Arama

Geleneksel Sanatlar

Zîr-i meşk

Zîr-i meşk

Eskiden hattatlar, kâtipler yazı yazarken kâğıdı kırmamak için altına kalın bir mukavva, hatta elin kâğıtta kayması ve o kâğıdın lekelenmemesi için kâğıt üstüne ve en altına banknot genişliğinde bir de kürek koyarlardı. Bu kalın mukavvanın ismi zîr-i meşk olarak geçerdi.

Abdülhamidin arşivinden fotoğraflarla Osmanlı toprakları

Abdülhamid'in arşivinden fotoğraflarla Osmanlı toprakları

Üç kıtaya hükmeden büyük bir imparatorluğun en zor dönemlerinin mirasını omuzlarına alan bir hükümdardı, Sultan Abdülhamid. Osmanlı Devleti'nin yükselmesi için eğitim, bilim, teknoloji ve sanayiye daima büyük önem verdi. Abdülhamid, fotoğrafa da özel bir ilgi duyuyor, Osmanlı'ya dair fotoğraflar çektirerek oluşturduğu albümleri farklı ülkelere yolluyordu. Abdullah Biraderlerin çektiği fotoğraflarla Osmanlı topraklarının bir yansımasını sizlerle buluşturuyoruz.

Gök kubbeyi yeryüzüne indiren heybet Alem

Gök kubbeyi yeryüzüne indiren heybet "Alem"

Siirt'teki Ulu Cami'ye ait ve 750 yıllık olduğu belirtilen alem müzede sergilenecek. Birçok kültürde kendisine yer bulmuş alem, neydi, ne zaman toplumlara dahil oldu? Günümüzde önemini hala koruyor mu, kısaca araştırdık.

Türk edebiyatında Peygamberimizin kelimelerle portresi

Türk edebiyatında Peygamberimizin kelimelerle portresi

Sözlükte "süs, ziynet, kolye" gibi manalara gelen “Hilye”, mecazen "yaratılış, suret ve güzel vasıflar" anlamına gelir. Kelime, Osmanlı kültüründe Resûl-i Ekrem'in vasıflarını, bu vasıflardan bahseden kitap ve levhaları ifade etmek için de kullanılır.

Hoca Ali Rıza Efendi ve Osmanlı İstanbul’u

Hoca Ali Rıza Efendi ve Osmanlı İstanbul’u

Muhteşem eserleriyle Türk resim sanatının “hocası” olarak bilinen ve ortaya koyduğu eserlerde Osmanlı İstanbul’unu tasvir eden Hoca Ali Rıza Efendi, Abdülhamid tarafından Nişan-ı Mecidî ile ödüllendirilmiş bir sanatçıydı. 72 yıllık ömründe, 5 bine yakın eseriyle Türk resim sanatına önemli katkılarda bulunan Ali Rıza Efendi, özellikle İstanbul’a dair yaptığı resimlerle o günün dünyasına ışık tuttu. Sigara kâğıtlarının arkasını kullanacak derecede en ufak bir kâğıdı dahi resim çizerek değerlendiren bir sanatçıydı…

Süleymaniye Camii’nin hatları

Süleymaniye Camii’nin hatları

Dünyanın en büyük mimarı sayılan ve günümüzde dahi birçok konuda dehasına hayran bırakan Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman'ın hüküm sürdüğü devirde muhteşem bir esere imzasını attı. "Bir vakt-i şerif ve bir saat-i saîd-ü latifde ol camî-i münîfe temel vuruldu" diyerek işe başlayan ve bu muhteşem eseri yedi yılda tamamlayan Sinan, caminin içini de dışı gibi ihtişamlı kıldı. Mimar Sinan'ın "Kalfalık eserim" dediği 5 asırlık Süleymaniye'nin inceliklerle dolu hat yazılarını sizlerle buluşturuyoruz.

Bursanın Ayasofyası Ulu Cami

Bursa'nın Ayasofya'sı Ulu Cami

Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 yıllarında 20 kubbeli olarak Bursa'da yaptırılan ve Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa ve Emeviye Camii'nden sonra "en yüksek mertebeli mabet" olarak bilinen 600 yıllık Ulu Cami, ihtişamıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor!

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN