihimizin kilometre taşlarından biri. Çin'den Bağdat'a, oradan ise tüm İslam coğrafyasına yayılan kağıt, bilginin aktarılmasında en büyük kolaylığı sağladı. Müslümanlar, kağıt üretiminde yepyeni teknikler gerçekleştirdiler, farklı hammaddelerle çok çeşitli kağıtlar ürettiler. Onlardan biri olan "Türk kağıdı" tekniği, günümüzde tüm dünyada kaliteli yazı kağıtlarında ve kitaplarda hala kullanılıyor. Peki, Müslümanlar kâğıdı Avrupa'ya nasıl aktardılar?

Avrupa tıbbı Müslüman hekimlerin hangi eserleriyle gelişti?

Avrupa tıbbı Müslüman hekimlerin hangi eserleriyle gelişti?

Bundan bin yıl önce, Avrupa'nın Karanlık Çağı yaşadığı dönemde Müslüman alimler bilim dünyasına dair pek çok keşif gerçekleştirdi. Tıp, o alanlardan sadece biriydi. Avrupa tıbbı, Müslüman alimlerin kaleme aldığı eserlerin Latinceye tercümeleriyle gelişti; birçok pratik uygulama bu eserler sayesinde öğrenildi. Hatta bazı tedaviler, Haçlı Seferleri sırasında İslam coğrafyasına gelerek yaralanan ve Müslüman hekimler tarafından tedavi edilen askerler aracılığıyla Avrupa'ya aktarıldı.

Franz Liszt, Osmanlı sultanına neden hayrandı?

Franz Liszt, Osmanlı sultanına neden hayrandı?

Franz Liszt, 19'uncu yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden biriydi. Ünlü besteci, 1847 yılında İstanbul'a gelmiş, dervişlerden çok etkilenerek bir beste yapmıştı. Senfonik şiir tarzının öncüsü olan Liszt, Sultan Abdülmecid'e neden hayrandı? Abdülmecid'e Çırağan Sarayı'nda verdiği konseri, nargile dumanı altında mı gerçekleştirmişti? Gemiden iner inmez tutuklandığı haberi doğru muydu? Ölümünün yıl dönümünde, Franz Liszt'in İstanbul'a gelişine dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN