Arama

Geleneksel Sanatlar

Bir Ayasofya hattatı: Kadıasker Mustafa İzzet Efendi

Bir Ayasofya hattatı: Kadıasker Mustafa İzzet Efendi

Kadıasker Mustafa İzzet Efendi, Osmanlı sanat tarihine adını altın harflerle nakşetmiş bir isim. Henüz küçük yaşlarda okuduğu bir na'tı şerif ile sesinin güzelliği Sultan II. Mahmud'u etkilemiş ve eğitimine büyük önem verilmişti. Büyük bir hattat ve maharetli bir neyzen olan Mustafa İzzet Efendi, "Hattatlar içinde onun ayarında musikişinas yoktur; musikişinaslar içinde de onun mertebesinde hattat yoktur" sözüyle anılırdı. Ayasofya için nakşettiği hat levhaları bugün dahi "dünyanın en büyük yazıları" olma özelliğini koruyor.

Osmanlı'nın en iyi üç hattat padişahı

Osmanlı'nın en iyi üç hattat padişahı

Osmanlı sultanları, sahip oldukları ilim, aldıkları eğitimler ve gerçekleştirdikleri yeniliklerin yanı sıra icra ettikleri sanatlarla da tarihte iz bıraktılar. Bazı padişahlar, hüsn-i hat sanatı ile ilgilenerek "üstad" mertebesine kadar ulaştılar. Dönemin hat sanatçılarını himaye eden, henüz şehzadelik yıllarında hat sanatında icazetlerini alan ve bugün pek çok camide onlara ait olduğunu bilmediğimiz levhaları ile Osmanlı'nın en iyi üç hattat padişahını sizler için derledik.

Sultan III. Ahmet’in hatları

Sultan III. Ahmet’in hatları

Sultan III. Ahmet, Osmanlı tarihinde iz bırakan hükümdarlardan biriydi. İyi bir tahsil gören Sultan III. Ahmet, güzel sanatlara ilgi duymuş; hüsn-i hat alanında "üstat" mertebesine ulaşmıştı. Hükümdarlık yıllarından sonra kendini Mushaf-ı şerif yazımına adamış, yazmış olduğu Kur'an-ı Kerimlerden ikisini Ravza-i Mutahhara'ya vakfetmişti. Ortaya koyduğu eserlerle Osmanlı'nın en iyi ilk üç "hattat padişahı"ndan biri olarak anılmış, döneminde inşa edilen pek çok caminin levhası onun elinden çıkmıştı. Sultan III. Ahmet'in hat sanatındaki maharetine dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

Savat nedir? Savat işçiliği hakkında merak edilenler...

Savat nedir? Savat işçiliği hakkında merak edilenler...

Hayatın her alanında dijital dünyaya hapsolmuş vaziyette ilerlerken sanat adına ince işçilik gerektiren görevleri de bilgisayar tuşuna basarak halletmeye çalışıyoruz. Nitekim bir eseri sanata dönüştüren şey fabrikasyon özelliği değil ona akıtılan göz nuru ile verilen el emeğidir. Sizler için ince işçiliğin ürünü olan kalemkarlık sanatı terimlerinden "savat" hakkında merak edilenleri derledik.

Aharlı kağıt nedir? Aharlı kağıt nasıl yapılır?

Aharlı kağıt nedir? Aharlı kağıt nasıl yapılır?

Binlerce medeniyeti bünyesinde barındıran, en nadide eserlerin ev sahibi olan kağıtlar, birbirinden maharetli ustaların elinde birer reçeteye dönüşüyor. Bir tezhibe veya hat sanatına zemin olacak kağıt uzun bir süreçten ve pek çok işlemden geçerek hazırlanabiliyor. Sizler için selülozun hamur olmasıyla başlayan maceranın, aharlanarak tezhip ve hat sanatına nasıl zemin olduğunu araştırdık.

Osmanlı çini sanatının temellerini atan 3 çini ustası

Osmanlı çini sanatının temellerini atan 3 çini ustası

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettikten sonra bir nakışhanenin kurulmasına öncülük ettiğini biliyor musunuz? Peki ya, Osmanlı çini sanatının temellerini atan üç çini ustasının kimler olduğunu ve bu üç ismin üsluplarının neden tarihe geçtiğini? Veya dünyadaki hangi üslubu Osmanlı çinilerine nakşettiklerini?

El yazması kitaplarına nakşedilen geleneksel sanatlar

El yazması kitaplarına nakşedilen geleneksel sanatlar

Kuşaktan kuşağa aktarılarak devam eden, geleneksel el sanatlarımız içinde yaşadığı toplumun bir üyesi olan insan önce mirasçısı olduğu kültürü öğrenir. Ardından da ürettikleriyle o toplumun birikimini zenginleştirir. Peki, dünya üzerinde de önemli etkilere sahip olan geleneksel el sanatları hangileridir? El sanatları nasıl uygulanır? İşte el yazması kitaplarına nakşedilen geleneksel sanatlarımız hakkında bilinmesi gerekenler…

Ömrünü kültür ve medeniyetimize adayan bir ehl-i gönül: Uğur Derman

Ömrünü kültür ve medeniyetimize adayan bir ehl-i gönül: Uğur Derman

Ömrünü ve nefesini kültür ve medeniyet serüvenimizin kopuk halkalarının derdine düşüp, kaybedildikleri yerden çıkarmaya adamış bir ehl-i gönül Uğur Derman. Mahir İz, Necmeddin Okyay, Süheyl Ünver gibi hat sanatına gönül vermiş isimlerin rahle-i tedrisinden geçti. Şimdi bu isimlerin gönlünde ve ruhunda bıraktığı derin izleri "Ömrümün Bereketi" adlı eseriyle kitaplaştırıyor.

Hattatları yetiştiren Medresetü’l-Hattâtîn’in hüzünlü hikâyesi

Hattatları yetiştiren Medresetü’l-Hattâtîn’in hüzünlü hikâyesi

Bir kamışın şekillenmesiyle başlar tüm hikâye. Kamış şekillenir, kağıdın üzerinde mürekkebini yayar. Oluşan her bir harf, meleklerin dualarıyla korunur. Hat sanatı da böylece ortaya çıkar. Eğitim sisteminde çocukların güzel yazabilmesinde kullanılırken Batı'nın güzel sanat anlayışı içerisinde eriyip yitmeye yüz tutar. Kendi bünyesinde hat sanatçısı yetiştirecek Medresetü'l-Hattâtîn de zamanla büyük bir parçalanmayla oradan oraya savrulur. Öyle ki akademide hocaları aşağılanır, metruk binalarda ayakta kalmaya çalışır, hocaları maaşlarından vazgeçer. Sanatlarımız içerisinden dualara nail olmuş hat sanatı ve okulunun hüzünlü hikâyesini sizler için derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN